Twee nieuwe topmodellen bij Mazda AUTOMEER Auto wassen zonder water AUTO-HOME Leiderdorp B.V. -AUTO RX-7 Turbo II en 929 Sedan Nieuwe coupés van Mercedes Afstelbaar onderstel op BMW M3 Uw oii, Mazda-dealer. Weversbacra 27 - Leiderdorp - tel. 071-899349. Minder geld voor jeugdhulpverlening Straling niet verontrustend ISUZUKI DEALER Hét adres voor 'n goede occasion. AUTO MEER NU OOK IN KATWIJK DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 PAGINA 11 Zo zien de coupés van de 200D-300E serie van Mercedes-Benz er uit. Ze zullen op de autotentoonstelling van Genève (die op 5 maart begint) voor de eerste keer te zien zijn. Wat de vier- en zescilindermotoren betreft is er geen verschil met de krachtbronnen die in de gewone 'middenklassers' van Mercedes te koop zijn. Het gaat bij de coupés dus louter en alleen om de uiterlijke Nog even terug naar de zondag gesloten personenauto-RAI. Mazda had daar op de stand twee nieuwe topmodellen: een volledig gemoderniseerde 929 en supersnelle versie van Maz da's sportwagen met rotatie- motor: de RX-7 Turbo II. De RX-7 Mazda is nog steeds de enige au- tofabriek, die in de RX-7 serie blijft werken met en aan de eens door de Westduitse ingenieur Wan kel ontwikkelde rotatiemotor. De Japanse ingenieurs hebben nu een tweetraps turbo voor deze motor ontwikkeld, die de wagen een topsnelheid van ongeveer 230 km/uur bezorgt. Om uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur De eerlijkheid gebiedt mij te er kennen dat ik lang heb geaarzeld voor ik 'Defilex Car Lotion' durfde uit te proberen op mijn auto: was sen zónder water, het leek grieze lig- Ik had immers nooit anders ge hoord dan dat een auto met water moest worden gewassen. Met zo veel mogelijk water. Hoe meer hoe beter, dan was de kans op krassen het kleinst. Dus heb ik bij het was sen mijn wagen altijd overgoten met sloten water. En dan komt er ineens een pers bericht dat laat weten dat er een middel in de handel is gekomen waarmee een auto geheel zonder water kan worden schoongemaakt: 'Met Defilex Car Lotion wordt uw auto niet alleen volledig gereinigd maar tevens gelijktijdig in de was gezet. En dat alles zonder het ge bruik van water'. En zowaar, het blijkt nog te werken ook. Van importeur Kollby (Heusden- sebaan 50. Oisterwijk, tel. 04242- 19235) kreeg ik een proefflesje met de vettige émulsie. Met een uitvoe rige uiteenzetting hoe ik het spul moest gebruiken. Voor het werk handschoenen aantrekken. Niet meer dan een paar druppeltjes op een spons en daarmee gewoon over de vuile au to wrijven. Kleine vlakken tegelijk behandelen. Niet laten drogen, maar droog wrijven. Er was enige moed voor nodig om de auto na de fikse vorstperio de zo te lijf te gaan. Hij zat dik on der het vuil. Dat leek tot krassen te moeten leiden. Maar het ging ver bluffend goed. De spons was in een ommezien stinkend vuil, maar de auto blinkend schoon. En toen daar even later water op kwam gleed dat er er af alsof de auto pas was gelakt. Beter zelfs dan bij was. Samengesteld door Koos Post Maar ik moet zeggen, dat het ste vig wrijven was geweest om de au to goed glanzend te krijgen. En er was flink wat kleur van de lak op de uitwrijfdoek achtergebleven. Ik kan niet zeggen of er niet te veel lak van de auto werd meegeno men. En ik weet natuurlijk ook nog niet hoe de wagen zich op den duur zal houden. Maar zo op het eerste gezicht gaf die revolutionaire methode van schoonmaken een goed resultaat. En de importeur zegt, dat de wa gen gemakkelijk diverse malen met deze uit West-Duitsland af komstige lotion