J Werkloosheid zal niet verder dalen EG ruziet over straEngsnormen 071-14 49 41 Effect banenplannen blijkt gering Bonden dreigen ook Campina met acties Margarinefabrikant en boer boos op EG Bedrijven Kontakt Dagen DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid zal voorlopig blijven schommelen rond de 700.000. Dit jaar is zelfs een kleine stijging niet uitgesloten. Banenplannen hebben weinig resultaat. Dat blijkt uit ambtelijke becijferingen van het ministerie van socia le zaken. De doelstelling van het kabinet, een werkloosheid van niet meer dan 500.000 mensen in 1990, lijkt daarmee niet te verwezenlijken. MAXWELL: NON-STOP KRANT In de ambtelijke berekeningen wordt een gemiddelde werkloos heid van 670.000 voor 1987, zoals het Centraal Planbureau die voor ziet in zijn concept-Centraal Eco nomisch Plan, optimistisch ge noemd. Een aantal arbeidsmarkt- maatregelen, zoals het Jeugdwerk garantieplan en het plan Ver meend-Moor om langdurig werklo zen aan de slag te helpen, blijft in resultaat ver achter bij wat in het regeerakkoord werd aangenomen. De ambtenaren gaan ervan uit dat het Jeugdwerkgarantieplan in 1987 geen enkele extra arbeids plaats zal opleveren en volgend jaar niet meer dan 9000. Het regeer akkoord ging voor dit plan uit van 12.000 arbeidsplaatsen in 1987 en 24.000 in 1988. Het plan Vermeend- Moor haalt met 5000 in 1987 en 10.000 in 1988 net de helft van de in het Regeerakkoord gepande aan tallen. Ook atv levert aanzienlijk minder banen op dan was voor zien. Bij dit alles wordt nog aange tekend dat de effecten van de stel selherziening sociale zekerheid en "andere registratie-effecten" de werkloosheid dit jaar nog met 35.000 verhogen en voor 1988 met 50.000. Volgens de ambtenaren kan het algemene economische beeld voor volgend jaar niet langer als opti mistisch worden aangeduid. Voor het derde achtereenvolgende jaar is de export in mineur met zichtba re gevolgen voor de economische groei, die in het regeerakkoord nog op twee procent per jaar werd ge steld. De iets snellere groei van de binnenlandse bestedingen, die 1 procent boven de raming van het regeerakkoord voor 1988 ligt, kan dit niet compenseren. Doordat het volume van de ex port volgend jaar 4,5 procent lager ligt dan in het regeerakkoord was geraamd komt de groei van het reëel nationaal inkomen op nauwe lijks een kwart van wat ten tijde van het opstelling van het regeer akkoord werd verondersteld. Volgens de ambtenaren is er in middels ook weer sprake van minder goede concurrentiepositie. Verbeterde die in 1984 nog met 9 procent en in 1985 met 0,5 procent, vorig jaar was er een verslechte ring met 4,5 procent. Dit komt door de stijging van de loonkosten in sa menhang met de waardevermeer dering van de gulden ten opzichte van de dollar. De ontwikkeling van het over- LONDEN - De Britse kranten- heidstekort is gunstiger dan vorig magnaat Robert Maxwell heeft gis- jaar nog werd aangenomen en teren in Londen gratis twee mil- komt dit jaar volgens de CPB-cij- joen exemplaren laten uitdelen fers 0,5 procent lager uit dan de van zÜn nieuwe 'non-stop' dag eerder veronderstelde 7,6 procent blad, de Londen Daily News. van het nationaal inkomen. Die da- Het bIad_ dat op 24 februari offl ling is echter minder dan op grond cieei wordt gelanceerd, verschijnt van de meevallende belastingsin- dagelijks in vijf geactuaUseeJrde <"aar ve™achJing drie edities tussen 060g uur en 18go heeft een voor het Verenigd miljard gulden waarvan twee mil jard blijvend) kon worden veron dersteld, aldus de ambtenaren. DEN HAAG (ANP) - Mannen blijken