'Kermisklant' koning op Fries schaatsgala Lineker een plaag voor ploeggenoot Zubizarreta Tafeltennissers bij de les Post haalt zich de woede van collega's op de hals Van t Schip en Suvrijn in Olympische voetbalselectie Ustempel Thialf stroomt opnieuw vol Machtsstrijd binnen iTTF Noren gratis naar EK Ierland vernedert Schotland donderdag ié rauuuaw wut SPORT PAGINA 17 ARGELES-SUR-MER/HEERLEN (GPD) - Eric Vanderaerden en Pe ter Post hebben gisteren voor de eerste wielerrel van het nieuwe sei zoen gezorgd. De chef d'equipe van de Panasonic-ploeg trok zijn Belgische pupil aan zijn auto naar de overwinning in de afsluitende tijdrit van de Ronde van de Mid dellandse Zee. De tijd die Vande raerden op de klokken zette, zou hem ook de eindzege in deze Fran se etappekoers opgeleverd hebben indien collega's en ploegleiders geen protest zouden hebben aan getekend. Het onsportieve gedrag van Vanderaerden en Peter Post werd meteen met diskwalificatie bestraft. Gerrit Solleveld werd uit eindelijk in Argeles-sur-Mer als eindwinnaar gevierd. Gerrit Solleveld bezorgde daar mee de Super Confex-ploeg van Jan Raas een tweede seizoenssuc ces. Zijn Westduitse ploegmakker Rolf Gölz schreef vorige week im mers de Ruta del Sol op zijn naam. De triomf in de rittenkoers aan de Cote d'Azur dankte de 'Sol' aan zijn winst in de slottijdrit, waarin hij werelduurrecordhouder Fran cesco Moser met liefst 40 seconden versloeg. In de eindstand gaat hij met 5 tikken de onttroonde klasse mentaanvoerder Eric van Lancker vooraf. Toen na afloop van de rit tegen het uurwerk over 31 kilometer de balans werd opgemaakt, bleek Eric Vanderaerden twee minuten snel ler dan Gerrit Solleveld gefietst te hebben. Renners en ploegleiders sloegen meteen alarm. „Een aantal coureurs had Vanderaerden aan de auto van Peter Post voorbij zien snellen. Ook ploegleiders hadden dat gezien. Vanderaerden reed ze ker tachtig kilometer per uur. Uit zijn eindtijd bleek dat iets niet klopte. Zelfs wedstrijdleider Jac ques Anquetil en Raymond Pouli- dor, die ook een functie in de ronde bekleedde, spraken schande. De ooggetuigen hebben dan ook met een protest tegen deze grove onre gelmatigheden aangetekend. De wedstrijdcommissarissen bedach ten zich niet lang en diskwalifi ceerden Eric Vanderaerden", foe terde Jan Raas gisteravond. Peter Post en Eric Vanderaerden haalden zich met hun vergrijp de woede van de organisatoren en het peloton op de hals. Het trekwerk in de Ronde van de Middellandse Zee zou wel eens een onprettig staartje voor het Panasonic-duo kunnen krijgen. De bonzen van de Interna tionale Wielren Unie (UCI) zullen zich binnenkort over het door de juryleden van de Ronde van de Middellandse Zee opgemaakte rapport buigen en straffen uitspre ken. De 14e uitgave van de Ronde van de Middellandse Zee werd gisteren overigens in twee ritgedeelten af gewerkt. Voordat Gerrit Solleveld, vorig jaar winnaar van de rode trui in de Tour de France, in de tijdrit de eindzege greep, won de in Ne derlandse dienst (Transvemij-Van Schilt) rijdende Frank Verleyen in de ochtenduren de eerste helft van de vijfde etappe. De wielerploeg van Jan Gisbers start vandaag niet in de derde etap pe van de Ronde van Valencia. De internationale wedstrijdleiding sloot de ploeg uit van verdere deel neming. Volgens de organisatoren had Gisbers geweigerd zijn ploeg opnieuw te laten starten in de na negentig kilometer afgebroken tweede rit, die werd gewonnen door de in Spaanse diensr rijdende Matthieü Hermans. Engelse spits scoort vier keer in oefeninterland zijn vier doelpunten in de oefeninterland t MADRID (GPD/ANP) - Gary Line ker heeft gisteren weer eens