Defensie mag schieten in duinen Geen samenwerking in Haaswijk Computer in basis scholen Zoeterwoude Toch huwelijks"voltrekkingen voor 70-jarigen? Warmondse kunstenares vlast op opdracht Oproep op tv: 50 tips Gladheid levert vier botsingen op PAGINA 12 DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 LEIDSCH g DAGBLAD: ZOETERWOUDE - Leerlingen van de Zoeterwoudse basisscholen krijgen binnen afzienbare lijd waarschijnlijk les over en met de computer. De computer op de ba sisscholen zal worden gebruikt als onderwijsleermiddel, maar ook om er kinderen vertrouwd mee te ma ken. Verder is de computer ook ge schikt voor het voeren van de schooladministratie. Tot die conclusie is een werk groep gekomen, bestaande uit een wethouder, leerkrachten, een raadslid, ambtenaar en een mede werker van de Schoolbegeleidings dienst. De werkgroep werd indertijd in gesteld naar aanleiding van de wens die de gemeenteraad in die richting uitsprak. Een werkgroep computeronderwijs zou met een voorstel moeten komen om com puterapparatuur op verantwoorde wijze aan te schaffen en te gebrui ken, zo oordeelde de raad. En men legde daar alvast 40.000 gulden voor opzij. Het is de bedoeling dat het hele schoolteam bii de invoering van de computer wordt betrokken. Vol gens de werkgroep wordt de kans op een succesvolle invoering van het apparaat daardoor sterk ver groot. Daarom moeten teamleden een introductie bijwonen. En per school zullen minimaal twee leer krachten een computercursus moeten volgen. Verder is het vol gens de werkgroep gewenst dat er bij de invoering een begeleidings groep wordt geformeerd. Het is de bedoeling dat alle Zoe terwoudse scholen dezelfde appa ratuur krijgen. Zodoende is het mogelijk onderling programma's uit te wisselen. De voorkeur van de werkgroep gaat uit naar een MSX standaard. Oud-wethouder Thorn: aanlei ding voor een regelrechte kruis tocht tegen het Oegstgeester raads besluit. (archieffoto! OEGSTGEEST - De gemeente raad van Oegstgeest zal wellicht te rugkomen op haar besluit dat Oegstgeestenaren van zeventig jaar en ouder geen ambtenaar van de burgerlijke stand kunnen wor den/blijven. Dit naar aanleiding van de vele reacties die het ge meentehuis hebben bereikt. De be zwaarmakers menen dat voor noemd besluit discriminerend is. Het omstreden besluit viel in de raadsvergadering van december 1986. Op de lijst van ingekomen stukken voor de vergadering van komende donderdag prijkt een brief van de Stichting Welzijn Ou deren Oegsteest over de kwestie. Mevrouw van Rooden van de SWOO meldt dat het SWOO-be- stuur "met verwondering kennis heeft genomen van dit besluit". Volgens haar is het besluit een re gelrechte vorm van discriminatie. Zij zegt benieuwd te zijn naar de wijze waarop de brief zal worden afgehandeld. B en W stellen voor het schrijven i te r kennisgeving Volgens gemeentesecretaris F. Willeme hebben B en W inmiddels besloten de brief donderdag hele maal geen punt van bespreking te laten zijn en hebben ze het schrij ven van de agenda gehaald. Het omstreden raadsbesluit, dat op PPR'er Van Eisen na, door ieder raadslid werd gesteund, zal name lijk 'terug' gaan naar de raadscom missie bestuurlijke aangelegenhe den. De eerste ambtenaar: "Een wijs college bespreekt zoiets graag nog eens in breed verband". Willeme vertelt dat de bepaling uit de verordening voor ambtena ren van de burgerlijke stand "tot veel commotie heeft geleid in Oegstgeest". Want behalve de SWOO-brief, waarin wordt gesteld dat het een discriminerende bepa ling is, zijn de leden van het dage lijks bestuur van de gemeente ook herhaaldelijk gebeld. Daarbij is ge dreigd met inschakeling van rech