Mogelijk in oktober beperkt tv-pakket aMMII GAB wil helpen met selectie Cityring-bus vrijwel zeker leidsch m dagblad: Hoogte tarieven nog onbekend Vooral steun aan kleinere bedrijven Wegloophuis opent 10 maart weer zijn deuren Endegeest kampt met tekort aan personeel WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 LEIDEN - Volgens Stadskabei is het mogelijk met ingang van 1 ok tober in Leiden een beperkt pak ket televisiezenders aan te bieden. Abonnee's van Stadskabei ontvan gen naast hun rekening in juni een enquêteformulier waarin de be langstelling voor een beperkt pak ket met alleen Nederlandstalige zenders wordt gepeild. Voorlopig wordt er nog geen rekening mee gehouden - hoewel dat technisch mogelijk is - dat het zenderaanbod nog verscheidener wordt gemaakt. De gemeenteraad sprak twee jaar geleden de wens uit om tot twee soorten zenderpakketten te komen. Het Nederlandstalige, waar vooral bij oudere mensen veel behoefte aan zou zijn, zou goedkoper moeten worden dan het totale pakket. Het probleem was dat via de kabel in principe acht tien zenders aangeboden worden. Om een kleiner pakket aan te kun nen bieden, moeten bij de abonnee filters in de aansluitkast worden gebouwd om het signaal van een deel van de zenders de toegang tot de woning te verhinderen. Problemen De afgelopen weken leken er technische problemen te ontstaan toen de vakpers berichtte dat deze filters op eenvoudige wijze onklaar waren te maken. Het bericht luid de dat wanneer de aansluiting in de woning onder stroom wordt ge zet, alle filters opgeblazen worden zodat de kijker voor de prijs van zes toch naar alle achttien zenders kan kijken. De filters zijn de afge lopen dagen door medewerkers van Stadskabei getest en onder krachtstroom (380 volt) gezet. Chef Stadskabei Van Donzel: "De filters bleken het fantastisch te doen. Technisch zijn er nu geen belem meringen meer. Wat ons betreft kan het beperkte pakket per 1 ok tober worden ingevoerd". Ook wat betreft de installatie van de filters verwacht Van Donzel geen moei lijkheden: "Wanneer alle geïnteres seerden dat tijdig laten weten, kan dit in twee weken zijn gebeurd". Problemen zijn er slechts te ver wachten rond de financiële gevol gen van de differentiatie van het pakket. Het aanbieden van een be perkt pakket zenders kost Stads kabei extra geld vanwege de aan schaf en inbouw van de filters. Daarbij mag verwacht worden dat wie zes zenders ontvangt, minder hoeft te betalen dan degene die uit achttien zenders kan kiezen. Het verschil zal opgebracht moeten worden door de abonnee's van Stadskabei die 18 zenders willen blijven ontvangen. De hoogte van deze tariefstijging is afhankelijk van het aantal mensen dat een Ne derlandstalig pakket wenst. LEIDEN/LISSE - Het gewestelijk arbeidsbureau Leiden/Lisse gaat dit jaar onderzoeken of het haal baar is dat bedrijven personeel van het arbeidsbureau 'inhuren' voor het werven en selecteren van nieuw personeel. Bij deze vorm van dienstverlening denkt het ar beidsbureau aan de functie van personeelsadviseur voor vooral kleinere bedrijven. In het gewest Leiden/Lisse blij ken steeds meer werkgevers het ar beidsbureau te verzoeken om kan didaten voor vacatures verder te selecteren. Wordt deze werkwijze toegepast dan blijft de verantwoor delijkheid voor de uiteindelijke keuze van kandidaten in handen van de werkgever. Andere plannen voor het komen de jaar zijn de definitieve invoering van een 'banenlijn' en een 'sollici- tantenbank'. Met de banenlijn is vorig jaar als proef in Lisse begon nen. In 1987 zal worden bekeken of de proef geslaagd is en de banen lijn ook in Leiden kan worden in gevoerd. De sollicitantenbank draait als proef in Leiden en biedt werkzoekenden de mogelijkheid zich op de banenmarkt aan te bie den. Werkgevers kunnen bij het zoeken naar nieuw personeel ge bruik maken van de gegevens in de sollicitantenbank. Evenals voorgaande jaren staat scholing van werklozen hoog op het lijstje van beleidsvoornemens van het gewestelijk arbeidsbureau. Vooral de 'zwakkere' groepen op de arbeidsmarkt, zoals vrouwen die weer willen gaan werken, ge handicapten en buitenlandse werknemers, krijgen hierbij de aandacht. Voor 'herintredende' vrouwen