KNVB verslikt zich in Peper 'Het is hier toch geen dierentuin?' 'Het is er te geestdodend' **«238» Robert Millar ergert zich aan de me die Van der Duim gaat vooruit Zware straf ijshockeyers Geen ruimte voor vrouwen bij de UEFA Cordier dreigt Mechelen uit competitie te halen Concurrentie uit kritiek opThialf Tennisprofs welkom op Spelen Albertville nu al in problemen DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 PAGINA 17 ZEIST (GPD) - Jo van Marle zal zich voortaan wel twee keer beden ken voordat hij ons land opnieuw kandidaat stelt voor de organisatie van een Europa-Cupfinale. „We hebben aan geloofwaardigheid be hoorlijk ingeboet", meent de voor zitter van de KNVB, nadat de Eu ropese voetbalunie vorige week Amsterdam passeerde voor de eindstrijd van het Europa-Cuptoer nooi voor bekerwinnaars. De UEFA had het Olympisch Stadion aanvankelijk aangewezen voor de finale op 13 mei, maar ver langde vervolgens een alternatief omdat Ajax nog kans maakt om tot de laatste twee door te dringen. Sinds een aantal jaren zegt een reglement van de UEFA dat de eindstrijd niet mag worden ver speeld in de plaats waar een van de finalisten vandaan komt. Omdat de stadions van PSV en FC Utrecht niet voldoen aan de eis van de UEFA om plaats te bieden aan minimaal 40.000 toeschouwers, koos de bond voor de Rotterdamse Kuip. Maar burgemeester Peper van de Maasstad wilde daar niets van weten. Peper had enkele maanden eerder al uitgeroepen dat er dit seizoen een taboe rust op het organiseren van Europese beker wedstrijden in zijn stad. De UEFA ontnam daarop Nederland het ver worven recht en koos voor het Olympisch Stadion van Athene. „Wij betreuren het ten zeerste dat Peper zijn poot stijf houdt", vertelde Van Marle gistermiddag tijdens een persconferentie in het Zeister sportcentrum, waar deze week het tweede UEFA-congres voor jeugdvoetbal is gehouden. Met aan zijn rechterschouder UE- FA-president Jacques Georges liet de bondsvoorzitter zich ontvallen dat „door Pepers vasthoudendheid de KNVB vier ton door de neus is geboord". „Bovendien", vindt Van Marle, zelf lid van het UEFA-bestuur, „was de organisatie van deze finale een uitgelezen kans om het voetbal bij de jeugd te propageren. En mocht Ajax het eindstation halen, dan zou dat ook voor Rotterdam een enorme promotie hebben bete kend. Zo'n wedstrijd wordt in heel Europa, zelfs ook nog in een deel daarbuiten, op de televisie uitge zonden". LLORET DE MAR (GPD) - Profwielrenners hebben op publicitair gebied een traditie. Onder alle omstandigheden zijn ze bereid hun commentaar te geven. Of ze nu onder de douche staan na een zware bergetappe, juist hun vork in een dampende aardappel heb ben geprikt om die naar binnen te werken, of met een zware griep onder de dekens liggen na ontgoocheld de strijd te hebben gestaakt. Want het merk eist meer van een renner dan dat hij alleen sandwichman is met reclame op borst, rug, schouders en bovenbenen. Zeker als er camera's in de buurt zijn hoort hij open te staan voor eventuele belangstel lenden. f Vegetariër Robert Millar is een buitenbeentje in het wielerpeloton. "Af !ti toe heb ik het gevoel dat ik een aap ben". (archieffoto) De Schot Robert Millar (28) heeft daar heel andere ideeën over. Hij ergert zich eraan als de media wat al te opdringerig zijn. Zoals tijdens het trainingskamp in Lloret de Mar, waar een cameraploeg van de Belgische televisie de eetgewoon ten van de vegetariër uit de Pana- sonic-ploeg van Peter Post wilde vastleggen. Terwijl de lens tot een halve meter van zijn smalle gezicht naderde, legde hij demonstratief zijn vork naast zijn bord spaghetti en weigerde verder