Zo n programma is en blijft nuttig' Hoe Opsporing Verzocht tot stand komt Israëlisch legerorkest komt naar Nederland WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 RADIO-TV-KUNST PAGINA 21 HILVERSUM/LEIDERDpRP - Wat komt er allemaal bij kijken voordat de AVRO met een 'Opsporing Verzocht' een slordige vier miljoen kijkers aan zich kan binden? Waarom komen sommige ernstige misdrijven wel en ande re niet in aanmerking als onderwerp voor het programma? Maar ook: wordt er wel serieus genoeg nagedacht voordat alle finesses over een geruchtmakende zaak op de beeld buis wordt geslingerd? Vragen waarop de documentaire 'Achter de schermen bij Op sporing Verzocht', die de AVRO vrijdag 27 februari uitzendt, een antwoord moet geven. Een documentaire waarvan de uitzending vrijwel samenvalt met de viering van een jubileum: in april dit jaar zal het de 50-ste keer zijn dat politie en justitie de tv-kijker om gerichte informatie vraagt over ernstige, tot dusverre onopge loste misdrijven. En in november is het programma vijfjaar in de lucht. Will Simon en Jaap de Waard, samenstellers van 'Opsporing Verzocht 1 2) 1 knew you were wai ting - G. Michael/A. Franklin 2 l) Reet petite - Jackie Wil son 3(4) Shake you down - Gre gory Abbott 4(7) Heartache - Pepsi en Shirley 5(5) The rain - Oran Juice Jones 6(3) Caravan of love - The Housemartms 7(8) Rat in mi kitchen - UB 40 8 (12) Running in the family - Level 42 9 (23) The right thing - Sim ply Red 10 (19) Go see the doctor - Kool Moe Dee 11 (11) Mixed up world - Ti- mex Social Club 12 (14) Candy - Cameo 13 6) Showing out - Mel en Kim 14 (15) Talk it over - Frizzle Sizzle 15 9) Sometimes - Erasure 16 (17) Why can't this be love - Van Halen 17 (13) Livin on a prayer - Bon Jovi 18 (10) Dance around the ivorld - Richenel 19 (30) Surrender - Swing Out Sister 20 (26) Once bitten twice shy - Vesta Williams 21 (24) You're the voice - John Famham 22 (16) Like flames - Berlin 23 (25) Opportunities - Pet Shop Boys 24 (20) Heartache away - Don Johnson 25 (31) Hearts beat thunder - Dolly Dots 26 Jack your body - JM Silk/Steve Silk Hurley 27 (18) For America - Red Box 28 (27) Windfor.ce 11 - Nadieh 29 (21) Each time you break my heart - Nick Kamen 30 (33) Real wild child - lggy Pop 31 (28) Candy love - Lili en Sussie 32 40) Over the hills and far away - Gary Moore 33 Still loving you - Scor pions 34 (22) Is this love - Alison Moyet 35 Girls - Tina Turner 36 Walking down your street - The Bangles 37 Midas touch - Midnight Star 38 (36) Younger days - Fatal Flowers 39 Electrica. Salsa - Off 40 Respectable - Mel en Kim. (Stichting Ned. top 40). Grammy's voor Paul Simon en Steve Winwood LOS ANGELES (UPI) - De oude rotten in het vak van de popmu ziek, Steve Winwood en Paul Si mon. behoorden tot de grote win naars bij de jaarlijkse uitreiking van de Grammy Awards, de be- langrijkse onderscheidingen in de Amerikaanse platenwereld. De 38-jarige Winwood zag zijn 20-jarige carriere bekroond met Awards voor zijn langspeelplaat .Back in the high life' en zijn hit- De samenstellers van 'Opsporing Verzocht'. Will Simon (presentatie en eindredactie) en Jaap de Waard (van de Centrale Recherche Infor matiedienst), nemen in dit inter view alvast een voorschotje op de documentaire. "Het leuke van dat programma van regisseur Dick Kool is dat de kijkers duidelijk wordt gemaakt hoe nauw het alle maal luistert. Hoe elke punt-kom- ma in het script 27 keer wordt ge wikt en gewogen. Dat elk woord dat tijdens de uitzending wordt uit gesproken, van tevoren zwart op wit is vastgelegd. Van die dingen. Hermie Huisman bereidt nieuwe tv-show voor Hennie Huisman. ifotoGPD) HILVERSUM (GPD) Hennie Huisman gaat volgend wintersei zoen voor de KRO een geheel nieu we show presenteren. Deze show. die de werktitel 'H.H. Show' heeft meegekregen, krijgt zes afleverin gen. Huisman blijft voor de KRO zijn Mini-playbackshow en de Sound- mixshow maken. Over de inhoud van de H.H.