Een portier betekent sfeer service en vooral veili Nieuwe waardering voor huismeester door kleine criminaliteit WONn Karmelietessenklooster weg uit Auschwitz PAGINA 2 MAANDAG 23 FEBRUARI 198) Minister Korthals Altes wil in de strijd tegen de kleine criminaliteit meer gebou wen laten bewaken. Hij wil de huismeesters en portiers terug. Die zijn onder de druk van stijgende woon lasten geleidelijk aan ver dwenen. Ze zijn nauwelijks te vinden, maar waar ze nog zijn bewijzen ze hun nut. En blijken ze hun geld dubbel en dwars waard. Ze knap pen klusjes op voor de be woners. En soms zijn ze zelfs een soort vertrouwens man. Huismeesters, por tiers. Het zijn onderschatte beroepen. Want je moet be trouwbaar zijn en niet suf fen. En je moet durven op treden tegen dieven en van dalen. Pieter van de Vliet vertoefde enige tijd in de Stadionflat, op steenworp afstand van Nieuw Galge- waard, het domein van de voetbalclub FC Utrecht en haar supporters. door Pieter van de Vliet „Ha dokter, zou u de pel niet opzet ten. Het is nog fris buiten". De al wat oudere man grijpt naar zijn hoofd, merkt het gemis, weifelt. Hij lijkt wat verstoord. Dan knikt hij, minzaam tenslotte. „Bedankt heer Bos, ik waag het er maar op" Hij schuifelt door de draaideur van de Stadionflat. P. H. C. Bos is één van de drie portiers van de uit gele steen opge trokken flat bij stadion Galgen waard. Hij heeft geleerd dienstbaar te zijn. Toch is hij meer dan een bediende. Zijn zorgzaamheid is niet gespeeld, niet om te behagen, niet onderdanig. Het is goed be doeld, als van een vader. Al kijkt hij wel tegen de bewoners op, te gen hun functies vooral. En hun ti tels. Hij somt op wie er professor, meester in de rechten en doctor zijn. Daar praat hij met een ondertoon van ontzag over, krijgt dan iets eer biedigs over zich. Zo hoorde dat, vroeger. Zo heeft hij dat geleerd. De 45 eigenaren van de flats, de meesten gepensioneerd, hebben vrijwel allemaal in Utrecht aanzien gekend, maatschappelijk iets te be tekenen gehad. Velen zijn gewend dat anderen dienstbaar zijn. Som migen vinden dat een vanzelfspre kendheid. Bos is 73 jaar. Leeftijd zegt hem persoonlijk weinig. Dat hoeft ook niet. Want hij is nog kwiek. En sterk. „Geef maar hier. Dat doe ik wel". Hij neemt de zware tas vol boodschappen over van een be woonster, die er zichtbaar moeite mee heeft. Ze reageert opgelucht en dankbaar. Zij is van het gezeul af en Bos heeft dit meer gedaan: door zijn routine heeft hij weinig last van het gewicht Vrijheid De eigenaren van de flats betalen gezamenlijk de portiers. Drie por tiers. Eén voor de ochtend, één voor de middag. En één voor het weekeinde. Hun wijze van dienst baarheid is niet tot en met geregle menteerd. Ze mogen dal tot op ze kere hoogte zelf invullen. Bos be leeft het als vrijheid, waardoor hij zich niet benauwd voelt in het piepkleine hokje naast de draai deur. Er is net ruimte voor een mi nimaal tafeltje en een stoel. Die stoel heeft het comfort dat bij een lange zit hoort. Een extra kussen, iets voor in de rug en een steuntje onder de voeten. Daarmee houdt het comfort op. Het portiers hokje is een ruimte die bij de bouw, zo'n dertig jaar geleden, overgeschoten moet zijn. Dat was nog over, dat was dus voor de por tier. Zo werd er in die tijd gedacht Nu ligt dat iets anders. „Portier is niet m'n beroep. Al voel ik me als portier als een vis in het water. Ik was metselaar, nog in de tijd dat het echt een vak was. Ik kan nog feilloos een muurtje met selen. Ik kan tegels zetten, stuca- doren, maar ook deuren afhangen en profielen stellen. Dat werd je in de bouw vroeger allemaal geleerd, een vanzelfsprekendheid. En al mag ik al dat grote werk hier niet doen, omdat de vereniging van ei genaren, het bestuur, daarvoor haar eigen mensen heeft, ik heb haar. 