zal dit jaar een scholings project op het gebied van kantoorautomatisering worden be gonnen. Verder zijn er plannen voor twee werkervarings-projecten voor langdurig werklozen. Het vorig jaar geopende Cen trum voor Beroepsbeoefening en Beroepsoriëntatie (CBB) in Leiden neemt een groot deel van deze op leidingen voor haar rekening. Dit LEIDEN - Het KNOV is bereid mee te werken aan een proef van zes maanden met de city-ringbus. Het is de bedoeling dat de proef in mei van start gaat, tegelijkertijd met het experiment op de Bree- straat. De ondernemers denken jaar zullen in dit centrum maxi maal 52 mensen een opleiding kun nen volgen. Vorig jaar is ook het Centrum voor Administratieve Vakoplei ding van Volwassenen begonnen. Hier kunnen administratieve oplei dingen worden gevolgd. Dit jaar kunnen in het gewest Leiden/Lisse maximaal 119 mensen gebruik ma ken van dit opleidingsinstituut. Het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen (CWj heeft in 1987 plaats voor 72 personen die een technische opleiding kunnen volgen. In de bouw- en metaalbe- roepen werd vorig jaar in het ge west Leiden/Lisse een opvallende daling in de werkloosheid gecon stateerd. Toch is de werkloosheid een financiële bijdrage aan de proef te kunnen leveren door recla me op de bus te gaan maken. De kosten van de proef bedragen 40.000 gulden. De gemeente is be reid hiervan 30.000 gulden op tafel te leggen, de winkeliers dienen het in deze beroepsgroep nog groot. Het vinden van personeel is deson danks vrij moeilijk; genoten oplei dingen blijken vaak niet aan te sluiten bij de vraag op de arbeids markt. De werkloosheid onder academi ci is het afgelopen jaar in het ge west Leiden/Lisse met zo'n tien procent toegenomen tot 1184. Voor de bemiddeling tussen deze groep afgestudeerden en het bedrijfsle ven heeft het gewestelijk arbeids bureau sinds vorig jaar een specia le consulent voor academici in dienst genomen. Het komende jaar zal de functie van deze consulent worden verbeterd door samenwer king met de Rijksuniversiteit Lei den. restant te betalen. Volgens KNOV- voorzitter Van Velzen heeft de KNOV-verenigingsraad hierop po sitief gereageerd. "Ik stel me voor dat het bedrag kan worden opge bracht wanneer de ondernemers reclame gaan maken op de bus. Zoiets als 'bezoek de autovrije Breestraat'. Het KNOV is alleen niet in staat om dat allemaal te gaan regelen, het lijkt me verstan dig de organisatie uit te besteden aan een reclamebureau". Maandag komt het bestuur van de verenigingsraad bij elkaar en wordt de zaak verder besproken. Van Velzen: "Of het experiment met de city-ringbus zal slagen weet ik niet maar iedereen vindt dat het in ieder geval geprobeerd moet worden". De cityring-bus is een idee van het PvdA-raadslid Van Meijgaar- den. Het is de bedoeling de bus langs alle grote parkeerlocaties rond de binnenstad te laten rijden. Door twee bussen in te zetten kan een frequentie van 7,5 minuten be reikt worden. Van Velzen vindt dat de proef met de bus tenminste zes maanden moet duren ook wanneer het experiment op de Breestraat slechts drie maanden in beslag neemt. Het gemeentebestuur is de win keliers voor wat de kosten van de proef betreft ruim tegemoet geko men. Aanvankelijk zouden beide partijen de kosten samen delen - ie der 40.000 gulden - er van uitgaan de dat de proef een jaar zou duren. Toen deze termijn werd gehal veerd, verzochten de ondernemers de gemeente alle kosten voor zijn rekening te nemen daar op de be groting het bedrag toch al was vrij gemaakt. Dat ging wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening) te ver, waarna afgesproken werd dat de gemeente driekwart van de kosten op zich zou nemen. Katwijker gewond na aanrijding LEIDEN - Een 19-jarige bromfiet ser uit Katwijk is gisterochtend op de Schipholweg aangereden door een auto, bestuurd dooreen 47-jari- ge Leidse automobilist. De jongen reed op het fietspad langs het PTT-kantoor in de rich ting van de Willem de Zwijgerlaan terwijl de automobilist uit tegenge stelde richting kwam aanrijden. De bestuurder wilde rechtsaf het par- keerterein van de PTT opdraaien, stopte voor een paar fietsers, maar zag de bromfietser over het hoofd. Juist