-Show is volgens de KRO nog niets te zeggen. De be sprekingen met producent Van den Ende zijn net begonnen. API single .Higher love'. De belangrijk sle onderscheiding, elpee van het jaar. ging naar Paul Simon voor zijn omstreden album .Graceland'. Deze plaat nam Paul Simon op in Zuid-Afrika, hetgeen hem veel kri tiek en een kort verblijf op de zwar te lijst van de VN opleverde. Si mon wees de kritiek resoluut van de hand met het argument dat hij met zwarte muzikanten werkte en die goed heeft betaald. Een andere oude getrouwe, cfe Amerikaanse zangeres en filmster Barbra Streisand, viel ook in de prijzen. Zij kreeg een Grammy voor de beste popzangeres. Verder waren er Grammy Awards voor on der meer James Brown, Prince. Bill Cosby, Sting, Tina Turner, Eu- ritmics en Dire Straits. dat weet haast niemand. Niet voor niets wordt ons vaak gevraagd wat we behalve de uitzending de rest van de maand doen", lacht de in Leiderdorp woonachtige Jaap de Waard. door MiepdeGraaff Nee. 'Opsporing Verzocht' wordt bepaald met in een achternamid dag in elkaar geknutseld. Elke uit zending wordt om te beginnen vooraf gegaan door een selectiever gadering. Daarin stellen vertegen woordigers van de zijde van poli tie. de AVRO. het Ministerie van Justitie, alsmede De Waard en Si mon vast welke misdrijven wel en welke niet in 'Opsporing Verzocht' komen. Politie en justitie krijgen een x-aantal minuten van het krap een uur durende programma. Krij gen ja, want 'Opsporing Verzocht' is het initiatief van de driepoot AVRO. justitie en politie en als zo danig het geestelijk eigendom van alle drie. Overigens legt niemand zich op het moment dat er wordt verga derd - een krappe vier weken voor de volgende uitzending - al vast. De Waard: "Het gek'ke is natuur lijk dat het merendeel van de mis drijven die dan aan bod komen, nog moet worden gepleegd. Want we kunnen zeer actueel werken. Als het moet besteden we aan dacht aan een moord die de vorige dag of zelfs op de dag van uitzen ding is gepleegd". Simon: "Zoiets groeit natuurlijk. Om te beginnen werken Jaap en ik nu zo lang samen dat we precies weten wat we aan elkaar hebben. Dat geldt ook voor de selectiecom missie die een blind vertrouwen in ons heeft, waardoor we zaken die zich na de vaste vergadering aan dienen niet opnieuw aan iedereen hoeven voor te leggen". HILVERSUM (GPD) - Al sinds 1929 zorgt AVRO's Kinderkoor voor een jeugdige klank bij de om roep. Voor de oorlog waren liedjes als 'Jarige Jetje' en 'Het angei klept in de verte' in heel Nederland be kend. Het jaarboek waarin de lied jes van het koor werden gebundeld vloog over de toonbank. Het koor bestaat nog steeds maar het reper toire is kennelijk veranderd. ,,We gebruiken stevige muziek waarin de popinvloeden van deze tijd duidelijk te horen zijn. Zo kan het voorkomen dat het koor een kinderlied zingt met reggae-mu- ziek", zegt Paul Poulissen, huidige leider en dirigent van AVRO's Kin derkoor. ,.De onderwerpen