Rel om Schumacher Oranje van tafel geslagen T afeltennissers blijven klimmen KNAU Iaat Maas toe Zuid-Korea maakt van tafeltennisdroom een nachtmerrie Tientallen Britse fans ingesloten Super Cup inzet duel in Monaco DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 15 BONN (GPD) - De bewering van Toni Schumacher, keeper van het Westduitse elftal en van FC Köln, dat het gebruik van doping in de Bundesliga een lange traditie heeft, heeft voor de nodige opwin ding gezorgd. In zijn boek, 'Het beginsignaal' dat eind maart verschijnt, maakt Schumacher van zijn hart geen moordkuil. Het gebrek aan leiders capaciteiten bij de nationale coach Franz Beckenbauer wordt net zo open besproken als sex in het trai ningskamp en doping. Het West duitse weekblad Der Spiegel pu bliceerde gisteren een uitvoerig uittreksel van het boek. Twee afle veringen volgen nog. Maar alleen het eerste deel bevat al voldoende explosief materiaal om de West medicijnen en probeerde de uit werking van zijn speciale prepara ten op zich zelf uit'. Frank Mill van Dortmund: 'Die speler die hij de 'apotheek' noemt, kent toch ieder een in de Bundesliga'. De Westduitse voetbalbond wil eerst het hele boek afwachten voordat men een besluit over juri dische stappen neemt. De eerste reacties varieerden van 'diep ge schokt' tot 'hij weet vast wel wat hij zegt'. De manager van Schumacher: „Toni staat volledig achter de in houd. Hij zegt eindelijk wat ieder een weet. Dat dit boek voor tumult zou zorgen, wisten we van tevo ren". Franz Beckenbauer, over wie Schumacher schrijft dat hij de sprong van speler naar trainer nog met doping, dan klaag ik Schuma cher direct aan". Schumacher beweert ook dat hij in zijn begintijd bij Keulen vaak zeer gerenommeerde sterren voor een wedstrijd naar een arts bracht, waar zij hun doping kregen. 'Som migen konden niet eens meer zon der', stelt hij. De voorzitter van Keulen, Peter Weiand is woedend: „Wie zo iets beweert, dient op zijn geestesvermogen onderzocht te worden. Maar onze club is geen kleuterschool, moeten wij de ver antwoordelijkheid voor een 33-jari- ge op ons nemen?" Schumacher geeft toe zelf ook eens pepmiddelen te hebben ge- Toni Schumacher. bruikt. 'Toen heb ik mijn gezond heid op het spel gezet. Ik was mij bewust van de risico's'. Of hij zich ook helemaal bewust is van de emotionele vloed die nu op hem af komt valt te betwijfelen. duitse voetbalwereld in beweging niet helemaal heeft gemaakt: „Een boek moet een thema hebben assistent Berti waardoor het goed verkoopt. Maar Vogts noemde het onbegrijpelijk ook Toni zal dat Schumacher met „zulke keerde verklaringen het eigen nest bevuilt". De FC Bayern München belegt een extra persconferentie om de bewering van Schumacher te ontzenuwen dat er in het team een speler rondloopt met de bij naam 'apotheek'. De Beierse club arts zal een toelichting geven. Schumacher schrijft daarover on der meer: 'Er waren internationals die in de omgang met de 'verster kende chemie' absoluut wereld kampioen waren. Onder hen een speler van München, die we de 'wandelende apotheker' noemden. Hij had een beetje verstand van dat je je met iets een heleboel ellende op je dak kunt halen'. International Rudi Vóller: „Toni is ontzettend ambitieus. Dus wil hij ook een buitengewoon boek schrijven. Voor mij is doping een volslagen onbekend woord". Bec- kenbauers tweede assistent Horst Koppel: „Zijn uitspraken zijn zo kernachtig dat ik er nu niets over wil zeggen. Mocht hij gelijk heb ben, dan zullen we moeten reage ren". Oud-international Wolfgang Overath: „Ik begrijp niet dat ie mand zulke dingen kan schrijven. Toni moet gek