Martinus: geen vrede met brons Flinke vrije val van Emiel Mellaard Wereldrecords van Johnson en Foster Gölz blijkt aanwinst Roche terug aan de top Zware Ronde van Italië JEUGDTRAINER Onervarenlieid speelt volleybalploeg parten in EC-finale Steffi Graf binnen uur winnares in Boca Raton Edine van Heezik springt eindelijk uit anonimiteit MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 13 SEILLANS (AFP/Rtr) - Rolf Gölz is na een maand al een uitste kende aanwinst van Jan Raas gebleken. Zaterdag sloeg de West duitser opnieuw toe in de tweedaagse Ronde van de Haut Var in Zuid-Frankrijk. Na de eerste won hij ook de tweede etappe en daarmee gelijk het eindklassement. De Fransman Ronan Pensee, onlangs winnaar van de Ster van Bessèges, werd met een achterstand van zes seconden tweede ach ter Rolf Gölz. pas winnaar van de Ruta del Sol. Joop Zoetemelk was op de negende plaats de beste Nederlander in de tweede etap pe. Marc van Orsouw op de zevende positie de beste Nederlander in het eindklassement. De openingsrit van de Siciliaanse Wielerweek was geschapen voor de Italiaanse sprinter Guido Bontempi. Hij snelde gisteren na de 95,6 kilometer rond Avola naar de winst. Bontempi versloeg in de sprint zijn landgenoot Adriano Baffi, die behoort tot de ploeg van Johan van der Velde. De Brabander in Italiaanse dienst werd zelf tiende. De Deen Rolf Sörensen eindigde als derde. VALENCIA (ANP) - Stephen Roche heeft gisteren een zwar te bladzijde omgeslagen in zijn wielerloopbaan. De Ierse be roepsrenner won de door slecht weer geplaagde Ronde van Va lencia met een voorsprong van drie en twintig seconden op de Spanjaard Jesus Blanco-Villar, die ook al tweede werd in de Ruta del Sol. Roche, die vorig jaar twee keer werd geopereerd aan een gecompliceerde knie blessure, was over zijn zege minder verheugd dan over zijn herstelde gezondheid. Sean Kelly won giseren de massaspurt in het afsluitende criterium over zestig kilometer in de straten van Valencia. Voor de landgenoot van Roche was het de eerste zege van het seizoen. In de top tien bevon- den zich twee Nederlanders in Spaanse dienst. Neo-prof Luc Suykerbuyk. de verrassend sterk rijdende renner uit Nis pen, werd vierde op nog geen minuut van Roche. Matthieu Hermans, winnaar van drie etappes waaronder de voorlaat ste, eindigde op de negende plaats. Door een valpartij in de Zes daagse van Parijs raakte Roche vorig jaar aan de knie gebles seerd. In maart onderging hij in Genua een operatie, die even wel niet het gewenste resultaat bracht. Hij kwakkelde min of meer voort en ging in oktober, ditmaal in Parijs, weer onder het mes. In de winter trainde hij drieduizend kilometer. Nor maal gesproken had Roche vol doende aan achthonderd kilo meter. „Ik heb in feite in de winter een heel seizoen inge haald", zei Roche, die voor de Italiaanse ploegleider Davide Boifava rijdt. Nu hij Fit is, ver wacht hij evenwel een nieuw probleem: onderlinge concur rentiestrijd. In de formatie rij den ook grootheden als de Zwitser Zimmermann, Giro winnaar Visentini en super- sprinter Bontempi. Roche: „Maar ik voel me sterk genoeg in de grote ronden het kopman schap te dragen". SORRENTO (AFP) - Vicenzo Torriani heeft bij het uitstippelen van het parkoers voor de 70e Ronde van Italië de klimmers be haagd. Hij heeft vijf aankomsten op een bergtop voorzien. Vorig jaar, toen Roberto Visentini de Giro won, waren dat er drie. De Ronde'van Italië begint 21 mei in Sanremo, jaarlijks eind punt van de openingsklassieker met start in Milaan, met een tijdrit over vier kilometer. De eerste etappe is verdeeld in twee stukken. Eerst een bergrit over 18 kilometer, vervolgens een tijdrit over acht kilometer in een afdaling van de Poggio. Torriano blijft ook strooien met tijdvergoedingen. al is het minder dan vorig jaar: 10. 