'Yoorschoten-centrum is goud' MEOB Wassenaar naar Oegstgeest Vliko ook in nieuwe omgeving omstreden Hondenprobleem Warmonds recreatie-eiland Koudenhoorn Schoolcomputers Zoeterwoude WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 -LEIDSCH DAGBLAD Het Voorschotense centrum is goud. De ene makelaar zegt het, een ander houdt het om strategische redenen voor zich - maar is ondertussen razend actief. Blokker en 't Kruidvat hebben al een pandje in de Schoolstraat gevonden en een handvol anderen zijn in de running voor een vestiging in de winkelstraat. Doe-het-zelfwinkel Hubo, een gerenommerde Haagse banketbakker, de schoenengrossiers Bata en Van Haren, een textielsuper en een verkoper van tafellinnen: het zijn niet de kleinsten. Etos en Hema onderzoeken de mogelijkheden van een vestiging, terwijl de belangstellenden in de rij stonden voor de zeven Anton Piek-achtige koopwinkels langs het Ambachtspad. Hubo wilde de kleine panden zelfs allemaal kopen, maar kwam toen organisatorisch in de knel. Voor de winkel van Pour Elle, op de hoek Voorstraat/Schoolstraat waren "alle chinezen van Nederland geïnteresseerd", zoals een panden verkoper het zegt. Ook de woonhuizen bóven de winkels ontsnappen niet aan het oog van handelaars en neringdoenden. Zo opent een dealer van luxueuze tuinmeubelen binnenkort een showroom in het kantoor en op het dakterras boven de nieuwe meubelzaak van Waardenburg. Eén makelaar verkent zelfs al de markt voor de Gevers Deynootschool. De Haagse heren van Hofstad winkels. Rechts: O.L. Schwencke: "Als e toedoen goed is gaan draaien, geeft dat een kick". i centrum door ons De Voorschotense makelaar Bax voor de plek in de Schoolstraat i "Er worden hier gigantische omzetten behaald". rt Kruidvat komt: VOORSCHOTEN - "Er is gewoon veel meer vraag dan aanbod", zegt i een 'centrumverkoper' enthou siast. Een ander vreest dat over-en- thousiaste verhalen de prijs opdrij- 1 ven en minder goed draaiende win keliers frusteren. Bovendien zijn er ook minpunten in het centrum Door een streng bestemmingsplan en te hoge grondprijzen wordt het verhandelen van de panden afge remd, is een algemeen gevoelen. De winkels mogen maar 15 meter diep worden en belangstellenden moeten "veel meer betalen dan de 250 per vierkante meter per jaar die voor een provincieplaatsje van een vergelijkbare grootte gebruikelijk is", klaagt Hofstad winkels. "Voor de panden rond het Evenementen pleintje kan ik zó 450 gulden krij gen", klinkt het. door Paul van der Kooij Vooral winkels met kleine winst marges (textielzaken en Blokker vestigingen) zouden heel erg te kampen hebben met die prijzen. Anderen lijken echter grif bereid om beleggers in korte tijd 100 pro cent winst te laten maken op een pand. Ook gevestigde winkeliers breiden uit. terwijl banken niet op de vlakte blijven. Financieringen voor de aankoop van een winkel zijn in Voorschoten eerder rond dan een buitenstaander op grond van het CIMK-rapport van 1984 zou verwachten. Rijk Daarin stelde het gezaghebben de Centraal Instituut voor Midden en Kleinbedrijf dat Voorschotena ren percentueel gezien tien pro cent minder voedings- en genots middelen in hun eigen gemeenten kopen. Voor de duurzame goede ren gaan Voorschotenaren zelfs achttien procent minder naar hun eigen centrum dan gemiddeld. Vooral dat laatste percentage zou - met drie grote koopcentra in de buurt - moeilijk op te trekken zijn. De regionale functie stelt volgens het bureau niet veel voor: van het winkelend publiek is slechts 13 procent buitenpoorter. De Voorschotense makelaar Bax zet stevige vraagtekens bij de cij fers. Hij heeft de