'Goede hoop dat grenzen Warmond intact blijven Zwembad De Does is voorlopig gered Burgemeester Hendrickx-Vlaar vecht tegen herindeling en landje pile' Alkemade Oegstgeestse (74) geschept door een auto Tuinhuisje afgebrand Leiderdorp maakt aanvaardbaar plan' Jaarlijkse herdenking commando's Curiosamarkt in De Munnik MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 ==LEIOSCH iÊi DAGBLAD WARMOND - De burgemeester van Warmond, mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar, heeft goede hoop dat de gemeentegrenzen van haar dorp intact zullen blijven. Noch de aanhoudende pogingen tot annexatie van Warmond? grondgebied door buurgemeente Alkemade noch de voortschrijdende discussie over gemeentelijke herindeling vormen in haar ogen dusdanige grote bedreigingen dat de bestuurders en inwoners van War mond er wakker van hoeven te liggen. Desalniettemin onderzoekt op last van staatssecretaris de Graaff-Nauta een onder zoeksbureau of de gemeente Warmond met zijn kleine draagvlak van 5000 inwoners zijn "kerntaken" nog wel aan kan. Niet dat het vermoeden bestaat dat Warmond dat niet kan, zegt Hendrickx-Vlaar. "Maar het CDA-Tweede Kamerlid Mateman heeft de staatssecretaris gevraagd hoe zij aan haar normen, die inwonerstallen dus, is geko men. door Wim Koevoet Ook andere, met Warmond verge lijkbare. gemeenten worden onder zocht. Ik vind het onderzoek best spannend. Nee, ik ben niet bang voor de uitslag. We durven hier best met de billen bloot, we hoeven ons nergens voor te schamen. Ge bleken is nu al dat het met de oplei dingen onze ambtenaren wel goed zit". De burgemeester is wel wat be vreesd voor een ander effect dat dit onderzoek en al dat gepraat op ver schillende niveau's tot gevolg zou kunnen hebben. Heel gechargeerd geformuleerd komt die vrees hier op neer: blijft het almaar onzeker of Warmond nu wel of niet heringe deeld zal worden dan lopen gekwa lificeerde ambtenaren met een gro te boog om het gemeentehuis aan de Herenweg heen. Hendrickx- Vlaar vult aan: "En lopen de men sen die we al hebben weg. Veel van de ambtenaren hier zijn tussen de dertig en veertig jaar oud. staan dus op het punt dat ze carrière moeten maken. Ze willen weten wat er met ze gaat gebeuren. Ze' moeten kiezen: of vijfjaar wachten op zekerheid of nu al een goed heenkomen zoeken. Warmond zou zodoende kwalitatief gezien slecht in zijn ambtenaren komen te zit ten. Dat gaat weer ten koste van de kwaliteit van het bestuur. En dSt geeft de staatssecretaris een argu ment om te zeggen: Warmond redt het niet, herindelen dat dorp. Je reinste 'selffulfilling prophecy' is dat". Waakzaamheid blijft dus gebo den. Niet dat er na Alkemade nieu we kapers op de kust zijn aangeko men maar zo af en toe willen be langrijke betrokkenen zoals Gede puteerde Boone (PvdA) nog wel eens uitspraken doen die voor wat beroering zorgen. En verder ligt er nog een brief waarop een - wellicht uitsluitsel biedend - antwoord moet komen. In bijgaand interview schetst de burgemeester de stand van zaken en rekent zij af met de veronderstelling van haar Alkema- dese tegenvoeter burgemeester A.M. Meerburg, als zou zij praten de over deze zaken slechts geëmo tioneerd raken. "Over dit soort din gen zaken doen zonder dat je je hart erbij laat spreken, dat is te weinig. Collega Meerburg verwart emotionaliteit met betrokken heid". Legendarisch Een paar weken terug had er op het Alkemadese gemeentehuis een nu al bijna legendarische ontmoe ting plaats: die tussen de colleges van B en W van Warmond en Alke made. Onderwerp van gesprek was het grensconflict. Sinds 1980 had den de twee dagelijkse besturen nimmer meer om één tafel gezeten om over deze kwestie te praten. Wel waren vertegenwoordigers van de kemphanen ten overstaan van meestal een provinciaal ge hoor herhaaldelijk met elkaar in aanvaring gekomen. Dat gebeurde vorige maand nog toen mevrouw Hendrickx tijdens een hoorzitting haar collega Meerburg van "hebbe