rA ZEEMAN Kinderen, kinderen, it een voordeel! Biertje van het zuiverste water ETEN EN DRINKEN- Zuurkool Dicht- en kookkunst gebundeld MM 262 texti'elSupers Panties van Zeeman. Die blijf je dragen. Normaal 3 stuks 4,35 Nu 3 stuks 3,60 Uw voordeel 0,75 L« Echt Waar Voor Je Geld DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 PAGINA 9 De milieuramp bij het Zwitser se chemiebedrijf Sandoz heeft voor de bierdrinkers in het Westduitse Rijnland een on aangenaam staartje gekregen. Altbrouwerijen in en om Düs- seldorf werden gedwongen hun brouwwater elders te be trekken en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Zelfs de meest onverschillige doordrin ker is het opgevallen: de smaak van het Alt is niet meer wat hij is geweest. door Rien van Reems De consumptie van het Alt is er niet minder op geworden maar er is wel een reputatie gesneuveld. De Westduitsers, die zo verontwaar digd reageerden op de door Frank rijk geleide aanval op het Rein- heitsgebot, moeten nu toegeven dat enkele van hun befaamdste brouwerijen het brouwwater put ten uit de Rijn, niet bepaald de schoonste rivier van Europa. Nu is het Reinheitsgebot, dat be paalt dat in de Bondsrepubliek al- leert bier mag worden geschonken dat is gemaakt van louter water, tarwe, gerst, gist en hop, buiten West-Duitsland nooit helemaal se rieus genomen. 'Je reinste farce', zegt de brouwer van Bavaria in het Brabantse Lieshout, 'het is een pu re politiek-economische maatre gel'. Met het Reinheitsgebot probeert de Duitse brouwwereld de buiten landse concurrentie op een afstand te houden. Dat is concurrentiever valsend, zo heeft dat buitenland voor het Europese Hof betoogd. Een voor West-Duitsland negatie ve uitspraak wordt nu ieder mo ment verwacht. Kwetsbaar De affaire met het Rijnwater toont wel duidelijk aan dat water een belangrijk en kwetsbaar be standdeel is van bier. Een paar jaar geleden moest de Heinekenbrou- werij in Zoeterwoude wegens een bacteriologische verontreiniging tijdelijk overschakelen van het Leidse drink waterleidingbedrijf op de Haagse waterleiding. De meeste brouwerijen in het westen van het land zijn afhankelijk van leidingwater. In andere delen van het land komt het brouwwater uit bronnen, zoals bij Heineken in Den Bosch. In het bier proef je geen verschil. Dat komt door de zorg vuldige behandeling dat het in de brouwerij ondergaat voordat het brouwproces begint. Brouwtechnisch „Brouwtechnisch maakt het niets uit, of je nu bron- of leiding water gebruikt", zegt Herm Hegger van brouwerij De Raaf in Heumen. De Raaf moest na de droge periode in de zomer van 1985 zijn bron af sluiten omdat het water teveel ni traat bevatte. Brouwer Hegger: „Als je zelf een pijp slaat in een wa terwingebied mag je het bronwater noemen, maar als de drinkwater maatschappij vlak ernaast een pijp heeft heet dat leidingwater". Toch komt verontreiniging van bronnen vrijwel niet voor. De Bu- delse Bierbrouwerij bijvoorbeeld zit vlak naast de niet al te goed be kend staande zinkfabriek, maar maakt bier 'van het zuiverste wa ter'. Dat water komt uit een vijftig meter diepe bron en wordt voort durend gecontroleerd - ook op zware metalen - door de Keurings dienst van Waren. Zelf neemt de brouwerij monsters die worden on derzocht door een gespecialiseerd brouwlaboratorium in West-Ber- lijn. Het bronwater in Budel komt Lees de literatuurgeschiedenis er maar op na: de meeste Nederland se dichters zijn drinkers geweest, geen fijnproevers. Verzen, gewijd aan Koning Alcohol, zijn er dan ook legio; gedichten over eten, over het gezellige tafelen, zijn ech ter zeer dun gezaaid. De enkele verzen die zijn geschreven over dit onderwerp stemmen de ware