QH Een harde noot kraken Doorbraak Foreholte Verlies en winst van Jan Timinan Van der Wiel deelt prijs Anton Geesink negende dan Twee keer remise is al funest Eerste competitiezege handbalsters LZ geeft niet op, en wint.. Van Poppel tweede in Le Touquet PAGINA 16 SPORT MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 REYKJAVIK (ANP) - Jan Timman herstelde zich gisteren tijdens het internationale schaaktoernooi van Reykjavik van zijn nederlaag in de derde ronde tegen Kortsjnoi. De Amsterdammer zegevierde met zwart tegen de IJslander Jon Arna- Timman kreeg al snel na de Spaanse opening het initiatief. Ar- nason poogde complicaties in de stelling te weven, maar dat kostte hem zoveel bedenktijd, dat de vlag van zijn klok na twee en een half uur viel juist voordat hij zijn 45ste en laatste zet uit wilde voeren. Op dat moment had Timman trou wens toch al een winnende stel ling. De Brit Nigel Short, onlangs met Kortsjnoi winnaar van het Hoogo- venstoernooi, behield zijn score van honderd procent. Dit keer ver sloeg hij met zwart de IJslander Petursson. Timman, die een punt achterstand heeft, deelt de tweede plaats met Kortsjnoi. De Zwitser versloeg met wit de Hongaar Por- tisch, die daardoor van de tweede naar de gedeelde vierde plaats zak te. Ljubojevic boekte na drie achtereenvolgende nederlagen (onder andere tegen Timman) zijn eerste zege. Hij versloeg de nu on- deraanstaande Ijslander Hjartar- TER APEL (ANP) - Het internatio nale schaaktoernooi in Ter Apel heeft drie winnaars opgeleverd. Door de resultaten in de vijfde en laatste ronde van zaterdag eindig den Hans Ree, John van der Wiel en de Westduitser Eric Lobron bo venaan. Het trio verzamelde 3V2 punten. Van der Wiel voegde zich door een zege op de puntloze Gert Ligterink bij Ree en Lobron, die remise speelden tegen respectieve lijk de Tsjechoslowaak Smejkal en de Engelsman Miles. Het duel van Ree vergde slechts twaalf zetten. UTRECHT (ANP) - Anton Gee- sink is gepromoveerd tot negende dan, de op een na hoogste onder scheiding in de judosport. Dit ge beurde tijdens een vergadering van het hoofdbestuur van de judo- bond. Geesink werd zo geëerd voor zijn bijzondere verdiensten voor het judo. Naast zijn activiteiten als judoka, trainer, docent, propagan dist en lobbyist schreef Geesink ook een scriptie over "Judo, de nieuwe basis leermethode". Tijdens dezelfde bijeenkomst van het hoofdbestuur werd Eind- hovenaar Hans Spermon gepromo veerd tot zesde dan. Diezelfde eer viel Leidenaar Aad van Polanen vorige maand reeds te beurt. Irene de Kok won zaterdag in Kielce, Polen, een sterk bezet in ternationaal toernooi. In de finale van de categorie tot 72 kilogram versloeg zij de Poolse Maria Litwi- nowicz. Brons was er voor Jenny Gal, Chita Gros en Angelique Se- "Ik ben wedstrijdleider omdat ik dan in elk geval niet zelf hoef te schaken maar er anderzijds toch bij betrokken ben". Gevleugelde woorden gisteren van Arthur Schuering tijdens het Noteboom- schaaktoemooihet sterkst bezet te evenement in de regio. De stel- lingname van de oud Leids kam pioen en in het dagelijks leven kantonrechter te Middelburg liet zich in de aula van het Rem brandt Lyceum goed begrijpen. Al beperkt het spel zich namelijk tot slechts 64 velden, schaken is toch een veel hardere sport dan men over het algemeen denkt. Niet alleen vanwege de psychi sche belasting en gebeurtenissen tijdens de partij, maar ook door de consequenties van het resul taat van die partij. TH-student te Enschede en oud- Leidenaar Menno Okkes vormde aan het slot van het toernooi een typerend voorbeeld. Terwijl de meeste deelnemers inmiddels vro lijk keuvelend in de speelzaal rondliepen en enkele fanaten nog noest ook de laatste partij uit een serie van zes meenden te moeten analyseren, zat Okkes er op de voormalige plaats van spelen als een zwaar aangeslagen bokser bij. Zojuist had hij zijn partij te gen Gert Pieterse verloren. Dat