ters. Volgens de gemeentesecretaris is de kwestie extra gevoelig komen te liggen nu duidelijk is geworden dat één ambtenaar van de burger lijke stand thans 69 jaar oud is. Wil leme noemt hem niet bij naam- .maar de persoon in kwestie is nie mand minder dan oud-wethouder Thorn. Diens zoon is redacteur van het plaatselijke huis-aan-huis-blad en dat heeft een regelrechte kruis tocht tegen hel raadsbesluit ontke tend. Al toen het raadsbesluit moest worden genomen verzette raadslid Van Eisen zich er fel tegen. Hij noemde een criterium dat op leef tijd is gebaseerd 'discriminatie'. Burgemeester Scheenstra reageer de toen met de opmerking dat hij zelf ook wel wist dat iemand van 80 "nog een prima ambtenaar van de burgerlijke stand kan zijn". In Oegstgeest was echter de lijst van ambtenaren "in het bijzonder be last met het voltrekken van huwe lijken" te lang geworden. De lijst werd ingekort en er werden direct daarop aansluitend "grenzen ge steld" waarvan leeftijd er één was Volgens de burgemeester hoefde niemand zich aangesproken of ge discrimineerd te voelen als ruim schoots van te voren bekend wordt dat bij het bereiken van de leeftijd van zeventig jaar geen huwelijken meer mogen worden voltrokken. "Nu afspreken dat hel dan is afge lopen betekent dat je later geen pijnlijke subjectieve discussies hoeft te voeren over de vraag waar- r A van 72 het nog wel en 70 het niet meer mag doen". PPR'er Van Eisen verdedigde zijn opvattingen door te stellen dat zulke discussies beter ook niet ge voerd moeten worden over 32-jari- ge ambtenaren van de burgerlijke stand die "net zo goed kunnen staan bazelen". Leeftijd mag in de beoordeling geen enkele rol spe len, vond hij. Raad van State: er moeten wel voorzieningen worden getroffen Burgemeester stellen voor om etappes in te vot i termijn 1 en wethouders de computer in ren, uitgesmeerd iwee jaar. Een set komt per school op zo'n 4000 gulden. Zoeterwoude zal dus in to taal ruim 32.000 gulden nodig heb ben. De rest van het gereserveerde bedrag van 40.000 gulden zal kun nen worden besteed aan cursussen en overige bijkomende kosten. De gemeenteraad krijgt uiter- aard het laatste woord over het Overlast voorstel om computeronderwijs in te voeren in Zoeterwoude. Vooruit lopend daarop buigt de Schoolraad Basisonderwijs zich er volgende week dinsdag over in haar verga dering. DEN HAAG/W ASSEN AAR - Defensie mag het schietterrein op de grens van Wassenaar en Den Haag (Waalsdorpervlakte) gewoon blijven gebruiken. De provincie wil de overlast aan banden leggen, maar defensie ziet geen kans om dat binnen de gestelde termijn van een halfjaar te realiseren. Defensie deed daarom - met succes - een beroep op de Raad van State om dat besluit op de schorten. Vooral de bewoners van de Haagse Van Alkemadelaan ondervinden veel hinder als defensie oefent. Zij hebben angst voor de schoten en schrik na de knallen. De Raad van State zegt in zijn be sluit, dat het naleven van de regels in de ogen van defensie een ver kapte sluiting van het schietterrein inhoudt. Hierdoor zullen onge keurde partijen munitie moeten worden verschoten en verbruikt, hetgeen een ernstige bedreiging voor de nationale veiligheid zal be tekenen. Zaken nieuws Toyota ZOETERWOUDE - Toyota naai- en breimachines Nederland, gevestigd op het industrieterrein van Zoeterwoude-Rijndijk, is ver huisd. Direct naast de vorige ves tiging aan de Energieweg heeft men een pand betrokken, waar door het werkoppervlak werd verdubbeld. De officiële opening van het nieuwe gebouw werd af gelopen vrijdag verricht door mr. Y. Sugimoto, Europese Vice Presi dent van Aisin, het bedrijf dat deel uitmaakt van de Toyota