Europese pijler van de NAV0 is veel te 9 'Gebruik groeihormoon is op zich niet slecht' Dankert (PvdA) voorzitter Atlantische Commissie Handtekeningen vóór, fakkeloptocht tegen Simonis PAGINA 2 DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 EDAM - Dc NAVO verko pen? Ho ho, zo wenst Euro parlementariër Piet Dan kert zijn nieuwe neven functie, voorzitter van de Atlantische Commissie in Nederland, niet te zien. De stichting, gedragen door de vier grote politieke partij en, heeft tot taak de burge rij voor te lichten over ge schiedenis, doelstellingen en reilen en zeilen van het bondgenootschap. Maar de manier waarop dat ge beurt, verschilt nogal van wat de zusterorganisaties elders in West-Europa doen. Minder propagandis tisch, zo benadrukt Dan kert, op ruime afstand van het politieke debat en met bijzondere aandacht voor het onderwijs. „Het is ge lukkig geen club van ge pensioneerde generaals". Bert Ummelen Van Rossum:.Zolang het stuk met de inspuitplek niet in de pan komt, is er niets aan de hand", (foto gpd» Goed, het gaat natuurlijk niet om een waardenvrije activiteit. De commissie verloochent haar ver wantschap met de NAVO niet en het zou mooi zijn als haar inspan ningen meehielpen het publieke draagvlak van de Atlantische sa menwerking te versterken. Want als het om het beleid van de allian tie gaat, bestaan er vooral met de sociaal-democraten problemen. Niet alleen in Nederland trouwens. In Groot-Brittannië en de Bondsre publiek moet de voorlichting over de NAVO het zelfs zonder socialis tische inbreng moet stellen. Het is dan ook geen toeval dat voor het voorzitterschap van de At lantische Commissie de keus is ge vallen op een weliswaar behou dend, maar toch prominent lid van de PvdA. Dankert grijnst. „Ach," zegt hij even later, „na Barend Biesheuvel en Hannie van Leeu wen lag het voor de hand dat nu eens een socialist werd gekozen". Binnen de PvdA geldt hij als een man van de rechtervleugel, althans op het terrein van vrede en veilig heid. Buiten de landsgrenzen staat hij te boek als een 'kritisch Atlanti cus'. Dankert is voorstander van de Amerikaans-Europese samenwer king op het gebied van defensie, zij het voornamelijk omdat hij geen alternatief ziet. „West-Europa zal zichzelf nooit die veiligheid kun nen bieden, die we nu aan de Ame rikanen ontlenen. Om de eenvou dige reden dat wij geen supermo gendheid zijn". Vredesbeweging Daarmee verklaart hij zich tot te genstander van de vredesbewe ging, die nu juist een fundamenteel wantrouwen koestert jegens super machten, dus ook de Verenigde Staten. Dankert: „Ik vind het op zichzelf niet onbegrijpelijk dat Westeuropese jongeren anders te gen de Amerikanen en de NAVO aankijken dan de oudere generatie. Je moet niet vergeten dat wij dit bondgenootschap zijn aangegaan in een tijd van ontworteling, met een Russisch leger dat Oost-Euro pa onder de voet had gelopen, met grote communistische partijen in Frankrijk en Italië die in staat le ken de macht over te nemen. Dat ontwrichte Europa is nu de groot ste handelsmacht ter wereld" Dankert: West-Europa heeft altijd luxueus geleefd onder de Amerikaanse atoomparaplu". „Anders dan Amerika hebben wij echter geen verantwoordelijk heden buiten de eigen grenzen. We zien wel dat de Russen tot de tan den bewapend zijn, maar ervaren daar geen agressie in. omdat wij ons niet in een situatie van voort durende rivaliteit bevinden. Tege lijkertijd mokken we weer over on ze ondergeschikte politieke rol en zoeken we wegen naar een gelijk waardig