'Milieuvervuiling is bedreiging voor toerisme 'Bollenteelt heeft het zwaar Toch nieuw waterwinkanaal Voorzitter De Jong van de Noordwij kse reddingsbrigade waarschuwt Eis: zeven jaar celstraf voor twee roofovervallen DINSDAG 24 FEBRUARI 19D7 LEIDSCH DAGBLAt NOORDWIJK - "Noordwijk is nu nog een badplaats, maar het is de vraag hoe lang dat nog duurt. De zee raakt steeds sterker vervuild. Bot die uit de zee wordt gehaald, heeft pukkels en puisten en de scharren heb ben scheve bekken. Noordwijk ligt in een inham waar door het vuile water blijft hangen. Dat kon wel eens catastrofale gevolgen hebben". Dat zegt B. de Jong, voorzitter van de Noordwijkse Reddings Brigade (NRB). Met de NRB gaat prima, zo zegt De Jong, maar met het milieu is het heel wat slech weging is de verversing ook mi niem: "Het vuile water blijft hier hangen". ter gesteld. De voorzitter: "Ik ben natuurlijk geen bioloog maar als je de geleerden hoort dan duurt het geen tien jaar meer of alle vissen in de Noordzee hebben het loodje gelegd". De Jong zegt zelf vrijwel geen vis meer te eten: "Ik houd niet van palingen met bloemkool ogen". De vervuiling van de zee zit de voorzitter duidelijk dwars. Bij de opening van de eerste van de reeks propaganda-avonden die de NRB jaarlijks organiseert, uitte hij zijn bezorgdheid in kras se bewoordingen. "De acties van Greenpeace zijn broodnodig. De zee en het land raken steeds ver der vervuild. Vissen en planten sterven, dat kan zo niet langer doorgaan". Volgens De Jong ligt Noord wijk wat de vervuiling betreft op een ongunstige plaats. Het Noordwijkse strand ligt ten op zichte van de lijn IJmuiden- Hoek van Holland, iets naar ach teren. De waterbewegingen voor de kust zijn daardoor vrij gering. De Jong geeft een voorbeeld: "Een vat dat op de kust aan spoelt. ligt de volgende dag maar een klein stukje verder op het land". Door de geringe waterbe- door Monica Wesseling Zo bezorgd als De Jong is over het milieu, zo onbezorgd praat hij over het reilen en zeilen van de Noordwijkse Reddings Briga de. Het gaat goed met de NRB. Hoewel de taken in de loop van de jaren omvangrijker en veel om vattender zijn geworden, kunnen de vrijwilligers het werk prima aan. Vorig jaar wisten NRB'ers opnieuw zeven men senlevens te redden. De voorzitter steekt zijn be wondering voor de jeudige leden van de reddingsbrigade niet on der stoelen of banken: "Zij geven op een heel goede manier gestal te aan de doelstelling van de NRB, het bieden van hulp aan hen die dat nodig hebben. Het zijn geen avontuurzoekers. Red den op zee is natuurlijk span nend, maar ze helpen net zo graag iemand met een rolstoel over het strand naar de water kant". Juist gezien de ruime doelstel ling van de NRB verwacht De Jong geen problemen wanneer de brigade zou worden ingescha keld bij de algemene rampenbe- het Nederlandse strand gaan mijden c strijding. Nu de Bescherming Bevolking (BB) is opgeheven, wordt door verschillende organi saties met de overheid overleg gevoerd over de manier waarop de rampenbestrijding in Neder land moet worden georgani seerd. De Koninklijke Neder landse Bond tot Redding van Drenkelingen waartoe de NRB behoort, wordt waarschijnlijk ook bij de rampenbestrijding in geschakeld. "Dat vinden wij natuurlijk pri ma. Het maakt ons niet uit of we iemand redden die op zee in nood verkeert, of iemand van een bovenverdieping of uit een trein halen. Het gaat ons erom mensen in nood hulp te bieden", zegt de voorzitter. Hij voegt er aan toe dat naar zijn idee de man nen en vrouwen van de NRB een afdoende opleiding hebben om in geval van rampen te worden ingeschakeld. "Iedereen heeft een uitgebreid