'Ik kreeg elke dag Indisch eten' Koemelk niet onmisbaar voor baby en peuter I CONSUMENT Valérie Albada Jelgersma De groenteman Huis zonder gasaansluiting duur en lastig voor koper Rijnland niet duur uit Borssele wordt later opgestart WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 PAGINA II Wie is geboren en getogen in Rot terdam of familie en kennissen in de Maasstad heeft, weet dat men rode bietjes daar 'kroten' of 'krootjes' noemt. Beschaafde Rot terdammers en anderen gecivili- seerden in den lande spreken van (rode) bietjes. Ik blijf ze steevast krootjes noemen; vanuit het kraambed blikte mijn moeder over de wereldhaven. De kroot is een bijzondere groente; de naam komt nogal eens terug in uitdruk kingen als 'zo rood als een kroot' (vaak uitgesproken als politieke kwalificatie) en 'krotekoker' (een Rotterdams scheldwoord). Krootjes zijn aan een opmars be gonnen. Komt dat door de fijne horeca, die er, jammer genoeg, weer zo nodig een mousse van moet maken op de karig belegde sideplate, of door de salade trend? De Duitsers, maar ook de Scandinaviërs verwerken nogal wat krootjes in salades. Heerlijk, zoetzure krootjes op of in de sla of de Scandinavische haringsalade met krootjes en uitjes. In de (groente)winkel kom je krootjes in verschillende verschijnings vormen tegen: vers aan een bosje, gekookt of in glas geconserveerd. Ook zie je ze wel vacuum ver pakt. Kokerijen In Nederland zijn nog zo'n ze ventien kokerijen, waarvan een flink aantal in Noord-Holland. Deze provincie is de belangrijk ste 'krotenprovincie' met de vei ling West-Friesland-Oost als be langrijkste veiling. Voor een groot deel worden de rode bietjes daar al gewassen in een grote trommel, die men schertsend de Moulin Rouge noemt. Per jaar worden bij de WFO zo'n 13 mil joen kilo kroten geveild. Het pro- dukt is zeer goedkoop: zeker met een gepaneerd speklapje. Lekker husselen tot een lichtrode prak mag. Met draadjesvlees en veel jus erdoor. Een zuur appeltje er doorheen in blokjes geeft een ex tra frisse smaak aan de gerech ten. Kroten worden zowel in kassen als in de vollegrond geteeld, waarbij de vollegrondsperiode het belangrijkste is. Kroten kun nen in koelcellen maanden wor den bewaard. In mei komen ze vers gebost uit de kas en enkele maanden daarna komen ze met en zonder lof vers op de markt. De oogst van de herfstteelt wordt in cellen voor de winter bewaard. De Beta vulgaris, de officiële doch weinig vleiende naam van deze groente, is oorspronkelijk afkomstig van het Middellandse Zeegebied, Klein-Azië en de Kau- kasus. De plant doet het in de kuststreken het best. Aanvanke lijk werd alleen het blad als voed sel gebruikt, zoals bij de rode en witte snijbiet, die ook weer erg 'in' zijn. De rode biet bestaat schijnlijk sinds de 16ee Geneeskracht In de tweede en derde eeuw na Chr. beschrijven de Grieken en de Romeinen al de geneeskracht van de wortel. De smaak vindt men aangenaam, over de teelt wordt echter met geen woord gerept. Men neemt echter aan dat er voor onze jaartelling al een cultuur van kroten bestond. De huidige vorm, tot de midde leeuwen was de kroot waar schijnlijk een langwerpige bleke wortel, heeft de rode biet sinds de 16e eeuw. Tot 1800 waren er wei nig soorten kroten. In Engeland onderscheidde men er twee. In Nederland verschijnt de kroot in de literatuur als beet of rode beet wortel, in de 18e eeuw. De com merciële teelt ontstond in de vori ge eeuw. Een ons krootjes