partnerschap". Is Dankert ervan overtuigd dat een zelfstandigde Westeuropese defensie een illusie is, tegelijk acht hij het hoogst noodzakelijk de Eu ropese pijler van de NAVO te ver sterken. Zo sla je volgens hem twee vliegen in één klap. „Een dui delijker Westeuropees gezicht bin nen het bondgenootschap werkt tegen de vervreemding die hier •wordt ervaren. Tegelijk verlos je de Amerikanen van de gedachte dat wij te beroerd zijn onze eigen ver dediging op een behoorlijke ma nier te verzorgen". Kernwapens In Dankerts visie op de toekomst van het bondgenootschap is het besef dat één uitgangspunt van de NAVO-strategie volkomen onder graven is. Dat is het eerste gebruik van kernwapens. Opinieonderzoek leert dat de zogenaamde First use zowel in West-Europa als in de Ver enigde Staten massaal wordt afge wezen. En als één pijler wegvalt onder de strategie, zul je de andere moeten versterken, vindt Dankert. „Dan kijkje automatisch naar de mogelijkheden op niet-nucleair ge bied. Nu, verhoging van de defen siebudgetten kun je bij de huidige economische toestand wel verge ten. Dus moetje het gaan zoeken in effectievere samenwerking, een betere verdeling van taken. Maar dan stuit je meteen op het grote probleem in dit West-Europa". „Men wenst koste wat het kost de schijn van nationale soevereini teit op te houden. Kijk alleen maar hoe in Nederland gereageerd wordt op het idee dat we in de toe komst onze marine zouden moeten minimaliseren, of onze lucht macht. Zoiets ligt in grote landen als Frankrijk en Groot-Brittannië nog veel gevoeliger. Toch denk ik dat die weerstanden op een gege ven moment overwonnen zullen worden, eenvoudig omdat het niet anders kan. Het wordt zonder ef fectievere samenwerking heel moeilijk om de noodzakelijke con ventionele inspanning in West-Eu ropa te blijven leveren". „Er is geen alternatief. Een nu cleaire Westeuropese macht zou én gelet op de Russische bewape- ningsopbouw én gelet op de pu blieke opinie ongeloofwaardig zijn. Nog afgezien van de politieke pro blemen. De Bondsrepubliek onder een Franse atoomparaplu? Ik zie dat nog niet. Bovendien, je gaat dan uit van een kernmacht met een first use-opvatting. Die moet de conventionele zwakte compense ren. Maar first use wordt algemeen afgewezen. Je hebt dan feitelijk een defensie die niemand wil ge bruiken". Handelsoorlog Samenwerking en evenwichtiger verhoudingen tussen de VS en Eu ropa vormen volgens Dankert de sleutel naar het NAVO-beleid van de toekomst. Met zorg signaleert hij dan ook de oplopende spanning in de Europees-Amerikaanse ver houding. „We zijn geneigd naar het defensiehoofdstuk te kijken, maar het grootste gevaar zou wel eens op andere terreinen kunnen schuilen. We zijn vorige maand op het nip pertje aan een ernstige handelsoor log ontsnapt, waarbij het principië le conflict nog in genen dele is op gelost. Een soortgelijke vete dreigt rond het Europese Airbus-pro ject". „Het spreekt voor zich dat derge lijke spanningen doorwerken in de defensie-relatie. Zoals de tegen stellingen op buitenlands politiek terrein - denk aan Libië, aan Nica ragua - dat op hun beurt ook doen. Het probleem is dat we hier in West-Europa een machtig aantal fora hebben, waar telkens een deel tje van de West-West relatie aan de orde is. De effecten van het geheel worden volstrekt onvoldoende be heerst. Je kunt niet tegelijk een graanoorlog voeren en net doen alsof die discussie over een Ameri kaanse troepenbeperking daar niets mee te maken heeft". „Op zichzelf is het winst dat