indruk dat ex- Voorschotenaren naar hun oude centrum blijven komen en steeds meer mensen uit de regio het win kelcentrum ontdekken. Het ligt centraal voor mensen uit Voor burg, Leidschendam. Leiden zuid west, Wassenaar en Zoeterwoude. sluipende forensen passeren het en de weekmarkt in de historische Voorstraat trekt "ontzettend veel publiek. En wat de mensen daar niet kopen, kopen ze er wel om heen", is zijn indruk. De bestedingspercentages zijn volgens hem eveneens betrekke lijk. Als de steekproef al klopte, moet daar zeker aan worden toege voegd dat Voorschoten stevig in de top-10 van rijkste gemeenten zit en nog steeds groeit, vindt hij. Tien procent van het bestede bedrag hier is meer dan tien procent el ders. "Echte omzetcijfers heb ik als niet-winkelier niet", zegt een ma kelaar, "maar ik weet wel dat er gi gantische omzetten worden be haald, in alle branches". De persoon wijst in dit verband naar stoffeerder Waardenburg, die een meubelwinkel begint, en heeft het ook over Rol en Panacee. De eerste bouwde "een verschrikke lijk duur, nieuw pand in de School straat", de tweede kocht het en bouwde er niet lang daarna een nieuw dak op, voor zonaanbidders: "Nou. zeg dan maar dat het slecht gaat". Slechts een enkele winkelier zou geen reden van bestaan heb ben. Dat is dus wel andere koek dan het CIMK-rapport, dat drie jaar geleden pessimistisch stelde dat de winkeliers voor '84 en ver der, sombere tijden, voorzagen. Teveel Als de vraag naar panden zo groot is, moet een goede planning mogelijk zijn. De werkelijkheid lijkt anders. "Er zijn teveel zaken lui bezig met het centrum", zegt een ingewijde. "In de praktijk komt het er gewoon op neer dat de makelaar met de meeste power de meeste klanten binnenhaalt. Hier bij hoeft hij geen moment te kijken naar het verlanglijstje van de plaat selijke middenstand". Bax mag met het project-Ambachtspad za ken doen en Hofstad winkels lijkt de koning van de Schoolstraat. Deze Haagse makelaar haalde Blokker naar het pand van de chi nees, plantte 't Kruidvat naast de Voorhof-passage en heeft "genoeg gegadigden" voor de winkel van Stolk en een handvol, nog geheim gehouden. Schoolstraat-panden die in de toekomst leegkomen. Tussen namen als Van Haren, Bata en Hubo, vinden we ook Etos en Hema. Deze ketens beloofden de winkelmakelaars van Hofstad dat ze de voors en tegens van een vesti ging nog eens op een rijtje gaan zetten. Tegenover de pers bevestigen deze firma's dat allerminst. Een woordvoerder van de Hema stelt keihard dat er in Voorschoten "geen vestiging komt, in welke vorm van ook. We zitten in Leiden, Leidschendam en Voorburg en dus niét in Voorschoten". C A vindt de plaats evenmin aantrek kelijk: de ABC-formule. met Al- bert Heijn, Blokker en C A is dus niet voor Voorschoten weggelegd. Het mag de pret niet drukken. "Als er een paar groten zitten, lokt dat. Dan zeggen we tegen anderen: die en die zitten er. jullie passen daarbij. Dat toekomstbeeld maakt ons enthousiast", zegt O.L. Schwencke van Hofstad winkels. "Erbij passen? Ze willen alleen maar winst maken en letten niet op de opbouw van het centrum", zegt een woordvoerder van de Centrum winkeliers die zichzelf als ingewij de omschrijft. Vooral de goudzoekers van bui ten. voelen zich zo vrij als een vo gel. Een makelaar als Bax, die het van de plaatselijke middenstand moet hebben, zou wel rekening houden met de afkeer van midden standers voor overlappingen. "Ik haal dan ook niet graag een Hubo naar Voorschoten", zegt hij kort nadat de gesprekken met dit be drijf afketsten. "Hubo bijt Groene- wegen ontzettend en dat kun je dat familiebedrijf