Kunst op recepties moet verveling verdrijven Djazzex toont ontwikkeling Oscar-nominatie voor 'De Aanslag' Na 200 jaar weer Telemann cantates Russische tv in Amerika Sympathieke zwerver met verbeeldingskracht Zeer eigen stemgeluid Paöla Tuin Nacht van de poezië met twintig dichters DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 RAOIO-TV-KUNST PAGINA 23 Kunst Co, een Haags initiatief DEN HAAG (GPD) - Het wordt steeds vaker gesigna leerd: veel kunstenaars zijn de schaamte voorbij en trekken tegenwoordig zonder aarzelen innig op met het bedrijfsleven. Een krachtig staaltje is een ini tiatief van Kunst Co, een splinternieuwe Haagse organi satie waarin public relations, grafische vormgeving en kunstmanagement zijn gebun deld. door Peter Huysman Een vorm van "u vraagt, wij draai en". Hebt u behoefte aan een kun stenaar voor uw feestje, opening van uw bedrijf, uw jubileum? Wilt u graag een expositie van wat ab- stract-expressieve of hyperrealisti sche schilderijen of tekeningen? Of toch maar een videopresenta tie? Een schrijver of dichter die voorleest uit eigen werk? Geen culturele zee gaat Kunst Co(mpagnons) te hoog. De consu ment zegt het maar. Of zoals de en thousiaste firma stipuleert: Kunst (met een grote „K") als rode draad door uw evenement. Een dure draad voor nogal kapitaalkrachtige feestvierders, want beneden de 25.000 gulden voor een happening van zo'n 2,5 uur, maar dan wél met sjieke drankjes (cocktails in kunst glazen). kan men niet makkelijk te recht. "Nee", zeggen Josée Rijke en Margreeth Rodenburg van Kunst Co, „het is niets voor een portier die afscheid neemt. We denken meer aan topmanagement in de lijn-Orlandini (KLM, red.). Voor die 25.000 gulden houden we reke ning met een receptie voor onge veer 400 mensen. Daarbij leveren wij dan een expositie van 15 tot 25 schilderijen. Maar dat is dan onbe kend talent. Iemand die grotere na men wil. zal zijn portemonnaie ver der moeten opentrekken" De firma Kunst Co heeft de Haagse galeriehouder Jurriaan van Kranendonk aangetrokken om de contacten met de vertegenwoordi gers van de talrijke kunststromin gen te onderhouden. Rijke en Ro denburg: "Voor kunstenaars die zich willen laten zien, ontstaan op deze manier nieuwe mogelijkhe den. Ze krijgen meer bekendheid en zullen hun werk sneller kunnen verkopen. En de drempelvrees bij het publiek voor galeries wordt misschien wat weggenomen". Ergernis Beide dames, die al jarenlang het Haagse organisatiebureau Acta drijven, leggen uit wat de ontzag wekkende voordelen zijn van kunst bij publieke festiviteiten. Wie kent de verveling en ergernis niet tijdens het lange wachten in de rij voor een beminde maar af scheid nemende collega? Wie her innert zich niet de kwinkslaande, tomeloos doorpratende directeur die maar niet tot het leggen van de eerste steen kan komen? Een vlucht in de sherry - of het wrakke toastje - is soms het enige wat erop zit. Met Kunst Co behoort het dra len in lange rijen tijdens recepties tot het verleden. Een groep wach tenden wordt door een vertegen woordiger van de firma uit de rij geplukt, krijgt een button op de borst gespeld en wordt meegeno men voor een rondleiding langs een interessante serie grafiek, prenten of gouaches. Er wordt uit leg gegeven, wat over de desbetref fende kunstenaar verteld (als het moet draaft hij zelf op). Dan is het - per groep - tijd voor handen schudden. Van een nood een deugd maken Het nuttige met het aangename verenigen. Dat gaat misschien wat ver. want de vertrekkende functio naris was werkelijk niet onaardig Maar het is waar. de aangeboden kunstversiering moet de essentie van de bijeenkomst - het jubileum, de opening - natuurlijk niet over schaduwen. Het "aankleden" van een evene ment met bij voorkeur Nederland se kunst, kan op allerlei manieren worden vormgegeven. Zo is er een thematische expositie mogelijk, die aansluit bij het karakter van het bedrijf Een jubilerende slope rij zou bijvoorbeeld een kunst schilder kunnen "bestellen" die gespecialiseerd is in autowrakken. Melkmeisjes AMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds meer dan 200 jaar zullen deze maand in verschillende plaat sen in ons land twee cantates van de Duitse componist Georg Phi- lipp Telemann (1681-1767) ten ge hore worden gebracht. Dit gebeurt op concerten van De Nederlandse Bachvereniging: 26 februari in het Concertgebouw De Vereeniging te Nijmegen, 27 febcuari in de Grote Kerk te Naarden en 28 februari in de Geertekerk te Utrecht. Dit heeft de Bachvereniging gisteren be kendgemaakt. De uitvoerenden zijn koor en Ba- rokorkest van de Bachvereniging, Mieke van der Sluis (sopraan), Lu cia Meeuwsen (alt), William Ken dall (tenor) en Peter Kooy (bas). Di rigent is Jos van Veldhoven. De uit te voeren cantates "Selig" sind die Toten" en "Du. o schones Weltgebaude" dateren uit de jaren vijftig van de achttiende eeuw en moeten na hun ontstaan in verge telheid zijn geraakt en worden nu, anno 1987, opnieuw tot leven ge wekt, aldus de vereniging. Het eer ste werk is een grote cantate in maar liefst veertien delen. Het tweede werk is een cantate die wordt omschreven als een serie ko raalvariaties. In onze tijd was deze "nieuwe" muziek van Telemann nog niet eer der te beluisteren. Speciaal voor de Bachvereniging reconstrueerden Pieter Dirksen en Jos van Veldho ven de twee cantates aan de hand van de bewaard gebleven orkest en koorpartijen uit Telemanns tijd. Washington (RTR) - Zondag begint een Amerikaans kabeltv-bedrijf Dis covery Channel (TDC) een proef van een week met directe uitzending van Sovjettv-programma's. Zeker 14 miljoen gezinnen krijgen via Sovjetsatelliet een week lang met Engelse ondertiteling direct een heel pakket op de buis, van ontspan ning tot jeugd en andere programma's alsmede de journaals, verklaarde TDC-president John Hendricks woensdag in Washington Doel is om na te gaan hoe Amerikanen reageren op een voor deze voor hen eerste glimp van staatstelevisie, zei hij. Een bedrijf dat zijn tijd vooruit is op het gebied van computers, zou een futuristisch artiest of een com puterkunstenaar via Kunst Co in de arm kunnen nemen. Een melk fabriek die een nieuwe dépendan ce opent, wil voor het vermaak van zijn personeel en genodigden mis schien het liefst in zee met een door boeren en melkmeisjes gedra gen mime-spel of een aantal schil derijen met grazige weiden Het is kunstkenner Van Kranen- donks verantwoordelijkheid dat het gebodene van goede kwaliteit is. "Rommel kunnen we op dat soort manifestaties niet leveren", aldus Rijke en Rodenburg die er aan toevoegen dat een verzoek om een aardige expositie met alleen Van Goghs, Appels of Luceberts helaas niet gehonoreerd kan wor den vanwege de hoge „hang"-tarie- ven die daaraan verbonden zijn. Nog afgezien van het feit dat derge lijke schilderijen niet op afroep be schikbaar zijn. Meer dan zes tot acht evenemen ten per jaar waarbij feesten tot kunst verheven wordt, verwacht Van feesten een kunst maken. Op de foto de compagnons van Kunst Co: v.l.n.r. Margreeth Roden burg, Rene Brienen. Jurriaan van Kranendonk, Josee Rijke. Jon Mei- bergen en Rob van 't Hoff (foto gpdi Kunst Co niet te zullen organise ren. "Zo groot is de markt niet. Bo vendien vergt het organiseren veel voorbereidingstijd. Maar we heb ben al heel wat enthousiaste reac ties gekregen. En daar spelen we op in. Een goed verzorgde receptie is het visitekaartje van een onder neming of instelling. De galeries - met enige tientallen zijn al contac ten gelegd - hebben het voordeel dat hun produkten extra worden gepromoot". Shankar. Shadowfax. Gabarehl, 'Cantes de Ida y Vuelta' (Leslie Watanabe/diversen), 'After the night' (Van der HofE/Melba More. Billy Holliday, Al Jarreau) en 'Street Life' (Van der Hoff/Ashford Simp son, David Foster, Bobby Scott). Ge zien op 11 februari in het Koninklijk Conservatorium, Den Haag. DEN HAAG - Djazzex bewandelt precies de omgekeerde weg van wat te doen gebruikelijk is. Een paar jaar géleden maakte de Haagse jazzdansgroep haar offi ciële debuut in het Circusthea ter. In het circuit van grotere za len is de naam sindsdien geves tigd en nu komt Djazzex met een programma voor kleine zalen. Daarbij wordt vooral ook op de theaters buiten de grote steden gemikt. Het programma bestaat uit vier choreografieën. Op een enigszins bewerkte en bekorte versie van de 'Cantes de Ida y Vuelta' van Leslie Watanabe uil het vorige programma na, zijn al le stukken nieuw en van de hand van artistiek leider Glenn van der Hoff. Een terechte keus, want in de vorige programma's van Djazzex heeft hij laten zien zich te kunnen meten met de meeste gastchoreografen van de groep. 