7, 5 en 3 seconden voor de eerste vier finishers. In de twee indivi duele tijdritten, waarvan een op de laatste dag, is dat zelfs 20, 15, 10 en 5 seconden. De koninginnerit is voorzien op 7 juni en gaat over 210 kilometer en vier bergtoppen van Sappada naar Canazei. De vier te beklim men bergen zijn de Croce Comcnico. Gardena, Sella en Pordoi De laatste col is met 2239 meter het hoogste punt van de Giro. Bij de presentatie van het routeschema, zaterdag in Sorrento, zei Torriani de volgende toprenners aan de start te verwachten: we reldkampioen Moreno Argentin, Francesco Moser, Giuseppe Sa- ronni, Roberto Visentini (allen Italië), Tour-winnaar Greg Le Mond (Vst), Jean-Francois Bernard (Fra). Phil Anderson (Aus) en Robert Millar (Schot). DEN BOSCH (GPD) - Net zoals vorig jaar in Italië bleek de derde plaats het hoogst haalbare voor Brother/Marti- nus. Maar overheerste er in Parma na afloop alom tevre denheid over het bereiken van die eervolle klassering, gis teren in Den Bosch konden de Amstelveense volleyballers er geen vrede mee hebben. Het had vóór het toernooi min stens gerekend op de tweede plaats achter CSKA Moskou, dat voor de tiende maal beslag legde op de Europa-Cup voor landskam pioenen. Vooral na de knappe winstpartij (3-1) zaterdag op de Bulgaarse kampioen CSKA Sofia, die het door de Russen geschon den zelfvertrouwen weer behoor lijk opvijzelde, ging men er in het Amstelveense kamp van uit dat ook Panini Modena aan de zegekar kon worden gebonden. De Italianen bleken zich echter mentaal veel beter op de wedstrijd om de tweede plaats te hebben voorbereid. Net zoals tegen CSKA Moskou stond Martinus in de eer ste twee sets stijf van de zenuwen. De Italianen pakten door mes scherp te serveren wel erg gemak kelijk de eerste twee sets. Pas in de derde en vierde set gaven de Am- stelveners aan zich met de Italiaan se kampioen te kunnen meten, waardoor het 3500-koppige pu bliek in de uitverkochte Maaspoort alsnog waar voor zijn geld kreeg. Maar wat Martinus in de eerste twee sets bezielde was ook voor trainer/coach Arie Selinger een raadsel. „Misschien was er een te grote tevredenheid na de winst op Sofia. De onervarenheid van mijn team zal ook een rol hebben ge speeld. Maar wie mij de oplossing van dit probleem kan geven is wel kom". Binnen 37 minuten had het team uit Modena via 15-2 en 15-4 een 2-0- voorsprong opgebouwd. Vooral de keiharde opslag van Luca Canta- galli stelden de Amstelveneense stoppers voor onoverkomelijke problemen. De Italiaan was maar liefst goed voor 11 aces. Ron Zwer ver, door zijn aanval en opslag de uitblinker tegen Sofia, kwam tegen Panini bijvoorbeeld maar tot twee aces. De Italiaanse stoppers bleken gisteren heel wat beter om te gaan met de internationaal nog te ge makkelijke Amstelveense serve dan hun Bulgaarse collega's zater dagavond. Ook in de derde set leek er voor Brother/Martinus geen eer te beha len tegen