bijna steeds meer te ver dienen dan vrouwen waar het gaat om gemiddelde uurlonen in een zelfde soort functie op een zelfde niveau, ook als zij even oud zijn en evenveel dienstjaren hebben. Dit blijkt uit twee on derzoeken van de Loontechni- sche Dienst (LTD), een onder deel van het ministerie van socia le zaken. De LTD wil echter niet conclu deren dat er sprake is van onge lijke behandeling tussen man nen en vrouwen. Daarvoor vindt de LTD de eigen indeling in functieniveaus te grof. Mannen slagen er kennelijk beter in ho ger betaalde functies te bezetten, bij voorbeeld omdat zij meestal langer bij een zelfde werkgever in dienst zijn. Vrouwen blijken minder door Loon vrouwen blijft nog altijd achter te stromen naar een hogere func tie. De LTD meent dat dat onder meer komt omdat vrouwen min der deelnemen aan opleidingen en omdat in hogere functies "moeilijker in deeltijd is te werken. Bovendien heeft maar 1,5 procent van de bedrijven kin deropvang en is het alleen in la gere banen mogelijk de werktij den aan de schooltijden aan te passen. Van de vrouwelijke werkne mers werkt ruim driekwart in la gere functies, van de mannelijke werknemers minder dan de helft. Van de mannen werkt 17 procent en van de vrouwen 3 procent in leidinggevende func ties. De LTD heeft gelijke behande ling tijdens dienstverband on derzocht bij 1.056 particuliere be drijven en instellingen in de ge zondheidszorg met in totaal 200.000 werknemers in loon dienst. Van de vrouwen in de be drijven en instellingen heeft bij na de helft een administratieve baan (van de mannen 16 procent) en bijna eenderde verzorgend of dienstverlenend werk (van de mannen 18 procent). Van de mannen heeft 39 procent een technische of produktieve func tie (van de vrouwen 11 procent). DEN BOSCH (ANP) - "De sta kingsacties bij Coberco gaan de be slissende fase in. Op een dergelijke cruciaal moment is het van groot belang dat derden geen besmet werk verrichten. Als de president van de rechtbank niet in staat is Maxwell beschuldigde zijn con- Campina te dwingen zich aan de current er gisteren van intim idatie afspraken te houden, dan zullen de geweld te hebben gebruikt om boi*den zich gerechtigd voelen Koninkrijk unieke formule. Eerste doel van Maxwell is snel een oplage te behalen van 500.000 exemplaren, om het monopolitie te breken van het enige avondblad in Londen, de Evening Standard. het verschijnen van de Londen Dai ly News te dwarsbomen. Verkopers zouden dreigementen hebben ont vangen en krantenbezorgers zou den zijn achtervolgd. De London Daily News wil een onafhankelijke politieke lijn voe ren in tegenstelling tot de Maxwells Mirror-groep, die dichtbij Labour staat. Het blad wordt met de mo dernste druktechniek en tekstver werking gemaakt. De kosten van lancering van het blad belopen bij na 100 miljoen gulden. (foto AP) naar zwaardere actiemiddelen te grijpen". Dat zei de raadsman van de Voe dingsbonden FNV en CNV, mr. L Sprengers, gisteren tijdens de be handeling van een kort geding te gen DMV/Campina voor de recht bank in Den Bosch. De bonden willen niet dat het zuivelconcern melk levert, direct of via de groot handel, aan klanten van Coberco. Sprengers wees erop dat Campina op 11 februari per telexbericht heeft toegezegd geen melk te zul len leveren aan klanten van Cober co. "De bonden hebben echter vastgesteld dat vrachtwagens van Campina naar de Coberco-vesti- Alcohol Het gebruik van sterk alcoholi sche dranken (30 of meer) is de afgelopen drie jaar met twintig procent gedaald. De bier- en wijn consumptie is in dezelfde periode