DAF wil trucks van Leyland overnemen Bova in lift met bussen op maat Uitbreiding Coberco-staking op til Politieke storm over verkoop Nieuw CNV-voorstel in stukgoedconflict Bond zegt 'nee' tegen bod V&D 'Akkoord ministerie fraude visafslagen' Dollar stijgt Amsterdamse hotels in de min Onzekerheid over acties bij Campina Zwarte Ogem-kas uit KLM-kortirigen gevuld DONDERDAG 19 FEBRUARI 19R7 ECONOMIE PAGINA 7 LONDEN/HELMOND (GPD/AP) - De vrachtwagen-divisie van de Britse Rover-fabrie ken, Leyland Trucks, wordt verkocht aan DAF. Dit is gisteren gemeld door de Engelse omroep BBC. Volgens de BBC zal de Britse regering vandaag over het besluit worden ingelicht. DEN HAAG (ANP) - De Vervoers- bond CNV heeft minister De Graaf (sociale zaken) gistermiddag op diens ministerie in Den Haag een gedeeltelijk nieuw voorstel gepre senteerd voor de oplossing van het stukgoedconflict in de Rotterdam se haven, waarmee gedwongen ontslagen kunnen worden voorko men. Voorwaarde is wel dat het mi nisterie circa zes miljoen gulden spreken over het stukgoedconllict bijdraagt. Dat maakte CNV-be- in de Rotterdamse haven. In hoe- stuurder J. Wienen bekend, na het verre dat standpunt een oplossing voor het conflict inhoudt is onbe kend. De minister wilde daarop gisteravond niet vooruitlopen, zo zei zijn woordvoerder, nadat de be windsman had gesproken met de partijen uit het conflict. De Engelse regering moet op korte Hij erkende echter wel dat al enige termijn beslissen over de miljoe- maanden onderhandelingen gaan- nentransactie, die voorziet in de de zijn met DAF en met het Ameri- overname door DAF Trucks van kaanse bedrijf Paccar. Het bericht Leyland Vehicles. De verwachting van de BBC is bevestigd door Mal- dat de regering-Thatcher wellicht colm Bruce, een parlementslid van vandaag nog haar goedkeuring de Liberale Partij; volgens Bruce hecht aan de overname, heeft in heeft de regering al besloten dat Engeland een grote politieke storm Leyland aan DAF zal worden ver- ontketend. In oppositiekringen kocht, van Labour en de Alliantie wordt met klem geprotesteerd tegen de Volgens Bruce heeft de regering- verkoop van de vrachtwagenfa- Thatcher al besloten tot de ver- briek. Men vreest daar dat de over- koop van het bedrijf aan DAF. name, over een periode van vijf Hoewel DAF Trucks en departe- jaar, tot het verlies van 20.000 ba- ment van handel in Londen dit te nen kan leiden. genspreekt, erkent men dat over Een woordvoerder van Leyland de verkoop aanbevelingen zijn ge noemde het bericht 'speculatie', daan door de directie van de Rover Group, waartoe de zwaar verlies lij dende vrachtwagenproducent Leyland Vehicles behoort. De verkoop van Leyland Vehi cles hangt al geruime tijd in de lucht. Aanvankelijk toonde Gene- ral Motors grote belangstelling. Dat concern haakte af toen toen de tttrttpht t aksv>\ r»Q regering weigerde de succesvolle UTRECHT C^P)-De leden van Landrover in het overnameplan op de Dienstenbond FNV bij het wa- te nemen Grote belangstelling renhuisconcern Vroom Drees- v00r Leyland Vehicles toonde tot mann hebben het eindbod van de het laatst toe ook de Amerikaanse directie voor een 2,5-jange cao una- Paccar-onderneming, die een aan- mem afgewezen Zij voelen er niets trekkeiyk bod zou hebben uitge- voor om de arbeidsvoorwaarden bracht voor zo'n lange periode vast te leg gen, vooral in het licht van de voor- DAF Trucks is al maanden bezig genomen reorganisatie. met het inventariseren