Voedselhulp aan kampen uitgesteld Steeds meer Israëli's fel tegen ruil gevangenen Opschudding over munitie-smeergeld Ondanks akkoord Syrië Leider van Contra's stapt op Z-Afrika geeft oproer in gevangenissen toe 5,6% WANNEER KOMT UW SPAARGELD VRIJ? ROPARCO DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 BEIROET (DPA/AP/ANP) - De sji'itische Amal-militie liet gisteren toch nog geen voedsel en medicijnen door naar de twee al maanden belegerde Palestijnse kampen Bourj al Barajneh en Shatila ten zuiden van Beiroet. Volgens Amal kwam dit doordat de Palestijnen zich tegen de afspraak in nog niet hadden teruggetrokken uit de kustplaats Magh- dousheh. Om deze reden is de voedselaanvoer in eerste instantie uitgesteld tot vandaag, zo werd gezegd. De verovering van de strategische belangrijke plaats Maghdousheh door de Palestijnen vormde eind vorig jaar voor Aamal aanleiding tot belegering van Palestijnse kam pen over te gaan. Het linkse dagblad As-Safir zei dat de in Syrië gesloten bestands overeenkomst opriep tot teruggave aan Amal van Palestijnse stellin gen bij de Grieks-orthodoxe stad Maghdousheh in Zuid-Libanon. De strategische steunpunten, die vroeger door Amal werden ge bruikt om de Palestijnse kampen Ein El-Hilweh en Miyeh Miyeh in Sidon onder vuur te nemen, wer den op 24 november door de Pale stijnen veroverd. De Palestijnen hebben zich bij herhaling bereid verklaard hun stellingen aan neutrale linkse mili ties over te dragen, maar weigeren fte stad, die de kustweg tussen Si- don en Tyrus beheerst, weer aan Amal over te laten. Palestijnse commandanten in Si- don zeiden dat zij geen opdracht hadden gekregen zich uit Magh dousheh terug te trekken. PLO-lei- der Arafat, wiens aanhangers de kampen verdedigen, is niet bij de totstandkoming van het akkoord betrokken geweest. Volgens onaf hankelijke waarnemers is elke overeenkomst die Arafat's zegen ontbeert gedoemd te mislukken. Onderzeeërs Volgens een notitie van de toen malige werfdirecteur Ahlers van Howalddtswerke Deutsche Werft (HDW) keurden bondskanselier Helmut Kohl en de Beierse pre mier Franz Josef Strauss in juli 1984 de illegale verkoop van bouw tekeningen voor onderzeeërs aan Zuid-Afrika goed. Zo'n levering is verboden krachtens het wapenem bargo van de VN tegen Zuid-Afri ka. Een parlementaire onderzoeks commissie in Bonn onderzoekt sinds december in welke mate de regering op de hoogte was van de plannen. Schreckenberger en an dere regeringsfunctionarissen heb ben tot dusverre tegenover de par lementaire onderzoekscommissie verklaard dat er geen enkele toe stemming was gegeven. Indringer Een gemaskerde man heeft gis terochtend gewapend met een ha mer en mes geprobeerd binnen te dringen in Kensington Palace in Londen, waar prins Charles, prin ses Diana en een aantal andere le den van het Britse koninklijk huis op dat moment verbleven. De in dringer verwondde' twee politie mannen voordat hij ontwapend kon worden en werd gearresteerd. De dader, een 27-jarige werkloze uit Berkshire ten westen van Lon den, zal vandaag worden voorge leid aan de rechter op beschuldi ging van beraming van een inbraak en het toebrengen van lichamelijk letsel. Rekening Als één van de eerste Rijnoever- staten heeft Frankrijk gisteren be rekend welke schade het heeft ge leden door de verontreining van de Rijn tengevolge van de brand bij het Zwitserse chemische bedrijf Sandoz. Het wil een schadevergoe ding van circa 85 miljoen gulden van Sandoz en de Zwitserse rege ring. Frankrijk verwacht dat Zwit serland op korte termijn ongeveer 17 miljoen gulden betaalt ten teken dat het bereid is tot een 'overeen gekomen regeling'. Maar indien nodig gaan de Fransen een juridi sche strijd om de schadevergoe ding niet uit de weg. Veroordeling Een 27-jarige Westduitser en een 26-jarige Italiaan zijn gisteren door een rechter in Verona veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf wegens tienvoudige moord. De twee man nen, Wolfgang Abel en Marco Fur- lan, waren lid van de extreem rechtse