'Passing Through' is gemaakt op jazzrock-achtige muziek met een oosterse sfeer. Die sfeer is ook in de kostuums en dans te rug te vinden. Soms wordt daar naar mijn smaak iets te nadruk kelijk mee gekoketteerd, zoals in de met tegen elkaar gedrukte handen gedanste fragmenten. Maar in zijn geheel is het een stijlvolle, vloeiende choreogra fie. waarin het doordachte ge bruik van de ruimte opvalt. De muziek wordt in de dans van fraaie tegenntmen voorzien. Problemen tussen twee men sen die samenwonen is een the ma dat Van der Hoff al vaker heeft gebruikt. Het is ook nauw verbonden met de aan soul en blues verwante muziek die hij vaak kiest. In 'After the Night wordt die muziek op de voet ge volgd. Bij 'Somehow together' van Melba More is het tweetal nog samen, op 'Ladv sings the blues' van Billy Holliday danst de vrouw haar verdriet en als Al Jarreau zingt over een kerel die wel nooit wijzer zal worden, keert zij de man voor de tweede keer de rug toe. Van der Hoff heeft soms de neiging te veel te willen verfraai en, waardoor de dans aan expres sie inboet en voorspelbaar wordt. In 'After the night' is dat in de eerste twee delen het geval; die hadden best wat rauwer ge mogen. De mannensolo aan het slot en de gedreven uitvoering van Marjorie Oron en Maurils van der Linden maakten nog heel wat goed. Een goede keus ook om niet de vrouw, maar juist de man de verlaten partij te laten rijn. Het slotstuk 'Street Life' is het minste van dit programma. Het is een verhalende, showy dans over een jongeman die het harde leven induikt maar van een kou de kermis thuiskomt. Het eerste duet is bijna een herhaling van 'After the night'. De flashy kos tuums kunnen niet verhullen dat een bezetting van zes dansers te klein is om voor een daverende uitsmijter te zorgen. Ook hier wordt de muziek haast letterlijk gevolgd, wat de spanning niet ten goede komt. Ondanks een aantal oneven wichtige trekken laat dit pro gramma zien dat zowel Djazzex als Glenn van der Hoff zich nog steeds in een goede richting ont wikkelen. ARIEJAN KORTEWEG Jozef van den Berg: Voorstelling 'De Pleisterplai ts'; tekst en presentatie Jozef van den Berg: muziek Marie-Claire Stj mbac; toneelbeeld: Ec win Hagedoorn, Jo zef van den Berg: licht en geluid: Ad de Leeuw. Cerien: Leidsche Schouw- bung. LEIDEN - Op weg naar de inter nationale carrière: het theater in Parijs. En dan Hollanders tegen komen die langs de snelweg een plaats hebben gezocht op zo'n, door een bedje en een gekruiste lepel en vork aangegeven, rust plek. Jozef van den Berg staat er wat hulpeloos bij als de motor van zijn antieke sportwagentje met linnen kap in plaats van een snorrend een astmatisch geluid laat horen. Dan maar vanaf deze pleisterplaats carrière maken Na de nacht op de bestuurders plaats te hebben doorgebracht, ontdekt hij bij het krieken van de ochtend dat hij op een buitenge woon aardige plek is beland. Geen welbekende picknick-ban ken, maar een twijfelaar op po ten. Een onderkomen waarop een vermoeide reiziger zich on middellijk thuisvoelt. Op de ach tergrond ruist de zee. Voor het drukke verkeer vindt Van den Berg een oplossing. Hij duwt zijn autootje het zand in en rolt de weg tijdelijk op. Zo is er een heel idyllisch plekje geschapen, waar hij een duik neemt en na verloop .van tijd een romance ontstaat. Wat frappeerde waren de inge nieuze requisieten die Van den Berg gebruikte. Een prachtig ro tan hemelbed, waarvan de poten plaatsboden aan een telefoon met schijf, een aansteker en een asbak. Een