niet aandoen". De komst van drogisterijen als Etos en 't Kruidvat zorgt eveneens voor moeilijkheden. De woordvoerder van de winke liers stelt het zelfs zo: "Wat Voor schoten heeft aan 't Kruidvat? Er zijn al vier drogisten. Dat is toch waanzin? Zeker de eerste twee jaar zullen de drogisten het moeilijk krijgen. Daarna bezinnen de klan ten zich en willen ze weer kwali teit". Ook de roep om extra confec tie en textiel, onderschrijft hij niet. "Pour Elle is over de kop en de overblijvers gunnen elkaar het licht in de ogen niet: na een maand hangt de nieuwe mode al weer in de uitverkoop. De Voorschotense markt is echt goed gevuld". Ook 'textiel' is er al genoeg bij het (uit dijende) Textielhuis en Zeeman. Vindt hij tenminste. Verzadiging "Er dreigt een snelle verzadi ging". aldus Bax, "zeker op het ge bied van 'trekkers'. Het gaat er in Voorschoten vooral om dat bedrij ven service verlenen. Mensen wil len er extra voor betalen wanneer ze zeker weten dat ze geen enkel risico lopen. Ook voor de vele bui tenlanders, die de taal niet zo per fect beheersen, is dat van groot be lang. Als het hen ergens is beval len, komen ze zo twee, drie keer te rug en vertellen ze het verder". Aan de andere kant zijn Voorscho tenaren geen geldverspillers: "Zij lopen heus niet zomaar een zaak binnen, om vijf duizendjes op de toonbank te leggen en de verkoper de opdracht te geven eens snel een hifi-installatie langs te brengen Voor een goede kijk op de situa tie is volgens betrokkenen vooral het volgende belangrijk: een Voor schotenaar stapt niet graag over dozen heen en laat het graaien in grote bakken liever aan anderen over. Kijken sommigen bij deze woorden met een schuin oog naar de heren Hofstad, de mannen zelf zijn zich van geen kwaad bewust. "Discountzaken met grote prijs kaarten hoeft niemand van ons te verwachten. Zo'n wildwest-sfeer is zonde voor het centrum en vernie tigend voor de gewone winke liers", vinden de twee. Zij zien liever dat Voorschoten zich ontwikkelt tot een soort (Was- senaarse) Langstraat: "gezellig, dorps, professioneel, aaneengeslo ten". Het centrum kan zelfs een funshop-centrum van regionale al lure worden: de Schoolstraat biedt prijsbewuste, gezellige en dorpse winkeluurtjes, de Voorstraat is er voor de toeristische geneugten met zijn eeuwenoude panden en bo- Belemmeringen Helaas kent Voorschoten nogal wat belemmeringen. Sommige panden "zijn zo slecht dat het woord bouwval niet eens mis plaatst is", stelt Hofstad provoce rend. "Sloop is dus soms onvermij delijk" Daarnaast mogen volgens het bestemmingsplan de winkels niet dieper dan 15 meter worden. Schwencke van Hofstad noemt dat een "onwerkbare zaak. Dat schrikt enorm af. Als je bedenkt dat een gemiddeld winkelfront 7 meter breed is, kom je uit op een winkel oppervlak van 105 vierkante me ter". Blokker wil wel 400 tot 500 vier kante meter, Van Haren zit rond de 200 vierkante meter en, de winkels van 't Kruidvat hebben een opper vlak van 150 tot 500 vierkante me ter en Hema-zaken tellen nooit minder dan 1000 vierkante meter. "Natuurlijk, er kan wel wat gere geld worden, maar dat kost nog al tijd acht maanden", voeren de win kelmakelaars aan. "En je kunt al tijd het beste zaken doen wanneer je direct iets goeds kunt aanbie den". Ander probleem is dat de ge meente woningbouw eist boven de winkels in de Schoolstraat. Dat zou het centrum levend houden. Vol gens de Hagenaars is er echter geen enkele interesse voor de vaak kleine optrekjes. Dit betekent dat de winkeliers alleen maar op kos ten worden gejaagd en voor niets ruimte moeten uitsparen in de toch al smalle gevels. Als