gestabiliseerd. Dat zei staatssecre taris A.J. Evenhuis van economi sche zaken gisteren bij de opening van de 27ste Horesca in de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren. Orders Siemens Ameritech, een Amerikaanse te lefoonmaatschappij in Chicago, heeft aan het Westduitse elektroni caconcern Siemens opdracht gege ven voor de levering van een digi tale telefooncentrale. De order, ter waarde van twaalf miljoen dollar, betekent voor Siemens een door braak op de Amerikaanse markt. Tot dusver kochten de zeven tele foonbedrijven in de VS hun uitrus ting altijd bij AT and T en de Cana dese Northern Telecom. Belasting op vetten valt slecht DEN HAAG (ANP) - Het Produkt- Het voorstel is, aldus het scl schap voor Margarine, Vetten en in de praktijk niet uitvoerbaar. Oliën is verontwaardigd over het drijven komen voor grote proble- NPM/Randstad De Nederlandse Participatie Tarieven (GATT). De EG is bang voorstel van de Europese Commis sie een belasting over oliën en vet ten te heffen. „De lasten van het falende land bouwbeleid worden afgewenteld op de consument, in het bijzonder die met de laagste inkomens", al dus het schap. Het heeft berekend dat een gemiddeld gezin (man, vrouw, twee kinderen) per jaar on geveer 75 gulden aan vet- en olie belasting kwijt is. Chip-akkoord BRUSSEL (AP) - De Europese Commissie gaat officieel protest in dienen tegen het Amerikaans-Ja panse handelsakkoord over halfge leiders (chips) bij de Algemene Overeenkomst inzake Handel Omdat zij de belasting moe ten voorfinancieren worden zij op hoge kosten gejaagd. „De belas ting, die bijna even hoog is als de waarde van het ruwe produkt, be tekent een verdubbeling van de rentekosten en grote administra tieve lasten". Het schap waarschuwt dat be drijven weieens zouden kunnen besluiten hun raffinageproces te verplaatsen naar landen buiten de EG. De activiteiten van de bedrij ven in ons land, die voor een groot deel van de uitvoer afhankelijk zijn, zullen drastisch teruglopen, meent het produktschap. Het voor ziet, in tegenstelling tot de Europe- Margarine gaat Maatschappij (NPM) heeft haar be lang van 31 procent in het uitzend bureau Randstad verkocht. Alge meen directeur P. Schwencke zei desgevraagd dat dat de deelne ming in Randstad niet genoeg winst oplevert. De NPM is inder- concurrentievervalsing maakt onder meer bezwaar tegen het feit dat de tekst van het ak koord geheim is gehouden. Het duktschap Amerikaans-Japanse akkoord werd in feite opgesteld om een mi nimumprijs voor chips vast te stel- op ae consumptie, uat neett ook aezin zo'n 75 auldenrierinar minder invoer van grondstoffen uit de Verenigde Staten en andere lan den tot gevolg. „De eerste reacties uit de VS to nen al dat er weer een handelsoor-' log dreigt als de Commissie haar plannen doorzet", aldus het pro- Bovendien lost de Boeren de tijd in het uitzendbureau gestapt met het plan het belang op den duur uit te breiden. Bij de Rand- stad-organisatie werken 2000 men sen, van wie ongeveer 1100 in Ne derland. chips veel te laag had geprijsd. het totale aantal chips dat in de EG wordt inge voerd is afkomstig uit Japan. voorgestelde belasting niets op. De voorziet het Landbouwschap voor hoge produktie van oliehoudende boeren prijsdalingen van tien pro gewassen in de EG kan alleen wor- cent en meer. Op papier lijken de den aangepakt door het beleid voorstellen neer te komen op een marktgericht te maken. De prijzen prijsbevriezing of lichte daling, zouden moeten worden verlaagd maar in de praktijk zullen de prij- tot het niveau van de wereldmarkt, zen voor