Orion speelt 'perfecte' wedstrijd De Graaf praat met partijen in havenstaking Willem-Alexander: bezoek Antillen is een hoogtepunt Nederlaag voor Lisse Post-ploeg domineert Haarlem wil luifel over kunstijsbaan Tamilstrijders kiezen dood boven gevangenschap PAGINA 16 SPORT DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 Titel voor Rademakers ROTTERDAM - De Leidse bokser Erik Rademakers is gisteravond in Rotterdam kampioen van Zuid- Holland in het zwaargewicht ge worden. In de beslissende partij versloeg de pupil van Chris Lan- trok zijn opponent Frans Dekker uit Rotterdam door knock-out in de eerste ronde. Rademakers maakte uitstekend gebruik van zijn snelheid. De Lei- denaar. die zelf 86 kilo weegt, trof in Dekker in feite een superzwaar gewicht. Maar met zijn 104 kilo bleef de Rotterdammer deson danks niet lang op de been. Arnoux rijdt auto in puin JEREZ (SID) - De Franse formule 1-rijder René Arnoux bleef giste ren ongedeerd bij een zwaar onge val tijdens een testrit op de baan van Jerez. Bij het ingaan van een bocht schoot de 38-jarige Ligier- coureur met hoge snelheid uit de baan. Waarschijnlijk werkten dp remmen van zijn wagen niet. Ar noux klom zonder verwondingen uit zijn volkomen vernielde wagen. In het stadhuis van Rotterdam ging Coen Moulijn gisteravond op de schouders bij zijn collega-internationals pan weleer. De onderhand bijna legendarische nummer 11 van Feijenoord vierde zijn vijftigste verjaardag. (foto ANP) LEIDEN - Voor de inter-regionale zaalvoetbalklasse werd gister avond de inhaalwedstrijd Ceverbo- FC Lisse gespeeld. De ploeg uit de bollenstreek verloor met 2-0. FC Lisse bood in het duel weliswaar goed tegenstand, maar kwam aan vallende klasse tekort om de Dordtse ploeg te verontrusten. In het kader van de districtscom petitie West 2 speelt het Leids afde lingzaalvoetbalteam morgenavond in de Leidse 3 octoberhal tegen Rotterdam. Bij winst is de formatie van coach Jan Schoen vrijwel ze ker van het districtskampioen schap. Om 21.45 uur komen voor Lei den de volgende spelers in actie: Nico Groeneweg, Hans van Leeu wen, Mario Faber, Jeffrey Forée en Rini van Dijk (allen Bax), Ed Zuid hoek (Menken L.), Gepi van Rooyen (THB Boys). Hennie Koet en Wim Bouckaert (Glasbergen). Om 19.45 uur speelt de jeugd en om 20.45 uur komen de vrouwen in actie, eveneens tegen Rotterdam. MONTPELLIER (ANP) - De Ronde van de Middellandse kreeg gisteren in Montpellier hetzelfde decor als een dag eer der in Marseille. Ook nu won sprinter Eddy Planckaert de etappe, ook ditmaal huldigde Eric van Lancker zich in de lei derstrui en opnieuw beheerste de ploeg van Peter Post de wed strijd. Met Millar als bergkoning en Vanderaerden als leider in het veel meer over. Jean-Luc Vandenbroucke won gisteren in Benidorm de proloog van de Ronde van Valen cia gewonnen. De Belg legde de 6.7 kilometer van de individuele tijdrit af in 7 minuten en 46 se conden. Dit betekende een ge middelde snelheid van 51,759 ki lometer per uur. Leo Suyker- De proloog van de Ronde van Valencia werd in rouwstemming verreden. Kort voor de start trok de ploeg van CR zich terug. Ren ners en begeleiders kregen te ho ren dat Vicente Mata was overle den als gevolg van een botsing met een auto tijdens de zondag verreden Grote Prijs Luis Puig. Dit bericht bleek niet waar, Mata was nog in leven. In het zieken huis van Alicante verkeerde hij wel nog in levensgevaar. Van Basten niet fit AMSTERDAM (GPD) - De kans