PTT en bank in nieuwbouw Wassenaar Tandarts vestigt zich 'illegaal' aan de Rijndijk Bewoners Zoeterwoudse Vlietweg wachten ingrijpende veranderingen Voorschoten raakt weer stukje kwijt van verleden Woning moet loods worden Schitterende musical British School DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 LEIDSCH DAGBLAD: VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense Schoolstraat heeft gisteren weer twee oude pandjes verloren. Tegenover de Rabobank verdwe nen de historische bedrijfsruim tes van Groenewegen en voorbij winkelpassage de Voorhof ging nummer 68 tegen de vlakte. Op beide plekken komen winkels met twee extra lagen voor woningen. Op de eerste plek bouwt textiel- super Te Mey binnenkort een nieuwe winkel, tussen Voorhof en bakker Tukker komt een vesti ging van drogisterij-keten 't Kruidvat. En er staat de Voor schotenaren nog meer te wachten. Het Chinese restaurant wijkt bin nenkort voor Blokker-nieuw- bouw en de winkel van Stolk, te genover het Evenementenplein tje, wacht eveneens sloop. Het is Tussen de Voorhof (l) en Schoolstraat nummer 66 komt een vestiging van drogisterij-keten 't Kruidvat, in principe verkocht aan een be- Volgens wethouder J. Van Dalen verbetert het aanzicht van de winkelstraat doordat de vier bovenwoningen legger, die serieuze gegadigden inspringende balkons krijgennet als de bovenwoningen van Te Mey iets verderop in de winkelstraat. heeft. WASSENAAR - De Wassenaarse Rabo-bank komt binnenkort met nieuwbouwplannen voor de hoek Lange Kerkdam-Gravestraat. Dit zegt een woordvoerder van de PTT-gebouwendienst. Volgens hem gaat het om een gebouw waarin op de begane grond zowel plaats is voor de bank als de PTT. Boven is ruimte voor kantoren, als de gemeente dat tenmin ste goedkeurt. Op dit moment staan op de bewuste plek nog twee gebouwen: het oude PIT-gebouw en ex-hotel Bianca. Dit laatste gebouw is onlangs door de Rabo-bank aangekocht en verkeert volgens een woordvoerder in slechte staat. Het gebouw van de PTT zou er wat beter aan toe zijn. maar wacht een aanpassing zodra de te krap bemeten voorsorteerafdeling uit het ge bouw verdwijnt. Het is echter nog onzeker wanneer dit gebeurt. De afge lopen maanden zijn verschillende mogelijkheden afgevallen. Voor de Rabo-bank zijn de voordelen van de plek duidelijk. Nu heeft men slechts-een bijkantoor in het centrum (Lange Kerkdam). Toch wil een woordvoerder weinig loslaten over de plannen, die volgens de PTT geheel van de bank afkomen. De bank zou met architecten bezig zijn en uiteindelijk met een kostenplaatje komen. "Er is nog niets concreets be kend. We zijn aan het werk, dat is alles wat ik kan zeggen", klinkt het uit het huidige hoofdkantoor aan de Starrenburglaan. Het is niet de eerste keer dat het hoekje in de belangstelling staat. Zo praatte een projectontwikkelaar vorig jaar nog met de gemeente over een complex van winkels en luxe koopwoningen. De winkeliers waren echter fel tegen en ook de gemeente zou weinig voelen voor dergelijke ideeën. Koffieconcert De Voorschotenaar Tony Gott- schalk geeft komende zondag een concert in het Ambachtshuis, Voor straat 12 in Voorschoten. Gott- schalk, die diverse instrumenten bespeelt en de laatste tijd ook naam maakt als componist, komt zondag met de barokgitagr. Een instru ment dat maar weinig lijkt op de bekende klassieke gitaren: de ba- rokgitaar heeft vijf dubbele sna ren. de klank lijkt op die van de luit. Het concert begint zondag om half één en is gratis toegankelijk.' In de pauze en na afloop kan de tentoonstelling 'Communicatie' worden bezichtigd. Lindehoeve De Satisfaction drive in show' komt aanstaande zaterdag naar de