Geen extra geld voor middagtv MELLOW-MINK Baalberqenftj) Verwarrende rechtszaak rond bijstandsvrouw a Katwijk Bij politie 6000 banen op de tocht DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 Dodelijk schot politieman was ongeluk naar in Krommenie. Dit gebeurde naar aanleiding van een schietpar tij eerder die dag waarbij de 57-jari- ge mevrouw Konijn werd gedood en haar echtgenoot zwaar gewond raakte. De politie was op zoek naar de verdachten, de gebroeders D. Uit het onderzoek blijkt dat de wachtmeester gewapend met pi stool en staaflantaren als eerste de kamer binnenging, waar twee per sonen in bed lagen, naar achteraf DEN HAAG (GPD/ANP) - De poli tie kampt met enorme tekorten, die in 1990 tot bijna 400 miljoen gulden zullen oplopen. Voor het wegwerken daarvan moet de poli tie een aantal taken afstoten, waar door 6430 arbeidsplaatsen kunnen verdwijnen. Dat concludeert de werkgroep politiebudget, die in opdracht van de ministers van binnenlandse za ken en justitie een onderzoek heeft gedaan naar de financiële midde len van de politie. Het rapport werd gisteren gepubliceerd, nadat vorige week al enkele onderdelen waren uitgelekt. De politiebeveiliging op luchtha vens kan volgens de werkgroep worden opgeheven, evenals het verkeersonderricht op scholen, het afnemen van examens, het afgeven van vergunningen en het toezicht op trekkingen van loterijen. Daar naast bepleit het rapport, zoals eer der gemeld, invoering van het pro fijtbeginsel. Dat houdt in dat voor taan betaald zou moeten worden voor de begeleiding van speciale transporten, het inzetten van extra manschappen bij voetbalwedstrij den en het bewaken van gebou wen. Het becijferde tekort (ruim 396 miljoen in 1990) is volgens de werkgroep ten delen is het gevolg van bezuinigingen (136 miljoen). Verder is er te weinig geld (60 mil joen gulden) beschikbaar om alle toeslagen voor onregelmatig werk te kunnen betalen. Voor materieel en huisvesting komt de politie 80 miljoen gulden tekort. Bovendien moet nog eens 120 miljoen gulden beschikbaar komen voor automati sering. Aanmerkelijke besparingen kun- GEEN OVERUREN - De Amster damse narcoticabrigade heeft de politietop gedreigd geen overuren meer te zullen maken. De 75 re chercheurs van deze dienst menen dat zij met slechts zes betaalde overuren per maand hun werk niet meer naar behoren kunnen doen. De overige overuren moeten wor den gecompenseerd in vrije tijd, maar dat betekent weer een aan slag op de dienstroosters. bleek Molenaar en zijn vriendin. De politieman liep naar het bed en trok aan de dekens om snel zicht te krijgen op hun handen. Molenaar en zyn vriendin wer den hierdoor wakker waarbij het slachtoffer half omhoog kwam. De wachtmeester is in zijn wankele positie op het bed hierdoor uit zijn evenwicht geraakt en achterover- gevallen. Daarbij is, naar hij stelt, zijn vinger per ongeluk om de trek ker gekomen en moet hij tegelij kertijd onbewust met zijn rechter hand een knijpbeweging hebben gemaakt waardoor het pistool af ging. Het slachtoffer en zijn vriendin hadden niets met de schietpartij op het echtpaar Konijn te maken. De arrestatie-eenheid bestond uit twaalf mannen, die de gebroeders D. elders in de woning zonder pro blemen konden aanhouden. nen worden bereikt door verbete ringen van het politie-apparaat zelf. Zo bepleit de werkgroep het inzetten van goedkopere krachten voor administratief werk (op brengst 24 miljoen). Het terugbren gen van de tweemanssurveillance tot een éénmansdienst levert 2.9 miljoen gulden op. Veel te veel tijd gaat volgens de werkgroep ook verloren aan over leg (71 miljoen), aan sport en ont