Panini. De druk op de Italianen werd wel groter, maar niet van dien aard dat aan Amstel veense setwinst kon worden ge dacht. Bij 14-10 begonnen de Am- stelveners, wat geholpen door lijn en scheidsrechters, aan een in drukwekkende inhaalrace. Na in een zinderende finale nog drie 'matchpoints' (14-15, 15-16 en 16- 17) te hebben overleefd, sleepte Martinus er een vierde set uit. In de vierde set ging Martinus goed door. Teun Buys, die in de derde set al nadrukkelijk van zijn aanwezigheid blijk gaf, bleef sco ren en ook Bert Goedkoop gaf blijk een constant niveau te kunnen blij ven halen. Bovendien kwam Pieter Jan Leeuwerink, die tegen de Bul garen zijn basisplaats ten koste van Ron Boudrie heroverde, goed door. Aanvallend viel alleen Marco Brouwers, overigens met Buys de beste stopper tegen Panini, wat uit de toon. Zijn scoringspercentage van 47 procent gaf dat ook aan. Tot 12-7 leek een beslissende vijfde set haalbaar. In die beslis sende fase kwam echter de onerva renheid van Martinus weer om de hoek kijken. „Te voorzichtig", ty peerde Selinger het spel van de Amstelveners in die periode. Pani ni werd daardoor in de gelegen heid gesteld terug in de wedstrijd te komen. De opslag van de meest ervaren Italiaan Bertoli bracht wanorde in de verdediging van Martinus, dat bij 14-13 de laatste kans kreeg om aan een 3-1-neder- laag te ontsnappen. Opnieuw was de opslag van Bertoli doorslagge vend, waardoor de Italianen bij 14- 16 opgelucht adem konden halen. Grote vreugde bij de Italianen. „We hebben bewezen de tweede ploeg van Europa te zijn. En dat zonder buitenlanders. Ik denk, me de omdat de mentaliteit van de Ita liaanse volleyballers aan het veran deren is, dat we in de toekomst de Russen serieus partij kunnen ge ven. Tijdens dit toernooi is geble ken dat het verschil kleiner is ge worden. Ik zie voor de toekomst beslist mogelijkheden", aldus een optimistische coach Julio Velasco. De Italiaanse vreugde stak schril aftegen de bedrukte stemming in het Amstelveense kamp. Ron Zwerver, een van meest opvallen de spelers van Martinus tijdens dit toernooi, wilde niets van zijn eigen goede prestatie weten. „Het is een teamsport en ik had zeker geen re kening gehouden met een derde plaats. Ik had veel meer verwacht. Voor de wedstrijd tegen Moskou had ik zelfs nog de stille hoop dat we die zouden kunnen verslaan. Tevreden, dat ben ik zeker niet". WK volleybal B-landen wellicht in Nederland DEN BOSCH (GPD) - Nederland is door de de internationale vol- leybalbond (FIVB) benaderd om de organisatie van de wereld kampioenschappen voor B-landen in 1990 op zich te nemen. Bondsvoorzitter Piet de Bruin stelde dat er serieus over wordt gedacht om op dit aanbod in te gaan. „Met de ruggesteun van een sponsor zoals die van onze band en de positieve ervaringen van andere evenementen, zullen we dit voorstel sterk in overweging nemen," aldus de praeses van de jubilerende volleybalbond. De v.v. SJC zoekt voor het seizoen 1987-1988 een voor de B-junioren selektie Met training op maandag- en woensdagavond, alsmede be geleiding op zaterdag. Geïnteresseerden kunnen tot uiterlijk 7 maart 1987 solliciteren bij de v.v. SJC, seer. G. Jansen, Joh. Molegraafstr. 