kostte hem niet alleen dè kans om in zijn eentje de eindzege voor zich op te eisen, maar tevens de vette hoofdprijs van 2000 klin kende guldens. Hem restte slechts een schamele troostprijs van 100 gulden. Op zo'n moment moet je wel even iets wegslikken. De speelopzet van één, uit een kleine tweehonderd man be staande groep waaruit in zes ronden volgens het zogenaamde Zwitserse systeem een winnaar moet worden geplukt, is dan ook meedogenloos en heeft iets weg van een loterij. Jeroen Piket kon erover meepraten. Sinds kort schaker om den brode ("die school was maar een blok aan mijn been, nu kan ik tenminste voluit toernooien spelen"), zag de jonge meester zich tijdens de vierde ronde van het 47 ste Note- boom-toernooi een kostbaar half punt door de vingers glippen: "Ik speelde tegen Visser en wist dat ilc op mijn tellen moest passen, want hij is beslist geen ongevaar lijke speler. Door een foutje in de tijdnood gaf ik het grootste deel van mijn voordeel weg, remise viel daarna niet meer te vermij den. En tja, dan kom je de laa tste ronde met zwart tegen Gert-Jan de Boer, die de confrontatie met mij niet blijkt aan te willen gaan. Hij gooit de zaak in de partij op slot en dan houdt het op. Twee keer remise is funest". Het kon echter nog erger. Jaap van der Tuuk, met een ELO-ra- ting (een in de schaakwereld ge hanteerde maatstaf voor speel- sterkte R.D.) van ruim boven de 2300 punten een duidelijke kans hebber. dacht op vrijdagavond in de eerste ronde een makkie te hebben aan Mark Kramer uit Philidor 3. In die verwachtingen kwam hij bedrogen uit. Kramer Jeroen (r) en Marcel Piket gebroederlijk naast elkaar in het Daniël Noteboom schaaktoernooi. Beiden zouden met een score pan vijf uit zes naast de hoofdprijs grijpen. (foto: Loek Zuyderduin) hakte de Utrechtenaar volledig in de pan en zou later iiog de schoonheidsprijs met dit huza renstukje verdienen. Van der Tuuk's toernooi was daarmee meteen naar de knoppen. Dich- ter-schaker Anton Rosmuller, die ooit nog vanaf het Spaanse ei land Ibiza de Europese toernooi en afstroopte in een tevergeefse poging tot het opbouwen van een prof-bestaan, liep er prompt ont redderd bij: "Zelf heb ik als scha ker geen enkele ambitie meer, ik ben hier gekomen om Jaap rich ting eindzege te helpen. Nu dit is gebeurd kan ik maar beter gaan bridgen". Beter verging het Rinie Kuijf, die zijn ELO-rating beetje bij beetje richting grootmeesterlijke waarden ziet kruipen. Kuijf liet in dit toernooi zondermeer de beste indruk achter. De Leidse meester liet in eerste instantie ronde voor ronde gevierde kop- pen rollen. Tijdens de derde ron de trof Kuijf door een speling van het indelingslot zijn grote ri vaal en de mede-winnaar van vorig jaar, Helmut Cardon. Van een salonremise was ditmaal geen sprake. Met de in zwaar ge peins over het bord verzonken hoofden praktisch tegen elkaar leunend, betoonde Kuijf zich in de slotfase duidelijk de sterkste. Daarna was het de beurt aan oud nationaal kampioen Coen Zuidema om de huidige kracht van Kuijf te ondervinden. Toen Kuijf in de vijfde ronde ook nog eens met Hofman had afgere kend, vond hij het plots welletjes. In de zesde ronde wachtte de Leidse Boskoper de Duitser Ralf Bush als opponent. Naast Okkes de nummer drie met de maxima le score van vijf uit vijf. Een ge geven waar Kuijf niet bijster ge lukkig mee was. Telkens terwijl Kuijf aan het zwoegen was om tot zijn winstpunten te komen, zag Bush zich steeds met lichtere broeders geconfronteerd. Bush had dan ook aanmerkelijk min der zweetdroppels nodig om tot eenzelfde score als Kuijf te ko men. Slechts eenmaal, te weten in de vierde ronde tegen LSG-er Henk van Putten, ging dat langs de rand van de remisehaven. Voor Kuijf had dit alles aanlei ding kunnen vormen om, gege ven het verschil van 165 ELO- punten, te laten zien wie er nu ei genlijk de sterkste van de twee was. Voor die eer bedankte de ge schiedenis