'Eenzijdige lastenverzwaring bedrijfsleven onaanvaardbaar' Molen De Put in aanbouw WD'er Van der Nat over bezuinigingen acliel in vrije lijd! Tweetal gooit brandbom Sluier weer terug in romantisch modebeeld DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 LEIPSCH iÊ2 DAGBLAD LEIDEN - Wie de afgelopen jaren belangstellend informeerde hoe het er voorstond met de samenwer king tussen PvdA en WD in het college, kreeg steevast te horen dat beide partijen het op zakelijke gronden uitstekend met elkaar konden vinden. Conflicten werden op basis van wederzijds vertrou wen uitgepraat of als onoplosbaar geaccepteerd. Socialisten en libe ralen konden zo goed met elkaar overweg dat de coalitie vorig jaar een derde raadsperiode in ging. zij het dat het voor deze gelegenheid werd uitgebreid met een wethou der van Links Leiden. door Gert Visser Het verstandshuwelijk van PvdA en WD - een Lat-relatie is ook een geliefde omschrijving - liep tot ongenoegen van de WD uit op een driehoeksverhouding, zonder dat dat echter veel schade aanrichtte, zo is inmiddels geble ken. "De samenwerking tussen de collegepartijen is zeker redelijk", constateert WD-fractievoorzitter Van der Nat alsof er niets gebeurd is. "Maar de problemen komen nog wanneer de raad in juni over de be zuinigingen moet beslissen. Dat kan je beschouwen als de lakmoe sproef voor het college. Ik ga er vanuit dat het college daar onge schonden doorheen komt. maar dat zal niet eenvoudig zijn". Hoewel Van der Nat al bijna een jaar het voorzitterschap van de li berale fractie bekleedt, heeft hij als zodanig nog maar nauwelijks de plaatselijke pers mogen halen. Dat is niet zozeer tekenend voor zijn persoon als wel voor het aanzicht van de plaatselijke politiek. De sa menwerking in het college loopt zo gesmeerd dat de plaatselijke poli tiek naar buiten toe een zeker^ matheid uitstraalt. Politieke con flicten - hoe zouden die kunnen ontbreken tussen twee partijen die politiek zo verschillend van aard zijn - blijken spaarzaam. Slechts de oppositie zorgt zo nu en dan voor een opstootje, maar ook dat leidt niet tot verdeeldheid in de college partijen. Stoere uitspraken en gespierd taalgebruik passen niet meer in het Leidse politieke gebeuren. Een Leidse liberaal laat zich er al hele maal niet op betrappen. De fractie voorzitter van de VVD koestert een koel en zakelijk taalgebruik - hij is niet voor niets financieel expert - en emotionele uitbarstingen zijn niet aan de orde. Zorgvuldig for mulerend wordt elke uitspraak met de nodige voorzichtigheid om kleed. Van der Nat kwam in 1982 in de Leidse gemeenteraad. Hij kreeg al spoedig de gelegenheid zijn kun digheid ten toon te spreiden. Tij dens de discussie over de invoe ring van het lozingsrecht verwierf hij faam met diepgravende (en soms zeer langdurige) betogen. Hij is in staat de meest zwaarwegende onderwerpen op enige afstand te beschouwen, het was dan ook bij na vanzelfsprekend dat hij de lei ding van zijn fractie op zich nam toen zijn voorganger daarvan we gens tijdgebrek moest afzien. Er is weinig veranderd voor de WD nu de linkse meerderheid in het college met de aanwezigheid van Links Leiden is vergroot, con stateert Van der Nat. Ingrijpender voor de stadspolitiek is dat door de uitslag van de laatste verkiezingen er geen centrum-rechtse meerder heid van VVD. CDA en D66 in de raad meer mogelijk is. "Dat maakt het voor de VVD moeilijker alter natieve voorstellen te doen". De WD is daarmee aangewezen op haar overtuigingskracht of zal in het uiterste geval bakzeil moeten halea in het college. Maar ook dat is een bekend gegeven. "Er werd tijdens de vorige raadsperiode wei nig gebruik gemaakt van de meer derheid die VVD. CDA en D66 hadden", zegt Van der Nat. "Het debat over de sluitingsuren van de cafés was een uitzondering". Hij wijt dat vooral aan de houding van het CDA die "de laatste jaren zijn best deed een wat linkser imago aan te nemen om aansluiting te vinden bij de PvdA. Ook nu nog doet het CDA weinig moeite om al ternatieve meerderheden