Problemen rond opvang politieke vluchtelingen Duizenden guldens schade aan woning door scholieren leidsch dagblad: fjiamasr- Ruiten ingegooid, houtwerk vernield Tintelfris en vrolijk optreden Concordia WN, afdeling Leiden, luidt noodklok Gewonde bij botsing op Stationsplein Verbouwing winkelcentrum Kennedylaan uitgesteld Van Dongen: 'Turkse vrouw moet kennis Nederlands verbeteren' Vrouw (37) verdacht van brandstichting Geringe buit bij brutale overval op Leidenaar MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 LEIDEN - Aan een kant van het huis alle ruiten aan diggelen, ver nield houtwerk, de kamer vol glas scherven en de tuin bezaaid met keien. Een schade van enkele dui zenden guldens. Dat is de trieste balans die de heer H.J. Jesse van- de Rijnsburgerweg opmaakte toen hij vrijdag tussen de middag even thuis kwam lunchen. Nog geen kwartier eerder had schooljeugd met materiaal uit een aangrenzend, voor sloop bestemd pand een aantal ruiten ingegooid van de woning van de heer Jesse. De politie was snel ter plaatse en kon een verdachte aanhouden. Jes se vindt het niet goed te praten dat baldadige jeugd zijn ruiten heeft ingegooid, maar meent dat ook de eigenaar van het naastgelegen pand verantwoordelijk is voor de schade die hem is berokkend. Hij wil dan ook de Stichting Leidse Studenten Huisvesting de rekening presenteren. "Voor zover mijn informatie reikt is dat de ver antwoordelijke instantie. Ik vind dat de stichting er voor had moe ten zorgen dat de woning was dichtgespijkerd. Het ligt natuurlijk voor de hand dat in een wijk met zoveel scholen de jeugd de woning tot haar domein maakt". Boven dien grenzen de beide woningen aan een doorsteek waarvan dage- Muziekuitvoering van het muziek- shovv- en majorettenkorps Concor dia. Instructieteam: Albert Hilkhuy- sen dirigent senioren orkest; Henk Steenbergen dirigent junioren or kest; Karei C. Boeff tamboer instruc teur sr. en jr.; Loek Steenbergen show instructeur jr. en Sylvia Ver meulen majorette instructrice sr. en jr. Presentatie: Joke Ravensbergen. Gehoord en gezien in de Stadsge hoorzaal op zaterdag 21 februari in Leiden. LEIDEN - Muziek-, show-, en majorettenkorps Concordia ver raste zaterdagavond in de Stads gehoorzaal tijdens het traditione le voorjaarconcert met een totaal vernieuwd programma van top pers uit de lichte amusements muziek naast beroemde marsen. De uiterst smaakvol geklede mi ni- en majoretten voegden daar nog een extra fleurige dimensie aan toe. Fris van de lever beet het jeugdkorps gesteund door verte derende minirettes de spits af met een aantal pittig en vrolijk gespeelde marsen waarna de jeugdige tamboers met tintelfris drumwerk lieten horen dat de toekomst van Concordia voorlo pig in goede handen is. Vooral tijdens het spectaculaire slag werk in 'Brat of Drum' (K. Shit) en de daaropvolgende 'Solopara de' (H. Kapel) waarin doffe en scherpe trom elkaar op rake wij ze de loef afstaken. En niet te vergeten het veeleisende 'Ameri ca Drums' vol tempowisselin gen, exotische effecten inclusief een geestige bijrol voor de toeter. Niet minder geïnspireerd na men na de pauze de senioren de fakkel over met een aantal pittig en homogeen gespeelde marsen, zoals de door vaste dirigent Hilk- huysen getoonzette 'Feestmars' en 'Mars for a young lady' welke geïnspireerd is op het vrouwelijk schoon van Concordia. Waarna de majoretten niet lang meer op zich lieten wachten met hun spectaculaire show waarbij de stokjes letterlijk op de vingertop pen werden gebalanceerd. De onlangs op het hoogste niveau geprolongeerde tamboers (eerste prijs ere-divisie) stalen tenslotte de show met hun uiterst gepe perde optreden in 'Samba' waar in een wervelende kakofonie van exotisch slag- en raspwerk de tempi opliepen tot 168 kwartsla gen per minuut. Hoe muzikaal het Leidse pu bliek deze avond wel was bleek tenslotte tijdens de orignele klap- en fluitshow rond Le jour le plus long' van Paul Anka die onder leiding van dirigent Hilk- huysen