belangrijke akkerbouw- Nu wordt het marktmechanisme produkten als granen, suikerbie- (foto ANP) ten, erwten en bonen alsmede voor melk en rundvlees scherp omlaag gaan. Dat is volgens het Landbouw schap het gevolg van de beperking van de interventie, de opkoop van overschotten en het invoeren van bij voorbeeld de heffing van onge veer zes procent op suiker. Ook de monetaire voorstellen werken (geen vergoeding van exportscha- de als gevolg van een duurdere gul den) voor de Nederlandse boer als een prijsverlaging. Océ De nettowinst van Océ-van der Grinten is vorig jaar met 9 procent gestegen tot f 84 miljoen, zo heeft het Venlose kopieerbedrijf be- BRUSSEL - De na de kernramp in maand elk op eigen houtje normen kendgemaakt. De omzet bedroeg f Tsjernobyl vastgestelde waarden kunnen gaan stellen. 1892 miljoen tegen f 1965 miljoen voor de toegestane hoeveelheid in 1985. De omzetdaling is vooral radioactiviteit in het voedsel in de veroorzaakt door de koersdaling EG-landen zullen vrijwel zeker nog meenschap eens i van de dollar en het afstoten van enkele bedrijfsactiviteiten. Zonder deze factoren zou de omzet met on geveer 10 procent zijn gestegen. Boele De scheepswerf Boele in Bolnes heeft bij de rechtbank in Rotter dam een verzoek om surséance van betaling ingediend, in afwachting van een fusie van de reparatie-af delingen van Boele en de Rotter damse werf Van Niehuis en Van een jaar lang van kracht blijven, permanente regeling. Er zal meer Die tijd zal worden gebruikt om te wetenschappelijk onderzoek moe- zoeken naar een definitief systeem ten worden gedaan en in april zal in Luxemburg een symposium van deskundigen uit de hele wereld worden gehouden, dat klaarheid moet brengen. door Hans de Bruijn vindt met Ierland, Denemarken en Luxemburg dat ook in normale omstandigheden zeer strenge nor men voor de toelaatbaarheid van radio-activiteit moeten gelden. Zij hebben gisteren dan ook aan gedrongen op een zo breed moge lijke formulering van de regels die straks zullen moeten gelden. De le maatregelen indien zich een ramp voordoet. Nederland heeft liever strenge normen die kunnen worden ver soepeld indien anders de voedsel voorziening in gevaar zou komen. Door in normale omstandigheden strakke normen toe te passen is het menselijk lichaam - dat maar een beperkte hoeveelheid straling kan EG-lidstaten die veel kernenergie opnemen - in rampsituaties in toepassen, zoals Frankrijk, Groot- staat zonder ernstige gevolgen iets len. Op 1 maart loopt de vorig jaar in EG-verband genomen maatregel deri Berg. Zowel" Boele als Van af, waarbij voor melk en babyvoe- Niehuis en Van den Berg kampen ding 370 becquerels (een waarde met problemen dopr de slechte si- van radioactieve besmetting) en tuatie in de scheepsreparatie. Bij voor andere levensmiddelen 600 de twee werven werken in totaal becquerels toelaatbaar werden 850 mensen. Door de fusie verval- geacht. Zonder de verlenging zou- len tweehonderd arbeidsplaatsen, den de EG-landen vanaf volgende De EG-ministers van buitenland se zaken, die hierover gisteren in Brussel vergaderden, konden het niet eens worden. Besloten is dat de EG-ambassadeurs de komende twee weken zullen gebruiken om een voorstel uit te werken, dat als basis voor de verdere besprekin gen zal gaan gelden. De meningsverschillen spitsen zich toe op de vraag of ook zeer strenge normen moeten worden gesteld wanneer zich geen kern ramp heeft voorgedaan. Nederland Brittannië, West-Duitsland en Bel gië voelen daar echter niets voor. De eerste twee landen willen zelfs liever geen verlenging van de maatregel