Effect gifwolk aanvankelijk onderschat Gunstige wind voorkomt ramp 'Overlast badplaats direct aanpakken Contrast tussen strak staal en slap rubber LEIDSCH m DAGBLAP- rü@a@7£ WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 Schadeclaims tegen Biesterfeld (vervolg van pagina 1) ALPHEN AAN DEN RIJN - Een de bepalingen voor de hinderwet aangescherpt". Volgens de ondercommandant dag na het ontsnappen van de gif- van de brandweer A. Siereveld zijn wolk bij het Alphense bedrijf Bies- bij de aanpak van de problemen bij terfeld, beraden de betrokkenen Biesterfeld geen onnodige risico's zich over de gevolgen van het on- genomen. "Toen we ter plaatse geluk. Tijdelijk directeur J. Key kwamen, konden we in de buiten van het chemische bedrijf zegt zelf lucht geen levensgevaarlijke con- de bedrijven in de buurt te benade- centraties van gassen meten. We ren over de geleden schade. vermoeden dat in het allereerste "Er is officieel nog geen schade- begin van de chemische reactie claim ingediend bij ons. Vanmid- een grote uitstoot van gas is ge dag komt onze verzekeringsmaat- weest. Anders waren er niet zo veel schappij langs en gaan we de zaak slachtoffers" bespreken", aldus Key die zegt pas 's avonds gehoord te hebben dat er mensen in het ziekenhuis lagen Tijdens het ongeval stond er een matige oostenwind: waarschijnlijk de redding voor de omliggende De schadeclaims van de omlig- woonwijken. De brandweerofficier gende bedrijven komen er zeker, zegt dat met een westelijke wind 3 Techni- ongetwijfeld het gemeentelijk ram- het che- penplan in werking was getreden, misch bedrijf grenst. Door de gas- Met name de wijken in Alphen- wolk zijn van TU zeventien werk- west hadden dan de ramen en deu- nemers naar het ziekenhuis over- ren gesloten moeten houden. Sie- gebracht, van wie er tien daar de reveld sluit zelfs niet uit dat een deel van de Bomenbuurt had moe ten worden ontruimd. De eerste uitstoot van de hoogst giftige wolk van chloor- en zout- zuurgas zou via de normale afvoer zijn meegezogen en is direct nacht hebben doorgebracht. Van ochtend waren er bij Technische Unie opvallend veel ziekmeldin gen. Ook Gipsbouw en het verhuis bedrijf KHZ verhalen de schade door de tijdelijke evacuatie gister middag van de ondernemingen op buitenlucht terecht gekomen. Sie- Biesterfeld. Van gemeentelijke zijde zijn eveneens maatregelen te verwach ten tegen het chemisch concern. Wethouder W.G.C. de Jong (PvdA/ milieu): "Dit soort zaken moeten we niet bagatelliseren. Als het on derzoek van de arbeidsinspectie daartoe aanleiding geeft, worden reveld: "Wat er nu precies in dat mengvat is gebeurd, moet de ko mende dagen in het laboratorium nog eens worden overgedaan. Wel ke extreme situatie was ontstaan, wist aanvankelijk niemand. De ge vaarlijke gassen hebben we met meetbuisjes drie uur lang kunnen aantonen". Brandweerlieden druk in de weer met het verwisselen van hun gaspakken. 'Langer dan een half uur is het niet uit te houden in die dingen'. Chemicus Ouwerkerk: 'Gelukkig is de juiste alarmprocedure gevoerd' ALPHEN AAN DEN RIJN - Als er 's-middags rond de klok van één uur inmiddels zo'n dertig Alphen se en Leidse brandweerlieden bij Biesterfeld zijn gearriveerd, is het grootste leed al geleden. De gif wolk heeft zijn werk gedaan. Dat het aantal slachtoffers in de loop van de middag gestaag zou oplo pen, was toen nog niet bekend. Er was in alle drukte ook maar één ziekenauto te ontdekken. En zelfs die was zo wat overbodig. "Geen persoonlijke ongelukken", klonk het uit alle monden. door Rob van der Zanden Na een poosje blijkt duidelijk dat in het gebouw de chemische reac tie zich langzaam maar zeker neu traliseert. Er worden links en rechts al wat flauwe grapjes ge maakt. "Het gaat wat lang duren, zeg. Krijgen we geen erwten soep?", vraagt een politieman, die al twee uur staat te posten. "Ja, met chloor", lacht een brandweer man. De druk is van de ketel en ook tijdelijk directeur Jan Key van het chemisch bedrijf Biesterfeld