student. Nog voor de omstanders het goed en wel in de gaten hadden was de remise een feit, dit ondanks het feit dat Kuijf nu op zijn hoogst een ge deelde hoofdprijs toe zou komen. Bush, de 38-jarige Duitse semi- prof uit Remagen, die het scha ken op een opmerkelijke manier afwisselt met het werken in de wijncampagne, had daar al hele maal geen moeite mee. Immers, hooguit een enkele speler zou met 5Vz punt op gelijke hoogte Jcun- nen komen (dat werd uiteinde lijk alleen Pieterse), terwijl hij er "en passant" op gokte, dat Okkes hen door een overwinning niet zou voorbijstreven. Dat was een juiste gok, die nog eens dubbele winst opleverde, toen bleek dat Bush over de meeste weerstands- punten beschikte en op die grond ook nog eens als eindwinnaar de wisselbokaal mee naar huis mocht nemen. Al met al stond het toernooisys- teem, gezien de tweede slappe fi nale op rij, na afloop danig ter discussie. Joop Piket, die zes par tijen in een weekeinde met het oog op zijn werk teveel van het goede achtte, volgde het geheel vanaf de zijlijn: "Er zou tenmin ste op.een andere manier moeten worden ingedeeld, want nu krui pen allerlei zwakke broeders door de mazen van Het net, ter wijl de sterken elkaar afmaken". Jeroen Piket: "Ik vind dat ik zelf goed heb gesspeeld, maar als ik of en toe op een bord naast mij keek, dan gebeurden daar din gen waar je de haren van ten ber ge rezen. Terwijl het toch spelers betrof met een op dat moment ge lijke score aan die van mij". Namens het organiserende LSG verdedigde Harm Frielink het computergestuurde inde lingsysteem: "Aan elk systeem kleven bezwaren. Na lange dis cussies hebben wij voor het huidi ge gekozen, dat is naar onze smaak toch het minst bezwaarlij ke. De enige echte oplossing zou het spelen van meer rondes zijn, maar meer dan zes gaat gewoon niet in één weekeinde". Dat een relatief lage ELO-ra ting in een toernooi als dit ook niet alles zegt, bleek in diverse duels. Zo trof Marcel Piket in de laatste ronde Alexander Mun- ninghoff als opponent. Oud- schaakjournalist en momenteel correspondent (ondermeer voor deze krant) in Moskbu. Munning- hoff: "Zo nu en dan kom ik over naar Nederland. Buiten wat los se partijtjes, kom ik jaarlijks ei genlijk maar aan één toernooi toe. Ditmaal is dat toevallig het Noteboom-toernooi. Meer tijd heb ik niet, mede daarom moet ik het met een kleine 400 punten minder stellen dan Piket". Desondanks wist Munnighoffs gerenommeer de opponent slechts langs de rand van een gevoelige neder laag het winstpunt te bemachti gen. Met die winst reikte Marcel Piket nog naar een score van 5 uit 6. Dat was goed voor een met Okkes, De Boer, Jeroen Piket, Hofman, Mulder en Zuidema ge deelde vierde plaats. Rijnsburger Wilfried Binnen dijk scoorde 4Vz uit 6 en was op overtuigende wijze de beste spe ler met een ELO tot 1900 punten: "Zo'n lage rating is toch wel ge makkelijk. Je kunt tenminste af en toe in gelijke stand remise aanbieden. Je kunt er namelijk zeker van zijn, dat je op papier veel sterkere tegenstander zo'n aanbod toch bij voorbaat af slaat. Psychologisch bezien levert dat een leuk voordeeltje op". RUUD DOBBELAAR LEIDEN - Voor de waterpoloërs in de hoofd- en eerste klasse zijn de laatste ronden begonnen. De eerste wedstrijden van de play-offs wer den dit weekeinde afgewerkt. Voor de Zijl/LGB, spelend in de degra datiepoule van de hoofdklasse, staat er niets meer op het spel. De tegenstander van zaterdagavond Zian/Vitesse is al zeker van degra datie. De ploeg van Frits Welling deed wat het aan de stand ver plicht was. De winst werd met 12-9 binnen gehaald. LZ'86 speelt in de kampioensplay offs één klasse la ger. De Leidenaars begonnen uit stekend door in Dordrecht koplo per Merwede met 8-10 beentje te lichten. De Zijl/LGB speelde zaterdag avond zeker geen beste wedstrijd. Toch goed genoeg om het Haagse Zian/Vitesse naar een duidelijke nederlaag te spelen. Lange cijd kon