van de teksten mogen ook best wat zwaar der zijn Bijvoorbeeld over werk loosheid. Ik ga geen enkel onder werp uit de weg. Het enige waar ik een hekel aan heb is het lied met de traan. Dat zal ik nooit gebruiken, tenzij als persiflage". In de jaren '70 werd het een beetje stilletjes rond het koor. Piet Geelhoed, de toenmalige leider, had het te druk om echts iets met het koor te doen. De kinderen wer den voornamelijk Jngezet bij wat losse produkties of bij andere om roepen zoals 'Oebele' van de KRO Paul Poulissen wilde daar veran HILVERSUM (GPD) „Het is echt uniek dat dit orkest naar Ne derland komt. Het is één keer eer der in Europa geweest en dat was in Parijs. De musici zijn daar maar een dag geweest. In ons land geven ze maar liefst zeven concerten. Met de musici bedoelt Harry Ni- hom uit Huizen de leden van het orkest van het Israëlische leger, dat morgen in ons land aankomt voor het geven van enkele concer ten, samen met de Israëlische zan ger Mike Burstyn. De opbrengst ervan is bestemd voor Beth Halo- chem, een instituut dat op de bres staat voor invalide Israëlische mili tairen. Nihom is voorzitter van de Stichting 'Vrienden van Beth Ha- lochem'. die vanuit ons land het in stituut financieel ondersteunt Dit gaat gepaard met tal van activitei ten. Met het geld dat via de concerten binnen komt wil de stichting een bijdrage leveren aan de bouw van de Holland-hal van het derde Beth Halochem-centrum, dat in Jeruza lem zal verrijzen. Hel is de bedoe ling dat in deze hal allerlei sporten Wat voor soort zaken komen voor een plekje in 'Opsporing Ver zocht' in aanmerking? Will Simon: "Hoe vreemd dat ook moge klinken: niet de zaken waarbij de enige vraag luidt: wie is de dader. Je moet de kijker een aantal vragen kunnen voorschote len. Anders heeft het geen zin. Je kunt bijvoorbeeld vragen wat het motief zou kunnen zijn. Heb je daar eenmaal een antwoord op. dan leidt dat soms vanzelf naar de dader". Kritiek Kritiek op het programma is er altijd al geweest, maar vooral in de beginperiode laaide die fel op. Ter men als 'heksenjacht' en 'voyeuris me' vielen toen veelvuldig. Volgens Simon en De Waard ko men er tegenwoordig amper meer boze brieven binnen en het weg blijven daarvan zou te danken zijn aan de integere manier waarop zij werken. Want dat is het grote ver- dering in brengen. Sinds vorig jaar lukt dat aardig. Het koor zong toen liedjes in de 'Bennie Bang TV- show' en dit jaar zijn ze nog tot eind mei elke zondagochtend op de radio te horen kunnen worden beoefend. Beth Halochem heeft al centra in Tel Aviv en Haifa. „Er is altijd heel veel geld nodig", aldus Nihom. die zich regelmatig in Israël op de hoogte stelt van de gang van zaken rond Beth Halochem. „Alleen al het budget van het ge bouw in Tel Aviv is al anderhalf miljoen dollar per jaar. In Haifa is jaarlijks een miljoen dollar nodig De invalide militairen wonen over het hele land. Wil je deze mensen goed begeleiden dan zouden er in feite vier of vijf van deze instituten moeten komen". Het eerste gebouw kwam in Tel Aviv, omdat in deze stad en omge ving 7000 invalide militairen geves tigd zijn. In Haifa is het aantal 3000. terwijl in de omgeving van Jeruza lem ongeveer 3000 invalide militai ren wonen. Als het gebouw in Je ruzalem klaar is overweegt men er nog een neer te zetten in Beershe- ba in de Negev-woestijn. De staat Israël is verantwoorde lijk voor de ondersteuning van de invalide militairen. Ze hebben een