't Komt hier allemaal van pas. Want ik heb enigszins de bevoegd heid kleine dingen zelf te doen". Kleine klusjes Daartoe behoren ook branche vreemde zaken, bijvoorbeeld klei ne klusjes waarvoor electriciens nauwelijks meer tijd hebben. Het zou voor de fiatbewoners te lang duren en te veel kosten als zo'n vakman er aan te pas zou moeten komen. Bos doet daarom dingen als het vernieuwen van een stek- kertje, van een schakelaartje. Gro te klussen, zoals het witten van pla fonds, doet hij in principe niet. Dat mag niet van het bestuur, van de vereniging van eigenaren. Want dat zou ongelijkheid betekenen, leiden tot jaloezie en onvrede; de ene bewoner zou meer service krij gen dan de andere. Als metselaar werd Bos invalide verklaard. Maar als portier bij de dienst openbare werken voelde hij zich volop valide. „Al die Dat geloop. Dat vind ik leuk. Goeiemorgen meneer Bos. Eerst de werksters. Dan de lagere ambte naren. De hogere. Vervolgens de bazen. De directeur zelf. De parti culieren, de aanemers. En zachtje saan komen de vergaderingen er aan. Het moment voor mij om de stoelen netjes klaar te zetten. Dan stappen de wethouders en de hoge ambtenaren van het stadhuis bin- „Ik kende al die zicht. Als ik iemand éénmaal heb gezien ken ik zijn gezicht en z'n naam er bij. Dat heb ik hier in de flat ook. Hier is het trouwens veel gemakkelijker, want het zijn er minder dan vijftig. Ik weet precies waar ze wonen, wat ze doen of ge daan hebben. Ik zou niet zonder dit werk kunnen. Want ik heb een aar dig pensioen, voor het geld hoeft het niet. Maar het is leuk. Al die mensen die je gedag komen zeg gen. Dat is toch eigenlijk onbetaal baar". Voetbal Hij geeft uit het blote hoofd een opsomming. De namen, de beroe pen. Die weet hij feilloos. Soms weet hij de nummers van de flats. Maar lang niet altijd. „In getallen ben ik nooit zo sterk geweest". De belangrijke telefoonnummers heeft hij daarom opgeschreven. In grote hanepoten op stukken kar ton. Het nummer van de loodgie ter, de aannemer, het energiebe drijf, de reiniging, de taxi's, de wa terleiding, de liftmonteur. Maar ook het nummer van FC Utrecht. Sommige mensen kijken in het telefoonboek niet verder dan het woord Stadionfiat. Stadion, dat is voetbal. Bos was, tot voor twee jaar, zelf actief voetballer. Van DOS is hij lid van verdienste. Zo'n zestig jaar zit hij al bij die roem ruchte club, bij de Kanaries. Naar FC Utrecht gaat hij ook geregeld kijken. Vroeger kon je vanaf de ne gende verdieping van de Stadion flat op het veld kijken. Na de bouw van het nieuwe stadion is dat niet meer mogelijk. De overlast die de rumoerige tri bune van FC Utrecht veroorzaakt valt volgens Bos mee. Ook in de onmiddellijke omgeving van het stadion. „Alleen als ze uit Den Haag, Amsterdam en Rotterdam komen kan het wel eens raak zijn. Ik heb wel geleerd dat je moet pra ten met die jongens. Als ze wat naar me schreeuwen, roep ik ze bij me. Wil ik precies van ze weten wat ze zeiden en wat ze daarmee be doelden. Ze zijn het niet gewend dat mensen met hen willen praten. Ze denken dat mensen alleen maar bang voor hen zijn". „Als jongens beneden in de kel der aan het donderen zijn ga ik er ook op af. Ik zeg dan dat die men sen van de fl.at het zëlf moeten be talen als er iets kapot gaat, dat ze geen huisbaas hebben die dat wel even regelt. Dat begrijpen de mees- 'en. Dan druipen ze af. Een keer heb ik er eentje gepakt. Die gaf ik een rot trap; ik schrok er zelf van, had er ook spijt van achteraf. Die jongen bleef liggen; ik had 'm ze ker met de punt van m'n schoen geraakt. Ze dreigden dat ze 's mid dags terug zouden komen om wraak te nemen. Een collega van mij werd er bijna het slachtoffer van. Een reden voor mij om te pro beren het voortaan alleen met pra ten op te lossen". „Als er echt een ruige wedstrijd is doe ik de draaideur op slot. Dan moeten de bewoners door de zij deur naar binnen. Dat is trouwens geen ongewone situatie. Als ik iets te doen heb op de galerijen of in de kelder gaan de deuren ook op slot. Vreemden kunnen dan niet zo maar doorlopen. Het voordeel van een portier is dat wij altijd weten of er vreemden in de flat zijn. Er kan daardoor niet zo gauw