EHBO-diploma. Ze zijn fysiek in puike conditie en hebben bovendien de nodige ervaring. Wat wil je nog meer". De Jong is sinds zijn zesde jaar, hij ging op die leeftijd al met zijn vader mee om te kijken bij oefeningen, betrokken bij de NRB. Het Noordwijkse toerisme is. zo weet hij te vertellen, de af gelopen jaren enorm veranderd. Vroeger hadden alle hotels een eigen stuk strand compleet met badman. De gewone mensen mochten alleen tussen de Vuur toren en Helmhorst gebruik ma ken van het strand. Als je daar buiten kwam werd je wegge jaagd". De privé-stranden zijn nage noeg geheel verdwenen en daar mee ook de particuliere badman nen. De NRB moet daardoor niet meer alleen het vroegere 'open bare' strand bewaken, maar de hele negen kilometer zandstrand die Noordwijk rijk is. De Jong zit niet zo erg met de ze verandering die ontegenzeg gelijk een taakverzwaring voor de NRB betekende. "We kunnen het aan". De zee is naar zijn zeg gen nu ook veel minder gevaar lijk dan vroeger. Het aantal muien, stromingen tussen twee zandbanken, is aanzienlijk klei ner geworden. Ook de manier waarop de strandgasten zich vermaken is wezenlijk veranderd. De Jong: "Mensen gaan nu met allerlei vaartuigjes de zee op. Vooral het enorme aantal luchtbedden le- vert ons flink wat extra werk op". De meeste toeristen beseffen naar zijn mening niet voldoende dat het levensgevaarlijk is om met een luchtbed de zee op te gaan als er een oostenwind staat. Zodra een dergelijke wind op steekt gaan NRB'ers dan ook de zee op om alle 'schippers in spè naar veiliger plaatsen te loodsen. De vrijwilliggers van de NRB krijgen, zo blijkt uit de woorden van hun voorzitter, in het alge meen voldoende medewerking van diegenen die zij voor het on geluk trachten te behoeden. Het komt maar zelden voor dat bad gasten op zee de NRB'ers afsche pen met de opmerking dat zij zich met hun eigen zaak moeten bemoeien. Overdreven dankbaar zijn ge redde mensen nou ook weer niet. Het is meer uitzondering dan re gel dat iemand die door de NRB is gered, later nog iets van zich laat horen. De Jong: "Dat geeft niets. Het is ons niet om het be dankje te doen. Onze taak is mensen hulp te bieden, met of zonder handdruk achteraf'. Voor het komende jaar staan er geen bijzondere activiteiten op stapel. Zodra het strandseizoen weer is aangebroken, zijn de mannen en vrouwen van de NRB weer op het strand en de zee aan wezig om ongelukken te voorko men en hulp te bieden. De voor zitter: "Ik maak me geen zorgen over het functioneren van de red dingsbrigade. De alsmaar voort schrijdende milieuvervuiling is echter wèl iets om bij stil te staan. Er moeten nu maatregelen worden getroffen, anders is het te laat". Een vervuilde zee heeft grote nadelige gevolgen voor Noord wijk. De toeristen zullen, daar van is de voorzitter overtuigd, de badplaats gaan mijden als de zee te sterk vervuild raakt. De Jong: "Ikzelf zwem ook niet meer in de Middellandse Zee. Dat water is ook ongelooflijk vervuild. Als je met een wondje aan je teen gaat zwemmen, kom je er met een le vensgrote ontsteking weer uit". Prijzen te laag, onvoldoende grond en arbeidskrachten f In de Katwijkse zuidduinen is de Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) gisteren al begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van het waterwinkanaal. (foto Dick Hogewoningi Natuurbeschermers kiezen eieren voor hun geld KATWIJK - De Leidsche Duinwa termaatschappij (LDM) is in de Katwijkse zuidduinen begonnen met de aanleg van een nieuw wa terwinkanaal. De gemeente Kat wijk en de provincie Zuid-Holland hebben het licht op groen gezet voor deze werkzaamheden nu de Stichting