van de ver- Dit heeft de woordvoerder van schillende mogelijkheden voor sa- de Dienstenbond FNV woensdag menwerking. Het Helmondse be- meegedeeld. De bonden hebben drijf wil echter alleen tot een sa- vandaag nog een gesprek met de menwerking besluiten wanneer V&D-directie. Als zij vasthoudt het onderzoek duidelijk uitwijst aan een 2,5-jarige cao zal de FNV- dat de onderneming daardoor bond het concern een ultimatum wordt versterkt. In tegenstelling tot maandag stellen. Acties liggen tot de bedrijfswagensector van de in het verschiet als het warenhuis- Rover Group zijn de resultaten van concern het ultimatum onbeant- DAF Trucks positief, zo werd in woord laat. december nadrukkelijk gezegd. De andere bonden zijn wel be- Het Nederlandse bedrijf heeft al miljoen gulden) uit bij 1150 Britse toeleveringsbedrijven. Het Britse dagblad The Times meldde dat Leyland een verlies lijdt van meer dan 2 miljoen pond per week, en dat de voorzitter van de Rover Groep, Graham Day, vastbesloten was om met DAF of Paccar tot een akkoord te komen. bezoek van de CNV-delegatie de minister, die gisteren de partij en in het conflict hoorde. Volgens het nieuwe CNV-plan kunnen met behulp van voorstel len, die het ministerie van sociale zaken eerder heeft gedaan, de meeste van de door de werkgevers aangekondigde 350 ontslagen wor den voorkomen, mits werkgevers en werknemers die voorstellen in de nieuwe stukgoed-cao verwer ken. Over die cao wil de Vervoers- bond FNV echter niet praten zo lang de werkgevers hun ontslag plan niet intrekken. Minister De Graaf (sociale zaken) zal zich vandaag of morgen uit- stukgoedbedrijf Kuhne en Nagel, Bij het stukgoedbedrijf Hanno in de Maashaven is gisteren rond het middaguur een staking uitgebro ken. Honderd man van de dag- ploeg na de lunchpauze niet meer aan het werk. De avondploegen bij de Rotterdamse stukgoedbedrij- ven Hanno en Transstorage heb ben de staking van de dagploegen overgenomen. Het gaat in totaal ongeveer honderd man. Bij het waar de dagploeg woensdagmor gen eveneens in, staking ging, wordt wel weer gewerkt. De Vervoersbond FNV heeft woensdag een open brief gepubli ceerd over 'het fabeltje dat bij de ECT in Rotterdam geen schepen meer kunnen worden geladen en gelost, door de verrassingsacties die de bond voor dit grootste con taineroverslagbedrijf in Europa in petto heeft. De bond houdt vooral de ECT-directie verantwoordelijk voor de verspreiding van dit fabel tje. In een reactie op de open brief zei H. Schut namens de ECT-direc- tie dat 'de Vervoersbond FNV doet het nu voorkomen of zij garanties kunnen geven aan de rederijen. "Dat is grote kul, de bond is geen contractpartner. De ECT-directie adviseert in het geheel niet aan de rederijen om weg te blijven. Maar elke rederij stelt ons de vraag of wij de garantie kunnen geven dat hun lading wordt behandeld. Op die vraag moeten wij het antwoord he laas schuldig blijven". Het conflict tussen de bonden en het bedrijf richt zich op het door de ECT-directie opgestelde herstel plan, waarmee het het recente ver lies van twee ladingpaketten wil opvangen. Het plan komt neer op de keus of twintig miljoen gulden bezuinigen of het ontslag voor 250 man. De Vervoersbond FNV wil het overleg met de ECT-directie al leen hervatten wanneer de ECT-di rectie dit herstelplan intrekt. De dagploegen van de stukgoed- bedrijven Müller-Thomsen in de Beatrixhaven, Seaport Terminals in de Margriethaven en de