15, 2201 LJ Noordwijk. Marco Brouwer passeert hel uit één man beslaande Italiaanse blok. Dal gebeurde te weinig voor de Amstelveners. (foto AN|>) Nieuwe records stayer Romanov MOSKOU (Tass) - De amateur stayer Aleksander Romanov heeft zaterdag drie nieuwe wereldre cords indoor gevestigd. Achter gangmaker Aleksander Sjopin reed Romanov op de Olympische wielerbaan Krilatskoje te Moskou de 50 kilometer in 32 minuten en 56,746 seconden en de 100 kilome ter in 1 uur, 5 minuten en 58,31 se conden. Tussendoor werden in een uur 91 kilometer en 130 meter afge legd. De oude wereldrecords ston den repectievelijk op 33.05,567, 1.06.25,737 en 90,428 kilometer. Ro manov was reeds houder van alle wereldrecords indoor achter de motor. Met de drie wereldrecords van zaterdag bracht hij zijn totaal op 24. Sunter stunt in Dusseldorf DUSSELDORF - Jeroen Sunter van AV Holland eindigde bij de ju nioren-ontmoeting tussen West- Duitsland en Nederland op de 60 meter als vierde. In Dusseldorf klokte de B-junior bij zijn eerste optreden in een vertegenwoordi gende ploeg een tijd van 7.35 se conden. De Westduitsers wonnen de interland met overmacht. Theo van der Veer zegevierde gisteren in de Joe Mann-cross. De Leidse atleet bleef in de buurt van Best zijn naaste belager Jan van Rijthoven 27 seconden voor. EDMONTON (Reuter/DPA/AFP) - De Canadese atleet Ben Johnson heeft zaterdag bij indoor-wedstrij- den in Edmonton het wereldrecord op de 60 meter geevenaard. Net als op 5 januari van dit jaar kwam Johnson na 6,44 seconden over de eindstreep. De Amerikaanse atleet Greg Foster heeft gisteren tijdens indoorwed- strijden in San Diego het wereldre cord op de 60 meter horden geëve naard. Hij liep de afstand in 7.47 seconden, precies dezelfde tijd, die de Canadees Mark McKoy 8 maart van het vorig jaar in Tokio liet af drukken. De ïer Cohan boekte de beste wereldtijd op de 20.000 me ter: 54.07. Bij een sterk bezette tien kilome ter stratenloop in Orlando, heeft de Britse Liz Lynch het wereldrecord van de Noorse Ingrid Kristiansen verbeterd. De 22-jarige Schotse had voor de 10.000 meter 31 minu ten en zeven seconden nodig, 24 tellen minder dan Kristiansen. Bij de mannen zegevierde de Mexi caan Barreto in 28 minuten en 13 seconden. Bij de vrouwen vestigde de Roemeense Valy Ionescu een we reldrecord bij het hinkstapsprin- gen. Zij overbrugde 13,93 meter, te gen de 13,58 van de Russin Galina Gistiakova van februari 1986 te San Diego. Drama rond verspringer in Lievin LIEVIN (GPD) - Nog voordat hij naar Liévin was afgereisd, zag Emiel Mellaard de zware bui al hangen. Maar van de kracht waarmee die zich uiteindelijk ontlaadde, raakte het 20-jarige verspringtalent zaterdagavond toch nog diep onder de indruk. Steffi Graf heeft het tennistoernooi van Boca Raton op haar naam ge bracht. De 17-jarige Westduitse versloeg zondag in de finale in nog geen uur de Tsjechoslowaakse He lena Sukova. De setstanden waren 6-2, 6-3. In warm weer domineerde Graf op alle onderdelen van het spel. In de halve finales gunde de Westduitse de Amerikaanse Pam Shriver zeven games (6-4, 6-3). Su kova rekende toen af met de Ar gentijnse Gabriela Sabatini (4-6, 6- 3, 6-1). Boris 'Becker heeft het met 435.000 dollar gedoteerde interna tionale tennistoernooi van Indian Wells gewonnen. De 19-jarige Westduitser won in de eindstrijd in drie bets van de twee jaar oudere, als eerste geplaatste Zweed Stefan Edberg. De setstanden waren 6-4, 6-4, 7-5. De Leimenaar kreeg als eerste prijs een bedrag van 59.500 dollar (ongeveer 125.000 gulden). Het was de eerste toernooizege van Becker dit jaar en tevens het eerste succes na de scheiding met zijn trainer Gunther Bosch. De Westduitser stond in het gehele toernooi geen set af. Voor Edberg, die in januari de open Australische Steffi Graf: snel klaar. (foto api titel in Melbourne won, was het de eerste nederlaag na vijftien zeges. In de halve finales won Becker met 6-4, 6-2 van de Fransman Yannick Noah en riep Edberg zijn landge noot Mats Wilander met 6-17-5 een halt toe. Zijn twaalfde plaats in de eind rangschikking dompelde de natio nale kampioen in diepe rouw. Met tranen in de ogen constateerde Mellaard direct na zijn teleurstel lende optreden in het Stade Cou vert dat hij wel in een erg diep dal was beland. „Om daar uit te komen zal ik verschrikkelijk hard moeten knokken", stelde de nummer vier van de Europese kampioenschap pen van Stuttgart vast. „Ik had er rekening mee gehouden dat ik hier een afgang zou beleven, maar ei genlijk is het nog beroerder gegaan dan ik had verwacht". Nadat hij vorig jaar aansluiting had gevonden met de Europese verspringtop besloot Mellaard in het winterseizoen meer aan spring en krachttraining te gaan doen. Volgens hem pure noodzaak om de sprong naar de wereldtop te kun nen maken. Het gevolg van die koerswijziging in zijn trainingsaan- pak was dat de atleet uit Spijkenis- se doodsbenauwd werd om te springen. „Ik ben inderdaad een LIEVIN (GPD) - Tegenover het mislukte optreden van Emiel Mel laard stond zaterdag de geslaagde poging van Edine van Heezik om ook eens in internationaal opzicht aan de weg te timmeren. De blessuregevoelige Amsterdamse loste in de ochtenduren eindelijk een deel van haar verspringbelofte in. Op het moment dat de 26-jarige Van Heezik als 'eeuwig talent' in de vergetelheid dreigde te raken, sprong zij in Liévin in één keer uit de anonimiteit. Op bescheiden afstand van de winnares van het brons, de Russische Helena Bilevskia, legde Van Heezik beslag op een keurige vierde plaats. Maar wat echt telde was de forse verbetering van haar Neder landse record, dat zij met 16 centimeter aanscherpte tot 6 meter 63 en waarmee zij zich verzekerde van deelname aan het WK van Indianapolis. Haar plotselinge progressie is volgens Van Heezik het gevolg van een combinatie van factoren. „Om te beginnen heb ik mijn baan als verkoopster in een sportzaak opgezegd. Ik stond de hele dag op mijn voeten en die zijn toch al erg blessuregevoelig. Boven dien heb ik nu meer tijd om te trainen". Ook haar angst om de afzetbalk te missen, is Van.Heezik kwijt geraakt. „Die angst is altijd één van mijn grootste problemen ge weest, maar door eer trucje heb ik mij daar nu overheen weten te zetten. Tegenwoordig markeer ik de plek waar ik aan mijn laatste zes passen begin. Als ik daar goed uitkom, weet ik dat ik me niet meer hoef in te houden en dat ik voluit door kan gaan. Wat zij zaterdag, toen de Oostduitse wereldrecordhoudster Hei- ke Drechsler als enige deelneemster de 7-metergrens passeerde (7,12), tot twee keer toe deed. Want aan haar sprong van 6 meter 63, had zij er al een van 6,61 vooraf laten gaan. stuk sneller geworden, maar ik kan nog niet omgaan met die snel heid", klaagde hij in de aanlooppe riode naar de titelstrijd in Liévin voortdurend. Pas een week voor de kampioen schappen in het Noordfranse pro vincieplaatsje