Stukgoed haven Rotterdam plat EG ten strijde tegen dumping mg Staking Coberco brengt melkhandel in de problemen 'Besmet' melkpoeder vervoerd België garandeert export slachtvee zonder hormonen Belastingfraude nauwelijksgestraff vf* i=i=i3nif Hormonen wekken woede VS Hardere acties aangekondigd DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 PAGINA 7 ROTTERDAM (GPD/ANP) - De stukgoedsector van de Rotterdamse haven ligt plat. De Vervoersbond FNV heeft voor vandaag een 24-uursstaking uitgeroepen voor de hele stukgoedsector (ongeveer 4500 werknemers) van de Rotterdamse haven en de werkge vers hebben toegegeven dat de staking inderdaad algemeen is. de actie begon om half acht en zal duren tot morgenochtend half acht, als protest tegen het mislukken van het overleg in de zogenaamde 'commissie-Van der Louw', waarin de werkgevers dinsdag nacht niet bereid bleken de aangekondigde 350 ontslagen in te trekken. De bond had alle stukgoedwerkers worden, hebben de bonden verder opgeroepen vanochtend om acht aangekondigd, de komende dagen uur op de Sluisjesdijk in Rotter- omvangrijker en langduriger. Bo- dam-Zuid te verschijnen, voor de vendien zullen de 'verrassingsac- bij havenstakingen traditioneel ge worden mars door de Maastunnel. De ongeveer 1500 deelnemers tel ties' bij de verschillende bedrijven, die in de meeste gevallen beperkt bleven tot twaalf uur, worden uit- lende demonstratie leidde naar het gebreid tot 24-uurs-werkonderbre- kantoor van Nedlloyd, één van de kingen. Als voorproefje daarvan ver- staakten gisteren al zowel de ontsta- nacht- als de avondploegen van vier stukgoedbedrijven. In totaal gingen hierdoor 1200 havenwer kers niet aan de slag. Een kort geding dat de onderne mingsraden van zes stukgoedbe drijven tegen hun directie zouden aanspannen, gaat voorlopig niet door. Één van de bedrijven, de ar beidspool SHB, heeft toegezegd niet eerder dan op 3 maart de na- die volgens de bond antwoordelijk is voor de ne situatie in de haven. Bij het kantoor, op de noordelij ke Maasoever, arriveerden de de monstranten een uur na de aan vang van de optocht. Leuzen schreeuwend en zingend onder streepten zij hun eis dat 'geen man gedwongen de poort uit mag' in het Rotterdamse stukgoed. De stakingsacties in de haven ARNHEM (GPD) - Door de sta kingsacties bij de Cobercovestigin- gen in Arnhem en Eefde dreigen 600 Gelderse melkhandelaren in ernstige problemen te komen. Mocht de staking lang duren, dan zullen de melkhandelaren gaan overwegen een kort geding aan te spannen tegen de vakbonden, maakte voorzitter J. Puttman van de Gelderse Bond van Melkhande laren, tevens algemeen secretaris van de Nederlandse Melkhandela- renorganisatie bekend. De problemen bij de detaillisten spitsen zich toe op het feit dat zij voor 60 procent afhankelijk zijn van in glas verpakte zuivelproduk- ten. Die worden alleen geprodu ceerd bij de Cobercovestigingen in Arnhem en Eefde. Ook het feit dat door Nijkerk op dit moment slechts een basispakket van zeven zuivelproducten wordt geleverd, dupeert de melkhandelaren, aldus Puttman. Een ander probleem in verband met de staking bij Coberco, de le verantie van zuivelprodukten aan bejaardenoorden, is volgens Putt man op dit moment onder contro le. Voor de bejaardenoorden die hun zuivelproducten rechtstreeks van de fabriek betrekken gold van ochtend hier en daar weliswaar vertraging, aldus Coberco-direc- teur De Bruyn, maar de melk werd wel geleverd. De bonden gaan inmiddels door met hun acties, die zijn gericht te gen de dreigende sluiting van de vestigingen in Arnhem en Eefde. Zij zijn van plan ze geleidelijk