geworden zijn. Maar duikt mijn naam op in verband DEN HAAG (ANP) - Verspringer Frans Maas is door de KNAU ook inge schreven voor de wereldkampioenschappen zaalatletiek, die van 6 tot 8 maart in Indianapolis (VSt) worden gehouden. Maas. die in El Paso stu deert, had voldaan aan de kwalificatie-eis voor de Europese kampioen schappen van het afgelopen weekeinde, 7 meter 85. Na overleg met de bondstrainer besloot hij echter niet uit de Verenigde Staten over te ko men voor de wedstrijden in Liévin en zich te richten op de strijd om de wereldtitel. In het afgelopen weekeinde heeft Maas nog geprobeerd de voor India napolis vereiste (KNAU)limiet van 7 meter 90 te halen, hij slaagde daarin niet. De Unie, die Maas min of meer de keuze had gelaten van Europese- of wereldkampioenschappen, heeft hem toch in de ploeg voor Indianapo lis opgenomen. De ploeg bestaat nu uit vijf vrouwen (Fiere-Cooman, Va der, Van Hulst, Olijslager en Van Hezik) en vier mannen (Druppers, Kul- ker, Visserman en Maas). Zo'n veertig jaar na Wim Slijk huis is in Leiden opnieuw een 1500 meter loper van grote inter nationale allure gekweekt: Han Kulker. Daar kan na de derde plaats bij het EK in Stuttgart en de titel die hij zondag in Liévin behaalde geen twijfel meer over bestaan. Goed, ik zou als echte Hollander kunnen gaan zeuren over het feit dat de bezetting van het EK-indoor niet erg sterk was, maar ik wil het over heel wat an ders hebben. Wat me zondag zo beviel aan Kulker was dat hij liep als een kampioen. Je hebt sportlieden van grote klasse die niet wezen lijk winnaars zijn, die - ook als de concurrentie grotendeels af wezig is - moeite hebben zich als de sterkste te manifesteren. Met dat probleem kampt Kulker ab soluut niet. Hij liep zeer verstan digzelfverzekerd maar geen mo ment overmoedigging precies op tijd met de sterksten mee, ver morste geen kruimel onnodige kracht en bepaald bewonderens waardig was de beheersing waarmee hij wachtte om op het rechte eind beslissend toe te slaan. Het was een race zo uit het boekje. Op de WK in de Verenig de Staten zal hij het een stuk moeilijker krijgenmaar deze ti tel zit alvast in de knip. Psychiater De gedetailleerde uitslag van Nederland- België (5-2) is: Henk van Spanje-Thierry Cabrera 21-14, 21-13, Ron van Spanje- NEW DELHI (ANP) - De Neder landse mannenploeg heeft het ge- zondmakingsproces voortgezet. Gisteren werd België met 5-2 ver slagen. Door de overwinning spe len de Nederlanders dinsdag tegen Nigeria om de zeventiende plaats, de beste klassering ooit door een Nederlandse mannenploeg be haald. De spelers van Jan Vlieg hebben zich knap hersteld van de onthut sende nederlaag tegen Tsjecho- Slowakije (0-5), die de kans op een doorbraak naar de top-zestien on mogelijk maakte. In de troostron- de om de zeventiende plaats, door de spelers omgedoopt tot wereld kampioenschap voor de B-groep, heeft Nederland van meet af aan zijn deuntje meegefloten. De ver- liesbeurt tegen Denemarken (4-5) deed weliswaar pijn, maar het leed werd verzacht door de fortuinlijke indeling in de kruisingswedstrij den. Canada werd zondag royaal met 5-1 verslagen, waardoor er in ieder geval sprake werd van een stevige positieverbetering ten op zichte van twee jaar geleden. In Gothenburg eindigde de ploeg als 25e. In het prestigeduel tegen België, waar oud-bondscoach Milan Sten cel het nog steeds voor het zeggen heeft, was Paul Haldan weer de voornaamste puntenleverancier. Hij bleef ongeslagen. Hoogtepunt in zijn serie van drie overwinnin gen was de partij tegen Jean-Mi- NEW DELHI (ANP) - De vrouwenploeg is in het landen- de ®ur°Pese toernooi van de