te vin den". Belangrijke voorwaarde voor de instandhouding van het PvdA/ WD-college is steeds geweest dat beide partijen elkaar in hun waar de laten. In principiële zaken (de erfpacht was er daar een van) wordt geen knieval gevraagd, maar mag het partijstandpunt uitgedra gen worden. En zo wordt er ook na acht jaar nog goed naar elkaar ge luisterd. Van der Nat: "De discus sie rond de Breestraat is daarvan een voorbeeld. Op onze aandrang heeft wethouder Peters toegezegd dat er een economisch onderzoek tijdens de proef zal worden gehou den. Want daar is het de VVD uit eindelijk om te doen: dat een nieu we verkeerssituatie op de Bree straat de winkeliers ten goede komt". Vreemd "De PvdA heeft nog weieens de neiging om van het ene op het an dere moment voorstellen te lance ren op het gebied van verkeer, zon der dat die in samenhang met an dere ideeën worden bekeken. Dat wil de WD een beetje afremmen en de PvdA heeft daarvan altijd de redelijkheid ingezien". Van der Nat doelt op het PvdA-voorstel om de Nieuwstraat, vooruitlopend op de in het collegprogramma vastge legde proef op de Nieuwe Rijn, au tovrij te maken. "De indruk was dat de PvdA de Nieuwstraat er uit wilde lichten. Dat was een beetje vreemde zaak. De situatie ontstaat dan dat er elke maand naar een straatje wordt gekeken. Wij willen verkeersmaatregelen in samen hang met elkaar bekijken. De ge volgen moeten voor alle betrokke nen duidelijk zijn". "Ook in het beleid ten aanzien van parkeergarages heeft de WD als kleine partij in het college in vloed. De PvdA voelde er aanvan kelijk niets voor om medewerking te verlenen aan de bouw van par keergarages. Dat is door toedoen van de VVD veranderd in een hou ding van hoe kunnen we een zinvol parkeerbeleid voeren waarbij niet alleen gekeken wordt naar de be langen van fietsers en voetgan gers". Het toekomstperspectief van een derde Leidse parkeergara ge in het westelijk deel van de stad, is ook op het conto van de liberale fractie te schrijven. "Die staat er nog niet, maar er wordt toch een bepaalde richting op gewerkt". Of het einddoel al in zicht is? Daar over laat Van der Nat zich liever niet uit: "Met uitspraken over een mogelijke vierde parkeergarage moetje uiterst voorzichtig zijn". Eenzijdig Het economisch klimaat en wel zijn van het Leidse bedrijfsleven is een belangrijk onderdeel van het politieke programma van de VVD en keert regelmatig in de discussie terug. Het kan niet anders of het gaat ook een rol spelen in de dis cussie rond de komende bezuini gingen. vooral waar het de verho ging van belastingen en tarieven betreft. Het college heeft inmid dels voorgesteld het reinigings recht te verlagen en de onroerend - goedbelasting (ogb) te verhogen. Een maatregel waardoor de eigena ren van woningen tot 90.000 gul den worden ontzien terwijl de be zitters van duurdere woningen en het bedrijfsleven, die in de beoor deling van de PvdA de sterkste schouders hebben, voor fikse las tenverzwaringen komen te staan. Van der Nat heeft uitgerekend dat wanneer het reinigingsrecht in zijn geheel in de ogb zou worden on dergebracht. de lasten voor de ei genaar van een woning van 180.000 gulden 27 procent stijgen. Voor be drijven ligt dit percentage aanmer kelijk hoger. "Voor de VVD staat voorop dat de totale verhoging zo laag moge lijk blijft. Maar dan nog is de voor gestelde lastenverzwaring voor de bedrijven erg eenzijdig. Dat komt niet overeen met de pogingen die Leiden doet om bedrijven naar de stad te halen". De WD heeft hét college inmiddels gevraagd de ge volgen van het belastingvoorstel op een rijtje te zetten. "Dan zou kunnen blijken dat wanneer alle tarieven met een gelijk percentage worden verhoogd - gesteld dus dat ze al verhoogd moeten worden - er een veel gunstiger resultaat uit komt", zegt Van der Nat. Een der gelijke maatregel slaat evenwel haaks op het voornemen van de PvdA de kleine huiseigenaar te ontzien, erkent hij: "Dan zijn er na tuurlijk weer andere mensen die benadeeld worden, maar op die manier kun je wel extreme