de Europese Politieke Samenwerking (EPS) de laatste jaren belangrijk is geïntensiveerd. Daar wordt nu over veel meer zaken gediscus sieerd en besloten dan pakweg vijf jaar geleden. Maar tegelijk zie je daar dan, in de Libische kwestie, zo'n minimalistische resolutie uit komen. Zoiets is natuurlijk zeer ge schikt om de Amerikaanse publie ke opinie tegen de haren in te strij ken". SDI Wel op het gebied van defensie is er Reagans' ruimteschild tegen atoomraketten, SDI (Strategisch Defensie Initiatief). In Westeurope se ogen is dit een hachelijk avon tuur. Dankert: „Zowel technisch als financieel is het zeer twijfelach tig of een perfect SDI een reële mo gelijkheid is. Op z'n best biedt het inderdaad bescherming tegen bal listische raketten die een hoge baan beschrijven, maar tegen laag inkomende raketten, gelanceerd vanaf onderzeeërs bij voorbeeld, heb je er niets aan. En voor de rest: het vervelende is datje pas weet of zo'n systeem werkt als het werkt". „Het is gewoon een enorme gok. Niet voor niets zijn de Amerikanen ook bezig met pogingen de nu- cleair-ballistische raketten uit de wereld te helpen. Daarmee ont staat wel een belangrijkveilig heidsrisico voor West-Europa. Vandaar de verontrusting in de verschillende Westeuropese hoofd steden ove" het radicale karakter van de voorstellen die in het Ame rikaans-Russische overleg aan de orde zijn. Er zouden dan immers wel erg grote gaten in de Ameri kaanse atoomparaplu vallen. Kijk, West-Europa heeft altijd luxueus geleefd onder de Amerikaanse atoomparaplu. We konden frank en vrij ageren tegen een vermeend Amerikaans gebrek aan goede wil bij wapenbeheersingsonderhande- lingen, maar de situatie is nu om gedraaid". NIJMEGEN - De vee- en vlees- handel is in rep en roer. Eerst de vondst van 154 met verboden groeistof ingespoten mestkalve- ren in Elspeet. nog geen week la ter de ontdekking van met hor monen behandeld Belgisch vlees. Minister Braks (landbouw) dreigde zelfs de grenzen te slui ten. als de Belgen doorgaan met de export van vlees dat niet aan de Nederlandse normen voldoet. En de consument? Kan hij rus tig de slager vragen een kalfslap je of een biefstuk af te snijden, of loopt zijn gezondheid dan ge vaar? „Zolang het stuk rund met de inspuitplek niet in de braad pan terechtkomt, is er niets aan de hand", is het standpunt van de Nijmeegse hoogleraar farma cologie professor dr. J. M. van Rossum. „Want het is onwaar schijnlijk dat er elders nog resten van het groeihormoon in het vlees zitten Paniek is niet no dig". door Jan Smit „Als het maar onder strikte voorwaarden gebeurt" is er vol gens Van Rossum op zich niets tegen het gebruik van bepaalde groeihormonen. Hij legt uit: „De stoffen die de boer groeihormo nen noemt, worden op een be paalde plek, meestal bij de oren. toegediend. Het lichaam haalt uit dit 'voorraadtankje' gedurende een aantal weken of een maand een hoeveelheid hormonen. Die doen hun werk, bevorderen de groei van het dier en worden ver volgens in het lichaam afgebro ken". „Wordt een met hormonen be handelde koe of kalf geslacht, dan kan er in de zogenaamde spuitplek. het 'voorraadtankje', nog een restant hormoon zitten. Als je nu precies weet waar die spuitplek zit, de plek en de om geving ervan wegsnijdt, is er geen gevaar. De rest van het vlees is schoon. Daarin kun je niets vinden dat er op duidt dat het dier is ingespoten". In verschillende landen, waar onder de Verenigde Staten, zijn bepaalde vormen van hormoon behandeling toegestaan. „Er is geregeld welke