zijn faam waargemaakt als pinchhitter. Bij de vriendschappelijke inter land tussen Spanje en Engeland in Madrid, die eindigde in een verras sende 2-4, nam Lineker alle vier Engelse treffers voor zijn rekening. Geen van het kwartet doelpunten van de superproduktieve Brit zou in aanmerking komen voor de schoonheidsprijs, maar de from- meldoelpunten brachten Engeland toch de zege. Hoewel de entourage beslist niet tot groots voetbal noodde, een zwaar veld en een matig bezet sta dion (30.000 toeschouwers), beves tigden beide ploegen, dat vriend schappelijk voetbal toch bijzonder aantrekkelijk kan zijn. Spanje kwam al na een kwartier op voor sprong, toen na een gladverlopen- de aanval Butragueno de bal slim vrijmaakte en langs doelman Shil- ton schoof. Maar in amper drie mi nuten verzette 'matador' Lineker de bakens. Eerst was hij Camacho te snel af, nadat Brian Robson op de paal gekogeld had. Kort daarop gleed hij een doorkopbal van An derson langs zijn ploeggenoot van Barcelona, Zubizarreta, die sinds gisteren wel een Lineker-complex gekregen zal hebben. Al in de eerste minuut na rust was het opnieuw raak. Zubizarreta keerde met de voet een inzet van Arsenal-speler Sansom, waarna Li neker de opspringende bal inkop te. Na tien minuten leek zich voor Spanje het debacle te gaan afteke nen. In amper twee minuten tijd vergrootte Lineker de voorsprong naar 1-4, miste hij nog alleen voor de Spaanse doelman en lepelde Glenn Hoddle op de lat. Maar na een wissel van drie man nam Span je met Joaquin en Roberto weer bezit van het middenveld. Een kwartier voor tijd bracht Ramon AMSTERDAM (GPD) - De ac ties van het comité 'Olympi sche Spelen Nee' van Saar Boerlage zijn de doodsteek ge weest voor de kandidatuur van Amsterdam voor de Spe len van 1992. Dat is gebleken uit een onderzoek door het mi nisterie van buitenlandse za ken onder 37 leden van het In-^ ternationaal Olympisch Comi té. Vooral de vrouwen van de ze IOC-leden voelden zich in de periode voorafgaande aan de verkiezing in Lausanne be dreigd door Saar Boerlage c.s. De 37 IOC-leden, die via 36 ambassades door het ministe rie van buitenlandse zaken werden geinterviewd, maak ten 45 procent uit van de in Lausanne aanwezige leden van het IOC. Op grond daar van, zo staat te lezen in het in terne rapport van buitenland se zaken, is een representatief beeld verkregen van wat er vóór de stemming in de hoofden van de IOC-leden om ging. Boerlage gaf 'Amsterdam' de doodsteek Behalve de acties van het comité 'Olympische Spelen Nee' in Lausanne werd door het merendeel van de IOC-le den ook de presentatie van Amsterdam als te 'agressief bestempeld. Volgens buitenlandse zaken is uit de ontvangen reacties van de diplomatieke posten niet gebleken, dat het imago van Nederland door de acties van het comité 'Olympische Spelen Nee' blijvend is ge schaad. Verscheidene leden, zo merkt het rapport op, achten een kandidatuur van Neder land in de toekomst zeker haalbaar. In een eerste reactie toonde Saar Boerlage zich zeer tevre den met de uitslag van het on derzoek door buitenlandse za ken. „Dit was immers precies wat we wilden bereiken met onze acties in Lausanne: voor komen dat de Olympische Spelen aan Amsterdam zou den worden toegewezen. Dat leden van het IOC zich door ons bedreigd hebben gevoeld, begrijp ik eerlijk gezegd niet. We hebben geweldloze acties gevoerd en beslist geen racis tische uitlatingen gedaan, zo als burgemeester Van Thijn tot voor kort steeds heeft vol gehouden". Uit het rapport van buiten landse zaken blijkt evenwel, dat racistische opmerkingen als 'Nigger go home' hun uit werking bepaald niet hebben gemist op met