Duinbehoud haar be zwaarschrift tegen het afgeven van de aanlegvergunning heeft inge trokken. Dat gebeurde na overleg met alle betrokken partijen waarin over eenstemming werd bereikt over een aantal voorwaarden die de stichting aan de uitvoering van dit karwei had gesteld. Het overleg had plaats op initiatief van de ge meente Katwijk, die de aanlegver gunning gisteren naar de provincie heeft gestuurd voor een zogenaam de 'verklaring van geen bezwaar'. De provincie heeft de gemeente al toegezegd dat deze verklaring zal worden afgegeven. Vooruitlopend daarop is de LDM gisteren al be gonnen met de voorbereidende werkzaamheden. De Stichting Duinbehoud was de enige instantie die een bezwaar schrift had ingediend tegen het af geven van de aanlegvergunning voor het waterwinkanaal. Het pro test van de stichting had vooral be trekking op het uitvoeren van de Fietser geschept ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de kruising Horstenweg-Eisenhower- laan in Alphen is een 12-jarige Al- phenaar gisterochtend ernstig ge wond geraakt. De jongen reed fiet send op de Horstenweg in de rich ting van de ambachtenbuurt. Op de kruising negeerde hij een rood verkeerslicht. De 32-jarige Alphen- se automobilist die op de Eisenho- werlaan in de richting van de Ze- gerbaan reed. kon de jongen niet meer ontwijken. De fietser is met een gebroken bovenarm en inwen dig letsel opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden werkzaamheden in het broedsei- zoen, het gekozen trace voor dit nieuwe kanaal en het handhaven van de bestaande puttenreeks van het waterwinkanaal. In het Kat wijkse duingebied beschikt de LDM in totaal over zeven van der gelijke winkanalen. die bestaan uit een reeks waterputten die door he velleidingen met elkaar zijn ver bonden. De aanleg van een nieuw kanaal, in feite de vervanging van het be staande waterwinkanaal 6, is voor de duinwatermaatschappij erg be langrijk omdat daarmee een uit breiding van de produktiecapaci- teit tot stand komt. De LDM kampt met name in de zomermaanden met een tekort van enkele tiendui zenden kubieke meters water per dag. Voor een deel wordt dit tekort nu aangevuld door water in te ko pen van andere maatschappijen en verder wil de LDM ook de winca- paciteit in de Katwijkse duinen op- i de Natuurgebied Door het bezwaarschrift Stichting Duinbehoud en de nood zaak bij de LDM om de produktie- uitbreiding zo snel mogelijk te rea liseren. kwam de gemeente Kat wijk bij het afgeven van de aanleg vergunning in een lastig parket. "We konden ons op zich wel vin den in de argumenten van de stich ting". aldus een woordvoerster, "omdat daarmee de bescherming van het waardevolle natuurgebied zou worden gewaarborgd. Aan de andere kant hadden we echter ook begrip voor de problemen van de LDM, die liever gisteren dan van daag met de aanleg van het water winkanaal zou zijn begonnen". Een gesprek met alle betrokken partijen, gemeente, provincie, LDM en Stichting Duinbehoud, bracht aan het eind van vorige week uitkomst. Drie van de vijf voorwaarden die Duinbehoud aan het uitvoeren aan de werkzaamhe den had gesteld, werden door de LDM ingewilligd. Secretaris A. Salman van de stichting: "Over eengekomen is dat bij de aanleg van het nieuwe waterwinkanaal uitsluitend wordt gewerkt langs het bestaande wandelpad in dit deel van de duinen. De schade aan het natuurgebied blijft daarmee zo veel mogelijk beperkt. Verder heeft de LDM ook toegezegd dat de huidige putten- en leidingen reeks van het kanaal zal worden opgeheven". Ook zal een aantal ïnfiltratieplas- sen door de duinwatermaatschap pij worden gedempt. Daarvoor wordt schoon zand