te eten. „Het is toch geen dierentuin", zei hij kor zelig. „Af en toe heb ik het gevoel dat ik een aap ben". En hij zette zijn slierterige maaltijd pas voort toen het gezelschap beteuterd was afgedropen. Het is typerend voor Millar en zijn gedrag staat dikwijls haaks op het gangbare in de wielersport. Het geldt ook voor zijn omgang met supporters. Het liefst, lijkt het wel, zou hij volstrekt anoniem blijven. Direct na de wedstrijd onopge merkt het hotel binnensluipen en door niemand gestoord worden. Maar soms wordt hij toch herkend, aangesproken en weet hij geen raad met de situatie. Met een com- mando-achtig ja of nee, probeert hij dan de belangstellenden te ont vluchten. „Natuurlijk zie ik de te leurstelling op hun gezicht ook, GRONINGEN (ANP) - Hilbert van der Duim, die vorige week vrijdag bij een frontale auto-botsing ern stig gewond raakt, gaat vooruit. De toestand van de schaatsenrijder, die in het Academisch Ziekenhuis van Groningen wordt verpleegd, is stabiel. Van der Duim wordt nog beademd omdat bij het ongeval een long werd gekneusd. De ver wachting is dat de beademing bin nen enkele dagen kan worden ge staakt. Hilbert van der Duim is goed bij kennis. Zijn toestand is stabiel en vertoont een positieve ontwikkeling. Een persbericht van het acade misch ziekenhuis meldt ook dat re kening moet worden gehouden met verdere operatieve behande lingen. WENEN (SID) - De strafcommissie van de Internationale IJshockey Federatie (IIHF) heeft de trainers en de spelers van de jeugdteams van Canada en de Sowjet-Unie langdurige schorsingen opgelegd. Dat werd woensdag besloten tij dens een vergadering in Wenen. Tijdens de wereldtitelstrijd voor junioren, begin januari in Tsjecho- Slowakije met Finland als win naar, ontaardde de wedstrijd tus sen beide landen in een twintig mi nuten durende vechtpartij. Beide teams werden gediskwalificeerd. De inmiddels ontslagen Sowjet- coaches Vladimir Vasiljev en Va lentin Goerejev en hun Canadese collegas Bert Templeton en Pat Burns zijn tot 31 december 1989 ge schorst voor internationale wed strijden. De ijshockeyers van beide jeugdteams, in totaal 38, mogen tot 1 juli volgend jaar geen internatio nale wedstrijden sp'elen. Zaalvoetbalteam in halve finale LA CORUNA (ANP) - Het Neder lands zaalvoetbalteam heeft giste ren in La Coruna (Spanje) zijn der de triomf behaald bij het tweede FIFA-toernooi. Italië werd met 4-1 verslagen. Voor Oranje scoorden Faber, Van Leeuwen, Foree en Artz. Nederland eindigde door die overwinning als eerste in de groep en bereikte de kruisfinales. Daarin is België de tegenstander. Spanje ontmoet Brazilië. Uitslagen: Nederland - Italië 4-1 derland: Faber, Van Leeuw Staten 4-3. Stand groep A: 1. Nederland 3-6,2. Brazilië 3-4, 3. Hongarije 3-2, 4. Italië 3-0. ZEIST (ANP) - De UEFA heeft bij de opzet van zijn Europese kam pioenschappen voor jeugdploegen geen rekening gehouden met het gegeven, dat ook vrouwen en meis jes voetballen. Het vierdaagse con gres in Zeist, waarbij alle 34 aange sloten landen aanwezig waren, sprak slechts over competities voor jeugdige voetballers. Voorzit ter Jacques Georges van de Euro pese Voetbal Unie verklaarde dit met de verwijzing naar het gege ven dat vrouwenvoetbal slechts in een beperkt aantal landen populair is en dat de publieke belangstel ling over het algemeen minimaal De vergadering in Zeist, de twee de in de geschiedenis van de UE- -FA want de deskundigen van het jeugdvoetbal vergaderden acht jaar geleden voor de eerste keer over dit onderwerp, neemt geen beslissingen. Uit de discussies ko men slechts adviezen voort voor het bestuur. Een van die adviezen was