Omzet van Kringloopwinkel voldoende om kosten te dekken Streven naar 40.000 profielen van Nederlandse bedrijven in computer Juridische strijd over gebruik merkafbeelding door Sanders DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 LE I DSC H DAGBLAD rüUlüfi Nieuw initiatief in Rijnland NOORDWIJKERHOUT - De Ka mer van Koophandel in Rijnland heeft gistermiddag in Noordwij- kerhout het project 'leverancier- sprofielen' gelanceerd. De kern er van is dat van zoveel mogelijk pro- duktie- of handelsbedrijven een uitgebreide beschrijving wordt op gesteld, waarin naast de naam- en de adresgegevens alle produkten worden opgenomen die het bedrijf kan leveren. Die informatie - leve ranciersprofielen dus - worden in een computer gestopt. Volgens woordvoerders van de Kamer van Koophandel zullen vooral grote bedrijven en de over heid van het in de computer inge voerde bestand gebruik maken. Zij zullen hun inkopen met behulp van dit nieuwe systeem doen. Het gistermiddag gepresenteerde pro ject is een initiatief van de Kamer van Koophandel, Holland Trade System en NV Databank. Als het project een succes wordt, dan zal worden gewerkt aan een landelijke opzet van deze 'leveran ciersprofielen'. Gedacht wordt dat er op den duur met een bestand van 40.000 bedrijven zal worden gewerkt. Het gehele Nederlandse aanbod zal dan in kaart zijn ge bracht, menen de initiatiefnemers. Op landelijk niveau is nu al Hol land Trade System operationeel voor ruim 5000 expediteurs, waar onder het Rijnsburgse droogbloe- menbedrijf W. Hogewoning. Ver koopleider W. Hogewoning van dit bedrijf vertelde gistermiddag bij de presentatie van 'leverancier sprofielen' over de ervaringen van zijn bedrijf met Holland Trade Sys tem. Volgens dit systeem worden handelsaanvragen uit het buiten land via zogenaamde 'exportpro fielen' gekoppeld aan Nederlandse exporteurs. Het project 'leveran ciersprofielen' wordt op dezelfde manier opgezet voor de bedrijven die (alleen) in Nederland zaken doen. Rijnsburger Hogewoning zei gis teren dat zijn bedrijf een omzetstij ging van vier tot vijf procent op jaarbasis kent sinds gebruik wordt gemaakt van het Holland Trade System. Drie jaar geleden ging het droogbloemenbedrijf in zee met Holland Trade System. "En dat heeft mij geen windeieren gelegd", aldus Hogewoning. "Aanvakelijk waren wij niet zo happig om dit systeem te gaan ge bruiken. Je geeft belangrijke infor matie over je bedrijf immers niet zo graag prijs. We zijn dan ook let terlijk door de Kamer van Koop handel omgepraat", zo herinnert Hogewoning zich het begin van de samenwerking. "Maar het systeem werkt en is ook erg eenvoudig", zegt hij. Bij deelname vult de consulent een profielschets in van het bedrijf en de bestaande exportkanalen. "De betreffende deelnemer kan dan te vens zijn wens kenbaar maken". Hogewoning: "Deze informatie wordt opgeslagen in een computer en als er een aanvraag komt voor produkten of diensten binnen uw sector krijgt u dit aanvraagformu lier van de potentiële afnemer toe gestuurd. In een oogopslag is dui delijk om welke producten ei wordt gevraagd, wie de contactper soon is en in welke taal de corres pondentie kan worden gevoerd Ook eventuele wensen van de aan vrager zijn op het formulier meld". De Rijnsburgse handelaar is van mening dat er met behulp van dit systeem vlot kan worden gerea geerd op de aanvragen, die met een regelmaat van twee tot drie per week binnendruppelen. "In het seizoen is dit aantal natuurlijk veel hoger. Van het totaal aantal aan vragen is 22 procent goed voor een order. Dit was zelfs 35 procent, maar de concurrentie in Rijnsburg heeft inmiddels ook de voordelen van dit systeem ingezien", licht Hogewoning toe. