'Redelijk alternatief voor linkse partijen' 'Het Pedologisch Instituut heeft een voortrekkersrol' SA P-lij sttrekker Zonneveld: VERKIEZINGEN Geestelijke gezondheidszorg en onderwijs Dirigent neemt na 25 jaar afscheid actietin vrije tijd Eigenaar gokhuis voortvluchtig WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 DEN HAAG - Het verkie zingsprogramma van de So- cialistiese Arbeiderspartij (SAP) verschilt nauwelijks met dat van de doorsnee progressieve partij. Be scherming van h^t milieu, werkgelegenheid bevorde ren, een goed ouderenbe leid, eigenlijk alle punten die ook de andere partijen nastreven. SAP-lijsttrekker K. Zonneveld er kent de overeenkomsten: "Maar het grote verschil is dat de PvdA en klein links niet zo consequent zijn in het afwijzen van het rijksbe leid. Wij willen terugvechten, ter wijl PvdA en klein links meewer ken aan sommige bezuinigingen van het rijk. De PvdA en klein links zijn bestuurderspartijen ge worden, ze mobiliseren het verzet niet meer bij de basis". "Provinciale staten zijn een doorgeefluik voor het regeringsbe leid. Als je in het college van gede puteerde staten gaat zitten, werkje mee aan dat doorgeven", meent Zonneveld, die dan ook alleen steun wil geven aan een college dat een linkse signatuur heeft en het terugvechten tegen de bezuinigin gen van het rijk tot hoofddoel maakt. De SAP kiest vooral voor de strijd buiten de politieke organen. Op de werkvloer, in de vakbond en in de vrouwenbeweging bijvoor beeld. Een eventuele zetel in pro vinciale staten zal dan ook vooral worden gebruikt in deze strijd die als doel heeft een socialistische maatschappij waarin het kapitaal en de beslissingen daarover in han den van. de gemeenschap komt. De campagne voor de verkiezing van provinciale staten, het be stuur van de provincie, draait op volle toeren. Voor het eerst wordt door de statenleden een hele nieu we Eerste Kamer gekozen, waar door de provinciale verkiezingen een landelijk belang hebben ge kregen. Politici van naam trekken dan ook tot de verkiezingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dragen. Wij laten deze weken de provinciale kop stukken aan het woord. Vandaag de lijsttrekker van de Socialistie- se Arbeiderspartij, K. Zonneveld. Komende dinsdag: A.J.E.J.M. van Doeveren (De Groenen). door Henny van Egmond "De SAP voert een lange termijn- strijd om een meerderheid van de bevolking voor dit jierpspectief te winnen", heet het in het verkie zingsprogramma, dat als motto meekreeg 'Laat de rijken de krisis betalen', een leus die overigens ook door de Socialistiese Partij wordt gevoerd. In die strijd is een zetel in de sta ten een nieuw podium om de bood schap vanaf te verkondigen. "Er is toch een bepaalde aandacht voor politieke organen. Als je dat kunt gebruiken om oproepen te doen, voorstellen te lanceren en daar door de strijd te versterken, heeft het zin in zo'n orgaan te zitten. We doen dan ook mee om die zetel te halen, maar als dat niet lukt, is de hele campagne niet voor niets ge weest. Want we hebben toch weer aandacht gekregen voor onze strijd". Alternatief Zonneveld noemt de SAP de uit weg voor mensen die echt progres sief willen stemmen. "Wij willen een alternatief bieden voor mensen die afknappen op een bestaande partij. Dat alternatief kun je het best op straat bieden. Want er is nu toch geen redelijk alternatief. De PvdA is toch een meedenk-partij met een inlever-lijn", aldus Zonne veld, die vindt dat de progressieve partijen te bestuurlijk zijn gewor den. "Dat gevaar bestaat voor ons ook als we in een politiek orgaan komen. Maar wij zijn een kleine partij met alleen maar actieve le den. Als we daarmee maar voeling blijven houden". De SAP heeft als actiepartij al wat