gebruikt, dat per boot wordt aangevoerd. "In principe is het een goede zaak dat weer een bepaalde hoeveelheid vuil water uit de duinen ver dwijnt", aldus Salman. Werkbreedte De Stichting Duinbehoud heeft op een tweetal onderdelen van haar bezwaarschrift water in de wijn gedaan. De werkzaamheden zullen toch voor een deel in het broedseizoen worden uitgevoerd en de maximale werkbreedte die de LDM bij de aanleg van het ka naal nodig heeft, zal niet kunnen worden beperkt tot vier meter. De duinwatermaatschappij heeft op een aantal plaatsen een maximale breedte van acht meter nodig. "We waren er niet van overtuigd dat we alleen op deze twee punten de werkzaamheden een halt had den kunnen toeroepen", zo licht Salman de beslissing van de stich ting toe. "Het risico was dat ons be zwaarschrift in een later stadium toch ongegrond zou worden ver klaard, waardoor de werkzaamhe den alleen maar later in het broed seizoen zouden beginnen". De werkzaamheden zullen nu waar schijnlijk in de laatste week van april zijn afgerond. Het broedsei zoen loopt van 15 maart tot en met 15 juni. "We zijn niet blij met de werk zaamheden", zegt Salman, "maar we zijn van mening dat we het on derste uit de kan hebben gehaald". HILLEGOM - De bloem bollencultuur heeft met gi gantische problemen te kampen. De prijzen van de produkt.en zijn nu al veel te laag terwijl er een verdere uitbreiding van de produk- tie moet worden verwacht. Voor bepaalde teelten is er niet voldoende goede grond beschikbaar en is het nage noeg onmogelijk voldoende arbeidskrachten te vinden. Bovendien wordt het ge bruik van steeds meer ge wasbeschermingsmiddelen verboden en blijft de knol- cyperus de nodige moeilijk heden geven. De bloembollensector wacht een uitermate moeilijke tijd, zo bleek gistermiddag uit de woorden van J.P.M. de Jonge, voorzitter van de Koninklijk Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur (KAVB). De Jonge uitte zijn be zorgdheid in zijn toespraak tijdens de algemene ledenvergadering van de KAVB, gehouden jn de Tres longzaal in Hillegom. "De bloembollentelers en -han delaren zullen er niet zonder kleer scheuren af komen. Er moeten zware financiële offers worden ge bracht. Desondanks kan de sector de problemen het hoofd bieden mits we de krachten bundelen en ons niet langer verdiepen in het aanscherpen van tegenstellingen. De kracht van een bedrijfstak blijkt juist wanneer er problemen zijn. Als alles goed gaat dreigt im mers het gevaar van zelfgenoeg zaamheid en verslapping", aldus De Jonge. Het oogstjaar 1986 is volgens de Werknemers stelen vis-produkten KATWIJK - Vijf personeelsleden van Ouwehand's Rederij en Vis verwerking in Katwijk hebben in de afgelopen jaren voor vele tien duizenden guldens aan produkten uit het bedrijf ontvreemd. Dat is aan het licht gekomen tijdens een onderzoek dat het bedrijf door een particulier recherchebureau heeft laten instellen. Inmiddels is een personeelslid door Ouwehand ontslagen. De vier anderen hebben binnen het bedrijf een lagere functie gekregen. Het vijftal was werkzaam in het maga zijn van het bedrijf aan de Katwijk se Rederij straat. Volgens directeur L.E. Ouwehand zijn er, onder meer bij de registratie van de goederen in het magazijn, maatregelen geno men om te voorkomen dat deze zaak zich in de toekomst kan her halen. De visprodukten die door de per soneelsleden zijn ontvreemd, zijn volgens Ouwehand niet verhan deld. "We hebben het vermoeden dat het merendeel van de artikelen in de loop der jaren zijn weg heeft gevonden naar de familie- en ken nissenkring. Wellicht dat er ook ar tikelen zijn geruild voor bepaalde zaken". voorzitter een goed jaar