levert 42 Kcal (180 kj); 88,4 g water; 1,1 g eiwit; 9,5 g koolydraten en 2,9 mg vitamine C. PIETER HARCKSEN Allergie is geen ramp De dagelijkse glaasjes witte motor zijn niet echt nodig voor onze gezondheid, meldde de Leeuwarder kinderarts K. Went onlangs. Hij hield een in leiding over koemelk-allergie bij zuigelingen en jonge kinde ren. Volgens hem kunnen we heel goed zonder zuivelpro- dukten. De behoefte aan eiwit ten kan ook worden gedekt door andere produkten. "Wat die eiwitten betreft, heeft Went gelijk", zegt mevrouw R. van Geleuken, één van de acht diëtis ten van de Kruisvereniging Twen te. "Maar melk bevat meer. Laat je het weg, dan is zeker bij kinderen van een half jaar en ouder toevoe ging van kalk nodig. En dat laat Went buiten beschouwing". Koemelk-allergie werd vroeger nauwelijks als zodanig herkend. Het komt echter vaker voor dan menigeen denkt. Volgens de En- schedese diëtiste ligt het aantal zuigelingen dat allergische reacties vertoont, variërend van huiduit slag, benauwdheid, huilen, darm krampen en braken tijdens het voeden of als de melk in zicht komt, op ongeveer 7 procent. Probleem is echter aan te tonen dat het om koemelkallergie gaat. "De beste manier is - als het ver moeden bestaat - het weglaten van zuigelingenvoeding op koemelk- basis. Vrouwen die borstvoeding geven, kunnen zelf een paar dagen zuivelprodukten minderen of laten staan. Meestal reageert een aller gisch kind al binnen enkele dagen positief'. Samenstelling Raymond Peil Wordt vastgesteld dat een zuige ling lijdt aan koemelk-allergie, dan adviseren de diëtisten van de kruisvereniging sojamelk, melk van geperste sojabonen. "Die be vat wel te weinig kalk. Dat moet dus worden toegevoegd. Maar ex tra kalk is pas nodig als het kind een half jaar is. Wij adviseren ou ders bovendien altijd contact op te nemen met de huisarts", aldus Van Geleuken. Dat het toevoegen van kalk vol gens haar beslist noodzakelijk is, illustreert zij met cijfers. "Jonge zuigelingen van een half jaar tot een jaar, hebben dagelijks 800 mil ligram kalk nodig. Als je weet dat een halve liter melk al 600 milli gram bevat en een plak kaas zo'n 100 milligram, wordt snel duidelijk dat kinderen die geen melk of melkprodukten gebruiken, veel te weinig kalk krijgen. En kalk is echt nodig voor de de vorming van (ste vige) botten en het gebit". Volgens mevrouw I. Pappot van de opleiding dietetiek/voedings- leer in Amsterdam is het opvallend dat vooral vrouwen, die tijdens de zwangerschap veel meer melk zijn gaan drinken dan ze gewend wa ren, kinderen krijgen die allergisch blijken te zijn voor zuivelproduk ten. De allergie gaat bij de meeste kinderen overigens weer over zo dra ze een of anderhalfjaar zijn. Fruit De opvatting dat toevoeging van fruit en dergelijke bij moderne flesvoeding ook na enkele maan den noodzakelijk is. is veranderd. In 1985 kwam een groep deskundi gen van de Nationale Kruisvereni ging en het Voorlichtingsbureau voor de Voeding met een reeks uit gangspunten en aanbevelingen over zuigelingen- en babyvoeding. "Het belangrijkste is dat het tijd stip waarop met bijvoeding moet worden begonnen volgens de nieu we inzichten is gewijzigd", aldus mevrouw Van Geleuken. "Borst voeding of flesvoeding kan wel tot de vijfde of de zesde maand wor den gegeven. Dan pas is aanvulling nodig met groente, vanwege het ij zergehalte. Later volgt de fruithap. de aardappel en vanaf de zevende maand vlees of