bereikt, meent Zonneveld. Niet als zelfstandige actievoerders maar als deel van de 'beweging'. "Je ziet aan de opstelling van de PvdA. dat die partij afhankelijk is van de beweging. Toen er nog geen vredesbeweging was, las je bij de PvdA niets over kernwapens. Sinds de opkomst van de vredes beweging is de PvdA ineens tegen kruisraketten". Het verkiezingsprogramma voor de provinciale staten van de SAP heeft een sterk landelijk karakter, omdat alles wordt beoordeeld in het licht van het kabinet-Lubbers. Toch is er ook wel degelijk aan dacht voor provinciale zaken. "Als we nu in de staten zouden zitten, zouden we zeker proberen de ha venstakingen in Rotterdam te steu nen met solidariteitsoproepen en dergelijke, Dat zouden de zittende Lijsttrekker Zonneveld: "Wij willen terugvechten, terwijl PvdA en klein links meewerken aan sommige bezuinigingen van het rijk' .(foto wim Dijkman) politieke partijen ook moeten doen. Want het is voor de hele pro vincie van belang. Er staan 350 ar beidsplaatsen in de stukgoed op het spel, terwijl er toch al zo'n gro te werkloosheid is in Zuid-Hol land". Vies en gevaarlijk Aandacht zou er ook moeten zijn voor het milieu en de natuur. De ondernemers worden door de SAP in eerste instantie aansprakelijk gesteld voor het 'vies en gevaarlijk produceren'. Volledige bescher ming van natuurgebieden als dui nen en veenweidegebieden, instel ling van een milieuvriendelijk bermbeheer, geen nieuwe snelwe gen of verbreding van bestaande, geen aanleg van een spoorlijn voor de hoge snelheidstrein en het fiets- padennet moet worden uitgebreid. Bovendien moet Zestienhoven dicht, zo staat in het programma. De provincie moet verder niet bezuinigen op onderwijs, welzijn, bejaardenvoorzieningen en andere 'nuttige' zaken voor de bevolking. "Haal het geld waar het zit: bij de ondernemers, de banken, defensie en het grote zwarte-geldcircuit", al dus Zonneveld. De provincie zou volgens de so cialisten ook veel meer een voor beeldfunctie kunnen uitoefenen. "De provincie heeft maar een be perkte bevoegdheid. Daarom zou ze veel meer een voorbeeld moeten zijn voor anderen. En de provincie zou ook veel meer het verzet tegen het kabinet-Lubbers kunnen orga niseren en bundelen", meent Zon neveld. Samenwerking De SAP heeft nog geprobeerd een linkse samenwerking op te be reiken voor de statenverkiezingen, maar dat is mislukt. "De EVP wil de niet met ons en toen haakte de PPR ook af. De PPR ging liever verder met PSP en CPN", zegt Zonneveld, die overigens bena drukt dat er niet op alle zaken over eenstemming is tussen klein links. "We hebben geprobeerd op het hoofdpunt 'niet bezuinigen, maar terugvechten' samen te werken". LEIDEN - De dirigent van de christelijke muziekvereniging Concordia, A. Hilkhuysen, heeft zaterdag tijdens de jaarlijkse uit voering in de Stadsgehoorzaal offi cieel afscheid genomen. Na 25 jaar actief te zijn geweest voor de mu ziekvereniging houdt hij het op op 71-jarige leeftijd voor gezien. "De voorzitter zegt dat ik om ge zondheidsredenen vertrek. Maar dat is onzin. Ik ben helemaal ge zond. Het wordt echter gewoon te vermoeiend voor me. Ik woon in Den Haag en moet dus een flink eind rijden om hier bij de wekelijk se repetities te zijn. Elke dinsdag avond repeteren van zes tot tien uur en dan ook nog eens een uurtje heen en weer rijden. Als ik dan thuis kom gaat m'n hart zo te keer. Dat is niet goed. Je moet er op tijd mee ophouden. Er is een tijd van DEN HAAG/LEIDEN/V OOR SCHOTEN - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de eige naar van een gokhuis aan de He renstraat in Leiden niet kunnen verhoren, omdat de man, een inwo ner van Voorschoten, voortvluch tig is. De rechtbank had hem voor het exploiteren van een