iets onver wachts gebeuren, iets vervelends". Inbreker Er is wel eens ingebroken in en kele flats, desondanks. Dat lag niet aan onachtzaamheid, van de por tiers. De flats op de eerste verdie ping waren vooral doelwit. Een beetje lenige inbreker kan daar ko men zonder van de ingang gebruik te maken. Ze klimmen gewoon een stukje langs de regenpijp, of trek ken zich aan de ballustrade van de eerste galerij omhoog. Toch is het aantal inbraken niet in verhouding tot het aantal in onbewaakte flats. Hetzelfde geldt voor vernielingen. De entree is gezellig en schoon. Een bosgezicht beslaat de grootste wand. Verder hangen er bakken met bloemen die er fleurig bij staan; je kunt zien dat ze geregeld water krijgen en wat kunstmest op z'n tijd. Mensen die moeten wach ten worden daar niet treurig van. Dat bosgezicht en die bloemen stemt hen vriendelijk, weet Bos. Ze maken daardoor al gauw een praatje. „Een beetje service verle nen, een beetje vriendelijk zijn, wat gezelligheid, dat maakt de mensen liever", zegt hij. Bos ging helemaal niet graag weg als portier bij openbaFe werken. Maar het moest. „Ik had persoonlijk niks te lijen, had een geweldig goeie baan daar. Wel tot m'n tachtigste, m'n negentigste, had ik het kunnen uitzingen. Ik zat een maandje of twee, drie thuis, werd ik gebeld. Of ik bij de burge meester wilde komen,-op het stad huis. Kon ik daar weer beginnen. als bode. Hele dagen. Ik zei meteeri ja. Thuis gekomen zei ik tegen m'n vrouw: Ik heb weer een baas. Zt was het er heel niet mee eens. 'Dal gebeurt niet, o nee. Hele dagen werken, na je pensionering, dat is te dol'. Ze zei: 'Als jij het niet af zegt, zeg ik het af. Dat deed ze waarachtig. Ze belde naar het stad huis, dat het niet doorging. Maar het was of de duvel er mee speelde! Kort daarop werd ik weer ge vraagd. Of ik als portier in de Sta dionflat wilde komen werken Voor halve dagen. Daar kon m'n vrouw geen bezwaar tegen maken: En intussen had ze ook wel in de gaten dat ik iets omhanden moest hebben". Eenvoudig De mensen van de Stadionflat heeft hij nu ruim zeven jaar om zich heen. De mevrouw van deftige komaf die vroeger op een landgoed heeft gewoond De zangpedagoge De museumdirectrice. De direc teur van een opleidingsinstituut voor het buitenland op wiens af scheidsreceptie prins Bernhard kwam. „Zo'n man staat gewoon met jou, de portier, te praten. En heel vriendelijk en eenvoudig hoor". De hoogleraar die interes sant onderzoek heeft verricht. „Het is een vrouw maar toch een profes] sor", zegt Bos, nog altijd met hoor bare verbazing dat zoiets bestaat. Er wonen ook middenstanders,! mensen die hun zaak van de hand hebben gedaan en van hun te grote ^ufs af wilden nadat de kinderen de deur uit waren. Een kapper, een aardappelhandelaar. Verder een echtpaar dat veel heeft gedaan voor het ontwikkelingswerk in ^Afrika. En twee hoofdverpleeg kundigen van het nabijgelegen Diaconessenhuis. Bos vertelt wel veel, maar niet alles. Hij respec teert de privacy van de bewoners. Al lijkt hij alles te weten. Zoals de concierges in de romans van Mai- gret. De Stadionflat is in trek. Het is midden in de stad en toch niet he lemaal. De flat heeft status. Hel heet chique te zijn om daar te wo nen. En vooral ook veilig. Veiliger dan de flats boven Hoog-Catharij- ne, ondanks de bewakingsdienst in het winkelcentrum. Het is vooral het gévBoBel daar in de Stadion flat veilig te zitten. Dat heeft met de portiers te maken. Het is de ge ruststellende gedachte dat een ver trouwd iemand je thuis heeft zien komen, dat iemand er op let dat er geen vreemden ronddwalen. Flesje wijn Dat de portiers worden ver trouwd blijkt wel uit het feit dat ze over een duplicaat van de sleutels beschikken. „We gaan met vakan tie. Zorgt u voor de planten. Dat vragen nogal wat bewoners aan ons. En als ze terugkomen verge ten ze je niet. Een flesje wijn, dat krijg je toch al gauw. En met nieuwjaar is er een goede fooi. Voor ons portiers is het een van zelfsprekende zaak dat