wereldkampioenschappen tafeltennis op Ron van Spanje droegen teiden de vierde plaats geëindigd. Twee jaar geleden werd in Go- een punt aan. De broers verloren thenburg dezelfde plek veroverd. Het Nederlandse team De Chinese tafeltennisster Zhimin Jiao concentreert zich volledig op haar opslag in de halve finalepartij tegen Hongarije. China plaatste zich samen met Zuid-Korea voor de eindstrijd van het vrouwentoernooi op het WK in India. (foto anp» nen een poging om het wereld uurrecord. voor vrouwen te verbe teren. Ze was daartoe begeleid door 'sportpsychiater' Ferdi Oyen en afgaande op de tv-beel- den heb ik zelden iemand zo ont daan en verward aan de start zien verschijnen als juist deze er varen sportvrouw. De hele onder neming liep, zoals bekend, op een enorme mislukking uit. Dat psychologen zich op de sport hebben geworpen, weten we al sinds jaar en dag. Ik heb me daar soms vrolijk over gemaakt, omdat ze nog wel eens de hou ding van middeleeuwse medi cijnmannen aannemen of in def tig vakjargon de meest banale al ledaagsheden debiteren. De goe den onder hen doen stellig nuttig werk. Topprestaties zijn nu een maal een kwestie van lijf én geest. Het bestaan van een 'sportpsy chiater' was mij onbekend, maar dat dat fenomeen eens de kop zou opsteken, had ik kunnen ver wachten, gezien de gekte waar mee de topsport de laatste jaren is omringd. Oyen is zo'n sport psychiater en verdraaid nog aan MIEKE HAVIK toe van Mieke Havik had hij, zo te zien, al een aardige patiënte gemaakt. De wielrenster heeft in tussen verklaard dat op Oyens mentale begeleiding niets aan te merken viel. Enkele dagen voor de recordpoging gingen "puur persoonlijke ervaringen uit het verleden" haar parten spelen. In de laatste fase was "absoluut geen sprake meer van mentale sportbegeleidingmaar van me disch psychiatrische opvang", al dus Havik. Oh. Tja. Wat mij intereseert is hoe je on der deze belabberde omstandig heden in hemelsnaam zoiets al- lesvergends als een recordpoging kunt doen. Oyen heeft daarop ge zegd dat de poging afgelasten nóg schadelijker zou zijn ge weest. Ik denk dat ik me nu ook maar onder behandeling stel, want ik kan er met mijn petje niet meer bij. Hoogleraar De vrouwendamestafeltennis- ploeg van de Sowjet-Unie en die van Nederland wilden in het on derlinge duel op de WK in New Delhi per se van elkaar verliezen, want de winnaar zou dan later op het almachtige China stuiten en dat moest worden vermeden. Achach, wat een dolle taferelen heeft dat opgeleverd. Coach Ge rard Bakker stuurde de reserves naar de tafel; een Russin die dreigde te gaan winnen, wilde plotsklaps geblesseerd uitvallen, waarop Bakker ingreep en zijn speelster bliksemsnel een soort kingsize hernia annex spit liet acteren om net even eerder dan die Rus de handdoek in de ring te kunnen werpen.... Topsport in de jaren tachtig - af en toe is het net een klucht van het Theater van de Lach. Toen ik hoorde dat Nederland en de Sowjet-Unie van elkaar wensten te verliezen, wist ik met een dat de Russen kansloos wa ren en dus op een tragische, on- i Saivé. LONDEN (DPA) - De Engelse politie heeft in het afgelopen weekeinde 141 arrestaties ver richt bij vier voetbalwedstrij den. De meeste supporters (59) werden aangehouden bij het bekerduel tussen Tottenham Hotspur en Newcastle United. Na afloop van het bekertreffen tussen Leeds United en Queens Park Rangers werden 37 aanhangers door de politie opgepakt. Ook bij de wedstrij den Chelsea - Manchester Uni ted en Arsenal - Barnsley moest de politie in actie ko men tegen relschoppers. Het bestuur van de Engelse voetbalbond staat momenteel onder grote druk