name de verte genwoordigers uit Derde We reldlanden. Het IOC-lid Flor Isava uit Venezuela ant woordt zich bovendien bijzon der te hebben gestoord aan de tekst 'Olympigs' (olympische varkens) op de stickers die op de kleding van de IOC-leden werden geplakt. ZEIST (ANP) - De A-internationals John van 't Schip (Ajax) en Wilbert Suvrijn (Roda JC) behoren tot de voorlopige selectie van achttien spelers voor het Olympisch voetbal-elftal, dat woensdagavond in Porto tegen Portugal speelt. Zondagavond, als de eerste volledige competitieronde na de winterstop er op zit, blijven zestien voetballers over. Het Olympisch elftal, dat 3 december te Utrecht de eerste wedstrijd in groep B voor Seoel 1988 met 0-1 verloor van Oost-Duitsland, oefent niet voor het duel met Portugal. Volgens bondscoach Rinus Michels betekent de uitverkiezing van Su vrijn en Van 't Schip niet, dat zij zijn afgevallen voor het Nederlands elftal. Van 't Schip en Suvrijn kunnen volgens de KNVB voor de Olympi sche ploeg uitkomen, doordat zij geen interlandwedstrijd hebben ge speeld in de voorronden van de wereldtitelstrijd. Van 't Schips ploeggenoot Aron Winter, maandag door zijn collega's in het betaald voetbal gekozen als het talent van 1986, is „gepromoveerd" van Jong Oranje naar de Olympische selectie. Ook John de Wolf, de centrale verdediger van FC Groningen, en RKC-spits Peter van Velzen, tijdens de verkiezing uitgeroepen tot beste speler van de eerste divisie, zijn nieuw in de groep. De voorlopige selectie van 18 spelers is: Blind, Menzo, Van 't Schip en Winter (allen Ajax), Hofman (Feyenoord), Boessen (Fortuna S), Van Dijk, Roossien, Verkuyl en De Wolf (allen FC Groningen), Boerebach (GA Eagles), Van Velzen (RKC), Hoekman en Suvrijn (beiden Roda JC), Leng- keek (Sparta), Snelders (FC Twente) en Van Loen en Plomp (beiden FC Utrecht). de eindstand met een kopbal op 2- 4. Voor de wedstrijd kwam het in de buurt van het Bernabeu-stadion tot ernstige incidenten tussen Spaanse en Britse supporters. Le den van de agressieve Madrileense supportersclub Ultra-Sur gingen enige Britse Hooligans met messen te lijf. Drie Britse supporters moes ten met messteken in een zieken huis behandeld worden. Een van hen was er gisteren volgens een medisch bulletin ernstig aan toe, nadat hij steken in de borst en in de rug had opgelopen. Enkele le den van de groep Ultra Sur, die zich de laatste maanden te buiten gaat aan gewelddadige acties ook tegen aanhangers van tegenstan ders van Real Madrid in de Spaan se Liga, hadden reeds voor de wed strijd aangekondigd Britse suppor ters te zullen aanpakken. Al in de nacht van dinsdag op woensdag had de politie twaalf En gelsen, elf mannen en een vrouw, in Tolosa gearresteerd wegens het vernielen van een treinstel en po gingen een conducteur uit de trein te gooien. Zes anderen werden in Burgos aangehouden wegens ver nielingen en handtastelijkheden in een discotheek. Wales De nationale voetbalelftallen van Wales en de Sowjet-Unie hebben elkaar gisteravond in evenwicht gehouden. De vriendschappelijke interlandwedstrijd eindigde in 0-0. Het gevaarlijke spitsenduo van Wales, Ian Rush en Mark Hughes, had het moeilijk met de stugge ver dedigers van de Sowjet-Unie. De in Spanje voetballende Hughes bracht de 17.000 toeschouwers na een half uur in extase. Hij maakte zich los van zijn bewaker en scoor de. Scheidsrechter Ritchie keurde de treffer echter af wegens een overtreding van de Barcelona- spits. De beste kans van de wed strijd was voor Igor Belanov. De Europese voetballer van het jaar 1986 zag zijn schot door doelman Southall en verdediger Blackmore op de doellijn gekeerd. HEERENVEEN (GPD) - De schaatsminnaars kunnen er maar niet genoeg van krijgen. Drie dagen na het glorieuze WK deden ze het in de ijstempel van Thialf nog eens dun netjes over, want ook gisteravond bij het schaatsgala zat de hal vol met 14.000 uitbundige toeschouwers. Op het ijs ging het er beduidend minder ernstig aan toe dan het afgelopen weekeinde. Het was meer volksvermaak dan sport waarmee de massa zich amuseerde. Een voortreffelijke 39,57 van de Amerikaanse Bonnie Blair, die hiermee het wereldrecord van de afwezige Karin Kania op het nippertje miste, vormde het sportieve hoogtepunt van de wedstrijdschaatsers. Tijdens haar recordjacht in maart van het vorig op de Medeo-baan had de Oostduitse voor de 500 me ter 39,52 nodig. Het wereldrecord kon ze gisteravond onmogelijk kwijtraken, want de wedstrijd in Heerenveen was niet aangemeld bij de Internationale Schaats Unie. Van een officiële status zou dan ook geen sprake zijn geweest. Op 19, 20 en 21 maart kunnen op de racebaan van Thialf wel heuse records worden gerealiseerd, om dat die driedaagse aan de interna tionale voorwaarden voldoen. Al moet betwijfeld worden of de schaatselite tegen die tijd nog vol doende puf over heeft om de huidi ge records omver te kegelen, aan lokkelijke premies vormen een ste vige aansporing. Een wereldrecord wordt gehonoreerd met liefst 15.000 gulden. Vuil (ANP) - De mannenploeg heeft in zijn tweede wedstrijd in groep G van de voorronden van het wereld kampioenschap tafeltennis geen misstap begaan. In het Indira Ghandi-stadion werd Nepal van morgen met 5-0 verslagen. Aange zien Tsjechoslowakije met dezelf de cijfers Maleisie afdroogde, moet het onderlinge duel de doorslag ge ven voor de poulewinst. Tegen het nietige Nepal was de nationale ploeg goed bij de les. Coach Jan Vlieg had Henk van Spanje vervangen door Rob Turk, die wonderbaarlijk snel hersteld is van zijn wervelblessure. Henk van Spanje werd gespaard voor de wedstrijd tegen de Tsjechen. Zijn rechterknie is nog altijd niet in or de. Volgens fysiotherapeut Peter van Schie verschijnt er na elke in spanning weer vocht in de knie. De Nepalezen profiteren van het feit dat de wereldkampioenschap pen zo dicht in de buurt zijn. Zij vaardigden een ongebruikelijk grote ploeg af naar buurland India. Met negen spelers en speelsters be hoort Nepal tot eéri van de grootste ploegen. Tafeltennissen op behoor lijk materiaal doen ze in eigen land nauwelijks. Er wordt veel op straat gespeeld, waarbij klei of zandste nen opgestapeld worden tot de hoogte van een netje. Het batje is NEW DELHI (ANP) - Binnen het bestuur van de Internationale Tafel Tennis Federatie (IITF) speelt zich een verwoede machtsstrijd af. Twee leden van het bestuur vechten om de posi tie van voorzitter, die op 27 fe bruari door het congres wordt gekozen. De huidige voorzitter, de Welshman Roy Evans, heeft zich ondanks zijn hoge leeftijd (77) opnieuw kandidaat gesteld voor de verlenging van zijn ambtstermijn. EVans is al sinds 1955 voorzitter. De Brit heeft concurrentie van Ichiro Ogimu- ra, de wereldkampioen uit 1956, die vanaf 1979 vice-voorzitter van de ITTF is. De Japanner heeft Evans gevraagd zijn kandi datuur in te trekken. Hij verbond er aan dat de Welshman het pri vilege krijgt tijdens de Olympi sche Spelen van 1988 in Seoel, waar tafeltennis officieel tot de Olympisch rijen wordt toegela ten, de ITTF te vertegenwoordi gen als hoogste man. Evans is niet op die suggestie ingegaan. een ordinair houten plankje. Top spin is een onbekend begrip; het rubber bij de geselecteerden van orthodoxe kwaliteit als bij een re creant. Tegen die ongeschoolde pingpongers verloor alleen Ron Turk