lasten verzwaringen voor bijvoorbeeld bedrijven tegen gaan". De WD heeft zonodig nog een ander alternatief in petto. Van de 12 miljoen gulden die het college heeft voorgesteld te bezuinigen, is 3 miljoen bestemd voor nieuw be leid in de komende drie jaar. Dit bedrag komt overeen met de drie miljoen die het college wil binnen halen met belastingverhogingen. Door minder geld voor nieuw be leid uit te trekken, kunnen onge wenste belastingverhogingen wor den voorkomen, stelt Van der Nat. "We moeten voorzichtig zijn met nieuwe uitgaven. Het is niet realis tisch om de belastingen-in het ge heel niet te verhogen. Maar laat duidelijk zijn dat wij de grootst mogelijke moeite hebben met de voorstellen die er nu liggen". De muziekschool is een ander heikel punt in de bezuinigingsope ratie. Het college heeft voorgesteld er een half miljoen op te bezuini gen, waardoor volgens de directie van de school sluiting onvermijde lijk is. Van der Nat: "Het is voor ons volstrekt duidelijk dat de mu ziekschool met gesloten mag wor den". Hij heeft echter vertrouwen: "Het zou me zeer teleurstellen wanneer het college uiteindelijk met een voorstel komt dat sluiting zal betekenen. Mocht dat toch zo zijn, dan zullen wij ons daartegen verzetten". Onzinnig Terug naar de politieke verhou dingen, ze kunnen van belang zijn wanneer er uiteindelijk besluiten moeten worden genomen over de bezuinigingen. De fractievoorzitter van de VVD over het CDA: "Ik vind het positief dat het CDA con structief meedenkt bij de bezuini gingen. Het CDA moet aan de dis cussie blijven deelnemen. Met het afstemmen van de begroting zoals het CDA enkele maanden geleden deed, is de partij op de verkeerde weg". Van der Nat laat blijken ge noeg te hebben van het voortdu rende CDA'tje pesten dat in krin gen van de PvdA een geliefde be zigheid is. "Ik vind het een onzin nige vertoning dat steeds maar weer schoolrapportjes uitreiken aan het CDA". Over de zevende wethouder van Links Leiden die de VVD bij de collegevorming enigszins in verle genheid bracht, spreekt hij geen kwalificaties uit. "Ik denk dat het college niet slechter en niet beter opereert nu er een wethouder van Links Leiden in zit. In feite wordt de koers van het vorige college voortgezet. Een college van zes wethouders zou deze rit ook wel uitzitten". De bezuinigingen geven hem niet direct aanleiding voor af schaffing van de zevende wethou der te pleiten. "Zo'n zevende man kost de gemeente een tot twee ton per jaar. Dat staat niet in verhou ding tot het totale bedrag dat we moeten bezuinigen. Het is boven dien zo dat een aantal zaken onder deze wethouder beter uit de verl komt. Het is misschien juist wel handig dat nu er op de sociale dienst gekort moet worden, een ex tra wethouder aanwezig is om dit in de gaten te houden. Maar voor mij persoonlijk mogen we na de volgende verkiezingen weer ge woon terug naar zes wethouders waarmee ik geen afbreuk wil doen aan de inbreng van wethouder De la Mar". De suggestie die vanuit de PvdA-ledenvergadering werd ge opperd om in 1990 in het kader van het begrotingstekort terug te gaan naar vijf wethouders, spreekt hem echter ook wel aan. "Als de PvdA bereid is om een wethouder in te leveren, dan lijkt mij dat die sug gestie onderzocht moet worden. Voor de WD echter beschouw ik in de huidige verhoudingen twee wethouders als het minimum". Jongen (14) verdacht van aanranding meisje (7) LEIDEN - Een 14-jarige jongen uit Leiden is gisteravond door de poli tie in zijn ouderlijk huis aangehou den nadat hij enkele uren daarvoor een poging had gedaan een 7-jarig meisje aan te randen. Het was de derde maal dat de jongen voor een dergelijk vergrijp werd opgepakt. Het slachtoffer speelde gistermid dag rond 6 uur in de omgeving van de wijk Boekhorst op straat toen zij door de jongen werd aangespro ken. Hij nam het meisje mee naar een nabijgelegen poortje waar hij haar betastte. Het kind vluchtte huilend naar haar moeder die de politie waarschuwde. Deze wist uit de beschrijving van het slachtoffer de identiteit