we bood schappen doen als mensen bedle gerig zijn. Verder brengen we aan het eind van de middag persoon lijk de krant rond. En als er een pakketje komt van de post dan brengen we dat aan de deur. Als iemand niet thuis is - en dat weten wij precies - zetten we het in het halletje. Dat is een kwestie van ver trouwen. Het is voor de portier een prettig idee vertrouwd te worden. Dat moet ook wel want de mensen he"bben voor kapitalen binnen staan". Zelf woont Bos ook in een flat, in Overvecht. Het is volgens, hem de vraag of het bewaken van zulke grote flatcomplexen haalbaar is. Sommige complexen zijn te groot, te onoverzichtelijk. Bovendien is het niet zeker of de bewoners be reid zijn een hogere huur te beta len. Het inschakelen van werklo zen als portier of huismeester zoals minister Korthals Altes wil in de strijd tegen de kleine criminaliteit lijkt hem niet onmogelijk. Maar dan moetén ze wel een toeslag op hun uitkering krijgen, vindt hij. Hij denkt dat verder een strenge selec tie is vereist. '„Het is een onder schat beroep. Niet iedereen kan het maar. Je moet betrouwbaar zijn en niet zitten suffen. Je moet ook de bereidheid hebben r te helpen". Het Karmelietessenklooster in Auschwitz - dat bij joden in de hele wereld op grote weerstand stuit - zal binnen twee jaar wor den overgebracht naar een plaats buiten het vroegere con centratiekamp. Dat heeft de Franse opperrab bijn René-Samuel Sirat gisteren in Genève bekendgemaakt na af loop van gesprekken tussen een joodse en rooms-katholieke dele gatie. Die gesprekken duurden zeven uren. Het klooster zal bij voorkeur worden gevestigd in een joods-christelijk centrum, dat in de buurt van Auschwitz zal worden gebouwd. Sirat: "Wij zijn zeer tevreden. We hebben ons doel bereikt. Alleen de abso lute stilte mag heersen op de plaats waar de grootste misdaad van alle tijden tegen het joodse volk is gepleegd" Van joodse kant namen naast opperrabbijn Sirat aan de ge sprekken deel de president van de joodse organisaties in Frank rijk, Theo Klein, en de voorzitter van het comité dat de protesten tegen het klooster coördineerde, de Amerikaanse hoogleraar Ady Steg. De rooms-katholieke dele gatie bestond uit de Franse kar dinalen Jean-Marie Lustiger uit Parijs en Albert Decoulray uit Lyon. de kardinaal Franciszek Macharski uit Kraków (Polen) en aartsbisschop Godfried Dan- neels van Mechelen-Brussel. Het eerste gesprek over deze zaak was vorig jaar juli. Kort voor het laatste had opperrab bijn Sirat tijdens een bezoek aan Auschwitz zich eraan geërgerd dat een toezegging van kardinaal Macharski nog niet was gereali seerd, namelijk dat de Karmelie tessen slechts 'tijdelijk' in het klooster zouden verblijven. "Ze zitten er nog steeds". "Wij willen nu een ondubbelzinnige toezeg ging". De joodse delegatie kreeg die. Het klooster werd in 1984 ge opend in het gebouw waar in de oorlog het gifgas van het concen tratiekamp was opgeslagen. In Auschwitz zijn ruim vier miljoen mensen omgekomen, van wie twee miljoen joden. In Nederland was het Overleg orgaan van Joden en Christenen (Ojec) een van de instanties die, tegen het klooster op die plaats protesteerden. Dat protest werd overgenomen door kardinaal Si monis, die zijn Poolse collega Macharski dringend vroeg hel klooster te verplaatsen. De de ge loofsleer van het rooms-katholie ke aartsbisdom Rio de Janeiro stelt een onderzoek in naar het boek 'Aards paradijs, heimwee of hoop' van de Nederlandse pa ter J. Mesters, die al bijna twintig jaar in Brazilië werkt. De karme liet, van wie onder de naam Car los Mesters een groot aantal boe ken is uitgekomen, wordt ervan beschuldigd ideeën te versprei den "die niet in overeenstem ming zijn met de christelijke leer over het paradijs en met het ge loof van de kerk". De 'zaak-Mes ters' is tot nu toe niet bij het Vati- caan aangespannen. Mesters stelt in zijn boek, dal het aardse paradijs niet slechts iets is uit het verleden (Adam en Eva), maar juist ook iets is voor een toekomst die op aarde moet worden opgebouwd. Het aartsbisdom Rio de Janei ro heeft de afgelopen jaren nogal wat 'dwalers' achterna gezeten, vooral theologen, paters en semi naristen die de 'bevrijdingstheo logie' zijn toegedaan. Enkele tientallen al hebben de gevolgen hiervan ondervonden (overplaat sing. ontslag of een verbod op publikatie van hun werk). - Voor Radio Bremen heeft de rooms-katholieke theoloog Hans Küng het afgelopen weekeinde de 'kritische priesters' in be scherming genomen. Kung (Zwitser. 