gast ronoom bovendien niet erg hoop vol. Neem wijlen Riekus Waskows- ky. Hij vergeleek het maken van gedichten met koken. Hij schreef: "Dichten is net als koken:/je pleurt maar wat in de pan/als je koken kan." Riekus - hij is vast niet ie mand geweest die de Guide Miche- lin onder zijn hoofdkussen had lig gen. En dan Hans Sleutelaar. Bij hem gaat het in de restaurants ken nelijk meer om de hoeveelheid dan om de kwaliteit. Na een bezoek aan het Madurodam-restaurant dichtte hij - tot groot vermaak van de ex- hoofdredacteur van deze krant - dat zelfs de daar geserveerde kro- ketjes aan 'de kleine kant' waren. Dichter Dirk Kroon is wel een ondergronds uit Frankrijk waar het honderd jaar geleden als regen de grond bereikte. De brouwers hebben er weinig aan te doen, het wordt alleen ontijzerd. Hetzelfde gebeurt bij de Arcense Bierbrouwerij. Hier wordt Ardens regenwater opgepompt. Deze Lim burgse brouwerij is op nog geen honderd meter van de Maas gele gen, maar een ondoordringbare leemlaag scheidt het bron- van het rivierwater. smulpaap. Van tijd tot tijd laat hij zich verwennen in Restaurant Le Chevalier in Delft. Achter het for nuis daar staat een kok die in de culinaire en literaire wereld geen onbekende is. Zijn naam: Hans Bakx. Kroon raakte bevriend met Bakx. Tussen de twee 'artisten' rees het idee om gezamenlijk een boekje te maken met een aantal mooie recepten en dito gedichten. Voor elke maand van het jaar een recept, met als toetje een gedicht. Dat boekje hebben de vaste hap- pers van Restaurant Le Chevalier onlangs mogen ontvangen. De titel ervan luidt: 'Een jaar in kaart'. Over de recepten van Bakx kan ik kort zijn. Even afgezien van het Vergunning Voor een bron hebben brouwe rijen een vergunning van de Keu ringsdienst van Waren nodig,die jaarlijks wordt afgegeven. Onregel matig en onverwacht worden con troles uitgevoerd. Bij gebruik van drinkwater gebeurt hetzelfde, bij het drinkwaterbedrijf èn in de brouwerij, direct achter de meter. Nederlands bier is een drank 'van het zuiverste water'. 'Notenbrood' voor de maand ja nuari, lijken ze me allemaal even verrukkelijk. Vooral de 'Gemeng de vis met pernodsaus' doet mij erg smakelijk aan. Het is eten en drinken tegelijk, en vooral als het om pernod gaat is mij zoiets zeer welkom. U kent het gezegde: 'ab sinth makes the heart grow fon der'. De gedichten van Dirk Kroon be staan uit zeven gangen - pardon - versregels. In alle verzen zit wel een toespeling op eten en genieten van de goede dingen des levens. Zo is er sprake van een 'bourgondi- sche honger' en troost Kroon zich in de kille februarimaand met de gedachte dat in de keuken intus sen 'het mooiste wordt toebereid'. Een van de aardigste gedichten schreef Kroon voor de maand juni Vermomd als vrucht Tijd is geld en in de keuken het verschil tussen gaar en aange brand. Het klinkt wat cru maar het is niet anders. Wie bij het koken de tijd niet scherp in de gaten houdt zit voortdurend met aangebrande piepers, tot pap gekookte boontjes en groene keiharde eieren. Een simpele oplossing is natuur lijk even op het horloge te kijken maar als je vervolgens in de drukte of de starttijd vergeet of zelfs ver geet voor een tweede keer te kijken dan helpt dat niet veel. Vandaar dat de aanschaf van een keuken- wekker te allen tijde een verant woorde investering is. Wie verstan dig is koopt er zelfs meer dan een. die dan liefst ook nog een verschil lend rinkeitje hebben. Op die ma nier kunt u de cake in de oven en de snelkookpan op het fornuis qua tijdssignalering uit elkaar houden. Voelt u er niet voor al te streng ogende uurwerken op het aanrecht te zetten dan zijn de tijdsvruchten die de Industrie Produkten