BH 'Beroepschauffeur kennis nodig' 'Noodzaak aangetoond Fietspad Rijndijk bijna klaar Organisatie Nationale Visserij dag naar IJmuiden Boekwerk over historie vliegboot 'Dornier Wal' Verzet Alkemade tegen baggerstort Braassem Vakopleiding vrachtwagenchauffeur naar nieuw Alphens complex PAGINA 16 LEIPSCH gg» DAGBLAD ALPHEN AAN DEN RIJN - Hij is niet altijd even po pulair, de vrachtwagen chauffeur die zomaar mid den op straat zijn voertuig stilzet en op z'n gemakkie gaat laden of lossen. De wachtende en morrende au tomobilisten beseffen dan niet dat vlak voor hun neus een van de beste Europese chauffeurs staat. Zo althans staat de Nederlandse ver voerder over de weg be kend, uitzonderingen daar gelaten. door Gerard Haverkamp Ze worden nóg beter, als het aan de bedrijfstak ligt. De bonden, zowel werkgevers als werknemers, na men in 1968 samen het initiatief tot oprichting van de Stichting Vak opleiding Wegvervoer. "Omdat men vond dat iets aan de opleiding moest worden gedaan", stelt direc teur J.H. van de Vosse eenvoudig. Dat iets is inmiddels heel wat. Vol gende week verhuist de stichting van Rijswijk naar Alphen. Op het industriegebied Molenwetering wordt een splinternieuw, negen miljoen gulden kostend complex in gebruik genomen. "Al dat geld is door de bedrijfstak bij elkaar ge spaard. Opgehoest door werkge vers én werknemers. Da's toch ta melijk bijzonder". De vrachtwagenchauffeur van vandaag, ons land heeft er bijna 70.000, is niet meer de sterke, stevi ge jongen die alleen maar hoeft te kunnen sjouwen. "De bedrijfstak is steeds professioneler geworden, steeds meer gespecialiseerd. Vroe ger spande je een paard voor een platte wagen en je was chauffeur. En nu is het ook geen kwestie meer van 'laad maar in en ik breng het wel even weg'. De chauffeur van vandaag is dienstverlener en heeft kennis nodig. Laden en lossen ge beurt allemaal met allerlei hulp technieken. Hij moet die appara tuur kunnen bedienen en ook com puters. Er zijn al wagens met ter minals in de cabine", aldus Van de Vosse. Trots Of het nu om een piano te doen is die een balkon moet worden opge takeld, of om het op de juiste tem peratuur houden gaat van bederfe lijke waar. dan wel om het uitstip Rapport Grontmij over tweede brug bij Koudekerk Met groot materieel wordt nu gewerkt om hetfietspacLzo spoedig mogelijk klaar te hebben. (foto Nanno Bloupot) KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Een tweede brug over de Oude Rijn bij Koudekerk zal een groot deel van de ver keersproblemen in het dorp wegnemen. Vooral de veilig heid van fietsers en bromfiet sers zal worden vergroot. Ver der zal een veel betér gebruik van de nieuwe rijksweg 11 kunnen worden gemaakt. Bo vendien zal het industrieter rein in Koudekerk beter be reikbaar worden. De brug zal naar schatting tussen de acht en tien miljoen gulden kosten. In het rapport 'Koudekerk... een brug te weinig' wijst het adviesbu reau Grontmij er op dat een tweede brug kan worden aangelegd zon der al te grote technische moeiliik- ALKEMADE - In navolging van de gemeenten Rijnsaterwoude en Woubrugge verzet ook Alkemade zich tegen het storten van veront reinigde baggerspecie in het Braas- semermeer. In een brief aan het Hoogheemraadschap van Rijnland verzoekt het Alkemadese college van b en w de stortingen stop te zetten. Mochten ze onverhoopt toch worden voortgezet, dan wil het college dat beter wordt gelet op mogelijke verontreiniging. Volgens het hoogheemraad schap zou de bagger, onder andere als gevolg van lood. licht zijn verontreinigd. Er zou geen sprake zijn van een verontrustende situa tie. De stortingen voldoen aan de vergunning, die volgens de Wet verontreining oppervlaktewateren is verkregen. Provinciale Water staat en de inspectie volksgezond heid zijn het met Rijnland eens. Het hoogheemraadschap heeft Alkemade tot nu toe niet betrok ken bij de aanvraag voor een stort- vergunning. De gemeente zou dat graag anders zien. Alkemade wil bovendien op de hoogte worden gesteld