het tijdstip van de finaleronde voor het Europese kampioenschap voor spelers tot achttien jaar, te herbver- wegen. De twee-jaarlijkse eindron de in de herfst werd over het alge meen weinig gelukkig geacht, om dat veel clubs de spelers al als vas te kracht gebruiken en vaak niet geneigd zijn die af te staan voor een toernooi. Over het algemeen waren de aan wezigen zeer ingenomen met het jaarlijks vaststellen van het toer nooi voor B-junioren (tot zestien jaar), dat in deze vorm op de kalen der gehandhaafd blijft. De bijeen komst achtte het op medische gronden wenselijk de rustperiode tussen halve eindstrijd en finale van één op twee dagen te brengen. Beide toernooien zullen als kwa lificatietoernooien voor de wereld kampioenschappen in dezelfde leeftijdscategorie blijven fungeren. Enige kritiek was er op de indeling van Israël bij Europa in de groep van de B-junioren, omdat daardoor de mogelijkheid zou kunnen ont staan dat Europa in het eindtoer- nooi van de FIFA slechts door twee landen vertegenwoordigd zou kunnen zijn. Het Nederlandse probleem van een vermindering van het aantal jeugdleden blijkt internationaal. Zowel UEFA-voorzitter Jacques Georges als de voorzitter van de jeugdcommissie Günter Schneider stelde, dat het verlies van boven zestienjarigen over het hele conti nent optreedt, zowel in Oost- als in West-Europa. Georges: „Dat ver lies is één van de zaken, waarmee wij ons bezig zullen moeten hou den. Het heeft duidelijk zijn oor zaak in het veranderde patroon van vrije-tijdsbesteding. Maar de be langstelling voor voetbal is niet verminderd, want de ledenaantal len in de jongere categorieën ne men niet af." MECHELEN (ANP) - Voorzitter John Cordier van de Belgische eersteklasser KV Mechelen heeft gisteren gedreigd zijn elftal uit de voetbalcompetitie terug te trekken, indien Club Brugge als nog zijn zin krijgt. Brugge wil de met 0-1 verloren competitiewedstrrijd tegen Mechelen laten overspelen. Het bestuur heeft gisteren bij de Belgische voetbalbond (KBVB) een klacht ingediend tegen scheidsrechter Alex Ponnet. Die stuurde Brugge-speler Peter Crève zaterdagavond vijf minuten voor tijd naar de kleedkamer tijdens het duel met Mechelen. Ponnet wekte daarbij de indruk, dat hij Crève diens tweede gele kaart gaf. Later bleek, dat Crève nog geen waarschuwing had gekregen. Ponnet heeft verklaard, dat hij Crève meteen de rode kaart heeft gegeven. Brugge, dat in de eerste klasse van België van de met Mechelen gedeelde tweede naar de vierde plaats zakte, neemt hiermee echter geen genoegen. Cordier deelde op voor hand mee er niet aan te denken de wedstrijd over te spelen: „Daaraan weiger ik mee te werken. Ik ben zeer verbaasd over de actie van Brugge. Over de beslissing van Ponnet valt niet te discussiëren. Het is onzin het duel ongeldig te verklaren. Ik ben zelfs bereid onze club uit de competitie te halen als het zo ver komt. Eventueel financieel voordeel van een vol stadion bij een nieuwe wedstrijd interesseert mij niet". HEERENVEEN (GPD) - Het eerste 'overdekte' wereld kampioenschap schaatsen wordt niet alleen in Heeren veen zelf met de nodige spanning tegemoet gezien. Ook vanuit de directiekamers van de overige negen kunstijsba nen in Nederland wordt het evenement met argusogen ge volgd. De andere 400-meter-banen lijken in deze dagen haast niet meer te bestaan, nu de Friese noviteit vrij wel alle publiciteit opslokt. Het is dan ook niet meer dan logisch, dat vanuit Groningen, Assen, Utrecht, Alkmaar, Haarlem, Den Haag, Eindhoven, Amsterdam en Deven ter met veel scepsis richting Hee renveen wordt gekeken. Thialf-directeur Jaap van der Zwan heeft nog eens