wma Ruitertop weer op één lijn Juryleden bepalen verloop zwemwedstrijd KNZB wil meer geldschieters Parrel redt eer van Leidse ploeg Winterkampioenschap eindigt in chaos NOP raakt paard kwijt Beele: 'Zwemmers moeten Idezen' Na succes op Indoor Brabant MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 17 EMMEN (GPD) - Het anders zo rustige 'vaarwater' waarin de KNZB gewend is haar kampioenschappen af te werken, werd afgelopen weekeinde in Emmen wreed verstoord door ontketende schoolslagzwemmers. Juryleden, trainers en zwemmers blijken de sinds 1 januari van dit jaar ingevoerde nieuwe regels waaronder de schoolslag mag wor den uitgevoerd, totaal verschillend te interpreteren, en dat had tijdens het tweede week einde van de nationale winterkampioenschappen in Drenthe een complete chaos tot gevolg. EMMEN - Dankzij haar tweede persoonlijke bronzen medaille heeft De Zijl-zwemster Maaike Parrel tesamen met de zilveren jongens-estafette ploeg van De Zijl de eer gered voor de Leidse afvaar diging op het Nederlandse Winter kampioenschap. Voor het overige vielen de prestaties van LZ'86 en De Zijl/LGB in het Aquarena-bad in Emmen tegen. Noordwijkerhou- ter Armin Kruithof flitste op de 100 meter rugslag en keerde eveneens met een bronzen plak huiswaarts. In het afsluitende weekeinde van de nationale titelstrijd konden de Leidse zwemclubs zich gedeelte lijk revancheren voor het falen tij dens de openingsdagen. Uitzonde ringen daargelaten (Maaike Parrel, Antoine van Weerden en De Zijl estafetteploeg) draaide de eerste belangrijke wedstrijd van het sei zoen vooral voor LZ uit op een mis lukking. Directe redenen waren niet aan te wijzen. Waarschijnlijk heeft het griepvirus een stempel gedrukt op het presteren van enkele Leidse fa vorieten. LZ-zwemster Nancy Kijk in de Vechte, medaille-kandidate op de 100 meter vlinderslag voor meisjes geboren in 1974, moest door een zware verkoudheid met een magere negende plaats genoe gen nemen. In het kamp van De Zijl duikelde naast Robert Jansen vooral Niels Ouwerkerk op de per soonlijke nummers in een nie- mandsdal. De 4x200 meter vrije slag voor jongens onder de zestien jaar lever de voor bovenstaand duo, tesamen met Marco Blokpoel en Eelco Par rel, wel het fel begeerde succes op. De Zijl-zwemmers zwommen hun persoonlijk record op dit nummer met negen seconden aan flarden en eindigden op een tweede positie met een tijd van 2.06.00, wat tevens een nieuw kringrecord opleverde. Met Marco Kerkvliet in de ploeg EMMEN (GPD) - De KNZB wil via een wijziging van het sponsoring- reglement andere geldschieters dan badpakkenfirma's interesse ren voor de zwemsport. Op dit mo ment is het recht van sponsoring zowel nationaal als internationaal alleen voorbehouden aan zwemkledingsfirma's. „Van onze hoofdsponsor ontvangen we nu over vier jaar een bedrag van 1,1 miljoen gulden, maar het moet in de toekomst mogelijk zijn dat een bond als de KNZB door meerdere en branchevreemde geldschieters wordt ondersteund", aldus KNZB- directeur Theo van de Klashorst. „We zijn daar nu al weer ruim een jaar mee bezig, maar worden nog gedwarsboomd door de regle menten. Het heeft ons zelfs een po tentiële grote sponsor gekost. Ge lukkig wordt de discussie om de sponsoringreglementen te verrui men niet langer alleen in Neder land gevoerd. Ook internationaal wil men de gelegenheid hebben andere geldbronnen aan te boren". De discussie over nieuwe spon sors laaide met name op toen de bond over 1986 met een begro tingstekort van 230.000 gulden werd geconfronteerd. Door