uitkering en hebben enkele facili teiten. Wat doet Beth Halochem schil met de versies van 'Opspo ring Verzocht' die de Duitse en En gelse tv al sinds jaar en dag op de buis brengt: waar de Nederlandse 'Opsporing' droog de feiten weer geeft, trachten de Duitsers van hel opsporingsprogramma een fraaie crimi te maken. Acteurs spelen als dader, slachtoffer en getuigen het gebeuren levensecht na. compleet met pistoolschoten, bloed en ster- vensscènes. Dat terwijl de Engel sen zich er bijvoorbeeld weer niet voor generen om een vermeende dader met naam en toenaam via die miljoenen schermen weer te geven. Gruwelen moeten De Waard en Simon van zo'n werkwijze. Wil Si mon: "Mensen die zich willen ver lustigen, moeten maar naar een echte crimi kijken. Wat wij willen is puur de informatie geven die po litie en justitie kwijt willen, in de hoop daarvoor informatie van de kijkers terug te krijgen. Daarbij geldt dat we niet méér prijsgeven dan noodzakelijk is. Als het bij voorbeeld om een verkrachting „Ik wil dat het koor goed aan de weg timmert. De kinderen zijn een jaar of vier lid. Het leukste is dan als ze veel hebben meegemaakt. Een optreden op televisie of als achtergrondkoor bij een artiest en dan wel? Nihom zegt daarover: „Wij vangen de militairen op als ze weer gezond uit het ziekenhuis ko men. Als ze weer thuis begint pas de grote ellende. Vanaf dat mo ment heeft hij geen verzorging meer van het medisch apparaat. De invalide militair is dan weer terug in de maatschappij en komt dan in een totaal andere omgeving te staan. Hij wordt geconfronteerd met een maatschappij die keihard is en daarin moet hij zich weer een plaats zien te veroveren. Voor die begeleiding zorgt Beth Halo chem". Van belang is dat in het Beth Ha lochem-centrum de invalide mili tair in een vertrouwde omgeving komt. Hij ontmoet er mensen die ook door het oorlogsgeweld zijn getroffen. Hij vindt er een weerklank. „De staat Israel zorgt dan wel voor ze", merkt Nihom verder op(, „maar wat wij doen zijn de extra's. Dat kan de staat niet op brengen". Het nieuwe gebouw in Jeruza lem gaat ongeveer 25 miljoen gul den kosten. De gebouwen in Tel Aviv en Haifa konden worden ge- gaat, laten we alle smakelijke en onsmakelijke details achterwege. We willen namelijk niet dat de pri vacy van mensen in het geding komt én we willen voorkomen dat mensen ons programma likkebaar dend gaan bekijken" De Waard: "Gelukkig hebben de mensen dat door - uit een onder zoek blijkt nog niet één procent van de kijkers het programma sen sationeel te vinden. Trouwens, de kijk- en waarderingscijfers blijken ongeveer gelijk te zijn aan die van Duitsland. Het oplossingspercen tage, rond de 30 procent, ook. Wat ik dus wil zeggen is: je hebt geen sensatie-smaakmaker nodig om een programma te maken dat én wat kijkdichtheid betreft scoort én dat bewezen heeft een regulier op sporingsmiddel voor politie en jus titie te zijn. Net zo regulier als bij voorbeeld de huis-aan-huis onder zoeken". Vertrouwen Tevreden dus? AVRO's Kinder koor: plaat met Maywood. zoals nu de live-uitzendingen op de radio", aldus Paul Poulissen. De optredens voor de radio ge ven veel werk. Om zo min mogelijk in herhaling te vervallen worden elke week vier nieuwe liedjes inge- realiseerd dankzij de giften van respectievelijk een groep Zwitsers en Amerikanen. Een groep uit het Amerikaanse Philadelphia staat garant voor dc bouw in Jeruzalem. „Wij in Nederland willen nu dut speciale