Steeds Nieuwbouw station vrijwel zeker in '89 'Ziekenhuis moet meer steun geven aan thuis verzorgers van bejaarden' LEIPSCH (m DAGBLAD===Jii=ii»id^ Wachten op goedkeuring minister Wellicht vredes- monument bij nieuwbouw van sociale dienst Intrekking subsidie bij discriminatie Eerste paal voor fietsbrug DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 Redactie: Simone vart Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Het is echter nog niet te laat. Aktief kan het alsnog doen, maar dan wel voor volgend jaar. Sluitingswet (2) Aktief' schrijft ook dat er "In Leiden altijd wel gedonder is als het gaat om de winkels op zon dag open te zetten". Inderdaad is het geen eenvoudige zaak. Volgens De Raat is het geven van de vier ontheffingen een po litieke beslissing. Bijna elk jaar zijn er meer gegadigden dan ont heffingen en dan moet er geko zen worden. Dat is niet altijd-een eenvoudige zaak. De Raat: "Je kunt rustig zeggen: een heet han gijzer. De schaarste moet daarom zo goed mogelijk worden ver deeld. En zolang meer mensen met leuke ideeën voor de zondag komen wordt het probleem gro ter". In de eerste plaats wordt wet houder Fasé van economische zaken geadviseerd door de Ka mer van Koophandel. Aan de hand daarvan nemen B en W een beslissing die uiteindelijk moet worden goedgekeurd door de commissie economische zaken. Voor dit jaar heeft de meubel- handel op tweede paasdag en tweede pinksterdag ontheffing gekregen. "Dat is gedaan omdat onder meer het meubelplein in Leiderdorp en andere meubel centra in de regio ook op die da gen open zijn. Die feestdagen blijken in de afgelopen jaren voor de meubelbranche de top dagen te zijn. We kiezen dan voor het concurrentiemotief, want we kunnen de meubelzaken in Lei den dan niet in de kou laten staan. Hoewel er meer dagen zijn aangevraagd, krijgen ze er maar twee", aldus wethouder F^se. Ook voor de Lakenfeesten werden meer dagen gevraagd dan er gegeven konden worden. In de zomer komt in het kader van de Lakenfeesten een zondag waarop winkels de deuren kun nen openen en een zodag waarop Sluitingswet (1) Goed nieuws voor wijkvereni- ging Aktief uit Leiden Zuid- West. Deze vereniging kan voor koninginnedag ontheffing aan vragen van de winkelsluitingstij den. Volgens de wet die dat re gelt mogen de winkels in een stad op zon- en feestdagen alleen open zijn indien daarvoor bij de gemeente ontheffing is aange vraagd. De gemeente mag op haar beurt van de minister van economische zaken per jaar niet meer dan vier keer dergelijke ontheffingen verlenen. Dat is minder dan de belanghebbende winkeliers willen, dus moet een ontheffing geruime tijd van tevo ren worden aangevraagd en wor den verdeeld. In de huis-aan-huis circulaire van Aktief staat een stukje waar in min of meer geprotesteerd wordt tegen het feit dat Groenoordhallendirecteur And- ré de Jong ontheffing krijgt voor een vlooienmarkt op zondag 11 oktober. Dat zou Aktief ook wel willen: "Op zich heeft André de Jong natuurlijk gelijk om zijn vlooienmarkt nog wat meer te promoten, maar om met konin ginnedag nog meer mensen op de been te krijgen in Zuid-West zou het voor ons natuurlijk inte ressant zijn, als we B en W van Leiden een brief sturen, waarin het verzoek om alle winkels in Zuid-West op koninginnedag ook open te houden", zo staat in het blaadje te lezen. Ambtenaar bestuurlijk-juridi sche aangelegenheden P. de Raat zegt dat er helemaal geen aanvraag voor ontheffing op ko ninginnedag is binnengekomen. Die kan dan ook niet worden ge geven. Indien Aktief dat wel had gedaan, had het verzoek wellicht kunnen worden ingewilligd Wijkvereniging Aktief is dus iets te snel geweest met het verwijt dat het er oneerlijk aan toe zou gaan bij de verdeling van de ont heffingen. Verdwenen klok Zolang de heer J.A. van Gent zich kan herinneren, heeft bij de ingang van het Pesthuys een bronzen klok gehangen. Heeft, want sinds vorige week donder dag is de historische klok weg. De klokkestoel staat er verlaten bij. Vader Abraham zou zeggen 'Als een vaas zonder bloemen'. De heer Van Gent, die aan de Jarenlang heeft in de klokkestoel bij het voormalige Pesthuys een klok gehangen. Wie heeft de klok nu in zijn bezit? Inzet: de sinds een week