fors te bezuinigen (minder centrale trai ningen, goedkopere trainingskam pen) rekent men er op dat dat te kort dit jaar volledig is wegge werkt, maar de roep om extra fi nanciële steun blijft. „Zeker als je bedenkt dat de subsidies in zes jaar tijd met maar liefst een half mil joen gulden zijn teruggelopen", al dus Van de Klashorst. „We moeten dus wel op zoek naar nieuwe geld bronnen, tenminste als je de aan sluiting met het buitenland niet wilt verliezen". EMMEN (ANP) - Bij de nationale win terkampioenschappen zwemmen in Emmen zijn de volgende nationale (25 meterbaan) records verbeterd: 50 meter vrije slag: Annemarie Ver stappen (Die Heygrave) 25.00. 100 me ter schoolslag: Linda Moes (De Eems- robben) 1.09,32. 200 meter schoolslag: Linda Moes (De Eemsrobben) 2.29.48 en 2.30,10. 400 meter wisselslag: Mil dred Muis (Dedemsvaart) 4.48,20. 4 - x 200 meter vrije slag: Dedemsvaart AC (Marianne Muis, Danielle Veenhui- zen, Mildred Muis en Illse Oegema) 8.15.34. 4 x 100 meter wisselslag: HPC Heemstede (Brigitte van der Lans. Pe tra Hillenius, Nathalie Koekkoek' en Marlies van Deursen) 4.14.04. Mannen: 400 meter vrije slag- Frank Drost (AZPC) 3.51,62. 100 meter schoolslag: Ron Dekker (De IJssel) 1.00,85. 200 meter schoolslag: Patrick Braam (Stormvogel) 2.16,82. Adspiranten: meisjes: 100 meter schoolslag: 100 me ter schoolslag: Linda Moes (De Eems robben) 1.09,32. 200 meter schoolslag: Linda Moes (De Eemsrobben) 2.29,48 en 2.30,10. Jongens: 100 meter schoolslag: Stan Steegeling (Zeeschuimers) 1.05,10 en 1.05.35. 200 meter schoolslag: Stan Steegeling (Zeeschuimers) 2.23,25. 400 meter wisselslag: Stan Steegeling (Zeeschuimers) 4.36,82. voor Eelco Parrel greep dit Leidse viertal op de 4x100 meter vrije slag net naast het brons. De eindtijd van 3.50.36 betekende, net als de tijd van de 4x200 meter estaftte. een limiet voor de Nederlandse Zo- merkampioenschappen. Twee van zulke startbewijzen waren weggelegd voor de LZ- schoolslagspecialist Antoine van Weerden. Was de prestatie van Van Weerden vorige week op de 200 meter schoolslag mannen (laatste in de A-finale) tegenvallend voor zijn trainster Barnhoorn, het afge lopen weekeinde kwam de ver wachting uit. Een prima vierde plaats in de nieuwe kringrecordtijd van 1.05.68 was het uiteindelijke resultaat in de A-finale, die een ze ge opleverde voor Ron Dekker in een nieuw Nederlands record. Maaike Parrel (meisjes 1974) kon na afloop worden gekroond tot zwemster van het NWK. Na haar vorige week behaalde derde plaats op de 100 meter vrije slag en haar twee vijfde plaatsen op de 200 vrij en 200 vlinder, werden er in Em men nog eens een bronzen plak op de 100 meter vlinderslag in 1.11.73 en twee zevende plaatsen op de 200 en 400 meter wisselslag aan toege voegd. Een prachtig resultaat voor Parrel, die wekelijks slechts 5 uur traint. Dat is heel weinig in vergelijking met haar ploeggenoten Niels Ou- De totale begroting van de KNZB bedraagt voor '87 1,9 mil joen gulden. Op zich niet gering, maar de nationale en internationa le _wedstrijdkalender is inmiddels zo overvol dat het geld met schep pen de deur uitgaat. Alleen al de WK in Madrid kostte de bond 250.000 gulden aan reis- en ver blijfskosten. In het sponsorbedrag van Speedo zit ook al bijna geen rek meer, de ruim één miljoen gul den gaat voor bijna de helft op aan het organiseren van evenementen (Speedomeet ctc.) en de rest aan nieuwe kleding voor 120 sporters die elk jaar moet worden aange schaft. „Tot nu toe was het erg moeilijk praten met geinteresseerde