rat die tijdens de nacht over het toneel loopt, de poppen, de rups en de golven op de achtergrond. Al aan het begin heeft Van den Berg contact met het publiek in de uitverkochte zaal. Als hij met zijn autootje het toneel oprijdt en met een verkreukelde wegen kaart voor zich in het, Frans vraagt waar hij nu precies zit, wordt er vanuit alle hoeken en gaten "Leiden" geroepen. Dat is de kracht van Jozef van den Berg. Hij sleurt iedereen mee in zijn verbeelding. Zijn verhaal berust in feite op kinderlijke fantasieën. Als hij zich te ruste heeft gelegd op het bed - zo, ik verdien mijn geld vanavond makkelijk - komt er een meisje langs. Ze trekt zijn aandacht door melancholiek ae- cordeonspel. "Niet overdrijven", roept Van den Berg als er wordt geapplaudiseerd. "Weer iemand die mee komt doen". Dan komt zijn 'familie', die be staat uit de handpoppen me vrouw de Heks, Grootoog, Fre- derik de Vogel, de Koning en Portemonnee, in het geweer. Zij vinden dat hij niet zo onaardig moet doen tegen haar. De Heks neemt hem daarvoor zelfs even apart in de auto en vertelt hem een mysterieuze gebeurtenis, waardoor het meisje, gespeeld door cje Francaise Marie-Claire Stambac, haar stem is kwijt ge raakt. Hierna houden de grappen op. Van den Berg probeert nu haar liefde te winnen. Niet als een Don Juan, maar gewoon als Van den Berg: ongekunsteld en naïef. Mevrouw de Heks doet ook reu ze haar best. Haar liefde voor bei den betekent aan het eind van de voorstelling tevens haar onder gang. Dan blijkt het meisje, dat ook roerend piano speelt, opeens te kunnen praten. Keurig in het Frans. Toen deze vrouw ten tonele verscheen, sloeg mij even de schrik om het hart. Hier was al leen maar ruimte voor de stem van Van den Berg - ze zou toch niet gaan praten? Nee, dat deed ze niet. Althans voorlopig niet. Ze genas van haar stomheid pre cies op het juiste moment. In deze voorstelling heeft de oprechtheid het gewonnen van het cynisme, dat in het cabaret zo in zwang is geweest. Wat is Jozef van den Berg eigenlijk? Geen ca baretier, geen toneelspeler. Voor mij is hij een sympathieke zwer ver, die vertoeft onder de brug tussen werkelijkheid en droom. Hij is een figuur die uit onze dro men is weggelopen. Hij benadert het leven op een kinderlijke en ontwapenende manier, zonder de werkelijkheid uit het oog te verliezen. Want wie zegt er als zijn geliefde een geheimzinnig onderonsje heeft met een heks: "Dan zal zal ik de afwas doen"? SASKIA STOELINGA American Songs, Ballads and Cabaret. Liederen van Gersh win, Porter, Eisler, Weill, Bernstein e.a. gezongen door Paóla Tuin, begeleid aan de piano door Dinanl Krouwel. Gehoord op 11 februari in de Kapelzaal. LEIDEN - Een programma, waarin de gezongen liederen onderdeel uitmaken van een samenhangend verhaal, kan de innerlijke samenhang van dat programma groter maken. Als dan ook nog de liederen aaneen gesmeed worden door korte, dramatische monologen - met gebruik van requisieten als een telefoon, een kapstok, een mas ker - is er op het podium met een een entourage geschapen, waarin Amerikaanse songs uit de jaren dertig tot leven kun nen komen. Als de pianist na opkomst in zijn eentje muziek van Joh Strauss gaat spelen is er even een moment van verwarring. Dan. vanachter het rode gor dijn. verschijnt de zangeres. Paóla Tuin, die in de huid kruipt van de dochter'van een oude Weense Strauss-zangeres, die in New York haar eigen weg zoekt. Paóla Tuin heeft een zeer ei gen stemgeluid, dat de fraaiste klankwisselingen kan onder gaan. Een werkelijk heel mooi en zeer licht en soepel gezon gen 'piano'-register. zodat je de rillingen over de rug lopen in bijvoorbeeld: Stormy weather en Bill. Verder is het ook laag, heel laag. Dit wreekt zich af en toe in de hoogte, waar ze net te genaan zingt. Duitstalige liederen op mu ziek van Weill en Eisler leken haar op het lijf geschreven. Bo vendien heeft ze de gave en de techniek om het publiek in haar ban te brengen, waarbij ze de inhoud en de strekking van de teksten overtuigend weet over te brengen. Twee Fransta