spanning in diensttijd (23 miljoen) en aan lunches (47 miljoen). Door het invoeren van een andere, effi ciëntere ongemakkenregeling kan ongeveer 40 miljoen gulden wor den bespaard. Beperking van het aantal meldkamers kan nog eens 46 miljoen opleveren. Als alle voorgestelde maatrege len worden uitgevoerd, leveren die 478 miljoen gulden aan besparin gen op kan het aantal arbeidsplaat sen met ruim 6400 worden vermin derd. De besparing zal 150 miljoen gulden minder bedragen, als er geen gedwongen ontslagen vallen. Voorzitter G. Koffeman van de grootste politiebond ACP zei giste ren in een eerste reactie dat „de Nederlandse politie zich geen nieu we bezuinigingen kan veroorlo ven". Wat de ACP betreft is er juist zo'n 300 miljoen gulden meer no dig voor het vervangen van mate rieel, het opvoeren van de perso neelssterkte en het verbeteren van de rechtspositie. Koffeman stemt wel in met de aanbeveling om „on eigenlijke en ongewenste" politie taken zoveel mogelijk af te stoten of onder het profijtbeginsel te laten vallen. Gangsters uit België gijzelen 3 Nederlanders AMERSFOORT (GPD/ANP) - Twee gangsters die afgelopen zon dagnacht uit de Lantin-gevangenis in Luik ontsnapten, hebben gister ochtend in Amersfoort drie perso nen in gijzeling genomen en hen tegen het middaguur weer vrijgela ten in de buurt van het Belgische Kortrijk. De twee misdadigers logeerden in Hotel Gooyer in Amersfoort. Rond half acht 's ochtends ge bruikten zij daar het ontbijt. In de ontbijtzaal waren nog een serveer ster en twee gasten, onder wie een 38-jarige man uit Castricum. Van de derde persoon zijn nog geen ge gevens vrijgegeven. Volgens de eerste verklaringen van de gegijzelden zou het tweetal zijn opgeschrikt door een bewe ging van één der gasten, waardoor zij dachten dat deze een politie functionaris was. Daarop namen zij de drie personen in gijzeling. Tot half elf bleef dat onopgemerkt, doordat er zich geen andere gasten of personeelsleden in het hotel be vonden. Toen de hoteleigenaar tegen die tijd arriveerde, ontdekte hij dat zijn personeelslid en gasten ver dwenen waren terwijl de bagage nog aanwezig was. Rond één uur ontving de Amersfoortse politie bericht uit Kortrijk dat de drie ver miste personen gegijzeld waren ge weest en inmiddels in Kortrijk wa ren vrijgelaten. De gijzeling werd uitgevoerd door de 32-jarige Belgische gang ster Van O., die bekend staat als 'Petit Robert", en een 25-jarige Fransman. Zij worden als zeer vuurwapengevaarlijk beschouwd. Van O. is eerder betrokken ge weest bij een vuurwapengevecht met de politie in de buurt van Luik. Van de Belgische politie is vernomen dat zij sinds hun ont snapping afgelopen zondagnacht al een aantal malen mensen heb ben gegijzeld en weer losgelaten. Het tweetal beschikte over een auto met Nederlands kenteken en was in het bezit van pistolen en granaten. Zij wisten, nadat ze de drie gegijzelden in Kortrijk uit de auto hadden gezet, een versperring met hun wagen te doorbreken die de rijkswacht dichtbij de Franse grens in Wervik had opgeworpen. Sindsdien zijn ze spoorloos. Van Oirbeek, die last heeft van engtevrees, is al een keer of vijf aan de bewaking in Belgische gevange nissen ontsnapt. Hij werd in 1981 tot 15 jaar dwangarbeid veroor deeld wegens bendevorming, dief stallen met geweld, overvallen, valsheid in geschrifte en onwettig wapenbezit. Op maandag 6 augus tus 1984 baande hij zich ook al eens in Midden-Limburg schietend op achtervolgende politieauto's en la ter met een in Swalmen gegijzeld echtpaar in steeds weer andere ge kaapte auto's een weg naar de vrij heid. Openluchtmuseum blijft toch open DEN