uit te breiden naar de vier kaasfabrie- ken van Coberco. Intussen houden de bonden grondig in de gaten of andere zui- velproducenten 'besmet werk' van Coberco overnemen. Gistermid dag trokken stakers de Betuwe in om zich er van te vergewissen dat de Coberco-klanten geen spullen van Campina in huis hebben. Ook Hoechst Het Westduitse chemische con cern Hoechst heeft de Europese Commissie voor het Europees Ge rechtshof gedaagd. De commissié heeft het bedrijf heeft beboet, om dat het zich verzet zich tegen een onderzoek men bekend te zullen maken van de overcomplete havenwerkers. De ondernemingsraden hopen dat ook de andere bedrijven tot uitstel zullen besluiten. De onderne mingsraden willen nu eerst naar de ondernemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam stappen om de procedure rond de ontsla gen te dwarsbomen. Later wordt dan alsnog overwogen een kort ge ding aan te spannen. De vrouwen van de stakende ha venarbeiders hebben inmiddels een eigen actiecomité opgericht. De bedoeling ervan is de vrouwen te informeren over het waarom van de stakingen, de gevolgen van het werkloos worden van de man en hoe de eindjes dan aan elkaar moe ten worden geknoopt. Vanochtend was een demonstratie gepland voor het gebouw van de haven- werkgevers nabij het centrum in Rotterdam. De Rotterdamse wethouder Den Dunnen (haven en economische zaken) vindt dat er in het overleg tussen werkgevers en werknemers een akkoord moeten worden nage streefd dat zowel de werkgelegen- heidsproblematiek omvat als de nieuwe cao voor het stukgoed. Hij zei dat dat gisteravond gezegd tij dens de vergadering van de com missie haven uit de Rotterdamse gemeenteraad. Met deze opstelling komt Den Dunnen dicht in de buurt van de organisatie van ha- vereerd^"'0 ~d Sï^heeftyotn^eïewS: De Voedingsbond FNV zegt ook jgf dat Coberco in zijn vestiging in Nij kerk inmiddels de produktie enorm heeft opgeschroefd van ge het produktieverlies door staking in Arnhem en Eefde. De bond heeft Coberco in een boze te lex gewaarschuwd dat de stakers donderdag vandaag naar Nijkerk zullen trekken, als het bedrijf de produktie niet snel op een lager Demonstranten houden e byl-ramp besmet spul wan n trein met radioactieve melkpoeder tegen. De wagons met 3000 ton door de Tsjemo- i op weg naar een legerterrein bij de Westduitse stad Meppen. (foto anpi BONN (GPD) - Drie treinen met radio-actief melkpoe der zijn gearriveerd op een rangeerterrein van het Westduitse leger bij Meppen, vlak bij de Nederlandse grens. Tegen de verwachting in heeft de Duitse mi lieuminister Walter Wallmann zijn plan doorgezet om de 3000 ton besmet poeder daar voorlopig op te slaan. Enkele honderden demonstranten bezetten het sta tion van Meppen en legden zo het treinverkeer volle dig lam. Nadat de politie de bezetters had weggegdragen, werd alsnog het groene licht geven voor verder trans port van het besmette poeder, dat weken op rangeer complexen in Keulen en Bremen had gestaan. Ver wacht wordt dat het spul enkele maanden op het mili taire spoorcomplex zal blijven staan. Over een defini tieve oplossing is nog niets bekend. Minder gecompliceerd verliep het transport van 92 wagons met ruim 2000 ton van het Beierse Rosenheim naar een militair complex bij Strabing. Daar staat het nu vlak bij een kazerne. De plaatselijke burgemeester toonde zich in tegenstelling tot zijn Noordduitse colle ga niet onder de indruk van eventueel gevaar. Naar zijn mening is het poeder niet gevaarlijk. Gedemon streerd werd er ook niet in Beieren. De burgemeester: "Wij hebben geen beroepsdemonstranten. Bij ons sla pen de mensen 