toen hij optrok, kwam de bromfietser eraan en het gevolg was dat die laatste op de auto klap te. De jongen liep builen en ontvel lingen op, die ter plaatse door de EHD konden worden behandeld. De bromfiets werd totaal vernield en de linkerkant van de auto liep een flinke deuk op. LEIDEN - Het Leidse Wegloop huis (WLH) gaat op 10 maart weer open. Met een andere organisatie structuur hoopt het opvangcen trum voor weggelopen jongeren in de toekomst problemen de baas te blijven. Wegens interne moeilijk heden werd het Wegloophuis vorig jaar november gesloten. Ook kampte het tehuis met een tekort aan vrijwilligers. Een uitgebreid 'public-relations- beleid' moet ervoor zorgen dat het Wegloophuis in de toekomst over voldoende medewerkers beschikt. Daartoe is een professioneel pr-bu- reau in de arm genomen. Er wor den in totaal 55.000 'Infokranten' verspreid. Het WLH heeft voor het pr-beleid een bedrag van 5000 gul den uitgetrokken. Volgens Rob ten Hove, coördina tor externe zaken van het Wegloop huis, hoeft het WLH zich geen zor gen te maken over de vraag of het opvangcentrum wel bestaansrecht heeft. "Dat is inmiddels wel bewe zen. Er meldden zich vorig jaar meer weglopers dan we konden huisvesten". Oproepen voor vrijwilligers heb ben volgens Ten Hove inmiddels resultaat gehad. Een artikel in een huis-aan-huisblad en personeel sadvertenties leverde een flinke response op. Ook uit delen van de samenleving waaruit het WLH geen reactie had verwacht. Ten Ho ve: "Tot nu toe reageerden voorna melijk jonge mensen op onze op roepen. Dit keer tonen ook oudere mensen belangstelling. Dat kan de kwaliteit van de hulpverlening ten goede komen". Het WLH meent overigens dat de continuïteit van het opvangcen trum niet gegarandeerd kan wor den via het werken met vrijwillige krachten. Het Wegloophuis denkt dat het noodzakelijk is om in de toekomst over te gaan op het werken met betaalde hulpverle ners. Wethouder De la Mar (sociale za ken) ontving gisteren het eerste ex emplaar van de Infokrant van het Wegloophuis. De la Mar zei blij te zijn dat het WLH weer gaat beginn- nen. "Welke structuur daarbij wordt gekozen, kan me daarbij ei genlijk niet zoveel schelen". Vol gens de wethouder is het 'nu of nooit' voor het WLH. "Er lagen al plannen klaar om de subsidie van het ministerie van wvc door te slui zen naar andere gemeenten. We zullen over een half jaar moeten bekijken of de nieuwe opzet een succes is. We moeten uitkijken niet in dezelfde situatie te verzeilen". Opnieuw aangifte van groot aantal insluipingen LEIDEN - Opnieuw is gisteren bij de politie aangifte gedaan van een aantal insluipingen in vooral open bare gebouwen. In een kantoorpand aan de Ver- beekstraat, uit een kamer van het gebouw van de universiteit aan de Stationsweg en uit een kamer in het Academisch Ziekenhuis wer den onder meer portefeuilles, rij en kentekenbewijzen, cheques, geld en een lammy coat van 1600 gulden ontvreemd. De eigenaren hadden in de meestè gevallen voor een paar minuten hun kamer verla ten. In een gebouw aan de Wasse- naarseweg werden uit de zak van een jack in de garderobe een mapje met rijbewijs, collegekaart, giropas en kleingeld ontvreemd. Uit een kamer in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht werden een porte feuille met 100 gulden, wat dollars en Franse francs, eurocheques en een rijbewijs uit een colbert gesto len. De kamer was ook in dit geval even onbeheerd achtergelaten. Uit een woning in de Calland- straat werd 200 gulden meegeno men. De 31-jarige bewoner was even zijn hond gaan uitlaten, maar had de deur niet goed dichtgetrok ken. Het geld lag op tafel. Van een kapstok in 't Parlement aan de Nieuwstraat zijn twee jacks meegenomen. En uit een woning aan het Kort Rapenburg werden uit een kamer 16 eurocheques en een paspoort gestolen. Hoe de da der is binnengekomen, is een raad sel, want volgens de eigenaar zat de kamer op slot. Rechtswinkel LEIDEN - De Leidse Rechtswin kel helpt tot en met begin april mensen met een gezinsinkomen van minder dan 35.000 gulden met het invullen van het aangiftebiljet (A en E) voor de belastingen. Wie hiervoor in aanmerking wil ko men, kan een afspraak maken via telefoonnummer 