organisatie Ludwig, die de verantwoordelijkheid opeiste voor een reeks rituele moorden. De slachtoffers waren homosexuelen, drugshandelaren, een prostituee en twee monniken. In hun verkla ringen gebruikten de leden van Ludwig de nazi-sloganGott mit uns'. De twee mannen werden in maart 1984 gearresteerd, toen zij probeerden een drukbezochte dis cotheek in brand te steken in Cas- tiglione delle Stiviere, in het noor den van Italië. In de belegerde vluchtelingen kampen Bouij al Barajneh en Sjati- la wonen samen zeker 33.000 men sen en zijn de bewoners er als ge volg van voedseltekort toe overge gaan honde- en kattevlees en rat ten te eten. Sommigen vroegen vo rige week toestemming om vlees van overledenen te mogen eten. Ondervoeding en ziektes eisen intussen een hoge tol. Sinds het be gin van de zogeheten kampenoor log in september zijn als gevolg van gevechten al naar schatting bijna 800 mensen omgekomen en 2.000 gewond geraakt. Amal vreest dat een terugkeer van Palestijnse strijders in Libanon zal leiden tot een tweede inval van Israël in Li banon. Een woordvoerder van de Euro pese Commissie deelde gisteren in Brussel mee dat de Commissie van plan is ongeveer een miljoen ecu (ecu is 2,32 gulden) uit te trekken voor noodhulp aan 'vluchtelingen uit Zuid-Libanon'. Met internatio nale en niet-gouvernementele or ganisaties is contact opgenomen over de organisatie van de hulpver lening. In een verklaring die in Brussel werd uitgegeven doet de Commis sie een oproep aan alle partijen in het gebied om het mogelijk te ma ken dat de hulpgoederen alle cate- goriën van de bevolking bereiken die er behoefte aan hebben. Het woord Palestijnen wordt in de ver klaring vermeden. Inmiddels is bekend geworden dat Israëlische gevechtsvliegtui gen vanochtend een aanval uit voerden op Palestijnse stellingen in de buurt van de Zuidlibanese havenstad Sidon. Dit werd door een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Alle toestellen keerden veilig op hun basis terug, zo zei hij. Bij de aanval in het ge bied Miyeh Miyeh zijn zeker zes ge wonden gevallen. Gezegd werd dat twee van de zes gevechtsbommen werpers zeker acht raketten af vuurden tijdens de 15 minuten du rende aanval ten zuidoosten van Sidon. De andere vliegtuigen zorg den voor dekking. Een angstig Palestijns meisje dat ontvluchtte uit het belegerde kamp Bourj El-Barajneh eet brood. Ze was gisteren aangekomen in een ander kamp ten westen van Beiroet. (foto ap> TEL AVIV (GPD, AP) - Twintig Is raëli's die in het verleden op één of andere manier het slachtoffer wa ren van Palestijnse terreur, hebben gistermiddag bij het hooggerechts hof in Jeruzalem middels een peti tie verzocht de regering te verbie den Palestijnse gevangenen te rui len tegen een in Libanon vermiste Israëlische co-piloot en daarmee misschien de vrijlating van drie Amerikaanse en een Indische hoogleraar te bewerkstelligen. Het hof zou zich vandaag beraden over de ontvankelijkheid van het ver zoekschrift. Samen met honderden adhesie- betuigers demonstreerden de in dieners van de petitie gisteren op verschillende plaatsen in Jeruza lem. Voor het gerechtsgebouw en de ambtswoning van de president leidde dat tot kortdurende ongere geldheden. Ook trokken de beto gers naar het Amerikaanse consu laat in Jeruzalem en kregen daar gelegenheid hun standpunt aan een diplomaat uiteen te zetten. Onder de demonstranten waren veel ouders wier zonen of dochters de afgelopen jaren binnen Israël of in de bezette gebieden zijn ont voerd en vermoord. Zij droegen spandoeken met leuzen als: „Ame rika dwing ons niet de moorder- naars van onze kinderen vrij te la ten". Als woordvoerder van de veront ruste families trad Meir Indor op. Hij was twaalf jaar geleden zwaar gewond geraakt bij een aanslag door Palestijnen in de bezette Ga- zastrook. „Laat hen de prijs voor hun daden betalen", zei hij tegen over een verslaggever van radio-Is- raël. „Hen loslaten betekent juist een aanmoediging van terreur. Nu WASHINGTON (AP) - De Nica raguaanse