'Ouder worden interessante fase in leven van mensen' Bollenstreek mist trein 'Soms zou ik weieens hervormd of gereformeerd willen zijn' Coördinatrice Kohier aan slag bij Stichting Welzijn Ouderen Kustwachtcentrum dag en nacht open Gemeenten willen van minister Smit-Kroes meer stations De Graaff nieuwe deken Alphense regio PAGINA 14 LEIDSCH il DAGBLAD Coördinatrice Kohier: "Je staat er vaak niet bij stil maar wat die vrijwilligers voor ouderen doen, is fantas tisch". (foto Holvast» DEN HAAG (ANP) - Het Kustwachtcentrum, een samenwerkingsorganisatie van een aantal ministe ries dat wordt gevestigd in het gebouw van Scheve- ningen-Radio in IJmuiden, wordt binnenkort offi cieel ingesteld. Het centrum gaat fungeren als als landelijke meld- en informatiekamer voor operatio nele Noordzeetaken, zoals verkeersbegeleiding, redding, rampenbestrijding, toezicht op visserij en milieu en de opsporing van strafbare feiten. In het centrum werken onder meer de verkeers dienst en de vaarwegmarkering van het Directo raat-generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken van Verkeer en Waterstaat, Scheveningen-Radio (een dienst van de PTT), Rijkswaterstaat, de marine en de reddingsmaatschappijen samen. In de toekomst zal het centrum het veiligheids- verkeer (weerberichten, stormwaarschuwingen, navigatie- en loodsberichten) gaan verzorgen. En vanaf het komende najaar zal de coördinatie van redding van mensen op de Noordzee niet meer van af het marinevliegkamp Valkenburg, maar vanuit centrum plaatsvinden. Het Kustwachtcentrum heeft de beschikking over twintig patrouillevaartuigen, zes betonnings- vaartuigen en speciaal vliegtuig. Het centrum wordt continue bemand. Het daarvoor benodigde personeel, ongeveer twintig personem, wordt ge heel bétrokken uit de deelnemende diensten. WARMOND/SASSEN- HEIM - "Ik heb bewust ge kozen voor het ouderen werk. Vooral omdat het ou der worden zo'n interessan te fase is in het leven van de mensen. In het verleden wa ren mensen uitgerangeerd als ze eenmaal de 65 gepas seerd waren, maar nu heb ben ze nog wel degelijk een plaats in de maatschappij. En de meesten komen nog heel goed voor zichzelf op en dat spreekt mij erg aan". door Kees van Kuilenburg Dat zeg T. Kohier, coördinatrice van de Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim/Warmond. Zij is de eerste beroepskracht van de stich ting die een jaar eerder werd opge richt. In november van het vorig jaar is zij aan haar baan begonnen. De stichting behartigt de belangen van de ouderen in Sassenheim en Warmond. Kohier werkte tot voor haar komst naar Sassenheim op partti me basis bij de wetenschapswinkel in Utrecht. Zij studeerde daarnaast andragogie aan de Utrechtse uni versiteit. Vorig jaar rondde zij haar studie met succes af. Eerder bege leidde Kohier als vrijwilliger bui tenlandse vrouwen in Utrecht. "Dat werk heb ik met ontzettend veel plezier gedaan, maar echt con tact leggen was er niet bij. Daar voor bleken toch de cultuurver schillen te groot". Ze maakte een bewuste keuze voor het ouderenwerk, maar koos niet bewust voor de stichting in Sassenheim en Warmond. "Ik had een aantal sollicitaties lopen en op een bepaald moment is de Stich ting Welzijn Ouderen er uitgeko men". Wel heeft bijgedragen aan haar keuze dat de stichting nog volop in opbouw is. "Dat pionieren spreekt mij wel aan". Volgens Kohier is er momenteel veel gaande in het ouderenwerk. "Alles is er op gericht om de men sen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen. En dat vraagt natuur lijk tal van voorzieningen. Daaraan werken ervaar ik als een grote uit daging". Bewondering De eerste maanden in haar nieu we functie heeft Kohier gebruikt om rond te kijken. "Buitenstaan ders hadden me gezegd, dat alles hier van de grond af aan moest worden opgebouwd. Maar dat viel ontzettend mee. Zowel in Sassen heim als in Warmond wordt al veel gedaan voor ouderen. Daar heb ik met veel bewondering naar geke ken, vooral ook omdat het allemaal werk van vrijwilligers is. Je staat er vaak niet bij stil, maar