Brittan- mëhaven, en Hanno in de Maasha ven zijn vanochtend in staking ge gaan. Volgens het actiecomité van de Vervoersbond FNV zijn er bij de actie ongeveer 350 havenwer kers betrokken. Voor de kades lig gen zeven schepen te wachten. DEN HAAG (GPD) - Tijdens een vergadering in 1976 in Wieringer- werf heeft een hoge ambtenaar van het ministerie van landbouw aan vertegenwoordigers van visafsla gen toestemming verleend voor het ontduiken van de Europese vangstbepalingen. Verschillende vertegenwoordigers van visafsla gen die er in Wieringerwerf bij meld. Zolang de commissie geen schriftelijke bevestiging heeft van de beschuldiging, heeft de com missie alleen het woord van de vis serijwereld, tegenover dat van de ambtenaren. Daarmee komt men niet verder. Volgens een commis sielid is er buiten de vergadering in Wieringerwerf geen enkele aanwij- hebben dit gezegd tegen de zing gevonden dat het ministerie letterlijk toestemming heeft gege ven voor het ontduiken van de vangstbeperkingen Wel is bekend dat het ministerie op de hoogte was van het gesjoe mel. Minister Braks heeft dat de Kamer in december ook toegege ven. Het ministerie had echter geen wettelijke middelen achter de hand om vissers en visafslagen te Kamercommissie die onderzoek doet naar de betrokkenheid van het ministerie bij de visfraude. De betrokken ambtenaren, die door de commissie zijn gehoord, ontkennen de uitlatingen echter, zo is medegedeeld door een lid van de Kamercommissie, die het voor komen van een 'grijs circuit' bij verschillende Nederlandse visfsla- gen onderzoekt. Grote hoeveelhe- dwingen tot het correct toepassen den vis zouden aldus, in strijd met van de vangstbeperkingen. reid een 2,5-jarige cao af te sluiten. Het eindbod van V&D bestaat uit 1,5 procent loonsverhoging, verho ging van de vakantietoeslag van 7,5 naar 8 procent, uitbreiding van de salarisschalen met een extra perio diek en invoering van een toeslag voor onregelmatig werktijden. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dol lar stijgt weer flink. Werd giste ren een winst van twee cent ge noteerd, vandaag kwam daar nog eens drie cent bovenop. Vanochtend noteerd de munt 209,65 gulden. Vooral berichten dat de Groep van Vijf dit weekeinde in Parijs bijeenkomt om te pra ten over stabilisering van de wisselkoersen bewerkstelligen deze stijgihg. Dit treffen van de ministers van fmanciën en de presidenten van de centrale bank van de vijf grootste indus trielanden (de Verenigde Sta ten, Japan, West-Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk) hing reeds enige tijd in de lucht. De enorme koersval van de dollar baarde op veel terrei nen steéds meer zorgen. De G-5 zal in Parijs proberen enige sta bilisering van de wisselkoersen te bewerkstelligen. Overigens is van Japanse re geringszijde donderdag meege deeld dat voor zondag in Parijs een vergadering van de Groep van Zeven is vastgesteld. De G- 7 bestaat naast de landen van de G-5 uit Canada en Italië. laïiger contact met de Britten. Vo rig jaar sloot DAF Trucks met de Rover Group een contract voor de levering van lichte bedrijfs- en be stelwagens. Ze zouden volgens specificaties van DAF worden ge produceerd. Leyland maakt vrachtauto's van 6 tot 300 ton; het bedrijf heeft in komsten van 320 miljoen pond (bij na 1 miljard gulden) per jaar, waar van ongeveer 20 procent komt uit export naar 93 landen. Leyland geeft per jaar 200 miljoen pond (624 Voorzitter Langereis van de