Kuijers vreest einde muziekles volwassenen KAPITAALMARKT- RENTEREKENING Bouw garage goedgekeurd LEIDSCH DAGBLAD: rjBainaflr Wethouder neemt afstand van eigen brief Gemeenteraad tegen uitzetting Marokkanen 'Opheffing van opleiding huisartsen onbegrijpelijk' Flinke buit bij zeven inbraken in gebouwen Dor hout Bezwaren tegen huizen Tuinstadwijk afgewezen IpT ï<- nutsspaarbanks DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 LEIDEN - Wethouder Kuijers (cul tuur) houdt er rekening mee dat de bezuinigingen op de muziekschool het einde betekenen voor het mu ziekonderwijs aan volwassenen. Het kostendekkend maken van het muziekonderwijs voor leerlingen van 18 jaar en ouder kan volgens Kuijers tot gevolg hebben dat deze categorie leerlingen 'afhaakt' van wege de hoge lesgelden (circa 1600 gulden per jaar). Kuijers, die naast wethouder ook voorzitter is van het algemeen be stuur van de muziekschool, be strijdt de uitlatingen van directeur Kunst dat het merendeel van de oudere leerlingen afhankelijk is van een uitkering of studiebeurs. Ten onrechte wordt het inkomen van de ouders van deze leerlingen buiten beschouwing gelaten, vindt Kuijers. Hij noemt de cijfers van Kunst 'geflatteerd'. De wethouder is het dan ook niet geheel eens met een door hem on dertekende brief van het bestuur van de muziekschool aan het colle ge van B en W waarin staat dat 'de school allerminst een sterk elitair karakter heeft'. "Dat allerminst wil ik niet voor mijn rekening nemen", aldus Kuijers: "Ik heb mij als voor zitter bereid getoond in deze brief de gevoelens van het algemeen be stuur uit te dragen". LEIDEN - De gemeenteraad zal staatssecretaris Korte van Hemel (Justitie) vragen de voorgenomen uitzetting van twee in Leiden woonachtige Marrokanen in te trekken. "De uitzetting is geba seerd op strikte toepassing van het vreemdelingenrecht terwijl hun LEIDEN - De Districtscommissie regio Den Haag vindt het onbegrij pelijk dat de huisartsenopleiding aan de Leidse universiteit zal wor den beëindigd. Het besluit de op leiding op te heffen is volgens de Districtscommissie, een adviesor gaan in de gezondheidszorg in de Haagse regio, in strijd met het stre ven van de rijksoverheid om de eerstelijnszorg, waar de huisarts zo'n belangrijke positie inneemt, te versterken. In een brief aan de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland stelt de Districts commissie verder dat nog onbe kend is wat de precieze effecten van de maatregel zullen zijn. Van- daat dat de commissie erg bezorgd is over de dreigende opheffing. specifieke situatie een voortgezet verblijf in Nederland rechtvaar digt", zo stelde de gemeenteraad gisteravond unaniem bij motie vast. De twee Marrokanen wiens ver blijfsvergunning dreigt te worden ingetrokken zijn S. Salah en A. Echaoui. Salah werd door zijn werkgever ontslagen omdat hij in verband met een sterfgeval te lang in zijn vaderland zou zijn verble ven. Het ontslag betekende ook het verlies van de verblijfsvergunning. Salah woont en werkt sinds 1973 in Nederland. Echaoui verloor haar vergunning na een huwelijk met een Egypte naar dat niet bij de autoriteiten werd aangemeld. Haar man is reeds uitgewezen, de vrouw heeft een tweejarig dochtertje en woont sinds 1979 in Nederland. "Beiden hebben een plaats verworven in de Nederlandse samenleving terwijl de perspectieven voor hen om in Marokko een nieuw bestaan op te bouwen bijzonder slecht zijn. Op grond van humanitaire redenen zou hun uitwijzing niet plaats mo gen vinden", aldus de gemeente raad. De gemeente overweegt boven dien het tweetal een baan aan te bieden om uitzetting te voorko men. "Daar is een procedure voor gestart", zei wethouder Bordewijk gisteravond. De WD-fractie te kende tegen dit laatste