'We hebben Zuid-Holland niet geërfd, maar te leen' De exotische snelheid van een onnavolgbaar type EVP-lijsttrekker Feddema VERKIEZINGEN Werkmans Wilskracht levendig en afwisselend GAD Vrouw (60) gewond na valpartij DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 :leidsch dagblad: STREEK - We zijn massaal gegijzeld en leven op drijf zand. De Evangelische Volkspartij (EVP) schetst geen al te vrolijk beeld van onze samenleving. En als we de vooruitstrevende christelijken mogen gelo ven, zijn we vooral zelf ver antwoordelijk voor de be narde toestand. "We heb ben iets gemaakt, maar be heersen het niet meer", zegt de 54-jarige lijsttrekker J.P. Feddema. Behalve een nucleaire bom, meent Feddema ook duidelijk een ecolo gische bom te horen tikken. Die moet snel worden gedemonteerd. "Mens en natuur tellen alleen nog als er geld mee te verdienen is. Al leen de economische waarde van deze twee elementen is nog belang rijk, de rest niet. Dat gaat zich wre ken op den duur. We zijn vergeten dat de aarde van God is, en niet van ons. Om wat dichter bij huis te blij ven: we hebben Zuid-Holland niet geërfd van opa en oma. maar te leen van onze kleinkinderen". Zijn partij ziet de toekomst on danks alles hoopvol tegemoet. "De betekenis van het evangelie moet opnieuw worden ontdekt. Daarin staat immers duidelijk aangegeven hoe mens en natuur met elkaar om moeten gaan", luidt de oplossing van de Woubruggenaar. Bij deze progressief-christelijke partij heb ben ze die herontdekking al achter de rug. Het gaat er nu om dat meer christenen dit gaan inzien. "Wij willen de christenen als on ze belangrijkste doelgroep niet naar de mond praten. De christe- De campagne voor de verkiezin gen van provinciale staten, het bestuur van de provincie, draait. Voor het eerst wordt door de sta tenleden een hele nieuwe Eerste Kamer gekozen, waardoor de pro vinciale verkiezingen een lande lijk belang hebben gekregen. Poli tici van naam trekken dan ook tot de verkiezingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dragen. Wij laten deze we ken de provinciale kopstukken aan het woord. Vandaag de lijst trekker van de Evangelische Volkspartij (EVP), J.P. Feddema. Morgen: K. Zonneveld van de So- cialistiese Arbeiderspartij (SAP). door Rob van der Zanden Maar ze passen zich veelal aan, durven geen initiatief te nemen als er problemen zijn. Ze gaan in de verdediging en klampen zich vast aan elkaar en tradities. Ik heb er vertrouwen in dat alle christenen vroeg of laat ontwaken vanwege de crises en met de EVP actief aan de 'slag gaan. Zij die zich er al van be wust zijn, moeten worden gesterkt. Laatst zat ik hier in Woubrugge naar een dominee te luisteren in de hervormde kerk. Is het evangelie niet uit de tijd, vroeg hij zich af. Onzin, dacht ik toen. Het evangelie is juist bij uitstek relevant voor de problemen van vandaag". Postzegels De Leidsche Verenigng voor Postzegelverzamelaars houdt vanavond haar maandelijkse bijeenkomst in het restaurant van het zwembad De Zijl, Para- maribostraat 66. De avond be gint om 20.00 uur. Amnesty De Leidse werkgroep van Am nesty International houdt deze week drie schrijfavonden voor gewetensgevangenen uit Tai wanLaos en Mexico. De avond en zijn vanavond om 20.00 uur in de Vredeskerk en clubhuis Mati- lowoensdag om 18.00 uur in Au- qustinus aan het Rapenburg en donderdag in Ekklesia. Rapen burg 100 om 20.00 uur Forumdiscussie Het Komite Leiden teaen fas cisme houdt vanavond een fo rumdiscussie over de onderwer pen vreemdelingenbeleid en pas- jeswet. De discussie begint om 20.00 uur aan de Eerste Binnen vestgracht 22. LWH De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit houdt vanavond een in troductieavond om belangstel lenden de gelegenheid te geven met de werkgroep kennis te ma ken. De avond begint om 20.00 uur in het gebouw van de LWH. Langegracht 65. Volksdansen ln clubhuis Matilo wordt op vrijdag vanaf 14.00 uur een volksdansinstuif voor ouderen gehouden. Buitenwacht 'Christelijk dus progressief staat met grote letters op de paars met groene posters waarmee de EVP de aandacht wil trekken in de pro vincie. 