Amsterdamse horeca-afdeling: "Het negatieve beeld van de hoofdstad is funest voor de horeca-wereld". (f0t0 GPD) terd maar dat kon worden bereikt door prijsverhogin- gen: 16,4 procent voor de hotels met meer dan 200 zettingsgraad van de hotels is in 1986 met ongeveer kamers en 11,3 procent bij de kleinere hotels. Dit had veertien procent gedaald, waardoor de rentabiliteit een versch ui ving van gasten tot ge volg van de duurde- ook fiks naar beneden moet zijn gegaan. Dit vertelde re naar de goedkopere hotels. voorzitter H. Langereis van de Amsterdamse afdeling Terwijl de Amsterdamse hotellerie het in 1985 met van Horecaf gisteren tijdens een persconferentie ter minder gasten en overnachtingen moest doen, verbe- gelegenheid van de presentatie van het rentabi- terde de positie van de hotels in Den Haag, Rotterdam liteitsonderzoek over 1985. en Utrecht op dit punt. Volgens het onderzoeksrap port is de koersdaling van de dollar hieraan niet schul- In 1985 telden de Amsterdamse hotels 2,7 procent dig, maar wel de publiciteit in 1985 over onveiligheid in de hoofdstad. Vorig jaar bleven bovendien veel Amerikanen weg vanwege de kernramp in Tsjernobyl gen geboekt. Weliswaar werd de rentabiliteit verbe- en de angst voor terreuracties in Europa. de vangstbeperkende matregelen van de EG, tot verhandeld zijn. Volgens enkele gehoorden zou de vertegenwoordiger van het mi nisterie zou woorden gebezigd hebben als 'jullie zorgen dat de of ficiële boekhouding voldoet aan de vangstvoorschriften, dan zeuren wij niet over de achterliggende zwarte markt'. De onderzoekscom missie beschikt over het officiële verslag van de bijeenkomst, maar daarin staat hierover niets ver- ZIEKENFONDS - De Diensten bond FNV heeft van bestuur en di rectie van het Ziekenfonds Am sterdam en Omstreken (ZAO) geëist dat zij vóór morgen 12.00 uur toezeggen per 1 april de 36-urige werkweek voor de circa 950 werk nemers in te voeren. Als bestuur en directie het ultimatum laten ver strijken, zal de FNV-bond zijn le den tot acties oproepen om de ver dere atv af te dwingen. Kort Zakelijk DSM DSM Limburg blijft bij het voor nemen om een kunststoffenfabriek van Geleen over te plaatsen naar het nabije Belgische Genk. Dat heeft de directie gisteren op een vergadering van de vakbonden meegedeeld. Wel is de directie be reid om de tachtig medewerkers, indien zij meeverhuizen naar Genk, dezelfde arbeidsvoorwaar den als thans te garanderen. De In dustriebond FNV is tegen over plaatsing. Ohra De verzekeringsmaatschappij Ohra heeft de verzekeringsporte feuille overgenomen van de Belgi sche schadeverzekeraar Les Assu rances Internationales Compagnie Beige (AICB). Ohra zegt van de overneming te verwachten dat de toegang tot de Belgische markt wordt vergroot en dat haar positie bij onze zuiderburen wordt ver sterkt. Schuld ARNHEM (GPD) - De veertig werknemers van de Coberco-kaas- fabriek in Borculo sluiten zich zon dagavond aan bij de vorige week in de melkfabrieken in Arnhem en Eefde uitgebroken staking, als de directie van het zuivelconcern vast blijft houden aan de sluiting van die laatste twee vestigingen. Ook bij de weifabriek van Coberco (150 werknemers) in Borculo zijn acties te verwachten. Dat heeft een woordvoerder van de Industrie- en Voedingsbond CNV en de Voe- dindsbond FNV gisteravond mee gedeeld. Hij zei te verwachten dat zich in de komende dagen meer kaasfa- brieken van Coberco zich bij de staking zullen aansluiten. Coberco heeft negen kaasfabrieken waar zo'n 500 mensen werken. Volgens de bonden worden zeker vier fa brieken in het kader van een met de consumptiemelksector verge lijkbare reorganisatie bedreigd met sluiting. De vestiging in Bor- VALKENSWAARD (GPD/ANP) - Cul° zou ..bovenaanhetjystj_e Autobusfabrikant Bova in Val- kenswaard heeft in een periode den met sluiting bedreigd, aldus de ™ei ^"or^rnJkt. 