's nachts omdat ze s ochtend vroeg weer aan de slag moeten". Enka voorziet winststijging WUPPERTAL (DPA) - Hoewel de tweede helft van 1986 minder goed is verlopen, heeft Enka AG (Duitse dochteronderneming van Akzo) vertrouwen in het lopende jaar. Be stuursvoorzitter Josef R. Hutter heeft meegedeeld dat in de tweede helft van het jaar in de chemische- \tezelindustrie een opleving van de vraag valt te verwachten. Verleden jaar is de omzet met drie procent verminderd tot 4,8 miljard mark en is volgens voorlo pige cijfers de nettowinst uitgeko men op 227 miljoen mark, evenveel als in 1985. Hutter maakte erop at tent dat er in 1985 buitengewoon hoge kosten moesten worden ge maakt en dat die zich in 1986 niet hebben voorgedaan. De vermindering van de vraag naar chemische vezels - ondanks de over het geheel genomen gun stige economische situatie in West- Europa - heeft de gang van zaken beïnvloed, evenals de daling van de koersen van dollar en pond ster ling. Daarentegen zijn de kosten van grondstoffen en energie lager uitgevallen. Enka heeft vorig jaar iets minder dan 90 procent van haar capaciteit gebruikt vergeleken met 96 pro cent in 1985. De personeelssterkte van de groep nam met 1200 toe tot 30.000. Enka heeft vorig jaar bijna 450 miljoen geïnvesteerd, waarbij de zwaartepunten lagen bij textiel- en tapijtgarens alsmede technische garens. Bij Enka maken textielga- rens op het ogenblik ongeveer 35 procent van de omzet uit en techni- sche garens omstreeks 30 procent. OVERNEMING - De scheepswerf Damen in Gorinchem heeft de Britse nieuwbouwwerf Richard Dunston overgenomen en de repa ratie-afdeling van de vorig jaar fail liet gegane werf Bodewes in Millin- gen. Het personeelsbestand van Damen Shipyards neemt door de aankoop tot bijna 1.000. Ontduildng invoerrechten aangepakt zolang de SVZ de aangekon digde 350 ontslagen niet intrekt. De organisatie van verladers T" EVO dringt er bij de overheid op aan alles in het werk te stellen om zo snel mogelijk een eind te maken aan het conflict in de Rotterdamse haven. In een brief aan de minis ters van sociale zaken en werkgele genheid, economische zaken en pitje door laten d^Blok^es EV° heeft de bond niet in de zins. erop, dat steeds i Coberco-topman Mattheussens beaamde dat er in Nijkerk wordt geproduceerd dan normaal. Coberco probeert de klanten die door de staking van melk versto ken dreigden te raken toch te be dienen door er in Nijkerk schepje bovenop te gooien ei lukt aardig, zegt hij. door de acties. Het omleiden van goederenstromen kost tijd en geld en bij het verschepen van be paalde goederen - met name beder felijke waar - wordt kwaliteitsver- BRUSSEL (AP) - De Europese Commissie heeft een aantal maat regelen aangekondigd die een eind moeten maken aan de praktijk van de zogenaamde 'schroevedraaier- bedrijven' in EG-landen. Deze be drijven importeren apparatuur waarop hoge invoerrechten wor den geheven in onderdelen. De ap paratuur wordt vervolgens in Eu ropa in elkaar gezet, waarmee de anti-dumpwetgeving en -heffingen van de EG worden ontdoken. Willy de Clerq, de voorzitter van de Commissie, die de voorstellen bekend maakte, zei dat de maatre gelen niet specifiek zijn gericht te gen Japanse produkten, maar dat algemeen wordt aangenomen dat Japanse bedrijven er de meeste derzoek zou gaan instellen naar dumping-praktijken, en nadat er een beslissing was genomen over de heffing van hogere invoerrech ten op gedumpte goederen, 'als door een wonder een enorme uit breiding voorgedaan van bedrijven die dezelfde goederen maken uit geïmporteerde onderdelen'. Het gaat hierbij vooral om