'Voor mens en milieu' geldt als ondertitel. De inhoud van het verkiezingsprogramma versterkt nog eens de indruk dat we hier te maken hebben met een soort pro gressieve milieugroepering. Fed dema houdt niet van een vergelij king. maar beseft dat die vooruit strevendheid voor de buitenwacht helemaal niet zo vanzelfsprekend is. "De EVP ziet het evangelie als progressief. Vrede, gerechtigheid en rentmeesterschap is toch pro gressief? We gaan ermee de boer op en laten de mensen zien wat het werkelijk betekent. Dat heeft zijn tijd nodig, maar steeds meer chris tenen eaan het zien". Feddema - docent antropologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam - stond aan de wieg van de nog jonge EVP en is nu coördina tor van het wetenschappelijk insti tuut van de partij. Daarvoor was hij lid van het hoofdbestuur van de ARP. Later werd hij lid van het Ko- mitee Kruisraketten Nee (KKN) en verliet uiteindelijk het CDA. "Ik kon me niet meer verenigen met de idealen van die partij. Dan kom je zelf tot de conclusie dat je weg moet. Dan ben je ook niet meer medeplichtig. Dat laatste verwijt ik een heleboel politici. Vorige week nog discussieerde ik met mevrouw G. Slob-Minkema, statenlid voor de VVD. over het ouderenbeleid. Dan schuift ze de verantwoorde lijkheid voor de bezuinigingen door naar de regering, waar haar ei gen partij deel van uitmaakt. Daar is zij dan toch op een bepaalde ma nier medeplichtig aan?" Weerbaar "Mensen in de politiek zijn niet weerbaar. Ze zijn bang om hun in vloed te verliezen, door bijvoor beeld het lidmaatschap van de par tij uit protest op te zeggen. Het gaat om mannetjes en vrouwtjes in het politieke machtsspel. Een inhou delijke discussie verdwijnt naar het tweede plan. Je bent ook pas interessant als politicus als je pu bliekelijk een collega aanvalt. De EVP wil de kiezers graag bewust maken van het feit dat ze met hun stem straks iemand macht geven". Niet dat de EVP vies is van een paar zetels. "Nee, maar daar gaat het bij ons niet om. Of we nul, een, twee of drie zetels halen, maakt niet uit. Het gaat om de bewust wording van vooral de christenen. Maarten Luther King zei het ooit treffend: voor het slagen van het kwaad, is niets anders nodig dan dat goede mensen niets doen. Be grijp je? Dat bedoel ik nou met ve le christenen. Ze slapen terwijl mens en natuur worden bedolven onder milieurampen". De EVP doet alleen in Zuid-Hol land en Drenthe mee aan de ver kiezingen voor de provinciale sta ten. Het zou een primeur zijn als de partij straks is vertegenwoordigd in deze provincies. Feddema zegt er niet wakker van te liggen als het niet lukt. "Onze tijd komt wel. Ons programma spreekt de mensen aan. heb ik de indruk". Groen Hij haalt nauwelijks onderwer pen aan waar de EVP zich sterk voor wil maken. "Het verkiezings programma kan volgens mij moei lijk concreter". De vier hoofdstuk ken in het programma heten res pectievelijk een groene, mens waardige, bewoonbare en ver- keersvriendelijke provincie. Elk hoofdstuk bestaat uit een opsom ming van puntjes, verwoord in ma ximaal vijf zinnen. Een greep. De bollencultuur mag niet worden bevorderd vanwege het vele gebruik van tuinbouwgif. DSM Meststoffen in Pernis, Wind mill in Vlaardingen en TDFTiofine in Rozenburg zijn de drie grote