van de dader te ach terhalen. Klaverjassen Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag een klaverjas- en sjoel avond in haar gebouw aan de Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 Folk De formatie Dempsey treedt vrijdag op in Le Bambou aan de Herenstraat/Witte Singelop uit nodiging van Folkclub Horus. De drie leden van de groep bespelen een scala aan instrumenten, zo als accordeon, viool, dulcimer, klarinet en gitaar. Het concert begint om 21.00 uur. Rommelmarkt Een kleding- en rommelmarkt wordt zaterdag gehouden in het Sint Elisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat, ten behoeve van een rolstoelbus. De markt is van 11.00 tot 15.00 uur. Percussie In het LVC begint binnenkort een percussie workshop. Door middel van improvisatie wordt deelnemers eenvoudige technie ken geleerd vanuit latin ritmes als mombo. cha cha en samba en westafrikaanse ritmes als de ag- badza. Tevens kunnen deelne mers zelf slagwerkstukken ma ken. De workshop omvat tien donderdagavonden. Belangstel lenden kunnen zich op werkda gen tussen 10.00 en 17.00 uur op geven bij het LVC. Turnen Eenentwintig ploegen van 9 scholen voor voortgezet onder wijs binden vrijdag de strijd met elkaar aan in door de school sportcommissie georganiseerde tumwedstrijden. De wedstrij- donderdelen omvatten kastl plank, paard/minitrampoline en lange mat. Plaats van handeling is de 5 Mei-hal, aanvang 13.00 LEIDEN - Twee mannen (21 en 30 jaar) zijn vannacht door de politie aangehouden nadat zij een molo tovcocktail bij een huis aan de Morsweg naar binnen hadden ge gooid. Het tweetal had eerder op de avond in een kroeg ruzie gekre gen met de bewoonster van het pand. Kort daarop gooiden zij een ruit in van het huis waar de vrouw woont. Rond half twee vannacht werd de vrouw opgebeld met de mededeling dat het tweetal het huis in brand zou steken. De vrouw waarschuwde onmiddellijk de politie. Kort nadat deze was gearriveerd, reden de beide man nen op een brommer voorbij en gooiden de brandbom naar binnen De politie zette de achtervolging in en wist het tweetal in een café aan de Morsweg aan te houden. Het brandje dat als gevolg van de brandbom ontstond, was snel ge blust. LEIDEN - De bouw van molen De Put op het molenbolwerk aan het Galgewater vordert gestaag. Toch zal het nog enige tijd duren voordat de molen in gebruik genomen kan worden. De officiële ingebruikname van de molen is vastgesteld op 9 mei, de nationale molendag. De eerste plannen om een molen op te richten op het bolwerk bij het Galgewater op te richten waren afkomstig van de Rijnlandse Molenstichting. Die slaagde erin het benodigde geld (370.000 gulden) bijeen te krijgen en zal er straks ook voor zorgen dat de molen in de weekeinden zal draaien. Molen De Put ontleent zijn naam aan de eerste eigenaar, Jan Janszoon Put. die deze standaardmolen in 1619 bouwde. In 1640 brandde de molen af, maar werd spoedig herbouwd. In 1729 werd de molen gesloopt en vervangen door een hoge stelling molen, zoals molen De Valk. In 1817 werd ook die met de grond gelijk gemaakt en verrees aan hel Galgewater een legerkazerne. De kazerne verdween in 1981. Archeologen vonden toen de funderingen van een molen. "oto 'Vim D''kmjn> Eenmalige subsidie van 10 mille voor verzetsmuseum LEIDEN - De gemeente Leiden schenkt een eenmalig bedrag van 10.000 gulden aan het Zuidhol lands Verzetsmuseum in Gouda. Tijdens de commissievergadering cultuur, volksgezondheid en groen werd gisteren tevens duidelijk dat B en W vooralsnog niet kunnen voldoen aan het verzoek van het museum tot hgt geven van een jaarlijkse bijdrage van 5.000 gul den. De eenmalige bijdrage wordt betaald uit de schenking die de ge meente Leiden van de oliemaat schappij Total Nederland bv heeft gekregen. Het verzetsmuseum deed het verzoek tot een blijvende bijdrage vanwege een exploitatietekort. De voorlopige weigering van de ge meente houdt verband met de in grijpende bezuinigingsoperatie die Leiden nog voor de boeg heeft. Or ganisaties van buiten Leiden kun