van de controleresultaten uit 1984. Ook de uitkomst van een dit voorjaar te houden onderzoek wil de gemeente graag hebben. Ze is het met Rijnsaterwoude en Woubrugge eens dat er voortaan niet meer in het Braassemmermeer dient te worden gestort, maar dat er een alternatieve plaats moet worden, gezocht. Zonodig moet de baggerspecie worden vernietigd. "Mochten deze stortingen onver heven. Het rapport, dat in op dracht van de gemeente Koude kerk en de bedrijvenvereniging werd gemaakt, is vandaag over handigd aan de speciale project groep die is ingesteld om de nood zaak van en de mogelijkheden voor een tweede brug te onderzoeken. De Koudekerkse burgemeester, L.V. Elfers, is tevreden met de re sultaten van het onderzoek. "Ik ben tevreden omdat de noodzaak nu is aangetoond en niet alleen de wenselijkheid. We zijn er nog lang niet, maar als je bij de verschillen de overheden geld los wil krijgen, zul je in ieder geval een goed on derzoek moeten hebben. De pro vincie gaat nu zelf de brug schet sen en de kosten ervan berekenen. De Grontmij berekent de andere kosten. Dan is het rapport com pleet", aldus Elfers. "De kans op de brug is nog gering, dat is een hoopt toch moeten voortgaan, dan verzoeken wij u een meer intensie ve controle tot stand te brengen. Aangezien de bemonstering van de baggerspecie geruime tijd voor de storting plaatsvindt, bestaat de mogelijkheid dat nog andere afval stoffen aan de bagger worden toe gevoegd voordat tot storten wordt overgegaan. Het verdient aanbeve ling op dit punt een steekproefsge wijze controle te realiseren", aldus het college. De brief komt maandag in de raad aan de orde. Deze heeft al eer der op actie van de zijde van Alke made aangedrongen. KATWIJK - Het comité Visserijda- gen Katwijk is teleurgesteld over de toewijzing van IJmuiden als or ganisator van de Nationale Visse rijdag 1987. Het Katwijkse comité dacht na het afhaken van de vis sersplaats Lauwersoog de enige overgebleven kandidaat te zijn. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten heeft echter de voor keur aan IJmuiden gegeven. De belangrijkste reden voor de toewijzing van het evenement aan IJmuiden is het voornemen van het produktschap om dit jaar meer aandacht te besteden aan de ex port van bepaalde visprodukten, zoals platvis en rondvis. In de grootste vissershaven van ons land, waar een aantal belangrijke expediteurs zijn gevestigd, bestaan daarvoor meer mogelijkheden dan in Katwijk. objectief gegeven, maar eik stapje is er een". Sluipverkeer De gemeente Koudekerk is al tij den bezig over de gevaarlijke situa ties op de Hoogewaard en in de Dorpsstraat, de drukke weg dwars door het dorp. De hele route, de Gnephoek in Alphen incluis, is ge vaarlijk door het vele sluipverkeer. 's Ochtends gaan veel Alphenaren via deze weg naar Leiden, Den Haag en Rotterdam, 's avonds ke ren ze via dezelfde weg huiswaarts. Bovendien rijdt er veel vracht verkeer, afkomstig van het be drijfsterrein Hoogewaard. Worden de grondstoffen nog veelal per schip aangevoerd, de produkten verlaten Koudekerk meestal per vrachtwagen. Omdat er een aantal betonfabrieken staat, gaat het ook nog eens om lang en zwaar trans port, waarbij zelfs vrachtwagen combinaties van langer dan acht tien meter worden gebruikt. Daar naast gebruiken vooral in de och tendspits veel kinderen de route om per fiets naar school te gaan. Rijksweg 11 Aan de Hazerswoudse kant kan de brugverbinding aansluiten op de nieuwe rijksweg 11 tussen Al- phen en Leiden die volgens Rijks waterstaat in 1993 klaar is. Het stuk tussen Alphen en Bodegraven zou in 1997 gereed zijn en zo ontstaat voor de Koudekerkse bedrijven een uitstekende verbinding met het landelijke wegennet. Volgens de Grontmij zal alleen de aanleg van rijksweg 11 geen soe laas bieden. Op de Hoge Rijndijk zal er een aanzienlijke daling zijn, maar op de sluiproute door Koude kerk zal de afname van het verkeer slechts gering zijn. In tegenstelling tot de positieve effecten van de nieuwe