Zian/Vitesse in het spoor van de Zijl/LGB blijven. Na 7-4 in twee pe rioden kwamen de Hagenaars in het derde speldeel tot 7-6 terug. Een verrassing leek nog moge lijk. Zover liet de Zijl/LGB het ech ter niet komen. In de laatste perio de werd Zian/Vitesse op eigen helft teruggedrongen en ook speerpunt Anton Heiden werd lamgelegd. Dpelfiunten konden dan ook niet uitblijven. Bij 12-6 liet de Zijl de teugels weer varen en kon Zian/Vi tesse de stand nog een draaglijk aanzien geven. In deze wedstrijd maakte de pas zestienjarige Edo den Boef voor het eerst zijn opwachting in de Leidse hoofdmacht. Periodestan den: 3-3, 7-4, 7-6 en 12-9. Doelpun ten: Marc van Belkum 6, Hans Nieuwenburg 2, Alex van Belkum 2, Paul Belt 2. Voor LZ '86 staat er nog wel de gelijk iets op het spel. De Leide naars spelen een uiterst spannende competitie met als inzet één plaats in het waterpolowalhalla. Voor aanvang van de play-offs stond Merwede één punt voor op ZPB, 't Y en LZ'86. En juist de eer ste wedstrijd van LZ'86 ging tegen Merwede in Dordrecht. Zaak dus om een goed resultaat uit het water te vissen ten einde mee te blijven spelen. Via een sterk gespeelde inhaalra ce na een 6-2 achterstand bleven de mannen van coach Hans Parrel met 8-10 aan de goede kant van de score. De eerste periode leverde een sterker LZ'86 op maar de Leide naars konden dit overwicht niet in de score tot uitdrukking brengen (1-1). De tweede periode werd er aanvankelijk overgeschakeld op een zone-verdediging. Merwede wist daar wel raad mee en kwam op 6-2. Vervolgens schakelde LZ'86 weer terug naar de press. Di rect waren de Leidenaars weer do minerend en de inhaalrace kon be ginnen. Bij 8-8 in de vierde periode was weer van alles mogelijk. Tot twee maal toe werd een man-meer-situa- tie door de Leidse defensie, met aan het hoofd Rob de Wit die in de beginfase wat onzeker debuteerde maar in deze fase zijn ploeg redde, overleefd. Met .nog anderhalve mi nuut te spelen kogelde Ruud Muusse LZ'86 naar een 8-9 voor sprong. Merwede trok met alles wat het had nog één keer ten aanval, maar LZ'86 hield het hoofd koel. Wilco v.d. Zeeuw profiteerde in de laatste seconden zelfs nog van de Dordtse aanvalsdrift en. bepaalde de stand op 8-10. LZ'86 staat nu met ZPB aan de leiding. Volgende week wacht de uitwedstrijd tegen ZPB. Doelpunten LZ'86: Michel v.d. Zeeuw 3, Ruud Muusse 3, Wilco v.d. Zeeuw 2, Frans v.d. Brink 1 en Marco Mulder 12. DIRK KLOOS ROERMOND - Foreholte heeft eindelijk winst kunnen boeken in de eredivisie zaalhand bal. In Roermond werd mededegradatiekandidaat Swift met 19-18 geklopt. Met de rust leidden de Roermondse vrouwen nog met 9-8. Foreholte dankte dit broodnodige succes aan de defensie die telkens weer op tijd van de vertrouwde 5-1 defensie, met Ellen War merdam in haar favoriete rol als stoorspeelster, terugschakelde naar een 6-0 opstelling. Daar had Swift duidelijke proble men mee. En Foreholte was heel attent op het balverlies van de Roermondse vrouwen. De brea kouts van de Voorhoutse ploeg hield Swift in een angstgreep die het niet vermocht te breken. Het enige zwakke punt bij Foreholte, voorzover daarvan zou kunnen worden gesproken na deze collec tief sterke vertoning, laag van de cirkel. Daar stond Elly Hoek er vaak wat verloren bij. Of zij werd te laat aangespeeld of helemaal niet. Maar Foreholte schoot in deze wedstrijd ook raak van afstand. Het werd met nog acht minuten te spelen met de stand 18-14 voor Fo reholte nog spannend toen Swift alles of niets ging spelen en op 'man-to-man' overging. Maar Fore holte liet zich niet van de wijs bren gen. De zege, 19-18, mag dan een winst op het nippertje lijken, het is een verkeerd beeld. Beste illustra tie daarvoor is dat met Elly van Leeuwen in een volkomen vrije breakout keepster Olga Almekin- ders de bal vasthield in plaats van haar aan te spelen. In de .tweede divisie verloor HVS met 7-10 van Hermes en daarmee zitten