dat spitsspeler Marco van Basten van Ajax op 4 maart zijn rentree zal maken tegen Malmö FF is gering. Althans dat stelt clubarts Otto Stibbe, die Van Basten heeft geadviseerd om de trainingsarbeid voorlopig te miniseren en medicijnen heeft voorgeschreven ter behandeling van de enkel blessure die hij opliep in de competitiewedstrijd tegen FC Gronin gen vlak voor de winterstop. Die blessure aan de rechterenkel blijkt namelijk veel hardnekki ger dan verwacht. Operatief ingrijpen zal volgens clubarts Stibbe niet nodig zijn, maar het eerste duel in de kwartfinales van het Europa Cup Il-toernooi tegen Malmö FF komt naar zijn mening iets te snel voor Marco van Basten. De door AC Milan begeerde topschutter heeft geen hinder meer van de blessure aan zijn linke renkel waaraan hij vlak voor de jaarwisseling werd geopereerd. LEIDEN - Het mannenteam van volleybalvereniging Orion speelde in de eerste klasse van het rayon een 'perfect game". In de strijd met het toch echt niet zwakke RVV lukte alles. "We speelden op de toppen van ons kunnen", keek spelverdeler Woy Kor op de ont moeting terug. "Als we al onze wedstrijden zo spelen worden we kampioen". Via setstanden van 15-5, 15-3 en 15-4 gaf de mannenploeg van Orion de Rijnsburgse tegenstander in derdaad geen schijn van kans. Bij de Hazerswoudse ploeg werd geen enkele keer gewisseld en waren ti me-outs uit den boze. Dit om het wedstrijdritme niet te verstoren. RW wisselde wel veelvuldig en trachtte via het maximale aantal ti me-outs het tij te doen keren. Het bleek echter vergeefse moeite. De streekderby tussen de ploegen van Aarlanderveen en Ridderveld ging tot grote teleurstelling van beide teams niet door. Dit omdat de scheidsrechter het liet afweten. Leython 3 en Gemini/Kangeroes 3, de nummers drie en vier van de ranglijst, traden in Leiden tegen el kaar aan. De equipe uit Voorscho ten toonde daar over de meeste in houd te beschikken. Leython maakte teveel persoonlijke fouten om het Gemini moeilijk te maken, met setstanden van 11-15, 4-15 en 11-15 als gevolg. WVC deed de rode lantaarn aan InUpGo over door die ploeg met 3-0 te kloppen. De Ve- ners moesten het zonder hun twee beste aanvallers doen, hetgeen aan hun spel te merken was. WVC, dat uit de laatste vier duels zes punten heeft gehaald, was vol zelfvertrou wen en dicteerde de strijd van be gin tot einde: 15-7, 15-13 en 15-3. LISC geraakte nog dieper in de problemen door de 3-1 nederlaag bij DAC 3. De eerste set Leidenaren met 13-15. In de twee de en derde periode bouwden zij respectievelijk een 1-9 en een 6-11 voorsprong op zonder het karwei af te maken. DAC, met Ron de Groot als veel scorende man, deed dat wel: 15-12, 15-12 en 15-12. VCS. de koploper, verspeelde een punt aan Donar 2, dat in Leiden brutaal de eerste en tweede set won (15-11, 15-7). De Leidenaren maakten wei nig fouten en de Sassenheimers, zonder Dick van Elk en Paul Berntzen, gingen ontzettend slor dig te werk. Pas in de derde reeks kwam daar verandering in (10-15), waarna de vierde een formaliteit was: 2-15. Vrouwen Lijstaanvoerder Novo 3 zag de uitwedstrijd tegen S'70 toch wel met angst en beven tegemoet. Me de doordat de Woubrugse ploeg met spelverdeelproblemen kampte (Jenny Thunissen was afwezig) liep het echter voor de Noordwijk- se equipe met een sisser af. De winst ging naar het minder fouten makende Novo, dat alleen de twee de reeks moest afstaan. DVO moest tegen de verwachting in Leython 4 laten