besloot Mellaard aan het verspringen mee te doen, mede op aandrang van zijn kledingspon- sor. De EK-limiet van 7 meter 80 had hij weliswaar niet gehaald, maar door onlangs op het NK in Den Haag in een recordtijd over de horden te 'struikelen' had de hou der van het Nederlandse ver- springrecord (dat hij met een af stand van 7 meter 98 deelt met Henk Visser) toch een startbewijs voor Liévin veroverd. Met de woor den: „Ik zal toch een keertje door de zure appel moeten heen bijten", meldde Mellaard zich daags voor de hordenstrijd bij de verspring bak. Met de vage hoop dat hij met „één knaller" over zijn faalangst heen zou kunnen springen en zich bovendien zou kunnen kwalifice ren voor de eerste wereldkam pioenschappen indoor die over twee weken in het Amerikaanse Indianapolis worden gehouden. Maar de rijzige 'snelheidsma niak' kwam bij lange na niet in de buurt van de 7 meter 90 die nodig was om en vliegticket naar de VS te bemachtigen. Met een serie van 7 meter 62, 7,30 en 7,41 wist Mel laard zich zelfs niet eens te plaat sen voor de eindstrijd en beleefde hij de afgang die hij had gevreesd. Met gemengde gevoelens zag Mellaard vervolgens hoe de Euro pese kampioen Robert Emmijan er wel in slaagde om zijn hoge aan loopsnelheid in een formidabele sprong om te zetten. De afstand van 8 meter 49 die de Sowjetrus overbrugde, was niet alleen ruim voldoende voor de indoortitel, maar betekende eveneens een ver- De Sowjet-atleet Emmijan is blij na zijn beste sprong. Begrijpelijk want de Sowjetrus behaalde niet aleen de Europese titel, maar boeke ook een nieuw Europees record. <roto ap> Hetgeen gebeurde. Mellaard kwam later op de zaterdagavond „Toch is die Emmian beslist niet terug op zijn emotionele beslissing sneller dan ik", wilde Mellaard doen geloven. „Alleen gaat hij na om de 60 meter sprint met hinder nissen te laten lopen. „Ik zal van- de afzet vooruit en ik omhoog. Ik nacht flink in m'n kussen moeten had bij mijn tweede sprong het ge voel alsof ik loodrecht de lucht in ging. Een technisch slechtere afzet dan ik hier heb laten zien, is echt niet denkbaar". Die mening werd gedeeld door bijten en morgenochtend m'n kop met tape bij elkaar moeten plak ken", gaf hij zijn gemoedstoestand weer. Maar daar bleek hij gisteroch- Q^°r tend dus niet in geslaagd, want de he"optreden v^i^onlfptrpU h-d-race !Twa™m£.ïod had^deTvn ^springln® D?laatste van de vijf tipkWaar nif RrprJa nnp hp^op^pi horden bleek voor Mellaard name- prijzen zou kunnen springen. pfo™feLToaptn°meaea"!lnmaaennde 1" het gevolg was dat hij strompelend de finishlijn passeerde, werd g wedstri d raakte hii toch weer n de achillespees voor onderzoek naar weosinjo raaxie nij locn weer in de 7i0i,0nh„ic mnpd WnrHPn Hnnr. greep van de angst en daardoor ging het faliekant mis". Zozeer zelfs dat Mellaard er za terdagavond aanvankelijk de brui aan wilde geven. Van Wijk: „Ik heb het ziekenhuis moest worden door gestuurd. De lichamelijke schade viel achteraf mee, maar de geestelijke averij die de (avond)havo-scholier tegen Emiel gezegd dat hij één opliep, was des te groter. De vrije avond mag balen en desnoods flink janken, maar dat hij daarna weer moet overgaan tot de orde van de dag". val die Mellaard in Liévin maakte was niet alleen pijnlijker, maar ook groter dan hij zelf verwachtte. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13