van vorig jaar. Zij stellen zich op het standpunt dat in normale omstandigheden beter soepele normen kunnen gel den, die dan na een ramp kunnen worden verscherpt. De Nederland se staatssecretaris van buitenland se zaken R. van der Linden zei ech ter dat zoiets de weg vrijmaakt voor allerlei willekeurige, nationa- r straling te verwerken. Volgens Van der Linden moeten bij het opstellen van de nieuwe waarden en normen niet alleen de volksgezondheid en de handel in levensmiddelen tussen de EG-lan den centraal staan, maar ook het maatschappelijke draagvlak voor de toepassing van kernenergie. Of dat betekent dat Nederland bij strenge normen meer ontvankelijk zal zijn voor de bouw van nieuwe kerncentrales wilde Van der Lin den echter niet gezegd hebben. ging in Nijkerk zijn gereden om daar te leveren. Ook staat bij een groot aantal klanten van Coberco op dit moment melk van Campina in de rekken. Verder hebben de bonden ge constateerd dat de groothandel Sli- gro een systeem heeft opgezet om Coberco-klanten te kunnen be voorraden met melk van Campina. Volgens Sprengers levert Campina nu dagelijks achttien containers consumptiemelk aan Sligro terwijl er dat normaal twee zijn. "Alleen al in de vestiging in Rijkevoort heeft Campina afgelopen donderdag 41 ton melk meer geproduceerd dan normaal. Er moesten zelf werkne mers voor overwerken". Steeds minder jongeren naar leerlingwezen DEN HAAG (ANP) - Het wordt steeds moeilijker om leerlingen te krijgen voor het zogenoemde leer lingwezen, het opleiden van jonge ren in de bedrijfstak. Oorzaken daarvan zijn de vaak scherpe selec tienormen en het beeld dat van een bedrijfstak bestaat. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van sociale zaken. De schaarser wordende leerlin gen kunnen een groeiend aantal praktijkleerlingplaatsen bezetten. Vooral door gemeenschappelijke opleidingsactiviteiten die in be drijfstak-cao's zijn overeengeko men, kan het aantal plaatsen toene- Voordeel van zo'n aanpak is dat de deelneming van bedrijven aan het leerlingwezen minder schommelt als de conjunctuur aan trekt of afzwakt. Het is dan wel van belang dat individuele bedrijven aan de samenwerkingsovereen komsten worden gebonden en dat deze worden ondersteund door cao-afspraken. De sterke teruggang van het leer lingenaantal in het lager beroeps onderwijs (lbo), de traditionele bron van het leerlingwezen, bete kent volgens de onderzoekers dat de werving ook moet gebeuren on der scholieren die hun havo of middelbare beroepsopleiding (mbo) hebben afgebroken en onder mavo-schoolverlaters. De onder zoekers pleiten verder voor het in teresseren van meisjes voor man nenberoepen en het optrekken van de leeftijdsgrens voor de toeken ning van overheidssteun (Bijdrage regeling vakopleiding jeugdigen). Die grens ligt nu nog op 23 jaar. Een andere belemmering voor de groei van het aantal leerlingen is de concurrentie die het leerlingwe zen ondervindt. Zo variëren de be loningen in verschillende sectoren van het leerlingstelsel of wordt een volledige baan in een bepaalde sec tor beter betaald. Ook is de werk loosheidsuitkering vaak beter dan de beloning in het leerlingwezen. Volgens Sprengers hebben uit- ADVERTENTIE spraken in eerdere kort gedingen duidelijk gemaakt dat bonden bij stakingsakties er rekening mee moeten houden dat de belangen m m m m van derden niet worden geschaad. "De bonden zijn van mening dat derden op hun beurt verplicht kunnen worden om zich niet in sta- kingsakties te mengen door het verrichten van besmet werk, zeker als daarover afspraken zjjn ge- maakt. g g