alles zo moeilijk ligt, komt de vraag op waarom Hofstad winkels zo geïnteresseerd is in Voorscho ten. De winkelmakelaar richtte zich tot voor kort voornamelijk op grote steden en heeft over gemeen ten met minder dan 50.000 inwo ners amper informatie. Bovendien bevatte het CIMK-rapport nogal wat kritiek op het centrum. Na complimenten over de bereikbaar heid, het gevarieerde winkelbe stand, de compleetheid van de voe dings- en genotmiddelenbranche en het modisch en kwalitatief ni veau van de zaken - werd meedo genloos geconstateerd dat in de duurzame en overige goederensec tor gaten zijn en duidelijke trek kers en "winkelondersteunende horecavoorzieningen' ontbreken. Het rapport heeft het dan ook over 'een matige distributieve struc tuur'. Ander probleem is dat het winkelfront langgerekt en niet aan eengesloten is. Zeker wanneer een gunstige looproute ontbreekt en vrachtauto's her en der stoppen, is het 'verblijfsmilieu ongunstig'. Opbouwen De Haagse heren hebben een no bele reden voor hun aanwezigheid. Zij vinden het "plezierig iets op te bouwen". Wanneer een centrum door hun toedoen goed is gaan draaien, krijgen zij daar een kick van. Hun stelregel luidt dan ook: een tevreden klant is een goede klant. In Voorschoten hadden ze direct het idee dat er veel te doen is: "Er is een flinke achterstand. Ie dereen weet dat er wat moest ge beuren. Veel koopkracht vloeit weg naar andere koopcentra" Ge lukkig bleek de sfeer positief, toen ze toen ze anderhalf jaar geleden langskwamen op verzoek van drie trekkers. In hun enthousiasme be gonnen ze zelfs wat grotere plan nen te ontwerpen, bijvoorbeeld bij het Evenementenpleintje. 800 mensen betrokken bij fusie WASSENAAR/OEGSTGEEST - Het Marine Elektronisch en Op tisch Bedrijf (MEOB) trekt zich te rug uit Wassenaar en verhuist naar Oegstgeest. In 1989 moet er voor de samengevoegde afdelingen een nieuwe behuizing staan, in de buurt van de huidige panden aan de Haarlemmerstraatweg. In totaal zal het MEOB Oegstgeest werk bie den, aan ongeveer 800 mensen. De verhuizing zal afdeling voor afdeling geschieden. De drie laat ste afdelingen - de optische- en kompassenafdeling en de stofvrije ruimtes - gaan volgens de plannen eind 1988 over. Deze operatie is het gevolg van een oude regeringsbe slissing "om mensen in de top uit te sparen", zegt de Oegstgeestse MEOB-directeur ir. L.J. Anthoni- des. Zijn bedrijf en de vestiging in Wassenaar verzorgen de elektroni ca voor de krijgsmacht. De derde MEOB-vestiging in Den Helder, blijft bij deze operatie buiten schot. Na de verhuizing ontstaat er in Oegstgeest een groot en nieuw moederbedrijf. Het magazijn is en kelejaren geleden al vernieuwd en het oude marinegebouw aan de Haarlemmerstraatweg, gebouwd tijdens de Duitse bezetting in de Tweede Wereldoorlog, volgt bin nen een maand dit voorbeeld. Het gebouw "was aan het einde van zijn latijn", aldus de directeur. Als gevolg daarvan verhuisde een aantal afdelingen tijdelijk naar Wassenaar. De kantoren van het bedrijf zitten nu in het voormalige gebouw van het Laboratorium voor Elektronische Ontwikkeling van de Krijgsmacht (LEOK). Dit la boratorium fuseerde met het fy sisch lab van het TNO. In Wassenaar wordt over de ver huizing nogal mysterieus gedaan, maar een werknemer op de afde ling Personeelszaken, Den Boes- terd, vertelt: "Een aantal afdelin gen zit al in Oegstgeest, zoals een deel van de administratie en de te kentafels. Alle mensen verhuizen mee met de afdelingen. Met de ver huizing zijn we ook in en klap af van de negen kilometer die onze vestiging scheidt met de afdeling in Oegstgeest. We hebben onmid dellijk