enigszins van de schrik bekomen. "Uiterst vervelend allemaal. In 1971 hebben we al eens een brand gehad in ons bedrijf. En bij een be drijf als Biesterfeld is dat natuur lijk altijd oppassen met al die che micaliën. Dit incident is natuurlijk te betreuren. Maar het gaat om een puur menselijke fout van een nog jonge werknemer. We kunnen nog blij zijn dat de persoonlijke onge lukken meevallen. De schade kan ik nog niet overzien. De ketel met het chloormengsel zal wel moeten worden vernieuwd, dat is al een fikse schadepost", zegt Key, die de brandweerlieden van een afstandje Bij hem komt een van zijn werk nemers. Hij zegt een vieze chloors- maak in zijn mond te hebben. "En je hoest nogal", meent Key te con stateren. "Ja, maar dat doe ik van daag al sinds ik uit mijn bed ben", zegt de jongen. Key stuurt hem naar de ambulancewagen. "We kunnen beter geen risico's ne men", licht hij toe. Key weet niet dat bij de Techni sche Unie op dat moment de ene na de andere werknemer richting Rijnoord wordt vervoerd met ademhalingsmoeilijkheden, geïrri teerde slijmvliezen en brandende ogen. De wind heeft er voor ge zorgd dat het honderd meter ver derop gelegen bedrijf de sterk ge concentreerde chloorwolk als eer ste binnen kreeg. In totaal, blijkt later, heeft de lei ding van Technische Unie 23 men sen naar het ziekenhuis gestuurd. Een woordvoerder zegt dat 'ook diegene die maar een paar keer hoestten' werden weggestuurd. Maar het ging vooral om wat zwaardere gevallen die ook ter ob servatie moesten worden opgeno- De brandweer had inmiddels de omliggende bedrijven gesom meerd de ramen dicht te houden en de mensen binnen te houden. Later moest er worden ontruimd bij Technische Unie, Gibo en KHZ Internationale verhuizingen. De lunchpauze kon wel eens lang gaan duren, als iemand al een hap door de keel kan krijgen vanwege de commotie en vieze lucht. Waternevels Bij Biesterfeld gaat het koelen van de ketel en het leggen van wa ternevels door. De Alphense brandweer heeft assistentie gekre gen uit Leiden. Zoveel van die du re gaspakken heeft Alphen nou ook weer niet. De blussers moeten zich om het half uur laten vervan gen, langer houden ze het niet uit in die dingen. De roze-oranje pak ken en gasmaskers wekken de in druk dat er marsmannetjes zijn ge land op het industrieterrein Rijn haven-West. De concentraties chloorgas wor den elk kwartier gemeten. Aanvan kelijk worden er schrikbarend ho ge concentraties gemeten, maar na een paar uur is er geen gevaar meer. De marsmannetjes hebben hun werk gedaan en ook de man van de adembeschermingswagen kan het wat rustiger aan doen. Hij sjouwt zich een breuk aan de pers- luchtflessen. In de verte komt milieu-wethou der W.G.C. de Jong aanfietsen. Hij vraagt bij de poorten van Biester feld tot hoe ver hij kan komen in verband met de luchtgesteldheid. "Die grens mag u zelf bepalen, maar ik blijf hier lekker staan", zegt een politie-agent op een af standje van de poort. "Moet er niks van hebben, van die troep", roept hij de wethouder nog na. Die is echter al manmoedig richting plek des onheils gespoed. De politie- i mompelend: "Mooi dorp hè. Alphen? Waar zie je dat nou nog man, dat de wethouder op zijn fiets naar een ramp komt kijken". Zijn college met de portofoon knikt afwezig. Hij heeft andere be zigheden. Het industrieterrein is afgezet. De nabij gelegen woonwij ken lopen geen gevaar. Almanak Tussen de brandweerlieden ban jert een werknemer van Biester- field opgewonden en verstrooid rond. In zijrr linkerhand houdt hij een dik geel boekwerk: de chemi sche almanak 1987. Het is A. Ou werkerk, chemisch analist en hoofd van het laboratorium bij Biesterfeld. Toen de vergissing werd begaan bevond hij zich in een naastgelegen ruimte. "Gelukkig is de juiste alarmpro cedure gevolgd. Een explosie van de ketel is dan ook uitgebleven, maar er was wel degelijk explosie gevaar. Als het vat met het chloor mengsel was ontplofd, waren de gevolgen misschien niet te over zien geweest", zegt de chemicus, bladerend in zijn almanak. Hij dreunt moeiteloos formules op die hebben geleid tot de chemische reactie in het gebouw. Leidse exposeert sculpturen in Alphen Fredy Wolf-Wubben, sculpturen uit de serie 'Momenten'. Expressie 70, Hooftstraat 210, Alphen. Openings tijden: maandag tot en met vrijdag van 10.