Camping aan Aarkanaal Regelmatige controle beperkt schade 'Meer aandacht richten op dagjesmensen Keukenhof FÜHaETi Alphense ondernemers slaan handen ineen Omzet Flora kwart minder Alphense eist Bloementuin op 27 maart weer open Avantgarde op Monumentenwacht Zuid-Holland stelt derde inspectieteam in PAGINA 16 :LE»DSCH 'Jt DAGBLAD- DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - Enige Alphense ondernemers hebben jich opgeworpen voor het runnen van de nieuwe gezinscamping aan de Westkanaalweg in Alphen. Een dezer dagen wordt naar verwach ting een voorlopig koopcontract getekend voor het acht hectare grote kampeerterrein. De namen van de betrokken za kenlieden worden pas na afron ding van het overleg en onderteke ning van de overeenkomst vrijge geven. "We willen niemand van te voren afschrikken", aldus J.J. de Back, adjunct-directeur van de dienst openbare werken. Hij bena drukt dat de onderhandelingen in een beslissend stadium zijn: "Het zou vreselijk zijn wa nog iemand afhaakt". Overigens duurt het nog ten min Groene gordel Het betreffende terrein ligt ten er als- noorden van de Zegerbaan, een randweg om Alphen. Dit jaar wordt begonnen het gebied voor ste een half jaar voordat met de de recreatie in te richten. De groe- aanleg van de camping kan den begonnen. Allereerst moet de gemeenteraad instemmen met de verkoop van de grond. De wijzi- onder meer een kademuur ging van het bestemmingsplan, het meter afmeersteigers is nu agrarisch gebied, neemt even eens enkele magnden in beslag. Bezwaarschriften tegen de cam ping kunnen de procedure rekken. ne gordel grenst aan het Aarka naal, waar diverse voorzieningen de watersport zijn gekomen, terrecreanten. De golfclub Zeegersloot krijgt i: het totaal veertig hectare grote ge RIJNSBURG - De omzet van bloemenveiling Flora is in de afgelopen maand aanzienlijk lager geweest dan in januari van het vorige jaar. In 1986 werd er in de eerste maand van dat jaar voor ruim 37 miljoen gulden aan bloemen omgezet. Dit jaar was dit in dezelfde pe riode ruim negen miljoen gul den minder. Niet alleen de omzet in geld liep terug, ook de aanvoer van bloemen was bijna acht pro- cent lager dan in dezelfde maand een jaar eerder. De be langrijkste oorzaak van de om zetdaling is volgens een woord voerder van de veiling de stren ge winter in januari geweest. "Inmiddels zijn we aan een in haalmanoeuvre begonnen en wordt er weer een goede prijs voor de bloemen betaald". "Bij ons wordt wel gezegd dat 'het weer je koopman is'. Dat bleek wel tijdens de vorst periode. Er waren handelaren die in Duitsland bloemen aan de man brengen slechts met een half gevulde vrachtwagen naar de oosterburen gingen. Nu gaat dit allemaal weer een stuk beter en worden er ook weer goede prijzen voor de bloemen betaald", aldus de woordvoer- bied ruimte voor een - besloten - golfbaan. Na deze uitbreiding kun nen in Alphen internationale golf- wedstrijden worden gespeeld. De vereniging heeft aan de andere kant van de Zegerbaan reeds een groot openbaar golfterrein aange legd, deels gelegen op de voormali ge vuilstortplaats. Een andere gebruiker van de grond ten noorden van de Zeger baan is de Nederlandse Caravan Club (NCC), die er een kampeerter rein van drie hectare inricht voor leden. De werkzaamheden aan de NCC-camping beginnen in het voorjaar. De NCC heeft 3800 leden en wie straks een plaatsje wil heb ben op het Alphense terrein zal eerst lid moeten worden. De recreatieve bestemming voor dit gebied aan het Aarkanaal is mo gelijk geworden na het vertrek van veehouder C.J. Verduyn naar Zuidelijk Flevoland. Behalve de grond heeft de gemeente Alphen ook alle opstallen gekocht: twee boerderijen, een woonhuis, lood sen en schuren. De kosten bedroe gen voor de gemeente slechts 2,1 miljoen gulden. De gebouwen wor den behouden en kunnen dienen als clubgebouw, kantine en opslag ruimte. De nieuwe camping aan de Westkanaalweg wordt niet direct in z'n geheel aangelegd. De geïnte resseerde groep Alphense onder nemers wil eerst op de helft van de acht hectare met de camping be ginnen. Als de camping een succes wordt, kan het volledige terrein worden benut. Sanders in geding i der Groen probeert de bollen de grond uit te kijken. Hij LISSE - "Eerst maar eens het re sultaat afwachten van het werk dat we de afgelopen