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Edward Adrian zv. A.G. Bagnall en J.M. d'Arcy, Stijn Mari- nus Franciscus zv. H.L.P. Breepoel en M.W.C.A. Ooms, Ruud zv. R. Nijgh en J.G. Groenwold en D.C.J.M. Herijgers, Jessica dv. M.P. Groenhuis en G. Braam, Marcella Petronella dv. A.A.G. Mesker en S.J.P. Pureveen, Melissa dv. M. van Duijn, Andreas Theodorus Mark zv. T.A.M. de Rie en C. van den Berg, Mustapha zv. A. Oucharia en F. Zirar, Denise Johanna Geertruida dv. J.J.A.M. van den Berg en M.A.C. Franck, Wendy Johanna dv. W.Q.J. Schelvis en G.E. de Jong, Jordi zv. C. den Hoed en A.K. Wolswijk, Vincent zv. F. van der Voort en G.A.M. Bakker, Wendy dv. A. Guijt en W.C. van Houten, Patrick zv. J.C.M. Bakker en J.G.J. Bliek. Mark zv. J.W. de Koter en M.C.J. Verhoef, Michael Ber- nardus Matthijs zv. J. Snijder en M.C.C. Oudshoorn, Mandy dv. T.H. R'oodakker en C.J.J. Alers, Thijs zv. M. de Jong en Hania Akke, Menno Arnold Dolf zv. J.G.M. Schroder en C.J.R.M. Wentrup, Jimmy zv. J. de Graaf en A. J.M. Zwaan, Rob Johan Machiel zv. J.J. Coorens en H. de Koning, Liliane Denise dv. C. de Graaf en P.C. Sanders. Sandra dv. G.J.C. Kulk en A.A.M. van Vonderen, Tim Johannes Christiaan zv. J.T.H.J. van Beukering en M.J.A. Kluts, Michiel Gerard Maria zv. M.H. Coppes en J.C. Fischer, Belinda dv. A. Sekeris en C.A. Moen, Kimberly Elisabeth dv. J.C. De- nies en C.E.M. van der Zalm. Maria Adriana Elisabeth dv. P.M.M. Alkema de en M.G.J. Welsink. Dominique dv. J.H. van Loon en J.G.M. Hanno, Kilian zv. H.N.M. van Rijn en J.H. van Toorn. Johannes Petrus zv. P.F.M. Hoogen- boom en J. Schijff, Annette Jacoba dv. A.J. Kiela en C.M. Berveling, Victor Theodorus zv. R.C. van Dijk en A. Maas kant, Merdiko Santoso zv. Ariono Su- narto en Sri Rochjatun Teguh Santoso, Mitchell zv. A. Bekooij en B.C.M. Pie- ters. Paul zv. M.T. Versteeg en C. van Overleden: P.C.L. Beekink, geb. 11-6-1922 man, P. Kooreman, geb. 21-6-1913 man, M. van der Linden, geb. 12-10-1922 vrl. geh. gew. met A.P. Post, J.P.D. Schoevers, geb. 30-6-1891 vrl. geh. gew. met W.H. Taconis, M. van Oosten, geb. 11-3-1936 vrl. echtg. van C. Wervelman, T.J. Op stal, geb. 12-3-1920 man, W. van der Blij, geb. 27-9-1903 man, A. Soeprapto, geb. 25-2-1922 man, E.H. Bik. geb. 29-1-1901 vrl. geh. gew. met J. Koelewijn, F. de Roode, geb. 28-2-1900 vrl. geh. gew. met D. van der Reijden, S. Stokkel, geb. 20- 9-1898 man, M. Mieloo, geb. 1-8-1909 vrl. geh. gew. met S. Hoogstraten. P. van Riet, geb. 17-1-1920 man, W. Cliteur, geb. 13-7-1890 vrl. geh. gew. met W. de Mooij, J.M. Reeuwijk, geb. 14-2-1918 man, G.J. Reij, geb. 26-11-1905 vrl. A.R. Broekhof, geb. 15-2-1907 man, G.H. Schoorl, geb. 30-4-1908 vrl.. A. Niessink, geb. 11-9-1913 vrl. J.M.A.M. Elshof, geb. 3-5-1912 man, T.G. Hendriks, geb. 26-3- 1904 vrl. geh. gew. met P. biesboer. C. van der Burg, geb. 13-4-1906 man, E.A. Kastner, geb. 19-8-1908 vrl. geh. gew. met J. Kuperus, C.J. Manjt, geb. 30-10- 1902 man, A.L. Dekker, geb. 11-6-1900 vrl. geh. gew. met J.D. Arnold, W.C.M. de Ruijter, geb. 6-4-1906, vrl. geh. gew. C. Mechelse, J.M. Schipper, geb. 7-8- 1910 man, C.E. Persijn. geb. 21-7-1921 man, A. van den Berg. geb. 5-1-1907 vrl. echtg. van L.H. van Oijen, L. Rapmund, geb. 22-5-1925 man. R.J. Hartlief, geb. 17-12-1945 man. F. Blom, geb. 22-9-1913 man, M. Barkema, geb. 20-11-1904 man, J. Zijlstra. geb. 11-9-1895 vrl. geh. gew. met P.P. Jansen. Gehuwd: H.C.A.M. Spierings en A.M. Tiggelman, L. Mercado Rentero en H. Burgemeester, J.E.M. Oosterbaan en C.J.M. Meiman. J. van Burk en A.A.M. Kamoen, P. Vring en H. Oostendorp, O.E. Bosje en M.S. Krassenburg, R.L. van der Klugt en L. Oosterhof, C. Linschooten en I. van Waardenberg, H. Jousma en P. de Graaf. Lezing Prof. dr. W. Hijmans houdt vanavond een lezing onder de ti tel 'Bestrijding van de dood'. De ze