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. Maandag tot en met donderdag van 19.30-21.30 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 uur. Tot 7 maart. ALPHEN AAN DEN RIJN - Hoewel geboren in Den Haag en tegenwoordig wonend in Leiden, heeft Fredy Wolf-Wubben al ja renlang een relatie met Alphen aan den Rijn. Ze woonde er tien jaar en het was in die tijd, 1968, dat zij op haar zolder begon met het geven van tekenlessen. Na enige tijd bleek dat meer mensen les wilden geven in teke nen en schilderen. Deze mensen zijn gezamenlijk naar de ge meente gestapt en kregen als werkruimte het pand aan de Hooftstraat toegewezen, waar te genwoordig een restaurant is ge vestigd. Daar werd de aanzet ge geven tot oprichting van het Al phense creativiteitscentrum Ex pressie 70, waar Fredy Wolf als docente aan verbonden is geble ven. Zij geeft nu alleen geen te kenles meer, maar doceert beeld houwen en boetseren. De kunstenares genoot haar opleiding aan de Vrije Academie te Den Haag. Daar hield zij zich bezig met schilderen en beeld houwen. Na een periode van fi guratief werken, legde zij zich geleidelijk steeds meer toe op het abstracte. In die periode, eind jaren zeventig, legde zij zichzelf ook beperkingen op. Wolf maakte combinaties van vierkante frames met plaatmate riaal van roestvrij staal. Het roest- vrijstaal werd geknipt, gevou wen en gebogen tussen de fra mes. Aan het materiaal werd niets toegevoegd of afgehaald, omdat dat bij voorbeeld mooier zou zijn. Wanneer het materiaal terug zou worden gebogen, zou den dus weer de rechthoekige metalen plaat en het vierkante frame ontstaan. Fredy Wolf: "Twee materialen die met elkaar een spanning teweeg brengen, vormen tot op heden een heel be langrijk element in mijn werk". Na deze periode liet Wolf het vierkante frame los en legde zich toe op het werken met roestvrij- staal met leer en roestvrij staal met rubber. In de serie beelden die daaruit volgde, wilde zij het contrast laten zien tussen het strakke staal en het slaphangen de rubber. Fotomateriaal van beelden die op deze manier zijn uitgevoerd, is aanwezig bij de ex positie in Expressie 70. Een van de sculpturen uit deze serie is aangekocht door de gemeente Leiden. Hot is een monumentaal beeld, dat is geplaatst in het Park Hooghkamer aan de Voorscho- terweg te Leiden. Ook het werken met rubber werd weer losgelaten. De kunste nares koos voor het spannen van linnen om metalen constructies. Al gauw ging zij aan het werk met een eigenschap van het me taal die niet bij iedereen bekend is, namelijk de buigzaamheid. "Als het roestvrij staal dun is, veert het terug en is het beslist niet hard en onbuigzaam", aldus Wolf. Zo draaide zij de oorspronke lijke eigenschappen van het ma teriaal om. Het linnen werd gefi xeerd in brons, waardoor de vorm ervan wel bleef bewaard. maar de eigenschappen veran derden in hard en onbuigzaam Hier is de serie 'Momenten' uit ontstaan. De beeldenreeks werd voor het eerst geëxposeerd in 1983 op de kunstbeurs Art 14 in Bazel. Nu is zij te zien in Expres sie 70. De beeldhouwster over deze serie: "Op het moment dat het métaal uit balans dreigt te raken, wordt het 'opgevangen' door ogenschijnlijk zacht textiel. Het textiel wordt echter gefixeerd in een hard metaal als brons of soms in cement. Zo houdt het de abstracte vorm van het metaal in een spannend evenwicht. De twee materialen in de serie 'Mo menten' gaan een relatie met el kaar aan. Ze vormen elkaar en hebben elkaar nodig. De ene vorm kan niet buiten de andere". De expositie gaat vergezeld van een aantal schilderijen en te keningen dat ten grondslag ligt aan de beelden. Niet alle tekenin gen worden echter vertaald