I DAT KOMT GRATIS IN DE BUS. Sportzaal in Warmond wacht sloop Viaduct uitgediept: minder zwaar verkeer Plan afstoten Drieluik levert felle protesten op Politiek hikt aan tegen plan bezuinigen scholen Gemeentebestuur: 'Renovatie is nu eenmaal onverantwoord' L 14 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 -LEIDSCH li: DAGBLAD rJSlaftlfrHai»]aflr- Provinciebestuurder Jansen doet toezegging tijdens bezoek aan Leiderdorp LEIDERDORP - Het tunneltje op de kruising van de provinciale we gen 5 en 6 in Leiderdorp zal wor den uitgediept. Een ogenschijnlijk te verwaarlozen gebeuren, maar het heeft verstrekkende gevolgen als het viaduct straks hoger is, kun nen ook de vrachtwagens er ge bruik van maken en zal het cen trum van Leiderdorp veel minder zwaar (sluip)verkeer te verwerken krijgen. Het Leiderdorps gemeen tebestuur is derhalve zeer gelukkig met de toezegging die provinciebe stuurder T. Jansen (verkeer en ver voer) gisteren tijdens een werkbe zoek in Leiderdorp deed. Burge meester Bruggeman: "Als het via duct is uitgediept, geeft dat een he leboel licht en lucht voor de Lei- derdorpse verkeersproblematiek". Het gaat om de tunnel ten noor den van de twee secundaire, pro vinciale wegen, komende uit de richting Hoogmade. Vrachtwagens die hoger zijn dan drie meter tach tig kunnen dat punt met passeren Doorgaans rijden ze om via de Lei- derdorpse Engelendaal en de Van der Valk Boumanweg. "In onze ogen een slechte situatie", aldus burgemeeste Bruggeman gisteren "Temeer daar Leiderdorp, als rijks weg 11 straks klaar is, nog meer vrachtverkeer te verwerken zou krijgen". Gedeputeerde Jansen die giste ren 'ter plekke' ging kijken, bleek dat snel met de burgemeester eens Hij beloofde om de uitdiep-opera- tie mee te nemen in het investe ringsschema van de provincie. De provincie Zuid-Holland zal de kos ten van het uitdiepen, een slordige 300.000 gulden, voor haar rekening Het is de bedoeling dat het plan in de loop van dit jaar op het Pro vinciehuis wordt besproken. Jan sen schat dat een en ander binnen twee jaar zal zijn gerealiseerd. Het punt moet daarna vier meter dertig hoog zijn: de standaardmaat in de- Het lijkt om een eenvoudig kar wei te gaan, maar schijn bedriegt hier volgens de gedeputeerde. "Je kunt dat tunneltje mei hoger ma ken. dus moet je het uitdiepen. Maar het punt is dat je niet zomaar kunt gaan graven. Er ligt een be- tonlaag op de grond en die laag maakt onderdeel uit van de con structie. Dus moeten we de situatie eerst goed laten bestuderen - dan pas weten we precies wat het gaat kosten", aldus Jansen. Wellicht dat gelijktijdig de hele routing van het punt zal worden bekeken. Er zou den wat krappe bochten in zitten. Probleempjes Er waren meer 'probleempjes' die burgemeester en wethouders gisteren doornamen met de gede puteerde. Zo kwam de wens van Leiderdorp naar voren om het fietspad bij De Bloemerd richting Persant Snoepweg door te trekken naar de kant van de Grotiuslaan. Het gaat om een ontbrekend stuk in een fietsroute. Jansen erkende het "een goede zaak" te vinden als het pad wordt doorgetrokken en het plan op het Provinciehuis te willen bespreken. Toezeggingen wilde hij echter nog niet doen. Het plan kost 95.000 gulden en drie kwart van dat bedrag zou uit de provinciale 'pot' moeten komen waarin jaarlijks slechts 650.000 gul den zit. bestemd voor alle 103 ge meenten in de provincie Zuid-Hol land. Men nam ook een kijkje bij de Mauritssingel, die een paar jaar ge leden werd doorgetrokken om de Hoofdstraat-bewoners te ontlas ten. Leiderdorp schoot het beno digde geld voor, de provincie be taalt dat echter terug. Volgens Jan sen ligt de weg er nu 'keurig' bij. Ook eventuele toekomstige wo ningbouwlocaties in de Bloemerd 2 en bij de Zijl, tegenover het RIO. werden bekeken. Afhankelijk van de portefeuille die gedeputeerde Jansen na de ko mende statenverkiezingen krijgt