lo zers in de provincie van ernstig schadelijke stoffen. Indien geen 'schone' maatregelen worden ge troffen, moeten de vergunningen voor deze bedrijven worden inge trokken. Politie-ambtenaren moe ten worden geschoold in het op sporen van milieudelicten. De ver vuiling van het rivierwater moet worden bestreden, samen met de waterleidingmaatschappijen die dit soort water tot drinkwater ver werken. Feddema: "Via allerlei we gen komt er gif in onze voedselke ten. Dat moet stoppen". Behalve milieuzaken, krijgen achterstandsgroepen veel aan dacht in het programma. Verder hebben de verkeersproblemen ho ge prioriteit bij de EVP. De hoge snelheidstrein is welkom. Het openbaar vervoer moet worden ge stimuleerd. Waar de partij naar streeft, is een landelijk milieumerk dat de consument de garantie geeft dat hij een gezond en gifvrij pro- dukt koopt. Uiteraard ontbreekt in het programma het sabbathjaar niet: zeven jaar werken. ,eén jaar rust om eventueel bij te scholen. De EVP heeft niet de illusie straks in het dagelijks bestuur van de provincie te zitten. Feddema geeft niettemin een hint voor de formatiebesprekingen. "Als de conservatieven de dienst uitma ken, gaat het niet goed. Er moet een progressief element in zitten. Een breed programcollege met één conservatieve partij zien we wel zitten". LEIDEN - Exotisch, zo noemde de officier de snelheid waarmee de Amsterdammer vorig jaar over Rijksweg 4 ter hoogte van Alkemade was gereden. Hon derd mag je er, 150 was hij ge gaan. De officier nam het heel hoog op. Juist daar, 'waar zich al die kettingbotsingen voordoen', zo hard rijden, hij gruwelde er van. "Aan een ontzegging van de rijbevoegdheid ben je snel toe met dit soort snelheden". De verdachte bleek van het slag 'onnavolgbaar'. Hij zei bij wijze van vergoelijking van de overtreding eerst: "Ik had een dringende afspraak op Zestien hoven, ik moest films afgeven en ik was door files gigantisch opge houden". Daarna begon hij een zeer verwarrend betoog over zijn klanten die door vernielingen niet meer in de hoofdstad wilden parkeren. Volgde een verhaal over een groep automobilisten die, nu er een maximumsnelheid van 120 kilometer in .het vooruit zicht is gesteld, "daar alvast re kening mee houdt". Alvast rekening mee houdt? Hij had 150 gereden! "Nou. bij Schiphol kan dat wel, vind ik". Dat kan helemaal niet. vonden de officier en de rechter. Boven dien, zei de eerste, "als de maxi mumgrens straks 120 is, maakt u er zeker 170 van, dat schuift ge woon op". "Als mijn auto dat aankan, wel". Het leek de verdachte zo maar te ontglippen. "Ziet u wel", zei de officier iet wat triomfantelijk. Een boete van 240 gulden eiste hij. Wat moest do verdachte daar in het vervolg nu mee, vroeg hij de rechter. Hoe zou het hem ver gaan wanneer hij weer eens op tijd moest zijn en hem een en an der tegenzat? Ja kijk, die vraag was natuurlijk helemaal niet in orde, vond de rechter. "U hebt kennelijk niet het voornemen om het nooit meer te doen". Ver wachtte de verdachte soms dal hij op zijn vraag zou antwoorden: 'Als u een jaartje uitkijkt, kan het wel weer eens? Tweehonderd gulden boete, dat was zijn ant woord. Hiep hiep 't Was een verjaardag gewor den om héél snel te vergeten, eentje met heel weinig hiep hiep hoera. Het feestvarken zelf over spannen. geen vrienden op be zoek, ruzie thuis en als klap op de vuurpijl een behoorlijke aan varing met de politie. Die vol gens de verdachte het gevolg was van alle nare dingen die de hele dag op hem af waren geko men. Na de meer dan mislukte verjaardag was hij 's avonds laat met de motor op stap gegaan, zonder zich te realiseren dat hij vergeten was zijn helm op te zet ten. De politie hield hem voor dit vergrijp aan. waarna hij zich. 