oppositieleider Ar- turo Cruz heeft gisteren aange kondigd dat hij uit de anti-san- dinistische verzetsbeweging stapt. Cruz was vroeger Nicara gua's ambassadeur in de VS, maar toen hij gedesillusioneerd raakte over het beleid van de Sandinistische regering, trad hij toe tot de overkoepelende verzetsbeweging Verenigde Ni caraguaanse Oppositie. Cruz is wel steeds op gespan nen voet blijven staan met de leiders van de militaire verzets groepen. Hij lichtte zijn besluit om uit de verzetsbeweging te treden in een vraaggesprek met de tv-omroep ABC toe met de verklaring dat de coalitie van verzetsgroeperingen niet effec tief opereert en dat wijzigingen noodzakelijk zijn in de organi satie. „Ik wil niet in enige discussie betrokken worden die gezien wordt als betrof het een macht strijd," aldus Cruz, die in de VS geldt als de verzetsman met veruit de meeste geloofwaar digheid en gezag. Een aantal Contra-leiders heeft Cruz nooit helemaal ver trouwd omdat hij tot de Sandi nistische regering heeft be hoord. Cruz had op zijn beurt kritiek op denkbeelden van de Contra's die naar zijn mening ondemocratisch zijn. Cruz heeft ervoor gewaarschuwd dat het weinig zin heeft om de „Sandinistische kliek" te ver vangen door een andere bewe ging die zich even weinig aan trekt van democratische begin selen. De Amerikaanse onderminis ter voor inter-Amerikaanse za ken Abrams zei dat het een „ware slag voor het verzet" is als Cruz vertrekt. „Er is een voudig niemand die de strijd voor democratie in Nicaragua meer symboliseert dan Arturo Cruz," aldus Abrams, die daar aan toevoegde er alles aan te zullen doen om Cruz op andere gedachten te brengen. Cruz heeft een belangrijke rol gespeeld bij het overhalen van het Congres verleden jaar bij de hervatting van de militaire steun aan de Contra's. Als Cruz zich terugtrekt zal het Congres eerder geneigd zijn om op nieu we voorstellen van de regering over militaire hulp negatief te reageren, zo wordt in Washing ton aangenomen. PARIJS (AP) - Een protesterende leraar draagt een masker dat premier Chirac voorstelt tijdens een demonstratieve mars van leraren door Parijs gisteren om hun onvrede te tonen met de plannen van de regering om de functie van schoolhoofd weer in te voeren. Het aantal deelnemers aan de betoging bedroeg circa 50.000. Door het besluit van minister van onder wijs Monory krijgen de schoolhoofden weer de bevoegdheid te geven om het onderwijzend personeel van advies en kritiek te dienen. Monory liet in een interview weten ondanks het massale protest de nieuwe maatregel te willen doorzetten omdat die naar zijn oordeel de kwaliteit van het onder wijs zowel voor leerlingen als onderwijzers ten goede komt. JOHANNESBURG (AFP/AP) - De Zuidafrikaanse regering heeft gis teren toegegeven dat er verleden jaar ernstige onlusten - opstanden en hongerstakingen - zijn geweest in de gevangenissen waar mensen zonder vorm van proces worden vastgehouden. Een onafhankelijk onderzoeksinstituut maakte de zelfde dag bekend dat er verleden jaar zeker 1.298 mensen zijn ge dood bij politieke gewelddadighe den, 40 procent meer dan er vol gens de autoriteiten zijn omgeko- De minister van justitie, Kobie Coetsee, verklaarde in het parle ment dat 1.456 mensen die vastzit ten op grond van bepalingen van de noodtoestand verleden jaar hongerstakingen hebben gehou den. Het waren doorgaans groepen gevangenen die in hongerstaking gingen en het was duidelijk dat het om georganiseerde acties ging, al dus Coetsee. In 17 gevangenissen waren der gelijke acties gehouden, zo zei hij. BRUSSEL (GPD) - Het staat vrij wel vast dat bij de aankoop in 1985 door het Belgische leger van voor 450 miljoen gulden aan 155-mm- granaten, door de Amerikaanse fir ma GDC flinke bedragen aan smeergeld zijn betaald. Mede daar door zou de Nederlandse munitie fabrikant Eurometaal de order zijn misgelopen. door Hans de Bruijn De Belgische justitie is deze week tot actie overgegaan, nadat een onderzoek dat meer dan een jaar heeft geduurd voldoende be