brug: vijfendertig tot veer tig procent minder verkeer op het gedeelte tussen de Dorpsstraat en de huidige Koudekerkse brug. Het Katwijks comité, dat nog nooit de Nationale Visserijdag heeft mogen organiseren, heeft in middels wel de toezegging van het produktschap gekregen in 1987 of 1988 aan de beurt te komen. Katwijk wilde de Nationale Vis serijdag laten samenvallen met de opening van de visserijdagen die in augustus weer in de kustplaats HAZERSWOUDE - Er zat van al les tegen, maar in mei moet het karwei dan toch eindelijk zijn ge klaard: de aanleg van het fietspad langs de Rijndijk. Eigenlijk had den de werkzaamheden voor de winter klaar moeten 2ijn. Het oponthoud heeft bij de inwo ners en gemeente van Hazerswou- de-Rijndijk de nodige irritatie op gewekt. Maandenlang lagen er ho pen zand in plaats van een fietspad langs de Rijndijk. Volgens ing. H. Molenaar, dienstkringhoofd van Rijkswaterstaat, is er in principe niets fout gelopen. Drie dingen za ten een snelle afwikkeling van de reconstructie echter in de weg. Het worden gehouden. De organisatie van deze dag is zeer aantrekkelijk omdat het evenement geldt als het jaarlijkse hoogtepunt in de promo tie van het visserijbedrijf. Het Na tionaal Visbureau stelt een aan zienlijk bedrag beschikbaar voor activiteiten, de produktschapsprij- zen voor de best verzorgde vis wor den uitgereikt en het organisatie comité kan min of meer rekenen op veel aandacht in de landelijke media. Katwijk, dat de Nationale Visse rijdag nog nooit heeft georgani seerd, dacht bij de kandidaatstel ling aanvankelijk concurrentie te hebben van de vissersplaats Lau wersoog, maar toen deze eerste aanmelding werd ingetrokken ging het plaatselijke comité er van uit dat het evenement aan de kust plaats zou worden toegewezen. uitbesteden van het werk aan aan nemers duurde langer dan gedacht en ook het verleggen van de leidin gen overschreed de tijdsplanning. Koning Winter zat de werkzaamhe den echter het meeste tegen. "We hadden in die tussentijd het fietspad weer tijdelijk kunnen aan leggen, maar dan wordt zomaar geld vernietigd. Daar houden we niet zo van", aldus Molenaar. Hij gelooft niet dat fietsers hierdoor benadeeld zijn. "Zo ver hoeven ze niet om te fietsen". Hoewel de gemeente in een eer der stadium wilde gaan klagen bij Rijkswaterstaat over het uitstel, heeft Hazerswouds burgemeester J.W. van der Sluijs er nu wel begrip voor. "Door die polaire omstandig heden was het nu eenmaal niet mo gelijk eerder te beginnen. Nee, we zijn nog steeds dikke vriendjes met ze". DONDERDAG Schouwburg - 'Stars' van de groep 'Gag', 19 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, le zing prof. dr. W.J. Rietveld over 'Onze bioklok', 20.15 uur. Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- ringaplaats, lezing drs. P. den Boer over 'Angst voor de dood', 20 uur. Basisschool Het Kompas - Broekplein, open dag meteen project over kunst. 17- 19 uur. Westerkwartier - Ten Katestraat 10a, schrijfavond Amnesty International, 20 Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Ghandi', 21.15 uur. 't Breehuys - Breestraat 19, spreekuur WDM, 19-22 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopspreekuur, 19-21 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - vergadering gemeente raad, 20 uur. Tabema - Julianalaan 1, video-avond jongerenvereniging 'Upstairs', 20 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, voorlich tingsavond over angsten bij kinderen. 20 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij 'Dé'Buitengewonen', 20 VRIJDAG Streekschool Leiden - open huis onder het motto 'Opleidingen in het leerlin genwezen is werken en leren voor de toekomst', 15-17.30 uur en van 18.30- 20.30 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, instuif voor kinderen 4-12 iaar- 15.15-17 uur APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 13 tot vr 20 februa ri door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5. Leiden, tel. 315048. Apotheek Linnaeus. Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. ONGEVALLENDIENST - Dagelyks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za- terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdoro. AMBULANCE - Tel 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942. spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel. 071-130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af- spraak, donderdag van 18.30-20 uur vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse vrouwen. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur. tel. 071-221008. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vrud. 09-12 uur. tel VALKENBURG - Minister W.F. van Eekelen van defensie heeft gistermiddag op het Marine Vliegkamp in Valkenburg het eerste exemplaar van het boek 'Dornier Wal Vliegboot' in ont vangst genomen. Het boek is ge schreven door drs M.M. van der Mey, die het boek in eigen be heer heeft uitgegeven. Het boek beschrijft de historie van het vliegtuig, dat kort na het einde van de Eerste Wereldoor log werd ontworpen. In totaal heeft de Marine Luchtvaart dienst (MLD) tot vlak voor 1940 met 46 vliegtuigen van dit type gevlogen. Minister Van Eekelen noemde het werk een uniek boek, tal van historische foto's staan die nog niet eerder zijn gepubli ceerd. Volgens de bewindsman komt het boekje precies op tijd uit omdat de MLD in augustus zeventig jaar bestaat. "Er is enkele jaren geleden weliswaar sprake van geweest dat de MLD zou moeten verdwij nen, maar ik heb mij er toen zelf voor ingezet om dit niet te laten doorgaan", aldus de minister die toen staatssecretaris van defen sie was. "Op dit moment bestaat er geen twijfel over het nut en het voortbestaan van de MLD", zo zei de minister bij het in ont vangst nemen van het boek. auto's op de weg. Vijfhonderd zijn middelgroot tot groot. Al die be drijven hebben hun eigen speciali teiten. Door de chauffeurs hier te plaatsen, leren zij alle facetten van het chauffeursvak". Reputatie Alle zorg voor een goede oplei ding moet de reputatie van de Ne derlandse chauffeur verder verbe teren. Van de Vosse: "De Zwitsers hebben de beste opleiding, maar in alle andere landen hebben de chauffeurs een lagere opleiding dan in Nederland. De slogan is niet voor mets 'Nederland Vervoer- land'. Het vervoer over de weg bin nen de Europese Gemeenschap wordt voor een kwart door Neder landers verzorgd. Komt ook door de Rotterdamse haven natuurlijk. Maar de kwaliteit van het Neder lands wegvervoer staat hoog aan geschreven. Een Hongaarse to maat hoeft in kwaliteit niet onder te doen voor eentje uit het West- land. Maar moet die naar Frank furt, dan wordt-ie door Nederland geleverd. Want zo'n Hongaar weet niets als hij aan de Duitse grens komt, de Nederlander weet het wel te vinden". "Tweeëneenhalf jaar geleden zijn we in Rijswijk gaan zoeken", begint Van de Vosse bij het begin. "Toen bleek dat we daar niet kon den uitbreiden, zijn we allerlei an dere gemeenten langs gegaan en uiteindelijk kwam Alphen. We wil den beslist niet nog verder weg. Al phen was het uiterste. De lokatie bood voordelen. Heel belangrijk was dat we nog geen kilometer van het station vandaan kwamen. Veel leerlingen komen met het open baar vervoer. Een andere belangrij ke overweging was rijksweg 11. We hopen maar dat die zo snel moge lijk komt. De woonruimte voor het personeel leverde hier ook geen problemen op, de verhuizing van het personeel voor ons wèl. Toen wij voor Alphen kozen, realiseer den we ons dat dat ons zestig tot zeventig procent van het personeel kon kosten. En dat blijkt ook zo. We hebben al veel personeel wisse lingen gehad en medewerkers uit Alphen en omgeving kunnen in passen. Maar slechts dertig pro cent van de mensen die hier straks werken, is langer dan een jaar bij ons in dienst". In 'het nieuwe opleidingscen trum kunnen dagelijks zo'n hon derd chauffeurs voor (bij-)scholing terecht. De meesten zijn afkomstig uit de Randstad. Het zijn voorna melijk mannen. Van