righeid" betichtte waarop deze me vrouw Hendrickx afschilderde als een over-emotionele vrouw die geen vreemd volk in haar winkeltje wilde. Meerburg wilde argumen ten horen. Argumenten die in al tal van stukken waren gegeven en bij de provincie al voor veranderde in zichten hadden gezorgd. Hadden de beide dagelijkse be sturen nog wel zin om met elkaar te praten? Hendrickx-Vlaar: "Over deze dingen moet je als buren praten. Dat is een kwestie van fatsoenlijk met elkaar omgaan". Dat het daar al die tijd maar niet van was gekomen, had behalve de onmiskenbare psychologische oor log die de twee gemeenten voerden ook een 'technische' oorzaak. Alke made behoort volgens een provin ciale indeling tot het noord-ooste- lijk deel van deze provincie en de herindelingsproblematiek werd tot voor kort streeksgewiis aan de or de gesteld. Alkemade maakte van de gelegenheid gebruik Gedepu teerde Staten van zijn wens tot 'grenscorrectie' (eufemisme van de eeuw, vindt men in Warmond) op de hoogte te brengen. GS hadden aanvankelijk nog oren ook naar overname door Alkemade van oostelijk Warmond. Een en ander had behalve het inleveren van een derde van het grondgebied voor Warmond ook een derving van ïn- kosmten uit rijksuitkeringen en belastingen van een kwart miljoen betekend. Dat er al die tijd over Warmond werd gesproken en niet mét steekt de Warmonders nog al tijd. Hendrickx-Vlaar, lachend: "Dat is inderdaad éen der grootste pijnpunten, zoals ze dat noemen". Het Warmondse gemeentebe stuur stak in een heel vroeg sta dium een stokje voor de snode Al kemadese plannen en overtuigde GS ervan dat de herindeling neer kwam op een doodsteek voor het dorp dat op dat moment helemaal nog niet hoefde te discussiëren over gemeentelijke herindeling. Toch bleef het vuurtje smeulen. B en W van Alkemade klaagden steen en been over het onlogische grensverloop waardoor Warmon ders - die in de Alkemadese woon kern Oud Ade hun boodschappen deden, naar de kerk en de club gin gen - voor een bouwvergunning helemaal naar het gemeentehuis in Warmond moesten. Daarvoor moe ten deze bewoners "van de over zeese rijksdelen" zoals aan de over kant van de plassen woonachtige Warmonders spottend worden ge noemd, via Leiderdorp, Leiden en Oegstgeest hun eigen dorpskern zien te bereiken. Hendrickx-Vlaar wijst er in dit verband op dat Alke madese kinderen veelal naar Leid- se scholen moeten en dat er toch ook geen sprake is van inlijving van Alkemade bij Leiden. "Als we zo gaan praten dan kunnen we ge lijk de hele kaart van Nederland wel overhoop halen". Burgemeester Hendrickx-Vlaar vertelt dat het voor haar en haar twee wethouders een hele openba ring was toen tijdens voornoemde ontmoeting B en W van Alkemade uitlegden waarom ze zo halsstarrig waren. "Van henzelf hoefde het he lemaal niet zo. Het is de Alkemade gemeenteraad geweest, unaniem, die B en W van Alkemade heeft ge dwongen op het oude standpunt te blijven staan. Zij zagen geen enke le opening meer om terug te gaan, gas terug te nemen". Bent u na de ontmoeting met de Alkemadese collega's gerustge steld? "Die geruststelling was al veel eerder van Gedeputeerde Staten gekomen. Die hebben op een gege ven moment toegegeven dat pra ten over een grenscorrectie in een discussie over gemeentelijke her indeling waaraan Warmond part noch deel had, praten vanuit een verkeerde invalshoek is. De pro ,-S, Boven burgemeester me vrouw Hendrickx. Rechtsboven de ingang van de aan Oude Ade grenzende Watertuin, een park met bungalows die slechts een deel van het jaar mogen worden bewoond, van Warmond zal blijven. Linksbeneden toont de Leidse Weg die parallel aan de Zijldijk loopt. Het gebied ten westen hiervan dreigde in Alkmaarse handen te vallen. -11 upy vincie had ook naar onze inzichten weinig consistent gehandeld. Be ter ten halve gekeerd ten hele ge dwaald. zullen we maar zeggen. Het gesprek met B en W van Alke made moetje zien in het kader van het nabuurschap. De verhoudin