in een beeld. Dat is wel het geval bij 'Radiation (straling) I en II'. Hier legt de kunstenares ook een be paalde symboliek in. De rond heid van de vorm in de schilde rijen zowel als in de beelden moet worden gezien als een stra ling die naar buiten wil treden, maar daarin \vordt begrensd door de andere vormen. Wolf: "Straling kan positief zijn, maar ook negatief. Je heb de zon en de warme kleuren van de verf, maar ook nucleaire straling. De toeschouwer kan de straling interpreteren zoals hij wil". NELLIE VAN BEUSEKOM Raad Noordwijk duldt geen uitstel Zuur en chloor heette de fatale combinatie. Al was de concentratie hoog, volgens Ouwerkerk blijft het meestal bij klachten als ademha lingsmoeilijkheden, pijn in de keel en een brandend gevoel in de ogen. Het chloor had ook brandwonden kunnen veroorzaken, maar zover kwam het niet. Bij hem komen brandweerlieden om raad vragen..Met al dat bluswa ter kan wel weer eens een reactie plaatshebben. En de chemicus zal best verder hebben gestudeerd dan de gemiddelde spuitgast. "Ja, luister eens meneer Ouwerkerk, we hebben het water niet op de bon hoor. Maar nog zo'n gifwolk lijkt me teveel van het goede". Zelfs een brandweerman en poli tie-agent lopen rond met klachten en komen onder doktersbehande ling. Langzaam aan dringt het be sef door dat het hier niet ging om een onschuldig gaswolkje. In het Alphense ziekenhuis Rijnoord ko men ze inmiddels handen en voe ten tekort om de getroffenen te verwerken. Al 24 mensen zijn de ziekenhuisdeuren gepasseerd. Twaalf moeten blijven ter observa tie. Alphen aan den Rijn is via de ANP-radionieuwsdienst al lande lijk nieuws. Alkemacle wil spoed 'Rijksweg A4 moet breder' ALKEMADE - De WD-fractie in de gemeenteraad van Alkemade vindt dat de rijksweg A4 ter hoogte van Alkemade zo snel mogelijk moet worden verbreed tot een tweemaal vierbaans snelweg. Dit als gevolg van de nog steeds toene mende verkeersdrukte en de plan nen van Rijkswaterstaat om de rijksweg van Leidschendam af tot Leiden-oost te verbreden. Met die werkzaamheden hoopt men in 1989 te beginnen. WD'er A. van den Bogaard "Vanaf dat moment kunnen wij ge leidelijk aan worden geconfron teerd met toenemende files en een groter aantal aanrijdingen op ons grondgebied, omdat de bottleneck dan wordt verplaatst naar Alkema de. Na aanrijdingen ontstaan nu al files bij het aquaduct en omdat de verkeersintensiteit in de toekomst zal toenemen, is verbreding van dit traject daarom al wenselijk". Van den Bogaard wijst er op dat verbreding van het traject in Alke made niet in het tienjarenplan van Rijkswaterstaat voorkomt en dat met name verbreding of vernieu wing van het aquaduct in de Ring vaart een tijdrovende zaak zal zijn. Hij heeft bij burgemeester en wet houder aangedrongen om contact op te nemen met het ministerie van verkeer en waterstaat en de provin cie Zuid-Holland, teneinde ook het gedeelte van de rijksweg in Alke made zo snel mogelijk te verbre den èn tegelijk een oprit bij Roelo- farendsveen in de richting Amster dam aan te leggen. Veel hoop kan burgemeester A.H. Meerburg Van den Bogaard niet geven. "De gemeenten Leider dorp, Woubrugge en Alkemade zijn vorig najaar al bij Rijkswater staat geweest om over deze verbre ding te spreken. De kans dat ze hier met de verbreding beginnen en dan in zuidelijke richting werken, bleek toen erg klein. Niet temin zullen we weer contact op nemen en u van de ontwikkelingen op de hoogte houden", beloofde Meerburg de WD'er. WOENSDAG Amnesty International, 18 u Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Lud- wig', 20 uur. Schouwburg - Scapino-ballet, 19 uur. Taffehzaal Rijksmuseum van Oudhe den - concert Italiaans ensemble, 20.15 NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk treft nog vóór het ko mende toeristenseizoen maatrege len om de overlast die de inwoners van het dorp van de café- en disco bezoekers ondervinden, te vermin deren. In de kern van Noordwijk aan Zee wordt het parkeren waar schijnlijk met