'We willen niemand teleurstellen' Gastouders nodig voor buitenlands kind Voorjaar nadert: tijd om plantplan te maken Aangereden na ruzie rekening Hazerswoudenaar verongelukt Politie scliiet in Boskoop na achtervolging Verdachte van moordaanslag vrijgesproken MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 Het vooijaar is, zij het nog wat aarzelend, duidelijk in aantocht. De natuur maakt zich op voor een nieuwe groeiexplosie. De knoppen van de bomen en struiken zwellen op, bollen steken hun neus boven de grond en 's morgens fluiten de vogels al weer om het hardst. Het vooijaar betekent voor tuinbezitters dat de handen uit de mouwen moeten worden gestoken. De komende we ken en maanden is er weer heel wat te doen. Volgens M. de Jong, medewer ker van het tuincentrum De Plantenhoek in Voorhout, duurt het nog een paar weken voor de handen werkelijk aan de ploeg geslagen kunnen worden: "Voor dat je kunt snoeien of planten moet de ergste kou voorbij zijn. Het is nu wel de tijd om zand grond te spitten, een plantplan te maken of de vijver uit te mes ten". Het gazon, zo weet De Jong te vertellen, kan binnenkort zijn eerste vooijaarsbemesting krij gen. Deze voeding moet worden toegediend voordat het gras echt hard gaat groeien. Het duurt na melijk enige tijd voordat de voe dingsstoffen ter beschikking van de plant komen. De mest moet immers eerst oplossen. Op arme, schrale gronden zoals bijvoor beeld zandgronden, kan in plaats van kunstmest, koemest of com post worden gebruikt. Volgens De Jong hebben deze mestsoor- ten het voordeel dat de structuur van de grond erdoor wordt ver beterd. Die betere structuur uit zich in een betere luchtdoorla tendheid en een groter vocht- vasthoudend vermogen. Bruine plekken in het gras kunnen opnieuw worden inge zaaid. Hoewel het geen kwaad kan om het nu te doen, raadt De Jong aan met de herinzaai te waéhten tot de temperatuur wat hoger is. Graszaad ontkiemt na melijk niet bij lage temperatuur. Een gazon moet geregeld wor den onderhouden. De Jong legt uit dat er tussen de grasplantjes s en onkruid groeit. Dit moet uit het gazon worden verwijderd door een ferticulator. Dit is een hark met scherpe messen waar mee mos en onkruid uit het gras kunnen worden gekrabd. De Jong: "Het grasveld ziet er di rect na het ferticuleren vreselijk gehavend uit. Twee weken later is het gazon echter mooier dan ooit tevoren'. Voor veel mensen is het voor jaar een mooie tijd om de tuin eens een nieuwe indeling te ge ven. De Jong denkt evenwel dat het nog iets te vroeg is om strui ken, heester en coniferen die zonder wortelkluit worden aan geleverd, te planten. De wortels drogen namelijk door de kou te snel uit waardoor de kans op aanslaan onnodig wordt ver kleind. Dit geldt niet voor plan ten die met wortelkluit worden aangeschaft. Het planten van struiken is eenvoudig maar toch moeten er volgens De Jong wel een paar re gels in acht worden genomen. "Het is heel belangrijk dat er een ruim plantgat wordt gemaakt. De grond die uit het gat komt, moet met mest worden ver mengd en vervolgens weer wor den teruggestort. Het is beslist af te raden de mest zo maar in het gat te gooien. Door de hoge con centratie aan meststoffen zouden de wortels namelijk verbran den". Het sortiment aan struiken en heesters is gigantisch. Het blijft onverstandig om bacterievuur- gevoelige soorten zoals de mei doorn en de vuurdoorn, te plan ten. In sommige delen van Ne derland is de aanplant hiervan zelfs verboden. Een nieuwkomer is de kiwi-plant, die in ons land prima kan aarden. Het is een sterkgroeiende plant met grote bruingroene bladeren en prachti ge witte bloemen. De kiwi is tweehuizig. Dit betekent dat er, om vruchten te krijgen, een man nelijke en een vrouwelijke plant naast elkaar moeten worden ge zet. Mits geplant op een zonnige, enigszins beschutte plaats, kan de kiwi-plant