HAAG (ANP) - Het met slui ting bedreigde Openluchtmuseum in Arnhem gaat op 1 april toch ge woon open. Het museum mag de benodigde suppoosten normaal aanstellen. Minister Brinkman (WVC) is gisteren met deze toezeg ging gezwicht voor de wens van de vaste kamercommissie voor wel zijn en cultuur. De bewindsman stelt wel de voorwaarde dat de hui dige toegangsprijzen worden ver hoogd. In de tussentijd zet Brinkman de gesprekken voort met onder ande re de provincie Gelderland, de ge meente Arnhem en de Nationale Investeringsbank (NIB) over de toekomst van het Openluchtmu seum. Brinkman herhaalde dat hij zelf voorstander is van privatise ring van het Openluchtmuseum. De minister kreeg zoals ver wacht veel kritiek op zijn handel wijze van de afgelopen weken, waarbij de sluiting van het Open luchtmuseum voor de kamerleden als een donderslag bij heldere he mel is gekomen. de nieuwe Mink van LEOLUX MAASTRICHT (GPD/ANP) - 'Ik eis een dokter!' Na deze uitroep werd gisteren de 50-jarige verte genwoordiger Frans C. uit Roer mond uit de zaal van de Maas trichtse rechtbank door de parket politie weggevoerd. De kreet vormde het dramatische hoogte punt van de rechtszaak tegen de 50-jarige Ans T., een bijstands vrouw uit Urmond (gemeente Stein). Zij wordt verdacht van het onte recht ontvangen van een uitkering van de Sociale Dienst in Stein. De vrouw zou een baantje hebben ver zwegen en bovendien zou haar vriend Frans enkele jaren bij haar hebben ingewoond zonder het te melden. Zowel de vrouw als de man bestreden dat op de rechtszit ting. Toen Frans onder ede ver klaarde slechts één, hooguit twee keer in de woning van de vrouw te hebben geslapen, beschuldigde de officier van justitie hem van mei need en liet hem arresteren. De man, volgens zijn zeggen zwaar onder de invloed van een kalmerend middel omdat hij nog niet zo lang geleden aan zijn hart was geopereerd, eiste daarop een dokter, voordat hij werd wegge leid. Een verbaasde raadsvrouwe mr. Aarts-Mulder vroeg politierechter mr. Van Ingen wat die meinedige verklaringen wel konden zijn. Daar kon volgens de rechter tijdens deze zitting niet over worden gediscus sieerd. Frans C. was een van de tien getuigen die gisteren de poli tierechter gegevens moesten aan dragen om antwoord te kunnen ge ven op de vraag of er al dan niet van inwoning sprake was. Officier van justitie mr. Van Op stal merkte meer dan eens op dat het niet ging om de vraag of er sprake was geweest van een econo mische eenheid of van fraude ten nadele van de sociale dienst, maar uitsluitend om valsheid in ge schrifte. Het ging om de vraag of verdachte heeft gewerkt, terwijl ze een uitkering ontving. Op briefjes van de Sociale Dienst heeft de vrouw steeds aangegeven dat zij niet werkte. Aan de hand van getuigenverkla ringen probeerde de officier het bewijs te leveren. Voorlopig slaag de hij daar niet in: nadat tien getui gen waren gehoord werd de zaak door de politierechter - volgens wie in deze affaire overigens ook dorpsroddel een rol speelt - voor onbepaalde tijd aangehouden. Hij wil nog drie anonieme getuigen la ten horen door de rechter-commis- De verdachte kreeg in 1972 een wwv-uitkering en belandde daarna in de bijstand. Haar vriend Frans bezocht haar regelmatig. Zijn auto werd door diverse getuigen gere geld gesignaleerd en Frans zelf gaf toe regelmatig bij Ans over de vloer te komen. Als hij wat gedronken had, bleef hij een nachtje over en sliep dan op de bank. Gisteren verklaarde hij dat het niet veel vaker dan een en kele keer is geweest. Andere getui gen verklaarden dat hij vaker in Urmond bleef slapen. Hij onder hield daar de