een vergunningen stelsel geregeld. Er moet, zo bleek gisteravond tij dens de raadsvergadering in Noordwijk, haast worden gemaakt met de bestrijding van vandalisme, parkeer- en geluidoverlast en alle andere nadelige gevolgen van het 'avondtoerisme'. Het voorstel van burgemeester en wethouders om een actieplan voor de bestrijding pas in juni gereed te hebben, vond dan ook weinig weerklank bij de raadsleden. "De bevolking is het wachten beu. Er moet nu iets worden ge daan. Wachten tot na de zomer met het treffen van maatregelen is vol strekt onaanvaardbaar We zouden met directe ingang de geluidover last en het vandalisme, krachtiger kunnen gaan bestrijden", aldus R.P. Dessing, raadslid voor het CDA. Met deze uitspraken verwoordde Dessing de mening van de gehele raad. De Belangenvereniging kern Noordwijk aan Zee riep vooraf gaand aan de raadsvergadering de gemeenteraad op haast te maken met de maatregelen. De vereni ging. zo bleek uit de woorden van de voorzitter A.C. de Ruiter, is al lerminst tevreden met het proce- durevoorstel van het college. "B en W willen in juni het actieplan door de gemeenteraad laten vaststellen. Dat betekent dat er deze zomer niets verbetert. Blijkbaar ziet het college de bestrijding van de over last nog steeds niet als prioriteit". De drie linkse fracties in de raad stelden zich achter de oproep van de belangenvereniging door een motie in te dienen. Deze motie, waarvan de strekking is dat er op zo kort mogelijke termijn en het liefst nog in de eerstvolgende raadsvergadering de eerste concre te maatregelen moeten worden af gesproken, werd door een meer derheid van de raad ondersteund. LeiderdorD. DONDERDAG Leiden Kapelzaal K&O - lezing 'klokken en tijd meting', 20.15 uur. Ekklesia - Rapenburg 100, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'De Aanslag', 21.15 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopspreekuur, 19-21 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis Noordbuurtseweg. raadsvergadering, 20 uur. Voorschoten Gemeentehuis - Leidseweg, raadsverga dering, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4. klaverjas sen en sjoelen bij 'De Buitengewonen'. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, presenta tie nieuwe Werkgroep Milieuzorg Oegst geest, 20.15 uur. Warmond Raadhuis - commissie openbare werken, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 20 tot vr 27 februa- Apotheek Zpid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Half miljoen gulden buit in 12 inbraken HAARLEMMERMEER (ANP) - De gemeentepolitie van Haarlem mermeer heeft twee 22-jarige Hoofddorpers aangehouden die hebben bekend eind vorig jaar en begin dit jaar twaalf inbraken te hebben gepleegd in Haarlemmer meer en elders in Nederland. De totale buit van de inbraken wordt geschat op zo'n half miljoen gul den. Dit heeft de politie woensdag meegedeeld. De verdachten hadden het ge munt op zowel bedrijven als wo ningen. Hun buit bestond uit geld, sieraden, computerapparatuur, kleding en parfumerie-artikelen. De grootste slag sloegen de inbre kers eind vorig jaar in Haarlem mermeer, waar ze voor 150.000 gul den aan sieraden uit een woning meenamen. De politie kwam de mannen op het spoor nadat een 20-jarige vrien din van de verdachten gestolen parfumerie-artikelen aanbood aan collega's. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. .AMBULANCE - Tel 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse v TERMINALE THUISZORG vrijwilli gers-hulp van de stichting Terminale Thuiszorg kan aangevraagd worden via tel. 071-175350. STICHTING DE WERKWIJZER Bernhardstraat 3, Leiderdorp, elke laat ste maandag van de maand spreekuur voor startende ondernemers, 10-12 uur, tel. 071-891426. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008 LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel 071-130775 /ROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vryd. 09-12 uur, tel 'Radiation l'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16