gen waren er natuurlijk niet beter op geworden. Nee, die verslechter de betrekkingen hebben geen aan wijsbare schade tot gevolg gehad". Het gevaar van de grenscorrectie is nu afgewend. Maar ontsnapt Warmond ook aande gemeentelij ke herindelina? De voortekenen zijn slecht: Warmond telt 5000 in woners, de grens is gesteld op 6000. Gedeputeerde Boone heeft u gezegd dat u niet achterover in uw stoel kunt gaan leunen en men is gestopt met streeksgewijze herindeling zo dat thans bij wijze van spreken lukraak kan worden heringedeeld. "Er ligt een brief van wijlen mi nister Rietkerk van binnenlandse zaken waarin hij de provincie vraagt aan te geven wat er moet ge beuren met de 'knelpunten' in de provincie Zuid-Holland na de streeksgewijze herindeling. Met die knelpunten worden gewoon gemeenten bedoeld die minder dan 6 a 8000 inwoners tellen en nog niet zijn heringedeeld. Dat zijn er. geloof ik, nog zeven. Waaronder dus Warmond maar ook Nootdorp en Valkenburg. Op die brief doelde Boone ook toen hij dat van dat 'achterover leunen' zei. We moeten de beantwoording van die brief af wachten. Eerst komen de Staten verkiezingen nog. Die zijn heel be langrijk in dit verband. Hoe zullen straks de krachtsverhoudingen zijn? Verder is de Tweede Kamer nog in discussie met de staatsse cretaris (De Graaff-Nauta van bin nenlandse zaken, red.) over een al gemene nota die nog moet ko men". Maar hoe schat u de kansen in? "Ik ben weer wat ongeruster ge worden door Boone's uitlatingen. Anderzijds heb ik bij mijn benoe ming tot burgemeester de toezeg ging gekregen dat Warmond niet zou worden heringedeeld. Inhou delijk argumenten - en ik vind in wonertallen niet inhoudelijk ge noeg - om Warmond her in te delen zijn er niet. We hebben, om maar wat te noemen, nooit problemen met stukken gehad en werden aan gewezen als proefgemeente toen de gemeentebegrotingen anders moesten worden opgesteld. Dat vat ik toch op als de boodschap: Warmond, we vertrouwen jullie, het gaat goed. Maar hier tegenover staat weer een andere uitlating van Boone aan het adres van mijn Wou- brugse (5200 inwoners, red.) colle ga, D. Brouwer de Koning, toen de ze het waagde de juistheid aan te vechten van het als norm gebrui ken van inwonertallen. Boone zei toen: 'Eigenlijk zijn wij richting Woubrugge heel hoffelijk geweest want de vaststelling dat Woubrug ge de ondergrens niet haalt is meer dan genoeg, we hoeven dat proce dureel gezien niet eens meer te beargumenteren'. Daar ben ik van geschrokken, ja". Boone, vertelt Hendrickx-Vlaar, heeft haar verteld dat in de verdere herindelingsoperatie het principe zal worden losgelaten dat gelijk waardige gemeenten (bij voor beeld twee agrarische gemeenten) moeten worden samengebracht of heel kleine bij heel grote, zoals Nootdorp bij Den Haag. Volgens Warmonds burgemeester zal de Gedeputeerde's belangstelling nu eerst uitgaan naar "solitaire ge meenten". En Warmond is er zo een, volgens de eerste burger. Ze vertelt van de ondergrens (6 a 8000) en van de bovengrens: "De nieuw te vormen gemeente bij her indeling van solitaire gemeenten mag maximaal 14.000 inwoners tel len". Het is uit dit gegeven dat zij veel van haar hoop put. Ze rekent voor: "Sassenheim valt af omdat daar nu al 14.000 inwoners wonen. Alkemade kun je dan helemaal wel vergeten; Oegstgeest heeft er van zichzelf al 17.000 en krijgt er veel meer in Haaswijk en.van inlijving door Leiden is helemaal geen spra ke". Maar u vergeet Voorhout. Dal telt 8000 inwoners en is dus ideaal met Warmond samen te voegen? "Die ben ik helemaal niet verge ten. Die hoort gewoon niet in dit rijtje thuis. Voorhout grenst niet aan Warmond en dat is wel een voorwaarde, dat gemeenten aan el kaar moeten grenzen. Tussen Voorhout en Warmond ligt een alom gerespecteerde grens: de spoorlijn". OEGSTGEEST - Een 74-jarige in woonster van Oegstgeest moest met vermoedelijk een gebroken been naar het ziekenhuis worden vervoerd, toen ze gisteravond bij