i Kort en strak of wijd en lang gaan hand in hand Out of Africa laat sporen na in modebeeld EXTRA op maandag Tropenzon straalt boven voorjaars- en zomermode '87 MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 PAGINA 9 Foto links boven: een zomers rok- broekpakje in vrolijke kleuren uit de collectie van P&C. ifoto pri Foto midden: strepen staan het ko mend seizoen hoog genoteerd, zowel voor mannen als voor vrouwen. Op de foto twee voorbeelden van streep- combinaties uit de collectie van Nico Verhey. foto pr» Foto links: een kledingstuk met mogelijkheden uit de Laroque-col- lectie. Na het losknopen van het voorpand verandert de rok in een broekrok. foto pri voorjaar en zomer '87 bepalen. Het is niet de eerste keer, dat een film de aanzet geeft tot een nieuwe modetrend. Vaker hebben kassuccessen als inspiratiebron gediend voor ontwerpers en stylisten over de hele wereld. Maar datzelfde kan ook gezegd worden van pop-idolen. Denk maar aan Madonna, die de sexy 'lingerie-look' van een paar seizoenen terug lanceerde. Of aan Anny Lennox en Boy George met hun androgyne stijl, die jarenlang het straatbeeld heeft beheerst. Waarom nu is het publiek 'rijp' zijn voor deze nieuwe trend? Niet, omdat we vol nostalgie terugverlangen naar de koloniale tijd. En nog minder, omdat we hunkeren naar een avontuurlijk bestaan temidden van gifslangen en bloeddorstige leeuwen. Maar wel, omdat de film Out of Africa de huidige tijdgeest in beeld brengt, ook al speelt het verhaal zich af in de jaren dertig. Omdat de hoofdpersonen, Meryl Streep en Robert Redford de vrouw en de man van de jaren '80 verpersoonlijken. Zij, de intelligente en daadkrachtige vrouw, die de moed heeft om helemaal zichzelf te zijn. Die zich niet verschuilt achter opgedrongen waarden en normen, maar zelfbewust haar eigen weg kiest, zonder haar emotionaliteit en kwetsbaarheid te verliezen. Hij, de man die stoer is, zonder te hoeven doen alsof. Die het avontuur verkiest boven de kruidenthee. De man, die zijn vrijheid liefheeft en op zoek is naar verre horizons. Twee mensen, die het woord Romantiek, met veel wit. broderie en kantontbreekt niet in de zomercol lecties. Op de foto de romantische 'look' van SuperConfex. foto pri 'no-nonsense' hoog in hun vaandel dragen en het leven met alle passies, die daarbij horen, tot op de bodem willen doorgronden. Wie zichzelf in de hoofdpersonen van Out of Africa herkent, zal weinig moeite hebben met het nieuwe modebeeld. Immers, het is een modebeeld, dat veel ruimte biedt voor eigen interpretaties, niet dwingend is en derhalve op het lijf geschreven van mensen, die zich de wet niet laten voorschrijven. Een modebeeld, dat is opgebouwd uit kleding, die z'n uitstraling slechts ontleent aan degene die ze draagt. Foto rechts boven: pantalons en blouses zijn er voor elke smaak. Heel sportief is deze combinatie uit de Patts Boum-collectie Foto pri Foto midden: hoogzomer is niet al leen sportief en comfortabel maar vaak ook een tikje uitdagend zoals dit jurkje van In Wear/Matinique (foto pr) Foto rechts: voor het vroege voor jaar is het pakje dat Brigitte Haar- ke toonde op de Igedo in Düsseldorf (foto pr) Het kon natuurlijk niet uitblijven. Niet voor niets hebben miljoenen in donkere bioscoopzalen stilletjes tranen zitten wegpinken bij het zien van de film Out of Africa. Een 'tearbreaker' van dit kaliber moest z'n sporen wel achterlaten. En niet alleen in de zakdoeken van de toeschouwers. De sfeer van het barre jungle-leven wordt verplaatst van de bioscoop naar de straat. Het epos over het tragische liefdesavontuur van Karen Blixen en Denys Finch Hatton in Nairobi gaat het modebeeld voor Neem de safari-tenues uit de film Out of Africa, voeg daar de camou flagepakken van Rambo bij en wat van de geklede haute-couture van Alexis uit Dynasty. Plaats dit alles in de sfeer van de jaren zestig met de romantiek van de Flower Power en de voorliefde voor exotische folklore en je hebt de ingrediënten voor mode van het komende sei zoen. Een mode vol afwisseling. Enerzijds strikt, zakelijk en een tik je sophisticated, anderzijds bont. sportief of juist