lege klokkestoel. (foto's wim Dijkman) Pesthuyslaan woont, weet niet wat er met de klok is gebeurd. Het kan zijn dat de klok is weg gehaald door de rechtmatige ei genaar, maar ze kan ook .zijn ge stolen. Maar van wie was die klok nou eigenlijk? Van Gent: "Dat heeft de politie ook al gevraagd toen ik ze belde, maar dat weet ik niet. Daarom kon ik ook geen aangifte doen. Twee jaar geleden is het leger museum naar Delft verhuisd. Nu zit de Reinwardt Academie in het gebouw. Ik weet wel dat de rijksgebouwendienst de gebou wen altijd heeft onderhouden. Wie nu verantwoordelijk is voor de klok weet ik niet". Leo Meijer van directie stads vernieuwing moet zich eens ach ter de oren krabben als hij hoort van een klok bij het Pesthuys. "Misschien is het wel van het le germuseum en zijn ze het verge ten mee te nemen. Het Pesthuys zelf is in ieder geval in bezit van de gemeente. Straks beginnen de verbouwingen, omdat de Natio nale Natuurhistorische Presenta tie in het Pesthuys komt. Ook monumentenzorg heeft er iets mee te maken. Waar in dit geval precies de klepel hangt is ondui delijk". Later meldt Meijer dat de ge meente eigenaresse is, maar de klok niet heeft weggehaald. Aan genomen mag dus worden dat de klok is gestolen en daarom heeft de verantwoordelijke directie be heer gebouwen gisteren bij de politie aangifte gedaan van de vermissing. "Maar daarmee heb je natuurlijk de klok nog niet te rug. Dat is jammer", zo zegt Meij er. Ook de heer Van Gent betreurt dat: "Het is een historisch stukje dat echt bij het Pesthuys past. Vroeger zat er een opvoedingsge sticht in en als het etenstijd was werd er aan de bel getrokken. Tijdens de oorlog is de klok nog verstopt voor de Duitsers. Die pikten alles in wat maar om te smelten was". Niemand weet overigens uit welk jaartal nu pre cies de klok stamt. alleen een toeristische markt wordt gehouden. "Op dat moment hadden we nog maar een zondag te verdelen. Er lag een verzoek van de Groenoordhallen voor een snuf- felweekend in het najaar. Omdat de maand oktober meubelmaand is, hebben we voor de vierde ont heffing de datum 11 oktober ge prikt. Zo kan de meubelhandel ook nog van een zondag profite ren", zo legt wethouder Fase uit. LEIDEN - Het ziet er naar uit dat in 1989 kan worden begonnen met de bouw van een nieuw centraal station in Leiden. Een adviesgroep van de Nederlandse Spoor wegen heeft de directie van de NS positief geadviseerd over de bouw van een nieuw station. Het komt in de praktijk weinig voor dat de directie van de spoorwe gen afwijkt van een advies van de 'beleidsgroep infra structuur', een adviserend managementteam. Als de directie van de NS een posi tief besluit neemt, betekent dat nog niet dat de komst van een nieuw station zeker is. De minister van verkeer en waterstaat moet ook nog goedkeuring hechten aan het plan. De bouw kan nog om fi nanciële redenen afketsen. Een woordvoerder van de spoorwegen wilde nog niet meedelen hoeveel geld er met de nieuwbouw zal zijn gemoeid. De NS maakten vorig jaar be kend plannen te hebben voor een nieuw station in Leiden. Het huidi ge station voldoet al jaren niet meer aan de eisen: de stationshal is te klein, er zijn geen behoorlijke reizigers- en personeelsaccommo- daties en de reizigersvoorzienin gen zijn niet berekend op de stroom trein reizigers die Leiden dagelijks te verwerken krijgt. Het Leidse station is in aantal reizigers het vijfde station van Nederland. Het nieuwe station zal een aan merkelijke grotere hal krijgen. In de hal komt meer ruimte voor kios ken, het Grenswisselkantoor en de reizigersinformatie. Ook is er plaats voor meer loketten. Het nieuwe station zal tevens de be schikking krijgen over een restau rant. De doorgang naar de sporen zal breder en hoger worden. De gang is nu vrij donker en smal, maar zal in het nieuwe gebouw aanmerke lijk lichter worden. De sporen zul len eveneens gemakkelijker te be reiken zijn. Behalve met roltrap pen kunnen de reizigers zich ook met liften naar de perrons bege- De definitieve plannen voor het station worden over enkele maan den gepresenteerd aan de raads- LEIDEN - Het Diaconessenhuis aan de Witte Singel, op de plek waar nu de Universiteitsbibliotheek staat. Het ziekenhuis