onderdeel bezwaar aan omdat dit een prece dent zou scheppen. In de brief is te lezen dat de aan gekondigde bezuiniging door het bestuur 'met verbijstering is ont vangen'. "Voor het personeel van de school geeft het woord verbij stering nog maar een magere af spiegeling van hun werkelijke ge voelens", zo staat er terwijl ook ge constateerd wordt dat door de han delwijze van de gemeente Leiden 'de uitstekende verhoudingen met de andere gemeenten die aan de muziekschool deelnemen flinke schade kan worden toegebracht'. In het college van B en W is met enige bevreemding kennis geno men van de brief van het bestuur. Vooral omdat het bestuur het triest noemt dat er geen overleg is ge weest terwijl de voorzitter van het bestuur in zijn functie als wethou der al twee maanden geleden op de hoogte was van de voorgenomen bezuiniging. Naar verluidt heeft Kuijers zich in het college niet te gen dit door wethouder Bordewijk (financiën) gelanceerde voorstel verzet. Ander werk Ook het personeel van de mu ziekschool heeft Kuijers een verontruste brief gestuurd naar aanleiding van zijn opmerkingen in een artikel in de Volkskrant van afgelopen zaterdag. Kuijers be strijdt daarin de zienswijze van di recteur Kunst dat de maatregel de gemeente uiteindelijk meer zal kosten door wachtgeld-verplich tingen dan de bezuiniging ople vert. "Als de bezuinigingen gelei delijk plaats vinden, wordt er wel degelijk bespaard. Niet alle ontsla gen docenten zullen wachtgeld krijgen. Het is immers mogelijk dat ze ander werk vinden of in de vut terecht komen", aldus Kuijers. Het personeel van de muziek school vraagt zich in de brief af waar dat andere werk gevonden moet worden. De Culturele Raad van Zuid Hol land heeft aangekondigd de subsi die aan de muziekschool stop te zetten wanneer het gemeentebe stuur vasthoudt aan de bezuinigin gen. De muziekschool ontvangt jaarlijks 45.000 gulden van de Cul turele Raad voor een vijftal projec ten om het muziekonderwijs onder de bevolking te brengen. In dit ka der worden onder meer lessen aan kinderen in de Merenwijk en Lei- den-Noord en een cursus popmu ziek gegeven. De Culturele Raad vraagt de gemeenteraad er reke ning mee te houden dat 'de Leidse muziekschool hard werkt aan de verbetering van het muziekklimaat in Leiden en omstreken'. Wethouder Kuijers: Brief i LEIDEN - Bij zeven insluipingen in verschillende gebouwen en een woning in Leiden zijn gisteren een grote hoeveelheid waardepapie- In een verslag van de ledenverga dering van Links Leiden zaterdag jl. in deze krant zijn de woorden van wethouder De la Mar niet juist weergegeven. Volgens De la Mar is een vacaturestop bij de gemeente "niet geschikt om dor hout in de ambtelijke organisatie te kappen. Hoogstens kan een dergelijke maatregel van invloed zijn op over bodige arbeid die binnen de amb telijke organisatie wordt verricht". DEN HAAG/LEIDEN - Auto Heemskerk mag aan de Lammen- schansweg een garage bouwen. De Kroon heeft het beroep, dat de Stichting Streekschool voor Be roepsbegeleidend Onderwijs in de regio Leiden tegen het afgeven van een hinderwetvergunning had in gediend, afgewezen. De streekschool is - samen met vier andere scholen - aan het Lam- menschanspark gevestigd. Geza menlijk hebben zij ongeveer 3500 leerlingen. Omdat de school een streekfunctie heeft moet zij goed bereikbaar zijn. Parkeren en stal len is één van de belangrijkste voorwaarden waaraan de vesti gingsplaats moet voldoen, voerde de stichting destijds aan. Toen de school werd gebouwd was er op de plek waar nu de gara ge moet komen een overhemdenfa- briek die nauwelijks verkeer aan trok. Met een garage, zo vreest het bestuur, zal dat anders zijn. Het schoolbestuur is bang, dat de be lasting van de wegen in en om het