elektroni sche schrijfmachines, kopieer-ap- paratuur, graafmachines en weeg schalen. Op de Japanse vertegenwoordi- leden ging bij de EG werd gezegd dat de men nog niet officieel op de hoogte n de Commissie hebben geuit dat de maatregelen tot gevolg zullen hebben dat Ja- gesteld. Een functionaris het panse en andere Aziatische onder lies geleden. Inhoudelijk wil de hinder van zullen ondervinden, dat verladersorganisatie zich niet met Stakende werknemers van Coberco bezochtend gisteren verschillende andere zuivelfabrieken om na te gaan of daar geen besmet werk werk uitgevoerd. Op de foto een visite aan de Melkunie in Hilverum, waar de stakers te horen kregen dat dit bedrijf niet zal zondigen. (foto anpi Recordtekort bij Vaticaan VATICAANSTAD (AP) - Het Vaticaan is vorig jaar gecon fronteerd met een record-be grotingstekort van naar schat ting 110 miljoen gulden. De verschillende afdelingen van de Heilige Stoel moeten voorlo pig hun uitgaven beperken tot het niveau van 1986. De maatregel is afkomstig van kardinaal Agnelo Rossi, het hoofd van het Beheer van het Erfdeel van de Heilige Stoel, zoals de financiële afde ling van het Vaticaan formeel heet. Een speciale commissie, die in 1981 door paus Johannes Paulus II is aangesteld om de financiële problemen van het Vaticaan te bestuderen, komt in maart bijeen om de begro ting voor 1987 goed te keuren. Aan de katholieken is een dringende oproep gedaan om financiële steun, omdat het Va ticaan al werkte met een mini- mum-begroting, die niet verder kon worden ingekrompen. On der de begroting vallen de uit gaven voor de Curie, de diplo matieke vestigingen van het Vaticaan, de kosten van Radio Vaticaanstad en van het dag blad, de Osservatore Romano. wel merken dat Japan de juridi sche toelaatbaarheid van de maat regelen vermoedelijk zal aanvech ten. Japan heeft vanaf december, toen de plannen voor verdere anti- dumpwetgeving uitlekten, protest aangetekend. De Keidanren, een organisatie van Japanse onderne mingen, en het invloedrijke Japan se ministerie voor internationale handel en industrie staan niet te juichen. De Clerq zei dat de maatregel al leen bedoeld was om een maas in het net van de anti-dumpwetge ving van de EG te dichten en dat zij niet is gericht tegen buitenlandse investeerders in de EG. Sommige nemingen hun investeringen Europa zullen terugtrekken. De voorstellen, die nog door de 12 lidstaten van de EG moeten worden goedgekeurd, behelzen concreet dat de raad van ministers van de EG de bevoegdheid krijgt om een anti-dumpheffing te leggen op onderdelen die in de EG wor den ingevoerd om daar in elkaar te worden gezet, als de waarde ervan die van de andere onderdelen met minstens 20 procent overschrijdt. Die andere onderdelen hoeven niet noodzakelijk uit de EG afkomstig te zijn, maar ze mogen niet afkom stig zijn uit het land waar het moe derbedrijf gevestigd is. ROTTERDAM (GPD) - Slechts dat 80 procent van zijn omgeving jiiiiiiiooic ut drie procent van het aantal geval- positief staat ten opzichte van ont- zijn administratie naar prijsafspra- len van belastingontduiking wordt duiking. Dat betekent dat zowel ken over plastics tussen Hoechst daadwerkelijk gestraft. Voor de betalen als ontduiken Nederlander loont het daarom ken- i zeven andere Europese chemi sche bedrijven. Belasting Minister De Korte (economische d„embw"nZ"^°" HGSsin^gisteren'" tijdens het "on- m^n ïaar n.o r r«r>o on gres 'Fiscale ethiek', in de Erasmus 1UUJCI. 