toebedeeld, zal het Leiderdorps ge meentebestuur hem in de toe komst weer over diverse punten aanschieten. Zo ligt er bijvoor beeld nog de aloude wens van Lei derdorp om de Stierebrug tijdens de spitsuren dicht te laten. De pro vincie moet daar, als 'eigenaar' van de brug, mee instemmen, maar tot dusverre houdt zij de boot af. Jan sen legde gisteren uit dat de maat regel leuk lijkt om wachtende au tomobilisten terwille te zijn, "maar in feite schiet je er niet zoveel mee op. Die wachtende schepen hopen zich op en zo'n concentratie zorgt meteen na het spitsuur voor onaan vaardbaar lange wachttijden bij bruggen. Trouwens, die concentra tie blijft gedurende de rest van de dag gehandhaafd" Burgemeester Bruggeman ver klaarde daarop dat de wens met uit het hoofd wordt gezet, maar dat "Leiderdorp blijft zoeken. Op dit moment zien we de oplossing ech ter met". OEGSTGEEST - De Oegstgeester welzijnswethouder mevrouw T. Blom (WD) en haar ambtenaren staan vrijwel alleen in hun ideeën over hoe in het dorp de sociaal-cul turele instellingen moeten worden geholpen het hoofd boven water te houden nu de wethouder aanzien lijk minder geld heeft te besteden voor deze sector. Bij het rijtje te genstanders (K O, de muziek school en de PvdA, sloten zich gis teravond in de commissie welzijns planning onder meer het CDA, D66, de SJJO (jongeren), de SWOO (ouderen), de peuterspeelzalen, de bibliotheek en zelfs Bloms eigen partij, de WD, aan. Tot overeen stemming kwam het niet. Beide partijen zonden elkaar naar huis met een flinke stapel huiswerk. Op 24 maart zal de zoveelste ronde van deze hoogoplopende discussie worden ingeluid. De vergadering was nog niet be gonnen of de eerste controverse lag al op tafel. SJJO en K O ver spreidden een brief waarin zij de wethouder dringend verzochten twee punten van bespreking van de agenda af te voeren. De wethou der doet in die stukken vergaande voorstellen over het gebruik van de accommodaties (bij voorbeeld de sluiting van cultureel centrum het Drieluik) en doet ideeën aan de hand over de wijze waarop het be lang van de sociaal-culturele in stanties kan worden "gemeten". Het laatste houdt nauw verband met het eerste en met pakweg de gesuggereerde bezuinigingen op de professionele krachten van de SJJO. Door die weging/meting hoeft met te worden bezuinigd vol gens de kaasschaafmethode maar aan de hand van prioriteiten Van de "wegingsmethoden'' die Blom gisteravond op tafel legde, deugt niets, vinden de instellingen en de fracties. Om uit die al sinds oktober vorig jaar durende discus sie te geraken moeten alle instellin gen nu een lijst van alle activiteiten die ze organiseren, inleveren. Inge deeld en wel zodat activiteiten per cluster kunnen worden gewogen en niet elk apart. Dat laatste bleek gisteravond een onmogelijze zaak. Of het wel per cluster kan. betwij felen betrokkenen overigens net zo goed. In vrijwel elke gemeente in dit land, kampt men ermee. Zozeer zelfs dat bij voorbeeld de gemeente Zandvoort Oegstgeest al heeft la ten weten een exemplaar van het stuk "wegingsmethoden" te willen hebben. In deze kustplaats komt men er zelf niet uit. Volgens wet houder Blom is er een levendige handel in stukken en een intensief telefoonverkeer tussen ambtena ren van sociaal-culturele zaken. - Na het urenlange gepraat over wegen, stelde de discussie over het accomodatiegebruik niet veel meer voor. De commissie weigerde eenvoudigweg te adviseren omdat zij vond dat wethouder Blom haar voorstel om het Drieluik te sluiten en te verkopen, met te weinig gege vens had onderbouwd. K O-voorzitter De Yos was hierover het duidelijkst met zijn emotionele betoog: "Kan K O zijn activiteiten verhuizen naar het mfc, wordt ons gevraagd. Wij vin den dat we nu over een goede ac commodatie beschikken waar wij onze cursussen met enige furore kunnen geven. Dan diezelfde vraag in de ruimtelijke zin des woords