super-romantisch. Maar nooit uitbundig; noch wat de belijning, noch wat de kleuren be treft. Het modebeeld anno '87 is duidelijk op een tweesprong aangekomen.Na een wat aarzelend begin zet de 'body-con- cious'-belijning nu toch echt door en zien we hoe de kleding de lichaamsvor men steeds sterker benadrukt. Maar daarnaast houdt het oversized silhouet nog even stand. Wijd en strak gaan hand in hand, evenals lang en kort. Wie voor strakke, aangesloten kleding kiest moet de knietjes laten zien, wie zich liever hult in wijde creaties mag zelfs de kuiten bedekt houden. Wie echt modieus voor de dag wil ko men, koopt tenminste één safaripak: een hooggesloten jasje met epauletten op de schouders en vier grote harmonicazak- ken in kaki-groen of -bruin met daarover een brede leren ceintuur, bij voorkeur van reptielhuid. Het jasje wordt dan ge dragen op een keurig wit bloesje en een wijde plooirok met voorsluiting tot op de kuiten. Om het beeld van de Out-of- Africa-look helemaal compleet te ma ken, komt daar ook nog een hoed in de vorm van een tropenhelm bij of een gro te zonnehoed. In het verlengde van de 'jungle-kle- ding' ligt de jaren-zestig-trend. Een stijl waarvoor enerzijds Rambo model lijkt te hebben gestaan en anderzijds de Flower Power-periode. A la Rambo zijn de stoe re, groen/bruin gevlekte camouflagejas jes, die bij voorkeur gedragen worden op wijde stadsbermuda's of op strakke jeansbroeken. De herwaardering van het hippietijdperk leidt tot een mix-en- match-trend, die zich weinig aantrekt van grenzen en waarbinnen kleding stukken uit allerlei landen op de evenaar en de kreeftskeerkring samengaan. Jas- vormen uit India op rokken uit Latijns- Amerika en dat alles met dessins, die op de primitieve kunst uit donker Afrika lij ken. In kleuren, die de hitte van de ver schroeide aarde uitstralen: bruin, groen, beige, zwart, rood, brique. okergeel en paars. Totaal anders is de sophisticated lijn, die - zij het in de verte - aan Alexis uit Dynasty doet denken. Uitgebalanceerd, zakelijk, soms zelfs een beetje sober, maar met een tendens naar perfectie. Strakke rokken, waarvan de zoom rond de knieën aarzelt in combinatie met ge tailleerde jasjes; eenvoudige japonnen of sluike tricotpakjes. Wit, zwart en grijs zijn in deze trend toonaangevende kleu ren, hetzij uni, hetzij in combinatie met elkaar in kleine ruitjes, strepen of stip peltjes. Wit Wit is overigens komende zomer ook de kleur van de romantiek. Van kleding, die herinneringen oproept aan het 'goe de landleven' van weleer, aan gezonde boerinnen en bedeesde Engelse kost schoolmeisjes. Aan Alice in Wonder land-typetjes met linten in het haar, in jurkjes met pofmouwen. Het wit mag hooguit worden onderbroken door een enkel bloemetje of streepje, zoals we dat van huishoudtextiel kennen, maar liever niet. Voor de meer sportievetypesonder ons blijft de frisse marinestijl nog even ge handhaafd: veel tricotcombinaties in blauw/wit en rood/wit, compleet met matrozenkragen en koperen knopen. door Kitty van Gerven De stoffen verschillen al naar gelang de stijl van de kleding. Linnen en lin nenmengingen nemen een belangrijke plaats in, evenals bedrukte katoen. Voor de wat klassieker modellen zijn voorna melijk gladde stoffen gekozen: wollen gabardine, soepele tweeds, crepes en zij de en voor de romantische katoen, bro derie, batist en stoffen in wafel-, pique- of damastweefsel. De tricotstoffen en dan de dunnere varianten blijven vol gend voorjaar ook hoog op de lijst van favoriete stoffen staan. Jurken De jurk komt helemaal terug. Na een tijd, waarin dit kledingstuk het heeft moeten afleggen tegen de combinaties, staat de japon dit seizoen weer in het middelpunt van de belangstelling. En dan vooral de jeugdige modellen met eenvoudige kraagloze bovenlijfjes, mouwloos of met een korte mouw en een wijde rok. Of modellen met simpele schouderbandjes en een strak bovenlijf- Maar ook bedeesde kostschooljurkjes met een verlaagd aangezette, wijde rok, een ronde of vierkante hals, vrij decent en hooggesloten, alsmede popperige jur ken met pofmouwen, aangezette stroken en ruches. Heel anders zijn de