illegaal gok huis (er werd baccarat gespeeld) en het in bezit hebben van een pistool met scherpe patronen, tot tien we ken gevangenisstraf veroordeeld. Tegen die veroordeling tekende de komen en een tijd van gaan", zegt Hilkhuysen. Klarinet In 1939 beeïndigde Hilkhuysen zijn opleiding aan het conservato rium. Zijn hoofdvak was klarinet, als bijvak deed hij contrabas. Om dirigent te worden moest hij eerst een opleiding volgen bij de bond van orkestdirigenten. Hilkhuysen: "Je kon toen voor een dirigenten- opleiding nog niet bij het conserva torium terecht". Via een advertentie in een maandblad kwam Hilkhuysen in 1962 bij de muziekvereniging Con cordia. In die tijd was Concordia nog een harmonie-orkest, nu heeft de vereniging een fanfare-bezet ting. Tot het werk van Hilkhuysen behoorde ook het maken van mu- ziekarrangementen. "Je koopt mu ziekstukken en die moetje aanpas- inwoner van Voorschoten hoger beroep aan. Tot twee keer toe was hij met een vuurwapen op zak betrapt. De be schuldiging luidde verder, dat de Voorschotenaar tussen 1 novem ber 1982 en 4 februari 1983 aan de Leidse Herenstraat mensen de ge legenheid gaf om baccarat te spe len, terwijl hij daarvoor geen ver gunning bezat. Op de zitting van het gerechtshof verschenen gisteren twee verschil lende advocaten: één kwam er voor de behandeling van het wa- sen aan de instrumenten in het or kest, want ze zijn vaak gemaakt voor een heel andere bezetting dan die wij hebben.", vertelt Hilkhuy sen. De omschakeling van 'show band' naar 'fanfare-orkest' die Con cordia maakte, heeft volgens Hilk huysen te maken met de gemeen telijke subsidie: "Op een gegeven moment zei de gemeente tegen ons 'jullie krijgen alleen subsidie als de vereniging mee gaat doen aan wed strijden.' Nou, dat ging goed, want we zijn meteen de eerste keer ge promoveerd". Concordia is niet de enige mu ziekvereniging waar Hilkhuysen actief voor is geweest. "Ik ben in de loop der jaren acht verschillen de orkesten gedirigeerd. Onder meer van het koninklijk muziek corps van de Haagse politie. De muziekvereniging Concordia heb ik het langst aangehouden omdat ik die 25 jaar wilde volmaken". penbezit en het illegale gokhuis, de tweede zou de man, eveneens in hoger beroep, verdedigen voor het plegen van een moordaanslag in Den Haag. De rechtbank veroordeelde de inwoner van Voorschoten hiervoor tot een jaar gevangenisstraf. Tij dens het uitzitten van deze straf zag de man echter kans te vluchten en is sindsdien spoorloos. Hij heeft slechts telefonisch contact gehad met zijn advocaat. Hem heeft hij la ten weten naar Nederland te willen terugkomen om zijn straf alsnog uit te zitten. LEIDEN - Geestelijke gezond heidszorg en onderwijs inéén. De ze voor nederland unieke combina tie levert het Pedologisch Instituut al 25 jaar. Het instituut en de daar aan verbonden openbare school voor speciaal onderwijs 'De Brug', samen gevestigd in één gebouw aan de Bloemfonteinstraat, tellen nu 91 leerlingen. De school barst zo zoetjesaan uit zijn voegen, aldus schoolhoofd C. Alberts. door Annemiek Ruygrok Op het Pedologisch Instituut (PI) 'De Brug' worden kinderen met leer- en gedragsmoeilijkheden tijdelijk opgevangen, therapeu tisch behandeld en krijgen er zeer specifiek onderwijs. Deze manier van werken leidt tot ongelofelijke resultaten, aldus H.S. Leenstra, voorzitter van de medezeggen schapsraad. Het PI heeft drie belangrijke doelstellingen: directe hulpverle ning aan kinderen met leer- en ge dragsproblemen en zo nodig ook aan hun ouders, ontwikkelings- en speurwerk gericht op hulpverle ningsmogelijkheden en dienstver lening bij de opleiding van deskun digen die zich met leer- en ge dragsmoeilijkheden bezig houden. Het instituut heeft een