'Niet meer gevangenen cel' m een Simulator bespaart Defensie miljoenen Zoutendijk toch lijsttrekker WD WD: stop kortingen speciaal onderwijs Stormloop op legerbaantjes Forse boetes na brengen Hitlergroet 'Herindeling gemeenten gaat door' LIVE OPTREDEN VAN Toegang 12,50. Bezwaren tegen euthanasie leven vooral bij ouderen DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 Korthals Altes slikt uitlatingen in Gisteren kwam hij daar weer op terug. Op de partij-bijeenkomst zei de bewindsman de voorkeur te ge- UTRECHT (GPD/ANP) - Het WD-hoofdbestuur heeft de huidi ge fractieleider in de Eerste Kamer Zoutendijk gisteren toch voorge dragen als lijsttrekker bij de ko mende verkiezingen voor de Eer ste Kamer. Er waren twijfels ont staan over zijn positie nadat een deel van de VVD-afdeling het ver trouwen in Zoutendijk had opge zegd. De kritiek, die onder meer kwam uit Zuid-Holland, Brabant en Limburg, betrof vooral Zouten- dijks optreden als adviseur/be schermheer van de vroegere poli tieke leider Nijpels. Het besluit van het bestuur kan over enkele weken formeel nog door de kamercentrales worden te ruggedraaid. Het is echter onwaar schijnlijk dat dit gebeurt, omdat veel afdelingen ook al vertegen- HOOGEZAND (GPD) - Het ar beidsbureau in Hoogezand heeft deze dagen te maken met een stormloop op burgerbaantjes bij het leger. Per dag krijgt het kan toor in Hoogezand honderden tele foontjes om inlichtingen te verwer ken. Dit arbeidsbureau is, als proef, belast met de coördinatie van een landelijke wervingsactie voor personeel bij de landmacht. Het gaat de krijgsmacht vooral om jongeren met een lts- of mavo-op leiding, die binnen het leger verder geschoold worden. Voorstanders van euthanasie vinden ondraaglijk lijden, pijn en ongeneeslijke ziekten redenen om tot euthanasie over te gaan. Van de ondervraagden die hun leven niet meer de moeite waard vinden, is iets meer dan de helft voor eutha nasie. Bijna een kwart van de be jaardenhuisbewoners vindt eutha nasie niet nodig als dè medische zorg voldoende is. Wel verwacht meer dan de helft van de bejaar denhuisbewoners en ruim een der de van de zelfstandig wonenden dat in de toekomst door bezuini gingen hun bepaalde medische handelingen onthouden zullen worden. WESTZAAN (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) is helemaal niet voor het plaatsen van twee gedetineerden in één cel. "Ik wilde alleen fractieleider Voorhoeve niet afval len. Zeker niet bij de VARA, waar men er toch een spel letje van maakt om tegenstrijdige opvattingen uit te lok ken". aldus de bewindsman gisteren op een VVD-bijeen- komst in Westzaan. Korthals Altes zei begin deze maand voor de VARA-televisie dat hij zich kon voorstellen dat in be paalde inrichtingen meer personen per gevangeniscel kunnen worden geplaatst, als overgangsmaatregel in de periode totdat de ernstigste cellennood voorbij is. Voorhoeve had kort daarvoor nog gepleit voor het plaatsen van meer gedetineer den per cel. Het CDA heeft dat al herhaalde malen gedaan, waarmee een kamermeerderheid voor deze aanpak verzekerd leek. Korthals Altes en zijn staatssecretaris Korte- Van Hemel hadden meer gevange nen per cel tot dan toe altijd vol strekt afgewezen, maar Korthals Altes leek nu toch overstag te gaan. ven aan zo snel mogelijke nieuw bouw van gevangenissen en hui zen van bewaring. Twee gedeti neerden in één cel zou daarop ver tragend kunnen werken, aldus de minister, want hiervoor zijn voor zieningen nodig in de inrichting en extra personeel De liberale bewindsman noemde de discussie hierover een storm in een glas water. Hij hekelde de op schudding over de privacy van de gedetineerde. „Hoe stond het dan met de privacy van Heineken en Doderer". zo vroeg Korthals Altes zich af. De minister zei niettemin bezwa ren te hebben tegen deze oplossing 'in dit Aids-tijdperk'. De liberale bewindsman zei verder het bekla- grecht van gedetineerden te ver doorgeschoten te vinden DELFT - Na het eeuwfeestvan de PvdA-politicas Willem Drees vorig jaar. werd gisteren in wijk in Delft een straat naar deze staatsman vernoemd. PvdA-leider Kok onthulde in bijzii bouwvakkers het naambord van zijn illustere voorganger. DEN HAAG (ANP) - Het Haag se gerechtshof in Den Haag heeft drie mannen uit Den Haag veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie weken en