geweest. Aan het eind van het seizoen bleek de ooest aua omvane zo sterk mee te vallen dat de prijzen alsnog kel derden. Een dergelijke prijsval is, zo bleek uit de woorden van de Jonge, niet noodzakelijk. "Handelaren gaan af op specula ties over de oogstomvang. Geruch ten over een verwachte schaarste leiden tot een voorzichtig inkoop- beleid. Het ware beter als we de be schikking hadden over een sys teem waardoor de handelaren juis te en objectieve informatie zouden kunnen krijgen«over de werkelijk verwachte oogst". Grond De Jonge toonde weinig begrip voor het beleid dat de overheid voert op het gebied van de grond verwerving. Door de schaarste aan goede bollengrond zijn de grond prijzen volgens de voorzitter tot onaanvaardbare hoogte gestegen. Ook het omzetten van gronden tot bloembollencultuurgrond (om- spuiten) vraagt enorme investerin gen. De Jonge: "Wij erkennen dat er geen waardevolle cultuurgronden verloren mogen gaan. De overheid voert nu evenwel een beleid dat het ons vrijwel onmogelijk maakt het areaal bollengrond uit te brei den. Zeker nu de inpoldering van de Markerwaard vooralsnog niet wordt gerealiseerd, is meer sou plesse hier zeker op zijn plaats. De KAVB wil samen met de overheid zoeken naar een goed evenwicht tussen het behoud van waardevol le gronden en het verkrijgen van nieuw bollenland". De KAVB-voorzitter toonde zich evenmin tevreden met de bezuini gingsmaatregelen waarmee de ver schillende tuinbouwinstituten worden geconfronteerd". De Jonge: "De overheid geeft miljarden uit aan subsidies voor de produktie van produkten die wegens over verzadiging van de markt niet kun nen worden verkocht. Daardoor zijn bezuinigingen noodzakelijk, en die worden dan afgewenteld op die landbouwsectoren die juist wél marktgericht produceren. Een ui terst merkwaardig beleid". Het overheidsbeleid is erop ge richt de overheidsinstituten die zich bezighouden met het onder zoek en de voorlichting in de tuin bouwsector, te privatiseren. De KAVB-voorzitter vmdt dit een kwalijke zaak: "Wat zijn de conse quenties voor het bedrijfsleven als de overheid na deze regeringspe riode besluit de subsidies aan het onderzoek, onderwijs en de voor lichting stoD te zetten"? Mocht de overheid de plannen tot privatisering toch doorzetten, dan is een goed en structureel overleg met .het bedrijfsleven vol gens De Jonge het minst wat van uit de sector mag worden ver wacht. "De overheid moet zich evenwel wel beseffen dat onder zoek, voorlichting en onderwijs de pijlers van deze bedrijfstak vor men. Tornen aan deze voorzienin- Voorzitter De Jonge is na vandaag geen voorzitter meer van de Koninklijk Algemeene Vereniging voor Bloembollencultuur. Drie jaar ge leden, bij zijn herkiezing als voor zitter, stelde de afgetreden voorzit ter ten hoogste negen jaar deze functie te willen vervullen. "Mijn besluit om af te treden is op zuiver rationele motieven ge stoeld. De kans is te groot dat ik met het stijgen der jaren, de vereis te vitaliteit ga missen. Bovendien is het goed vers bloed en nieuwe ideeën in de vereniging te bren gen". De Jonge is opgevolgd door J. Veldhuyzen van Zanten. Overigens was de bestuurswisse ling niet" de enige 'persoonsgerich te gebeurtenis' tijdens de vergade ring. De oud-Hillegommer Jan Goemans werd gistermiddag on derscheiden met de door de KAVB ingestelde J.F.C. Dix-penning. Goemans. die nu in Engeland woont, kreeg de onderscheiding voor zijnveredelingsresultaten bij de alstroemeria, freesia, en gladio- DEN HAAG/ALKEMADE - De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag heeft giste ren tegen een 29-jarige Hagenaar in hoger beroep zeven jaar gevange