Lammenschanspark onverant woord groot zal worden waardoor de bereikbaarheid van de school verder afneemt en de verkeersvei ligheid in gevaar komt. Op grond daarvan vroeg de stichting de Raad van State de gemeente Leiden het afgeven van een hinderwetvergun ning te verbieden. DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse woningbouwvereniging 'De Tuin stadwijk' mag aan de Jacob van Campenlaan, hoek Berlagestraat, 26 huizen bouwen. De Raad van State heeft het verzoek van de Ver eniging van Eigenaren Churchill- flat om de bouwvergunning te schorsen van de hand gewezen. Het bouwplan is in strijd met het bestemmingsplan 'Leiden Zuid- West'. Maar de gemeenteraad nam 3 februari vorig jaar een voorberei- dingsbesluit waardoor de bouw mogelijk werd gemaakt. De Vereniging van Eigenaren voerde destijds aan, dat een meer derheid zich had uitgesproken voor een plan dat voorzag in de bouw van 17 eengezinswoningen 5: Simone van Driel en Meiridert van der Kaaij, i 144941, toestel 217 of 222, Modeprijs Heel modeminnend Nederland kijkt naar de extravagante kle ding die elk jaar door de toon aangevende ontwerpers uit Pa rijs, Londen, Milaan en New York wordt gemaakt. Opvallend daarbij is dat geen van de met veel glamour geshowde kleding stukken ooit wordt gekocht door Leidse huisvrouwen. De redenen daarvoor liggen voor de hand. In de eerste plaats durven mannen en vrouwen niet in dergelijke vaak bizarre kleding over straat te gaan. Daarnaast moet voor de zogenaamde haute couture astro nomische bedragen worden neergelegd. Ook Nederlanders maken ech ter mode. Astrid van der Hoeven - een leerlinge van De Noorder- wiek - heeft een prijs gewonnen in een modewedstrijd die was uitgeschreven door de omroep- gids van Veronica. De tweede jaars leerlinge van de school, waaraan een opleiding mode en kleding is verbonden, zond twee ontwerpen in en werd uit 600 me dedingers tot de beste drie geko zen. Het jury-rapport vermeldde dat het ontwerp van de Zoeter- woudse niet alleen origineel en actueel was, maar bovenal - en nu komt het - commercieel haal baar. Is dat niet Nederlandser dan de klompen en de molens? "De voorzitter van de jury zei dat Nederlandse kleding vooral betaalbaar moet zijn. Je moet het goedkoop in elkaar kunnen zet ten", zo legt Astrid van der Hoe ven uit. Van het jasje met rok dat door haar is ontworpen wordt door Veronica een knippatroon gemaakt. Het betreft een jasje met rok vervaardigd van witte denim (spijkerstof) met veel ritsen, ge tailleerd met goudkleurige kno pen. De ritsen zorgen ervoor dat het jasje zowel als 'mao-jasje' en als blazer kan worden- gebruikt. Astrid zag tijdens een lunch in de studio, waar haar ontwerp werd geshowd, voor het eerst hoe het idee zoals ze dat op papier had gezet in werkelijkheid was uitge pakt. "Het was precies geworden zoals ik me dat had voorgesteld. Dat verbaasde me. Het is voor een coupeuze heel moeilijk om van een tekening een patroon te maken voor een kledingstuk". Het ontwerp van de Noorder- wiekse studente is woensdag 4 maart te zien op televisie in een aan mode en cosmetica gewijde special van Veronica. Er zijn nog geen gegadigden die het ontwerp in produktie willen nemen en het op de markt willen brengen. Wel licht dat deze zich na uitzending van het programma zullen mel den. Hoogstraat Na anderhalf jaar struikelen en dringen in de Hoogstraat is het eind maart zover: de in novem ber 1985 begonnen restauratie werkzaamheden van de kelders onder de Hoogstraat en van de Visbrug zijn dan afgerond. Dan is een historisch stukje Leiden - sommige delen stammen uit de 16de-eeuw - op indrukwekkende wijze in oude staat hersteld. Al die tijd hebben de gewelven als de ribben van een zieke patiënt open gelegen. Ook