De raadsman van DMV-Campi- na, mr. J. Ekering, had geen goed B woord over voor de handelwijze g g van de bonden. De toezegging van het zuivelconcern om geen melk te leveren aan klanten van Coberco Ook dl* Jaaf geven Weer was afgedwongen, zo betoogde hij. vele bedrijven uit de reqio "De bonden dreigden met onrust prtp rip nréQPnrp tiirionc rio binnen de bedrijven van Campi- aCie °.e P'eSence tijdens de na". Hij erkende dat Campina Bedrijven Kontakt Dagen melk heeft geleverd aan klanten on 1ft Pn 1Q maart a q in van Coberco. "Dat is gebeurd voor "P 1 y maari a-S- m 11 februari, de dag waarop de be- de LeidSe wuste afspraak werd gemaakt" GrOenOOrdhallen. Daarnaast zijn er afnemers die zowel klant zijn bij beide bedrij- ven. volgens Ekering is het voor En net als vorig jaar biedt Campina onmogelijk om na te gaan of zo'n klant nu ineens meer het LeidSCh/AlphenS melkprodukten afneemt dan ge- Dagblad alle woonlijk. "Het is voor Campina rtpplnpmenrlo maarpnk ook niet mogelijk om na te gaan QeeinemenQe, maar OOK wat er met de melk gebeurt die andere bedrijven een rir^^Tkdanadn,edgero6ot°htdnel ^8lOmvta nu eenmaal moeilijk verplichten BEDRIJFSADVERTENTIES om absoluut niet te leveren aan Co- de lezer iets te Vertellen berco-klanten over hun eigen bedrijf. Tekst en foto(s) kunt u zelf aanleveren óf, zonder extra kosten, door ons laten verzorgen. Marktberichten VEEMARKT LEIDEN 17 FEB: SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 100, waarvan 10 stieren. Dikbil- len, extra kw. 2700-5100 per stuk. stieren le kw. 8,00-8,60, 2e kw. 7,00-8,00, vaar zen le kw. 6,70-7,60. 2e kw. 5.35-6.70. koeien le kw. 6,45-7.40. 2e kw. 5.50-6,45, 3e kw. 4,75-5,50, worstkoeien 4,50-5,15. Handel en prijzen, stieren redelijk - ge lijk; koeien rustig - gelijk. GEBRUIKSRUNDEREN: (gulden per stuk) Aanvoer 190, waarvan 10 graskalveren. Melk- en kalfkoeien le srt 1850-2350, 2e srt 1200-1850, melk- en kalfvaarzen le srt 1900-2350, 2e srt 1200-1900, guste koeien le srt 1850-2350,2e srt 1050-1850, enterstieren 1500-2300, pinken 950-1700, graskalveren 600-1000. Handel en prijzen: koeien rustig - gelijk; pinken rustig - gelijk; kalveren rustig - gelijk en enterstieren redelijk - gelijk. NUCHTERE KALVEREN: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 700. Stierkalf 485- 670, extra kw. 700-825, vaarskalf 365-500. Aanvoer zwartbont 1611. Stierkalf 310- 440, extra kw. 450-700, vaarskalf 150-340. Handel en prijzen: roodbont goed - iets hoger; zwartbont goed - iets hoger. VARKENS: (gulden per kg levend ge wicht) Aanvoer slachtvarkens 905. Slachtvar- kens 2,50-2,60, zeugen le kw. 2,20-2,28, 2e kw. 2,10-2,20. Handel en prijzen: redelijk - stabiel. SLACHTSCHAPEN. EN LAMME REN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 603. Schapen 5,25-7,25, lamme ren rammen 8,50-10,50, ooien 8,00-10,50. (gulden per stuk) schapen 180-235, lam meren rammen 230-280, ooien 170-210. Handel en prijzen: schapen goed - ho ger; lammeren willig - hoger. GEBRUIKSSCHAPEN-, LAMMEREN EN GEITEN: Aanvoer schapen en lammeren 50, gei ten 47. Schaap met 2 lammeren 300-450, weidelammeren 190-220, bokken en gei ten 60-150. Handel en prijzen: schapen goed - iets hoger, lammeren vlot - hoger; geiten re- KAASMARKT BODEGRAVEN - Aan voer 3 partijen. B(j kalme handel werd een prys genoteerd van 7,80-7,95 per kg. Verschijning van deze bedrijven-informatie: zaterdag 14 maart in het Leidsch/Alphens Dagblad. Voor informatie kunt u bellen naar ons kantoor: Vraagt u even naar Fred Terwijn of Cock Juffermans. ïa

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7