tube-vor- mige tricotjaponnen tot op de knie, soms met een colletje, eventueel met een rits en zonder mouwen. Of de good-old- chemisier, de doorknoopjurk, die al en kele seizoenen niet meer uit het mode beeld is weg te denken. Jasjes Nieuw is ook de snit van de jasjes. Niet de oversized modellen met reverskraag en lage sluiting, die komende zomer soms nog langer zijn dan afgelopen win ter, maar de korte variant: heuplange, hooggesloten jasjes met een ronde hals en een simpele knoopsluiting midden voor of jasjes met een V-hals zonder re verskraag. Ze zijn bijna allemaal getail leerd en worden met een ceintuur in de taille gedragen, waardoor het idee van een schootje ontstaat. Daarnaast zijn er komende zomer ook bolero-achtige, rechte jasjes tot in de taille. En uiteraard safari-jasjes, evenals rechte Indische jasjes tot over de heu pen, licht getailleerd en met een staan- dertje. Rokken De rokken, waar ze op worden gedra gen variëren van strakke, rechte tot net op de knie tot wijde, aangerimpelde of plooirokken tot op de kuiten. De plissé- rok blijft nog even in. Daarnaast is er een groot aanbod van rokken met brede, platte plooien en een knoopsluiting mid denvoor. De strakke rokken hebben over het algemeen een split aan de ach terzijde om de draagster enige loopruim te te geven. In de folkoristische trend passen bo vendien allerlei rokken met ingewikkel de draperieën, die de indruk wekken van een sarong, maar niet als zodanig zijn omgeknoopt. Ook de strokenrokken in Latijnsamerikaanse stijl horen in deze trend thuis. Blouses Het safaripak hoort er helemaal bij (fotoGPD) Voor wie strak aansluitende kle ding kiest, moet de knietjes laten zien. foto gpdi Een tikje sophisticated is de aan gesloten kleding in zwart/wit-com- binaties. Mo gpdi Invloeden uit landen rond de even aar en de kreeftskeerkring worden vrolijk gemixed. (fotoopo» korte als de lange modellen hebben een simpel kraagje, soms met afgeronde punten of een klem staandertje en wor den hooggesloten gedragen. In prak tisch alle gevallen zijn de armgaten wijd en de mouwtjes recht tot in de ellebo gen. Ook de blouses hebben, evenals de japonnen en jasjes enigszins verbrede schouders, overigens zonder overdrij ving. Naast blouses zijn er ook super-een voudige tops, mouwloze shirts met een ronde hals en soms een klein colletje, alsmede korte hesjes, brassieres en cor- setjes, die een streepje van de blote buik laten zien en die het vooral goed doen boven een Braziliaanse strokenrok. Pantalons De broek wordt weer wat strakker. Wie voor comfort kiest, kiest uiteraard een bandplooibroek, maar wie er echt modieus uit wil zien perst zich, net als in de jaren zestig, weer in een strakke pan talon met aansluitende pijpen. Bij voor keur tot halverwege de kuiten. De zomermode biedt op broekenge- bied echter meer. Zo zijn er ook band plooibroeken met iets toelopende pijpen met een omslagje net op of net boven de enkels, bermuda's tot op de knieen en soepel vallende broekrokken. Opvallend is vooral de tailleband van de pantalons, die in de meeste gevallen breed is en soms zelfs opgesneden, zodat een randje boven de ceintuur uitkomt. Een echte „must" voor komende zo mer is de gebreide broek, een variant op de voetloze maillot, die strak om de be nen sluit en niet verder reikt dan tot hal verwege de kuiten. Deze broeken wor den gecombineerd met lange, rechte truien tot over de heupen. Truien Overigens zijn de meeste truien lang en recht. Soms met een simpele ronde hals, soms met een polosluiting. Van het model moeten ze het niet hebben, wel van de dessins. En die staan vaak in het teken van de jungle met tijger- en pan- terprints of afbeeldingen van wilde die ren, dan wel bonte bladermotieven. Accessoires De accessoires, die erbij horen zijn al evenzeer op het leven onder de tropen zon afgestemd. Veel ceintuurs zijn van (namaak) slange- of krokodilleleer of van bont. Er zijn zelfs kettingen van bont, maar of deze het zullen winnen van de kettingen met grove kralen is de vraag. Ook de grote 'edelstenen' blijven nog even in de mode.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9