groep. De woningen die de meeste hin der ondervinden als er op het schietterrein wordt geoefend, lig gen tussen de 650 en 1000 meter af stand van de baan. Iedereen is het erover eens, dat er sprake is van veel overlast. Defensie moet extra voorzieningen treffen om het knal len zoveel mogelijk te beperken. De gedachte gaat daarbij in eerste instantie uit naar het aanbrengen van tunnels. De mogelijkheid van twee andere oplossingen wordt nog nader onderzocht. Die voorzie ningen. aldus de Raad van State, kunnen niet binnen een half jaar worden aangebracht. Defensie gaat het oefenen met zware kalibers tot een minimum beperken. Per jaar zal er niet meer WARMOND - "Ik voel er heel erg dan acht dagen met 105 millimeter veel voor", aldus de Warmondse De Warmondse kunstenares M. Elias. bezig met haar Spelende Paarden geschut en groter worden gescho- kunstenares ten. Maximaal zullen er honderd vraag was hoe zij het zou vinden schoten worden gelost. De oudere als de commissie die zich bezig- bewoners uit de buurt zullen voor- houdt met de besteding van de taan op de hoogte worden gebracht Warmondse cultuurpot haar zou wordt geoefend. Voorts zal aanbevelen voor de opdracht tot defensie geluidmetingen verrich ten als er met licht- en middel zwaar geschut wordt geoefend. Wethouder: Geef Bouwfonds eigen hoek in blad Haaswijk OEGSTGEEST - PvdA-wethouder Kohlbeck (openbare werken) heeft gisteravond de redactie van het clubblad van de Vereniging Haaswijk gewaarschuwd. Hij noemde het VH-nieuws "een voortreffelijk blad" dat echter "vaak enige polarisatie ontwikkelt in de richting van het ge meentehuis en het Bouwfonds". Volgens de wethouder kan zoiets bij voortduring wel eens verkeerd uitpakken. Hij pleitte ervoor het Bouw fonds in het blad "een eigen hoekje te geven opdat het Bouwfonds daar zijn eigen trompetje kan spelen". Kohlbeck was gisteravond gastspreker bij de slecht bezochte ledenver gadering van de Vereniging Haaswijk. Zijn opmerkingen over het VH- blad waren hem ingegeven door een artikel in één van de vorige num mers waarin het Bouwfonds zwaar onder vuur werd genomen omdat er het één en ander niet deugde aan 19 premie B- koopwoningen aan de Kleyn Proffijtlaan. "Soms lijkt het wel alsof het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten schuldig is aan alles wat fout gaat in Haaswijk", is volgens Kohlbeck een beetje te veel de teneur van artikelen van het huis-aan-huis in Haaswijk verspreide blad. Kohlbeck gaf in sneltreinvaart de stand van zaken in de nieuwbouw wijk weer. Hij begon met de Haaswijklaan. "Die kan technisch gezien in het najaar open maar we willen eerst het kruispunt (met de Kerckwerve- laan) met de verkeerslichteninstallatie regelen" De fiets-/voetbrug in deelplan VIII naar de Kennedvlaan. memoreerde Kohlbeck moet "in de late lente" open worden gesteld. Met de aanleg wordt volgende maand begonnen. Andere mededelingen van de wethouder: De vervuilde grond in XIV is nu helemaal afgevoerd. Inclusief "stallen" heeft deze grap de gemeente zo'n 4,5 ton gekost. Met de aanleg van het buurtparkje in V wordt dit najaar begonnen. Onder de hoogspanningsleiding in VI - waar niet gebouwd mag worden - zal een brede groenstrook met waterpartijen komen. De groenstrook zal deel uitmaken van de hondenroute in Haaswijk. Van de 2000 te bouwen woningen in Haaswijk zijn er nu 1300 opgele verd. Het multi-functioneel centrum is eind juni klaar. Kohlbeck gaf de VH gisteravond de opdracht een prijsvraag uit te schrijven voor het beden ken van een naam van het gebouw. Er komt nog een kunstwerk in Haaswijk. Dat zou na het werk 'Door gaande Beweging' voor de jongeren/studentenflat het