de Stompwijkse vrouwen meteen weer in de problemen waar zij vorige week na de royale winst op EBHV juist leken te zijn uitge komen. De Stompwijkse aanval werkte echter tegen Hermes lang niet zo inventief als tegen EBHV en dat vooral pakte voor Hermes goed uit. Defensief deed HVS het zeker niet slecht maar als het schotpercentage in een wedstrijd als deze waarin de defensies over heersen zo ongeveer 1 op 5 is gaat het wel mis. De vrouwen van Oase hadden het Carnavalsfeest nog duidelijk in de benen tegen Snelwiek. De Rot terdamse vrouwen gingen zo voortvarend van start dat Oase snel op achterstand werd gezet, 3-8. Even voor de rust hadden Helma. van der Geest, Anita van der Poel en Ina Disseldorp iets terug kun nen doen maar Snelwiek bleef de toon aangeven, 5-9. Het leek er di rect na de hervatting op dat Oase een grote nederlaag tegemoet zou gaan, 5-11. Maar de geest werd toch nog vaardig over Oase toen eerst Gerrit Hogenboom en daarna Hel ma van der Geest doel troffen, 7-11. Daarbij kwam dat Oase de defensie beter organiseerde en daar kreeg Snelwiek het steeds moeilijker mee. Even voor tijd, met nog circa 45 seconden te spelen, leidde Oase met 13-12. De arbitrage, voortdu rend hinderlijk aan het werk voor Oase, gaf toen Snelwiek een straf- worp cadeau en dat was 14-14. Satumus kon den het niet bolwerken tegen een veel sterker Vires et Celeritas, rust 2-8, eindstand 8-15. In de Leidse aanval kon alleen Conny van der Werf gevaar stichten voor de solide Goudse defensie terwijl daarente gen de Goudse aanval regelmatig de gaten vond om hetzij vanaf de cirkel hetzij vanaf afstand raak te schieten. Er was dan ook geen werken tegen. Alleen wanneer nu uit de tweede divisie geen ploeg uit de regio van de derde divisie G de gradeert (HVS en Verburch) kan Satumus het vege lijf nog redden. De mannen van Saturnus verlo ren van Vires et Celeritas na een gelijkopgaande strijd, rust 9-8, ein de 15-16. Saturnus wilde aanvanke lijk de persoonlijke dekking van André van Es niet opheffen maar de andere aanvallers van de ruimte gebruik laten maken. Maar dat le verde weinig resultaat op. Pas toen André van Es de cirkel opzocht kwam Vires in moeilijkheden. Bij 15-15 hielp het geluk de Gouwena ren een handje. André van Es knal de op de paal en de rebound bood Vires een breakout kans en dat be tekende 16-15. In de afdelings eerste klasse wer den de vrouwen van Olympia'72 kampioen door een moeilijke, maar verdiende winst tegen GWP, 12-10. De mannen van Rijnstreek hebben uit de resterende drie wed strijden maar een puntje nodig om de stap terug te zetten naar de der de divisie. De Alphenaren waren met 21-1 veel te sterk voor SOS. HW'70 verloor met 11-13 van Quintus 2. FRANK BONTE LE TOUQUET (AFP) - De Zweed Leif Persson won gisteren de strandcross in Le Touquet (Frank rijk). De Nederlander Jan van Pop- .pel eindigde als tweede. Kees van der Ven, die de strandrace de laat ste vijf jaar beheerste, kwam dit keer niet aan de start. De wedstrijd gekenmerkt door een groot aantal valpartijen. De Fransen Claude He- quet en Franck Lafontan werden met botbreuken naar het zieken huis overgebracht. Jubileum voor Jacques Pommer LEIDEN - De Leidse oud-turner Jacques Pommer heeft gisteren een uniek jubileum gevierd. De 73- jarige Pommer is precies 60 jaar lid van de Leidse gymnastiekvereni ging Excelsior. Een belangrijk deel van de tijd (28 jaar) was de nog steeds in goede gezondheid verke rende Pommer verenigingsleider. Pommer werd in 1927 lid werd van Excelsior en bleek al snel suc cesvol. Tien jaar achtereen was hij Leids turnkampioen, een titel die Pommer pas in 1949 moest afstaan. Sinds 1938 maakte Pommer deel uit van het bestuur, in de oorlogsja ren nam hij ook de technische lei ding op zich. Die functie heeft hij tot 1971 vervuld. Nico Mooren(r) en Hans Blansjaar van Satumus in een vreemd onderonsje.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16