Com pagnie in Amsterdam importeert misschien iets voor u. De keuken wekker kan dan vermomd gaan als sinasappel, tomaat of citroen. In de winkel komen deze alarmvruchten op f 19,75 per stuk. (let op die geraffineerde derde stro fe): juni - zomaar een maand gerekt verhaal van de dagen zachte vermoeidheid brandt op lippen die willen proeven hoe goed het licht doet hoe licht het goed doet weerschijn van vrouwen en wijn 'Een jaar in kaart' - het boekje kan ook door niet-klanten van het Delftse établissement worden ver kregen. Veertienguldennegentig plus drie gulden verzendkosten storten op bankrekeningnummer 513644326 ten name van Restau rant Le Chevalier of op giroreke ning 7112 van de ABN te Delft ten name van het zelfde rekeningnum mer en u zit op rozen. Met name voor hen die Chevalier te voet zijn lijkt mij dit een aanlokkelijk alter natief. CEES VAN HOORE Kille dagen, donkere avonden, het is weer tijd voor Hollandse winterkost. erwtensoep, boerekool. hutspot en zuurkool, het klassieke rijtje. Maar zo goed Hollands als men denkt is zuur kool toch niet - al is er dan een bloeiende zuurkool-industrie in Noord-Holland, zuurkool is van komaf zeer exotisch, het stamt uit Noord- China. waar de winters zeer streng zijn, 22 graden vorst is in Peking in de wintermaanden meer regel dan uit zondering. En zuurkool heeft een zeer avontuurlijke geschiedenis. De keuken van Noord-China, de Peking-keuken kent al duizenden ja ren dat merkwaardige verschijnsel, dat er een fijne zachtzure smaak ont staat als men bepaalde groenten in maakt met zout. De oorzaak hiervan is de inwerking van een micro-orga nisme. de lactobacillus, die melkzuur vormt. Wanneer men dit verschijnsel heeft ontdekt is niet bekend, maar tij dens de T'ang-dynastie (618-907) werden er aan het keizerlijk hof verfijnde zuurkoolgerechten geser veerd, waarbij de zuurkool een bij zondere smaak kreeg door er wijn en dille aan toe te voegen Het zijn hoogst waarschijnlijk de Mongoolse horden, die in 1241 vanuit hun verre steppen westwaarts waren gegaloppeerd en tot diep in Hongarije gekomen, die de zuurkool in Europa hebben gebracht. Zij hadden bij hun invallen in Noord-China de zuurkool leren kennen en onmiddellijk begre pen dat dit voor een nomadenvolk-te- paard een zeer praktisch gerecht was. Men kan het maandenlang be waren. het is makkelijk te vervoeren in zadeltassen en waarschijnlijk wist men ook uit ervaring dat zuurkool ziekten en infecties kan voorkomen. Al hadden de Mongolen dan nog geen weet van vitamine C waaraan zuurkool zo rijk is. Zo kwam de Chinese zuurkool in Midden-Europa, het werd de belang rijkste wintergroente in Roemenië en Hongarije, in Polen, Tsjecho-Slowa- kije en Oostenrijk en is dat tot op deze dag gebleven. De grote vitaminebron in landen waar groente in de winter schaars is. 800 Recepten Hongarije kent, zoals iemand eens heeft uitgerekend, een goede 800 verschillende zuurkoolrecepten, en daar steken wij met onze zuurkool stamppot wel wat povertjes bij af. Het begin van het zuurkoolseizoen was vroeger een gebeurtenis in Boeda pest. Met bootjes kwamen de witte kolen uit het boereland naar de Do- nau-kaaien midden in de stad. Huis vrouwen huurden een kruiwagen en een gespecialiseerde zuurkoolsnijder met het scherpste van alle messen, die de kool naar de keuken van zijn opdrachtgeefster transporteerde. Daar stond het grote houten vat waar in de in ragdunne sliertjes gesneden kool. laag voor laag met geraspte mierikswortel en plakjes kweepeer gelegd werd. met in het midden een mooie, grote hele kool. De zwaarste man in de familie stapte met blote voeten in het vat om de zuurkool te 'treden', zoals vroeger ook druiven getreden