lezing wordt gehouden in het kader van een serie van Studium Generale over de dood. De vraag: Moet de strijd tegen de dood koste wat het kost onder alle omstan digheden gevoerd worden? vormt het uitgangspunt van deze le zing. De lezing wordt gegeven in het Centrale Voorzieningenge bouw, Cleveringaplaats 1. De aanvang is 20.00 uur. Spreekuur Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (afdeling Leidenhoudt maandag weer zijn maandelijkse spreekuur in restaurant Bellevue aan de Steenstraat. Iedere ondernemer heeft daar tussen 20.00 en 21.00 uur de gelegenheid zijn proble men voor te leggen aan de aan wezige bestuursleden. Trimmen In het stadspark De Bult kun nen trimmers meedoen op zater dag 14 februari aan de buitlo pen. Afstanden 2Vz, 5. 10. en 15 kilometer. Aanvang 10.30 uur in de kantine van wielervereniging Swift. De Burcht Muziekvereniging De Burcht Wellicht op termijn salaris voor vrijwilligers LEIDEN - Het is niet de bedoeling dat het Kringloopproject Leiden het brood uit de mond stoot van de reguliere handelaren in tweede hands spullen. Doel is het vermin deren van de hoeveelheid afval door het stimuleren van het herge bruik van tweedehandsspullen zo als meubels, koelkasten, kleding en boeken. Overtollige huisraad wordt gratis afgehaald en wat ka pot is wordt zo mogelijk weer gere pareerd. Naast een betaalde kracht wordt de Kringloopwinkel gedre ven door vrijwilligers. door Meindert van der Kaaij De entree van het pand van de Kringloopwinkel aan de Volmo lengracht 13 is enigszins vreemd. Als de bezoeker binnentreedt komt hij eerst in een grote lege hal. Aan het einde van de hal is een deur te zien. Daarachter bevindt zich dan inderdaad de Kringloop winkel. Coördinatrice Riny Moes- ker is zeker niet tevreden over de plaats van haar uitdragerij: "Deze ruimte is veel te achteraf. Door de dichte deur is er voor bezoekers een drempel, want ze weten n wat ze daarachter zullen vinden". Het kringloopproject Leiden be gon heel voorzichtig met inzame len van spullen in januari 1985 het Olga-complex. Een medewer ker van de Vereniging Milieude fensie vond het experiment in Den Haag met het inzamelen van ge bruikte goederen ook wel iets voor Leiden. Met een subsidie van de Stichting Werkgelegenheid van 12.000 gulden en een eenmalige gift van 10.000 gulden van het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor het aanschaffen van gereedschap kon men aan de slag. Al na een aantal heeft zondag 15 februari een kaart- en sjoelmiddag in het clubhuis aan de Aalmarkt 9. Aanvang 14.00 uur. Ruilclub De ruilclub Koningskerk is op zoek naar kleine spulletjes (huis houdelijke artikelen, speelgoed, boeken, platen) om mee te kun nen doen aan de Sport Inn rom melmarkt (eind maart in de ijs hal). Voor het afhalen van de spulletjes bellen naar B.J. Fran se, tel. 146772, b.g.g. tel. 220209. Stats Het jongerencentrum Stats (Haarlemmerstraat 73c) begint woensdag 18 februari een cursus fotografie!doka-technieken voor beginners (leeftijd 15 tot en met 25 jaar). De cursus duurt tien we ken. Voor inlichtingen bellen naar Stats, tel. 142136 (Henk). Natuur Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN), afde ling Leiden, begint half maart met een cursus over de natuur ('groene cursus'). Voor opgave en! of inlichtingen bellen/schrijven naar Dineke Bruin, Akenwerfl4, 2317 DL Leiden, tel. 215123. Lezing In het ontspanningslokaal van de NZH aan de Rijnsburgerweg 1 wordt woensdagavond 18 fe bruari een lezing over de Belgi sche 'boerentram' gehouden. Spreker is M. van Wisten. Aan vang 20.00 uur. Grootschaliger Volgens Riny Moesker waren aanvankelijk de kosten groter dan de opbrengst. Sinds mei vorig jaar is de omzet echter zodanig geste gen dat het kostendekkend is. Nu hoopt de