tuin. Een vroegere vriendin meende dat de vriend ie dere dag, en meestal ook 's nachts bij Ans was. Een zus van Frans, met wie deze in hetzelfde pand in Roermond woonde, zei echter dat hij vrijwel elke dag thuis was geweest, zij het dat hij veel op pad moest. Hij sliep op de bovenverdieping, maar con troleren deed zij dat nooit. De exploitante van een fotozaak in Geleen, waar de verdachte 'een handje hielp' vertelde dat mevr. T. voor haar hulp 30 gulden in de week kreeg. Dat werd door de ver dachte bestreden. Zij zei slechts wat vergoedingen in natura, een flesje parfum en dergelijke, te heb ben ontvangen. Er zou geen sprake zijn van enig dienstverband. De publieke tribune puilde uit van belangstellenden. Onder hen velen in wit truitje gehulde vrou wen met het opschrift 'Houden van is niet onderhouden', leden van sympathiserende actiegroepen als Vrouwen in de Bijstand en Steun punt 'Vrouw en Werk'. LEOLUX Design Jon Armgordl/Jos Mo«jS Eventueel uitstel derde net DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Brinkman (cultuur) is niet van plan de omroepbijdra ge te verhogen om de middagtelevisie te kunnen bekostigen. De problemen rond het uitzenden van tv-programma's 's middags zijn ontstaan naar aanleiding van de invoering van het derde net op 1 oktober. Voor middagtelevisie is dan onvoldoende geld beschik baar. HAARLEM (ANP) - Een wacht meester van een arrestatie-eenheid van de rijkspolitie heeft eind vori ge maand per ongeluk de 19-jarige J. Molenaar uit Krommenie dood geschoten, toen hij zijn evenwicht verloor. Van een schermutseling of een zelfverdedigingsreactie van de wachtmeester is geen sprake. Dit heeft de Haarlemse officier van justitie, mr. Th.P.L. Bot, giste ren meegedeeld. Het Haarlemse parket beraadt zich nog over de vraag of de wachtmeester moet worden vervolgd. De aard van de instructies waarmee het arrestatie team in het algemeen optreedt en de vraag welke voorzorgsmaatre gelen waren getroffen worden nog onderzocht. De rijksrecherche heeft een on derzoek ingesteld naar de gang van zaken rond de inval van het arres tatie-team in de woning van Mole- De minister voelt ook niets voor van de minister is, uitbreiding van de reclame en wil eveneens geen geld uit de algeme ne reserves gebruiken voor de fi nanciering van de middagpro gramma's. Hij hield vast aan de af spraken die zijn gemaakt om de be groting voor het derde televisienet sluitend te krijgen; een tientje ex tra omroepbijdrage en de invoe ring van zwevende reclameblok ken. Wel zei hij bereid te zijn de start datum van het derde net - 1 okto ber dit jaar n eigen verantwoordelijkheid van de om roepen. Het staat hun vrij 's mid- T7 dags eerder te beginnen en bij VcrWcHTing voorbeeld de nachtfilms te laten vervallen. Wat betreft de problemen rond de invoeringsdatum van het derde net, zei de bewindsman altijd de in druk gehad te hebben dat een snel le invoering de wens was van de kamer en de omroepen zelf. Het was iedereen bekend dat de snelle tT'vTrschuivenïs Ln™e„rinf als consequentie hebben dat niet iedereen de uitzen- het begin af aan zou kunnen volgen. De omroepautori- teiten in Hilversum is echter al ge vraagd om tijdelijke maatregelen zodat bij voorbeeld het Journaal, CDA en PvdA dron- Sesamstraat Den Haag Vandaag Studio Sport tegelijkertijd op een van de andere netten te zien zijn. mocht blijken dat een aantal prak- tische problemen niet tijdig kan worden opgelost. Zo bleek gisteren tijdens een bijeenkomst van de vaste kamercommissie voor wel zijn en cultuur. Met name C gen er bij de bewindsman op de door de omroep gevraagde tien miljoen voor behoud van