voorgaan. Leython staat als voorlaatste geklasseerd, maar blijkt zich nog lang niet te hebben neergelegd bij degradatie. Er werd hard gewerkt in de partij tegen het dit keer matte DVO, met een score van 12-15, 5-15 en 4-15 als resultaat. InUpGo behiel den hun tweede plaats dank zij een simpele zege op Novo 2. De Noord- wijkse equipe had de grootste pro blemen met de pass en had alleen in het derde bedrijf winstkansen. Toen diende InUpGo een 2-9 ach terstand teniet te doen, hetgeen prompt gebeurde: 15-13. Het team uit Roelofarendsveen stak overi gens ook niet bepaald in topvorm. Er waren nogal wat misverstan den. maar die kon de ploeg zich te gen deze tegenstander permitte ren. VCO verloor in Oegstgeest met 0-3 van Blok '77. Na een goed begin zakt VCO door het afhaken van twee vaste krachten en een blessure van Sandra Groeneveld steeds verder op de ranglijst. Blok toonde zich met name in aanvallend opzicht sterker dan de thuisclub en won dan ook volko men verdiend: 9-15, 11-15 en 9-15. Het onderaan staande LUSV 2 ten slotte won het eerste speldeel in de ontmoeting tegen het bezoekende Liusna met 15-12. Daarna vond de Lisser ploeg de achilleshiel van de studentes. Het midden van het speelveld werd door LUSV onvol doende afgedekt en in dat gat ver dween vervolgens de ene na de an dere bal. LUSV kon het lek niet bo ven water krijgen §n verloor daar door de wedstrijd met 1-3. ROTTERDAM (ANP) - Op uitnodiging van minister De Graaf (sociale zaken) zullen de partijen uit het stukgoed- conflict in de Rotterdamse haven morgen afzonderlijk een gesprek hebben met de bewindsman. De minister heeft werkgevers en werknemers uitgenodigd op advies van zijn ambtenaren. Die zien dit overleg vooralsnog als enige mo gelijkheid om tot een oplossing te komen, nadat het over leg over de problematiek vorige week in de zogeheten commissie-Van der Louw volledig stuk liep. Sociale Zaken speelt een belangrij ke rol in het stukgoedconflict, aan gezien het mede-ondertekenaar is van het Van der Louw-akkoord, dat ontslagen in het stukgoed uit sluit tot 1991. Bovendien draagt het ministerie een aanzienlijk deel van de zogeheten leegloopkosten (de kosten van niet gewerkte uren die wel volledig worden doorbe taald) van havenwerkers uit de ar beidspool SHB. Voorts is het mi nisterie de baas van de gewestelij ke arbeidsbureau's, waarbij de stukgoedwerkgevers een voormel ding hebben gedaan van een ont slagaanvraag voor 350 man. CNV-bestuurder Wienen is wei nig hoopvol gestemd over de ko mende besprekingen. "De kans op een akkoord schat ik vrij laag in. Maar het is in elk geval de moeite waard om te zien of de minister een eindvoorstel produceert", zegt hij. "Het ministerie heeft steeds verho len gedreigd dat de partij die zich niet constructief opstelt in het overleg, niet hoeft te rekenen op veel sympathie bij het gewestelijk arbeidsbureau. Ik denk dat de Zwarte Piet nu bij de Vervoers- bond FNV ligt, omdat die wel over de suggesties wil praten die Socia le Zaken gedaan heeft om uit de problemen te komen, maar die suggesties niet wil hardmaken in cao-overleg, zolang de werkgevers Omslagen Stakingsleider Rosenmöller van de Vervoersbond FNV zegt niet bang te zijn dat zijn vakorganisatie de Zwarte Piet toebedeeld krijgt. "Ik heb de indruk dat het ministe rie zich niet met het cao-overleg wil bemoeien. We moeten eerst het belangrijkste aanpakken (de door werkgevers aangekondigde ontsla gen) en dan over de