visprodukten" Volgens deze nieuwe inzichten is niet nodig al na de tweede maand te beginnen met bijvoeding. Het belangrijkste argument om te wachten tot het kind tenminste drie maanden is, is dat het maag- darmkanaal nog niet eerder volle dig is ontwikkeld. "Daarbij komt dat bijvoeding de opname van het ijzergehalte uit borstvoeding volle dig verstoort. Bij flesvoeding speelt dat niet, omdat daaraan vol doende ijzer is toegevoegd". Over deze nieuwe inzichten is een jaar geleden voorlichting gege ven aan de consultatiebureau teams in de regio, de kraamverzor- genden, verloskundigen en Het bouwen van huizen zonder gasaansluiting, waarin elektrisch wordt verwarmd, jaagt de koper op extra kosten en is dus consument- onvriendelijk. Elektrische verwar ming is al snel duurder dan ver warming met gas. Bovendien zul len de stroomproducenten speciale maatregelen moeten nemen om aan de grotere vraag naar elektrici teit te kunnen voldoen. De beno digde verzwaring van het elektrici teitsnet en het opstellen van extra produktievermogen brengen hoge kosten met zich mee. Rapport Dat zegt de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Ne derland (Vegin) in reactie op een recente studie van de Kema, het onderzoeksinstituut van de elektri citeitsbedrijven. Volgens de Kema is het uit kostenoverwegingen inte ressant om woningen, waarin jaar lijks minder dan 800 kubieke me ter gas wordt verbruikt, niet meer van een gasleiding te voorzien. Volgens de Vegin zullen de toe komstige gasverbruiken in wonin gen in het gunstigste geval varië ren tussen de 1000 en 1500 kubieke meter en in de regel zeker niet on der de 1000 kubieke meter komen te liggen. De Kema gaat naar de mening van de Vegin ten aanzien van aardgas voorts voorbij aan het gewenste comfort en andere voor keuren van de consumenten. Volgens de Vegin beperkt het niet meer aanleggen van een gas leiding de keuzevrijheid van de consument. "Zo zijn voor stadsver- warmingsprojekten waarin geen apart gasnet is aangelegd gevallen bekend van huishoudens, die zijn overgeschakeld op oliestook", al dus de Vegin. Volgens de gezamenlijke gasbe drijven hebben gasloze woningen tijdens het stookseizoen een grote behoefte aan elektriciteit voor ver warming. Vooral overdag bestaat er juist dan ook voor andere doel einden een grote vraag naar elek triciteit. In het zogenoemde 'all- electric house' zal volgens de Ve gin doorgaans dus royaal van in verhouding dure elektriciteit ge bruik moeten worden gemaakt. Van belang noemt de Vegin bo vendien de constatering in het Ke- ma-rapport, dat 'all-electric hou ses' bij de stroomcentrales leiden tot een aanzienlijk hoger gas-, olie- of kolenverbruik dan het geval is huisartsen in de regio. "Uiteinde lijk beslissen de ouders zelf wat ze willen met bijvoeding. Ze moeten echter wel goed worden voorge licht", vindt mevrouw Van Geleu ken. bij woningen met gasverwarming. Met andere woorden: wat de con sument aan elektriciteit extra moet stoken, moeten de centrales aan gas, olie of kolen minstens even hard extra stoken. Volgens de Vegin is het in Ne derland onzin om elektrische ver warming op te dringen, omdat 98 procent van Nederland is voorzien van een gasaansluiting. Het net is dermate fijnmazige vertakt dat bij nieuwbouwprojekten geen extra kosten voor een gasaansluiting hoeven te worden gemaakt. Er is, aldus de organisatie, daar om geen reden om woningen zon der gasaansluiting te bouwen. "Te meer