nen daarom volgens wethouder Kuijers niet structureel onder steund worden. Een groot aantal raadsleden zei het Verzetsmuseum waardevol te vinden, met name uit ónderwijs- kundig opzicht. Aan de andere kant konden ze niet aangeven waar het geld voor de bijdrage vandaan moest komen. Besloten werd de subsidie-aanvraag van het mu seum verder te behandelen tijdens de begrotingsbesprekingen voor 1988. BESMEURD - De koster van de Petrus-parochie heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit dat on bekenden de deur van de kerk aan de Lammeschansweg vannacht be smeurd hebben met anti-Simoni- sleuzen. De deuren zijn hierbij dusdanig beschadigd dat zij moeten worden overgeschilderd. GEWOND - Een 17-jarige Leider dorper is gistermiddag naar het AZL gebracht nadat hij op zijn brommer was aangereden door een auto. De jongen reed op het fiets pad langs de Rijnsburgerweg toen hij werd geschept door een auto die het fietspad overstak naar de oprijlaan van één van de wonin gen. De jongen liep onbekend let sel op. LEIDEN- Het was een vrijwel complete moeder-en-dochte raangelegenheid gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal waar Bruidsboutique Emmy de nieuwe collectie toonde. In enke le gevallen was ook de aanstaan de bruidegom meegekomen, maar hij was wel een vreemde eend in de bijt. Voor al die moe ders, dochters en soms oma's was het een avondje pure roman tiek én ideeën opdoen. Enkelen zaten ijverig te tekenen en aante keningen te maken, waarschijn lijk om straks de vervaardiging van het toilet voor de 'grote dag' zelf ter hand te nemen. En elke aanstaande bruid kwam bij deze show wel aan haar trekken. Voor de liefhebster van een klassieke japon was er het toilet van glanzend satijn met de wijde rok, de pofmouwen, kort of tot op de elleboog, platte strik ken op de schouders en het strakke vaak met doorschijnen de stof overtrokken lijfje. Enkele van deze japonnen hadden een kleine of grote sleep en een strik vanuit de taille zoals bij Sarah (de hertogin van York). Voor de romantische bruid wa ren er de Sissi-japonnen met veel tule en een boothals. Zowel bij de klassieke als bij de romanti sche japonnen zijn vele variaties in borduursel (met pareltjes en pailletten), prachtige Zwitserse kant en satijnen biezen te zien. Kortom kleding voor echt jonge bruiden. En die jonge bruiden dragen dan ook in veel gevallen weer een echte sluier of een klein kapje met een lint van tule, waar aan Coiffeur Jacques de kapsels heel stijlvol had aangepast. Veel moderner van lijn, ook heel geschikt voor de wat oudere bruid, waren de sluike japonnen in zijden-jersey met rok- en schouderdraperieén. Heel apart was ook een model in Charles tonstijl, met een prachtig gebor duurde band op heuphoogte. En voor wie dat toch nog allemaal te bruidachtig was, liet Emmy kor te p.akjes zien zoals het model met een vrij wijde rok, gezet aan een brede doorgestikte band met daarop een topje en een getail leerd jasje of een witte sluike avondjurk met een Griekse schouderlijn. De mannen waren niet hele maal voor niets meegekomen. Zij zagen dat ze naast deze brui den de keus hadden uit een jac quet, een smoking of een dinner- jacket. De laatste twee bij wit na tuurlijk het liefst in zwart of grijs, hoewel er natuurlijk ook andere kleuren voor een bruide gom denkbaar zijn. Daarnaast kregen ze een aardig idee van de bruidsboeketten (Raser's Bloem- sterij bv) die tegenwoordig wor den gemaakt. Hoewel er hoog standjes van moderne bloem- bindkunst werden getoond, zou Gespannen, zodat geen detail wordt gemist en vrijwel in stilte kijkt de zaal naar deze klassieke gesluierde bruid en haar bruidegom in dinnerjacket. 'foto Jan Holvast» bij menig toilet een vrij klassiek ogend boeket, zoals er in de bro chure die bij binnenkomst was uitgereikt te kust en te keur te vinden waren, wat beter hebben gepast. Voor iedereen dus een leerzame avond of het nu straks een haute of een huis-couture bruidsrobe wordt. HENRIETTE V.D. HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15