project van de Holland-hul bij elkaar proberen te brengen. Al:> men dan eens in Jeruzalem komt kan men zeggen, daar is iets van mij bij. Daar heb ik aan meege werkt. Vandaar ook de zeven con eerten door jonge mensen die zelf allemaal militair zijn", aldus Ni hom. Het orkest van het Israëlische le ger dat onder leiding staat van Zico Graziani geeft zaterdag een eerste uitvoering in de Amsterdamse RAI. Daarna zijn er concerten in Den Haag, Drachten, Enschede, Huttem, Steen wijk en Den Bosch. Nihom: „Het is een groot showor kest. een soort James Last. Het speelt bijvoorbeeld muziek van Gershwin en voor Nederland is er een speciaal programma, waafvan wel zestig procent bestaat uit Israë lische of joodse melodien die be werkt zijn". De Waard: "Zeer zeker. Zo lang het programma aan de doelstelling blijft voldoen, namelijk het tot klaarheid brengen van ernstige vormen van misdrijven: ja. Vergeet niet dat er per jaar één miljoen mis drijven worden gepleegd, waarmee dan in totaal vier miljoen Neder landers te maken krijgen. Om de drie, vier jaar krijgt iedereen er een keer mee te maken. Zo'n program ma is en blijft nuttig om in elk ge val een aantal van de ernstigste za ken tot klaarheid te helpen bren gen". Will Simon "Ik wil dit, als dat mag. tot m'n 65ste blijven doen. Ik denk ook dat dat goed is. Je moet in dit werk groeien. Het duurt lang voordat je als buitenstaander hebt geleerd met politiefunctionarissen te werken én andersom. Het heeft me gewoon twee jaar gekost voor dat ik het vertrouwen van de poli tie heb gewonnen". 'Achter de schermen van Opspo ring Verzocht', uitzending 27 fe bruari, Ned. 2., 20.40 uur. studeerd. Omdat dat te zwaar is voor de kinderen is het koor ver deeld in twee groepen. Om de week zingt een andere groep op zondag. De kinderen hebben twee weken de tijd om vier nieuwe lied jes te oefenen. Volgens Sandra Visser, sinds drie jaar lid van het koor. is dat geen enkel bezwaar. „De liedjes zijn niet moeilijk. Als je ze één keer hoort dan weet je het al. De solis ten krijgen nog een bandje mee naar huis". Een favoriet liedje heeft ze niet. „Als het maar swingt, dan vind ik het leuk". Volgens Poulissen gaat het ei genlijk veel te snel „Na 60 uitzen dingen heeft hel koor 150 liedjes gezongen, maar het is de moeite waard. Er komen veel leuke reac ties binnen. Naar schatting hebben we 300.000 luisteraars". Plaat Binnenkort maakt het kinder koor samen met de popgroep May wood een plaat. De opbrengst gaat naar de dakloze kinderen in Brazi lië. „Ik heb nog geen idee wat we volgend seizoen gaan doen maar de afdeling jeugdzaken van de AVRO is wel wat van plan", aldus Poulissen. Johan Kaart- prijs voor Jenny Arean AMSTERDAM (ANP) - De Jo han Kaartprijs voor het seizoen 1985/1986 is toegekend aan de cabaretière Jenny Arean. Dit heeft de Stichting ter Bevorde ring van de Blij-Klucht-Kunst, die deze prijs jaarlijks ter be schikking stelt, vandaag be kend gemaakt. Stichtingsvoor zitter Wim Bary zal haar de prijs op dinsdag 10 maart na af loop van de eerste serie voor stellingen in Amsterdam van haar programma "En voort gaat ie weer...." in de Kleine Komedie in Amsterdam uitrei ken. De prijs bestaat uit een bronzen beeldje voorstellende Johan Kaart, gemaakt door beeldhouwer Pieter de Mon- chy. Jenny Arean krijgt de prijs voor haar programma 'Geschei den vrouw op oorlogspad'. Steve Winwood gelukkig met zijn Gra

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21