het vrolijke sluitstuk van deze avond vormde. ANNEKE VAN VLIET. lijks honderden jongeren gebruik maken op weg naar school. Volgens Jesse zijn een paar we ken geleden, nadat het huis leeg kwam te staan, alle ruiten ingesla gen. "Dat is klaarblijkelijk gebeurd om te voorkomen dat het pand zou worden gekraakt. Maar om de wo ning er vervolgens zo bij te laten staan, vind ik onverantwoord". Jesse moet voorlopig zelf op draaien voor de schade, die hij raamt op enkele duizenden gulden. "Het gaat om vijf millimeter dik spiegelglas. Dat is bepaald niet goedkoop. Ik heb geen glasverze kering. In die ruim 80 jaar dat het huis er staat is er nog nooit een ruit gesneuveld. Zo'n verzekering is voor mijn huis eigenlijk niet nodig. Er ligt een grote tuin omheen en de kans dat er ruiten worden inge gooid is gering". Plaatsvervangend directeur L. Poldervaart van de Stichting Leid se Studenten Huisvesting wijst de verantwoordelijkheid voor de schade aan de woning van de heer Jesse van de hand. "Zover mijn in formatie reikt is er een dader aan gehouden. Ik heb mijnheer Jesse, na telefonische contact, laten we ten dat de stichting geen verant woordelijkheid aanvaardt voor de schade". Het was trouwens de bedoeling dat het pand al eerder was ge sloopt. Maar volgens Poldervaart is sloop opgehouden omdat de ver gunning niet afkwam. Dat hield verband met een tweede behande ling van het bouwplan door de wel standscommissie. "Na herhaalde klachten over sloop door jeugd, hebben we bij de gemeente aange drongen op snellere afgifte van de vergunning. Eind vorige week heb ben we die ook gekregen en van daag valt het pand onder de slo pershamer", aldus Poldervaart. Een woordvoerder van de Leidse politie zegt dat er een 19-jarige scholier uit Wassenaar is aange houden in verband met de vernie lingen. Die heeft het plegen ervan ook toegegeven. "Maar er waren kennelijk scholieren van verschil lende scholen bij betrokken". Wie verantwoordelijk gesteld kan wor den voor de schade, is niet duide lijk. "Dat ligt in het civiele vlak, daarmee heeft de politie geen be moeienis. Maar er is natuurlijk wel een dader bekend". aldus Lies van der Sman. Kortom, het gebouw is niet ideaal maar wel geschikt voor de opvang van 'noodgevallen'. Behoefte Deze huisvestingsmogelijkheid voor noodgevallen zal binnenkort verdwijnen, want het pand is in middels aangekocht door de Stich ting Huisvesting Werkende Jonge ren. Behalve Hooigracht beschikt de WN over twee andere opvang huizen. In een huis aan de Rijns burgerweg kunnen ongeveer 7 mensen worden ondergebracht en in een pand aan de Plantage is plaats voor maximaal 8 mensen. In het pand Hoogracht 16 was plaats voor ongeveer tien mensen. Die mensen konden per maand een bed huren voor ongeveer 230 gulden. In een brief aan de ge meente heeft de WN inmiddels de problemen aangekaart. "We heb ben aan de gemeente gevraagd of ze niet een gebouw voor ons kun nen zoeken dat door verschillende organisaties gebruikt kan worden. Niet alleen wij zitten namelijk met het probleem van een tekort aan opvangmogelijkheden maar ook LEIDEN - Een 52-jarige vrouw uit Leiden heeft gistermiddag een been gebroken bij een auto-onge luk, veroorzaakt door haar even oude echtgenoot. De man, die vol gens de politie behoorlijk onder in vloed van alcohol verkeerde, han teerde op het Stationsplein het stuur van zijn auto wat onvast. Hij reed tegen een geparkeerde wagen aan, met zo'n kracht dat de ze wagen weer op een daarvoor ge parkeerde wagen botste. Toen de politie arriveerde, trof zij de dron ken bestuurder aan terwijl deze op enigszins onbeholpen wijze zijn ge wonde echtgenote uit de auto hielp. Tegen de man is proces-ver- baal opgemaakt. andere organisaties hebben be hoefte aan extra ruimte," aldus Dronkers. Genoemd worden onder anderen Centrum Onderdak (opvang daklo zen) en het Leidse Inloophuis (op vang psychiatrische patiënten). De coördinator van Centrum Onder dak F. Buschman: "Voor de op vang van een paar weken