middag televisie beschikbaar te stellen. Overigens zou uitstel van de Het CDA-Tweede-Kamerlid Beine- startdatum voor Hilversum verve- ma maakte duidelijk dat zijn frac- lende gevolgen hebben, omdat de tie zich niet zou neerleggen bij de omroepen zich al vast hebben ge weigering van de minister. legd voor aankopen van program- Brinkman wees de partijen er op ma's en ook de STER zich bij het dat de zendtijdindeling geen zaak aangaan van contracten gebaseerd Gruijters mocht in rapport zakenman chanteur noemen ZWOLLE (ANP) - Burgemeester J.P.A. Gruijters van Lelystad en ex-minister van volkshuisvesting heeft in zijn onderzoek naar de ABP-affaire de onroerend goed handelaar W. Meyer terecht een. chanteur genoemd. De burgemees ter hoeft daarom geen tien miljoen gulden schadevergoeding te beta len aan Meyer. Dit heeft de Zwolse rechtbank gisteren besloten in de sinds 1985 slepende rechtszaak om schadevergoeding, die door Meyer tegen Gruijters was aangespannen. Gruijters kreeg begin 1983 van de minister van binnenlandse za ken opdracht een vooronderzoek in te stellen naar mogelijke on rechtmatigheden bij onroerend goed-transacties bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. In het rapport dat hij hierover uitbracht schreef Gruijters dat Meyer in 1982 zou hebben geprobeerd om direc teur-beleggingen van het ABP drs. mr. E. Masson te chanteren. Door deze beschuldiging was Meyer naar zijn zeggen financieel aan de bedelstaf geraakt. Zijn goe de naam in de binnenlandse en buitenlandse zakenwereld zou zijn aangetast door Gruijters. Meyer stelde Gruijters aansprakelijk voor de door hem geleden schade en wilde die vergoed zien. De directe reden voor Gruijters om Meyer een chanteur te noemen, was een brief van Meyer aan Mas son. Meyer had in die tijd (1982) een vordering overgenomen in het faillissement van de Nuenense ten nishallenexploitant A.F, Poot, die claimde dat Masson hem willens en wetens had geruïneerd. Meyer probeerde alsnog hier voor schadevergoeding te krijgen van het ABP en zette Masson hier bij in de brief onder druk. Zo liet hij doorschemeren dat hij het steekpenningenverhaal in de pu bliciteit zou brengen wanneer het p ABP niet op zijn eisen inging. Bin- |f nen het ABP, waar Gruijters toen lid was van de centrale beleggings- raad, noemde men dit chantage. "Gruijters heeft in zijn rapport terecht het chanterende karakter van de brief van Meyer aan Masson gesignaleerd. Wat er over Meyer en die brief wordt gezegd in het rap- port-Gruijters is zakelijk juist. De manier waarop Gruijters zich uit liet was ook niet nodeloos grie vend. Dat het rapport in zijn geheel uitlekte en werd gepubliceerd, valt Gruijters niet te verwijten," aldus het vonnis van de Zwolse recht bank. Niet alleen krijgt Meyer bij dit vonnis geen 10 miljoen gulden schadevergoeding. Hij werd bo vendien veroordeeld in de kosten van het geding (500 gulden) en de ruim 30.000 gulden voor het salaris van de procureur. Meyer toonde zich gisteren dui delijk uit het veld geslagen door het vonnis van de Zwolse recht bank. "Ik ben erg teleurgesteld. Maar ik blijf erbij dat ik ten on rechte door Gruijters voor chan teur ben uitgemaakt. Het zal wel een slepende kwestie worden want ik ga zeker in hoger beroep", aldus Meyer. De geschiedenis van de invoe ring van het derde net en het ver lies aan zendtijd voor middagtele visie heeft tot nu toe aanleiding ge geven tot de nodige verwarring. Oorspronkelijk was er sprake van een beperkt derde net dat maar en kele uren per dag zou uitzenden. De uitzendtijden op de andere twee netten zouden in deze opzet niet in de verdrukking komen. Later