wat die mensen doen is fantastisch". Kohier zegt enthousiast te zijn binnengehaald door de ongeveer dertig organisaties die in Sassen heim en Warmond al voor de oude ren werken. Dat zijn bij voorbeeld de ouderenbonden, de kruisvereni gingen, het maatschappelijk werk, de kerken en de vereniging De Zonnebloem. "Van contacten met die organisaties heb ik veel opge stoken. Ze zijn enorm enthousiast bezig en zien mij helemaal niet als iemand die ze het werk uit handen komt nemen. Integendeel, de meeste mensen zijn erg blij dat al hun activiteiten nu eindelijk eens gecoördineerd worden. Want dat was hard nodig, zo is me gezegd", aldus Kohier. Uitgaansdag De organisaties doelen daarmee bij voorbeeld op het feit dat tot voor kort nog wel eens bepaalde activiteiten voor ouderen op een zelfde moment werden gehouden. "Neem een uitgaansdag. Het is voorgekomen dat verschillende or ganisaties in dezelfde week of op eenzelfde dag een uitgaansdag or ganiseerden. Dat is jammer, want er zijn ongetwijfeld mensen die graag aan beide activiteiten had den willen deelnemen en dat is dan niet mogelijk. Datzelfde geldt voor het houden van bazaars of kaart- middagen. In de toekomst worden die activiteiten in overleg met de organisaties op elkaar afgestemd", zegt Kohier. Een probleem voor bejaarden- werkster is dat de begroting van de stichting voor dit jaar nog niet door de provincie is goedgekeurd. "We weten dan ook nog niet wat we dit jaar precies kunnen gaan doen. Maar er zijn nogal wat wensen. Zo als de uitbreiding van het alarm systeem voor ouderen". In Sassenheim en Warmond is dat alarmsysteem onlangs inge voerd. "Maar er zijn nogal wat aan- BOLLENSTREEK - Minis ter N. Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wordt bin nenkort het dringende ver zoek gedaan alsnog in de bollenstreek een aantal NS- stations in gebruik te stel len. Het verzoek is afkom stig van het samenwer kingsorgaan duin- en bol lenstreek (SDB) dat een no ta heeft opgesteld waarin al le mogelijkheden daartoe op een rijtje worden gezet. Behalve aan de bewinds vrouw, zal het SDB de nota ook aanbieden aan de frac ties in de Tweede Kamer. Het SDB, waarin Warmond en de overige gemeenten in de duin- en bollenstreek zijn vertegenwoor digd, pleit ai jaren voor de bouw van NS-stations in de regio. De voorkeur gaat daarbij uit naar het openstellen van halteplaatsen in Sassenheim (aan de Schiphollijnl en in Voorhout en Hillegom (aan de lijn Leiden-Haarlem). Vorig jaar nog werd in Voorhout een speciale bijeenkomst belegd waarvoor alle betrokken partijen waren uitgenodigd. Tijdens die be wuste zitting kwam zonneklaar vast te staan dat de NS grote be zwaren hebben tegen het openen van de nieuwe stations. Volgens de Spoorwegen is dat op grond van de bestaande dienstregeling niet mo gelijk. Bovendien werd de vrees uitgesproken dat het openstellen van nieuwe stations in de bollen streek de NS veel geld zou gaan kosten. Haalbaarheid Voor het SDB vormde de stel- lingname van de NS destijds de aanleiding zich opnieuw over de haalbaarheid te buigen. Het sa menwerkingsorgaan komt in de nota 'Varianten voor de treinen loop in de noordwestelijke Rand stad' nu opnieuw tot de conclusie dat er wel degelijkheden mogelijk heden zijn om nieuwe NS-stations te openen. Een nogal ingrijpende wijziging van de dienstregeling biedt de mo gelijkheden om zowel in Hillegom en Voorhout als in Sassenheim een halteplaats in te lassen. Een en an der is volgens het SDB haalbaar door de lijn Heerlen-Amsterdam- Haarlem-Zandvoort bij Haarlem in zuidelijke richting te laten rijden naar Leiden en Den Haag en even tueel Dordrecht. Als gevolg van die 'omlegging' ontstaat meer ruimte in de dienstregeling op de Schip- hollijn zodat ook in Sassenheim een station kan worden gebouwd. "Die laatste variant heeft natuur lijk onze voorkeur, omdat in dat geval de drie door ons gewenste NS-stations kunnen worden open gesteld", zegt K. van Schenk Brill, portefeuillehouder voor verkeers zaken binnen het SDB. Hij erkent wel dat vooral die laatste oplossing