nisstraf geëist voor zijn aandeel in twee overvallen: één op de Rabo bank in Oude Wetering, de andere op het postkantoor in Den Haag. De rechtbank veroordeelde de Ha genaar eerder tot zes jaar onvoor waardelijke celstraf. De Hagenaar ontkende ook gis teren weer - net als eerder bij de rechtbank - dat hij betrokken is ge weest bij de overval op het filiaal van de Rabobank in Oude Wete ring. Zijn advocaat, mr. R. Kester. vocht de verklaring aan van een bekende van zijn cliënt, alsmede een anonieme getuigenis die hij als 'heel vaag' omschreef. Die bekende stelde onder meer, dat hij allerlei details over de over val in Oude Wetering had gehoord. Daaruit trok hij de conclusie, dat de Hagenaar bij de overval op het filiaal van de Rabobank betrokken moest zijn geweest. In de anonie me getuigenis werd verteld, dat de Hagenaar meer dan één bankover val had gepleegd. De procureur-generaal eiste een jaar gevangenisstraf meer, dan waartoe de rechtbank de man had veroordeeld. Zijn motivatie: ban kovervallen veroorzaken nogal wat leed bij het personeel. Soms onder vinden ze hun levenlang last van de ervaringen die zij hierbij had den. De advocaat had vooral kritiek op de anonieme getuigenis diQ hij als onwettig omschreef. Volgens hem was er geen gegronde reden om de getuigenis anoniem te hou den. De getuige wilde echter niet. dat zijn naam werd genoemd, om dat hij een aanslag op zijn leven vreesde. Bij de getuigenis van de kennis van de Hagenaar vroeg de advo caat zich af of de bedoelingen van die getuigenis wel goed waren ge weest. Er zaten, aldus mr. Kester, behoorlijk wat tegenstrijdigheden in. Bovendien was er een spiegel confrontatie geweest tussen de drie overvallers en de bank beheer der en zijn medewerkster. Een con frontatie die men deed, omdat twee van hen geen bivakmuts droegen toen zij de bank binnen drongen. De derde droeg die wel. De bankemployé's herkenden de twee die geen muts hadden gedra gen, de derde konden zij niet aan wijzen. De advocaat vroeg vrijspraak voor de overval in Oude Wetering. Voor het aandeel van zijn cliënt in de overval op het postkantoor in Den Haag vroeg hij de Hagenaar een gevangenisstraf van vier jaar' op te leggen. Het gerechtshof doet 9 maart uit spraak. Leiden Rijksmuseum van Oudheden - concert ensemble Super Librum met oude mu ziek, 20.15 uur. Restaurant zwembad De Zijl - Parama- ribostraat, bijeenkomst Leidsche Ver eniging van Postzegelverzamelaars, 20 Komite Leiden tegen fascisme - Eerste Binnenvestgracht 22, forumdiscussie over vreemdelingenbeleid en pasjeswet, 19 uur. LWH - Langegracht 65, introductie avond om kennis te maken met de werkgroep, 20 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, Vre- deskerk, schrijfavond Amnesty Interna tional. 20 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, film 'Der Amenkanische Freund', 20.15 uur. Lak-cinema - Clevenngaplaats, films "Trois hommes et un couffin', 20 uur: 'Manner', 22 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. sisschool Het Palet, 17 t Ambachtshuis - Voorstraat 12, opening tentoonstelling Diana Vandenberg, De Werf - Schoolstraat, naast geref. kerk, open huis Christelijke Oratorium- vereniging 'Exultate Deo', 20 uur. WOENSDAG Leiden Stadsbouwhuis - Langegracht, spreek uur verkeersveiligheid, 10.30-12 uur. Schouwburg - Scapino-ballet, 19 uur. Leiderdorp Manege Liethorp - sportpark De Bloe- merd, springwedstrijden paard- en po- Zoeterwoudc Eendenkooi - Kooikerspad, open och tend peuterspeelzaal 'Drie turven hoog'. Voorschoten Cultureel Centrum - Pr. Manjkelaan, voorstelling poppentheater, 14.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14