Doodstraf in VS gruwelijke loterij Bittere strijd tegen de klok in Argentinië Reagan heft sancties tegen Polen op Volgens Amnesty International Nancy Reagan negeert chef staf Witte Huis Voorstel in Senaat voor stopzetting hulp Contra's Syrië dreigt met ingrijpen in Libanon Carrell biedt Iran zijn excuses aan Nog enkele dagen voor aanklachten tegen militairen DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 NEW YORK - De doodstraf in de Verenigde Staten is een gruwelijke loterij waarbij lokale politiek, geld en ras allemaal een eigen rol spelen. Dat zei de internationale secreta ris-generaal van Amnesty International, Ian Martin, gisteren aan het begin van een cam pagne van zijn organisatie tegen de doodstraf in de VS. - autoritair - «foto ap> NEW YORK (GPD) - De vrouw van de Amerikaanse president, Nancy Reagan, praat al sinds de cember niet meer met de chef staf van het Witte Huis, Donald Regan, omdat zij vindt dat hij moet aftre den. Dat staat in de Washington Post van gisteren. Het bericht werd gisteren direct tegengesproken door zowel de woordvoerder van Regan als de be langrijkste woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater. Vol gens Fitzwater staat Regan in vrij wel dagelijks contact met de vrouw van de president. Al enige keren eerder zijn in Amerikaanse kranten berichten verschenen volgens welke de 'First Lady' de chef staf van het Witte Huis persoonlijk verantwoordelijk stelt voor de problemen waarin haar man als gevolg van de Iran- affaire is terechtgekomen. Die berichten zijn door de per soonlijk woordvoerster van Nancy Reagan nooit echt overtuigend ontkend, hoewel ook nimmer be vestigd. Zeker is wel, dat president Reagan zelf tot dusver geen aan- stalte heeft gemaakt zijn chef staf de laan uit te sturen. Volgens de Washington Post van gisteren echter is het niet ondenk baar dat Regan niettemin besluit binnen enkele weken op te stap pen als hij het gevoel heeft, dat dat de president zou helpen. De algemene stemming in het Witte Huis, zo stelt het artikel, is dat het vertrek van Regan onver mijdelijk is, omdat alleen dan de broodnodige veijonging van de staf op het Witte Huis doorgang kan vinden. Zolang de buitengewoon autori taire Regan er nog zit, is het zelfs Nancy Reagan - Regan moet weg - (foto ap> een probleem geweest vacatures op te vullen. Zo is er nog niemand gevonden die bereid is politiek di recteur van het Witte Huis te wor den, een hoge post die enkele we ken geleden vrijkwam. Op een persconferentie in New York zei Martin dat de campagne in Amerika juist nu nodig is, gezien "het grote aantal mensen dat in Amerikaanse dodencellen wacht. Het gaat om een totaal van 1838 ge vangenen, meer dan ooit tevoren. door Henk Dam In geen ander land ter wereld, met uitzondering van Pakistan, is het aantal mensen dat ter dood wordt veroordeeld zo hoog als in de VS, aldus Martin, die er verder op wees dat de laatste jaren het aantal 'executies' in de VS sterk gestegen is, van 57 in de laatste drie jaar tegen 11 in de zeven jaar daarvoor. WASHINGTON (AP) - De Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen in de VS heeft gisteren ingestemd met stopzetting van de hulp aan de Nicaraguaanse Con tra's. De stemming verliep in grote lij nen volgens de partij verdeling tus sen Republikeinen en Democra ten. De laatsten hebben een meer derheid in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Het is zo goed als zeker dat als de Senaat en het Huis van Afgevaar digden besluiten het advies van de commissie op te volgen, president Ronald Reagan zijn veto zal uit spreken. Het voorstel houdt in dat de Amerikaanse hulp aan de Contra's wordt stopgezet en een aantal Cen- traalamerikaanse landen, Hondu ras, El Salvador, Guatemala en Costa Rica, kunnen rekenen op 300 miljoen dollar steun. De stemming in de commissie volgde een dag nadat de voorzitter van de gezamenlijke stafchefs, ad miraal William Crowe, had gezegd dat de VS door moeten gaan met hulp aan de Contra's, ondanks de moeilijkheden waarmee het verzet tegen de Sandinisten heeft te kam pen. Twee