spon sors", geeft Van de Klashorst toe. „De FIN A-reglementen dwingen je namelijk niet alleen tot een spon sorcontract met een badpakkenfa- brikant, maar staan ook slechts één logo op het pak toe ter grootte van zestien vierkante centimeter. De zwemmers hoeven geen reclame zuilen te worden, maar wij zijn er wel voorstander vari dat deze re gels worden verruimd. Persoonlijk verwacht ik dat deze zaak op het FIN A-congres tijdens de Spelen van '88 in Seoul ter sprake zal ko men, maar wellicht dat we natio naal al eerder iets kunnen onderne men. Je hoeft niet altijd de interna tionale ontwikkelingen af te wach ten". DEN BOSCH (GPD) - Uitgere kend twee ruiters van het viertal dat vorige week de trainingsstage van de Amerikaan De Némethy boycotte, spraken gisteren bij In- door Brabant namens Nederland een woordje mee. Van het elftal combinaties, dat droomt van aan sluiting met de internationale top, bereikten alleen Raymakers en Dufour de barrage, waarin de te genstand van acht buitenlanders iets te veel van het goede was. Ray makers stuurde aan op een ver dienstelijke derde plaats en moest alleen het Oostenrijkse topduo Frühmann (eerste) en Simon voor laten gaan. Of het nu was ondanks, of dank zij het wegblijven van de bijeenkomst in Weert, daarover werkerk en Robert Jansen, die ze ven tot acht trainingsuren maken. "Dat is echt het minimale aantal trainingsuren om mee te kunnen blijven draaien in de top. De facili teiten beperken zich echter. Finan cieel is het niet haalbaar om meer baduren te krijgen en het wachten is dus eigenlijk op een grote spon sor", aldus De Zijl-trainster Erna van Belkum. In het schaduw van de Leidse ploegen leverde ook Noordwijker- hout prima prestaties. Armin Kruithof behaalde bij zijn debuut op de NWK brons op de 100 meter rugslag voor jongens geboren in 1974 met een tijd van 1.12.06. Leo nard Kroon greep, ondanks een persoonlijk record van twee-en- een-halve seconde, net naast de ereprijzen op deze afstand bij de jongens van jaargang 1972. Kroon wist vorig jaar zomer tijdens de na tionale kampioenschappen in Amersfoort nog een zilveren me daille op dit programma weg te sle pen. Dirk Haasnoot (jaargang 1974) van Z en PC Katwijk sloot zijn toernooi af met een laatste plaats in de 100 meter schoolslagfinale. Met zijn tijd van 1.21.6 bleef Haasnoot ver boven zijn persoonlijk beste tijd van 1.19.9. De jongere jaargangen bestre den elkaar zaterdag in de zesde ronde van de Speedo-series, die uit wilde de geroutineerde ruiter uit Asten-Heusen na de prijsuitreiking best het een en ander kwijt. Nadat de complete olympische selectie na de wereldbekerfinale in Den Bosch voor ampel beraad bij een was geroepen, kwam Rayma kers de geinteresseerden nog even het 'unanieme' standpunt van de topruiters bekendmaken. „Ik heb er nu spijt van dat ik er niet bij ben geweest. Het is allemaal gebaseerd op een aantal misverstanden", al dus de ruiter, die vorig jaar met het paard Jogger terugkeerde in de na tionale equipe en daar waarschijn lijk voorlopig wel zal blijven. „Een communicatie-stoornis tus sen de hippische sportbond, de rui- terfederatie en onszelf', aldus bondscoach Henk Nooren, die vond dat niet alle geledingen „dui delijk genoeg" waren geweest. De problemen zijn echter uit de we reld, al is nog niet geheel duidelijk of De Némethy nu wel of niet te rugkomt. Bovendien schijnt Albert Voorn, Nederlands beste stilist na het stoppen van Nooren, nog niet helemaal op één lijn te zetten met de rest. Maar dat is bij de ruiter uit Knegsel