een boete van 500 gulden wegens het brengen van de Hitlergroet tij dens de grote vredesdemon stratie in 1983. Ook slaakten ze kreten als 'Sieg Heil' en 'Oke NSB'. Een vierde man hoeft al leen de boete te betalen, een vijfde werd vrijgesproken. De vijf waren al eerder alle maal tot drie weken cel en 500 gulden boete veroordeeld door de politierechter. In hoger be roep kwam ook het Hof tot het zelfde vonnis, waartegen de mannen in cassatie gingen bij de Hoge Raad. Deze verwees de zaak terug naar het hof, dat nu maandag opnieuw gevangenis straf oplegde. De mannen hebben altijd ontkend. Politiemensen ver klaarden dat de mannen tijdens de demonstratie deel uitmaak ten van een groep rond de lei der van de Nederlandse Volks unie, Glimmerveen. De raads lieden trokken tijdens de zit ting het bewijsmateriaal in twijfel, maar de politiemensen bleven bij hun verklaring over de Hitlergroet en de geslaakte kreten. woordigd zijn in het hoofdbestuur. Een opgeluchte Zoutendijk taxeer de zelf dat zijn kansen duidelijk ge stegen zijn om de eerste plaats op de lijst te behouden. De fractievoorzitter stelde overi gens vast dat er geen kritiek is ge weest op zijn functioneren als se nator. Hij stelde zich al evenmin medeverantwoordelijk te voelen voor de problemen rond de politie ke leiding van de partij in de perio- de-Nijpels. Fractievoorzitter in de Tweede Kamer Voorhoeve weiger de na afloop van de vergadering commentaar op de overwinning van Zoutendijk. Binnen het hoofdbestuur heeft het optreden van Zoutendijk in de periode-Nijpels kennelijk toch wel een rol gespeeld. De huidige partij voorzitter Ginjaar kreeg een duide lijk verkiesbare zevende plaats toe gewezen. Zijn voorganger, de Gro ningse makelaar Kamminga, is maandagavond op een maar net verkiesbare twaalfde plaats te rechtgekomen. Ir. D. Luteijn, die door een aantal afdelingen op de eerste plek op de kandidatenlijst was geplaatst, is uiteindelijk op de derde plaats te rechtgekomen. Het is niet onwaar schijnlijk dat Luteijn bij het vast stellen van de definitieve lijst nog een plaatsje opschuift. Andere kandidaten, die op een verkiesbare plaats zijn terechtgekomen, zijn onder meer de huidige Eerste-Ka- merleden Van der Werff uit Breda (2), Heijne Makkreel (4). oud-staats secretaris Veder-Smit (5). De WD verwacht van de huidige 16 zetels er ten hoogste vier te verliezen. ZEIST/ALKMAAR/ LANGEDIJK/ len voor kinderen met leer- en op- HEERLEN (GPD/ANP) - De scho- voedingsproblemen groeien nog ADVERTENTIE BK-inruilaktie! Lever uw oude pan in en u krijgt bij aankoop van een BK-steelpan 10.- korting, een BK-fluitketel 15.- korting en een BK-kook- of hapjespan korting. *M.u.v. grijs gewolkt emaille, aluminium en de BK populair series. Geldig t/m zaterdag 7 maart ■&ÊSÊÊ& VROOM DREESMANN 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON altijd sterker dan gepland. De WD wil desondanks tot 1990 niet ver der bezuinigen op het spciaal on derwijs. WD-kamerlid en onder- wijsspecialist Franssen zei dat gis teravond tijdens een forumdiscus sie in de Choisyschool in Zeist. Naast de WD waren ook D66. PvdA en de onderwijsvakorganisa ties Abop en PCO vertegenwoor digd. Het CDA had op het laatste moment afgezegd. Het speciaal onderwijs, waartoe onder meer de scholen voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden en voor (zeer) moeilijk le rende kinderen behoren, staat sinds de bezuinigingsvoorstellen voor 1987 in het centrum van de belangstelling. Naast kortingen op het basis-, voortgezet en berocpon- derwijs werd ook een aanzienlijke bezuiniging op het speciaal onder wijs aangekondigd. Onder druk van de publieke en politieke opinie is dat bedrag echter met vele tien tallen miljoenen guldens vermin derd. Dit bedrag is op andere onder wijsvormen gekort en het speciaal onderwijs heeft alleen moeten inle veren op posten als vervoerskos ten, vervangingskosten bij ziekte en wijziging van de teldatum. Die laatste maatregel kost overigens wel 350 arbeidsplaatsen. Wel is be sloten op een diepgaand onder zoek in te stellen naar de oorzaken van de te snelle groei van het spe ciaal onderwijs. Volgens Franssen is het budget voor speciaal onder wijs tijdens het eerste kabinet- Protesten De protesten legen de kortingen op de nieuwe regel dat zieke leer krachten niet direct mogen wor den vervangen, gaan