4UU UddlVUUI 1I1UCLCI1 -- - afzien sing van de tarieven belastin- gen begrijpelijk wordt geacht. So- nelijk de moeite om de belasting te ciale, morele noch^ rechtsnormen ontduiken, want boete worden zei- 11 J den uitgedeeld, laat staan gevange nisstraf. Dat zei de psycholoog dr. D. mend jaar niet omhoog moeten. Het kabinet zou daarvoor moeten unWereitei? Rotterdam de gebruikelijke aanpas- iastingmoraal. i loon- en staan echter Deze gegevens inkomstenbelasting aan de prijs- comrasTmetVésultltenTa™ eïn om ontwikkeling. Omdat de prijzen op derzoek dat de juridjsche faculteit dit moment dalen, zouden de be- van de ErasmusJ Universiteit in sa- lastmgschijven eigenlijk omhoog menwerking met het ministerie van financiën uitvoerden. Daaruit bleek dat niet minder dan 62 pro cent van de bevolking ervan over tuigd is dat de belastingontduiker twee tot drie wordt gepakt. Circa 32 procent 1986 moet denkt dat dit misschien het geval is. De zogenaamde pakkans wordt dus groot geacht, terwijl er in feite nauwelijks iets gebeurd. Er is overigens weinig reden, be weren de onderzoekers, om aan te nemen dat het met de belastingmo- raal in Nederland slecht gesteld lijken enige invloed te hebben op de beslissing om al dan niet te frau deren. De belastingmoraal wordt waarschijnlijk meer bepaald door factoren als de pakkans. Hoewel die groot wordt gevon den, menen velen dat het toch loont om te ontduiken. De praktijk geeft ze gelijk, omdat slechts drie procent van de ontduikers gestraft wordt. In ieder geval staat vast dat de belastingen op behoorlijk grote schaal getild worden. Dr. Hessing pleitte daarom voor een systeem waarbij de eerlijke be lastingbetaler als het ware wordt beloond. Die zou dan voor elk jaar waarin hij zijn aangiftebiljeteerlijk invult een bepaalde korting bp zijn aanslag moeten krijgen tot hij in de hoogste kortingencategorie zit. On geveer zo als de autoverzekeringen kortingen geven bij schadevrij rij den. Dr. Hessing zei naar aanleiding van zijn voorstel dat toch inmid dels wel duidelijk is gebleken dat strengere straffen voor belastin gontduiking niet helpen. "Die heb ben geen enkel effect, dat is net als bij rijden onder invloed van alco hol. Waarom zou je dan de zaken niet omdraaien en de bonafide be lastingbetaler belonen in plaats van de fraudeur steeds maar meer te dreigen". DEN HAAG (GPD/ANP) - Neder land en Luxemburg hebben België gisteren de levering van hormo nenvrij vlees afgedwongen. Na een dag zwaar onderhandelen kwamen topambtenaren van de Benelux- partners overeen dat België vee en vlees precies zo gaat keuren als dat in Nederland gebeurt: op spuit- plekken in het slachthuis en che misch in het laboratorium. Blijkt dat op 20 maart nog steeds vlees met hormonen naar ons land wordt geëxporteerd, dan zullen Neder land en Luxemburg een klacht in dienen bij de EG-commissie en de grenzen voor Belgisch vlees wor den gesloten. Al enkele maanden geleden heeft de Belgische overheid Neder land laten weten dat men een plan heeft om eenzelfde controle op vee en vlees op te zetten als ons land heeft via de keuringsdienst voor vee en vlees. Tot nu toe leek het' echter bij een plan te blijven. "We hebben tijdens het Benelux-over- leg geen genoegen meer genomen met uitstel en hebben een keuring met onmiddellijke ingang geëist", aldus drs. Zegers, de voorzitter van dit overleg. Die keuring houdt in dat evenals in ons land slachtvee zowel voor als na de slacht steeksproefgewijs wordt gekeurd op spuitplekken. Meevaller De verwachte meevaller aan be lastinginkomsten miljard gulden i worden gebruikt voor verkleining van het verschil tussen bruto- en nettoloon en voor de verlaging van de belasting van de laagste inko mensgroepen tot anderhalf keer modaal. Ook voor verbetering