Kortom: kunnen we een cursus 'kleding maken' in een ruimte ge ven waar 's ochtends peuters heb ben gespeeld. Dat kan, natuurlijk Maar ik vind het niet verantwoord. Tot zoiets ga je alleen over als er .een noodsituatie is". Volgens de wethouder is die noodsituatie er. Maar de commis sie wil dat pas van haar geloven als de wethouder kan aangeven wat de opbrengsten van de verhuizing van K O zijn, wat de opbrengsten van verkoop, van het Drieluik zijn en wat de kosten zijn van bij voor beeld het onderbrengen van de muziekschool in schoollokalen en van het onderbrengen van de peu terspeelzalen in enkele ruimtes van de flat aan de Aert van Nes laan. Om dergelijke gegevens was vorige keer al gevraagd maar Blom had ze ook deze keer niet bij zich. Ondanks de storm van kritiek die de wethouder te verduren kreeg, wijzigde zij haar standpun ten niet. Zij beloofde de volgende keer met de gevraagde gegevens te komen. JA IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR MN EIGEN STUK VAN NEDERLAND DUN De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Per maand I 23.25' Per kwartaal 168.95 QPer halfjaar f 137.90 Per iaar 1262.40 I automatische betaling) (aankruisen wat van toepassing is) I Stuur deze bon op naar hel Leidich Alphens Dagblad pa Antwoordnummer 10050. 2300 VB U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND De Warmondse sportzaal 'Klim Op'. Slopen is volgens burgemeester en wethouders beter dan renoveren. VOORSCHOTEN - De Voor- schotense politieke partijen hebben het moeilijk met het B en W-voorstel om direct tot vervanging over te gaan wan neer twee of meer onderwijzers ziek zijn op één basisschool. In hun hart zijn zien ze noodzaak in van de maatregel, hun verstand spreekt echter andere taal. Wan neer de gemeente teveel inspeelt op bezuinigingsmaatregelen van het rijk, geeft ze een vrijbrief aan Den Haag. Ministeries zouden dan het idee krijgen dat ze alles kunnen afstoten omdat de gemeenten het wel overnemen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor welzijn, waar uitgebreid werd gesproken over de rijksmaal regel om per 1 januari pas vanaf de tweede of derde ziektedag vervan gers te betalen. Tot een besluit kwam het met, wel werd de dage lijks bestuurders gevraagd of er een opzet mogelijk is waarbij 'de gemeente iets doet zonder iets te doen'. Zoiets van: 'We willen wel, maar weigeren daarop te worden aangesproken'. Volgens ingewijden is dit geen gemakkelijke opgave voor B en W. Immers, zodra de gemeente echt iets doet wat geld kost (deze maat regel vergt 7.500 gulden) moet er een comptabiliteitsbesluit komen. Daarin staat precies wat de ge meente heeft uitgegeven en voor welk doel Tijdens een raadsverga dering komt deze begrotingswijzi ging de volle openbaarheid. Voor schoten zou makkelijker wat kun nen regelen wanneer alleen de openbare scholen gebruik maken van de regeling. Zij worden name lijk bestuurd door de gemeente. Echter, ook de wethouder van bij zonder onderwijs. L. Marselis, heeft zich hard gemaakt voor de extra vervanging Fnuikend De collegeleden vinden, samen met de commissie openbaar onder wijs. dat er sprake is van fnuikende situaties wanneer meerdere leer krachten op dezelfde dag ziek wor den. Een klein aantal docenten staat dan voor zo'n groot aantal leerlingen dat er weinig anders mo gelijk is dan kinderen zoethouden of naar huis te sturen Tot nu toe zijn er nog geen chao tische toestanden gemeld, maar wethouder J. Visser van openbaar onderwijs houdt zijn hart vast "In deze lijd hebben veel onderwijzers meerdere groepen en maken ze uren op verschillende scholen. Daar kun je niet eindeloos mee schuiven", zegt hij. Vandaar het voorstel om, zodra er meerdere on derwijzers ziek zijn, direct tot ver vanging over te gaan van de num mers twee en verder. Het zou gelden tot 1 augustus, de dag waarop de minister met een herbezinning komt. En aanvanke lijk hadden enkele raadsleden er wel vrede mee wanneer de ge meente keihard zou stellen dat het een 'nu en nooit weer-kwestie' be treft. Dergelijke ideeën werden on deruit gehaald met het argument dat de gemeente dan al wat in gang heeft gezet en mensen lekker heeft gemaakt. 