de Vosse: "In Zweden rijden veel vrouwen op vrachtwagens, maar uit onderzoek op scholen is gebleken dat de Directeur Van de Vosse op de splinternieuwenog blinkende brug. Daar achter een uitzicht op het oefenterrein. "Ik ben er best wel trots op" pelen van de meest doelmatige route, dat alles en nog veel meer kan in het geel-wit-blauwe oplei dingscentrum aan de Anthony van Leeuwenhoekweg in Alphen wor den geleerd. Het gebouw heeft al les. Van een ingemetselde laad ruimte, net of een vrachtwagen is ingebouwd, en een bedrijfsrestau rant tot een garage met heuse brug en smeerkuil. Alle leidingen en ap paratuur blinken nog. Bij de rond leiding wijst Van de Vosse op tal van technische snufjes voor bevei liging, maar bij voorbeeld ook voor het schoonhouden van de ruimten. Van de Vosse steekt zijn genoegen niet onder stoelen of banken. "Ik ben er best wel trots op". In zekere zin is ook de 'lap' asfalt achter de garage opmerkelijk. Een egale, zwarte vlakte-van circa hon derdtwintig bij ruim tachtig meter. Daar moeten de chauffeurs hun vaardigheid in het manoeuvreren opvijzelen. "Een kwart van de schade die chauffeurs veroorza ken, ontstaat bij het achteruit rij den. Hier kunnen we allerlei situa ties nabootsen om de chauffeur te laten begrijpen hoe groot, lang of breed zijn voertuig is". Het oefenterrein bracht het to taal aantal door de gemeente te verkopen vierkante meters grond op zeventien hectare. 'De grond- verkoop van het jaar', heette dat in november 1985. Er ontstond op het politieke vlak beroering over om dat daar voor hooguit dertig men sen werk op was, terwijl in het verleden afspraken zijn gemaakt dat elke hectare arbeidsterrein werkgelegenheid voor ongeveer 70 mensen moet opleveren. Eenzelfde regeling was er de oorzaak van dat de Stichting Vakopleiding Wegver voer niet In de oorspronkelijke ves tigingsplaats Rijswijk kon uitbrei den. Daar beschikte de stichting al leen over kantoorruimte. Er waren geen opleidingsruimten zoals de nu gerealiseerde bedrijfshal en ga rage. Ruimte voor een oefenterrein was er helemaal niet. Alphen liet het werkgelegen- heidsprincipe los. De gemeente was maar wat blij dat, na jaren op een houtje te hebben moeten bij ten, ineens zoveel industriegrond De vrachtwagens worden steeds moderner. Er zijn er al met computer en beeldscherm aan boord. Van de chauffeur wordt steeds meer kennis gevraagd. (foto wim Dijkman) kon worden verkocht. De stichting was welkom in Alphen en heeft nog geen moment spijt van de be slissing te verhuizen. "En we ho pen ook niet dat dat moment komt", zegt Van de Vosse. Inmid dels is personeelsuitbreiding ge realiseerd. In Rijswijk bood de stichting aan ruim twintig mensen werk, in Alphen beginnen er vol gende week tien meer en door de nog altijd groeiende belangstelling zal het aantal personeelsleden op niet al te lange termijn uiteindelijk zijn verdubbeld. Uiterste meeste meisjes die van school af komen nooit aan het wegvervoer denken". Al met al denkt de stichting in Alphen jaarlijks zo'n tweehonderd tot tweehonderdvijftig leerlingen de fijne kneepjes van het vak bij te brengen, jongens die vier dagen in de week bij een of ander vervoers bedrijf werken en de vijfde dag naar school komen. Het aantal aan meldingen is vijf keer zo groot. "Daarom wordt Alphen voor ons ook een proeftuin. We gaan hier be kijken wat het beste te leren is en laten die zaken dan in het land uit voeren door rijscholen", aldus Van de Vosse. In Nederland is een tekort aan vakbekwame chauffeurs. "Op alle plaatsen in het land zijn vacatures En nu hoor ik werkloze chauffeurs zeggen waarom zij dan niet aan de bak komen, maar dat is omdat er zo'n enorm verschil is tussen wat zij vroeger hebben geleerd en wat je als chauffeur nii moet weten en kunnen "Hèt chauffeursvak", zo beklem toont Van de Vosse, "bestaat niet Er zijn in het land bijna zevendui zend vervoersbedrijven. De helft heeft maar één, twee, drie of vier

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16