vele vruchten ge- De rozestruiken kunnen bin nenkort weer worden gesnoeid. Volgens De Jong moeten alle dunne takken en eventuele inge vroren takken, worden verwij derd. De resterende vijf of zes ALKEMADE - Een medewerker van restaurant De Meerhoeve aan de Broekhorstenweg in Oud Ade is gisteravond op het parkeerterrein aange reden toen hij een klant wilde tegenhouden. Met deze gast waren er pro blemen gerezen over de rekening. De restauranthouder wilde de gast uit Leiderdorp beletten weg te gaan. Hij probeerde het hek van het parkeerterrein te sluiten, maar werd daar bij aangereden. Met onbekend beenletsel en verwondingen aan de hand is hij overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden. De Leider dorper is na de aanrijding weggereden maar heeft later op de avond con tact gezocht met de rijkspolitie. De zwaar beschadigde auto HAZERSWOUDE/BENTHUIZEN - De zeventienjarige E. van Rooij- en uit Hazerswoude is zaterdag rond half vijf bij een ongeluk op de provinciale weg in Benthuizen om het leven gekomen. Van Rooijen zat in een auto die betrokken was bij een aanrijding. De auto was bezig met een in haalmanoeuvre. Plotsklaps kwam een grijze Renault 18 uit een inrit, waardoor de auto moest uitwijken. de rondte en kwam tot stilstand te gen een boom. Daarbij verongeluk te Van Rooijen. De bestuurder van de auto, een 22-jarige Hazerswou denaar, raakte gewond en werd naar het Haagse Westeindezieken- huis gebracht. De ingehaalde wa gen belandde in de sloot, maar de twee inzittenden daarvan kwamen met de schrik vrij. De rijkspolitie Hazerswoude (tel. 01714-53G0) is op zoek naar getuigen van het ongeval en wil graag in contact komen met de bestuurder van de grijze Re nault 18. M. de Jong: "Zodra de ergste kou voorbij is, moeten de rozen worden teruggesnoeid op vijf grote takken. 0 bovenste ogen moeten naar boven gericht staan". grote takken moeten tot 5 tot 7 ogen boven de grond worden weggehaald. Om ervoor te zor gen dat de rozestruik een mooie bolvorm krijgt, moet het boven ste oog aan de tak 'naar buitenge richt staan'. De medewerker: "Hoewel de meeste rozestruiken er nu wat triest uitzien, kunnen ze het best nog twee tot drie weken met rust gelaten worden. Nu snoeien heeft het gevaar dat de wond in vriest waardoor de bovenste knop verloren gaat. Omdat de daaronder gelegen knop een tak vormt die naar binnen is gericht, ontstaat dan een struik die wat vorm betreft de vuilnisbak wel in kan". Wat de snoei van andere struiksoorten betreft vindt De Jong dat terughoudendheid ge boden is. Niet snoeien resulteert bij de meeste soorten in een fraaie natuurlijke vorm. De me dewerker: "Er zijn natuurlijk uit zonderingen. Een bremplant die niet wordt gesnoeid, valt na vijf jaar uit elkaar". Ongetwijfeld hebben vele lief hebbers van bolbloemen zich in middels afgevraagd of de kou geen schade toebrengt aan bol len die nu al boven de grond staan. Bollen zijn ijzersterk, zo blijkt uit de woorden van De Jong. Mocht er nog een periode van echte strenge vorst komen, dan is enige bescherming door afdekken met dennetakken of stro wel raadzaam. In turfmolm ziet De Jong niet zo veel heil: "Natte turfmolm die bevriest, houdt de koü absoluut niet te gen". Het duurt nog een flinke tijd voor er kan worden genoten van bloeiende tulpen, narcissen, hya cinten en crocussen. Dat bete kent evenwel niet dat de tuin niet nu al kan worden opge fleurd. Verschillende soorten primula's, violen, sierkolen en dubbele madeliefjes kunnen kou prima verdragen. Mits de grond niet meer bevroren is, kunnen deze soorten dan ook worden ge plant en als eerste lentebodes dienst doen. Tegelijkertijd kan worden be gonnen met de opkweek van het eenjarig zomergoed. Van vrijwel alle soorten zomerbloemen zijn inmiddels goede zaden verkrijg baar. Zelf opkweken is niet al leen-erg makkelijk, het is ook veel goedkoper