tweede worden. De winkels zijn in mei klaar. Of er dan al winkeliers in zitten, moet echter worden betwijfeld. Er komt nog een tandarts in Haaswijk. Momenteel zijn er twee 'wilde' tandartsen gevestigd over wie veel te doen is. Volgens Kohlbeck zal de derde tandarts wél een ziekenfondscontract hebben. het maken van het kunstwerk. Mevrouw Elias is één van de vijf tien kunstenaars uit wie de com missie - en uiteindelijk de gemeen teraad - een keuze moet gaan Bronzen reiger De commissie heeft inmiddels een enquête onder de bevolking gehouden. Zestig Warmonders rea geerden. Volgens commissielid/ chef van de gemeentelijke afdeling financiën Neefjes zijn er 60 reacties binnen. Uit die reacties zou naar voren komen dat een meerderheid ken. Elias' kans moet echter groter "een stevig, herkenbaar dan één op vijftien worden geacht. Zij is namelijk de enige Warmon- der uit de voorselectie, sterker nog: de enige Warmondse beeld beeld in het plantsoentje Marijkestraat heeft". Maar dat geen eindoordeel. Neeljes vertelt dat de kunstenaar zelf ook flink houwster. En in Warmond geldt de wa^ melk in de pap te brokkelen heeft. Het ligt in de bedoeling van het werk van de geselecteerde kunstenaars een expositie te orga niseren, zodat iedereen kennis kan nemen van het werk van de kans hebbers. Mevrouw Elias heeft zo haar ei gen ideeën. Zij wil een bronzen rei- ger maken. Die moet verrijzen op de niet tegengesproken het fraaie terreinlje tegenover het de WD op tafel dat de - ongeschreven regel dat Warmon ders voorrang hebben als het om Warmondse zaken gaat. Men den- ke terug aan bij voorbeeld de strijd om de restauratie van de theekoe pel tussen de Warmondse en de Noordwijkse architect. Warmon- der Bob van Beek was duurder. Toch kreeg hij de opdracht. Verder ligt gemeentehuis. Zoals bekend houdt zich op dat veldje nogal eens een reigerskolonie op. "Die rei gerskolonie is uniek. Een bronzen reiger daar zou fantastisch zijn". Zij heeft haar idee al naar de com missie doorgespeeld. De commis sie had haar aanvankelijk gevraagd in de commissie zitting te nemen. Elias echter: "Ik wil niet in de com missie, ik wil de opdracht". De kunstenares, die behalve beeldhouwt ook portretten schil dert en aquarellen maakt, volgde in Amsterdam haar opleiding. Zij woont al zestien jaar in Warmond. Mevrouw Elias heeft één keer gëexposeerd in Het Oude Raad huis. Herhaaldelijk heeft zij bij de gemeente aangeklopt om een beeld te mogen maken. Bij voor beeld in het kader van de regeling die bepaalt dat bij de bouw van overheidsgebouwen één procent van de bouwsom aan kunst moet worden besteed. Zulke gebouwen worden in Warmond echter niet ge bouwd. Mevrouw Elias vindt dat qua beelden Warmond "een witte vlek" kan worden genoemd. "Er staan maar twee beelden in het dorp. Twee pinquins tegenover de dierenwinkel in de Dorpsstraat en een beeld bij Liduina". De huidige 'competitie' zou voor mevrouw Elias wel eens de laatste kans op een gemeentelijke opdracht kun nen zijn. Zij hoopt vurig. Aanvankelijk had mevrouw Elias veel van haar hoop opgege ven. Dat was nadat zij had begre pen dat de commissie nogal ge richt was op non-figuratieve kunst. Sinds de enquête onder de bevol king lijken haar kansen te zijn ge stegen, want er bestaat een duide lijk verlangen naar een herkenbaar beeld. De reiger zou wel eens een schot in de roos kunnen zijn. De commissie doet er voorlopig weer even het zwijgen toe en laat zich niet uit over de extra kansen van mevrouw Elias. De verwach ting is dat over "enkele maanden" de opdracht zal worden vergeven. OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft na de uit zending van het politiebericht