de nodige consequenties heeft voor de bestaande dienstregeling. Zo moeten niet alleen de treinver bindingen tussen Haarlem en Zandvoort verder worden aange past, maar ook die tussen Amster dam en Den Haag. Locaties Volgens van Schenk Brill heb ben de NS in een eerste reactie zich opnieuw niet erg ingenomen ge toond met de verschillende sug gesties. De ruimte binnen de be staande dienstregeling is al be perkt en er zal nog meer druk op komen te staan, zo menen de Spoorwegen. Van Schenk' Brill: "Het blijkt steeds weer dat NS afgaan op ver wachte aantallen reizigers en zich daarbij voornamelijk baseren op het aantal bestaande woningen in plaatsen waar wordt gestopt. Bo vendien mag het de NS geen cent extra kosten. Onze enige en laatste hoop is daarpm nu nog op de mi nister gevestigd". Van Schenk Brill wijst er verder op dat de stations in bollenstreek ook voor gemeenten die niet aan de spoorlijn liggen van 'geweldige betekenis' zijn. "De bollenstreek is een van de weinige gebieden in Ne derland waar verbindingen met het spoor uitermate slecht zijn. Worden er stations in Sassenheim, Hillegom en Voorhout geopend dan is dat ook van belang voor be woners van de regio. Die moeten nu allemaal naar Haarlem of naar Leiden. Er zijn goede busverbin dingen in de streek, maar het duurt te lang alvorens je bij een station bent". Van Schenk Brill, tevens raads lid voor de WD in Hillegom, kop pelt daaraan de huidige verkeers problemen in de bollenstreek. "Kijk naar de overvolle oude rijks weg tussen Hillegom en Sassen heim en het gebrek aan een goede oost-westverbinding. Een goede ontsluiting met het spoor zou ook hierin voor een deel soelaas kun nen bieden". ALPHEN AAN DEN RIJN - Hij is jaren kapelaan, leraar Frans, ziekenhuispastor en pastoor ge weest. Sinds vorige week kan hij de functie van deken voor de Al phense regio aan het rijtje toe voegen. De 57-jarige drs. J.J. de Graaff gaat zijn schouders onder het dekenschap zetten. "Ik heb die taak rustig en bewust op me genomen". En plannen zijn er ge noeg. Zo wil De Graaff de leken meer bij het werk in de parochie betrekken. "Ze moeten niet het gevoel hebben dat de pastoor al les draagt en doet". door Sigrid Huisman In vroeger tijden werd een de ken beschouwd als een mede werker en plaatsvervanger van de bisschop. Namens hem moest de deken de gelovigen controle ren. "Tegenwoordig is het meer iemand die mensen in hun geloof wil bezielen en de geloofsge meenschap vorm wil geven", vertelt De Graaff. Hij heeft in de Alphense regio naar schatting 30.000 katholie ken onder zijn hoede. Vooral in de dorpen is het naar zijn zeggen een hechte, vrij levendige groep mensen. In de Alphense nieuw bouwwijken ligt de situatie wat moeilijker. "Die mensen voelen zich weinig betrokken bij de kerk". In het algemeen is de katholie ke kerk hier niet erg progressief en niet erg behoudend. "We staan wat in het midden", denkt De Graaff. Een nadere uitleg van kardi naal Simonis van een verklaring van de Roomse congregatie voor de geloofsleer over homoseksua liteit deed nogal wat stof opwaai en. De Graaff: "Ik probeer derge lijke verklaringen altijd te verta len naar de mensen toe. Vaak zijn de uitgangspunten erin na melijk wel goed. Daar wijs ik de mensen dan op. Zoals in een vo rige verklaring bij voorbeeld de eerbied voor het huwelijksleven. Dan laat ik het aan de mensen over hoe ze het verder uitwer ken". De deken bespeurt onder de gelovigen een afnemende waar dering voor de paus. "Hij houdt heel erg vast aan gedragingen die de mensen nu niet meer accepte ren". Als voorbeeld noemt hij de voortdurende pauselijke waar schuwingen voor 'de vervlak king van het moderne leven'. "De mensen zeggen dan: ja beste paus, we leven nu eenmaal in de ze tijd, daar moeten we dan het beste van maken". De leider van de katholieke kerk zou meer de richting moeten aangeven, in plaats van alles zo gedetailleerd voor te schrijven, vindt De Graaff. Waarde Duidelijk maken dat het geloof wel degelijk waarde heeft, be schouwt De Graaff als een be langrijke