en schenkt veel voldoening. De zaden moeten binnenshuis in een vochtig mengsel van pot grond met scherp zand worden gelegd. Binnen een paar weken zijn de plantjes zo groot dat ze kunnen worden verspeend. Elk plantje wordt afzonderlijk in een met potgrond gevuld potje gezet. Om te voorkomen dat de planten uitgroeien tot slappe, lichtgroene gevallen waarmee niets te doen valt, moet bij de opkweek in potjes de temperatuur en de luchtvochtigheid niet al te hoog zijn. Na de IJsheiligen (half mei) kan het zomergoed buiten wor den uitgeplant. Voor mensen die in hun tuin een vijver hebben liggen, kan de komende tijd een onaangename verrassing brengen. Vissen en planten in vijvers die de afgelo pen vorstperioden niet zijn open gehouden, hebben het loodje ge legd. Het water zal ongelooflijk gaan stinken. Het enige wat daar volgens De Jong aan kan worden gedaan, is het water verversen en de vijver van nieuwe planten te voorzien. Mocht de vijver zó groot zijn dat verversen van het water ondoenlijk is, dan kan worden getracht het water zich zelf te laten reinigen. Door bij voorbeeld in de vijver zogenaam de zuurstofplanten zoals water pest, krabbescheer en hoornblad te planten neemt het reinigend vermogen van het water toe. Al met al is er volgens De Jong nogal wat werk aan de winkel. Diegenen die hun tuin ingrij pend willen veranderen doen er zijns inziens verstandig aan niet te lang te wachten met het (laten) maken van een plantplan. "Ook tuinarchitecten en hoveniers wacht een drukke tijd. Het plan en de planten moeten tijdig wor den besteld. Anders loop je de kans pas aan de beurt te zijn als het plantseizoen alweer is afgelo pen". BOSKOOP - De Rotterdamse ge meentepolitie heeft bij een wilde achtervolging die eindigde in Bos koop geschoten op de wagen van een 31-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Tijdens een surveillance werd in Rotterdam een gestolen auto met een aanhangwagen erachter ge zien. De bestuurder slaagde erin weg te komen en reed op hoge snelheid de rijksweg op. Bij Moor drecht ging hij binnendoor via Waddinxveen naar Boskoop, waar inmiddels de rijkspolitie was ge waarschuwd. Op de Badhuisweg koppelde de man op de brug de aanhangwagen af en vluchtte verder. Later par keerde hij de auto op de Kalver- dans en stal een brommer. Hij werd enkele uren later bij toeval aangehouden in een loods van een kwekerij aan het Paddegat waar hij op dat moment inbrak. Rotterdamse politiemensen, die met drie wagens achter de man aan zaten, hebben enkele schoten ge lost. Waar en waarom is nog ondui delijk. Er werd een achterband lek geschoten. De aangehouden man was ongewapend. DEN HAAG/NOORDWIJK (GPD) - Het gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen een 40-jarige ca fébaas uit Rotterdam - verdacht van een mislukte moordaanslag op de even oude Noordwijkse hotelei genaar/projectontwikkelaar M. Kuijpers - op alle onderdelen vrij gesproken. Het hof vernietigde het vonnis van de rechtbank, die de ca fébaas die tot zeven jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf had veroordeeld. De aanslag op de Noordwijker werd gepleegd in de nacht van 30 op 31 december 1985. 's Nachts rond half een werd Kuijpers uit zijn bed gebeld. Toen hij aan de buitendeur bevestigde dat hij de gezochte man was, schoot zijn be lager hem vier kogels in het li chaam. Kuijpers overleefde de aan slag na een acht uur durende ope ratie in het Academisch Zieken huis in Leiden. In datzelfde zieken huis herkende hij zijn belager uit een serie van 35 foto's. Opdracht om de Noordwijker uit de weg te ruimen zou zijn verstrekt door een makelaar uit Nootdorp, die over een bedrag van 3 miljoen gulden met hem in de clinch lag. Het gerechtshof stelde de cafébaas na zevèn maanden op vrije voeten, omdat dit het bewijs waarop de veroordeling had plaats gehad „erg mager" vond. De advocaat