gisteravond omtrent de vermis te Voorschotense Johanna Louisa Plat ongeveer 50 tips binnengekregen, waarvan er op het eerste gezicht zo'n 6 a 7 bruikbaar zijn. De vrouw zou in verschillende delen van ons land zijn gezien en alle tipge vers zijn er nogal zeker van, de 35-jarige dame gezien te heb ben. Over de aard van de 'bruikbare' tips wil de politie zich nog niet uitlaten. Alle mel dingen worden in de loop van de dag onderzocht. OEGSTGEEST/VOORSCHO- TEN - Als gevolg van de glad heid zijn in Oegstgeest en Voor schoten vier auto's betrokken geraakt bij verkeersongevallen. Er viel een gewonde. Een 20-jarige Rijnsburgse au tomobilist die uit de richting Rijnsburg gisteravond op de Almondestraat reed. botste als gevolg van de gladheid tegen een pilaar van het Almondevia- duct. Hij moest met nog onbe kend lefsel worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Even later gleed een 22-jarige Leiderdorpse op de zelfde plek uit met haar auto en raakte de andere auto die nog tegen de pilaar stond. Daarbij toucheerde ze een tegenligger. Beiden waren ongedeerd. De eerste auto was total-loss. In Voorschoten moest een 20- jarige Voorschotenaar die gis teravond op de Bernhardlaan reed, uitwijken voor een hond. Door de gladheid verloor hij de macht over het stuur en botste tegen een lichtmast. Hij liep geen verwondingen op, de wa gen was total-loss. Van der Valk Boumanweg Het was afgelopen zondag weer raak op de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg. De politie kan er weer 'n kruisje achter zetten: de betonnen poort van de Van der Valk Boumanweg wordt een top scoorder voor de gemeente wat aanrijdingen betreft. Dat een handjevol bewoners de gemeenteraad zo ver krijgt dat die allerlei gevaarlijke obstakels uit probeert is tot daar aan toe, maar door die troep wordt het nu wel erg druk op diezelfde Van der Valk Boumanweg. Gillende ziekenau to's, politiewagens, files, nieuws gierige mensen etcetera. Misschien dat de gemeente Lei derdorp ook een verbod voor zie kenauto's en, politiewagens kan uitproberen, en dan mogen er na tuurlijk ook geen brandweerauto's meer rijden, want die zijn groot en rijden altijd erg hard. Ook geen ta xi's, want die laten hun motor draaien als ze iemand ophalen of wegbrengen. Dan wordt het heer lijk rustig op de Van der Valk Bou manweg.'En door die stilte komen de ganzen van de Zijldijk zich nestelen op de Van der Valk Bou manweg, of worden ze door het zelfde handjevol mensen door mid del van de gemeenteraad verbo den, want ganzen maken ook la- J.A.M. Stolwijk Spanjaardslaan 16 Leiderdorp. kunstenaar die de opdracht krijgt "bij voorkeur een Warmonder moet zijn". En zoals gezegd heeft de raad het laatste woord. De commissie die zich bezig houdt met de cultuurpot werd vo rig jaar geformeerd en aan het werk gezet. In de pot zaten om te beginnen ruim 30.000 gulden. Een klein deel ging op aan de restaura tie van de dorpspomp. Er bleef na dien 30.000 gulden over. De com missie stuurt momenteel aan op een extra subsidie van de provin- geester kanaal w cie. Er bestaan bepaalde regelin gen waarbij de Culturele Raad van Zuid-Holland het dubbele bedrag erbij legt. Dat zou betekenen dat er 90.000 gulden op tafel kan komen voor het Warmondse kunstwerk. De cultuurpot is tot dusverre ge vuld met giften van gulle agrariërs. Ten behoeve van het zandwin ningsproject in 't Joppe kocht de gemeente destijds voor zo'n 150 hectare aan landerijen. Daarvan resteerde na de afgravingen nog 15 hectare. Onduidelijk was wat de gemeente met de gronden wilde. In elk geval hield zij ze pachtvrij. Ze lagen er zo wel wat renteloos bij. De gemeente gaf ze toen maar "om