stoffen mogen worden gebruikt en op welke plek", aldus Van Rossum. Vol gens de hoogleraar leidt juist het verbod op hormoonbehandeling tot risico's voor de consument. Voor de veehouders is het lucra tief hun dieren zo snel mogelijk te laten groeien en te verkopen. Wie de verleiding om de natuur een handje te helpen niet kan weerstaan, zal immers proberen de inspuitplek te verbergen. „De kans bestaat dan, dat ook het stuk vlees met de inspuitplek op het bord van de niets vermoe dende consument terechtkomt". Politieke zaak Waarmee Van Rossum. die al twintig j'aar onderzoek doet naar het effect van het gebruik van doping en anabole steroiden. niet gezegd wil hebben dat hij voorstander is van hormoonbe handelingen van slachtvee. „Dal is een politieke zaak. Maar je moet het wel reëel bekijken". Wel moet de overheid zich vol gens hem moeten afvragen of een meer controleerbare situatie niet beter zou zijn dan het hand haven van het verbod. ..Hormoonbehandeling zou on der strenge voorwaarden kun nen worden toegestaan. Zoek de minst schadelijke en goedkoop ste stoffen die snel in het lichaam van het dier worden afgebroken, bepaal de plek waar ze mogen worden toegediend en straf over treders streng. Dan voorkom je problemen en illegale toedie ning", meent hij. Technisch is een aan regels ge bonden hormoonbehandeling volgens Van Rossum geen pro bleem. „Er zijn tegenwoordig kunststoffen tabletjes met daarin hormonen. Die worden in de oren aangebracht en staan gedu rende een bepaalde tijd de stof fen af. Op het moment dat het dier slachtrijp is, kan het plastic matrixje weer worden verwij derd en loopt de consument geen gevaar. Maar als de mensen geen vlees willen dat met hormonen is behandeld, heeft de overheid de taak ervoor te zorgen dat derge lijk vlees ook niet in de handel komt". Welke risico's loopt iemand die vanavond wel zijn tanden zet in een door de controle geslipt stuk vlees met een inspuitplek? Vol gens Van Rossum is dat per indi vidu verschillend. „Het gevaar wordt onder meer bepaald door de soort en hoeveelheid stof. Het probleem is dat je nooit weet welke hormonen de veehouder bij elkaar in de spuit heeft ge stopt. Maar in principe zijn alle groeihormonen gevaarlijk, want ze kunnen ingrijpen in de hor moonhuishouding van de "mens". De meest gebruikte stoffen zijn afgeleid van het mannelijk hormoon testosteron. „Testoste ron wordt geproduceerd in de hersenen. De stof zorgt er zelf weer voor dat die produktie ook weer wordt geremd. Door toe voeging van die stof kan iemand zijn hormoonhuishouding in de war gooien. Het is echter moei lijk te voorspellen wat dat bete kent". Het binnenkrijgen van een ex tra hoeveelheid hormoon kan bij zwangere vrouwen in een be paalde fase van de zwangerschap „een storing veroorzaken in de ontwikkeling van het geslacht van het kind". Ook kan het van invloed zijn op sommige vormen van kanker, die hormoongevoe- lig zijn. „Het mannelijk hormoon tes tosteron kan bijvoorbeeld de ontwikkeling van een prostaat kanker bevorderen, terwijl het vrouwelijk hormoon oestradiol juist remmend werkt". De in vloed op de lever is ook aantoon- baar. „Sommige hormonen ver oorzaken een bepaalde vorm van j leverkanker. De lever herstelt zich trouwens meestal weer vrij snel, als de toediening wordt ge stopt". Van Rossum denkt overigens dat er tegenwoordig niet meer dan een stuk of vijf groeihormo nen worden gebruikt in de vee houderij. „Dat aantal ligt bij bo dybuilders en andere sportlieden veel hoger". Ook wil hij nog wel