maanden hebben verricht. We blijven natuurlijk erg afhankelijk van het weer. Wordt het een koud voorjaar, dan blijven er zeker bezoekers weg". Cees van der Groen, de nieuwe publiciteits- man van De Keukenhof in Lisse, is een voorzichtig mens, zo blijkt uit een voorzichtig mens, zo blijkt uit Ck IJ Tf 11 H TPT1 zÜn antwoord op de vraag wat hij d-ULCUI ÖI CI_a11LC11 ,FO„„0„Kt het nieuwe Keuken verwacht hofseizoen. Van der Groen is sinds vorig jaar november in dienst van de bloe mentuin. Hij is de opvolger van Koos van Rijnen, die met ziekte verlof is gegaan. Tot voor zijn komst naar de bollenstreek was Van der Groen directeur van de VW in Winterswijk. De bloemententoonstelling in De Keukenhof wordt dit jaar voor de 38ste keer gehouden. Vrijdag 27 maart wordt de tuin voor het pu bliek geopend. Een dag eerder is de officiële opening. Wie dit jaar de HOOGMADE - Na bijna elf jaar met potlood en pa- wordt ■ze week voortaan met behulp pier gewerkt te hebben, kan de Hoogmadese PTT-ster C.M. van Zeist voortaan haar klanten via de computer helpen aan het loket. Ze heeft een dagje opleiding geno ten, hoe met de apparatuur om te gaan. Vandaag en morgen krijgt ze nog begeleiding, maar daarna moet gezet op betalingsstukken, nu krijgen"de klanten ze het zelf verder uitvogelen. "Ja, het wordt wel even computerprintje, wennen voor me", zegt beeldscherm gedaan. De klanten zullen weinig merken van de nieuwe werkwijze. "Al zullen £e wel opkijken van alle appara ten", verwacht Van Zeist. Werd vroeger een stempel Het afwikkelen van alle geldhandelingen in de post kantoren en -agentschappen in onder andere Leiden, Leiderdorp. Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude De PTT heeft besloten tot automatisering van een aantal loketdiensten, omdat de hoeveelheid werk is uitgebreid. De gegevens worden naar verwachting nu veel sneller verwerkt. Er wordt gedacht aan aanslui ting van het postale computernetwerk op dat van an dere, zoals de Postbank. (Toto Nanno Bloupotl DEN HAAG/ALPHEN - De Al phense G. de Reuver heeft gisteren in een kort geding de auteursrech ten opgeeist van een vignet en tek sten die het cosmeticabedrijf Avantgarde van haar gebruikt. Avantgarde is een onderneming die een nauwe samenwerking heeft met de Koninklijke Zeep-, Eau de cologne- en Parfumeriefa- briek Sanders in Leiden. Een van de drie directeuren van Sanders verdedigde de belangen van Avantgarde. De samenwerking tussen De Reuver en het bedrijf is al enige tijd beëindigd, maar Avantgarde maakt nog wel gebruik van teksten en van het door de Alphense be dachte vignet, een hartje met een A LISSE - Een inwoner van Lisse er in. De advocaat van Avantgarde heeft gistermiddag bijna zijn lin- bestreed de bewering van de Al- kerduim eraf- gezaagd met een phense. Het beeldmerk is door een elektrische cirkelzaag. Het ongeval freelancer gemaakt en de teksten gebeurde in zijn woning aan de zouden ook door anderen zijn ge- Heereweg. De politie heeft de man schreven. direct naar het Academisch Zie-' Mr. Portheine, de vice-president kenhuis in Leiden gebracht. De po- van de rechtbank in Den Haag, litiewoordvoerder wist niet of het doet volgende week woensdag uit- gelukt is de duim weer aan de hand spraak. - vast te zetten. Doe-het-zelver zaagt in duim opening voor haar of zijn rekening je aandacht besteden, anders loopt neemt is nog niet bekend. "Daar het op een gegeven moment weer zijn we nog niet helemaal uit", zo terug. En dat is zeker niet de be houdt de nieuwe publiciteitsman doeling", van De Keukenhof de boot af. Van der Groen heeft de afgelo- De eerste maanden zijn Van der pen maanden hard gewerkt bij zijn Groen niet tegengevallen. Hoewel nieuwe werkgever. In die periode hij geen 'groene vingers' heeft, heeft hij onder meer bezoeken ge- heeft hij dat bij zijn promotiewerk bracht aan touroperators in Duits- voor De Keukenhof niet als een ge land en België. "De oosterburen mis ervaren. "Die kennis steek ik zijn de beste klanten van de bloe- wel op in de komende jaren. Mijn mentuin, maar ook de Belgen krij- vak is het verkopen van het toeris- gen steeds- meer belangstelling tisch produkt voor De Keukenhof zo is me duide lijk geworden", aldus Van der Groen. Vooral het zogenaamde dagtoe- risme is volgens Van der Groen veel intensiever bewerkt dan in de