1^978 b^ bonüen. de Bova met 95 werknemers Directeur mr. R. Matheussens slechts touringcars voor kopers in df 5TlC°SLe;rfieufBelgië en Nederland. Dejaaromzet toen 11 miljoen gulden. Nu le- Coberco-klanten. Tevens bepaalde hij echter dat het bedrijf de eerder gedane toezegging aan de bonden om geen besmet werk over te ne men na 48 uur ongedaan mocht maken, omdat ook hij van oordeel was dat Campina moeilijk kan con troleren of de melk via de groot handel alsnog bij klanten van Co berco terecht komt. Prompt trok Campina daarop de toezegging aan de bonden in, waar na die dreigden met acties. Die ac tiedreiging is nu van de baan nadat de directie de bonden had verze kerd dat men er nauwlettend op zal toezien dat er niet aan Coberco- klanten zal worden geleverd. "Die mededeling is voor ons voorlopig voldoende", aldus de vakbonds woordvoerder. "Maar als blijkt dat het loze beloften zijn komen er als nog acties bij Campina". Daar lijkt het nu toch op uit te draaien, aangezien een woordvoer der van DMV-Campina in Veghel ten stelligste ontkent dat er nieuwe afspraken zijn gemaakt met de bonden over het niet leveren van melk aan klanten van Coberco. "Wij hebben geen nieuwe toezeg gingen gedaan aan de vakbonden. Wij willen en kunnen geen afspra ken maken omdat we niet weten wat de groothandel met onze melk doet", aldus de zegsman. Inmiddels hebben de bonden van de zuivelcoöperatie Ormet in Drenthe de verzekering gekregen dat dit bedrijf geen besmet werk meer zal overnemen. Enkele lopen de contracten worden nog afge werkt, maar daarna bedient Ormet geen Coberco-klanten meer. Groothandel Sligro, een groothan del met 21 filialen in Nederland, 400 werknemers en een jaarlijkse omzet van 350 miljoen gulden, in Veghel heeft gisteren laten weten 'zoveel als in haar vermogen ligt' ook zonder medewerking van Campina de door de staking getrof fen detaillisten in Gelderland en Overijssel te bevoorraden. AMSTELVEEN (GPD) - Het voormalige bouw- en handelsconcern Ogem heeft onder meer kortingen op KLM-tickets gebruikt voor het aan leggen van een zwarte kas, die uiteindelijk bijna een miljoen gulden be vatte. De commissie-Slagter, die in opdracht van de Ondernemingskamer bij het Gerechtshof in Amsterdam de ondergang van Ogem heeft onder zocht, dit nu aan het licht gebracht. De kas werd beheerd door de toenmalige secretaris van de raad van bestuur van Ogem, mr. Th. Verduin en het geld lag in een kluis in zijn kamer. Vanaf augustus 1977 werd de zwarte kas gespekt, onder meer door wat werd genoemd 'kwantumkortingen van een leverancier'. Die leverancier, naar nu blijkt de KLM, verlangde 'de grootst mogelijke ver trouwelijkheid aangaande de kortingen'. De luchtvaartmaatschappij geeft, aldus een woordvoerder, inderdaad korting als er grote hoeveelheden tickets worden afgenomen, zoals bij Ogem. Hoewel de internationale luchtvaartorganisatie IATA dit verbiedt. Bij de KLM, zo wordt verzekerd, is dat allemaal keurig geboekt. Hoe Ogem de kortingen administratief heeft verwerkt, is geen zaak van de KLM. Het