'Net wanneer de betrok kenen willen gaan eten, wordt het eten van tafel gehaald', voerden de ze tegenstanders aan. Dieven slaan hun slag OEGSTGEEST/LEIDER- DORP - Dieven hebben gister avond op twee plaatsen in de regio hun slag geslagen. Zo kwamen onbekenden een wo ning aan de Oegstgeester Rem brandt van Rijnlaan binnen door achter een tuimelraampje met een schroevedraaier open te breken om vervolgens de sleutel, die nog in het slot zat, weg te halen. De dieven heb ben het huis doorzocht, de poli tie kon echter niet vertellen wat er vermist werd. Uit een woning aan de Gal laslaan in Leiderdorp werden geld en sieraden gestolen. De daders kwamen hier binnen door het keukenslot te force- Leiderdorps meis je gewond LEIDERDORP - Bij een ver keersongeval op de kruising van de Mauritssingel en de Ire- nestraat in Leiderdorp is gister middag een dertienjarig meisje ernstig gewond geraakt. Ze stond met een vriendinnetje te praten toen ze plotseling, met de fiets aan de hand, de straat overstak. Een automobilist, een 64-jarige inwoner van Leider dorp, kon haar niet meer ont wijken en reed haar aan. Met vermoedelijk hersenletsel en en botbreuken moest het meis je worden overgebracht naar het Leids Academisch Zieken huis. heeft dan ook begrip voor de wens tot slopen. Sterker nog, hij heeft zelf al eens "een tekeningetje" in geleverd van een nieuwe sporthal. "Daar heb ik nooit wat op ge hoord", vertelt hij. De beheerder is ook nog niet benaderd met voor stellen over voortzetting van zijn werk in een nieuwe hal. Verdriet over de sloop heeft hij met. Alleen: "Ik badminton zelf ook en als bad mintonner zeg ik: jammer. Kijk, het is hier altijd gezellig. De af stand tussen de hal en de kantine is klein. Als je dat met Dekker verge lijkt. Zo'n grote hal zal toch al snel minder gezellig zijn" LEIDERDORP - De Leiderdorpse Elizabeth Luttik (16) kreeg deze week de merkwaardigste post die zij ooit heeft gehad. Het ministerie van defensie wijst haar in het 'bewijs van inschrijving voor de dienst plicht' erop dat ze in 1989 moet dienen. Elizabeth vertelt dat zij geen broers heeft met wie het ministerie haar zou kunnen hebben verwisseld. Naar de oorzaak kan zij slechts gissen. Ze houdt het op "een registratiefout". Met het ministerie heeft ze al contact gehad. Elizabeth werd toegevoegd dat ze een andere keer een andere ambtenaar te spreken moet zien te krijgen. "Maar ik moet over dag wel gewoon naar school. Ik heb nog geen gelegenheid gehad om dit allemaal uit te zoeken", lijkt ze zich geen al te grote zorgen te maken". Ze vertelt er nog bij geen carrière in het leger te ambiëren. Een voorlichter van het minsterie van defensie hoort het verhaal la chend aan. Gelukkig voor Elizabeth verkeert de discussie over vrouwe lijke dienstplicht nog maar in een pril stadium en zijn defensieminister Van Eekelen en de zijnen er met de brief aan het Leiderdorpse meisje niet op uit een doorbraak te forceren, verzekert hij: "Gewoon een ver gissing. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt". En: "Dit komt bijna nooit voor. Ik kan mij wel een geval herinneren van een heel jong jongetje dat een oproep kreeg, maar een meisje, nee". Dc voorlichter raadt Elizabeth aan contact met het ministerie op te nemen en met de gemeente, want uiteraard is het helemaal nog niet zo zeker dat de fout bij zijn ministerie ligt. "Wij betreuren dit wel", zegt hij lachend. WARMOND - De laatste dagen voor de Warmondse sport zaal 'Klim Op' aan de Endepoellaan lijken geteld. B en W zullen de gemeenteraad over enkele weken vragen in te stemmen met hun voornemen het in 1970 gebouwde