cao praten. Dat vind ik een constructieve opstel ling van ons". Hij wijst erop dat de partijen het vorige week in de commissie-Van der Louw op een aantal punten al eens waren, maar dat het overleg klapte op een procedurele kwestie: de eis van werkgevers om meteen over de stukgoed-cao te gaan pra ten. Ofschoon het overleg in de com missie vorige week vastliep, heb ben partijen maandag met ambte naren van het ministerie van socia le zaken nog berekend hoeveel van de 350 arbeidsplaatsen kunnen worden behouden met behulp van de suggesties van het ministerie. Men kwam uit op 250. Rosenmöl ler: "De werkgevers wilden eerst 350 man weg hebben. Nu zijn het er nog honderd. We schieten dus al aardig op". De werkgeversorganisatie SVZ wilde niet vooruitlopen op het overleg. BAGDAD (AP/Rtr/AFP) - Een Iraans schoolmeisje wordt door haar vader nog even op de arm genomen voordat ze op het vliegtuig naar West-Duitsland wordt gezet. Het meisje is een van slachtoffers van de bombarde menten en beschietingen die Irak uitvoert op Iraanse steden in de bloedige oorlog tussen de twee landen. Samen met een groep leeftijdsgenootjes ging dit meisje gisteren naar de Bondsrepubliek om daar te worden behandeld. Irak verklaard gisteren dat bij Iraanse artilleriebeschietingen op de Iraakse stad Basra zeker tien burgers om het leven zijn gekomen en bombardeerde zelf opnieuw drie Iraanse steden. De gevechten bij Basra bereiken inmiddels een nieuw hoogetepunt. Volgens diplomaten is het centrum van de stad bijna uitgestorven en zijn honderden Iraakse tanks vernietigd tijdens de recente gevechten om de stad. Het Iraakse persbureau INA zei dat er vernietigende aanvallen zijn uitgevoerd op de heilige stad Qom in Iran en de plaatsen Tabriz en Dezful. Het Iraanse persbureau IRNA meldde dat in Tabriz een aantal medewerkers en patiënten van een ziekenhuis om het leven was gekomen. Verder zouden er burgers zijn omgekomen bij Iraakse p.anvallen op Aligurdaz en Ilam hoewel in Iraakse communiqué's deze steden niet werden genoemd. (foto api Bü Pas Hifi 6-7 Stand: Boerenburg 13-19 Jong Boys Pas Hifi 14-18 Wally Sport Eigeman 11-16 UVS Uljee 12-15 TGL/Odessa CleijnDuin 12-15 Leny'sBoys Vandien-Hoogkarr McDonald's 14-16 Heulbov: VN A 11-14 LISC Grasshoppers 13-14 Stoof-Warmunda 3-4; Nehpla Muda-RGC 3-11; de Amstel- Hans van Goozen 6-0 Stand: RGC 14-21 Stoof 12-20 Jipi'sTw 14-13 13-10 n Goozen 12-18 Ouweh. Vis 13-9 AutoHeemsk. Jamata 13- 8 11-14 Nehpla Muda 11- 7 Warmunda 13-14 Alphia 12- 3 SJZ 12-14 DERDE KLASSE A: v.d. Poel-Umtas Le den 3-5: Genie-P van de Mey 5-4: Stomp Boys-Syntel 4-3; Madonna-DER 4-1 Stand: Stomp. Boys 11-19 Mac Um 14-17 1. Poe) ,2-15 DER 13-15 Leidsch Dagbl 12-14 13- 4 Tav/AAB Boys Z WC/de Wolf 12-18 14-11 A-Team 14-18 Float 11-10 FC de R.man 14-17 SCGW/AWC 13- 5 The Pro's 14-17 SVLV 13- 1 Boekb. A. Looy 3-12. Kraan Saloon-Voor schoten 4-4 Stand: Boekb.A.L 13-26 Kraan Sal. 12-12 Gr.Rest. O. 13-18 Voorschoten 13-10 Cronestein 12-16 Leeflang 11-8 DOSR 13-14 Woubrugge 14- 5 B. United 13-13 du Prie 13- 4 CHA Cha-Hoogvliet 6-5 ChaCha 13-21 Koudekerk Arbouw 12-20 Querelle EBR 15-16 West End DEN HAAG (ANP) - De trekking voor lotto 7 heeft een winnaar van de hoofdprijs op geleverd. De gelukkige kan een bedrag van bruto f351.092,70 tegemoet zien. Lotto 7: Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f351.092,70 ontvangt. Tweede prijs: 2 win naars, die elk bruto f75.000,00 ontvangen. Derde prijs: 