een game. De jonge Hazers- woudenaar miste ritme en Aman Chitrakar werd de held van zijn ploeg door de eerste game met 19- 21 te winnen. Rajan Subba, de kop man van de ploeg, rook tegen Ron van Spanje aan de winst in de tweede game. Pas in der verlen ging sloeg de eindhovenaar toe (22- 20). De gedetailleerde uitslag: Nederland - Nepal 5-0 Ron van Spanje - Rajan Subba 21-14 22- 20, Paul Haldan - Dhurba Palikhe 21-7 21-14, Rob Turk - Aman Chitrakar 19-21 21-14 21-14, Haldan - Subba 21-13 21-12, Van Spanje - Chitrakar 21-12 21-11. De Nigeriaanse vrouwen maken er een gewoonte van te laat te komen voor hun wedstrijden in het landentoernooi van de wereldkampioenschappen tafel tennis. Vandaag, op de tweede dag,arri veerde de Afrikaanse ploeg drie kwar tier te laat voor het duel tegen Italië. De wedstrijdjury had niet, zoals een dag eerder tegen Nederland, begrip voor het Nigeriaanse excuus, dat men wat ontre geld was door het tijdsverschil. De wed strijd tegen Italië werd verloren ver klaard en de jury beraadt zich over dis- cplinaire stappen. Door de papieren overwinning van Ita lië zal de Nederlandse vrouwenploeg moeten winnen om de laatste zestien te bereiken. met een aantrekkelijke onkosten vergoeding naar Heerenveen ge lokt. Na de nieuwe toptijden op de 1500, 5000 en 10.000 meter leek Thialf rijp voor records op de kort ste afstand. Alle ogen waren ge richt op Bonnie Blair en de Japan ner Akira Kuroiwa, die een 36'er in de benen heeft. Blair slaagde dus net niet. „Mijn race was niet goed, ik kwam onvoldoende op snelheid. Het wereldrecord zit er een volgen de keer wel in", oordeelde de Ame rikaanse. Toch was ze op de eerste honderd meter sneller dan Kania destijds (10,72 tegen 10,91) en haar 39,57 komt in de boeken als de op één na beste 500 meter aller tijden. Nu Thialf heeft ontsluierd hoe snel de baan kan zijn en er een reeks records uit de bus is gerold, komt het bij het overtreffen van die tijden in grote mate aan op de conditie van de ijsvloer. Die moet voor het verder verleggen van de grenzen perfect zijn en was dat gis teren niet helemaal. De reiniging van de hal na het WK ging gepaard met veel stof dat zich in het ijs vast zette. De schaatsers klaagden dan ook over het vuil onder hun ijzers. Ook het geronk van een mee- sprintende zijspan op het midden terrein, ten behoeve van een televi sie-registratie, werkte tamelijk sto rend. Akira Kuroiwa kon niet het fanatisme opbrengen, waarmee hij bijna drie weken terug in Quebec naar de wereldtitel sprintte. Hij werd nog geklopt door de Ameri kaan Nick Thometz, maar ook voor hem bleek een verbetering van het kersverse baanrecord (37,04 van de Koreaan Ki-Tae-Bae) niet haalbaar. Afvalrace Bij de mannen overtrof alleen Bouke Jonkman zichzelf. De jonge Fries reikte tot 37,67, waarmee hij een nieuw juniorenrecord tot stand bracht en niet ver van Jan Ykema's nationale toptijd (37,54) verwijderd bleef. Ingrid Haringa kwam nog iets dichter in de buurt van het vrouwenrecord van Alie Boorsma. In haar rit tegen Bonnie Blair liet ze 41,31 registreren, precies een- tiende boven het vijf jaar oude re cord van Boorsma. In de ijsshow gingen de sprinters ook over honderd meter met elkaar Bonnie Blair geconcentreerd aan de start van haar race waarin ze het wereldrecord van Karin Kania op de 500 meter benaderde. (foto anp» in de slag. Blair was wederom het snelst, terwijl Ykema (9.94) Jansen en Kuroiwa in de flistende finale aftroefde, tot voldoening van het publiek, dat de hele avond om Leo (Visser) bleef brullen. De Neder landse held van het WK en zijn fans moesten tot het laatste onder deel van de voorstelling wachten. Een