'zonder dat ik zelf wist waarom', verklaarde hij gisteren tegenover de kantonrechter, uit de voeten had gemaakt. Daarbij ging hij nog eens dubbel in de fout: hij passeerde een verkeersheuvel aan de linkerkant en zijn motor bleek verstoken van een bran dend achterlicht. Zelden kreeg de rechter zo'n oprechte spijtbetuiging te horen. De man vond zijn gedrag stom mer dan stom. trok bij wijze van spreken nu nog de haren uit zijn hoofd. Maar hij was zo over de rooie geweest dat hij niet meer dacht aan wat hij nou eigenlijk i het doen was. "Ik weet niet i ik op de startknop heb gedrukt en zomaar ben weggere den". Evenmin wist hij waarom hij zich tegenover de agenten 'halsstarrig en uitdagend", zoals in het proces-verbaal stond, had gedragen. Gelukkig voor hem was vrij snel tot hem doorgedrongen dat hij zich wat onbetamelijk had ge dragen. vertelde hij. "Ik heb thuis de politie gebeld en mijn excuses aangeboden. Het was heel dom wat ik heb gedaan". Dat vonden de officier en de rechter ook. De officier zei te vin den dat de verdachte er goed aan had gedaan contact met de poli tie op te nemen, "maar u had in die gemoedstoestand niet de weg op moeten gaan". Een boete van 225 gulden eiste hij voor alle overtredingen te zamen. De rech ter bleek begrip te hebben voor het feit dat de man een moeilijke dag achter de rug had en legde hem 100 gulden op. Het hoesje De zon en de PTT. die hadden er samen eigenlijk een beetje voor gezorgd dat hij een bekeu ring had gekregen, bleek uit het betoog van de Woerdenaar. De overtreding: geen deel III van het kentekenbewijs op de voor ruit van zijn auto. De rol van de zon hieruit: vol gens de verdachte had die er voor gezorgd dat het hoesje had losgelaten. De Woerdenaar had het hoesje losgemaakt om er. toen hij de auto tweedehands had gekocht, een nieuw deel III in te doen. Op het postkantoor (de andere 'samenzweerder') kun je namelijk wel een kentekenbe wijs halen maar een nieuw hoes door Simone van Driel je blijkt er niet af te kunnen. Dan maar het oude gebruikt, met het volgens de verdachte noodlotti ge gevolg dat het van de ruit had losgelaten. Nou nou, noodlottig gevolg, da's wel een zware term voor zo'n bekeuring, vond de rechter. Goed. maar wanneer hij dat hoejse erbij had gekregen, was dit toch allemaal mooi niet ge beurd, stelde de Woerdenaar. "Het was namelijk geen nalatig heid van mezelf'. Hel deel III. zo bleek uiteinde lijk, hield zich op onder de vloer mat. "Het moet er enkele weken hebben gelegen, omdat het na tuurlijk eerst óp de vloermat te recht is gekomen", zei de offi cier. Daaruit concluderend dat de man gewoon niet de moeite had genomen om het geval, des noods met twee componenten lijm, weer op de voorruit te krij gen. Hij eiste 75 gulden boete. De rechter maakte er 50 gulden van. Het klopte inderdaad dat het er enkele weken had gelegen, zei de verdachte. Maar dat kwam niet omdat hij had gedacht: laat maar liggen. Nee. hij wist helemaal niet dat dat ding onder die mat lag. hij was gewoon opeens on vindbaar geweest. Pas een paar weken nadat hij het was kwijtge raakt. in welke periode hij zich naar eigen zeggen had beraden of hij maar weer een nieuw deel moest aanvragen, had hij het in een hoek van de auto gevonden. Het hele geval vond hij nogal grievend. Alles om zo'n stom hoesje. Meteen: "Het zij zo', liet hij ietwat theatraal weten toch in het vonnis te berusten. J.P. Feddema: "Mens Concert door de harmoniekapel Werkmans Wilskracht o.l.v. Andre Vulperhorst ter gelegenheid van hel 85-jarig bestaan. Medewerking ver leende het koor van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen o.l.v. mv. Kalsbeek-Kramers. Werken van