kan worden be handeld. laag van de auto wordt gewreven en zich als een soort vetbolletjes in de spons vastzet. Dat ook chroom, rubber en ramen met het spul kun nen worden gedaan. Dat een flesje van 18 gulden goed is voor een stuk of zes 'wasbeurten'. De importeur meldt voorts dat Mercedes-dealers in Duitsland de lotion al gebruiken. Dat het ook goed is voor het milieu omdat er zo heel wat minder smerig water in de grond gaat. Dat men het middel ook in de winterse kou kan gebrui ken. Dat het heel wat tijd bespaart. En nog meer. De importeur weet een vracht voordelen op te lepelen. Ze klin ken stuk voor stuk zinnig. Maar of ze allemaal ook sluitend zijn durf ik nog niet te zeggen. De eerste kennismaking was bepaald verras send. De rest moet ik zien. te komen heeft deze RX-7 Turbo II niet meer dan ruim 7 seconden no dig. Om de daarbij ontwikkelde krachten in toom te kunnen hou den heeft Mazda een totaal nieuw soort wielophanging gecon strueerd. Bovendien is de wagen voorzien van een op alle vier wie len werkend anti blokkeer sys teem. Begint de prijslijst van de RX-7 bij 65.450 gulden, de RX-7 Turbo II kost inclusief abs, airconditio ning en stuurbekrachtiging 98.700 gulden. Een heleboel geld voor een heleboel rijplezier. De markt voor zulke sportwa gens omvat in ons land niet meer dan zo'n 1200 exemplaren. Mazda verwacht dus niet er grote aantal len in te zullen halen. Met in totaal bijna 50 RX-7s vorig jaar was men in het Haagse hoofdkwartier al dik tevreden. Mazda 929 Er worden daar hogere verwach tingen gekoesterd van de nieuwe 929-sedan, waarmee Mazda zich heeft aangesloten bij de vrij massa le aanval die door de Japanse mer ken op de hogere middenklasse (ook in Europa) is ingezet. Honda heeft al eerder gezegd met de Accord - en nu ook de nieu we Legend - de strijd te willen aan binden met de gevestigde West duitse grootmachten. Toyota denkt fikse aantallen van de on langs gelanceerde Camry te kun nen afzetten. En ook Mazda steekt niet onder stoelen of banken dat het verwacht met de nieuwe 929 een flink stuk van de achterstand te kunnen inlopen. Want tot nu toe hebben de Japanners in dit markt segment - dat in ons land zo'n 25.000 auto's omvat - nog maar ma tig gescoord. Kleintjes getest Het testteam van het autoblad van de ANWB 'Autokampioen' heeft het de afgelopen maanden erg druk gehad. Twaalf kleinere mid denklassers werden uiterst gron dig aan de tand gevoeld. In vier achtereenvolgende Autokampioe nen kon men de resultaten van die uitvoerige tests vinden. In aansluiting daarop werd het dozijn gebundeld en ligt het nu als De Mazda 929: opvallend goed weggedrag. een speciale editie van de Auto kampioen onder de titel 'Autotest' voor een tientje in de losse ver koop. Wie dus gedetailleerde informa tie en een mening wil hebben over de Citroen AX, de Daihatsu Chara de, de Fiat Uno, de Ford Fiesta, de Nissan Micra, de Opel Corsa, de Peugeot 205, de Renault 5, de Seat Ibiza, de Suzuki Swift, de Toyota Starlet of de Volkswagen Polo kan uitstekend terecht bij deze zorg vuldig uitgevoerde 'Autotest'. De vernieuwde 929 heeft veel om de Mazda-droom te kunnen waar maken. De vormgeving is netjes, hoewel niet spectaculair. Een dui delijk dictaat van windtunnel en computer. De luchtweerstand van het wigvormige model is dan ook laag. De importeur heeft de 2 liter ver sie in Japan gelaten. In ons land begint de keus bij de versie met de 2.2 liter carburateurmotor (115 pk - 180 km/uur), die in zijn eenvoudig ste uitvoering net beneden de 40 mille is gebleven. De versie met 