afgelopen jaren het geval is ge weest. "We staan bij voorbeeld bij veel Duitse touroperators in de reisgidsen voor eendaagse tripjes. Ik heb daar veel verwachtingen van. Maar nogmaals, het weer zal bepalen wat het uiteindelijke re sultaat is. We hebben echter een voordeel: Pasen valt dit jaar erg laat en dan is de kans op mooi weer groter. En mooi weer met Pasen betekent een massaal bezoek aan De Keukenhof', weet Van der Groen uit de bezoekersaantallen van de voorgaande jaren. Bij gebrek aan tijd is dit jaar min der aandacht besteed aan het be werken van de Franse markt'. Het bezoek uit dat land aan De Keu kenhof neemt de laatste jaren toe. Ook veel Engelsen, die met vakan tie in Frankrijk zijn, boeken voor een tripje naar Lisse. "Volgend jaar hoop ik daar wat meer tijd voor te kunnen uittrekken. Want ook aan de markten waar groei in zit, moet i dan is De Keu- Het is Van der Groen wel duide lijk dat er een groot verschil is met zijn vorige werkkring. "Als VW kun je geen direct resultaat zien van het promotiewerk. En dat is nu wel duidelijk het geval. Als eind mei na zes weken de boeken wor den gesloten, weten we precies of we het goed of slecht hebben ge daan. En dat is wel plezierig. Dan kun je wat de plannen voor het vol gend jaar betreft, direct inspelen op wat fout is gelopen". DONDERDAG Leiden SSR - Högewoerd 108, avond over de vrijmetselarij, 20 uur. Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- STREEK - "Voor dit vak bestaat geen opleiding. Je moet iets van restauratiewerkzaamheden we ten, door bij voorbeeld werk zaam te zijn geweest in de bouw. Ook moet je er niet voor terug schrikken een kerktoren te be klimmen", vertelt J.G. Bokho ven, monumentenwachter in dienst bij de stichting Monumen tenwacht Zuid-Holland. Deze stichting krijgt morgen de be schikking over een nieuw depot in Gouda. Tevens wordt dan de derde ploeg monumentenwach ters officieel geïnstalleerd, die sinds januari de monumenten in het meest zuidelijke deel van de provincie inspecteert. door Pien Heuts De Stichting Monumenten wacht Nederland werd in 1973 in het leven geroepen om het rijke bezit aan historisch belangrijke monumenten in ons land zo goed mogelijk te behouden. Dat ge beurt door een jaarlijkse inspec tie van de monumenten waarvan de eigenaars abonnee zijn van de stichting. Sinds 1978 bestaat de stichting Monumentenwacht Zuid-Hol land. Twee teams, met elk twee inspecteurs en vanaf vrijdag dus drie teams, controleren jaarlijks kerken, torens, kastelen, huizen en andere gebouwen van de ze venhonderd aangesloten abon nees. Bij deze bouwkundige in spectie worden kleine gebreken aan de monumenten verholpen. De bus, waar elk team over be schikt, is voorzien van het nood zakelijke gereedschap. De Monu mentenwacht treedt echter niet op als onderhoudsbedrijf. De ei genaar van het geïnspecteerde gebouw krijgt een rapport waar uit hij kan opmaken m welke staat het gebouw verkeert en welke reparaties nodig zijn om het gebouw in goede staat te houden. Van Bokhoven en C. Hogen- doorn, beiden afkomstig uit de bouwwereld, beoefenen sinds vier jaar het beroep monumen tenwachter. Zij vormen samen het team dat verantwoordelijk is voor monumenten in de regio van Wassenaar tot Hillegom en Lisse. Ook de Rijnstreek vormt hun werkterrein. Op dit moment zijn ze bezig met de inspectie van de rooms- katholieke kerk in Woerden. Van Bokhoven: "Bij zo'n inspectie heb je een aantal vaste punten die je naloopt zoals het controle ren van het dak. Dit om te voor komen dat een lekkage als ge volg van een ontbrekende dak pan of iets dergelijks pas gecon stateerd wordt als het water in de kerk staat. De loodafdekking van torenspitsen wordt ook altijd ge controleerd. Ook letten we op het interieur van het gebouw". "Het inspecteren van grote ge bouwen. zoals kerken of kastelen is veel leuker dan de inspectie van een huis. Daar ben je binn- nen een half uur mee klaar, ter wijl we hier in Woerden zeker drie dagen bezig zijn. De meeste gebreken aan gebouwen treden op door ouderdom of door ge brek aan regelmatig onderhoud. Door middel van het rapport ge ven wij een neutraal advies. Het komt ook wel voor dat de eige naar van het betreffende gebouw geen reparaties laat verrichten om de doodeenvoudige reden dat deze te veel geld kosten. Meestal wordt