Joh. Seb. en Joh. Chr. Bach, Mendels sohn, Scott Joplin, Cole Porter en ve le anderen. Gehoord op 23 februari in de Vredeskerk. LEIDEN - De uniformen zagen eruit alsof ze pas gestoomd wa ren voor het concert; groen met stralend goud galon. Zo oogden de leden van het jubilerend har monie-orkest. De dames van het koor. die zich enkele treden hoger ophiel den, waren gehuld in lang zwart met feestelijke blouses. Geen harmonie zonder marsmuziek, en marsen werden er ook ge speeld. Als opening de toepasselijke Royal Jubilee van de voor bla zers niet onbekende Henk van Lynschoten. Fris en met nuance ring gespeeld. Na een woord van welkom door de voorzitter volg de een afwisselend programma, afwisselend in die zin. dat genres van klassiek tot amusement de revue passeerden. Nu eens voor een bezetting van harmonie, dan weer koor a capella (of met pia nobegeleiding) en dan nog eens beide. Een deel van het repertoi re bestond uit bewerkingen voor harmonie zoals de Symphonia van Joh. Chr. Bach (geschreven voor strijkorkest). Dit werk bleef door zijn goed gekozen tempo en zijn mooi afgewerkte dynamiek een levendige indruk maken, ook al klonken de basinstrumen- ten soms wat zwaar en piepte er wel eens een klarinet. Een mooie variatie op de in strumentale muziek vormde de koorzang. In tegenstelling tot veel van de (soms zeer) jeugdige leden van het orkest leek het of de Nederlandse huisvrouw pas na haar vijftigste jaar tijd krijgt om iets leuks te doen. Onder de soepele en opzwepende arm zwaaien van hun dirigente voer de het koor - zuiver van stem ming - het Engelenkoor uit de Elias van Mendelssohn uit. Van de Negrospirituals werden ver schil in sfeer en karakter treffend weergegeven. Na de pauze werd een lichtere toon aangeroerd. Een selectie van stukken en liederen uit film en musical werd onder groot en thousiasme voorgedragen. Bij Copacabana kon nauwelijks ie mand meer stilzitten. Veel lof hier voor de slagwerkster, die vaardig een hele batterij instru menten wist te bedienen. Na het uitreiken van een legpenning aan de jubilerende harmonie (Leiden - Werkmans Wilskracht en W.W. - Leiden) door 'de bond' en dankwoorden voor beide dirigenten, die zeer terecht waren, werd er een daverende toegift gespeeld waarbij het koor en ook het publiek staande en klappend meedeed. MONICA SCHIKS. Lezers schrijven In deze krant onder de kop 'Ophef fing accountantsdienst inzet van politiek conflict?' las ik dat. in de meeste raadsfracties inmiddels, twijfels zijn gerezen over de voor genomen opheffing van de GAD. Verderop in het artikel staat dat de raadsleden maar nauwelijks op de hoogte zijn van het functione ren van deze dienst. Ik dacht di rect: vandaar die twijfel. Ik kan het een gemeenteraadslid niet kwalijk nemen dat hij of zij zich niet direct een oordeel kan vormen over een gemeentelijke accountantsdienst. Immers zo'n dienst staat niet dage lijks in de politieke belangstelling en dat is in sommige opzichten een goede zaak. Niet alle aangelegen heden van deze dienst lenen zich voor publieke behandeling. Achtereenvolgende colleges van B en W van Leiden weten hierover mee te praten. Er zijn nu eenmaal zaken die de gemeentelijke gezags dragers weliswaar moeten weten. LEIDEN - Bij een valpartij na een botsing met een 12-jarige fietser uit Leiden, gisteren rond half drie op de Schipholweg, heeft een 60-jari- ge Leidse vrouw heupletsel opge lopen. Zij is overgebracht naar het AZL. De botsing ontstond toen de vrouw met haar fiets vanaf de Schipholweg linksaf de Oegstgees- terweg op wilde rijden. Zij verleen de daarbij geen voorrang aan de jongen, die met zijn fiets vanaf de Oegstgeesterweg richting de Wil lem de Zwijgerlaan reed. maar