bestaat dit jaar 90 jaar. In 1897 werd in een pand aan het Plantsoen in Leiden een begin gemaakt met de verzorging en verpleging van zieken. Het eerste jaar werden 22 patiënten opgenomen, die door één zuster (diacones), bijgestaan door een hulp, werden verzorgd. Ook werden patiënten thuis ver pleegd. Later werd die 'wijkverpleging' door de kruis verenigingen overgenomen. In 1901 verhuisde het Diaconessenhuis naar de Witte Singel, waar aanvankelijk plaats was voor 40 patiën ten. Het nu bestaande gebouw aan de Houtlaan werd in 1963 in gebruik genomen. Het aantal bedden werd tot 333 uitgebreid. Maar ook. sinds de jaren zestig hebben de ontwikke- lingen niet stilgestaan. Werden vroeger patiënten veel al opgenomen voor behandeling, nu worden steeds meer mensen poliklinisch behandeld. Per jaar bezoe ken circa 110.000 mensen die poliklinieken. De diaconessen zijn inmiddels ook uit Leiden ver dwenen. Behalve een verplegende hadden deze zusters ook een evangeliserende taak. Zij werden na een proef tijd ingewijd. In tegenstelling tot nonnen waren zij vrij om te trouwen, maar van die mogelijkheid werd weinig gebruik gemaakt. Vroeger ontvingen zij geen salaris, maar zakgeld. Zij waren 'een kind des huizes'. Het ziekenhuis waarin zij werkzaam waren verzorgde hen hun leven lang. In veel diaconessenhuizen in Ne derland zij zijn nog steeds inwonend. (archieffoto) LEIDEN - Op de Hooglandse Kerkgracht komt een figuratief beeld van Arminius en Gomarus. Tevens maakte wethouder Kuijers gisteren tijdens een vergadering van de commissie volksgezond heid, cultuur en groen bekend ge maakt dat er waarschijnlijk bij de nieuwbouw van de sociale dienst een vredesmonument komt. Al eerder was besloten dat op de Hooglandse Kerkgracht een beeld moest komen. Naast Arminius en Gomarus werd nog gedacht aan de historische figuren Gravin Ada en Thorbecke als mogelijke onder werpen voor een beeld. Arminius en Gomarus waren twee Leidse hoogleraren in de theolohie die leefden in de 16e de eeuw. Deze heren werden beroemd door de vaak hooglopende ruzies die zij hadden over theologische onderwerpen. Tal van verzoenings pogingen bleven zonder gevolg. De immer ruziënde hoogleraren wor den het onderwerp van het kunst werk. Wethouder Kuijers zei dat de Ini tiatiefgroep Vredesmonument ak koord gaat met het voorstel om een monument bij de nieuwbouw van de sociale dienst te plaatsen. Dit monument kan worden betaald uit de regeling dat tenminste een pro cent van de bouwkosten aan kunst moet worden besteed. Ook de me dewerkers van de sociale dienst staan welwillend tegenover het voorstel. Het is nog niet bekend hoe groot het beschikbare bedrag voor het monument is. commissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer. De plannen zullen bekeken worden in samenhang met een voorstel om over te gaan tot ondertunneling van het Sta tionsplein. Een ambtelijke werk groep is vrijwel gereed met de rap portage over een uitgevoerd onder zoek over de ondertunneling. Deze verkeerstunnel is bedoeld om het autoverkeer te scheiden van voetgangers en fietsers van en naar het station en Academisch Ziekenhuis. Voornaamste pro bleem bij de realisering van het 'tunnelplan' is het bijeenbrengen van de benodigde gelden. Met de aanleg van een tunnel is een be drag van tientallen miljoenen ge moeid. Een belangrijk gedeelte van dit bedrag zou beschikbaar ge steld moeten worden door het mi nisterie van verkeer en waterstaat. Het resterend bedrag zal van pro vincie en gemeente moeten ko- LEIDEN - Het ziekenhuis zou in de toekomst veel meer ter onder steuning moeten dienen voor de thuisverzorgers van de oudere pa tiënt, in plaats van de plek te zijn waar de oudere patiënt terecht komt. Dat was de strekking van het be toog dat de meeste sprekers hiel den tijdens een forum over 'De ou dere patiënt en het ziekenhuis' dat gisteravond in het Diaconessen huis werd gehouden ter gelegen heid van het 90-jarig bestaan van dat ziekenhuis. Het ziekenhuis, zelf inmiddels hoogbejaard, speelde daarmee in op het probleem waarmee de maat schappij steeds meer wordt gecon fronteerd: de vergrijzing. Met de kwaliteit van het leven van de ou der wordende mens vooropge steld, trachtten de sprekers te