58 jaar) ligt zelf al zo'n twintig jaar met het Vaticaan overhoop. Het leerstuk van de 'onfeilbaarheid' van de paus is een van de twistpunten. Hij mag nog wel zijn priesterschap uitoe fenen, maar als theoloog lesge ven mag hij na 1979 niet meer. Volgens Küng behandelt de Soivjet-Unie haar dissidenten nu beter dan het Vaticaan zijn kriti sche priesters. Theologen die het niet eens zijn met de koers van het Vaticaan worden in Rome niet toegelaten "De kerk zou zich moeten afvragen wat Jezus Christus - op wie zij zich tenslot te steeds beroept - zou hebben gezegd over kwesties als geboor tonregeling, scheiding en het toe laten van gescheiden mensen tot de sacramenten. Onze kerkelijke leiding zou zich de vraag moeten stellen of ze wel christelijk ge noeg handelt". Bisschop treedt af' De oud-katholieke bisschop G. A. van Kleef van Haarlem maakt in een brief aan de geeste lijkheid zijn aftreden bekend. In juli dit jaar hoopt hij 65 jaar te worden. Hij voelt zich hoe langei hoe minder in staat zijn ambt volledig uit te oefenen. Van Kleef werd in 1967 geko zen tot opvolger van bisschop J. van der Oord van Haarlem. Daar vóór was hij achtereenvolgens pastoor in Leiden, Gouda en Rot terdam. Hervormde Kerk: beroepen te Ede E. M. Bakker Nijkerk: aangenomen naar Sint Pancras C. Hakkenberg Bergentheim; be dankt voor Scheveningen D. D Lucas Enter; toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar J. W. Bakker, Jisp, en F. W Verbaas, Amsterdam. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar De Lier P. van Die Zuid-Beijerland; bedankt voor Oudega (Smallingerland) J. Pop ping Heerde Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Bodegra ven-Woerden kandidaat J. Wes seling Arnhem; bedankt voor Leeuwarden-Huizum A. de Ruitr Garrelsweer/Ten Post. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor 's Graven- zande R. van Beek Veenendaal. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rotterdam-cen trum L. Blok Nunspeet, voor Rotterdam-Alexanderpolder A. Bac Bodegraven, voor Spijkenis- se C. Hannck Oostkapelle, voor Gorinchem B. van der Heiden Woerden, voor Alblasserdam C. J. Meeuse Rotterdam-Zuid. Ter Aar. Kandidaat N. de Reus hoopt op 10 mei intrede te doen in de gereformeerde kerk alhier. Leiderdorp. In voorjaarszen dingsdiensten van de hervormd- gereformeerde kerkengemeen- schap boden de christelijk scho len van Leiderdorp gistermorgen een bedrag van f. 11.000 aan voor medische zorg en onderwijs aan de Boslandnegers in Suriname De scholen hadden dat gespaard bij een projekt van zending en werelddiakonaat. Zendtijd. De rooms-katho lieke bisschoppen willen meer te zeggen hebben over de vulling van de KRO-RKK-zendtijd. Nu is dat geheel in handen van de KRO, die achteraf verantwoor ding aflegt. De bisschoppen wil len in deze zendtijd meer hun ei gen zegje kunnen doen, zoals de minister-president dat doet na afloop van het kabinetsberaad. De KRO mag beslissen over het hoe en of Willibrord Frequin of Ton Verlind het interview zal doen. Vorige week gaven de bis schoppen een verklaring uit naar aanleiding van de kort gedingen tegen kardinaal Simonis. Ze heb ben moeten afwachten of de KRO ermee zou komen. Volgens perschef H. Heruer van het bis dom Rotterdam - bisschop Bar is 'mediabisschop' - is dat niet gebeurd. De bisschoppen willen volledig verantwoordelijk zijn voor de zendtijd die aan de rooms-katholieke kerkprovincie is toegewezen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2