er echter wel ge hoor gegeven aan ons advies vertelt Hogendoorn. Het werk van monumenten wachter is niet zonder risico's. Monumentenwachters Van Bokhoven en Hogendoorn. "Het inspecteren i ken en kastelen, is veel leuker dan de inspectie van een huis". i grote gebou "Het is altijd opletten geblazen. Als het regent of hard waait, moet je ook die toren of dat dak op. Gisteren heb ik de torenhaan nog geïnspecteerd. Het is een daarom een voorschrift dat we altijd met z'n tweeën de inspectie doen", vertelt Hogendoorn. Op de vraag of beide heren wel eens iets spannends hebben meege: maakt, moeten ze echter toch ontkennend antwoorden. Het streven is dat de monu menten drie maal in de twee jaar worden gecontroleerd. In de praktijk komt dat neer op een keer per jaar. "Het is wel fijn als je steeds op dezelfde plaats te rugkomt. Je weet de weg in de kerk en je kent de eventuele con structiefouten van het gebouw," vertelt Hogendoorn, terwijl hij voorgaat in het doolhof van gan gen en trappen dat leidt naar de uurwerkkast in de toren. In de negentiende eeuwse kerk in Woerden valt de schade mee. Door de regelmatige controle is de schade beperkt tot enkele kerkbanken en deuren die zijn aangevreten door houtworm. Verder zijn er wat scheuren in het plaveisel te zien. Volgens Ho gendoorn zitten die scheuren er soms al jaren en is het niet nodig dat er iets aan wordt gedaan. "Ze zijn veroorzaakt door de funde ring die is gaan werken. Wat ver velender kan zijn, zijn verroeste ijzeren structuren van de glas-in- lood-ramen. Als dit ijzer roest, zet het uit waardoor de muur rondom het venster wordt weg gedrukt". Duiven, meestal uit de koers geraakt en ziek, zijn volgens bei de monumentenwachters grote schadeveroorzakers. "De bees ten nestelen en broeden in de go ten of torens. Bij een plotselinge regenbui spoelen de nesten weg waardoor de afvoer, verstopt raakt en dit leidt weer tot lekka ges. Een van de maatregelen is de galmgaten met gaas af te slui ten", vertelt Van Bokhoven. Bonifatiuskerk Het komt bijna nooit voor dat een monument helemaal in orde is. Er is altijd wel iets aan de hand. Toch kan de jaarlijkse in spectie de schade aanzienlijk be perken. Ook in Alphen worden een aantal monumenten gere geld onderzocht. Onder meer de rooms-katholieke Sint Bonifa tiuskerk, de kerk van de her vormde gemeente Oudshoorn Ridderveld, boerderij de Bonte Paal aan de Rijn, molen de Een dracht en de Graskapel aan de Kapellenstraat. C. Breukel van de beheerscom missie van de ruim honderd jaar oude Sint Bonifatiuskerk is te vreden over Monumentenwacht. "Het is natuurlijk wel zo dat we veel meer kosten hebben sinds de kerk jaarlijks wordt gecontro leerd. Er is altijd wel iets en man kementen komen op deze ma nier eerder aan het licht. Het is natuurlijk heel goed als je er vroeg bij bent, maar wij hebben ons te houden aan de begroting en die laat niet altijd alle repara ties toe die het rapport aanbe veelt. Daarom geven we in die gevallen de prioriteit aan de ur gente mankementen", aldus Breukel. Hijmans, 20 i Schouwburg - 'De Huisbewaarder', met Kees Brusse. 20.15 uur. Kapelzaal K&O.- 'De tijd m de kunst', lezing i.k.v. cyclus met als thema 'Tijd'. 20.15 uur. r het onderwerp 'beschermde v LWH - Langegracht 65, soos, 21-1 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Passa ge tot India', 21.15 uur. 't Breehuys - Breestraat 19. spreekuur WDM, 19-22 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij 'De Buitengewonen', 20 Filmkring Leiderdorp. 20.30 Oegstgeest Jenaplanschool - Rembrandt van Rijn laan 36, avond over milieubewust leven in en om het huis' van PPR-actiecen- i Oegstgeest, 20 uur. sical 'The King an I', 19.30 l APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordl waargenomen van vr 6 tot vr 13 februari door: Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel. 762877. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 t terdag 13 Leiderdoro. Elisabeth Ziekenhuis dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. 071- BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10. tel. 071-130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10. tel. 071-120903. ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vrüd. 09-12 uur, tel 071-126844.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16