wijsmateriaal had opgeleverd. Eén persoon is gearresteerd, terwijl het gerecht drie bureaus op het hoofd kwartier van de Belgische land macht in Evere zou hebben laten verzegelen. Defensieminister Francois Xa- vier de Donnea bevestigde gisteren in een debatje in het Belgische par lement dat bij de aankoop van de granaten wellicht onregelmatighe den hebben plaatsgevonden. Over de details van de zaak wilde hij, hangende het gerechtelijk onder zoek, niets meedelen. Wel zei hij dat de aankoopprocedures bij de krijgsmacht herzien moeten wor den. De affaire kwam in juni 1985 aan het licht. De Zaanse munitiefa briek klaagde er toen bij de Neder landse staatssecretaris van defen sie Van Houwelingen over, dat zij de grote Belgische order dreigde mis te lopen. Eurometaal zou te ho ren hebben gekregen dat het alleen een kans maakte als het bereid was „de kromme weg te bewandelen". Dat betekent dat smeergeld diende te worden betaald aan een man, die namens het Belgische mi nisterie van defensie bemiddelde bij de aankoop van de 100.000 gra naten, die bedoeld zijn voor het ge schut van de landmacht. Van Hou welingen maakte toen duidelijk dat Eurometaal niet op dat verzoek mocht ingaan. De order ging uiteindelijk naar de Amerikaanse General Defense Corporation (GDC). Die bleek ech ter meer geld voor de levering te vragen dan Eurometaal, wat de ge ruchten over omkoping versterkte. De toenmalige Belgische minister van defensie, Freddy Vreven, ont kende de beschuldigingen in alle toonaarden. Volgens Vreven was GDC welis waar wat duurder, maar kon Euro metaal de granaten niet op tijd le veren. Bij de Nederlandse fabriek zou nog een nieuwe produktielijn moeten worden gebouwd, terwijl de Amerikanen op kórte termijn konden leveren. Vreven zei dat de fensie geen smeergeld had betaald. Naar nu blijkt heeft GDC echter het 'commissieloon' voor de be middelaar, een zekere Johan Lam- paert, tegen de voorschriften in doorberekend in de prijs van de weten ze dat een veroordeling tot levenslange gevangenisstraf slechts een of twee jaar kan inhou den", aldus Indor. De zegsman van de demonstran ten doelde op de meest omstreden gevangenenruil in Israël twee jaar gelden. Toen werden 1150 Palestij nen uitgewisseld tegen slechts drie krijgsgevangenen. Een ongewoon hoge losprijs die mede tot gevolg had dat de door Libanese sji'iten gegijzelde bemanning en passa giers van een TWA-lij ntoestel op de luchthaven van Beiroet de vrij heid herkregen. Juist die samen hang kwam de Israëlische regering in eigen land en internationaal op forse kritiek te staan. Het hekelen van dat beleid ebde in Israël niet meer weg. Veel Israe li's keerden zich steeds feller tegen een politieke knieval voor terorris- me, vooral omdat achteraf bleek dat een aantal van de 1150 losgela ten Palestijnen die op de bezette westelijke Jordaanoever woonden, weer bij bomaanslagen, bijvoor beeld op bussen of haltes, betrok ken waren geweest. De indruk be staat nu dat veel Israëli's meer dan ooit tevoren mordicus tegen een gevangenenruil zijn, voor wie dan ook. De emoties bij de ouders en fa milieleden van de slachtoffers van de Palestijnse terreur zijn te begrij pen. Zij maken er geen geheim van voor de doodstraf te zijn. Een in Nederland geboren Israëlische vrouuf wier zoon en zijn vriendin ruim twee jaar geleden in de buurt van Jeruzalem door Palestijnse ter roristen werden misbruikt en afge slacht, zei onlangs met tranen in haar ogen. „Je moet mij niet vra gen of het juist is die moordenaars vrij te laten om er andere levens mee te redden". Dat is ook het dilemma voor de Israëlische regering, die vrijwel ze ker op dit moment onderhandelt over een massale gevangenenruil. Het kabinet kent de trauma's on der het volk en zal er meer dan een vorige keer rekening mee willen houden. Overigens hebben zowel de rege ring van Israel als die van de VS gisteren nog eens beklemtoond dat er onderhandelingen gaande zijn over een ruil van gevangenen en gegijzelden. De leider van de sji'itische