inmiddels ge woon door. Vandaag hebben leer krachten van de vijf openbare scholen en twee protestants christelijke scholen in Langedijk zich ziek gemeld. Zij vinden dat minister Deelman (onderwijs) een 'ziekmakende arbeidssfeer' in de scholen heeft veroorzaakt. Het ka tholiek onderwijs in Langedijk doet niet aan de acties mee. Volgens de protesterende leer krachten heeft het verbod op het gedurende een of twee dagen ver vangen van collega's die ziek zijn of verlof hebben, desastreuze ge volgen. Gisteren hebben ruim 200 ou ders en evenveel leerlingen deelge nomen aan een protestdemonstra tie in Heerlen. Het was een korte tocht door de binnenstad naar het stadhuis, waar aan wethouder Sa- velsbergh van onderwijs een zwartboek en een protestbrief te gen de de vervangingsregeling werden overhandigd. Op de openbare school van de Brunssumse wijk Treebeek werd een discussiebijeenkomst belegd van ouders met onderwijsinspec- teur Waaksma en enkele politici van onder meer de PvdA en de VVD. De aanwezige ouders waren verontwaardigd over het feit dat de CDA-politici, hoewel enkele malen uitgenodigd, verstek lieten gaan. DEN HAAG (ANP) - De gemeente lijke herindeling gaat wat betreft staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) gewoon door. Zij wil het huidige beleid niet veranderen, zo heeft ze laten weten in antwoord op vragen van drie WD-kamerleden. Met name binnen haar eigen CDA ligt de herindeling mociliik Dat ziet de noodzaak van de herin deling niet zo en bepleit handha ving van kleine gemeenten. Een CDA-werkgroepje is al enige lijd bezig, en de liberale kamerleden bekroop een gevoel van angst dat het tij op het punt van herindelin gen aan het veranderen was. De staatssecretaris ontkent dat. De Graaff-Nauta stelde in okto ber vorig jaar bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken dat de verdwijngrens voor kleine gemeenten ligt bij 6000 tot 8000 inwoners (onder deze grens zouden de kosten voor burgemees ter en gemeentesecretaris niet goed zijn op te brengen, alsmede problemen ontstaan om wethou ders te vinden die meer dan twee dagen per week aan hun werk kun nen besteden). De CDA oordeelde toen, anders dan de WD, dat de overheid zich niet louter moet vast pinnen op een getal. Ongeluk chemie kan kwaliteit water bedreigen DEN HAAG (GPD) - Bij zo'n tach tig bedrijven in ons land, waar be strijdingsmiddelen en/of organi sche halogeenverbindingen liggen opgeslagen, kan een ongeluk ern stige gevolgen hebben voor het op pervlaktewater. Een nader onder zoek bij deze bedrijven, waarvan de meeste zijn geconcentreerd in het Rijnmondgebied, moet inzicht, verschaffen in hoeverre maatrege len en voorzieningen zijn getroffen om ongelukken te voorkomen. Dit zijn enkele conclusies uit de eerste fase van een inventarisatie van ruim tweehonderd bedrijven en depots voor chemicaliën die bij een incident ernstige verontreini ging van het oppervlaktewater kunnen veroorzaken. De resulta ten heeft minister Nijpels (milieu) gisteren naar de Kamer gestuurd. De inventarisatie is uitgevoerd door de regionale inspecties van de volksgezondheid voor de milieu- hygiene. In het onderzoek zijn de aanwe zige maatregelen en voorzieningen bij de bedrijven om waterveront reiniging te voorkomen, nog niet of nauwelijks aan de orde geweest In de tweede fase van het onderzoek, dat in het najaar wordt afgerond, zal de aandacht zich vooral op dit aspect richten. Andere conclusies uit het onder zoek zijn dat bedrijven waar ar seen, cadmium en kwik liggen op geslagen, waarschijnlijk geen grote risico's vormen voor het opper vlaktewater. Ook bedrijven waar sterke zuren zijn opgeslagen, vor men geen grote bedreiging voor het oppervlaktewater, hoewel de gevolgen plaatselijk zeer ernstig kunnen zijn. De schadelijke wer king neemt naar verwachting snel af bij verdunning. De Rijnmond kent twintig be drijven waar bestrijdingsmiddelen en/of organische halogeenverbin dingen (zoals fluor, chloor, broom) liggen opgeslagen. In de provincie Zeeland zijn tien van dergelijke be drijven, in Groningen negen, Noord-Brabant zes, Limburg zes, Gelderland zes, Flevoland zes, Utrecht vier, Noord-Holland vier. Zuid-Holland vier, Overijssel drie en Friesland twee ADVERTENTIE VALKENBURG (ANP) - Het ge bruik van simulatoren bij de krijgsmacht in Nederland levert Defensie een