samenwer kingscontract met de vakgroep on derwijskunde van de Leidse Uni versiteit. De Pi's, in totaal zijn er acht in Nederland, zijn voortgekomen uit de behoefte aan meer kennis over en behandelingsmethoden voor kinderen met zeer ernstige of on duidelijk leer- en gedragsmoeilijk heden. Er kwamen wel lom-scho len, maar daar bleven de behande lingsmethoden beperkt tot spe ciaal onderwijs, aangevuld met lo gopedie. Psychologen en maat schappelijk werkers worden voor namelijk ingèschakeld bij de aan melding en toelating van een leer ling. Team Op het Pedologisch Instituut FORUM - Het forum over de toe komst van Suriname wordt mor genavond niet in de zaal van het Leids Universitair Fonds, maar in het Juridisch Studiecentrum aan de Hugo de Grootstraat gehouden. Het forum wordt georganiseerd door de Leiden International Stu dent Club. Deelnemers aan de dis cussie zijn vertegenwoordigers van verschillende Surinaamse organi saties. De discussie begint om 20.30 uur. De zaal gaat om 20.00 uur open. wordt de ernst en ingewikkeldheid van problemen waarmee sommige kinderen kampen geanalyseerd en er wordt voor ieder kind een uitge kiende, zeer persoonlijke therapie gezocht. Er is een reeks van behan delingsmethoden: spraaktherapie, speltherapie, algemene motorische therapie, schrijfmotorische thera pie, een therapie voor gedragsve randeringen en groepstherapie. De problemen waarmee kinde ren op deze school worstelen varië ren sterk. Directeur J.W. Mojet van het PI: "Bij de ene leerling treden heel specifieke leerproblemen op de voorgrond, terwijl bij een ande re de persoonlijkheidsontwikke ling door emotionele problemen ernstig wordt bedreigd. Meestal is er echter sprake van mengelingen van deze uitersten. Een kind kan moeite hebben met het verschil tussen een 'd' en een 'b'. Beide let ters hebben een rondje en een stokje, maar toch is het onder scheid voor sommigen moeilijk te maken". Weer andere kinderen, al dus schoolhoofd Alberts, hebben problemen om contact met andere te zoeken. Ze dringen zich bijvoor beeld hardhandig in een spelend groepje in, wat door de andere kin deren niet wordt geaccepteerd. Dat kan tot een isolement van het be treffende kind leiden. De ouders worden zoveel moge lijk bij de begeleiding van hun kind betrokken. Er is een ouder cursus en waar nodig worden zij door deskundigen begeleid. Leen stra: "De meeste ouders vinden het natuurlijk niet leuk, dat er iets niet in orde is met hun kind. Dat kan weieens moeilijk zijn". De ouders zijn echter zeer blij met de hulp zo als het PI die biedt. "In de meeste gevallen gaat het om zeer gemoti veerde, liefhebbende ouders die bezorgd zijn om hun kind". Vruchten Dat de behandeling op het PI vruchten afwerpt, blijkt wel uit het feit dat de meeste kinderen na ver loop van tijd terecht komen op de plaats waar ze ook horen. Dat kan het vwo zijn, maar ook een school voor zeer moeilijk lerende kinde ren. Alberts: "In de meeste geval len gaat het goed; sommigen sto ten direct door naar het voortgezet onderwijs, anderen gaan naar het reguliere basisonderwijs". In andere gevallen moeten kin deren worden doorverwezen naar overige vormen van speciaal on derwijs en soms naar de kinder psychiatrie. Dat zijn moeilijke be slissingen voor ouders, leerkrach ten en therapeuten. "Soms wordt ons advies niet opgevolgd en dan kan het mis gaan. Een paar keer per jaar komen we zo'n situatie te gen". Bij de behandeling wordt ook ge bruik gemaakt van universitaire medewerkers. Alle onderwijs en onderzoek is ten behoeve van de kinderen. "De kinderen hier zijn geen proefkonijnen. Kan een stu dent van het onderzoek profiteren, dan is dat meegenomen. Maar het belang van het kind staat voorop", aldus Mojet. Tussen theorie