niet geheel ongebruike lijk. Met name Raymakers vond dat er genoeg over de affaire was ge zeurd en dat het nu tijd werd dat de positieve kanten van de nationale ruitersport eens belicht moesten worden. „Want het is echt waar", zo gaf hij de optimistische gelui den van de laatste maanden nog eens extra kracht, „dat we op de goede weg zijn. Dat ik hier derde word, dat Van der Schans in Hel sinki won en Laarakkers in Am sterdam. zijn dingen die jarenlang onmogelijk waren. Dat de succes- acht wedstrijden bestaan. De pro gramma's uit de eerste vier wed strijden worden in de vijfde tot en met de achtste wedstrijd opnieuw gezommen. Zo komt iedere te zwemmen afstand twee maal voor in deze voorrondes, waarvan de fi nale tijdens de Nederlandse Zo- merkampioenschappen op het pro gramma staat. Fleur Bakker (meisjes 1977) van LZ continueerde haar eerste plaats op de landelijke ranglijst op de 100 meter schoolslag in 1.29.9. Op de 50 meter vlinderslag was haar 37.8 goed voor een tweede plaats natio naal gezien. Andere topklasserin- gen waren weggelegd voor LZ- zwemmer Dennis Schouten, die met 1.05.2 op de 100 meter vrije slag goed is voor een top-drie posi tie. Dit geldt ook zeker voor zijn ploeggenotes Bianca Hoks, 100 meter rugslag m'76 in 1.18.4, en Bianca Singeling op de 200 meter wisselslag in dezelfde jaargang: 2.52.7. Christiaan Fisher handhaafde zich ook in de kopgroep van de jaargang 1976. Op de 100 meter rugslag klokte de Katwijker 1.21.0. Op de 200 meter wisselslag kwam Fischer tot een tijdsverbetering van maar liefst acht seconden ten opzichte van dit programma in de tweede ronde: 2.47.3. sen nu wel komen is niet toevallig, maar het is gewoon een feit dat we voor het eerst sinds lange tijd weer mensen hebben die met de interna tionale top meekunnen". Dat vooralsnog geen enkele Ne derlander zeker is van een startbe wijs voor de finale, is volgens Ray makers ook geen teken aan de wand. „Ehrens, Van der Schans en Laarakkers staan er goed voor. Er komen nog enkele wedstrijden waarin ze punten kunnen verzame len. Ik ben ervan overtuigd dat er een paar naar Parijs gaan". Indoor Brabant mocht dan ten dele in het teken staan van de ople ving van de vaderlandse ruiter sport, hoewel de 'toppers' Ehrens en Van der Schans door een springfout in de eerste manche slechts luttele punten voor het to taalklassement verzamelden, inter nationaal sprak de 'come-back' van Hugo Simon eigenlijk veel meer aan. De vanwege zijn spectaculaire rijstijl bij het publiek zeer geliefde Oostenrijker had na een breuk met zijn sponsor al zijn paarden zien vertrekken. Het tijdperk-Gladsto- ne was al ten einde en de opvolger van deze prijsvechter, de uit Twen te afkomstige Lucky Boy-zoon The Freak, werd ineens verkocht. „Ik had nog een vriend in Ameri ka", aldus Simon, „die een paard voor me had. Dat beest had ik vier jaar geleden zelf verkocht. In die periode had die vrijwel niets ge daan. Ik ben er zo'n twee maanden geleden mee gaan werken. Dat daar nu al dit resultaat uitkomt, is haast onvoorstelbaar. Het kan haast niet anders of dit moet een heel goed paard zijn". De toeschouwers hadden zaterdag avond het Aquarenabad al lang en breed verlaten, toen geirïiteerde officials en verongelijkte trainers zich nog druk maakten over de vi deobeelden, die het gelijk van bei de partijen moesten bewijzen. Op de vraag of de drie schoolslagspe cialisten van de Stormvogel uit Vlissingen, onder wie Nederlands recordhouder op de 200 meter Pa trick Braam, terecht waren gedis kwalificeerd in de series, kon