waarover dan alleen in de be slotenheid van het college van B en W verantwoorde beslissingen wor den genomen. Het lijkt mij een goede zaak dat thans de stem klinkt van iemand die ruim 30 jaar 'klant' geweest is van de GAD. Aanvankelijk als boekhouder van de woningbouw vereniging Ons Doel en vervolgens als directeur van de vroegere Leid se Woningstichting heb ik al die ja ren een vruchtbaar en intensief contact gehad met de GAD. Na mens de Leidse Woningstichting maakte ik ruim zes jaar als secreta ris deel uit van het bestuur van de Federatie van Woningbouwvereni gingen te Leiden. In die kwaliteit voerde ik regelmatig met de bij de federatie aangesloten negen wo ningbouwcorporaties overleg. Op enig moment dienden de woning bouwverenigingen er voor te kie zen met welke erkende accountant zij een overeenkomst zouden slui ten voor de uitvoering van de con trole op de boekhouding en de ad ministratie. Unaniem koos men in federatief verband voor de ge meentelijke accountantsdienst. Voor een dergelijke unanieme keu ze waren goede argumenten aan wezig. Ten eerste beoogt de GAD geen winst. De woningbouwverenigin gen wisten zich er van verzekerd, dat zij voor een aanvaardbaar tarief (exclusief btw) een betrouwbaar bureau voor zich lieten werken. Zou het tarief ooit een keer uit de pan vliegen, dan was er altijd nog de gemeenteraad die zich hierme de zou kunnen bezighouden. Ik mag aannemen dat de toenmalige wethouder van volkshuisvesting ingenomen was met de keuze van de federatie ten gunste van de GAD. Waarom schrijf ik dat? Wel, voor dat de boekhoudingen van de on derscheiden woningbouwvereni gingen bij de centrale boekhou ding waren ondergebracht, liep het met de jaarverslagen van die wo ningbouwvereniging niet zo vlot Er waren enorme achterstanden, doordat soms een particulier ac countantskantoor het bestuur van een vereniging bijvoorbeeld jaren liet wachten op een jaarrekening. Kwamen die rekeningen er, dan kon de GAD gaan verolgens 'puin gaan ruimen'. En dat hebben zij (de medewerkers van de GAD) gedaan in een tijd dat hiervoor geen cent aan de woningbouwverenigingen in rekening werd gebracht. Het betekent wel dat in de ar chieven van de GAD en bij de me dewerkers van die dienst een ge weldig stuk ervaring ligt opgesla gen, waarmee woningbouwvereni gingen nog dagelijks hun voordeel doen. Juist die enorme kennis van zaken was een volgende reden van de verenigingen om te kiezen voor de GAD. Een eveneens belangrijk aspect was en is de directe be schikbaarheid van de directeur en zijn medewerkers van de GAD voor het geven van advies. Een simpel telefoontje leverde, mij al thans. direct een degelijk (en gra tis) advies. Voor de woningbouwverenigin gen was het punt van de geheim houding door de GAD een belang rijk gegeven. De GAD werd niet als 'gemeentelijke pottekijker' erva ren. Het bewijs hiervoor leverde een raadslid dat zich publiekelijk beklaagde over het feit dat de di recteur van de GAD hem geen in zage wilde verlenen in de jaarreke ningen van de woningbouwvereni gingen. Zeker is dat op het punt van de adviesverlening de GAD een voor de bouwverenigingen belangrijke gesprekspartner is. vooral als het gaat om de interpretatie van nogal eens moeilijke, ministeriële circu laires. Ik spreek de hoop uit dat wet houder Bordewijk zich verder laat informeren over de noodzaak dat de GAD blijft en wel om te voorko men dat de bezuinigingen welke tot heden verwezenlijkt zijn door het bestaan van de GAD, verloren gaan. Ik verwacht dat wethouder Tesselaar, ten nutte van de wo ningbouwverenigingen. hierbij een goed pleitbezorger is. C. Streefland, Temminckstraat 44, 2313 RS Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13