extra zout in de wonden van de concurrentie ge strooid door te verklaren, dat in de toekomst alle grote toernooien in zijn indoor-hal gehouden worden. „In Trondheim en West-Allis heeft men kunnen zien, wat voor een ne gatieve invloed het weer op een toernooi kan hebben. De KNSB kan het op dit moment nog niet maken om de grote titeltoernooien naar Heerenveen te halen, omdat ze met alle gewesten heeft te ma ken, maar dat zal in de toekomst veranderen. Dan zal het gezond verstand het winnen van de emo tie", aldus Van der Zwan. De ande re ijsbaandirecties dienen hem van repliek. ALKMAAR (bedrijfsleider Vee nis): „Van der Zwan blaast nogal hoog van de toren. Ik vind het bo vendien niet van collegialiteit ge tuigen. Het bevreemdt me, dat Heerenveen dit seizoen al een stuk of vier/vijf marathons heeft mogen organiseren. De afspraak is, dat er per ijsbaan niet meer dan twee worden gehouden. Het is zo krom als een hoepel. Er is sprake van eenrichtingsverkeer naar Heeren veen. Dat heeft alles te maken met de samenstelling van directie en raad van commissarissen. Ze heb ben Gijs van Aardenne binnenge haald als commissaris, terwijl Wim Comello in de directie zit. Dat zijn invloedrijke figuren. Comello is oud-directeur van de KNSB. Hij neemt dus heel wat contacten mee, ook internationaal". DEVENTER (directeur Schnei der): „Van der Zwan is te voorbarig met zijn uitspraken. Ik wil eerst het komende weekeinde wel eens afwachten. Tot nog toe heeft Hee renveen alleen veel toeschouwers gehad bij evenementen van korte LAUSANNE (AFP) - Stefan Edberg en Boris Bec ker zijn welkom op de Olympische zomerspelen van 1988 in Seoel. Het bestuur van het Internatio naal Olympisch Comité heeft gisteren in Lausanne de aanbevelingen van de toelatingscommissie overgenomen. Het bestuursbesluit zal ter goedkeu ring worden voorgelegd aan de 92ste algemene IOC-zitting, van 6 tot 12 mei aanstaande in Istan- boel. In principe is elke tennisser welkom op de Spe len. Het doet er niet toe of hij/zij veel verdient of weinig, of hij/zij jong is of niet. Als hij/zij maar wordt aangewezen door de nationale tennisbond van zijn/haar land. Dat maakt de kans dat Ivan Lendl tot de 96 Olympische deelnemers, 64 mannen en 32 vrou wen, behoort aanzienlijk kleiner. De Tsjechoslo- waak is de laatste twee jaar niet voor zijn land (in de Davis Cup) uitgekomen en denkt erover Ameri- kaans staatsburger te worden. Het is echter niet ondenkbaar, dat de komende maanden of begin 1988 Lendl in het bezit zal wor den gesteld van het Amerikaans staatsburger schap. Dat zou de zaak compliceren. Noord-Korea heeft woensdag een op zijn verzoek geplande ontmoeting met het bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité, waarbij zijn stand punt over de zomerspelen van 1088 in Seoul zou worden toegelicht, uitgesteld. Noord-Korea heeft ermee gedreigd het initiatief te nemen tot een boycot van de spelen door het oostblok als het IOC niet bereid is Noord-Korea een groter aandeel te gunnen bij de organisatie van het evenement. duur. Tijdens de WK zitten de toe schouwers 4 a 5 uur op de tribune. Het kan best eens benauwd wor den in die hal. Als de KNSB de gro te toernooien toewijst aan Heeren veen, dan moeten de andere banen zich maar eens beraden. Nu stellen we voor weinig geld onze baan ter beschikking voor allerlei kleinere wedstrijden. Dat doen we dan in de toekomst misschien niet meer". DEN HAAG (directeur Kunz): „Ik hoop, dat de bond de toernooi en gelijkelijk verdeeld. Het is niet juist, als de rest alleen nog maar goed genoeg is voor wat kleinfere toernooien. We moeten dan nog maar eens zien, wat we doen. Vol gend