om de door de regering geprefereerde pas jesregeling bij Luton Town al gemeen in te voeren. De top clubs willen niet verder gaan dan het uitgeven van lidmaat schapskaarten aan vijftig pro cent van de aanhangers. Dick Tracey, Minster van Sport, zal deze week nogmaals het standpunt van 'de overheid aan de bondsbestuurders dui delijk maken. FA-Cup Arsenal en Wimbledon ma ken een goede kans door te dringen tot de halve finales van de FA-Cup. Arsenal krijgt in eigen stadion te maken met de winnaar van het duel tus sen Walsall en Watford. Wim bledon, dat zondag verrassend E verton uitschakelde, ont moet op eigen veld Tottenham Hotspur. De wedstrijden wor den gespeeld in het weekeinde van 14 en 15 maart. De loting van de kwartfina les is als volgt: Arsenal-Wal- sall of Wat ford, Sheffield Wed nesday-West Ham United of Coventry, Wigan-Leeds United en Wimbledon-Tottenham Hotspur. verloor vanochtend in New Delhi het slotduel tegen Hon garije, dat derde werd, met 1-3. Het enige winstpunt kwam op naam van Bettine Vriesekoop, die Edit Urban versloeg. De teleurstelling over de nederlaag tegen de Europese kampioen was groter dan na de veegpartij van gis teren in de halve finale tegen Zuid- Korea. „De derde plaats was voor ons het hoogst haalbare", gromde coach Bakker. „China en Zuid-Ko rea blijven voor ons altijd buiten beeld, met de rest kunnen wij we dijveren. We hadden graag van Hongarije gewonnen. Heel graag, al was het alleen maar om het beste Europese land te zijn. Het is ons net niet gelukt. Jammer, maar het doet aan onze prestaties in dit toer nooi niets af. Met de vierde plaats ben ik dik en dik tevreden. Ik had absoluut niet gedacht, dat de ploeg in staat was onze prestatie van twee jaar geleden te herhalen. De voorbereiding was allerminst ide aal. Een week voor dit toernooi vlo gen we elkaar nog in de haren. Ik moet Bettine en Mirjam een com pliment maken. Zij zijn weer als vriendinnen met elkaar omgegaan. Dat heeft goed gewerkt op onze prestaties." Opstelling Dat de Nederlandse ploeg ge brand was op de derde plaats, bleek uit de opstelling. In Gothen burg bracht Bakker in de strijd om de derde plaats tegen Zuid-Korea Gerdie Keen in de ploeg voor Bet tine Vriesekoop. In de Indiase hoofdstad handhaafde hij de basis krachten. Mirjam Kloppenburg opende het duel tegen de Europese kampioene bij de senioren en ju nioren, de zeventienjarige Csilla Batorfi, en was heel dichtbij een verrassing. In de derde, beslissen de game maakte ze een achter stand van 12-18 geheel ongedaan. De razend gecompliceerde opslag van de Hongaarse gaf de doorslag: 18-21. Vriesekoop bracht de partijen weer in evenwicht door Edit Urban in twee games te verslaan: 21-17, 21-15. Het sleutelduel vormde de dubbel. Na 21-18 in de eerste en 16- 21 in de tweede nam Nederland in de derde op 20-18 twee matchpun- ten. Op de opslag van Vriesekoop slaagde het duo er niet in de buit binnen te halen. Hongarije had aan het eerste matchpunt voldoende om de zwaar bevochten zege (20- 22) in de knip te doen. Vriesekoop had daarna de kans tegen Batorfi opnieuw voor de gelijkmaker te zorgen. De 25-jarige Hazerswoudse strandde in beide games in de slot fases. Met twee keer 19-21 greep Batorfi en Hongarije de winst. Flitsend Een dag eerder hadden de Zuid- koreaanse vrouwen geen kind aan Bettine Vriesekoop en Mirjam Kloppenburg. De oogappeltjes van Gerard Bakker werden in flitsend tempo van de groene tafel geveegd. In vijf kwartier en zes games werd de droom over een finaleplaats een nachtmerrie. Vooral Bettine Vriesekoop zal nog nachten dromen van de opslag van Yang Young Ja. De 25-jarige Hazerswoudse