van de Rotterdammer liet vanmorgen we ten dat er een schadeclaim zal wor den ingediend bij justitie. Kleding gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit twee Alphense modezaken is het afgelopen weekeinde kleding ge stolen. De grootste buit werd be haald bij de herenmodezaak in het winkelcentrum De Ridderhof. Tien leren jasjes met een totale waarde van 8.500 gulden werden daar zondagmorgen ontvreemd. De dief kwam binnen nadat hij de ruit van de toegangsdeur had inge slagen. ALPHEN AAN DEN RIJN - John van der Aart verkoopt beslist geen reclamepraatjes, terwijl hij toch zoveel mogelijk hulp zoekt. Deze, nog niet zo lang in Alphen wonende coördinator ("Noem het maar Manusje van alles") van de Stichting Europa-Kinderhulp kan genoeg ouders gebruiken die tijdens de zomervakantie een buitenlands kind drie aangename weken in Nederland willen bezorgen. Maar hij spelt de gastouders niet alleen mooie verhaaltjes op om maar zo snel en zo veel mogelijk gastouders aan het totaal toe te voegen. In Zuid-Holland, de regio waar de bijna in het fiscaal recht en fiscale economie afgestudeerde Van der Aart zijn vrijwilligerswerk uit voert, is het door de in tweeën ge splitste bouwvakvakantie dit jaar bijzonder moeilijk voldoende gas touders te krijgen. "Er dreigt nu een situatie dat we tegen kinderen die hier vorig jaar naar toe kwa men, moeten zeggen dat er deze zo mer voor hen geen plaats is. Dat is héél erg", meent de 25-jarige Al- phenaar uit de grond van zijn hart. "We hebben zoveel mogelijk gas touders nodig, omdat we tegen geen één kind willen zeggen dat we hun vakantie niet rondkrijgen". Jaarlijks heeft de stichting drie honderdvijftig nieuwe gastouders nodig. Zij mogen zeggen of ze een jongen of meisje willen hebben en van welke leeftijd ongeveer. "We maken geen onderscheid in ras of geloof. Als ouders zeggen geen nik- nak te willen, oké, maar dan krij gen ze ook geen blank kind. Een kind is een kind. Als een blank kind vakantie nodig heeft, heeft een zwart kind dat ook", aldus Van der Aart. De stichting draait principieel zonder subsidie van WVC. Van der Aart: "We zijn geheel afhankelijk van giften en donaties. Vraag je subsidie, dan krijgt het ministerie een vinger in de pap. Op zich geen bezwaar, maar als dan bij voor beeld in Luxemburg een of ander ongeluk gebeurt, kan WVC zeggen dat we daar kinderen vandaan moeten halen. Omdat onze midde len beperkt zijn, zouden we dan te gen anderen moeten zeggen dat ze niet kunnen komen. Dat kunnen we niet maken tegenover kinderen die al eerder hier zijn geweest en ook niet tegenover gastouders die een kind terugvragen". Weldaad Het begon met een Amsterdam- door Gerard Haverkamp se buurtvereniging die in 1960, het vluchtelingenjaar, vijftig Letse vluchtelingen naar Nederland haalde. Uit dat initiatief groeide de Stichting Europa-Kinderhulp, kortweg SEK, die nu elk jaar zo'n 3500 kinderen een vakantie ergens in Nederland bezorgt. Kinderen uit voornamelijk West-Duitsland en Frankrijk, maar ook Engelsen en zelfs landgenoten. Ze hebben één ding gemeen: de kinderen komen uit een kansarme milieu. Hoe beroerder hun situatie thuis is, hoe aardiger het mensen hier lijkt zo'n kind eens fijn drie weken in de watten te leggen. Maar zo werkt dat dus niet. "De kinderen leven vaak in pure armoe en rot- buurten. Ze mogen niet naar bui ten van de ouders omdat ze dan ook rottigheid gaan uithalen. Ze kijken de hele dag tv, tot 's avonds laat. Een kleurentelevisie is vaak het enige dat ze hebben, maar geen fatsoenlijke stoel om op te zitten. En als ze dan hier komen vinden ze een lekkere bank, drie keer per dag eten en genoeg ruimte om buiten te spelen. Wat voor ons gewoon is, is voor hen zó overdonderend. Ze zijn die weldaad niet gewend en het is heel moeilijk om daar in een paar dagen aan te wennen". "Wij bezoeken alle mensen die zich als