niet" in gebruik aan enige agrariërs. Enigen van hen meen den echter dat de zon niet voor niets kan opgaan. Hun giften wer den in die cultuurpot gestopt. Van een druk voor kunstwerken spa- Bewoner:Wij tnaken ons op deze manier belachelijk OEGSTGEEST- Voorde de overkant van het Oegst- maken wij op deze manier belachelijk Aldus viel een Haaswijker gister avond in de ledenvergadering van de Vereniging Haaswijk (ongeveer 500 leden) uit naar het VH-bestuur. toen dit had bekend gemaakt dat er van een vorm van samenwer king met de Buurtgroep Haaswijk (een heel dikke 200 leden) nog al tijd geen sprake is. De onderhan delingen over deze kwestie zitten muurvast. Vragen over het waarom van de slepende affaire, omzeilde het be stuur een beetje. "Voor een goed gesprek is de wil van twee partijen nodig", heette het. En: "We vertel len er liever niet te veel over, het is pijnlijk geweest. Er is geen ver trouwensbasis te vinden". VH- voorzitter Van Ommen greep in: "Van onze kant bestaat geen be hoefte om olie op het vuur te gooi en. Wij vinden de Buurtgroep een prima club. Alleen geleidelijk over leg helpt, laten we er alsjeblieft geen dorpsrel van maken". De leden vonden dat niet ge noeg. Unaniem werd besloten een commissie van leden in te stellen die de mogelijkheden moet aftas ten. Sterk gehoopt wordt dat vol gende week, als de Buurtgroep vergadert, de leden van die club eenzelfde daad stellen. Al vanaf de allereerste steen in de nieuwbouwwijk is het er mis met de behartiging van belangen van de bewoners en zit veruit de grootste wijk van Oegstgeest opge scheept met twee elkaar in de weg zittende clubs. In het vele overleg dat wordt gevoerd met de gemeen te en het Bouwfonds werkt dat al lesbehalve effciênt. Zonder dat de twee clubs er altijd op tijd erg in hebben, worden ze nogal eens uit elkaar gespeeld terwijl ze in princi pe hetzelfde doel nastreven. Wet houder Kohlbeck (PvdA, openbare werken) was gisteravond gastspre ker en greep die gelegenheid aan om namens B en W op samenwer king - het liefst "een in elkaar op gaan" - aan te dringen. Wethouder Blom (volkshuisves ting, VVD) zou er zelfs helemaal kierewiet van zijn geworden. Zij heeft aangedrongen op een soort van taakafbakening zodat zij weet met wie zij waarover moet praten. Al tijdens het bewind van het vo rige VH-bestuur boterde het hele maal niet met de Buurtgroep. Het was geen publiek geheim dat de oorzaak vooral moest worden ge zocht in dc moeizame persoonlijke verhoudingen tussen voorzitter Maarten Noort van de Buurtgroep en Matt Poelmans van de Vereni ging. De laatste is sinds maart 1986 fractievoorzitter van D66 in de ge meenteraad. Aanvankelijk leek het erop dat zijn opvolger, Van Om men, wat beter uit de weg kon met Noort. De sfeer is echter flink ver ziekt sinds de in Haaswijk uitge voerde scholenenquéte. Aanvan kelijk zouden de beide clubs deze gezamenlijk uitvoeren. Maar om nooit duidelijk geworden redenen, bleek het uiteindelijk een VH-en- quete te zijn. De Buurtgroep heeft dat nooit goed kunnen verkrop pen. De leden van de beide clubs be ginnen al het gehannes zo langza merhand beu te worden. De wijk bevindt zich thans in een zeer be langrijke fase. Heel veel komt bin nenkort klaar, zoals het multi-func- tioneel centrum en er moeten tal van cruciale beslissingen vallen. Eendracht is geboden. Wethouder Kohlbeck gisteravond: "Het moet toch mogelijk zijn om de intelli gentie van de Vereniging aan de creativiteit van de Buurtgroep te koppelen. Ik vrees dat ik dan te maken krijg met een geweldige overlegpartner", zei hij met een ge meen glimlachje om de mond.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12