van de infrastructuur, zoals wegen en telefoonnet, kan het geld worden Zo'n 87 procent van de bevolking gebruikt. Dit zei voorzitter Van Le de van de werkgeversorganisatie VNO gisteren in Den Haag. staat afwijzend tegenover belastin gontduiking. Maar de individuele Nederlander denkt daarentegen WASHINGTON (GPD) - Een nieu we handelsoorlog tussen de Ver enigde Staten en de Europese Ge meenschap dreigt als de EG blijft vasthouden aan het plan vanaf 1 ja nuari de import te verbieden van Amerikaans vlees dat groeihormo nen bevat. De EG besloot eind 1985 vanaf 1 januari 1988 niet langer Ameri kaans vlees in te voeren dat de hor monen bevat. Maar volgens de Amerikanen gaat het om groeihor monen die veilig zijn en die bij voorbeeld ook zijn toegestaan bij vlees dat voor binnenlandse con sumptie bedoeld is. Volgens Donald Abelson, top ambtenaar op het ministerie van handel in Washington, zijn alle po gingen om de EG hiervan te over tuigen op niets uitgelopen, en dreigt voor de Amerikaanse boe ren nu een strop van 160 miljoen gulden per jaar. In de ogen van Amerika richt de EG handelsbar rières op. De EG meent echter dat de Europese kwaliteitseisen volko men gerechtvaardigd zijn. Het vlees dat Amerika naar de EG uitvoert, betreft vooral orgaan vlees als nieren, tong, lever en pens. Grote afnemers zijn Enge land (dat grote hoeveelheden nie ren in 'steak-and-kidney'-pasteien verwerkt), en Frankrijk dat veel Amerikaanse rundertong impor teert. Eind vorige maand werd op het nippertje een andere handelsoor log tussen Europa en Amerika ver ijdeld. Ter discussie stonden toen de Amerikaanse graanexporten naar Spanje, waaraan de EG een eind wilde maken. Ter elfder ure werd een compromis bereikt waar bij de VS voor een belangrijk deel schadeloos werden gesteld. Wordt in het slachthuis een spuit- plek gevonden of een litteken dat er op kan duiden dat een spuitplek is weggesneden, dan zal laborato riumonderzoek plaatsvinden. Bij kalveren die worden geslacht zal tevens vier procent bloed-, gal of urine op de aanwezigheid van hormonen worden onderzocht. Een kwart procent van de slach- trunderen zal phemisch worden onderzocht. Zijn deze onderzoeken positief, dan dient het vlees te wor den vernietigd. De Nederlandse delegatie in het overleg zegt er op te vertrouwen dat België de gemaakte afspraken onmiddellijk nakomt. "We weten uit ervaring dat als men in België tot een dergelijk controle besluit dat er dan streng de hand aan wordt gehouden en dat bij consta tering van hormonenaanwezigheid strenge straffen zullen volgen", al dus drs. Zegers. Elspeet Officier van justitie mr. Krol heeft vier kalvermesterijen in El- speet een zogenoemde voorlopige maatregel opgelegd, omdat wordt vermoed dat daar de kalveren met groeihormonen zijn behandeld. Als gevolg van deze maatregel mo gen de dieren alleen onder begelei ding van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij het be drijf verlaten. In totaal gaat het in die bedrijven om 650 kalveren. Bij 150 daarvan, die inmiddels naar een slachthuis zijn afgevoerd, zijn geen sporen van groeihormonen gevonden. De maatregel van de officier van justi tie werd zondag al afgekondigd in dertien kalvermesterijen, maar na een eerste inspectie werd bij negen bedrijven de voorlopige maatregel weer ingetrokken. Alle dertien kalvermesters mes ten op contractbasis vleeskalveren, die eigendom zijn van de hoofdver dachte in het hormonenschandaal dat vorige week bekend werd. Bij deze verdachte uit Elspeet is maan dag huiszoeking verricht. De admi nistratie is in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7