gastouder opgeven. Dan komen we bij mensen die al een heel schema klaar hebben liggen. De eerste dag naar de Efteling, de tweede dag naar Artis. Dat kan niet goed gaan. Een uitje is leuk, maar voor een gastkind hoeven dergelij ke dingen echt niet elke dag", weet Van der Aart. "We hadden ook eens gastouders van wie twee jaar eerder een zoon was overleden. Ze hadden daar nog steeds moeite mee. Daar moet je mee oppassen, voor hun eigen bestwil. Want wat gebeurt er als die mensen na drie weken afscheid moeten nemen van hun gastkind? Je moet oppassen dat zij daardoor niet in problemen komen". Het verhaal dat de SEK-vrijwilli- gers gastouders vertellen, is daar om niet altijd even juichend. "Gas touders hebben altijd positieve verwachtingen. Ze lezen van ar moedige kinderen, zeggen: oh, wat een arme stakkers en reageren dan op onze oproep. Da's niet reëel. Ze denken niet aan een heleboel din gen die niet zo leuk zijn. Grote monden, dat de kinderen ook ver velend kunnen zijn of jaloers, dat ze soms in bed plassen, heimwee hebben of niet naar bed willen. Het is onze taak de gastouders daar op te wijzen". "We moeten de ouders duidelijk maken wat het nemen van een gastkind inhoudt. Ze krijgen drie weken een vreemde in huis. Dat is wat anders dan wanneer drie we ken een vriend of vriendinnetje van het eigen kind komt logeren", maakt Van der Aart duidelijk. "Het beste is dat ouders gewoon blijven doen. Hun eigen kind hoeft echt niet al het speelgoed met het ande re kind te delen, wat vaak wordt gedacht. Hun kind mag best iets voor zichzelf hebben. Dat moet het gastkind begrijpen. Doet-ie dat niet, dan is het jammer". Videoclip "We kijken zowel naar de belan gen van de ouders als van de kin deren, omdat we de gastouders die we hebben niet kwijt willen ra ken", aldus Van der Aart, die daar mee aan de plezierige kant van het gastouderschap belandt. Want het is natuurlijk niet allemaal kommer of kwel. Blijkt het tussen gastouders (van de tien vallen er jaarlijks twee af) en -kind te klikken, dan kan dat zelfde kind in een volgende vakan tie op hetzelfde adres terecht. Zo als bij Van der Aart en zijn vrouw. Een jaar of zes geleden hadden zijn schoonouders twee Franse kinde ren te gast, die veel contact met John en z'n vrouw hadden. De ja ren erna kwamen ze terug. Van der Aart en zijn vrouw hadden zich in middels actief voor de stichting in gezet. John haalde in vorige jaren zelfs groepen van elfhonderd kin deren op in Berlijn. Hij is zelf dus ook gastouder. Af gelopen zomer en met de kerst kwamen twee andere Franse jon getjes, Farid (10) en Samir (11). Ko mende zomer komt ook hun 15-ja- rig zusje Leila mee. Ze hebben na hun vorige vakanties regelmatig brieven geschreven. Vroegen daar in onder meer of z'n vrouw de nieuwste videoclip van Wham nog had gezien ("Al interesseert je dat niks, antwoord je toch natüürlijk") en of de posters die zij vorig jaar op de slaapkamer hadden opgehan gen er nog steeds zó hingen. "Je doet het niet voor de bedank jes", aldus Van der Aart, "maar voor het enthousiasme. De kinde ren komen hier met grijze bekkies, maar zijn na drie weken reuze en thousiast. Hun moeder heeft al ge schreven dat ze nu eindelijk- iets hebben waar ze het hele jaar naar toe kunnen leven. Al hebben de ouders het slecht, betekent dat niet dat zij het slecht met hun kinderen voor hebben". Spontaan "We hebben zoveel mogelijk gas touders nódig. Vooral uit kleine dorpen komen spontane aanmel dingen. In Boskoop bij voorbeeld hebben we veel gastouders. Een kleine, hechte gemeenschap. In Al phen praten de mensen op straat niet met elkaar. In grotere steden moetje de mensen daarom echt be naderen. Daartoe zijn we bereid, omdat we geen enkel kind willen teleurstellen. Want dat is echt héél erg". John van der Aart: "We kijken zowel n

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6