het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft ingezien dat het om een bij zonder project ging. De minister heeft bij monde van de rijks dienst Monumentenzorg bij de gemeente aangedrongen op een zorgvuldige documentatie van de werkzaamheden en zowaar ook geld beschikbaar gesteld voor een boek. Als titel voor dit boek is 'Hoogstraat op Stelten' gekozen. Aan het boek wordt onder an deren meegewerkt door ambte-, naren, aannemers, architecten, grondmechanici, bouwkundigen en een advocaat. Allen belichten de restauratie op hun eigen wij ze. Volgens Reinout van Gulick, die een belangrijk aandeel in het werk heeft geleverd als redactie secretaris, is het daarom een ge varieerd boek geworden. "Er zijn hoofdstukken waar de techneu- ten hun hart aan kunnen opha len. De lezer blijft geen detail be spaard over bijvoorbeeld het boor- en paalsysteem, de grond- mechanische en constructieve aspecten". Er zijn natuurlijk voorgevallen geweest die zich lenen voor een smakelijke beschrijving, zoals het protest van de winkeliers te gen een al te ingrijpende restau ratie. Van Gulick zegt: "Zo tevre den als zij nu zijn, zo nijdig wa ren ze aanvankelijk bij de pre sentatie van de verbouwings plannen. Het zou allemaal te lang duren. Ze zouden teveel omzet verlies lijden". Van Gulick geeft wel toe dat winkels er nadeel van hebben ondervonden. "Natuurlijk is er minder omgezet, maar ze keken niet naar wat ze er voor terug zouden krijgen. Ze wilden het liefst de kelders met cement vol storten, zodat de restauratie zo snel mogelijk was afgerond. Op dat moment gebruikten ze de kelders toch niet want die ston den op instorten. Nu zijn de win keliers echter geheel omge zwaaid. Ze kregen in de gaten dat er uit monumenten munt is te slaan". Hoogstraat (2) In het boek is ook een bijdrage van de stadsadvocaat die zijn handen vol heeft gehad - en nóg heeft - met de juridische aspec ten van de opknapbeurt. Zo bleek na een historisch onder zoek dat de eigenaren van de winkelpanden ook de wettelijke eigenaren van de kelders waren, ondanks het feit. dat de weg bo ven de kelders openbare weg en dus eigendom van de gemeente is. Met de winkeliers is overeen gekomen dat de gemeente de kelders voor een symbolisch be drag van één gulden kocht. Als pleister 'op de wonde' stond daar tegenover een recht voor de win keliers om de kelders de komen de 50 jaar te gebruiken. Zelf schrijft Van Gulick het verhaal over de reacties van de Leidse bevolking. De verbou wingen veroorzaakten namelijk opstoppingen in de Hoogstraat en het publiek struikelde over de plankieren die her en der lagen. Met name voor oude van dagen en mensen met kinderwagens was de opgebroken Hoogstraat een verschrikking. "Vreemd dat de mensen dan toch over de Hoogstraat gaan", zo zegt Van Gulick. "Al bouw je muren op die weg, Leidenaren blijven niettemin op de Hoog straat winkelen. Het lijkt wat dat betreft wel een beetje op drie ok tober. De brug op het Waaghoofd heeft wel enige verlichting gege ven, maar toch is daar minder ge bruik van gemaakt dan we had den gedacht". Zo positief als de reacties op de gerestaureerde kelders zijn, zo negatief is het oordeel over de vaste marktkramen die nu op de Hoogstraat zijn neergezet. De kiosken belemmeren volgens ve len van twee kanten het uitzicht: vanaf de Hoogstraat op het water van de Rijn en vanaf de Waag- brug op de historische monu menten van de Hoogstraat. "Het is grappig dat over de marktkra men de scheiding dwars door de partijen loopt. De toenmalige wethouder Waal heeft destijds toegezegd dat de kramen moch ten terugkeren. Vraag was alleen hoe. Nu is gekozen voor de vaste kiosken". Hoewel het er volgens Van gu lick op tekening allemaal heel leuk uitzag, is de werkelijkheid hem bitter