jaar hebben wij het EK in Den Haag. Ik zie de bui al hangen als het onverhoopt slecht weer is". GRONINGEN (directeur Fek- kes): „Voor een gebeurtenis als het WK is Heerenveen prachtig. Maar iedereen wil zo'n evenement. Niet alleen voor de ijsbaan, maar voor de hele omgeving is het goed voor het image. Ik weet niet hoe de ISU denkt over de toewijzing in de toe komst. Heerenveen is voor ons al leen op uitzonderlijk slechte dagen een concurrent. In de afgelopen kerstperiode trokken-Groningers naar Friesland om er te schaatsen. Daarentegen is het op uitzonder lijk mooie dagen hier hartstikke druk. Er komen dan meer mensen, ook Friezen. Voor het eerst in de geschiedenis hebben we dit sei zoen 80 Friese abonnementhou ders; een stelletje fanaten, dat schaatsen een typische buiten sport vindt. Heerenveen heeft een mooie hal. Het heeft natuurlijk wel iets, als buiten de wind loeit en bin nen rustig geschaatst kan worden. Maar in een natuur-ijsperiode legt iedereen het loodje en Heerenveen nog eerder dan de rest. Dan moe ten ze extra stoken, omdat-anders de boel uit elkaar klapt". AMSTERDAM (directeur Pil): „Van marathonschaatsers heb ik gehoord, dat het een ramp is om in Heerenveen te rijden. Ook kern ploegleden hebben kritiek. Het is er te geestdodend. Ik snap niet hoe ze het financieel willen rondbreien in Heerenveen. Een bungalowpark moet voor de financiële basis zor gen, maar wie gaat er in vredes naam in een bungalow in Heeren veen zitten. Ze willen er ook an- derssoortige evenementen gaan or ganiseren, zoals popconcerten. Maar de regio is er te klein om daarmee een stadion te vullen. In onze hal hebben we ook wel eens popconcerten. Die zitten vol. Dat komt, omdat rÜensen van heinde en ver komen om er een dagje Am sterdam aan vast te koppelen. Dat zie ik nog niet gebeuren in Heeren veen. Ik wens ze het allerbeste in Heerenveen, maar ik vrees het erg- - ste". EINDHOVEN (directeur De Wringer): „Wij staan positief tegen over de indoor-hal, hoewel we ons ook afvragen, hoe ze een en ander denken exploitabel te maken. Hee renveen is voor ons geen concur rent. Het is voor het publiek het mooiste als er een EK of WK is met snelle tijden. De kans daarop in Nederland is het grootst in Heeren veen. Als ze bij ons twee seconden langzamer gaan op de 500 meter, is het niet moeilijk, voor welke baan ze kiezen. Wij hebben daar vrede mee, want wij zijn er in de eerste plaats voor de recreatie". maar het feit dat ik beroepswiel renner ben verandert niets aan mijn persoonlijkheid. De één is uit bundig en spraakzaam, de ander in zichzelf gekeerd. Introvert, zoals ik". De gems uit de equipe van Post heeft met zijn afwerende houding een pantser ontwikkeld dat inder daad menigeen op een voor hem veilige afstand houdt. Ook verslag gevers staan niet echt in de rij, want als er ook maar één vraag in Roberts verkeerde keelgat schiet, verschrompelt zijn vocabulaire tot de woorden „yes" en „no". Hoe dat komt? „Ik merk het al aan de manier waarop ze me benaderen. Dan voel ik al of ze serieus zijn. Meestal wil len ze alleen weten hoeveel ik ver dien, wat ik denk over dopingge- bruik en of het waar is dat ik vroe ger marihuana heb gerookt. Dan hoeft het voor mij al niet meer. Misschien is dat een prima-donna houding, maar zo ben ik nu een maal. Ik wil praten over dingen die relevant zijn voor mijn loopbaan, mijn seizoen. Maar ik vraag me wel eens af wie daar in is geïnteres seerd. Kranten zal ik dan ook niet lezen. Die staan vol geruchten en gekleurde berichten. Hoe ik dat weet? Ze vertellen me natuurlijk wel wat er zoal geschreven wordt". De topsporter is volgens hem dus geen bezit van