weken geleden liet de voormalige commandant van de Amerikaanse troepen in Centraal Amerika, generaal b.d. Paul Gor man, weten dat de Contra's niet in staat zijn om de Sandinisten mili tair te verslaan.. Buitenland kort Betoging In de Surinaamse hoofdstad Pa ramaribo is gisteren opnieuw be toogd tegen het militaire bewind van legerleider Bouterse. Honder den Surinamers gingen de straat op en eisten weer het vertrek van Bouterse. Ook riepen de betogers leuzen tegen de nijpende voedsel schaarste. "Wij hebben honger", zo schreeuwden ze. Onder de demon stranten bevonden zich veel scho lieren en leerkrachten. De minister van onderwijs waarschuwde dat tegen hen streng zal worden opge treden. Gratie De Sowjet-autoriteiten hebben gratie verleend aan de joodse acti vist Josef Begoen, die een gevan genisstraf van zeven jaar moet uit zitten wegens anti-Sowjet propa ganda. Een Russische functionaris deelde mee dat de gratieverlening is ondertekend door president Gromiko of één van diens plaats vervangers. In dissidente kringen werd gisteren gemeld dat er nog geen nieuws over Begoen is bin nengekomen. Begoens zoon acht het waarschijnlijk dat zijn vader wordt vrijgelaten. Waldheim De in verband met zijn oorlogs verleden omstreden Oostenrijkse president Waldheim zal in septem ber van dit jaar geen bezoek bren gen aan het kunstfestival Europa- lia in Brussel. Het tweejaarlijkse kunstfestival is dit jaar aan Oosten rijk gewijd. De Belgische regering had Waldheim enige tijd geleden laten weten dat hij niet welkom is bij de opening vanwege de 'politie ke en diplomatieke complicaties', Waldheim heeft sinds zijn verkie zing tot president nog geen offi cieel bezoek in het buitenland af gelegd. Amnesty International zal in de komende maanden door middel van een reeks persconferenties, le zingen en dergelijke in en buiten de VS de aandacht trachten te ves tigen op de weer in toenemende mate populair geworden doodstraf in Amerika. Recente opiniepeilingen wijzen erop dat 86 procent van de Ameri kanen voorstander is van het toe passen van de doodstraf in geval len van moord. Meer dan 50 pro cent vindt dat ook op verkrachting de doodstraf moet staan. Woordvoerders van Amnesty In ternational zeiden gisteren dat dat hoge cijfer mede moet worden ver klaard uit onbekendheid van het Amerikaanse publiek met allerlei gegevens rond de doodstraf. In een gisteren voor publikatie vrijgegeven rapport worden tal van voorbeelden gegeven die erop wij zen dat de doodstraf vaak arbitrair wordt gegeven, en dat bovendien de uitvoering van die doodstraf vaak tot buitengewoon gruwelijke taferelen leidt. Het rapport maakt duidelijk dat aan het geven van de doodstraf on der meer racisme te pas komt: niet alleen is 40 procent van de ter dood veroordeelden zwart, statistisch onderzoek heeft uitgewezen dat 90 procent van de ter dood veroor deelden schuldig was bevonden aan het vermoorden van een blan ke, terwijl er net zoveel blanke als zwarte slachtoffers zijn. In tegenspraak met een aantal in ternationale verdragen heeft Ame rika ook gevangenen tot de dood veroordeeld die hun misdaad pleegden toen ze nog minderjarig waren. Drie van hen zijn inmiddels ter dood gebracht, en meer dan 30 zitten er in de dodencel, onder wie vier die pas 15 jaar waren toen ze hun misdaad pleegden. De VS overtreden verder regels van de Verenigde Naties waar het gaat om het ter dood veroordelen van zwakzinnigen. In de staat Vir ginia bijvoorbeeld werd anderhalf jaar geleden een boerenknecht ter dood veroordeeld die door de psy chiater een 'paranoide schizofreen met een geestelijke leeftijd van 8 jaar' werd genoemd. Amnesty schreef in het rapport ten slotte een aantal voorbeelden van zeer gruwelijke doodvonnis sen. Zo wordt het voorbeeld ge noemd van William Vandiver, die in 1985 tot de elektrische stoel werd veroordeeld. Het duurde 17 minuten voor hij dood was. Ook executies met behulp van gas of dodelijke inspuitingen heb ben lang niet altijd een snelle dood ten gevolge. Menigmaal is daar meer dan tien minuten mee ge moeid. BEIROET (UPI/DPAyAFP) - Syri