een misverstand uit de weg rui men: dat mensen de laatste de cennia langer worden dan vroe ger is geenszins te wijten aan het gebruik van met groeihormonen behandeld vlees. „De groeihor monen bij de mens zijn een ei witachtige stof, die kinderen 's nachts zelf maken in de slaap. Meer rust en beter voedsel is be palend voor het groter worden van jonge generaties, niet de groeihormonen van de boer". Een varkensfokkerij, ergens in Nederland. Het gebruik van groeihormonen is voor dergelijke bedrijven aanlokkelijk. (foto ANP) In de Utrechtse Willibrordkerk geeft pater Winand Kotte de gelo vigen de gelegenheid hun handte kening te zetten op een lijst tot steun aan kardinaal Simonis. Hij wil hét papier persoonlijk overhandigen als de bisschop eind deze week uit Rome terug komt. Op 19 en 20 februari, als de kardinaal (of diens woordvoer der) voor de rechter moet ver schijnen wegens zijn uitlatingen over de feministische theologie en homoseksuelen, worden in deze kerk bovendien twee speciale missen aan hein opgedragen. Maar ook bij het COC in Utrecht, de belangenvereniging van homoseksuelen,, heerst be drijvigheid. Woensdagavond, aan de vooravond van het kort geding, wordt in de Domstad een landelijke fakkeloptocht gehou den. Die begint om 8 uur op het Domplein en voert via de Malie baan, waar het aartsbisschoppe lijk huis ('paleis') staat, naar het Jansplein. In de Janskerk begint om 9 uur een bijeenkomst met als spre kers: de aan de Janskerk verbon den Nelleke Heijwegen, Jannie Veltman namens ouders van ho moseksuele kinderen, hel PPR- kamerlid Peter Lankhorst, de rooms-katholieke theoloog en re dacteur van het opinieblad 'De Bazuin' Jan van Hooydonk en het lid van het landelijk COC-be- stuur Mart Simonse. De Belgi sche zanger Will Ferdy (rk) zal de muzikale omlijsting verzorgen. Hij kreeg bekendheid door het op muziek zetten van gedichten van de priester-dichter Guido Gezelle. Willemien Ruygrok van het COC in Amsterdam is optimis tisch over de verwachte op komst: zo'n 400 tot 800 mensen uit homoseksuele kring, de poli tiek, vrouwen- en jongerenorga nisaties, rooms-katholieke ver enigingen en vakbondsorganisa ties. "Dat is, misschien onbe doeld, een mooie vorm van inte gratie", zei ze. Brieven Bij het landelijk bureau van het COC komt deze dagen 'be duidend meer' post binnen dan normaal, hoofdzakelijk van men sen die het eens zijn met het gel ding tegen de aartsbisschop. Op vallend in aantal zijn de brieven van ouders van een homoseksu eel kind. Anderen schrijven dat ze zich weliswaar schamen voor Simonis' uitspraken maar toch actief in de kerk blijven. Een kwart van de briefschrijvers zou zich laten uitschrijven als paro chielid. Ongeveer f. 5000 is tot nu toe ontvangen ter bestrijding van de proceskosten. Overigens wijst het COC er met nadruk op, dat niet de Rooms-Katholieke Kerk of het daar beleden geloof onderwerp is van de gerechtelijke procedu re, maar alleen kardinaal Simo nis als persoon. Naar het oordeel van het COC heeft de kardinaal zich beledigend, discriminerend, onjuist of onvolledig, onnodig grievend en kwaadaardig sug gestief uitgelaten over homosek suelen en homoseksualiteit. Uit de dagvaarding: "Proble men van aanvaarding onder godsdienstige homoseksuelen hebben al menigmaal tot zelf moord geleid. Van gedaagde als zieleherder mag uiterste zorgvul digheid worden verwacht bij het theoretiseren over deze proble matiek. Emancipatie van deze homoseksuelen wordt zo ernstig belemmerd". eist het COC een verbod op het doen van dit