taak. "Mensen zouden wat meer door de buitenkant van de kerk heen moeten prikken. Ik geef toe dat je er veel kritiek op kunt uitoefenen. Maar op radio en televisie komt soms maar één kant van de kerk naar voren. De plaatselijke gemeente komt niet zo voor het voetlicht. Mensen - zouden moeten ontdekken wat de kerk hier doet en hun kritiek op belangrijke personen niet di rect betrekken op het plaatselij ke werk". Een kerkgemeenschap heeft veel positiefs, vindt De Graaff. "Mensen kennen elkaar, geven om elkaar, ze horen ergens thuis en beleven er samen hun geloof. De kerk begeleidt hen in het ge loof'. Behalve deze 'binnenkerkelij ke' functie, kan de kerk volgens de deken ook veel betekenen voor de maatschappij: zorg voor vreemdelingen, alleenstaanden en gescheiden mensen. Concrete voorbeelden en acties kan hij echter niet aangeven. "Nee, het gebeurt nog te weinig". Ideeën heeft de deken er wel over. "Er zouden bij voorbeeld groepen moeten zijn, waarin mensen ge legenheid krijgen te praten en zich te uiten. De kerk als luister post dus". Christenen moeten zich volgens hem vanuit hun ge loof bezig houden met hun om geving. Intenser "Soms zou ik wel eens her vormd of gereformeerd willen zijn. In de reformatorische ker ken wordt het geloof wat inten ser beleefd. Bij katholieken gaat het allemaal wat vanzelfspreken der". Snel voegt hij er aan toe geen plannen te hebben om uit de kerk te stappen. "Katholieken maken bij voor beeld grapjes over onze lieve heer. Niet dat dat erg is. Maar door alle franje om het geloof heen, die op zich wel goed is, dreigen ze de kern van de zaak uit het oog te verliezen". Al staat de kerkgroei - ook in Alphen - stil op het moment, toch bespeurt De Graaff de laat- ste jaren meer sympathie voor de kerk. Hij weet er twee oorzaken voor aan te wijzen. "Er zijn de laatste decennia nogal wat men sen de kerk uitgegaan, omdat ze vonden dat er teveel was veran derd. Je ziet ze langzaam weer te rugkomen. Ze willen weten wat er nu in de kerk leeft. Verder krijgen sommigen juist door alle veranderingen in de samenle ving behoefte aan verdieping en bezinning". Nietgelovigen bekend maken met de kerk moet bescheiden ge beuren, vindt de deken. "De kerk kan mensen het geloof aan bieden en ervoor opkomen, maar dat mag niet leiden tot zieltjes winnen. Je kunt mensen niet met het geloof en de bijbel om de oren slaan. Ze moeten er in vrij heid voor kunnen kiezen". Ik krijg nogal eens te maken met mensen die in uiterste nood bij de kerk aankloppen. Kom dan ook eens eerder langs, denk ik dan wel. God is niet een soort bijstandinstantie". Deken De Graaff: "De paus moet niet alles voorschrijven". (fot Bloi Verrijkend De Graaff komt uit het Noord hollandse dorpje Heiloo en is op gegroeid in een goed katholiek gezin. Hij was de enige in het acht kinderen tellende gezin die verder ging leren. "Een onder wijzer vroeg me eens of ik niet pastoor wilde worden. Hij zag blijkbaar iets dergelijks in me". De kleine De Graaff ging daarop naar het seminarie Hageveld in Heemstede en daarna volgde hij een theologische studie aan het grootseminarie in Warmond. In 1955 werd hij priester gewijd. Een jaar lang was De Graaff ver volgens kapelaan, een soort me dewerker van de pastoor, in Voorhout. "Een goed katholiek dorp, heel kinderrijk", weet hij zich te herinneren. "Het rijke roomse leven. Maar ook daar be gonnen de veranderingen al door te werken. Ik kreeg met vragen te maken of het nu wel echt zo moest zoals de kerk het altijd had geleerd". De volgende zes jaar wijdde hij aan een studie Frans in Parijs en Nijmegen. "Ja, daar heb ik die ti tel dus van". De toenmalige bis schop van Rotterdam had De Graaff nodig voor de nieuwe priesteropleiding in Noordwij- kerhout. Van 1961 tot 1969 was hij leraar Frans op het Leewen- horstseminarie, nu een congres centrum. "Ik had niet het gevoel mijn roeping verzaakt te hebben. Je bent ook een soort vertrou wensman voor toekomstige priesters. Ik was vanuit het semi narie verder ook betrokken bij de begeleiding van jeugdlei ders". Een