contact met de mensen daar. De onderlinge sfeer zal ook niet veranderen, dus ik voorzie geen problemen". Boeren vrezen vervuiling Het Marinecomplex langs de Wassenaarse Rijksstraatweg. Het MEOB-gedeelte verhuist n le kilometers verderop langs de weg. r Oegstgeest. enke- LEIDERDORP - De affaire-Vliko laait weer op in Leiderdorp. Nadat de storm aanvankelijk was geluwd doordat het container-overslagbe drijf van de Hoogmadeseweg naar de Achthovenerwe'g was verhuisd, klinken er nu protesten van de nieuwe buren. Namens de omwo nende boeren heeft agrariër Cees Bos de strijd tegen Vliko aange bonden. Hij en zijn buren doen- morgen hun zegje tijdens een hoor zitting in het Haagse provincie huis. De omwonende ergert zich er vooral aan dat de provincie te laat is met de hinderwetvergunning voor het containerbedrijf dat ge vestigd is op het voormalige ter rein van wandplatenfabriek Van Baarsen. Die vergunning had er in januari, een half jaar na de aan vraag, al moeten zijn. In oktober is wel een ontwerp-besluit genomen, Het bedrijf zou naast puin, sloop- en tuinafval ook andere soorten af val opslaan op een stukje grond waar niet de ondoordringbare vloer zou liggen, zoals de provincie heeft geeïst. "Valt er regenwater op en stroomt dat er doorheen, dan komt alles gewoon in de sloten te recht in de' polder waar ook onze koeien staan te grazen. Dat zit mij en mijn collega's hoog", aldus Bos, die er bij zou hebben gestaan toen mannen van Vliko "vrachten vol rommel in de grond stopten. Ja, begraven ja. Daar is toen wel een einde aan gekomen. Maar wat ze in die grond hebben gestopt is me nog steeds een raadsel. Niet dat ik het idee het dat er hele slechte din gen zijn ingestort hoor, dat niet", aldus de Leiderdorper. WARMOND - Honden blijven het Warmondse recreatie-eiland Kou denhoorn teisteren. Dat blijkt uit een overzichtje van de activiteiten van de opzichter van het eiland Vorig seizoen moest hij 152 keer mensen met hun viervoeter van het eiland sturen. Behalve de op zichter klagen ook de responden- wijst waar honden los mogen lo pen. Omdat zo'n plek er nu niet is, zouden de mensen eenvoudigweg een einde worden gemaakt als het ZOETERWOUDE - Ook de Zoeterwoudse Schoolraad Basisonderwijs gemeentebestuur een plek aan- is akkoord gegaan met de aanschaf van computers voor basisschool. Het 40.000 gulden kostende voorstel kan daarom volgende week in de raadscommissie voor welzijn worden besproken. Wanneer de gemeenteraad in maart akkoord gaat, maakt de plaatse- op Koudenhoorn zijn aangewezen, lijke schooljeugd in mei al kennis met floppy-discs. In het begin zal er "T:,- 1 4-~u »- weinig structureels mogelijk zijn omdat de onderwijzers eerst nog een cursus moeten volgen. De bewuste computer kan worden gebruikt als onderwijsleermiddel, maar ook om kinderen vertrouwd te maken met computers. Verder bekende dat het college moet het apparaat geschikt zijn om er een schooladministratie mee te W nog niet uit deze problematiek voeren. Als het aan B en W ligt krijgen alle scholen eerst één computer J 14 4 en gaan er na een jaar exemplaren naar de vier grootste scholen. op de gemeentelijke enquête de spoorlijnen" aan te wijzen. Ge land. Warmonders en anderen ken- Schiphol uit elkaar gaan lopen, nen blijkbaar de regels nog steeds Volgens de burgemeester zouden niet. 