hebben we wel plaats maar langere opvang is inderdaad wel eens een pro bleem en je kunt de mensen ook niet zo maar op straat zetten. We zijn dus wel eens genoodzaakt om mensen langer te houden dan de maximale crisisopvang van 6 we ken. Dat kan natuurlijk eigenlijk niet want je houdt dan te veel plaatsen bezet voor noodgevallen". Volgens Dronkers van de WN zullen de huisvestingsproblemen in de toekomst groter worden. "We zitten hier vlak in de buurt van Schiphol, dus de aanloop van poli tieke vluchtelingen in deze omge ving is vrij groot." De gemeente Amsterdam heeft relatief gezien een groot aantal opvangmogelijk heden maar door de vergrote toe stroom van vluchtelingen raken ook die vol. Van der Sman; "De af gelopen weken is het hier eigenlijk al verstopt geraakt en de mogelijk heden om mensen door te verwij zen naar Amsterdam of Den Haag worden ook kleiner omdat ze het daar ook niet meer aan kunnen". Het jaar 1987 is uitgeroepen tot het jaar van de daklozen. De mede werkers van de WN vinden daar om dat de gemeente zich nu eens serieus moeten gaan bezighouden met het zoeken naar extra huisves tingsmogelijkheden voor daklo zen. De PvdA-wethouder D. Tesse- laar (huisvesting) geeft toe dat er sprake is van een tekort aan op vangmogelijkheden maar vindt aan de andere kant dat de gemeen te voldoende aandacht heeft be steed aan de problematiek. Hij noemt het aantal woningen dat WN voor de opvang van politieke vluchtelingen heeft gekregen. Zes zijn dat er. Op de vraag of de ge meente bezig is met het zoeken naar extra huisvestingsmogelijk heden voor daklozen antwoordt hij ontkennend. LEIDEN - De Vereniging Vluchte lingenwerk Nederland (WN), af deling Leiden-Oegstgeest maakt zich zorgen. Het pand Hooigracht 16 dat door de vereniging lange tijd gebruikt mocht worden voor de opvang van politieke vluchtelin gen, zal binnenkort in handen van de stichting Huisvesting Werkende Jongeren overgaan. "Het pand was weliswaar geen riante plek", zegt ds. A. Dronkers van de WN, "maar niettemin was het wel een voorziening waar je in hoge nood gebruik van kon maken." door Erna Straatsma Het pand Hooigracht 16: groot, somber, uitgeleefd en slecht onderhouden. Binnenkort verkoopt de gemeente het gebouw aan de stichting Huisvesting Werkende Jongeren. (foto Wim Dijkman» LEIDEN - Turkse vrouwen zullen hun kennis van de Nederlandse taal moeten verbeteren om meer kansen te hebben op een baan. Wethouder Van Dongen van on derwijs en sociaal-cultureel werk zei dit gisteren tijdens de opening van het pand van de Turkse vrou wenorganisatie HTKB aan het Ek sterpad in de Merenwijk. De wethouder merkte op dat Turkse vrouwen hun gebrekkige kennis van de Nederlandse taal doorgaans niet als een gemis erva ren omdat zij vooral zijn georiën teerd op hun eigen - Turkse - ge meenschap. Bovendien betwijfe len veel vrouwen of een betere kennis van het Nederlands hun concurrentiepositie op de arbeids markt verbetert, omdat zij vermoe den dat de werkgevers dit punt slechts als een smoes gebruiken om hen niet te hoeven aannemen. Van Dongen haalde gisteren een rapport aan van het ministerie van sociale zaken waaruit nog eens was gebleken hoe moeilijk de positie van Turkse vrouwen op de arbeids markt is. Ook de gemeente Leiden brengt binnenkort een onderzoek uit waarin dit gegeven wordt bena drukt. Mevrouw Van Dongen riep de Turkse vrouwen daarom op kennis van de Nederlandse taal niet te onderschatten. De wethouder riep de vrouwen op om, wanneer alle activiteiten van de HTKB volop draaien, het migrantenoverleg weer nieuw le ven in te blazen. LEIDEN - De verzekeringsmaat schappij Aegon heeft nog geen overeenstemming kunnen berei ken met de winkeliers van het win kelcentrum aan de Kennedylaan/ Brahmslaan over de verbouwing van dit centrum. Een informatie avond die gepland stond voor woensdag, en waarbij uitleg zou worden gegeven over het plan aan omwonenden en belanghebben den, is tot nader order uitgesteld. Aegon is bereid enkele