73 winnaars, die elk bruto f2.404,70 ontvangen. Vierde prijs: 4.228 winnaars, die elk f 41,50 ontvangen. Vijfde prijs: 67.289 winnaars, die elk f5,00 ontvan gen. Cijferspel 7 Zes cyfers goed: 2 winnaars. Vyf cijfers goed: 2 winnaars. Vier cijfers goed: 20 win naars. Drie cijfers goed: 233 winnaars. Twee cijfers goed: 2332 winnaaars. Toto 7 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs. 44 winnaars, die elk f250,30 ontvangen. die elk f41,90 HAARLEM (GPD) - De Maat schappij tot Exploitatie van de Kunstijsbaan Kennemerland (MEKK) heeft bij de gemeente Haarlem een aanvraag ingediend voor de bouw van een luifel. Dit ondanks het feit dat de financie ring van dit project nog niet rond is. Volgens MEKKK-voorzitter Schuit is echter haast geboden: Komen andere kunstijsbanen ook met dergelijke plannen, dan be staat het gevaar dat zij er met aller lei eenmalige subsidies vandoor gaan. Dan kan Haarlem het verder wel vergeten". De luifel die de MEKK op het oog heeft zou niet de gehele baan overkappen. De wanden bestaan uit transparant, lucht doorlatend materiaal. En het middenterrein van de baan blijft onoverdekt. Daardoor rijden de schaatsers uit de regen ep wind, maar wel dege lijk buiten. Een Haarlems con structiebedrijf heeft het bouwplan inmiddels gereed en hoopt zo snel mogelijk aan de slag te gaan. Ver wacht wordt dat door de komst van een- luifel het bezoek aan de Haarlemse baan flink zal toene men. Bovendien kan met het ge vaarte zo'n 70 procent op de ener giekosten worden bespaard. De MEKK heeft de afgelopen maanden met mogelijke subsidie gevers onderhandeld. Volgens Schuit zijn die gesprekken positief verlopen: „We denken kans op een behoorlijke ondersteuning te ma ken. Met name het ministerie van economische zaken staat zeer wel willend tegenover ons plan. Dat heeft geld beschikbaar voor pro jecten die innoverend en energie besparend zijn. En aan die criteria voldoen we" Schuit schat de maximumbouw kosten op ongeveer 1,5 miljoen gulden. Daarvan zal de MEKK 50 tot 60 procent op tafel moeten leg gen alvorens de subsidiegevers over de streep te kunnen trekken. „De door Heerenveen veroorzaak te euforische stemming moeten we in Haarlem te gelde zien te ma ken", aldus Schuit, volgens wie de in alle stilte ondernomen pogingen het geld bijeen te krijgen 'zeker niet slecht' verlopen. ORANJESTAD (ANP) - Kroon prins Willem-Alexander heeft zijn eerste officiële bezoek buiten Ne derland 'heel erg positief ervaren. Dat heeft de prins, die sinds 5 fe bruari een kennismakingsbezoek brengt aan de Nederlandse Antil len en Aruba, gisteren in Oranje stad gezegd in een vraaggesprek met verslaggevers van de NOS en het ANP. De prins van Oranje noemde het hele bezoek 'één hoog tepunt'. "Het was ondanks alle voorberei dingen, lezingen en gesprekken met mensen die erg veel ervaring in dit gebied hebben toch heel an ders dan ik het mij had voorge steld. In het verre Nederland denk je over zes eilanden, Aruba en de Nederlandse Antillen, die eigenlijk allemaal hetzelfde zijn en dan kom je hier en dan hebben ze allemaal hun eigen identiteit", aldus de jon ge prins. Ondanks de verschillen in identi teit hebben de eilanden volgens de prins toch een gezamenlijke bin ding. "Zij zijn wel door een ding gebonden. Ze willen allemaal bin nen het koninkrijk blijven. Dat merk je heel duidelijk. Het is iets frappants. Ze willen echt geen on- JAFFNA (AP) - Ruim 200 Tamil- verzetsstrijders hebben