had totaal geen vat op de service van haar opponente en onderging een van de grootste vernederingen uit haar loopbaan. Het spelonderdeel vormde een on neembare barricade naar de eind strijd. Stond de ploeg na de winst op Noord-Korea met een been in de finale, het team kon de andere nooit over de drempel krijgen. Op haar laatste wereldkampioenschap moest Vriesekoop zich tevreden stellen met brons, hetzelfde ereme taal dat twee jaar geleden in Go thenburg werd veroverd. De gok op een waardevoller metaal werd toch nog een mislukking. Gerard Bakker over die mislukte „Zo gek is dat ook verbiddelijke overwinning af gingen. Eh, volgt u mij nog? Als het op het beslechten van een dergelijk raar zaakje aan komt, legt elke coach ter wereld het af tegen Gerard Bakker. Daar wil ik weddenschappen voor aangaan. Al die vreselijke worstelingen de afgelopen tien jaar met de bond, met andere coaches, met papa Kloppenburg, enfin noem zijn scalpen maar op, hebben van Bakker, gepokt en ge mazeld in de intrige, een hoogle raar in listen en lagen gemaakt. Zo'n Russische coach was op dit gebied natuurlijk geen partij voor hem, die liep in ontwikke ling gewoon tien jaar achter. Zo zie je maar weer eens waar dat eindeloze gekeutel in de vader landse tafeltennisgemeenschap goed voor is. Af en toe kan het Oostblok nog een voorbeeld aan ons nemen. Contract Wat is een contractVolgens Van Dale "een schriftelijk vast gelegde overeenkomst waarin wederzijdse verplichtingen wor den aangegaan". Aan een con tract behoor je je dus te houden. Maar waarom denkt Ruud Gullit dan dat een contract een vodje papier is, waar je elke moment vanaf kunt? Nog maar vier maanden gele den verbond hij zich aan PSV voor drie jaar. Niemand dwong hem een verbintenis voor een der gelijk lange periode aan te gaan. Hij had ook kunnen zeggen: een jaar is genoeg, dan kijken we verder. Een speler van zijn kali ber kan toch immers bevroeden dat er op zeker moment voor hem belangstelling komt uit landen waar ze krankzinnige bedragen voor een voetballer willen neer tellen? Je denkt dan: hij kiest weloverwogen voor drie jaar bij PSV, maar nee, daar is geen sprake van. Een Italiaanse club wil hem hebben en nu wenst hij uit Eindhoven te vertrekken. PSV zegt: contract is contract. En terecht. Te hopen is dat men in Eindhoven standvastig blijft. Dat zal profvoetballers hopelijk léren dat aan een contract ver plichtingen vastzitten. Wie nu opmerkt dat PSV hem toch maar beter kan laten gaan, omdat het met onwillige honden slecht doel punten maken is, vergist zich. Gullit kan het zich eenvoudig niet permitteren er met de pet naar te gooien. Een dergelijke houding heeft namelijk alleen maar verlies aan marktwaarde tot gevolg. RUUD PAAUW direct aan Vriesekoop om krachten te sparen voor de finale. De Zuid- koreaanse heeft ondanks haar 23 niet. Zuid-Korea is veel verder dan jaren al een heel tafeltennisverle- wij. De selectie verblijft hele jaar in een trainingskamp. Met het oog op de Olympische Spelen laten ze niets aan het toeval over. Ze hebben de beschikking over een krachthonk dat groter is dan de Avanti-hal. Als er een veter los zit bij een speler, staan er gelijk twee man klaar om die vast te ma ken. Elke speler heeft twee trainers aan zijn zijde. In vergelijking daar mee lopen wij nog ver achter". In de wedstrijd liet coach Moon Sopo Kang in elk geval niets aan het toeval over. Hij koppelde zijn sterkste speelster Yang Young Ja den. Vier jaar geleden stond ze op de wereldkampioenschappen in Tokio in de finale van het enkel spel, waarin de Chinese Cao Yan- hua een tikkeltje sterker bleek. In Gothenburg 1985 