daar aardgas de afgelopen 25 jaar heeft bewezen een makkelijke, veilige en milieu-vriendelijke ener gievorm te zijn voor de consument, waarbij hij de keuze heeft uit vele soorten hoogwaardige gasappara- ten voor verwarming terlevering". Volgens de gegevens van het Konsumenten Kontakt is het Energiebedrijf Rijnland (EBR) vergeleken met de andere bedrij ven in den lande één van goedkoopste leveranciers elektriciteit. Maastricht (PLEM) is de meest voordelige met een kWh-prijs (begin 1987) overdag van 16,46 cent. Daarna volgen Den Bosch (PNEM) met 16,92, Dordrecht met 19,8 8 en Rijnland met 19,85 cent. De duurste be drijven vinden we in Zwolle (IJC) met 23,1 en Leeuwarden (PEB) met 23,11 cent. Met het vastrecht-tarief maakt het EBR een - zij het minder - goede beurt. Met een tarief var 66 gulden voor 1987 zit Rijnland in de middenmoot. De goed koopste hier is opnieuw Amster dam met 46,20 gulden, de duur ste is Delfland in Delft met 94,80 gulden, gevolgd door Maastricht (PLEM) met 84 gulden. Het vast recht van het EBR is, in vergelij king met 1986, niet omhoog ge gaan, net zoals overigens bij et groot aantal andere bedrijven. HILVERSUM (GPD) - „Toen ik bij die man in de auto zat, heeft hij alleen gezegd dat ik naar Baarn zou gaan. Daar zijn enkele vrouwen en daar moet je een paar vragen beant woorden en dan laat ik je weer vrij, zei de man". Aldus luidt het relaas van de tienjarige Valérie Albada Jelgersma uit Laren die twee weken geleden werd ontvoerd. Ze sprak exclusief met deze krant vlak voordat ze met haar ouders en broers voor een korte vakantie naar het buitenland vertrok. De reis door de avond op die dag van de ontvoering ging niet naar Baarn doch naar Etten-Leur, op korte afstand van Breda. Twaalf dagen lang lag ze vastgekneveld met een koord om haar hals op een zolderkamertje. „De eerste vijf da gen heb ik wel goed geslapen maar daarna ging het niet meer. Ik wist ook niet of het dag of nacht was. Want alles was donker. Ik heb wel gevraagd of het gordijn voor het raam weg mocht, maar dat wilde die man niet doen. want dan zie je wat, zei hij". Twaalf dagen Valérie lag al die twaalf dagen op een bed. Als ze naar de toilet toe moest werd ze geblindoekt met een stuk tape. Haar 37-jarige ont voerder kwam regelmatig naar haar kijken. Valérie: „Ik kreeg elke dag Indisch eten. Dat was niet lek ker. Erg vet. Ik vroeg dan of ik er wat sambal bij mocht hebben. Ook heb ik weieens gevraagd of ik vrij mocht zijn. Dan zéi de man als va der en moeder betalen laat ik je vrij". door Door Bert Pol Het zevenjarig zoontje van de ontvoerder is één keer bij Valérie in het kamertje geweest. Hij bracht haar een boekje met stripverhalen. ..Dat jongetje zei wel dat hij van zijn vader mij niet mocht opzoe ken". Valérie kreeg na verloop van tijd een radio en een tv-toestel. „Als ik bij de knop wilde komen, moest ik mij,helemaal omdraaien. Dat ging heel moeilijk. Met mijn teen kon ik dan bij die knop ko men om de televisie aan te doen". Zo bracht ze haar dagen door. Ik zag aan hun ogen dat het goede mensen waren Tot aan de dag van haar bevrijding. „Ik hoorde een heleboel lawaai be neden. Ik wist niet wat dat was. Toen kwamen mensen op mijn ka mertje. Hallo zeiden ze, we komen je bevrijden. Ik zag direct aan hun ogen dat het goede mensen wa ren". De rechercheurs namen Valé rie mee naar het bureau waar ze eerst een douche mocht nemen. ..Ik moest ook een heleboel vragen beantwoorden. Daarna