ech ter met de beste bedoelingen van de wereld door niemand afdoende antwoord worden gegeven. Juryleden bleven van mening dat zij terecht hadden ingegrepen, trainers plaatsten een groot vraag teken achter het inzicht van de offi cials in de nieuwe regels van de FI- NA (internationale zwembond). Of Simon met de achtjarige Win- zer al naar Parijs zal gaan, is echter twijfelachtig. Zelf verwacht de voormalige Westduitser, die tot dusverre de enige Europeaan was die ooit de werelbekerfinale, het officieuze indoor-wereldkam- pioenschap dus, won, dat het voor zijn nog onervaren paard allemaal iets te vroeg komt. Bovendien is het nog maar de vraag of hij vol doende punten bij elkaar weet te sprokkelen, te meer daar hij giste ren niet het volle pond aan kwalifi- catie-bonus bij elkaar reed. Op de valreep werd hij namelijk verrast door Thomas Frühmann, die daar mee afrekende met het verhaal de eeuwige tweede van zijn land en een geboren pechvogel te zijn. „Het is inderdaad zo", aldus Frühmann', „dat ik altijd ver, maar nooit ver genoeg kom. Met dat verleden hoop ik hier in Den „Typisch Nederlands om zo te rea geren op de nieuwe reglementen", aldus de benadeelde Stormvogel- trainer Johan Hietbrink, „dit is een grote domper voor ons. Maar we zetten door. Eens zullen de juryle den wel op één lijn zitten hoe de nieuwe stijl moet worden uitge legd. Het is alleen jammer dat ze dat al tijdens deze NK niet waren, maar nogmaals, dat is typisch Ne derlands". Voor Patrick Braam, die vorige week met behulp van de verruim de reglementen naar een Neder lands record op de 200 meter schoolslag snelde, was de maat echter vol. Het 18-jarige Zeeuwse talent liet weten dat het voor hem „op deze manier allemaal niet meer hoefde" en pakte zijn rugtas, de Nederlandse winterstrijd latend voor wat het was. „Zo'n reactie kun je verwachten", nam Hiet brink zijn pupil in bescherming. „Hij is nog jong, en had zich boven dien erg veel voorgesteld van dit NK. Ik wil niet zeggen dat hij ook de 100 meter had kunnen winnen van Ron Dekker, maar dat hij een persoonlijk record had gezwom men, was zeer aannemelijk. Laat hem maar even gaan, hij zal deze week wel weer bijdraaien, en dan gaan we weer gewoon verder. Met de nieuwe regels, inderdaad". Duiken Het aangepaste FINA-reglement voor de schoolslag komt erop neer dat zwemmers nu naar het keer punt toe mogen duiken, en na die 'wissel' twee maal een cyclus (een arm- en een beenslag) onder water mogen blijven. Voor aanvang van de derde slag moet echter de wa terlijn doorbroken zijn met het hoofd. Punt van discussie in Em men was evenwel of het 'uitdrij ven' bij de tweede slag nog onder deel was van die cyclus of reeds toebehoorde aan de derde omgang. De jury koos in het geval van de Stormvogel-zwemmers voor het laatste en haalde het trio uit de strijd. „Waar praten we eigenlijk over", reageerde de zogenoemde voorzit ter kamprechter (het hoofd van de jury, red.) Henk Bartelson. „Is het niet opvallend dat alleen de drie Stormvogel-mensen worden gedis kwalificeerd en verder niemand? De regels zijn gewoon verkeerd geinterpreteerd door de mensen in Zeeland. Drie van mijn juryleden hebben geconstateerd dat ze over de scheef zijn gegaan, en zij zouden het dan alle drie verkeerd hebben gezien. Kom nou toch zeg". „Het vreemde van de hele zaak is", diende Johan Hietbrink de kamprechter van repliek, „dat Pa trick Braam vorige week zijn Ne derlandse record op de 200 meter Bosch te hebben afgerekend. Mijn paard Grandeur heeft hier in vier dagen