130775. De Rechtswinkel is gevestigd aan de Ketelboeter steeg 10. LEIDEN - Het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest kampt met per soneelstekort. Jaarlijks melden zich slechts de helft van het aantal leerling-verpleegkundigen aan dan waar Endegeest behoefte aan heeft. Volgens algemeen-directeur Bronkhorst is de oorzaak hiervan dat veel schoolverlaters denken dat er in de geestelijke gezond heidszorg onvoldoende werk te vinden is. Enkele jaren geleden nog was het niet ongebruikelijk dat leerling-verpleegkundigen die waren afgestudeerd, werden ont slagen omdat ze te duur waren. Bronkhorst zegt dat de perso- neelssituatie op Endegeest langza merhand problematisch wordt. Het ziekenhuis hoopt door middel van een intensieve wervingscam pagne het personeelsbestand aan te vullen. Endegeest heeft jaarlijks ongeveer 20 leerling-verpleegkun digen nodig. In tegenstelling tot veel andere psychiatrische ziekenhuizen in Ne derland, is er bij Endegeest geen sprake van een abnorm^e stijging van het aantal patiënten. Een vijf tigtal ziekenhuizen liet onlangs we ten steeds vaker 'nee' aan patiën ten te moeten verkopen omdat er onvoldoende plaatsgebrek is. Die situatie doet zich volgens Bronk horst in Endegeest niet voor. Omleiding wegens brand LEIDEN - De politie heeft gister middag omstreeks vijf uur gedu rende 20 minuten het verkeer op de Haarlemmerweg moeten omlei den, omdat een wagen van de brandweer op de weg stond. De brandweer moest uitrukken voor een schoorsteenbrandje in een pand aan de Haarlemmerweg. De werkzaamheden namen wat tijd in beslag toen na het blussen bleek, dat de binnenpijp van de schoorsteen moest worden uitge broken, omdat hij onveilig was. Redactie: Simone vari Driel en Meindert van der Kaa|, telefoon 144941toestel 217 of 222. Carnaval Komend weekend breekt het carnavalgeweld in alle hevigheid los. Ook in Leiden. Leden van de carnavalsvereniging De Hutspot ten zijn volgens eigen zeggen al het hele jaar bezig met het tref fen van de voorbereidingen voor het jaarlijkse feest. Daarbij hoort ook het carnaval voor bejaarden, kinderen en gehandicapten. Nie mand wordt ontzien. Kritische Limburgers zetten daar hun vraagtekens bij. Hol landse carnavalsvierders worden door zuiderlingen gezien als een stelletje stumpers. Ze vieren een feest dat helemaal niets met car naval te maken heeft. Ze begrij pen er helemaal niets van, want ze doen alsof ze carnaval vieren maar het zijn gewoon feestgan gers. Je kunt de vraag opwerpen: wat is carnaval? Volgens de encyclopedie moet de oorsprong worden gezocht in de godsdienstige gebruiken in de klassieke oudheid. De Grieken waren blij met het terugkeren van de zon na een lange winter periode. Het masker werd ge bruikt om de dode geesten te veijagen. In de middeleeuwen wordt het feest door het christen dom opgepikt, maar krijgt een andere betekenis. Het wordt een laatste mogelijkheid om ui de band te springen vóór het begin van het vasten. Omdat -op as- woensdag het vasten begint vindt het carnaval op de drie da gen daarvoor plaats. De gebruiken en sfeer tijdens carnaval verschillen per streek en per land. In Nederland be staat alleen in Limburg en Bra bant een lange traditie van carna val, of zoals het ook wordt ge noemd: vastenavond. Hoe zit dat in Leiden? Bij wie kunnen we daarvoor beter terecht dan bij George Ju- lien, die dit jaar als prins George de Eerste door het leven gaat. Carnaval (2) Hij geeft toe dat het in Leiden er heel anders aan toe gaat dan in de zuidelijke provincies. Julien bestrijdt echter dat het carnaval in Leiden daarom minder is. "Ik zou elke Limburger willen uitno digen om de feesten die door de Leidse Hutspotten zijn georgani seerd mee te maken. Als hij bij voorbeeld al die enthousiaste kinderen en bejaarden ziet, zal beslist niet gezegd kunnen wor den dat het om stumpers gaat". George de Eerste, die tevens zanger en bareigenaar is, weet dat in Limburg en Brabant in el ke stad maar één prins wordt ge kozen. En in Duitsland is dat ook zo", zegt hij. Om bijvoorbeeld in Krefeld tot prins te worden geko zen moet je zo'n 100.000 Duitse marken op tafel leggen. Je be grijpt dat een prins zeer kapitaal krachtig moet zijn. Feitelijk