Amal- militie, Berri, zei gisteren te ver wachten dat de vermiste onder handelaar van de Anglicaanse kerk, Waite, spoedig zal worden vrijgelaten. Hij gaf niet aan waarop die verwachting is gebaseerd. Overloper De directeur van het Instituut voor Mechanica in Karl-Marx- Stadt, dr. Klaus Hennig, is volgens het Westduitse dagblad Die Welt overgelopen naar de Bondsrepu bliek. De 52-jarige hoogleraar zou als vakspecialist met een Oostduit- se delegatie naar de Bondsrepu bliek zijn gekomen en zich hebben aangemeld bij het opvangcentrum voor Oostduitse vluchtelingen in Giessen. De delegatie wilde in de Bondsrepubliek contact leggen met gespecialiseerde bedrijven. Van officiële zijde werd het bericht ontkend, noch bevestigd. Weer VS-kernproef LAS VEGAS (AP) - In de woestijn van Nevada is gisteren weer een kernproef gehouden. Woordvoer der Jim Boy er van het Amerikaan se ministerie van energie zei dat er een explosie van minder dan 20.000 ton TNT heeft plaatsgevon den. De kernproef kwam acht dagen na de eerste van dit jaar, die werd uitgevoerd tot grote woede van kernwapentegenstanders en de Sowjet-Unie. De So\yjet-Unie heeft laten we ten dat zij haar eenzijdig afgekon digde kernproefstop ongedaan zal maken als de Amerikanen met de proeven doorgaan. Uit kringen van anti-kernwa pensactivisten is vernomen dat de Amerikanen tussen februari en april zes proeven zullen houden. ADVERTENTIE Bij hun optreden hadden de direc ties van de strafrichtingen zich steeds rekenschap gegeven van de „internationaal aanvaarde praktij ken". Sedert juli 1985 hadden be wakers 20 maal bij opstanden ge bruik gemaakt van traangas, zo voegde de minister er nog aan toe. Helen Suzman, afgevaardigde van de oppositievoerende Progres sieve Federale Partij, verzocht de autoriteiten om nadere informatie te verstrekken over het aantal ge vangenen, hun leeftijd en de duur van hun gevangenschap. Minister van Openbare Orde, Vlok, ant woordde dat hij volgende week op het verzoek zal reageren. Het Instituut voor raciale betrek kingen meldde gisteren dat sinds de afkondiging van de noodtoe stand, verleden jaar juni, het poli tiek geweld in Zuid-Afrika minder levens heeft geëist. Vóór de noodtoestand vielen er gemiddeld 6,4 doden per dag, sinds de noodtoestand van kracht is zijn dat er 2,1. munitie. Lampaert zou voor zijn activiteiten een bedrag van 2,2 mil joen gulden hebben ontvangen. Het geld is overgemaakt naar een Belgische postbusfirma op het Ka naaleiland Jersey. Nadat Vreven na de verkiezin gen van oktober 1985 het politieke veld had geruimd, werd de zaak toch weer opgepikt. Minister De Donnea gaf in maart vorig jaar op dracht aan het Hoog Komité van Toezicht, een soort ambtenaren- rechtbank, om de zaak te onder zoeken. De bevindingen van dat Komité zouden er volgens de socialistische parlementariër Louis Tobback, die gisteren minister De Donnea inter pelleerde, niet om liegen. De Don nea gaf toe dat de aankoopproce dures bij de Belgische krijgsmacht niet deugen. Hy stelde voor de con trole daarop voortaan niet alleen door militaire, maar ook door bur gerlijke instanties te laten uitvoe- Zo'n vraag hoeft aan Roparco spaarders nimmer gesteld te worden. Zij kunnen op elk gewenst moment tot f 25.000,- per maand kosteloos opnemen. En met één maand opzegtermijn geldt dat zelfs voor ieder bedrag. Die vrijheid van opnemen wordt gecombineerd met een hoge rente. Bovendien kent Roparco een unieke winstdeling. Over de jaren 1982 t/m 1985 leverde dat voor rekeninghouders per jaar een extra rente op van gemiddeld 0,34%; over 1985 was dit Als u uw spaargeld ook in vrijheid wilt laten groeien, vult u dan onderstaande bon in. j Stuurt u dc brochure over de Roparco Rekenine na; 30609™"1 „J j Dcre bon in envelop ronder poslzettcl renden aan Roparco N V Antwoordnummer 5555.3000 VB Rotterdam.Tel 010-46633330(4667777 i top werkdagen van 08.00 tot 21.00 uurk j IJ^^RjWT.MLLR VRIJHEID.PUJS WINSTDEUNGj Een initiatief van dc Roheco Groep.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5