tegengevallen. "Het zijn plompe dingen die te na drukkelijk in het oog vallen. Het is te zeer afwijkend van de histo rische omgeving. Op zich kan een contrast van oude en nieuwe gebouwen heel aardig zijn, maar in dit geval is het echt lelijk. Niet in de laatste plaats door de kleur blauw die is gebruikt". Het boek Hoogstraat op Stel ten is 23 maart tegen de prijs van tien gulden verkrijgbaar bij de balies van het stadhuis en het Stadsbouwhuis. De raad komt tot de conclusie dat de garage per dag niet meer dan 40 auto's zal aantrekken het geen geen reden is om de vergun ning te beperken. Om parkeerover last te voorkomen zijn in de hin derwetvergunning voorschriften opgenomen. Daarom, zegt de Raad van State, heeft de gemeente te recht die vergunning verstrekt. ren. pasjes en ruim 370 gulden aan contant geld buitgemaakt. Uit een leslokaal van de Prinses Margrietschool aan de Meerhof verdween een tas met daarin een portefeuille, rijbewijs, kentekenbe wijs, girobetaalkaarten en 150 gul den. Een tas met rij- en kenteken bewijs, een portemonnee met 13 gulden, een agenda en een map werd ontvreemd uit een lokaal van de Merenwijkschool aan het Ek sterpad. Uit een tas in een kamer van het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor werden twee che ques en een pasje, 20 gulden en een portemonnee gestolen. Bij twee insluipingen in het AZL, in de koffiekamer en een stu deerkamer, verdwenen 90 gulden, bankpasjes, een rijbewijs, een gou den armbandje en een abonne ment voor een fietsenstalling. Een handtas met girobetaalkaarten, een zakcalculator en 100 gulden werd gestolen uit een niet afgeslo ten kast in het gezondheidscen trum aan de Bemhardkade. De tas werd later zonder inhoud terugge vonden in een portiek aan de Mar- nixstraat. Een koffer met daarin kleding, handdoeken, washandjes en een fotocamera verdween uit een wo ning aan de Frans van Mierisstraat. De bewoner had, nadat hij zijn vrouw en pasgeboren kind uit het ziekenhuis had opgehaald, de kof fer in de gang gezet, daarbij de voordeur openlatend, en ging zijn auto parkeren. Bij terugkomst bleek de koffer verdwenen. met schuine daken. De bezwaren van de vereniging richten zich daarom in eerste instantie tegen het feit, dat er negen huizen meer worden gebouwd. Voorts heeft zij bezwaar tegen het versmallen van de weg en verwacht de vereniging parkeerproblemen. De Raad van State vindt de argu menten van de vereniging echter niet zwaar genoeg om de bouwver gunning te schorsen. Volgens hem wordt er extra parkeergelegenheid aangelegd en hoeft de vereniging niet bang te zijn voor moeilijkhe den op dit terrein. De Raad van State vindt bovendien de vrees niet aannemelijk, dat de verkeers veiligheid in het gedrang komt. LEIDEN - Het houten geraamte op het bolwerk aan het Galgewater begint steeds meer de vormen van een echte standerdmolen te krijgen. De pasklaar aangeleverde molen wordt in korte tijd opgebouwd, zonder spij kers of schroeven. Met houtverbindingen worden de stukken door molen maker Arie Verheij en zijn medewerkers in elkaar gezet. Het voor de molen benodigde geld is bijeengebracht doof de Slichting Molen De Put en door het ministerie van sociale zaken. Ook de gemeente heeft een bijdrage van 50.000 gulden gegeven. Molen de Put zal in mei officieel worden geopend. Dan zal het 358 jaar geleden zijn dat op deze plek voor het eerst de wieken van een molen draaiden: in 1619 bouwde molenaar Jan Jansz. Put hier namelijk een houten standerdmolendie in 1640 afbrandde, spoedig werd herbouwd, om vervolgens in 1729 te worden afgebroken. (foto wim Dijkman) ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f t.ooo,-. Het rentepercentage voor de maand maart is:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11