com plex te slopen. Daaraan gaat een 'toernee' van het onderha vige raadsstuk langs de diverse commissies vooraf. De verhoudingen in de gemeente raad over deze kwestie liggen in principe al vast. De collegepartij en, Progressief Warmond en het CDA willen een nieuwe hal, het liefst een multi-functionele zodat ook aan de accommodatieproble- matiek van sociaal-culturele instel lingen een einde wordt gemaakt, zo werd tijdens de begrotingsbe handelingen, eind vorig jaar. dui delijk. De WD lijkt nog het minst en thousiast maar kan daarom (nog) niet worden aangemerkt als uitge sproken tegenstander. B en W, want aan hen was sinds de begro tingsbehandelingen het woord, hebben zich nog niet eerder zo dui delijk uitgesproken over het Klim Op-vraagstuk als zij nu zullen doen in het stuk aan de gemeenteraad. Volgens B en W is het beter om de Klim Op te slopen dan om het zaaltje plus bijbehorende kantine te renoveren. Het dagelijks bestuur baseert zich daarbij op een extern uitgevoerd onderzoek. Gemeente secretaris Zoetemelk verduidelijkt het B en W-standpunt. "Uit het on derzoek is gebleken dat om alle ge breken van het zaaltje op te heffen en er isolatie aan te brengen, zeven ton nodig is. Daarvoor heb je een halve nieuwe sporthal. Het lijkt B en W daarom onverantwoord tot renovatie over te gaan. Los daar van is de zaal ongeschikt voor de 'grote sporten' als zaalvoetbal en handbal. Dat heeft als gevolg dat ons eigen Warmunda in Sassen- heim zaalvoetbalt. Andere clubs huren wel eens in de Groenoord- hallen. Een heel slechte zaak, je moet proberen alle Warmondse clubs in je eigen gemeente te hou den". Een voorproefje van de discussie gaf eerder deze week het WD- raadslid De Vos in de raadscom missie ruimtelijke ordening waar de sporthal overigens niet op de agenda prijkte. De Vos betwijfelde of het college van B en W wel voor de goede volgorde heeft gekozen. Hij vroeg zich af of het niet beter is om eerst vast te stellen of er plano logische mogelijkheden zijn en zo ja. welke, voor een nieuw - mis schien zelfs multi-functioneel - ge bouw. Daarna pas moet in zijn ogen de vraag of de Klim Op moet worden gesloopt aan de orde ko- De WD. zo vertelde De Vos, is vooral bang dat de nieuwe hal pla nologisch gezien op onoplosbare problemen zal stuiten. "Er zijn ei genlijk maar twee plaatsen waar het zou kunnen. Endepoel III of Oostergeest". Blijkt er toch geen plaats te zijn, "dan kunnen we hier zwemmen in het geld, maar alles houdt dan toch op", aldus De Vos. Gemeentesecretaris Zoetemelk zegt dat B en W dat een beetje an ders zien. Uit een onderzoek van de Provinciale Sportraad is vast komen te staan dat Warmond er goed aan zou doen voor een nieu we, grotere hal te zorgen. Dat on derzoek opgeteld bij het onderzoek naar de Klim Op plus een aanwijs bare raadsmeerderheid vóór de bouw van een nieuwe hal, be schouwen B en W als voldoende steun in de rug in hun poging om "een principe-uitspraak van de raad te ontfutselen". Iemand die over de hele kwestie nog niet in het openbaar aan het woord is geweest, is de huidige Klim Op-beheerder, ambtenaar J. Regeer. Regeer heeft al elf jaar een "dubbeltaak" in de Klim Op: hij beheert en hij runt de kantine. Re geer vertelt dat sloop van de Klim Op betekent dat voor de volgende gebruikers nieuwe ruimte moet komen: badmintonvereniging Steeds Vooruit, de Warmondse Volleybalclub, de tafeltennisver eniging Steeds Vooruit, de plaatse lijke scholen en de Oegstgeester tuinbouwschool. Vergeer: "De be zettingsgraad is hoog, alleen zater dagavond zijn we leeg. Vroeger was er zaalvoetbal van Warmunda, maar dat bleek niet zo goed te val len omdat trainers en bestuur lie ver niet hadden dat voetballers op de avond voor de zondag ook nog eens een keer in een zaal speel den". Regeer erkent de problemen die B en W met de Klim Op hebben en

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14