be palen welke de veranderende rol van het ziekenhuis in het vergrij zingsproces zal moeten zijn. Want, omdat de mens steeds ouder wordt, belanden er meer ouderen voor steeds langere tijd in het zie kenhuis. Prof.dr. F.G.J. Oostvogel, bijzon der hoogleraar in de medische ge rontologie en geriatrie aan de Eras mus Universiteit Rotterdam, vindt dat het ziekenhuis ten dienste moet staan van de in eigen milieu verblijvende ouderen. "Tussen huisartsen, wijkverpleging en kruiswerk enerzijds en ziekenhuis anderzijds moet onderlinge solida riteit bestaan met respect voor de oudere en de ouderdom om de kwaliteit van het leven zo lang mo gelijk te handhaven". Volgens Oostvogel heeft onderzoek overi gens uitgewezen dat de 'arme' ou dere vaker in het ziekenhuis be landt dan de 'rijke' oudere. En daarmee hief hij de vinger naar de politiek, die vertegenwoordigd was in de persoon van het PvdA Tweede Kamerlid Elske ter Veld. Zij meent dat zelfstandig wonen door ouderen per definitie niet goedkoper hoeft te zijn, een stel ling die in politiek Den Haag nogal eens opgeld doet. Toch pleitte zij ervoor niet op puur financiële gronden keuzen te maken en sprak in dit verband over een 'scharrel- bejaarde'. Met deze oneerbiedige term bedoelde zij een oudere die in de eigen omgeving blijft wonen, maar een groot netwerk van hulp verleners om zich heen kan ver wachten. Huisarts J. de Bruijne voorspel de dat door de toenemende vergrij zing de vragen van de huisarts naar de specialisten in het ziekenhuis nog zullen toenemen. Bij proble men als euthanasie zal de me- disch-sociale steun van het zieken huis voor de huisarts hard nodig zijn, aldus De Bruijne. "Het bezoek van de specialist aan huis zal in dit kader een grote steun voor de be trokkenen betekenen". Maar ook moet de deskundigheid van huisartsen volgens hem meer wor den bevorderd: "De huisartsen zul len meeveranderen om samen met de specialisten in het ziekenhuis te zoeken naar de kwaliteit van het le- De internist H. van Slooten be pleitte meer onderzoek in het ka der van de kankerbestrijding bij ouderen. Zijn collega, de neuro loog J. van Rossum, stelde het te kort aan van opvangmogelijkhe den aan de kaak. Bij ontslag uit het ziekenhuis wordt vaak een flesse- hals gevormd, omdat er onvol doende plaats is in verpleegtehui zen. Bovendien vroeg hij zich af hoe de bezuinigingen te rijmen zijn met de stijging van de kosten in de gezondheidszorg. Een van de vragen uit het pu bliek richtte zich tenslotte op het probleem dat voorzieningen voor ouderen vaak niet aansluiten op wat de ouderen zelf willen. Prof. Oostvogel stelde daarop vast dat die voorzieningen vaak door jonge- ren worden bedacht en "ouderen zijn wel jong geweest, maar jonge ren nog niet oud". LEIDEN - De gemeente is van plan een anti-discriminatiebepaling op te nemen in de Algemene Subsi dieverordening. Met deze bepaling wordt het mogelijk gemaakt orga nisaties en activiteiten met een dis criminatoir karakter uit te sluiten van gemeentelijke subsidies. In stellingen die geld ontvangen van de gemeente zijn bovendien ver plicht er op toe te zien dat hun me dewerkers en beroepskrachten zich onthouden van discriminatie. Wannneer geconstateerd wordt dat er door of bij de instellingen toch gediscrimineerd wordt, kan de subsidie worden ingetrokken. On der discriminatie zegt de gemeente te verstaan: "het maken van een ongerechtvaardigd onderscheid tussen personen". Een uitzonde ring wordt gemaakt op positieve discriminatie wanneer deze tot doel heeft een maatschappelijke achterstand van een bepaalde groep mensen op te heffen. DEN HAAG/LEIDEN - Gedepu teerde Jansen slaat 16 maart (half twee) de eerste paal voor een fiets en voetgangersbrug over het Rijn- Schiekanaal nabij de spoorbrug Leiden-Utrecht. De brug vormt een verbinding met het fietspad dat in de richting Alphen loopt, de bouw ervan kost 3 miljoen gulden. Eind van dit jaar kan de nieuwe verbinding in gebruik worden ge- mmmm De plannen om een nieuw station te bouw in Leiden verkeren in een vergevorderd stadium. De directie van de Nederlandse Spoorwegen zal waarschijnlijk akkoord gaan met het voorstel tot nieuwbouw, (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13