soort uitlatingen en een rectificatie in landelijke dag bladen. - In de Vara-actualiteitenru- briek 'Achter het Nieuws' werd gisteravond de schrijver Gerard Reve (rk) naar zijn mening ge vraagd over de 'kestie-Simonis'. Hij noemde diens uitspraken ab surd. beledigend en in strijd met de wet op de discriminatie. Of het kort geding tegen de kardinaal het beoogde resultaat heeft, betwijfelde hij, "maar", zei Reve, "op grond van zijn beledi gende uitspraken over heren- en damesliefde verdient hij te wor den veroordeeld" Wind mee Rechtse christenen hebben op het ogenblik in Nederland de wind mee. Van het geloof in het socialisme is onder christenen weinig overgebleven. De nieuwe religieuze bewegmgen zien alle maal af van eigen maakbaarheid van de samenleving. Men trekt zich terug op het individuele ge loofsleven en op een vertrouwen in een leven na de dood. De poli tieke strijd met als inzet het so cialisme wordt nergens meer ge streden. Tot die conclusie kwam de so cioloog drs. Harm Dane, werk zaam bij het Toerustingscentrum van de Gereformeerde Kerken in Leusden, op een studiedag in Utrecht over 'theologie en poli tiek', georganiseerd door de Ver eniging voor Theologie en Maat schappij en de beweging 'Chris tenen voor het Socialisme'. De deelnemers bogen zich over het boek 'Alles is politiek, maar poli tiek is niet alles' van de VU- hoogleraar ethiek dr. H. M. Kui- tert. Dat boek werd al vele malen herdrukt en in verschillende lan den wordt nu aan een vertaling gewerkt. Volgens Dane heeft Kuiterts boek zo'n goed onthaal gekregen omdat hij zegt- wat veel rechtse christenen altijd al dachten, na melijk dat geloof en politiek twee gescheiden werelden zijn. "En nadat ze in de jaren 60 en 70 door maatschappij-betrokken gelovigen in het defensief waren gedrongen, hebben de rechtse christenen nu weer beslissende posities ingenomen". Volgens Dane neemt Kuitert de werkelijkheid zoals die tot hem komt. "Dat gaat samen met ongeloof in andere mogelijkhe den". Hij riep progressieve chris tenen op om tegen de pleidooien van Kuitert en rechtse christe nen in te blijven herhalen, "dat de enige toekomst ligt in een an dere, socialistisch gerichte maat schappijstructuur". Open huis. Het interkerkelijk instituut voor theologische studie en vorming NBI Nederlands Bij belinstituut) in Bosch en Duin (gemeente Zeist) houdt zaterdag van half 11 tot half 3 open huis. Het instituut (Biltseweg 8,3735 MC Bosch en Duin, 030-784065) biedt een driejarige dagoplei ding of vierjarige deeltijd-oplei ding pastoraal werk)godsdien stonderwijs op hbo-niveau, een eenjarige basiscursus theologie op zaterdag voor geïnteresseerde gemeenteleden en vervolgcursus sen pastoraat en didactiek. In augustus wordt begonnen met. een vormingsjaar. Uit een persbericht van het in stituut: "Kenmerkend voor hel NBI is zijn interkerkelijk karak ter, zijn openheid voor heden daagse vragen in kerk en samen leving en zijn kritisch-gelovige bestudering van de bijbel als bron van christelijk geloven. Naast studie is er ook aandacht voor persoonlijke inbreng en geestelijke vorming". Hervormde Kerk: aangeno men naar Nieuw-Stadskanaal H Poot Doeveren. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Leusden H. J. Boiten Enschede. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Rid derkerk W Quak Nieuwe Pekela. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Apeldoorn A. Moer kerken Nieuw-Beijerland: beroe pen te Haarlem A. Bac Bodegra-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2