2,2 liter injectie- motor (136 pk - 187 km/uur) kost minimaal 43.600 gulden, terwijl het topmodel met een 3 liter injectie motor (190 pk - 220 km/uur) inclu sief stuurbekrachtiging en abs op 57.500 gulden komt. Het interieur van de wagen ziet er perfect uit, waarbij meer is ge streefd naar functionaliteit dan naar schoonheid. Alleen jammer, dat de constructeurs de enige verfraaiing hebben gezocht in plas tic namaak-walnotenhout. Dat hadden ze van mij mogen verge ten. Maar dergelijke details vallen in het niet bij het opvallend goede weggedrag. In het verleden werd nog wel eens geklaagd over het ge brek aan vermogen van de 929. Zulke opmerkingen zal men nu nauwelijks of niet meer horen. Mis schien dat het gedrag in de lagere toerentallen wat pittiger had ge kund, over het algemeen heeft men niet te klagen. Tijdens de kennismakingsntten kon ik ervaren, dat zelfs de 2,2 liter carburateurmotor voldoende pres tatie levert. Geen verbluffende ac celeratie en topsnelheden, maar toch genoeg om ook kritische auto mobilisten tevreden te stellen. Bo vendien gebeurt alles zo gemakke lijk en rustig, dat er aan comfort weinig te wensen overblijft. En wie bijzondere prestaties ver langt kan terecht bij de 3 liter ver sie. Een dijk van een auto, die als een furie op het gaspedaal rea geert. En dat voor een auto van te gen de 5 meter lengte en een ge wicht van 1450 kg. Mazda heeft na rijp beraad de ruimtebesparende voorwielaan drijving gelaten voor wat zij is en de voorkeur gegeven aan de con ventionele achterwielaandrijving, die door zijn betere gewichtsverde ling toch een grotere handelbaar heid geeft. De natuurlijke neiging tot onder stuur (verzet tegen de te nemen bocht) hebben de constructeurs opgevangen door een bijzondere ophanging van de achterwielen, waardoor zij 'meestuureffect' krij gen. Daardoor gaat de wagen vrij neutraal door de bocht, hetgeen ik bij de kennismaking nadrukkelijk heb kunnen voelen. Alles bij elkaar kan ik wel zeg gen, dat Mazda met deze aange naam ogende, keurig aangeklede, gemakkelijk hanteerbare en uitste kende presterende 929 een wapen in handen heeft, waaraan de con currenten in de hogere mid denklasse maar beter niet achte loos voorbij kunnen gaan. In het super-sportieve topmodel van de 3-sene van BMW (de M3) kan in het volgende modeljaar - dat dus na de zomer begint - als extra een afstelbaar onderstel wor den verkregen. Op zichzelf geen nieuwe ontwik keling. Mazda bijvoorbeeld kent zo'n systeem allang standaard op enkele modellen. Maar BMW heeft het in samenwerking met Boge verder geperfectioneerd. Uiteraard doet ook hier de elek tronica weer het werk. De man of vrouw achter het stuur kan kiezen uit drie standen: K voor comforta bel rijden, wat vooral op een slecht wegdek het verblijf in de wagen aanzienlijk kan veraangenamen, de N voor normaal - wat dan de standaardafstelling van de M3 be tekent - of de S voor sportief, waar door het onderstel een 'sportief karakter krijgt, een ander woord voor zeer stug. De elektronica beveiligt het sys teem op diverse manieren. Als men bijvoorbeeld voor comfortabel rij den kiest wordt vanzelf doorge schakeld naar normaal als de naald van de snelheidsmeter de 110 pas seert. En bij storingen kiest het systeem meteen de stand 'sport' en meldt de moeilijkheden door een oplichtend lampje DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (welzijn) heeft de Twee de Kamer een somber financieel beeld geschetst voor kinderbe schermingsinternaten. Vlak voor Kerst 1986 werd een nettotekort op deze internaten van circa 15 