miljoe nen te steken is een grootscheepse opknapbeurt van het winkelcen trum. Op die manier zou nieuw le ven kunnen worden geblazen in dit, een enigszins kwijnend be staan leidende, winkelcentrum. Voorwaarde is wel dat de winke liers een deel van de verhuis- en herinrichtingskosten op zich ne men. De winkeliers zien voorals nog geen kans het benodigde geld op tafel te leggen. Hiermee is het plan overigens nog niet van de baan. De verzeke ringsmaatschappij overlegt met de winkeliers over een oplossing voor de financieringsproblemen. Een woordvoerder van de gemeente spreekt de hoop uit dat de verbou wing het plan toch nog dit jaar kan beginnen. De gemeente wil echter pas een informatieavond beleggen wanneer zeker is dat het plan kan worden uitgevoerd. De WN heeft eigenlijk altijd ho ge nood zegt medewerkster Lies van der Sman. In al die jaren is het pand aan de Hooigracht vrijwel continu gebruikt voor de opvang van politieke vluchtelingen. Het pand werd jarenlang door de ge meente gebruikt als een pension voor gastarbeiders. De WN kreeg van de gemeente toestemming om er in noodgevallen ook politieke .vluchtelingen tijdelijk te huisves ten. Het aantal gastarbeiders is de afgelopen jaren aanzienlijk terug gelopen en dat is één van de rede nen waarom de gemeente nu van het pand- af wil. Een andere reden is dat het ge bouw in een zeer slechte staat ver keert. De laatste jaren is er vrijwel niets meer gedaan aan het onder houd van het gebouw. "Het is er heel erg verwoond, somber en on gezellig. De mensen die er wonen hebben vaak helemaal geen priva cy omdat ze vaak met z'n drieën met elkaar op één kamer slapen," GEWOND - Een 71-jarige Leide- naar is gisteravond met een ernsti ge hoofdwond aangetroffen in de fietstunnel onder de Damlaan. De man, die naar het AZL is vervoerd, wist zich niet meer te herinneren hoe hij gewond is geraakt. Omdat de fiets van de man keurig tegen de muur van de fietstunnel stond ge stald, sluit de politie mishandeling niet uit. LEIDEN - Een 44-jarige Leidenaar is gisteren in het kantoortje van een bedrijf aan de Admiraal Banc- kertweg door twee nog onbekende mannen neergeslagen en beroofd. De overvallers gingen er vandoor met een buit van enkele tientallen guldens. De Leidenaar is met hoofdletsel en enkele builen ver voerd naar het AZL. De twee overvallers drongen rond negen uur het kantoortje bin nen. Ze eisten geld van de Leide naar en sloegen hem met een bier fles neer nadat hij had verteld dat hij dit niet bij zich had. Nadat hij weer was bijgekomen, eisten de mannen de sleutel van de kluis. De Leidenaar gaf die, maar in de kluis lagen slechts enkele, voor hun waardeloze, papieren. De overval lers sloegen hun slachtoffer op nieuw neer en verdwenen met en kele tientallen guldens die op zijn bureau lagen. LEIDEN - De politie heeft van nacht een 37-jarige vrouw aange houden die ervan wordt verdacht brand te hebben gesticht in haar woning aan de Marnixstraat. De brand werd vannacht rond kwart over twaalf ontdekt door een buur man. Hij riep de hulp in van twee voorbijgangers, die de woning bin nendrongen en doorzochten. Zij troffen daar niemand meer aan. Ze werden overigens later overgebracht naar het ziekenhuis met rookvergiftigingsverschijnse len. Een van de mannen moest zich bovendien laten behandelen voor snijwonden, die hij had opgelopen bij het inslaan van een ruit. Na onderzoek bleek dat de brand op twee plaatsen tegelijk is ont staan. Volgens de politie wijst dit vrijwel zeker op brandstichting. De bewoonster van het huis, die bij kennissen onderdak had gekregen, legde bij ondervraging tegenstrij dige verklaringen af en is daarom door de politie ingesloten. De wo- Een blik op de woning van de heer Jesse vanuit de te slopen woning aan de Rijnsburgerweg. Baldadige hing liep flinke brand-, rook- en schooljeugd berokkende de heerjesse een schade van enkele duizenden guldens. (foto Henk Bouwman» waterschade op.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5