lige teksten waren in het Ne derlands weergegeven. Wat mij betreft zijn Engelse en Duitse teksten die in hoog tempo gear ticuleerd worden ook beter te begrijpen met de tekst ernaast. Tol slot werden songs uit West Side Story van Bernstein gezongen, muziek die ik inder tijd heb grijsgedraaid en die ook nu nog niets van hun aan trekkingskracht hadden verlo ren. De pianist Dinant Krouwel - bekwaam begeleider, maar af en toe nog niet helemaal op één lijn met de zangeres - leek soms in gevecht met de inge wikkelde pianobewerking van de orkestmuziek. Na een wel gemeend applaus volgde nog een toegift. MONICA SCHIKS UTRECHT (GPD/ANP) - De door Fons Rademakers geregisseerde film 'De Aanslag' heeft een Oscar nominatie gekregen, zo is gisteren bekend gemaakt in Los Angeles De film. die een week geleden al werd bekroond met een Golden Globe, is daarmee terecht geko men in de groep van laatste vijf kandidaten voor de Oscar voor de beste, niet-Engels gesproken film van het jaar. De definitieve beslis sing valt 30 maart. Het is 15 jaar geleden dat een Ne derlandse speelfilm een Oscar-no minatie wist te halen, dat was toen 'Turks Fruit', van Paul Verhoeven. Fons Rademakers zelf heeft al een keer eerder een nominatie gehaald. 25 jaar geleden met 'Dorp aan de Rivier'. In de finale ging de Oscar toen naar 'Orfeu Negro'. In andere categoneen behaalde Nederlanders wel successen. Zo werd in 1958 aan de documentaire „Glas" van Bert Haanstra een Os car toegekend en vorig jaar was dit het geval met de animatiefilm An na en Bella van de in ons land wo nende en werkende Deen Bjorg Ring. De Aanslag, naar de gelijknami ge roman van Harry Mulisch, werd tien dagen geleden al bekroond met de Golden Globe van de de buitenlandse perslub van Holly wood, na de Oscar de voornaamste prijs op film- en televisiegebied in Amerika. Hoe de 4 300 leden van de filmacademie zullen hebben ge stemd voor de verdeling van de Os cars wordt 30 maart bekend. De speelfilm ging 6 februari vo rig jaar in premiere. Hij trok en trekt nog veel belangstelling. ^In middels is de film ook op videocas sette uitgekomen. Het boek van Mulisch is eveneens een succes: er werden al meer dan 350.000 exem plaren van in het Nederlands ver kocht en inmiddels zijn er ook uit gaven van verschenen in andere ta len. De andere vier buitenlandse films die werden genomineerd zijn: 'Betty Blue' (van de Fransman Jean-Jacques Beineix), 'The Decli ne of the American Empire' (van de Canadees Denvs Arcand), het uit Tsjechoslowakije afkomstige 'My Sweet Village' (Van Jiri Mcn- zel, die 20 jaar geleden al een Oscar won voor Closely Watching Trains') en '38'. een Oostenrijkse produktie. 'De Aanslag' is voor de eindronde nu verlost van eerder als kansrijk beschouwde films zoals 'The Sacrifice' (van Tarkovsky), Manner' (van Dons Dome), 'Gin ger and Fred' (van Fellini) en 'Otel- lo' (van Zeffirelli). De Italianen ver dwenen overigens van het toneel, doordat hun producenten het niet eens konden worden over een ge zamenlijke kandidaat. Regisseur Fons Rademakers, die op dit mo mi bijwoont, deelde vanmorgen telefonisch r met de nominatie van 'De Aanslag' UTRECHT (ANP) - De zevende Nacht van de Poezie wordt van 21 op 22 maart gehouden in Muziek centrum Vredenburg in Utrecht. Anneke van Dijk tekent voor de sa menstelling in overleg met de pre sentatoren Ed Leeflang en Piet Pi- ryns. De manifestatie omvat het optreden van meer dan twintig dichters, tussenspelen van andere artiesten, een uitgeversmarkt, het lanceren van de Speciale Nacht bundel en het Belgisch-Neder lands Culinair Akkoord. Op het podium verschijnen on der andere de dichters: Robert An ker, Benno Barnard, Jan Boer stoel, Hugo Claus, Tom van Deel, Johnny van Doorn, Charles Ducal. Jan G. El burg. Hans Faverey, Dick Hillenius, Frank Koenegracht. Tom Lanoye, Marcel van Maele, Sipko Melissen, Docschka Meij smg, Astrid Roemer, Nico Scheep maker, Annie M G. Schmidt, Nico Slothouwer, Eric Spinoy, Elly de Waard. Rogi Wieg en Ad Zuiderent.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23