mil joen gulden door de Kamer op de valreep gedekt. Het gat was ont staan bij de overdracht van de in ternaten van het ministerie van justitie naar dat van WVC. .Brinkman benadrukt in een brief over de „Stand van zaken Jeugd hulpverlening" dat die verhoging van zijn budget met vijftien mil joen slechts éénmalig is. Na 1987 is het met dit douceurtje gedaan. In dien de internaten niet zelf fors be zuinigen, en de provincies niet be reid zijn zelf een steentje bij te dra gen, zullen de internaten minder pupillen kunnen opnemen. Het gaat hier om de ernstigste gevallen van probleemkinderen, die door gaans door de kinderrechter wor den doorverwezen. Brinkman wijst er in zijn notitie tegelijkertijd op dat een toene mend aantal jongeren, vaak na contact met justitie, voor opvang in aanmerking komt. „Het kabinet ziet deze ontwikkeling niet los van maatschappelijke verschijnselen, zoals het toenemend aantal éénou dergezinnen, de stijging van het aantal gezinnen met een mini muminkomen, de toename van het aantal buitenlandse jongeren, het stijgende aantal kinderen van ver slaafde ouders, als ook de in om vang toegenomen schoolverlaters- problematiek, criminaliteit en langdurige werkloosheid onder jongeren", aldus de bewindsman. Met ingang van 1 januari 1988 KLM/HILTON - Als de rissen van de KLM het besluit om de hotelketen Hilton over te ne men niet hadden vernietigd, zou de winst van de luchtvaartmaatschap pij de komende driejaar met in to taal f 100 miljoen wor.den gedrukt. Dat meldt het maandblad Quote, dat zegt beslag te hebben gelegd op een rapport van de KLM zullen alle instellingen op het ge bied van de jeugdhulpverlening moeten uitkomen met een vast budget dat ook niet toeneemt als de hulpverlening groeit, zo kondigt de bewindsman aan. Daarop voor uitlopend zullen medische kleuter dagverblijven en medische kinder tehuizen die thans hun kosten kun nen declareren bij de awbz (bijzon dere ziektekosten) worden overge heveld naar het ministerie van Brinkman. In de nieuwe constella tie moeten ook zij uitkomen met een van te voren vastgesteld bud get. Minister Brinkman opende gisteren het Beth Paletcentrum in Amster damwaar hulp wordt gegeven aan kinderen van drugverslaafden en hun ouders. (foto anpi Nijpels: maximumnorm laag genoeg DEN HAAG (ANP) - Minister Nij pels (milieubeheer) meent dat de feitelijke blootstelling aan radioac tieve straling in ons land eigenlijk zeer gering is. Zowel voor de bevol king als voor de radiologische werknemers kan die blootstelling „niet verontrustend" worden ge noemd. De minister deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee tijdens een langdurig debat over het ont- werp-besluit stralenbescherming kernenergiewet. Het besluit bevat normen voor de maximale hoe veelheid radioactieve straling waaraan iemand mag blootstaan. Volgens Nijpels leidt die norme ring niet tot een verslechtering van de nu bestaande situatie. „Er is geen enkele stap gezet in een ver keerde richting", zo hield hij de Kamer nadrukkelijk voor. De minister verzette zich tegen suggesties uit de Kamer om voor bepaalde kwestbare groepen in de samenleving (zoals bij voorbeeld jonge kinderen en zwangere vrou wen) te komen met een lagere nor mering. „Voor leden van 'de bevol king kan gezien het gemengde ka rakter ervan, niet voor een bepaal de groep een lagere limiet worden gesteld", zo meent hij. Door de fracties van PvdA, D66, PPR en de PSP werd in het bijzon der aangedrongen op de vaststel ling van een lagere limiet voor stra ling. „Praktisch kan het en velen vragen