kleine inzinking volgde. "Ik had het een beetje moeilijk met mijn priesterzijn. Wie ben ik nu eigenlijk, vroeg ik me af. Moet ik leraar Frans blijven of toch weer priester worden?" De Graaff koos voor het laatste en werd tot 1972 kapelaan in Wad- dinxveen. Daarna was hij tot 1980 pastor in de Haagse zieken huizen Bronovo en Lcyenburg. "Ja, ik had daarvoor een kleine vormingsperiode achter de rug en daar bleek onder meer uit dat het ziekenhuiswerk wel iets voor me was. Het was een heel verrij kende periode. Het vertrouwen dat mensen je op zulke momen ten schenken, is zo diep en in tens". In 1986 werd De Graaff pastoor in de Heilige Geest-paro chie in Alphen aan den Rijn. Nu is daar de parttime functie van deken bij gekomen. De nieuwe deken heeft zich ten doel gesteld de catechese voor volwassenen te stimuleren. "Mensen hebben er behoefte aan te praten en na te denken over wat geloven en bij de kerk horen inhouden". Ook het streven naar één christelijke kerk, de oecume ne, vindt hij heel belangrijk. vragen van mensen die ook op het systeem willen worden aangeslo ten. Maar we kunnen pas aan uit breiding denken als we precies we ten hoeveel geld er dit jaar voor ons werk beschikbaar komt". Buren Veel heeft Kohier ook opgesto ken van het zogenaamde functio- narissenoverleg, eens in de maand met haar collega's in andere plaat sen. "In de meeste andere gemeen ten bestaan de stichtingen voor ou derenwerk al veel langer. Van de ervaringen die de 'buren' hebben opgedaan steek ik veel op. Ik hoef dus niet alle problemen mee te ma ken, die zij in de aanloopperiode hebben gehad. Dat is een enorm voordeel". Een van Köhlers activiteiten in de komende weken is het maken van een voorlichtingsboekje. "Het wordt een soort gemeentegids, maar dan uitsluitend met informa tie voor ouderen. Ik krijg nu nog vrij veel telefoontjes van mensen die iets willen weten over een be paalde vereniging of organisatie en daaruit blijkt dat velen niet op de hobgte zijn van de mogelijkheden voor ouderen in Sassenheim en Warmond". In haar kennismakingsperiode is het Kohier duidelijk geworden, dat in de afgelopen jaren veel werk is verzet door de vrijwilligers. "De stichting is nieuw en beschikt niet over een bak met namen van vrij willigers. Het is dus duidelijk dat we ook de komende jaren een be roep op die vrijwilligers zullen moeten doen". Om ook kennis te kunnen maken met de ouderen heeft Kohier een wekelijks spreekuur ingevoerd. Dinsdag van 09.00 tot 10.00 uur in het gebouw van de stichting aan de St. Antoniusstraat in Sassenheim en woensdag op dezelfde tijd in ge bouw Liduina in Warmond. Ook telefonisch is Kohier voor ouderen bereikbaar: telefoon 02522-31805. Leiden Nieuwe praatgroep sen de 40 en 60 jaar, georganiseerd door VIDO-Leiden, 19.30-21.30 uur; inl. 892114/894797. De Mirt - Driftstraat, schrijfavond Am nesty International, 20 uur. Lakcinema - Cleveringaplaats, film 'The draughtman's contract', 20 uur; 'We- therby', 22 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, film 'l'His- toire simple', 20.15 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 20.15 t Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, feest avond 60-jarige Zoeterwoudse Katho liek Vrouwengilde, 19.45 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - vergadering commissie beroep- en bezwaarschriften met be zwaren bewoners Buitenhof.. 21 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, vergade ring gecombineerde commissie onder- Oegstgeest Gymnastieklokaal - Apollolaan, sport avond voor jongeren vanaf 16 jaar, 21-22 WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinder filmmiddag, 14.30 i APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 13 tot vr 20 februa ri door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za- terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdom. AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10. tel. 071-130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse vrouwen. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14