kun nen alleen miljonairs zich kandi daat stellen voor deze functie. In Limburg liggen de prijzen oraals stadsprins te worden gekozen wat lager: 40.000 tot 50.000 gul den. Dat is ook niet mis natuur lijk. De commercie speelt in Limburg daarom een grote rol. Dat kan niet anders". "In Leiden - en ook verder bo ven de rivieren - is dat niet zo. Elke vereniging kiest haar eigen prins en daar komt dan weinig geld aan te pas. We moeten het hebben van contributies van de eigen leden. Amateuristisch, maar wel in de goede betekenis van het woord". "Je krijgt ook gevallen dat in een stad of dorp er meerdere prinsen worden gekozen. Ik ge loof dat er in Noord wij kerhout alleen al 14 prinsen zijn. Naast de Hutspotten heb je in Leiden ook nog de Spoorbumpers, maar om dat we toch de grootste zijn, wordt onze prins door alle publi citeit als de enige gezien". George Julien is niet ge trouwd. Zo hoort het ook. Al thans volgens de Limburgers. Getrouwd zijn is bij de Hutspot ten geen beletsel om prins te worden. In Leiden kennen se ook het verschijnsel van 'prin sessen'. Je hoort de Limburgers bij het uitspreken van dit woord al kreunen. George de Eerste zal zich evenwel niet laten bijstaan door een prinses, maar door een prinsengarde. Dat zijn twee meisjes die hem zullen assisteren Prins Carnaval George de Eerste: de goede betekenis van het woord bij de officiële handelingen zoals het overhandigen van de steek en de staf en van de sleutels aan staande vrijdag op het stadhuis. Carnaval (3) Een onmisbaar element bij het carnaval zijn de liedjes. De car- navalvierders van beneden de Moerdijk spugen op 'krakers' van bijvoorbeeld Ria Valk, Va der Abraham en de Hollandse ster van de jaren '80, André van Duin. Nee, in Limburg en Bra bant heeft elke stad haar eigen lied. Alle inwoners kennen de tekst van binnen en buiten, zo beweren Limburgers met grote stelligheid. Teksten zijn daar ook beslist niet schuin of dubbelzin nig. Prins George zegt dat ook in de liedjes van de Hutspotten elke verwijzing naar schunnigheid ontbreekt. "In onze liedjes vind je beslist geen vieze of schuine regels. Je moet bedenken dat we ook feesten organiseren voor ou den van dagen, gehandicapten en kinderen. Je kunt het niet ma ken om dan schunnige teksten te gaan zingen. Het gaat er dan heel netjes aan toe". In aansluiting daarop zegt George Julien dat bij de Hut spotten de etiquette heel streng wordt nageleefd. "Daar zijn in het verleden wel eens woorden over geweest, maar het bestuur houdt daar aan vast. Zo gaat de steek pas af als het formele ge deelte voorbij is. Dat is een half uur voor het einde van het feest. Hetzelfde geldt voor de cape. Hoe warm het ook is, deze blijft om de schouders". Bij de Hutspotten is het opha len van het assekruisje op woensdagmorgen, als teken dat het vasten is begonnen, bepaald geen gewoonte. "Ja, in Limburg is het veel meer een katholiek feest. In Leiden zijn echter ook veel protestanten lid van de ver eniging. Ik ben zelf katholiek en ik kan het me van vroeger nog wel herinneren. Goh, het is een wel een leuk idee om dat bij de Hutspotten ook te doen. Ik zal het eens in de Raad van Elf voor stellen", zegt Julien. Hoewel George de Eerste zelf nog nooit carnaval in Limburg heeft meegemaakt, gelooft ook hij dat de sfeer sterk verschilt met die van Leiden. Limburgers zelf zeggen nooit dronken te wor den. "Klopt, die vieren drie da gen feest en hossen de hele dag. Ze hebben dan geen tijd om hun kater te verwerken. Alleen de passanten zakken door en wor den bezopen. Carnaval is hele maal geen feest om dronken te worden. Er wordt meer gedanst dan aan de bar gehangen. Met carnaval zijn mannen met losge knoopte overhemden en opge stroopte mouwen eigenlijk uit den boze". Tot slot kondigt George Julien aan voor de toekomst grote plan nen te hebben. "We zitten te den ken om op de zaterdagavond voor aswoensdag in alle cafés en dancings in Leiden carnaval te organiseren. Het moet dan zoiets worden als de jazzweek, Laken- feesten of 3 oktober. Wij wensen George de Eerste nog een goed carnaval en een prettige aswoensdag toe. KNOV bereid om mee te werken aan proef

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13