het oversteken van de Oegstgeest se Geversstraa't werd geschept door een auto. De 23-jarige Leidse bestuurder wilde vanaf de Gevers straat rechtsaf de Rhijngeester- straatweg opgaan en dacht dat de aan de kant staande vrouw hem voorrang zou verlenen. De vrouw stak echter toch over en werd aan gereden. Leidenaar (21) vernielt auto's en een tuinhek VOORSCHOTEN - Een 21-jari- ge inwoner van Leiden heeft zaterdag voor heel wat schade gezorgd toen hij met zijn auto op de Voorschotense Koningin Julianalaan de bocht uitvloog en met een enorme klap tegen een aldaar geparkeerde wagen terecht kwam. Vervolgens vloog de wagen door een tuin hek heen. De geparkeerde wa gen knalde door de schok op een andere wagen en veroor zaakte lichte schade. De gepar keerde wagen en de auto van de Leidenaar waren beiden to tal-loss, het tuinhek was ver nield. LEIDERDORP - Een tuinhuisje bij de volkstuintjes aan de Leider- dorpse Mauritssingel is gister avond volledig afgebrand. De buurtbewoners hoorden rond tien voor twaalf die avond een enorme knal. Vermoedeljk is in het tuin huisje een gasfles ontploft. De an dere huisjes liepen geen schade op. De technische recherche stelt een onderzoek in. De onthulling van het oorlogsmonument op 2 mei 1985. Vrijdag is hier. naast de Wassenaarse Slag, een t herdenking. (arci WASSENAAR - De Wassenaarse oud-commando P.A. Rueck heeft het initiatief genomen om jaarlijks op 27 februari bij het monument aan de Wassenaarse Slag de Franse commando's te herdenken die daar in de Tweede Wereld omkwamen. Het gaat om een korte, stijlvolle herdenking voor de mannen die in februari 1944 moesten onderzoe ken of er een bruikbaar gat in de Atlantikwal was tussen de Wasse naarse Slag en Katwijk. Ze kwamen bij deze operatie al lemaal om het leven. De comman dant en een collega-commando lie pen tegen struikeldraad, de vier overgebleven commando's zouden de volgende dag de dood hebben gevonden tijdens een vluchtpo ging met een rubberboot. In mei 1985 werd het monument onthuld door de toenmalige minis ter van defensie De Ruiter. De Franse ambassadeur was bij de plechtigheid aanwezig. Vorig jaar was er geen herdenking, het monu ment kwam slechts in het nieuws doordat honden het als waterplaats gebruikten. Het is aan commando Rueck te danken dat daar verande ring in komt. De plechtigheid dit jaar begint om ongeveer half twaalf. De geno digden verzamelen zich dan op de parkeerplaats bij de rotonde. Om een minuut voor twaalf gaan zij te voet naar het monument, waar zij zich opstellen. Klokslag twaalf uur spreekt de organisator.een herden kingswoord en worden er kransen gelegd door de oudst aanwezige commando, de ambassadeur van Frankrijk en burgemeester P.H. Schoute. Na een minuut stilte wordt de plechtigheid om onge veer 12 over 12 beëindigd en kun nen de aanwezigen naar raadhuis De Paauw. De gemeente, die zich bij deze herdenking betrokken voelt, zorgt daar voor drankjes en broodjes. LEIDERDORP - In de Leider- dorpse tennishal de Munnik zal een groots opgezette curiosamarkt worden gehouden. Op 25 april tus sen 9 uur 's morgens en 4 uur 's middags kunnen belangstellenden daar terecht. Er zullen zo'n 150 stands zijn, waar particulieren hun tweedehands waar aan de man kunnen brengen. Daarnaast worden er ook attrac ties verzorgd. Kinderen kunnen zich amuseren met een springkus sen en kunnen geschminkt worden tot echte clown. Andere attracties worden nog op touw gezet. Standhouders die zich nog wil len aanmelden moeten dat vlug doen, want de stands zijn bijna al lemaal bezet. Voor informatie, bel 01720-31307. LEIDERDORP - Het Lei derdorpse zwembad De Does is voorlopig gered. Burgemeester en wethou ders enerzijds en het zwem- badbestuur anderzijds heb ben na "indringend beraad waarbij het belang van een zwembadvoorziening voor de Leiderdorpse bevolking zwaar heeft meegewogen", overeenstemming bereikt. Het ultimatum dat het zwembadbestuur had ge steld, loopt komende zater