Kringloopwinkel de lijn door te trekken naar zogenaamde loonvorming. Daarmee wordt be doeld dat aan medewerkers onkos tenvergoedingen of zelfs loon door de vereniging kan worden betaald. "Dat is op langere termijn een voorwaarde", zo zegt Moesker, "Want als de arbeidsmarkt aan trekt zijn er waarschijnlijk niet ge noeg vrijwilligers. Dan kun je de winkel wel sluiten". Voordat het zover is moet er vol gens medewerker Simon $en Hengst nog wel het een en ander gebeuren. Ten eerste moet de zaak grootschaliger worden aangepakt. "Het moet meer bekend worden dat de Kringloopwinkel een verza melpunt is waar allerlei gebruikte spullen kunnen worden gebracht. Van de publiciteit zal het afhangen of we kunnen overleven". Daarnaast zijn er plannen om meer soorten afval te gaan verza melen. In navolging van het pro ject REAL - die in Tuin-/Stadwijk met wisselend succes heeft ge werkt - wil de Kringloopwinkel ge scheiden glas, ijzer, papier en schil len ophalen. Den Hengst bena drukt dat het slagen van de plan nen afhangt van de grootschalig heid van de activiteiten. "Het komt nu voor dat mensen met een paar conservenblikjes of een uitgekne pen tubetje tandpasta aankomen, maar dat zet geen echte zoden aan de dijk. Hoe groter de hoeveelhe den, hoe hoger de opbrengst per eenheid". In het ophalen van de schillen wordt ondanks de perikelen rond de varkenspest toch wel toekomst gezien. De prijs voor schillen die dienden als veevoer daalde drama tisch nadat de overheid bepaalde dat schillen alleen naar boeren mochten worden gebracht die geen varkens op het bedrijf had den. Simon den Hengst zegt dat in Sassenheim het ophalen van schil len op normale wijze is doorge gaan. "De varkenspest is voorna melijk ontstaan door de kliekjes uit restaurants. Als schillen zorg vuldig worden opgehaald is er niets aan de hand". Rommelmarkten Dat grootschalig ophalen van af val lonend kan zijn, bewijst vol gens Den Hengst het bedrijf Goed- zooi dat in de Noord-Oostpolder activiteiten ontplooit. "Goedzooi is in de kringloopwereld echt een be grip. Ze hebben daar op dit mo ment tien mensen in loondienst. Het voordeel van zo'n bedrijf is dat je kunt specialiseren. Een goede reparateur hoeft zich niet met de verkoop te bemoeien", aldus de af gestudeerde bioloog. Nu wordt door het Kringloop- project Leiden één dag in de week een bus gehuurd, waarmee afge dankte spullen worden opgehaald. Soms is een reparatie nodig, maar er zijn af en toe ook mooie 'stuk ken' aanwezig. "In het begin ston den beroepshandelaren bij het uit laden te wachten en haalden eruit wat van hun gading was. Nu ken nen we ze zo langzamerhand en doen we dat niet meer. Ze wachten maar gewoon tot alles bij ons in de hal staat. Dan vragen we trouwens een hoger bedrag dan aan niet-han- delaren. We kunnen het niet ma ken als mensen laters de door hen geschonken spullen voor een gi gantisch bedrag bij opkopers te koop zien staan", aldus Riny Moes ker. De stelling dat de markt voor tweedehandsspullen verzadigd is kunnen de twee van het kringloop project niet onderschrijven. Ze ge ven toe dat er veel rommelmarkten zijn (bijvoorbeeld in de Groenoord- hallen en de Pieterskerk), maar ze zeggen dat er aan de andere kant nog veel vraag is naar gebruikte goederen. Moesker: "Voor veel mensen met een laag inkomen is het een goedkope manier om aan gebruiksvoorwerpen te komen. Het lijkt me dat steeds meer wordt geaccepteerd om bijvoorbeeld in een tweedehandsbroek te lopen". De Kringloopwinkel is geopend op woensdag van 12.00 tot 16.00 uur, donderdag van 10.