sche troepen hebben gisteren ver geefs geprobeerd de rust te herstel len in het westelijke stadsdeel van Beiroet waar sinds drie dagen zwa re gevechten woeden tussen de Li banese sji'itische Amal en linkse milities. Syrië heeft gedreigd meer troepen naar Beiroet te sturen om een staakt-het-vuren af te dwingen. Bij de gevechten zijn volgens de politie sinds maandag 56 doden en meer dan 200 gewonden gevallen. De Libanese premier Rasjid Kara- mi, een soenniet, dreigde gisteren zijn ontslag in te dienen als de par tijen de strijd niet staken. De chef van de Syrische militaire inlichtingendienst in Libanon, bri gadegeneraal Ghazi Kenaan, gaf de Amal, de Druzische PSP-militie en de Libanese Communistische Par tij (PCL) het bevel binnen 24 uur de wapens neer te leggen. Anders zou Syrië versterkingen naar Bei roet sturen om een wapenstilstand af te dwingen, zo dreigde Kenaan. Volgens militiefunctionarissen h'ebben de Syriërs ten oosten van Beiroet een groot aantal tanks sa mengetrokken. Inwoners van West-Beiroet noemden de gevechten de zwaar ste sinds de Israëlische invasie in Libanon in 1982. De gevechten wa ren grillig en breidden zich over heel West-Beiroet uit. „Wij kunnen de milities niet meer uit elkaar houden. Wij weten niet meer welke militie welke straat in handen heeft", aldus een inwoner. De Amal hief gisteren de blokka de rond het Palestijnse kamp Bouij el-Barajneh op. Maar vol gens ooggetuigen kregen slechts enkele tientallen vrouwen toe stemming het al vier maanden be legerde kamp te verlaten om voed sel en medicijnen in te slaan. Maar Amal liet geen voedselkonvooien van de Verenigde Naties tot het uitgehongerde kamp toe. „Dat hebben zij niet nodig aangezien zij eruit kunnen en zelf inkopen kun nen doen", aldus een Amal-func- tionaris. - de Westduitse ambassade uit protest tegen BONN (GPD) - De Iraanse rege ring heeft uit woede over de tv- grap van Rudi Carrell over ayatol lah Chomeini gisteren het West duitse culturele Goethe-instituut in Teheran gesloten. Deze stap volgde nadat dinsdag twee West duitse diplomaten werden uitge wezen en maandag de Iraanse con sulaten in de Bondsrepubliek wer den gesloten. De Iraanse premier Moesavi kondigde verdere econo mische, politieke en culturele strafmaatregelen aan wegens de 'racistische en fascistische poli tiek' van Bonn. Rudi Carrell gaf gisteren een ver klaring uit, waarin hij stelt dat het niet zijn bedoeling was religieuze gevoelens te kwetsen. „Als het toch zo is overgekomen, dan bied ik daarvoor mijn verontschuldigin gen aan", aldus Carrell. Hij zei later voor de Westduitse televisie dat hij dit gedaan heeft voor zijn familie. Hij zou zijn bedreigd. De politie be waakt nu zijn huis. Ook de directeur van de West duitse tv-zender WDR probeerde in een gesprek met de Iraanse am- bassadeur Djawad Salari duidelijk te maken dateer geen opzet in het spel is geweest. De Westduitse regeringswoord voerder Ost, die de traditioneel goede banden tussen Iran en de Bondsrepubliek benadrukte, hoopt dat er geen verdere stappen volgen. „Voor beide partijen hoop ik dat de zaak zich niet verder uit breidt", aldus Ost. De voorzitter van de commissie buitenlandse zaken van het West duitse parlement, Stercke (CDU) eiste echter dat Teheran de uitwij zing van de twee diplomaten onge daan maakt. Volgens hem is de pa rodie van Carrell bepaald niet ori gineel, maar hij vindt de Iraanse reactie overdreven. Bonn overweegt nog geen diplo- (foto CP) matieke stappen tegen Iran. De re gering hoopt verder door aanvul lende uitleg aan de Iraniërs even tuele extra problemen rond de twee in Libanon gegijzelde West duitsers te voorkomen. Op de vraag of er mogelijk een samenhang bestaat tussen een Westduits schip dat met een lading wapens op weg was naar Iran, maar de reis heeft onderbroken, en de scherpe Iraanse maatregelen na Carrells uit de hand gelopen grap zei woordvoerder Ost: „Dit is zo speculatief, dat we het niet in onze overwegingen hebben opgeno- Waar de Duitse vrachtvaarder nu is, wist geen enkele departementa le woordvoerder te vertellen. Wel werd