het", zo betoogde Lank- horst (PPR). In zijn antwoord zei Nijpels niet uit te sluiten dat in de toekomst tot verscherping van de norm kan worden overgegaan. De kamerleden Lansink (CDA) en Braams (WD) dienden geza menlijk moties in waarin enerzijds wordt gevraagd om een tweejaar lijks voortschrijdend „actieplan stralingsbescherming" en om een evaluatie van de veiligheidsvoor schriften bij stralingsbescherming. In antwoord op eerdere schrifte lijke vragen wees Nijpels het in stellen van een epidemiologisch onderzoek onder radiolaboranten van de hand. Het gevraagde onder zoek zou gericht moeten zijn op de ontwikkeling van de gezondheid, in relatie met de opgelopen dosis straling. Nijpels wees erop dat ra diologische werkers (dus ook ra diolaboranten) aan geneeskundig toezicht zijn onderworpen. VS vinden prijs bommenwerper WASHINGTON (UPI) - De prijs van een eigen Israëlische bommen werper is de Verenigde Staten veel te hoog. Het Amerikaanse Congres heeft inzage gekregen van een rap port waarin staat dat het Israël met ingang van 1990 één miljard en te gen het jaar 2000 1.4 miljard dollar per jaar zal kosten om de Lavi-ge- vechtsbommenwerper te maken Dat is bijna al het geld dat het land jaarlijks aan militaire hulp van de Verenigde Staten krijgt. Israëlische veel te hoog Hei rappoi i, van de Algemene Rekenkamer, steunt het Ameri kaanse ministerie van defensie waar het zegt dat Israëls uitgaven aan de tweeling van de F-16, téveel opslokt van de 1,8 miljard dollar die Israël per jaar aan Amerikaanse militaire hulp krijgt, zodat er wei nig overblijft voor andere grote wa penaankopen. Israel staat op hel punt om een besluit te nemen over het al of niet fabriceren van de La- vi, wat volgens Jeruzalem 550 mil joen dollar per jaar zal kosten. Alletta 1.6 Lusso 1982 8.950.- Austin Metro '86 6 000 km 12.950,- Citroen Acadiane 84 rood nw slaat 8 750.- Citroén Visa GT Spint 330 85 wit f 12.950.- Citroên BX TRS 1984 w.t f 15.950.- 2ï Citroen 2 CV 6 1982 f 5 950.- Fiat 127 80 geel 3 750.- Fiat Ritmo 84 bl met 8.950.- Ford Taunus 79 rood 2-d 4500.- Ford Taunus '79 goud metallic 4-d f 4.950,- Ford Sierra 2 0 GL 5-drs. rood 1984 f 16.950.- Ford Sierra 1 6 Laser wit 5-drs. 1986 f 22 500.- Ford Escort 1300 Kombi 1983 f 11.950.- Ford Escort Koerier 1984 diesel wit grijs kenteken 11 500.- Ford Taunus 1.6 Kombi 79 4.950.- Ford Escort 1 3 d 81 groen met 8.950.- Honda Accord Automatic mod 79 4,950.- Honda Civic de luxe '80 goud met 6.950.- Lancia A112 Elite 5-speed dec. 1984 9.500.- Mitsubishi Colt 1983 10.500.- Mitsubishi Tredia 83 LPG 10.950,- Mitsubishi Lancer 1982 LPG blauw met 9.950.- Nissan Stanza 1 6 GL '82 zilver met 9.950,- Nissan Cherry blauw met sportvelgen '79 3.950,- Opel Ascona 16 S '83 rood met. LPG f 12.950,- Opel Ascona 1.9 N '80 rood 6 500.- Opel Kadett 1300 S rood met. spec uitv 1984 14.500,- Opel Kadett 12 N 82 aroen 3-d 10.500.- Opel Kadett 16 S Kombi '83 LPG 12.750,- 2x Opel Rekord 2 0 L autom 1980 f 5.250.- Peugeot 104 SL 79 zilver 2.950.- Skoda Rapid Coupe 1983 rood 7.750,- Suzuki Alto Automatte'84 rood 9.950,- Suzuki Allo zilver 84 9.250,- Suzuki Alto wit 1985 9.950,- Suzuki 410 V Jeep wit 83 10.950,- Toyota Hi-Ace Truck open laadbak '84 12.950.- Isuzu Pick-up '84 6000 km 11.750,- Volvo 343 Autom. 3-deurs 3.500,- VW Passat CL diesel 5-drs. zilver met 1984 15.750,- Maak vrijblijvend een opwindende proefrit Hoge Rijndijk 4 - Leiden - Telefoon 125259. Ambachtsweg Tt Heen Suzuki service en autoschade telf. 01718-31961.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11