kwam het NOS-bestuur met het zogenoemde drie-netten- plan, dat uitging van een volwaar dig derde net voor de NOS en de kleine zendgemachtigden, een net voor AVRO, TROS en Veronica plus VPRO (Nederland 2) en een net voor NCRV, KRO en VARA plus EO (Nederland 1). De belang rijkste consequentie was dat er uren aan de andere twee netten ontrokken moesten worden om het derde net een volwaardig aanzien te geven. Het uitgangspunt van de omroe pen dat Nederland 1 en 2 tegelij kertijd zouden moeten beginnen en eindigen sloot uit dat slechts op één net middagtelevisie zou kun nen plaatsvinden. Voor het derde net golden deze problemen niet, omdat daarvoor unaniem was ge kozen voor 17.30 uur als begintijd- stip, met uiteraard de mogelijkheid bepaalde evenementen in de mid daguren uit te zenden. Vooralsnog gaan de omroepen er van uit dat de minister de door hen gevraagde tien miljoen gulden ter beschikking zal stellen en per 1 ok tober de eerste twee netten om 15.30 uur kunnen beginnen. Blijft de minister bij zijn weigering, dan onstaat een nieuwe situatie waar over de omroepen zich nog niet hebben beraad. DRUM VOOR PRINS PHILIPSBURG (ANP) - Tijdens het bezoek van de koninklijke familie aan Sint Maarten kreeg prins Willem Alexander van de steelband The Pott Steelers gisteren een steelband-drum aangeboden met de daarbij behorende trommelstokjes. Onder enthousiast applaus speelde de prins van Oranje een aantal noten op het instrument. Op zijn vraag aan de instructeur of de drum ook gestemd kon worden, antwoordde deze dat dat geen punt was: "stuur maar een ticket, dan kom ik het wel voor je doen". Het gezelschap vertrekt vandaag naar Saba. (foto anp> ROTTERDAM GPD- Minister Deetman (onderwijs) heeft gisteren het verbouwde harttransplantatie centrum in het academisch zieken huis Dijkzigt in Rotterdam ge opend met een druk op de knop. Het had ook anders gekund, zo had zijn collega Van Dijk. (binnenlandse za ken) gesuggereerd. Van Dijk is vo rige week in hetzelfde Dijkzigt-zie- kenhuis geopereerd wegens hartklachten. Deetman had een la ken kunnen wegtrekken, waaron der Van Dijk lag waarop de laatste fit overeind zou zijn gesprongen. Deze alternatieve "plechtigheid" had Deetman met Van Dijk bespro ken toen hij hem op zijn ziekbed be zocht. Het plan is verworpen, om dat Van Dijk weliswaar hartope- ratiepatiënt is, maar geen hart- transplantantie heeft ondergaan. En om die transplantatieafdeling ging het ten slotte. Bovendien is de bewindsman inmiddels uit het zie kenhuis ontslagen. Deetman deed het nu met een druk op de knop en maakte vervolgens een ronde over de afdeling. (foto ANP) Campagne tegen afvalverbranding DEN HAAG (GPD) - Drie milieu- organisaties zijn een campagne be gonnen om het verbranden op zee van chemisch afval en de dreigen de uitbreiding daarvan tegen te gaan. De drie organisaties, Werk groep Noordzee, Greenpeace en Natuur en Milieu, hebben een be zwaarschrift ingediend tegen een nieuwe vergunning voor het in Rotterdam gevestigde bedrijf Ocean Combustion Service, dat vanuit Antwerpen twee tot drie keer per maand chemisch afval op een plek ten noorden van Den Hel der op zee verbrandt. De vergunning van OCS loopt 7 augustus af, een nieuwe vergun ning voor onbepaalde tijd voor het verbranden van hoofdzakelijk gechloreerde koolwaterstoffen vin den de milieuorganisaties in strijd, met internationale afspraken. Daarbij is overeengekomen dat verbranding op zee een tijdelijke oplossing voor het verwerken van vloeibaar chemisch afval is en dat methoden voor verwerking op het land ontwikkeld moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3