bekend dat de Portugese re gering de reder van het schip toe stemming heeft gegeven in de buurt van Lissabon wapens te la den. Portugal heeft geen wapen embargo tegen Iran ondertekend, maar omdat het schip onder West duitse vlag vaart is een Westduitse vergunning nodig. En die heeft Bonn niet afgegeven. NEW YORK (GPD) - De Ameri kaanse president Reagan zal een eind maken aan de economische sancties tegen Polen als reactie op de recente hervormingen in dat land. Dat hebben bronnen binnen de Amerikaanse regering gisteren gezegd. De Verenigde Staten gingen eind 1981 tot strenge sancties over na dat de Poolse leider generaal Jaru- zeiski met harde hand was gaan optreden tegen de vrije vakbewe ging Solidariteit. De sancties hielden in, dat er een eind kwam aan de grote Ameri kaanse handelskredieten, en dat voor Poolse goederen aanzienlijk hogere importtarieven dan nor maal van kracht werden. Bovendien werden de visserij rechten voor Poolse vissers in de Amerikaanse wateren opgeschort, en verloren de Poolse vliegmaat schappijen hun landingsrechten, twee maatregelen die inmiddels al weer ongedaan zijn gemaakt. De Amerikaanse regering zal nu alle nog overgebleven sancties ook opheffen. Dat volgt onder meer op de vrijlating van bijna alle politie ke gevangenen in Polen in septem ber vorig jaar. De opheffing van de sancties zal vermoedelijk niet erg goed vallen bij de leiding van Solidariteit. De leider van deze thans illegale vak beweging, Lech Walesa, heeft er bij de Amerikanen op aangedrongen pas tot opheffing over te gaan als ook de laatste twintig politieke ge vangenen vrijkomen, en als Solida riteit door de Poolse regering als vakbeweging wordt erkend. De opheffing van de sancties volgt op een bezoek dat de Ameri kaanse staatssecretaris Whitehead (buitenlandse zaken) eind januari aan Polen bracht. Het feit alleen al, dat dat bezoek plaatsvond, bete kende aanzienlijke dooi in de Pools-Amerikaanse betrekkingen. Sindsdien zijn de twee landen ook overeengekomen binnenkort ,te gaan praten over technische en wetenschappelijke samenwerking. Voorts zal binnen enkele weken een Poolse parlementaire delegatie een bezoek aan de VS brengen. Een stralende Charles Haughey wordt in de Ierse hoofdstad Dublin gefehciteerddoor zijn supporters na het vernemen van de eerste uitslagen van de verkiezingn die dinsdag werden gehouden. Haughey. de afgelopen jaren leider van de oppositionele Fianna Fail-partij, wordt naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe premier van Ierland. Zijn partij zou veruit de grootste worden met ongeveer 80 zetels. In het 166 zetels tellende parle ment zou dat echter vier zetels tekort zijn voor de absolute meerderheid. De huiaige Ierse premier FitzGerald heeft gister avond.voor de tv toege geven de verkiezingen te hebben verloren. De definitieve uitslag wordt overigens pas in de loop van vandaag verwacht. BUENOS AIRES (IPS) - De Ar gentijnen hebben nog een paar da gen de tijd om klachten in te die nen tegen militairen die onder de dictatuur (1976-1983) de mensen rechten geschonden hebben. In de nacht van zondag op maandag aan staande zet de regering van Raul Alfonsin een „punto final", een de finitief punt, achter de periode. De militairen tegen wie voor maandag geen met bewijzen ge staafde klacht is ingediend, kun nen opgelucht ademhalen. Zij heb ben niets meer te vrezen van be wijsmateriaal dat later boven tafel komt. Eind december keurde het parlement de 'punto-fïnal'-wet goed. Sindsdien zijn mensenrech tengroepen en rechtbanken koortsachtig in de weer om zoveel mogelijk zaken aanhangig te ma ken. Volgens mensenrechtengroepen moeten er maandag zo'n duizend zaken bij de rechtbanken liggen voor onderzoek. Zij eisen dat justi tie al die zaken ook daadwerkelijk behandelt en dreigen via het parle ment het ontslag van nalatige rech ters te bewerkstelligen. In de eer ste drie jaar onder een burgerrege ring kwamen slechts dertig zaken voor. Sinds december werken de rechtbanken zich echter uit de naad en schorten zelfs de vakanties op. Onder druk van de militairen