blijkt dus dat Ogem gewoon de volle prijs van de vliegtickets in de boeken heeft gezet en de kortingen in de zwarte kas deed. Voormalig president-directeur en gedelegeerd commissaris van Ogem, K. Fibbe pre senteerde de zwarte kas destijds als een soort bewijs hoe treurig het met Ogem onder zijn opvolger Udink gesteld was. Later bleek dat Fibbe zelf wel degelijk bij de zwarte kas was betrokken. De commissie-Slagter concludeert dat Ogem van de KLM in de jaren 1977-1979 ruim 840.000 gulden aan kortingen heeft ontvangen. Via een onroerend-goedtransactie was nog eens extra 150.000 in de zwarte kas gestort. Uit de kas ziin Ogem-manaeers en adviseurs zwart betaald. avond dat de dreigende uitbrei- VK°°r± vert ^abnëSkJSbüs^n af m elf Europese landen, aan Tai wan, Australië en Japan. De omzet is gestegen tot 100 miljoen gulden en het aantal werknemers tot 350. Dat kunnen er 500 worden, even bij Coberco aangesloten boeren slechts olie op het vuur zijn. „Steeds meer boeren dringen erop aan om Eefde maar gelijk te slui ten. Dat is technisch mogelijk, maar we zijn er geen voorstander veej ajs bet jaarijjks leveren van, omdat daarmee de sociale ge- aantai bussen. Bova opende vorige volee!} v^n de reorganisatie zeer week een nieuwe fabHriek in vf,_ pijnlijk zullen worden. Als de bon- kenSwaard, die een verdubbeling de capaciteit (tot 500 bussen Doordat zijn export is ingezakt kan Peru een bedrag van 252 mil joen dollar aan achterstallige beta lingen aan het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) niet voldoen. Ecuador zit in hetzelfde parket: dit dat' land is als gevolg van economische problemen niet in staat de voor ja- den nuari vastgestelde driemaandelijk se rentebetalingen Qver zijn bui tenlandse schuld van 8,1 miljard dollar te voldoen. den denken dat zij hiermee de druk op de ketel groter maken, dan jaar) met 2jch meebrengt Dje moeten zij beseffen dat het niet aantallen zullen overigenf niet voorspelbaar is welke kant die v00r 1991 worden bere5lkti wan( krachten zullen voeren aldus Ma- Bova wil niet sneuer groeien dan tneussens. 20 procent per jaar. Bovendien zal De bonden zien af van acties bij er over vier jaar hoe dan ook een DMV Campina nadat ze gistermid- einde komen aan de expansie. Nog dag van de directie van dit zuivel- groter wil het bedrijf, dat elke bus concern de verzekering gekregen inricht volgens de wensen van de hebben dat Campina geen besmet klant, niet worden, werk zal overnemen van Coberco, VranhtniitrVc waar nu al anderhalve week wordt atuiduiu 0 gestaakt. Dat heeft een woordvoer- Bova is in 1870 gesticht door de der van de vakbonden na afloop familie Bots. Aanvankelijk werd van het gesprek met de directie van alles gemaakt, later ging het fa- meegedeeld. Een woordvoerder briekje zich toeleggen op het ma- van de directie gisteravond desge- ken van carrosserieën voor vracht- vraagd onmiddellijk medegedeeld auto's. Na de tweede wereldoorlog geen sprake is van een toe- ontstond er vooral vraag naar bus- zegging van het bedrijf aan de bon- sen. In 1954 ging het bedrijf over in andere handen. Bijna 25 jaar later, De rechter had dinsdag in kort in 1978, wérd het gekocht door geding uitgesproken dat Campina Wolf Lijmer en Piet van Doorne, geen melk meer mag leveren aan zoon van Wim van Doorne, één van de grondleggers van Daf Trucks in Eindhoven. Zowel Lijmer als Van Doorne maakte op dat moment deel uit van de hoofddirectie van Daf. „We heb ben