's Zomers is Koudenhoorn de hondebezitters dit stuk echter verboden terrein voor honden, 's als een weinig toegankelijk gebied winters mogen ze er alleen aange- beschouwen. Vanaf de publieke lijnd verschijnen. tribune suggereerde raadslid Scha- WD-fractieleider mevrouw Sa- vemaker (Progressief Warmond) nog om het verblijf van loslopende honden in sportpark Overbos te le- stuurlijke aangelegenheden die gaüseren, maar de burgemeester sprak over de enquête. Volgens wees die suggestie van de hand. haar kan aan de hondenoverlast Ook sporters willen geen plak tus sen de noppen of anderssoortige profilering van hun sportschoe- De eerste burger zei dat het hon denprobleem in Warmond wellicht blijvend zal zijn. Hoewel B en W niet voor honderd procent de nale ving van de regels kunnen contro leren, willen ze toch aan de Kou- Burgemeester Hendrickx-Vlaar denhoornregels vasthouden, meld de zij. Maar er is meer dan hondepoep alleen op Koudenhoorn. Uit de en quête, waarop 25 Warmonders heb- kunnen toch moeilijk ach ter elke hond een politie-agent zet ten", besefte de liberale. ben gereageerd, blijkt dat er nog veel wensen leven. De directeur gemeentewerken heeft ze geïnven tariseerd en de haalbaarheid ervan getoetst. Aan de gemeenteraad de opdracht te besluiten. Een greep uit de enorme hoeveelheid wen sen: invalidentoiletten, een warme douche in het sanitaire gebouw, meer wateraftappunten, meer beesten zoals damherten, een schaapherder, meer fietsenrekken, meer toezicht, wit zand op het strandje, het stiltegebied toeganke lijker maken en met een bruggetje ervoor zorgen dat een rondje om het eiland kan worden gemaakt, ruiterpaden aanleggen, meer speeltoestellen en een midgetgolf- baan. Opmerkelijk is de wens van één der inzenders om vrouwen die zonder bovenstukje op Kouden hoorn vertoeven op de bon te laten slingeren. De burgemeester bekende gis teravond dat zij genoten had van al die post: "Je krijgt zelden zo veel aardige brieven tegelijk". Veel be handelen kon de commissie niet. De meeste zaken komen vooral in de commissie openbare werken aan de orde. Wel ging de commissie nog even in op de warme douche. Het colle ge van B en W is hierover verdeeld geraakt. Wethouder Van Schagen (CDA) wil geen warme douche, on der meer vanwege de kosten. De burgemeester en de andere wet houder, mevrouw Dalhuisen (PW) zijn voor. Zij denken mee met moe ders van wie de peuters na een middag "in het niet zo witte strand- zand" niet om aan te pakken zijn. De kleintjes afspoelen onder ijs koud water, blijkt in veel gevallen een onmogelijke opgave. Voor de douche moet wel be taald worden, vinden de beide vrouwen. Een andere vrouw, CDA- raadslid Den Ouden, vindt het alle maal maar niks. Haar ervaring is dat openbare warme douches of kapot zijn of dat worden gemaakt. PW-raadslid Slingerland vindt een warme douche "overtrokken". De commissie ging ook nog even- in op de havenmeester en de uit breiding van diens verbaliserende bevoegdheden. Over het algemeen wordt het toezicht op Kouden hoorn als onvoldoende ervaren. Burgemeester Hendrickx-Vlaar maakte duidelijk dat "de uitbrei ding van bevoegdheden van de ha venmeester/opzichter niet e dig is. We kunnen het i Dijk niet kwalijk nemen als hij zegt dat hij geen zin heeft om twee jaar te leren voor dat-ie al die dingen mag uitschrijven". PW-raadslid Slingerland drong er bij de burgemeester op aan vol ledig af te zien van het vergroten van de toegankelijkheid van het stiltegebied. Hij vreest dat het stil tegebied verloren gaat als dal wel gebeurt. Hendrickx-Vlaar daaren tegen bekende dat "de verleiding" haar soms wel een te veel was ge worden en dat zij nu nog wel eens mijmert over "een bruggetje op waterniveau" zodat wandelaars zouden kunnen oversteken naar het ontoegankelijke deel van het stiltegebied. De rest van het stilte gebied is "beperkt toegankelijk".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14