aanzienlijke bespa ring op. Volgens het ministerie van defensie kunnen met behulp van simulatoren veel opleidingen wor den verkort of verbeterd en wordt het milieu minder belast. Ook zul len militaire schiet- en oefenterrei nen bij gebruik van nabootsers minder intensief worden gebruikt. Alleen al door het gebruik van si mulatoren voor rupsvoertuigen be spaart Defensie minstens 10 mil joen gulden per jaar. Dit maakte het ministerie van defensie gistermiddag bekend op ht marinevliegkamp in Valken burg. Aanleiding hiervoor was een notitie over simulatietechniek, die staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) gistermiddag aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Nabootsers hebben veel voorde len. Door het gebruik ervan kan het aantal handelingen worden op gevoerd. De opleiding wordt hier door verbeterd. Ook de afhanke lijkheid van weersomstandighe den wordt door het gebruik van na bootsers drastisch verminderd. Invoering van simulatoren brengt een groot aantal verande ringen teweeg, maar als het gaat om de tactische opleiding blijft de behoefte aan oefenterreinen gelijk. Ëen aantal oefeningen moet, aldus de nota, altijd in het terrein worden beoefend. De invoering van simu latoren voor de schietopleiding kan een verschuiving van activitei ten op schietterreinen naar oefen terreinen tot gevolg hebben. Minder vluchten In de toekomst wordt in toene mende mate gebruik gemaakt van vluchtsimulatoren voor patrouille vliegtuigen van de marine. In het Marinevliegkamp in Valkenburg zullen minder vluchten boven de omgeving van het vliegveld wor den gemaakt. Op grond van de er varingen wordt verwacht dat uit eindelijk een besparing wordt be reikt van 25 procent van de vliegu ren op het opleidings- en oefenpro gramma van de Marine Luchtvaart Dienst. Het terugdringen van het aantal vlieguren betekent overigens niet dat het vligverkeer boven Valken burg en omgeving zal afnemen. Tussen het ministerie van defensie en de Rijksluchtvaartdienst be staat een ongeschreven overeen komst dat de burgerluchtvaart de vliegroute boven Valkenburg mag gebruiken als het militaire vlieg veld niet wordt gebruikt. Het personeel op de basis van Valkenburg gebruikt een naboot ser van een Orion-patrouillevlieg- tuig van de marine. De apparatuur kostte 35 miljoen gulden. Binnen enkele jaren gaat de basis nog eens 50 miljoen gulden aan uitbreiding van de installatie besteden. Volgens Eiff, kapitein ter zee is de simulator heel belangrijk 1 .en soldaat een simulator. Hij schiet zoganaamd dwars door de bepantsering de luchtmacht geworden. Vooral Defensie gebruikt voor jacht- niet een groter deel van de toepassing de kwaliteit van c vliegtuigen al veel simulatoren. werkelijke vlieg- en wapentraining. leiding verbeteren. Nabootsers kunnen waarschijnlijk vervangen. Wel kan een verdere financieel opzicht bespaart de si mulator enorm veel geld. "Vliegen met een Orion kost ongeveer 8000 gulden per uur, 'vliegen' met een simulator ongeveer 800 gulden". presenteert op woensdag 25 februari 1987 om 21.30 uur Kaarten verkrijgbaar aan de zaak. BRASSERIE - BAR - DANCING - THE GRAND GRENT 22 - 2202 EL NOORDWIJK AAN ZEE. UTRECHT (ANP) - Naarmate mensen ouder worden en te kam pen krijgen met problemen als eenzaamheid en afnemende ge zondheid. worden ze vaak afwij zender tegenover euthanasie. Dit blijkt uit een onderzoek van de stichting Schuilplaats, die is opge richt door organisaties die tegen abortus en euthanasie zijn. Het onderzoek is opgezet door de Huizense huisarts Segers, die het samen met studenten van de Hoge re beroepsopleiding voor verpleeg kundigen en een sociale academie heeft uitgewerkt. Het doel van het onderzoek was de mening van ou deren over euthanasie te peilen en inzicht te krijgen in de factoren die de vraag naar euthanasie beïnvloe den. Daartoe werden twee groepen ouderen ondervraagd, namelijk ouderen die nog zelfstandig wonen en ouderen in een verzorgingshuis. Van de zelfstandig wonenden is 47 procent tegen euthm^in on van de bejaardenhuisbewoners 93 pro cent. Respectievelijk 66 en 95 pro cent is tegen de legalisering ervan. Beide groepen zijn bang dat later, in een situatie waarin zij zelf niet meer kunnen beslissen, hun leven onvrijwillig door anderen wordt beëindigd. EERBETOON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3