struikelde ze in de achtste finales over de Chinese kampioene Jiao Zhimin. Haar re vanche volgde vorig najaar in de fi nale van de Aziatische Spelen. Voor eigen publiek bracht ze in Seoel China de eerste nederlaag in vijftien jaar toe. De Zuidkoreaanse scoorde in de twee games 25 keer op eigen op slag en verloor er slechts vijf. Vrie sekoop slaagde er in de hele partij slechts één keer in haar eigen op slagbeurt te winnen. Bovendien ontwikkelde Yang in de spaarzame rallies zoveel snelheid dat het Vrie sekoop duizelde. De cijfers waren ontluisterend: 11-21 7-21. „Ik had nooit grip op haar spel", gaf Vriese koop toe. „Zij speelt volgens een systeem dat in Europa onbekend is. Eigenlijk tegen al onze regels in. Je zou maanden in Zuid-Korea moeten spelen om kans op succes te hebben". Van dat systeem werd Mirjam Kloppenburg ook het slachtoffer, al was Huyn Jung Hwa van bedui dend mindere kwaliteit dan Yang. De achttien-jarige sportstudente is in de derde ronde van het indivi duele toernooi tegenstander van Vriesekoop. In de eerste game joeg Kloppenburg haar voorgepro grammeerde tegenstander nog re gelmatig op tilt. Op 18-17 rook ze zowaar aan de gamewinst, maar de Koreaanse redde zich op eigen op slag uit het netelige parket (19-21). In de pauze voor de tweede reeks past Moon Sopo Kang het pro gramma een fractie aan en Klop penburg was op slag een kansloze: 12-21. Na de twee nederlagen was de desillusie in het Nederlandse kamp zo groot, dat in het dubbel nauwelijks serieus tegenspel werd geboden. De Zuidkoreaantjes sloe gen zich naar 3-0 en de finaleplaats tegen China. MONTE CARLO (AFP/SID) - Geld speelt in Monaco een grote rol. De rijken trekken jaarlijks in colonne naar het mooie strand van het prinsdom, dat de laatste jaren uit groeide tot een belangrijk toe vluchtsoord voor topsporters, die in eigen land een groot deel van hun riante salaris aan de fiscus moeten afdragen. Wimbledon-win- naars Boris Becker en Björn Borg kozen Monte Carlo als nieuwe woonplaats. Ook Sören Lerby ver ruilde een goed salaris bij Bayern München voor een nog beter loon bij het naar de top van het Europe se voetbal hunkerende Monaco. De toch al verwende Monegasken be leven vandaag hun cuppremière. Steaua Boekarest (winnaar Europa Cup voor landkampioenen) en Di- namo Kiev (zegevierend bij de be kerwinnaars) strijden in het kleine, moderne stadion van eerste-divi- sieploeg Monaco om de Supercup. Prestige Om het prestige van zijn paradijs nog wat op te vijzelen, haalde Prins Rainier persoonlijk de tweestrijd naar Monte Carlo. De UEFA ging, volgens beweringen voor een groot bedrag, overstag voor het verzoek van de bejaarde voetballiefhebber. Het Oosteuropese onderonsje le vert Monaco niet alleen aanzien, maar ook veel geld op. Sponsors stonden in de rij om reclamebor den in het kleine stadion Louis II (toeschouwerscapaciteit: 20.000) te kunnen plaatsen. Politiemacht Die belangstelling komt voort uit de rechtstreekse televisie-uitzen ding van het duel in een groot deel van Europa. De ploegen profiteren eveneens van de gulle hand van de geldschieters. Na afloop kunnen ze rekenen op een vergoeding van on geveer een half miljoen Zwitserse francs, bijna 700.000 gulden. Voor Prins Rainier was het een opluchting, dat de Oosteuropese ploegen zich voor de cupstrijd plaatsten. Een mogelijke finale tus sen Juventus en Real Madrid, had zijn kleine politiemacht voor grote problemen kunnen stellen. Er was zelfs sprake van het inschakelen van hulptroepen uit Frankrijk, maar door de geheel Oosteuropese finale was dat niet meer nodig.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15