afvalrace voor marathon- cracks (gewonnen door Yep Kra mer voor de eeuwige tweede Frits Schalij), een koppelkoers die een prooi werd van het duo Bert Koop- mans-Petra Moolhuizen, schoonrij- den en een over tonnen springende Canadees, gingen aan de finale vooraf. De ploegenachtervolging over tien kilometer had veel weg van een prestigestrijd tussen het Nederlandse WK-kwartet en de marathonrijders Van Kempen, Vunderink, Kasper en Ruitenberg. De Gemser-trein, met uiteraard publiekslieveling Leo Visser, sloeg in het tweede gedeelte toe en won overtuigend. Steeds langs de bin nenste rand van de baan koersend kwamen Vergeer, Visser en Kern- kers (Kraayenbos haakte af nadat Ruitenberg ten val was gekomen) tot een tijd van 12.53,2. Hun tegen standers kwamen vijf seconden la ter over de eindstreep. Niemand van de 14.000 toe schouwers hoefde mokkend-huis waarts te keren, want iedereen had het kermisachtige schouwspel goed kunnen volgen. De politie wilde trouwens ook niet meer mensen in de hal hebben na het immense gedrang tijdens het WK. DEN HAAG (ANP) - De direc tie van het Haagse schaatscen- trum De Uithof heeft zich het lot aangetrokken van de twin tig Noorse schaatsliefhebbers, die het afgelopen weekeinde tijdens de wereldtitelstrijd voor mannen-allrounders ae dupe zijn geworden van de proble men in het overvolle Thialfsta- dion in Heerenveen. De twintig krijgen gratis plaatsen aange boden op de eretribune van het centrum tijdens de Europese ti telstrijd voor heren op 23 en 24 januari van het volgend jaar in Den Haag. GLASGOW (DPA) - Het Ierse voet balelftal heeft Schotland in eigen omgeving een een tegenvaller van jewelste bezorgd door het kwalifi catieduel voor het toernooi om het Europees kampioenschap in groep 7 met 1-0 te winnen. De wedstrijd stond onder leiding van de Neder land Henk van Ettekoven. De Ieren trokken zich op vijandi ge bodem niets aan van het Schot se aanvalsgeweld en verdedigden de vroeg verkregen voorsprong met verve. Ierland, dat zichzelf, en België een grote dienst bewees door verrassend gelijk te spelen, was al in de zevende minuut aan de leiding gekomen door een treffer van Lawrenson. De Schotten kon den met geen' mogelijkheid een gaatje ontdekken in de Ierse defen sie. Het spel van de thuisploeg was zelfs zo teleurstellend, dat de aan hang in de slotfase een minuten lang fluitconcert aanhief. In de laatste minuut miste Liam Brady zelfs een goede kans op 2-0. Het eerste duel tussen Ierland en Schotland was vorig jaar oktober in 0-0 geëindigd. Mechelen Aad de Mos' KV Mechelen heeft gisteravond al bijna de kwartfina les van het toernooi om de Belgi sche voetbalbeker bereikt. In het eerste duel werd Seraing met 3-0 verslagen. In de Mechelse ploeg, die dit seizoen Anderlecht naar de kroon probeert te steken, was Er- win Koeman een van de uitblin kers. De ex-Groninger maakte na ruim een half uur ook het eerste doelpunt. Na rust scoorden Ronnie Martens (strafschop) en de Neder lander Graeme Rutjes, die een voorzet van Koeman met het hoofd afrondde. Met deze voorsprong kan Mechelen over een week ge rust aantreden voor de return in Luik. Van de acht wedstrijden, die op het programma stonden, kon den er slechts drie doorgang vin den. Cercle Brugge won voor eigen publiek met 2-0 van Lokeren en tweedeklasser Eendracht Aalst werd al nagenoeg uitgeschakeld door Beveren: 0-2. De gisteren door de sneeuwval afgelaste wed strijden werden verplaatst naar ko pend weekeinde. De returns zijn vastgesteld voor volgende week woensdag. Woensdag speelt het Olympisch elftal van Nederland in Porto tegen Portugal.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17