wedstrijdsport niet één foutje gemaakt. Dat lijkt me toch een aardig resultaat". De enige Nederlander die wel licht helemaal tevreden kon zijn was Marcel Dufour, die bij zijn der de optreden op dit niveau ogen schijnlijk moeiteloos de barrage in reed en daar met een springfout uiteindelijk eervol strandde. „Ik heb geen reden tot klagen, maar toch wil ik met deze klassering niet tevreden zijn. Je moet altijd naar meer blijven streven in de sport. Ik zit vast in de subtop van Nederland en met mijn paard Simply Magic heb ik het afgelopen seizoen zo'n 35.000 gulden aan prijzen bij elkaar gereden. Dat bedrag wil ik dit jaar verdubbelen", aldus de jeugdige ruiter, die niet gebukt gaat onder een gebrek aan zelfvertrouwen. op precies dezelfde wijze heeft' ge vestigd. Met dezelfde juryleden langs de kant van het bad. En toen reageerde niemand, ik ben zelfs niet waarschuwend toegesproken dat zij zich op de rand van het toe laatbare bewogen. Hoe is dat dan te verklaren?". Met de opmerking „begrijpelijk dat men nu met dat verhaal aankomt", was de discus sie voor Bartelson echter gesloten. 'Kwade genius' in de bij vlagen verhitte discussie in het toch al tro pische Aquarenabad was Piet Slabber, voorzitter van de Lande lijke Officials Commissie (LOC), in Emmen overigens afwezig wegens ziekte. Hij was hoogstpersoonlijk naar Zeeland afgereisd om de nieu we regels aan Hietbrink en zijn dis cipelen (Stormvogel staat wat be treft de schoolslag samen met Lin da Moes en Ron Dekker in Neder land op eenzame hoogte), te tonen en uit te leggen. Toen Patrick Braam voor de ogen van Slabber toonde hoe het in de toekomst zou moeten gaan, kwam er niets dan lof over Slabbers lippen. Hietbrink: „Zoals je het nu doet is perfect, liet Slabber ons weten. Dus zijn we ook verder gegaan op die voet. Maar nu blijkt hier in Em men dat de ondergeschikten van Slabber het zelf niet met 'de baas' eens zijn. Een meningsverschil is altijd mogelijk, maar ik vind het betreurenswaardig dat dit over de ruggen van de zwemmers wordt uitgevochten". Overigens is niet iedereen het eens over de voordelen die de nieu we FINA-reglementen kunnen op leveren. Volgens Hietbrink hebben eerste peilingen uitgewezen dat het langer onder* water blijven maar liefst 6/10 tot 7/10 van een se conde per 25 meter kan schelen (waarmee Ron Dekker sneller zou zijn dan wereldrecordhouder Adrian Moorhouse, red.), andere trainers trekken die supertijden in twijfel en houden alles liever bij het oude. Anton Koekkoek bijvoorbeeld, clubtrainer van Linda Moes uit Veendam, die tijdens de NWK zo wel het record op de 100 (reeds in de series een tijd van 1.09,32) als de 200 meter schoolslag verbeterde. „Ik begin er pas aan, als de tijden van Linda slechter worden. Voor die tijd peins ik er niet over om haar techniek aan te gaan passen". René Dekker, broer en trainer van Ron (zaterdag ook goed voor een nationaal record op de 100 me ter schoolslag: 1.00,85) laat het van de zwemmer zelf afhangen. „In de aanloop naar dit NK hebben we met de nieuwe regels getraind, en ik moet zeggen dat Ron daarmee 4/10 tot 5/10 van een seconde voor uit ging. In de series van de 100 me ter echter blokkeerde hij, en daar om heeft hij in de finale gewoon op de oude manier gezwommen. En dat dat ook nog steeds goed is voor wereldtijden, heeft hij wel bewe zen met zijn record". De winterkampioenschappen in Emmen hebben wel bewezen dat het schoolslagzwemmen in Neder land met sprongen vooruit gaat. Zowel bij de vrouwen als bij de mannen werd op alle afstanden de