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, vrij dag van 10.00 tot 16.00 uur en zater dag van 12.00 tot 16.00 uur. Voor informatie en voor het laten opha len van spullen is de Kringloop winkel tijdens de openingstijden bereikbaar onder het tel. 131882. Sloop van urinoirs LEIDEN - De gemeente Leiden gaat over tot sloop van de urinoirs aan de Maresingel, Geregracht, Jan van Houtkade, 2e Binnenvest- gracht, Rijnzichtbrug en de Witte Singel. De toiletvoorziening aan de Kaasmarkt zal worden gereno veerd. De gemeente zal aan de Lan ge Mare een urinoir plaatsen. Ook bij de Haven komt een voor ziening. Hoe die er uit zal zien is nog niet bekend. Er wordt daar een toiletvoorziening ingepast in de plannen voor een .passantenhaven. Kort geding Alphense tegen Leids bedrijf DEN HAAG/ALPHEN/LEIDEN - De Alphense mevrouw G. de Reu ver heeft gisteren in een kort ge ding de auteursrechten opgeëist van een merkafbeelding en teksten die het cosmeticabedrijf Avantgar- de van haar gebruikt terwijl er geen sprake meer is van samen werking. Avantgarde is een onderneming die een zeer nauwe samenwerking heeft met de Koninklijke Zeep-, Eau de cologne- en Parfumeriefa- briek Sanders in Leiden. Een van de drie directeuren van Sanders verdedigde de belangen van Avantgarde. Mevrouw De Reuver en het be drijf besloten eind 1982 tot samen werking. Toen zij echter ziek werd, staakte de onderneming de uitbe taling van provisie waarop de Al phense meende aanspraak te kun nen maken. Avantgarde bestreed die gedachte, omdat er geen sprake was van een arbeidsovereenkomst. Mevrouw De Reuver hoefde echter niet meer terug te komen toen zij in oktober vorig jaar toestemming kreeg weer te mogen werken. Haar gedachte was: dan ook geen in breuk meer op de auteursrechten. Ondanks het feit dat er geen sa menwerking meer bestaat, maakt Avantgarde nog wel gebruik van een door haar bedachte afbeelding (een hartje met een A erin) en tek sten waarvan mevrouw De Reuver de bedenkster zegt te zijn. Die tek sten werden overigens door een co pywriter geschreven, maar die deed het auteursrecht aan haar over. De schrijver heeft zij - met zijn goedvinden - nog geen cent be taald voor zijn werkzaamheden. Zowel het beeld als de teksten, liet ze gisteren via haar advocaat we ten, dienen nu te worden be schermd. De advocaat van Avantgarde be streed de bewering van de Alphen se, dat zij het hartje had bedacht en alle teksten (voor folders, promo- tiebrieven e.d.) had geschreven. Volgens zijn zeggen had een free lance ontwerper het merkbeeld ge maakt en waren de teksten in teamverband, waarin ook mensen van het cosmeticabedrijf actief wa ren, tot stand gekomen. Die tek sten zouden zijn overgenomen van andere, gelijksoortige bedrijven. Alleen wat aangepast. "Het is dus niet juist wat mevrouw De Reuver vertelt", aldus de advocaat van Avantgarde. "Daarom mag dat au teursrecht niet worden erkend en moet de vordering worden afgewe- Mr. Portheine, de vice-president van de rechtbank in Den Haag, doet volgende week woensdag, 18 februari, uitspraak. LISSE - Een 54-jarige vrouw uit Lisse is gisterochtend gewond ge raakt bij een ongeval op de krui sing Heereweg/Westelijke Rand weg in Lisse. De vrouw reed, samen met haaf twee dochters, in een auto op de Heereweg. Volgens de Lissese po litie stond het verkeerslicht voor haar op groen. Een onbekende fiet ser stak de weg echter plotseling over waardoor de vrouw op haar rem moest trappen. Een 23-jarige Lissenaar die met zijn PTT-vrachtwagen achter haar reed, kon niet meer op tijd remmen en klapte achterop de personenau to. De brandweer moest de inzit tenden van de zwaar beschadigde personenauto uit het wrak halen. De vrouw is met diverse verwon dingen naar het Diaconessen-zie kenhuis in Heemstede overge bracht. De dochters, de fietser en de chauffeur van de vrachtwagen bleven ongedeerd. Rijnsburger W. Hogewoning: "Geen windeieren gelegd'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15