het publiek. „Ik ben gelukkig als profwielrenner en als ik met mijn prestaties anderen happy kan maken, is me dat goed. Maar naar populariteit streven doe ik niet. Het enige waar ik voor moet oppassen is om niet impopu lair te worden", zegt hij, terwijl er een mysterieuze glimlach om zijn lippen speelt. „Alleen zie ik er de zin niet van in om dingen te doen die ik niet wil. Wat ik doe is name lijk helemaal niet zo speciaal". Een bescheiden opstelling van de renner die vorig jaar dè troef kaart van Peter Post was in de gro te ronden. Een kaart die tot twee maal toe volledig overspeeld werd. In de Ronde van Spanje door een Spaanse combine, die Alvarino Pi no aan de eindzege hielp, en in de Tour de France door de krachtsex plosie van Bernard Hinault en Greg Lemond. Vooral de kordate manier waarop Hinaqlt in de aan loop naar de bergen de echte klim mers al afmatte, kwam hem duur te staan. Millar moest ziek de strijd staken. „Ik was doodmoe en daar door beri je vatbaarder voor een vi- Kopmanschap Zijn seizoen is gericht op de maanden mei en juli, wanneer zijn grote ronden op het programma staan; al heeft hij dit jaar een on dergeschikte rol in het team gekre gen, achter de Australiër Phil An derson, die bij Post het absolute kopmanschap heeft geëist en ge kregen. Millar zegt er niet zwaar aan te tillen. Vragen die de sugges tie ademen dat hij er diep in zijn hart anders over denkt, houden, zo laat hij bij voorbaat weten, de drei ging in dat hij' overschakelt naar superkorte antwoorden. „Ik hou er niet van als geprobeerd wordt mensen van onze ploeg tegen el kaar uit te spelen", zegt hij indrin gend. Toch blijft het een feit dat hij vanuit een andere positie moet gaan opereren. Het kopmanschap van Anderson heeft zelfs tot gevolg gehad dat Post Millar geen kans op revanche gaf in de Ronde van Spanje (waarin hij twee kaar achtereen tweede werd), maar de Giro d'Italia op het programma zet te. „Met Anderson als kopman daar krijg ik misschien juist wel een betere kans omdat ze meer op hem zullen letten dan op mij. Ik ga niet met tegenzin naar Italië. Het is mijn werk en als Post zeg dat ik daar moet starten, heb ik maar te gaan. Bovendien heeft hij meer er varing dan ik, dus hij weet best wat hij doet". GENEVE (SID) - Nauwelijks vier maanden nadat de Olympische Winterspelen van 1992 aan Albert ville zijn toegewezen, is de Franse Alpen-stad al in ernstige problemen. Door de waardevermindering van de dollar en de momenteel magere Amerikaan se belangstelling voor de skisport is het huishoud boekje van Albertville danig in de war geraakt. „Nu al bestaat een tekort op de begroting van 25 pro cent en waarschijnlijk wordt dat zelfs 40 procent", verklaarde Michel Barnier, de interim-voorzitter van het organisatiecomité na het vertrek van Jean- Claude Killy. Het plotselinge afscheid van oud-Olympisch kampioen Killy komt door het begrotingstekort ook in een ander daglicht te staan. Voor de uitzen drechten van de Winterspelen van Calgary volgend jaar heeft een Amerikaanse maatschappij 309 mil joen dollar betaald. Albertville houdt er rekening mee, dat door de koersval van de Amerikaanse munt een miljard Franse frank (ongeveer 325 mil joen gulden) minder zal binnenkomen dan was be groot. De burgemeesters van de 42 gemeenten in de So- voy, het district waar de Spelen worden gehouden, hebben nog wel een dringend beroep gedaan op Killy weer zitting te nemen in het organisatiecomi té. Killy heeft gisteren ondanks de bemiddelingspo ging laten weten niet meer beschikbaar te zijn voor een post als chef van het organisatiecomité.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17