recordtijd aangescherpt. Een di rect gevolg van de gouden olympi sche medaille die de inmiddels ge stopte Petra van Staveren („Nee, ik heb nooit meer iets gehoord van de KNZB") op de Spelen van Los An geles behaalde. Direct na die Olympiade staken de op de school slag gespecialiseerde clubtrainers de koppen bij elkaar om het altijd 'erbij hangende' onderdeel nieuw leven in te blazen. Met name 'com puterfreaks' als Johan Hietbrink („Een druk op de PC-knop en er rollen dertig trainingen voor de A- selectie uit") en Anton Koekkoek beten zich met behulp van de per- SQnal computer vast in de materie, met als resultaat dat Oranje zelfs op mondiaal niveau weer een woordje mee kan spreken. „Het voornaamste is nu dat we bij blijven, meegaan met de nieu we ontwikkelingen", aldus Hiet brink. „We moeten de nieuwe re gels van de FINA voor de volle honderd procent aangrijpen voor betere tijden, dan zie ik de toe komst heel positief tegemoet. Ze ker als de vaderlandse juryleden ook meegaan met hun tijd". DEN BOSCH (GPD) - De stichting het Nederlandse Olympiade Paard (NOP), dat er de laatste maanden in was geslaagd meerdere toppaarden tot en met de Olympische Spelen van Seoel vast te leggen, heeft het afgelopen weekeinde tijdens Indoor Brabant een verliesje te incasseren gekregen. De samenwerking met Ans Rou- weler, die in Dominca een van de meest getalenteerde springpaar den van Nederland bezit, kreeg op verzoek van de Markelose ama zone een abrupt einde. Rouweler, met haar tweede paard in de nationale rubrieken van Indoor Brabant overigens bijzonder succesvol, voelde zich door de houding van het NOP en haar afwezigheid in de voorlopige olympische selectie van bondscoach Henk Nooren, lichtelijk mis kend. „Vanaf het moment dat ik zo'n goed paard kreeg en ieder een er zich mee ging bemoeien is de druk voor mij ontzettend groot geworden. Ik had niet de indruk dat de NHS of het NOP me in deze zaak echt' wilden steunen. Daarom leek het ons beter er mee te stoppen en desnoods met een ander paard rustig opnieuw te beginnen". Het is vrijwel zeker dat Dominca op korte termijn naar het buitenland zal vertrekken. EMMEN (GPD) - Bondscoach Ruud Beele blijft bij zijn standpunt dat de vaderlandse zwemtop een keuze zal moeten maken tussen de Universiade (medio juli in Zagreb) en de Europese kampioen schappen in Straatsburg (augustus). „Het is onmo gelijk drie keer achter elkaar te pieken", aldus Bee le. „Eerst de Nederlandse kampioenschappen, dan de Universiade en dan ook nog eens de EK, knappe jongen als je dat op kunt brengen. Nee, na de inter land met Engeland en West-Duitsland op 16 en 17 mei moet ik van iedereen antwoord hebben. Krijg ik dat niet, dan ga ik er gewoon vanuit dat de men sen voor de EK kiezen". Een aantal zwemmers had nogal wat problemen met de brief van de KNZB waarin een keuze tussen beide evenementen werd geeist. Nijdig als men was over het ontbreken van enig vooroverleg en het in twijfel trekken van Beele's standpunt, be sloot men het schrijven van de KNZB te laten voor wat het was. Beele: „De zwemmers moeten begrij pen dat de bond een planning moet maken. Wij, noch de organisatie van de Universiade in Zagreb, kunnen moeilijk tot een paar dagen vantevoren af wachten wat de vrouwen en mannen gaan doen. En nogmaals, het is niet te combineren. Ik heb er geen zin in met oververmoeide zwemmers aan een EK te beginnen. Daarvoor is het evenement als aanloop naar de Olympische Spelen van Seoul te belang rijk".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17