en praktijk mag geen kloof ontstaan. "We hebben hier niets aan wazige toestanden. Het verbeteren van de kwaliteit van de zorg is het belangrijkste doel". Het leerpakket vindt zijn basis in de praktijkervaringen en het we tenschappelijk inzicht van de me dewerkers. "Vroeger werd er uit een rekenboekje gewerkt. Nu zijn er veel leerstofonderdelen ontwik keld, waarin rekening wordt ge houden met de bijzondere proble men van de leerling. Zo is er voor iedere leerling een eigen plan voor rekenen, taal en spelling". Het aan tal medewerkers van het instituut en school is 50. Met 91 leerlingen betekent dat één leraar op twee leerlingen. Een zeer individuele behandeling dus door een hecht team. Mojet: "Door teamwerk met medewerkers die elkaar in hoge mate respecteren, bereiken we veel resultaat. Iedereen heeft een eigen inbreng. Er wordt zoveel mogelijk geprofiteerd van eikaars kennis". Computer Op het ogenblik wordt gewerkt aan de ontwikkeling van de ge bruiksmogelijkheden van de com puter ten behoeve van het speciale onderwijs. Er worden eigen pro gramma's gemaakt, waarbij de leerkracht op elk gewenst moment de resultaten van de afzonderlijke leerlingen kan toetsen. "Het PI heeft een voortrekkers rol in de ontwikkeling en verbete ring van behandelingsmethoden. Die kennis wordt vastgelegd en overdraagbaar gemaakt. Dat kan leiden tot de zorgverbreding, waar iedereen op dit moment de mond van vol heeft. Ook dat compute rondersteund onderwijs draagt bij tot die zorgverbreding. De leerpro cessen kunnen door het gebruik van de computer beter worden geanalyseerd". De vooruitstrevendheid van het PI wordt door de overheid in elk geval gehonoreerd. Voor de ont wikkeling van het computeronder- wijs wordt een extra subsidie door het ministerie van onderwijs ver leend. Wat Alberts en Mojet echter zorgen baart is het feit dat de kos ten van het PI niet worden betaald door de rijksoverheid. Weliswaar neemt het ministerie van onderwijs de lessen van de school voor zijn rekening, maar de therapeutische behandeling zou onder het ministerie van wvc moe ten vallen. Daar passen de pedolo gische instituten echter nog niet in het 'plaatje'. De ervaring die tij dens de behandeling wordt opge daan, wordt benut bij de ontwikke ling van nieuwe en betere behan delingsmethoden die toegepast kunnen worden in vele vormen van onderwijs en door instanties die zich bezighouden met de geestelijke gezondheidszorg van jeugdigen. Vandaar dat de gemeente Leiden en de vakgroep onderwijskunde jaarlijks bijspringen, ondanks de bezuinigingen. Expositie In de galerie van het AZL is vanaf donderdag een selectie te zien van zeefdrukken die zijn uit gegeven door de Bergense uitge- ver/drukker van grafiek Zeger Reijers. Zeefdrukken van onder anderen Lucebert, Scholte, Morel- let en Gudmundsson worden ten toongesteld. De expositie duurt tot en met 5 april en is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur te bezoe ken. Klaverjassen De contactcommissie van wijk- vereniging Aktief houdt morgen een klaverjas- en sjoelavond m de grote zaal van haar gebouw aan de Berlagestraat 2. De avond begint om 20.00 uur. Oppas Ouders die af en toe of geregeld oppas nodig hebben, kunnen hiervoor terecht bij de oppascen- trale. Informatie over voorwaar den, vergoedingen etcetera is te krijgen onder telefoonnummer 219883. Café Stichting Burcht houdt vrijdag een Café des Communications. Oud-Tweede Kamerlid voor de PvdA en publicist mr. C.A. de Kam houdt een korte inleiding onder het motto 'De mediaan is the message: effectie boodschap pen voor de middelmaat'. Aan vang 17.00 uur. Dirigent A. Hilkhuysen. terwijl hij nog één keer Concordia aanvoert.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15