het Valkenswaardse bedrijf overgenomen om te bewijzen dat het op de dag van vandaag ook nog mogelijk is een kleine onderne ming groot te maken. Daar komt bij dat het werken bij een groot be drijf als Daf naast alle voordelen ook beperkingen kent", aldus Lij mer. De grote klapper maakte Bova enkele jaren geleden met de intro ductie van de Futura, een bus met een opvallende druppelvormige voorkant. „We zijn daarmee na tuurlijk niet over één nacht ijs ge gaan. Toch was het een gok. We stonden voor een keus. Moesten we als kleine busproducent de be staande ontwikkelingen blijven volgen of wilden we trendsetter worden. We wisten dat we in dat laatste geval veel op het spel zou den zetten. Een nieuwe trend kan mislukken en dan is het verlies gi gantisch". De Futura werd een groot succes. De groei van Bova is des te op merkelijker omdat de totale inter nationale markt voor autobussen de afgelopen jaren drastisch is te ruggelopen. Dat is enerzijds het ge volg van het vrijwel helemaal weg vallen van het groepsvervoer van en naar het werk. „Daar komt bij dat bussen momenteel langer mee gaan en intensiever worden ge bruikt", aldus Lijmer. Kangoeroes Slaapbus Bova groeide desondanks ge staag door, dankzij het succes van de Futura. Onlangs werden de eer ste twee bussen in Japan verkocht. In Australië rijden bussen die zijn voorzien van een special hekwerk om aanrijdingen met kangoeroes veilig te kunnen doorstaan. Inmid dels is met Australië een assembla gecontract afgesloten. Dit jaar wor den er 17 bussen gebouwd, vol gend jaar 26 en daarna steeds 45 per jaar. „Het was wel nodig om in Au stralië zelf te gaan assembleren. Aanvankelijk verscheepten we complete bussen, maar dat kost aan invoerrechten en transport 100.000 gulden. Door de koersda ling van dé Australische dollar was dat niet langer verantwoord", al dus Lijmer. Volgens hem wordt er momenteel ook in Taiwan onder handeld over een assemblagecon tract. De expansie van het bedrijf heeft ook een onverwacht probleem op geleverd. Het lukt nog maar nau welijks om aan goed geschoolde vakmensen te komen. „We werven nu al personeel in België. In Neder land is duidelijk sprake van een onderwaardering door onderwij zend personeel en ouders - en der halve ook door jongeren - voor de handmatige beroepen. Dat dreigt een groot sociaal probleem te wor den. Als ik drie jaar geleden in de toekomst had kunnen kijken, had ik misschien wel besloten cm de uitbreiding ergens anders te reali seren", aldus Lijmer. Bova is vooralsnog niet bezig met het ontwikkelen van een com pleet nieuwe wagen. „De levens duur van een bepaald, model bus is maximaal tien jaar. Ik voorzie dat de Futura zeker 15 jaar meekan. Voor de ontwikkeling van een nieuwe bus, waarmee zo'n 3 jaar is gemoeid, hebben we dus nog alle tijd". Dat wil niet zeggen dat Bova stil zit. Het bedrijf besteedt per jaar 3 procent van de omzet aan re search en ontwikkeling. Dat leidde onder andere tot de bouw van de speciaal uitgeruste pendelbus, de fietsbus en de slaapbus. „Toen we de slaapbus introduceerden lacht- te bijna heel autobusondememend Nederland ons uit. Nu is er geen touroperator meer die niet één of meer slaapbussen op de weg heeft". Boua-directeuren Van Doorne m) en Lijmer (r) leiden hoog bezoek rond: staatssecretaris Evenhuis van economische zaken. Op de achtergrond het paradepaardje van het busbedrijf, de 'Voyager'(foto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7