werden, telkens weer een nieuwe laag, waartussen hij dan zout. dille en wijn strooide, pre cies zoals de Chinezen uit de T'ang- dynastie, en ook peperkorrels en kar- wijzaadjes. Als dit een mooie gelijkmatige mas sa geworden was, en het vocht tot de rand stond, stapte hij vermoeid uit het vat en kreeg zijn glas geurige abriko- zenbrandewijn. Een linnen doek. en een plank met grote steen dekten de zuurkool af Tot de eerste sneeuw ging vallen en de familie zich in de warme keuken schaarde om een pan met geurige rolletjes van hele zuur koolbladeren. gevuld met rijst en ge hakt, gaar gestoofd op een bedje van gesneden zuurkool in een saus van zure room en veel paprika Godsgeschenk Waarschijnlijk is zuurkool naar West-Europa gekomen met de joden, die vluchtten voor de progroms in Oost- en Midden-Europa om een be trekkelijk veilig onderdak te vinden in de ghetto's van de Elzas, die zo het meest westelijke bruggehoofd werd van de zuurkool. De rest van Frankrijk kende dit niet, men noemde het in de Elzas choucroute, een verbaslering van het Duitse Sauerkraut, en ook in Engeland heeft men nooit zuurkool gemaakt. We mogen wel aannemen dat het ook naar Nederland gevluchte Oost- europese joden zijn geweest die in de 17e en 18e eeuw zuurkool in Neder land hebben geïntroduceerd - uiter aard zonder het spek en varkens vlees dat er in de Elzas en ook hier bij gekomen is Of misschien ook Duitse huursoldaten in de Tachtigjarige Oor log. Die hebben tenslotte ook de jene ver in Nederland gebracht. En die zuurkool was een godsgeschenk in een tijd waarin de afschuwelijke ziek te scorbuut, veroorzaakt door gebrek aan vitamine C vooral op schepen zo vele brave borsten in een zeemans graf deed belanden. WINA BORN 'Het jaar in kaart Karakteristiek Nederlands reinheidssymbool: bieren naast melk in het Leids Zuivelhuis in de Dief steeg. iibto gpdi Deze week doen wij onze eigen merk panty in de aanbieding. Voor alle dames die al jaren Zeeman kwaliteitspanties kopen. En... als kennismaking voor de dames die dat nog niet doen. Wantdie kwaliteit voor die prijs, dat krijg je nergens! Pak die panties. Deze week in de aanbieding. Prima idee toch! Lady Silver, 20 denier. Door de vele kontroles een perfekte pasvorm en een konstante maat. Maten 36/40 en 40/44. In de kleuren wineblush, rice, gypsy en Vienna. 27.75 Mt. 104/122: 29.75 Mt. 128/140 32.75 Mt. 146/158 34.75^^ NU23.75 NU28.75 NÜ 30.75 Pol./katoenen sweatshirt in zand/groen/geel en navy/ wit/turqoise. Mt. 86/98. 26.75 NU 22.75 Mt. 104/116. 28.75 NÜ 24.75 Mt. 128/152. 32.75 NÜ 28.75 100% Katoenen jeans in groen, turqoise, wit of khaki. Mt. 86/98. 22.75 NU 18.75 Mt. 104/122. 24.75 NÜ 20.75 Mt 128/140 27.75 NÜ 23.75 Mt. 146/158.29.75 NÜ 25.75 Kindersokjes, katoen/ polyamide. Openge werkt in mt. 19/22 t/m 39/42. VANAF 3,- Met ringels in mt. 19/22 t/m 35/38. VANAF 2.50. NÜ 2 PAAR 75c GOEDKOPER. 100% Katoenen sweatshirt in turqoise. Mt 86/98 24.75. Mt 104/116 26.75 Mt. 128/152 29 75 Denim leans, 100% katoen. wit, fuchsia of NÜ 20.75 NÜ 22.75 NÜ 25.75 Opvouwbaar nylon rugzakje. O.a. in petrol, groen, rood en paars. Opgevouwen aan ceintuur te dragen. 7.75 NÜ 6.75 Pol./katoenen sweatshirt in wit. groen, fuchsia, marine of turqoise. Mt. 86/98.16.75 NÜ 13.75 Mt. 104/116.18. NÜ 15.75 Mt. 128/152. 22. NÜ 19.75 Gestreepte leans. Mt. 86/98. 29.75 NÜ 24.75 Mt. 104/116 31.75 NÜ 26.75 Mt. 128/140 36.75 NÜ 31.75 Mt. 146/158. 38.75 NÜ 33.75 Katoenen/ polyester sweatshirt in j fuchsia e marine. Mt 164/ 176. 34.75 NÜ 29.75 Katoenen/polyester rokje in fuchsia en marine. Mt 164/176 29.75 NÜ 25.75 Aanbiedingen geldig t/m 21 februan 1987. j

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9