wilde Alfonsin de slepende, uit zichtloze kwestie versnellen en binnen afzienbare tijd de wereld uithelpen. Punto final is echter he vig omstreden. Tegenstanders vin den dat teveel misdadigers uit de tijd van de 'smerige oorlog', toen naar ruwe schattingen 9.000 men sen verdwenen, de dans dreigen te ontspringen. Mensenrechtengroepen zeggen nog zeker 250 zaken in portefeuille te hebben, maar de identiteit van de militairen achter de codenamen is nog een raadsel. Zij schatten dat het aantal militairen dat zich op de een of andere manier aan schen dingen van de mensenrechten schuldig heeft gemaakt rond de 4.000 ligt. Begin deze maand verklaarde de procureur-generaal dat de openba re aanklagers zich moeten concen treren op de zaken waarvoor al dui- ap> delijk bewijsmateriaal beschikbaar is. Aangeklaagden die op verant woordelijke posten zaten of per soonlijk wandaden hebben begaan krijgen prioriteit. Daaruit maakten mensenrechtengroepen op dat de lagere militairen, die zich achter bevelen van hogerhand kunnen verschuilen, vrijuit gaan. De president heeft zich met de regeling niet geliefder gemaakt bij de familieleden van de slachtoffers van de smerige oorlog. In de Per manente Vergadering voor de Rechten van de Mens gaan zelfs stemmen op om Alfonsin, een van de oprichters, uit de organisatie te zetten. De president zou zijn ver kiezingsbelofte, („de schuldigen zullen boeten") hebben gebroken. Schoonmaak Alfonsin heeft ook te maken met ontevreden geluiden in het leger. Een grote schoonmaak in de gele deren van het leger, waarbij dui zenden militairen in het beklaag denbankje zouden belanden, kan hij zich niet veroorloven. Niet al leen zou het leger leeglopen, de on vrede zou gevaarlijke vormen kun nen i Het gemok in het leger neemt toe naarmate de definitieve streep na dert. Juan Carlos Pugliese, voorzit ter van het parlement en vooraan staand lid van Alfonsins Radicale Burger Unie (UCR), toonde zich onlangs ongerust over de groeien de kadaverdiscipline onder militai ren. De 'algemene onvrede' leidt tot een 'corpsgeest', van soldaten die elkaar beschermen en het ver zamelen van bewijsmateriaal be moeilijken met het punto final aan de horizon. Vorige week laaiden de gemoe deren weer eens op, dit keer rond de marteling van en moord op twee geestelijken, Carlos Muria en Ga briel Plongevillie in juli 1976. Twee weken later werd bisschop Anto nio Angenelli van de provincie Rioja, die een onderzoek naar de moorden had geëist, om het leven gebracht. Vorige week werd bekend dat generaal buiten dienst José Mala- gamba en luchtmachtcommandant Luis Estrella moeten terechtstaan voor de moorden. Estrella stak zijn woede niet onder stoelen of ban ken en maakte de regering-Alfon- sin uit voor een 'door en door mar xistisch regime'. De luchtmacht sloot hem vervolgens in. Veel militairen vinden dat zij ten onrechte aangeklaagd worden. Dat een aantal 'hoofdschuldigen' be straft wordt, is veel minder omstre den. Een van die 'grote vissen' is oud-generaal Carlos Guillermo Suarez Mason. Hij werd vorige maand in de Verenigde Staten op gepakt en zal naar algemene ver wachting weldra worden uitgele verd. Suarez Mason kreeg begin 1984 een arrestatiebevel aan zijn broek wegens ontvoering, marteling, moord en fraude. Hij dook vervol gens onder. Het leger liet hem val len en ontnam hem zijn rang. De ex-generaal zou ook betrokken zijn geweest bij een complot van ex treem rechts, dat de regering vorig jaar oprolde. Het lijkt erop dat Alfonsin het hoofdstuk van de gruwelen van de smerige oorlog met een aantal spraakmakende processen als te gen Suarez Mason wil afsluiten. Maar het is de vraag of dat vol doende is om de diepgewortelde pijn van de Argentijnse bevolking weg te nemen. Sommige tegen standers van de verzoening heb ben al gedreigd met een rechtszaak tegen de staat. Punto final zou in strijd zijn met de grondwet die wetsgelijkheid voorschrijft. Alfon sins streep onder het verleden stelt de duizenden schuldige militairen buiten die grondwet, menen zij.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5