dag af. De overeenstem ming is dus mooi op tijd. B en W hebben het zwembadbe stuur beloofd nog in september van dit jaar "met een aanvaardbaar plan" te komen. Het zwembadbe stuur op zijn beurt heeft zich be reid getoond tot 1 september 1988 het zwembad open te houden. Bei de partijen maken een en ünder be kend in een gezamenlijke verkla ring, die vanochtend is verspreid. De in september te presenteren plannen zullen vanaf 1 april 1988 worden gerealiseerd. Het zwem badbestuur zal tot die tijd met ei gen middelen die aanpassingen fi nancieren die het schoolzwem men, het zwemmen in verenigings verband en het verblijf in het bad voor anderen, verantwoord maken. Het openhouden van het bad. zo vinden beide partijen, "moet suc cesvol zijn". Een nadere definië ring daarvoor wordt niet gegeven. Wel is afgesproken dat als de voort zetting niet succesvol is, het bad wordt gesloten. De daarmee ge paard gaande kosten komen voor honderd procent voor rekening van de gemeente Leiderdorp. Het voortbestaan van De Does hing sinds november vorig jaar aan een zijden draadje. De gemeente raad stemde toen met één stem verschil het voorstel voor een ver nieuwd complex weg. Het Does- bestuur bestuur meldde niet lang nadien dat het geen mogelijkheden meer zag om het Leiderdorpse zwembad te exploiteren en bood het beheer van het bad aan de ge meente Leiderdorp aan. Als ulti matum gold 28 februari. Ging het gemeentebestuur niet voor die tijd op het bod in. dan zou het Does- bestuur opstappen en waren de hekken van het bad op slot gegaan. Het zwembadbestuur had zijn zinnen gezet op een vernieuwing van het complex. Driejaar had het gewerkt aan het plan daartoe. De Does is in de ogen van het bestuur sterk verouderd. De bestuurders willen juist meer zwemmers trek ken en dat lukt nooit als er hier en daar wat wordt gesleuteld, vinden zij. Vandaar de drastische plannen waarvan de uitvoering 7,4 miljoen gulden moet gaan kosten Het raadsbesluit was een grote teleur stelling voor het Does-bestuur. Het weigerde "op de oude voet door te gaan" omdat het zeker wist dat de tekorten dan tot in de miljoenen zouden oplopen. Daarvoor wilde het niet verantwoordelijk zijn. En werd er met de portefeuilles ge zwaaid. Adders Zo ver is het nu dus niet geko men al blijven er nog flink wat ad ders onder het gras zitten. Zo is daar bij voorbeeld het plan dat B en W in het vooruitzicht hebben gesteld. Dat zal niet alleen voor het zwembadbestuur maar vooral ook voor de gemeenteraad "aanvaard baar" moeten zijn. Volgens wet houder mevrouw Huigen zijn er drie wegen: "Of we renoveren, of er komt nieuwbouw of we gaan de commerciële kant op en privatise ren het bad". De wethouder erkent dat deze opsomming geen nieuwe elemen ten bevat. Bovendien heeft de ge meenteraad over minstens één van deze alternatieven al een negatief vonnis uitgesproken. "Dat is zo maar het ene alternatief dat van de haak is gevallen kan er weer aan als de randvoorwaarden worden aangepast. Binnen die randvoor waarden moet het een en ander veranderen. Zijn die aangepast dan is eigenlijk elk der alternatieven weer bespreekbaar". De wethou der zegt blij te zijn met de bereikte overeenstemming. "Voor B en W is het vooral plezierig dat ze nu weer even de tijd hebben om plannen te maken". H. van Wijngaarden, secretaris van het zwembadbestuur, zegt vooral blij te zijn voor het zwem badpersoneel. "tegenover wie - en dat wordt nogal eens vergeten - wij een grote verantwoordelijkheid hebben". Van Wijngaarden wijst er voorts op dat de toezegging van hem en zijn collega's dat ze het bad tot 1 september 1988 zullen proberen open te houden, nog niet wil zeg gen dat het bestuur tot die tijd de bestuurszetels bezet zal houden. "Misschien wordt het privatiseren. Er zouden zelfs al kapers op de kust zijn. Nou, als het zakenleven is geïnteresseerd en het bad kan daarmee van de ondergang worden gered, prima".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7