sinds 1982 zelfmoord gepleegd om zich na hun gevangenneming te onttrek ken aan martelingen en verhoor. Commandant Raheem van de Ta- mil-tijgers, de grootste verzetsbe weging van Tamils die het noorde lijke schiereiland Jaffna onder haar controle heeft, heeft dit giste ren verklaard. De rebellen pleegden de zelf moord met cyaankali, dat binnen zeven seconden de dood tot gevolg heeft. Veel rebellen dragen dit wit te poeder in een ampul om hun nek voor het geval zij gevangen werden genomen. "Het is beter om cyaan kali te nemen en je eigen leven te nemen dan te worden onderwor pen aan onmenselijke marteling", zegt de voorman van de rebellen beweging. Hij zegt dat 5000 Tamil strijders de capsule om hun nek dragen. Sinds de strijd tussen Singhalezen en Tamils in 1982 op laaide zijn 420 Tijgers in gevechten met het leger gesneuveld. Meer dan 200 anderen maakten in die pe riode gebruik van hun ampul cyaankali. De echte naam van Raheem is Subramanium Kanagarathan en hij is begin twintig. Vier jaar gele den sloot hij zich bij de Tijgers aan na een golf van geweld tegen Ta mils in Colombo die de aanzet vormde voor de intussen onover brugbaar lijkende kloof met de Singhalezen. Vanaf dat moment kwam ook de gewapende strijd voor een onafhankelijke staat Ta mil iNaau goed op gang. De uitlatingen van Raheem over de zelfmoord van gepakte Tamil strijders worden bevestigd door commandant Gerry de Silva van de eenheid van het regeringsleger in Jaffna. Naar zijn indruk slikt ruim de helft van de gevangen re bellen cyaankali, maar harde cij fers over het aantal zelfmoorden kan hij niet verstrekken. "Het is een behoorlek harde, goed getrain de en fanatieke club," zegt Da.Sil- afhankelijkheid voorlopig", zo zei de prins. Op de vraag hoe hij aankeek te gen de wens van de Arubaanse pre mier Eman om 'eeuwige banden' met het Huis van Oranje zei de prins: "Ja, het is duidelijk dat zij dat willen. Ze willen daarmee aan geven dat ze binnen het koninkrijk willen blijven en vooral hier op Aruba is dat door die 'status apar te' een moeilijk geval. Ze geven daarmee duidelijk aan dat ze toch wat anders willen dan is afgespro ken". Met deze laatste opmerking refereerde de prins kennelijk aan de afspraken van de Rondetafel conferentie van 1983, waar is afge sproken dat Aruba zijn aparte sta tus voor een periode van tien jaar krijgt en dat het eiland in 1996 on afhankelijk wordt. De huidige reis moet volgens prins Willem-Alexander zeker als voorbereiding worden gezien op zijn toekomstige taak als koning. "Het is zeker een voorbereiding. Het is een ongelofelijk klein ge deelte van een hele lange voorbe reiding die begonnen is met deze reis en wat hierna gaat gebeuren aan andere officiële dingen, zoals studie in Leiden en vergaderingen van de Raad van State". Voorlopig liggen er geen andere officiële bezoeken in het verschiet, gezien de studie geschiedenis waarmee de prins komend najaar in Leiden gaat beginnen. "Maar het sluit niet uit dat als er een keer iets gedaan moet worden waar ik voor uitgenodigd wordt in het buiten land, dat ik daar niet naar toe zal gaan. Maar voorlopig is niets ge pland". De prins kreeg tijdens het be zoek aan de Antilliaanse eilanden en Aruba zeer veel reacties en ap plaus als hij in het openbaar ver scheen. Hij was dan ook zeer onder de indruk van het enthousiasme. "Dat is iets wat je in Nederland haast niet meer meemaakt".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16