hebben ze me met de auto naar huis gebracht Wat was ik blij". Vertrouwde leventje Thuis heeft Valérie geprobeerd om zo snel mogelijk haar vertrouw de leventje weer te leiden. „Ik hou erg veel van onze honden Snoopy en Misty. Snoopy vind ik heel erg lief. Maar toen ik thuis kwam. liep eerst Misty enthousiast op mij af. Snoopy keek mij met hele droevi ge ogen aan. Hij had tfanen in zijn ogen. Ze hebben me geloof ik wel erg gemist toen ik niet thuis was" Valérie's twee broers, die in Oos tenrijk op school zitten, zijn deze week na de goede aHoop meteen naar Laren gekomen. Ze zijn door hun ouders tijdens de gehele ont voeringsperiode onkundig gehou den van wat er gebeurd was. Pas zondag kregen ze alles te horen. Valérie ziet er nog wat bleekjes uit en ze is nog wat stijf in haar be nen. Ze wordt 's nachts af en toe wakker. „Dan grijp ik met mijn handen naar mijn keel en dan denk ik nog steeds dat ik vastgebonden zit. En dan ben ik zo blij als ik weet dat ik weer thuis slaap. Dan weet ik dat mijn vader en moeder dicht bij zijn". De ouders van Valerie gaan ook regelmatig 's nachts kijken hoe het met hun dochter is, die door de ontvoeringszaak plotseling in de internationale belangstelling kwam te staan. Mevrouw Albada Jelgersma: „Ze is 's nachts inder daad nog wat onrustig. Als we ho ren dat ze wakker is, gaan we kij ken. Ze moet het natuurlijk alle maal nog verwerken". Lievelingshonden Valérie, die weer volop met haar lievelingshonden speelt, is ook al weer een middag naar school ge weest. Ze zit in de vijfde klas van de basisschool. „Ik heb een ency clopedie van school gekregen. Ie dereen zei dat ze blij waren dat ze mij weer zagen. Gelukkig datje er weer bent en de meester schreef op het bord: 'Welkom'. Ik ben ook wel een beetje verwend". Hoe kan het ook anders met al die belangstelling voor haar. Ze is er heel beduusd van. Nog altijd brengt de post een heleboel ge lukstelegrammen. Er zijn er zo langzamerhand bijna 100 bij haar thuis afgeleverd en brieven en kaarten blijven binnenstromen. „Mijn broertjes lezen ze direct", zegt heel spontaan Valérie. die erg graag mag tekenen. Ze weet ook al wat ze later wil worden. „Ik ga voor tolk studeren in een heleboel talen. Misschien wel Japans of Chinees erbij", zo babbelt Valérie verder. BORSSELE (ANP) - De kerncen trale in Borssele zal niet op 13 maart worden opgestart zoals aan vankelijk was gepland. Een woord voerder van de Provinciale Zeeuw se Energie Maatschappij (PZEM). verwacht dat dit pas in de tweede helft van maart mogelijk zal zijn. De training van het personeel en het opzetten van nieuwe veilig heidsprocedures vergt meer tijd dan was gedacht. Daardoor is ook het beladen van de kern met nu cleaire brandstof zeker een week uitgesteld. De kerncentrale blijkt, met het oog op de komende Statenverkie zingen, speelbal te zijn geworden van de Zeeuwse politiek. Diverse gemeenten en politieke partijen in Zeeland vinden dat de kerncentra le pas mag worden opgestart als al le tekortkomingen zijn verholpen, die door een speciaal onderzoeks team van het Internationaal Atoom Energie Agentschap in Wenen zijn vastgesteld. Valérie weer gelukkig bij de honden. Valérie temidden van de enorme bloemenschat die na haar vrijlating werd toegestuurd Als het vermoeden bestaat dat een zuigeling lijdt aan koemelkallergie kan borstvoeding een middel zijn om daar achter te komen. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11