Voorschotense Lindehoeve. In de show is een pikantoptreden van Cissy verwerkt, zo melden de orga nisatoren. Aanvang 's avonds ne gen uur in' het jongerencentrum aan het Voorschotense Van der H aarplein. Foto's In de Leiderdorpse bibliotheek Gordijnsingel 4) is momenteel een fototentoonstelling te zien van de werkweek die leerlingen van de school 'In de Houtkamp' vorig na jaar hadden. Er hangen 69 foto's die gemaakt zijn tijdens de werk week in 'De Vorselse Molen' te Bla- del. Ze zijn tot 28 februari te bezich tigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Ondanks nee Vestigingscomniissie ZOETERWOUDE - De bewoners van Zoeterwoude-Rijn- dijk krijgen toch binnen afzienbare tijd een tandarts in de wijk. Geeft de Regionale Vestigingscommissie Zoeter- woudenaar S. Freeke geen toestemming om een praktijk naast de Eendenkooi te beginnen, de tandarts geeft te ken nen zich sowieso te zullen vestigen. Hij weet zich gesteund door de ge meente Zoeterwoude die. zoals be kend, een brief aan de Vestigings commissie en het ziekenfonds heeft geschreven waarin ze een vu rig pleidooi voor de komst van de tandarts houdt. Volgens Freeke kan hij de Vesti gingscommissie omzeilen. "Die commissie heeft een adviserende functie naar het ziekenfonds toe, maar wettelijk heeft zij geen enke le grond om mij te weigeren. Welis waar is de kans dat het zieken fonds nu eveneens 'nee' tegen mij zegt aanwezig, maar al gebeurt dat, dan red ik me ook nog wel. Ik ben bij de bank geweest. Die ziet het zitten, dus waarom zou ik dan des noods niet zonder ziekenfondspa tiënten beginnen?" Motief voor de Vestigingscom missie om de Zoeterwoudse tand arts te weren is dat er in de Leidse regio al genoeg tandartsen zouden zijn. De gemeente Zoeterwoude is het daar volstrekt mee oneens. Overigens is die commissie samen gesteld uit tandartsen uit de Leidse regio. Freeke denkt nu "binnen afzien bare tijd" te beginnen. Weliswaar staat zijn (nood)gebouwtje er nog niet, "maar dat is een kwestie van ZOETERWOUDE - Een boten- loods in Zoeterwoude die zonder vergunning omgebouwd werd tot een woning moet in de oorspron kelijke staat worden teruggevoerd. Een aan de loods bijgebouwde ber ging moet worden afgebroken. Dit naar aanleiding van een geschil tussen de eiseres, mevrouw Sack- man en de gemeente Zoeterwoude voor de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Hierin werd hel beroep van de eigenaresse van de loods niet ontvankelijk verklaard. De familie Sackman bouwde in 1972 een botenloods. Deze werd vervolgens omgebouwd tot een woning voor iemand anders, met daarbij een berging. De gemeente Zoeterwoude liet de familie weten dat de loods moest worden omge bouwd en de berging afgebroken. Daartegen diende Sackman een bezwaarschrift bij de gemeente in. De gemeente bleef bij haar stand punt, maar zegde toe dat de loods ook als berging mocht worden om gebouwd. Tegen deze beschikking werd te laat beroep aangetekend. Sackman zal nu een bouwvergun ning moeten aanvragen om de bo tenloods om te mogen bouwen tot berging. Scène uit 'The King and I'. (foto Holvast) 'The King and I', musical van Rodgers en Hammerstein door The British School in The Nether lands. Met: Rachel French als An na Leonowens en Joe Bourne als the King. Regie: Keith Tong. Mu zikale leiding: Andrew Wright. Gezien op 11 februari in het ge bouw van de school in Voorscho ten. Aldaar nog op 12, 13 en 14 fe bruari te zien. VOORSCHOTEN - Om als school een musical als The King and I op de planken te durven zetten, moet je van goede huize komen. The Bri tish School heeft het aangedurfd. En terecht, het resultaat is een schitterende produktie geworden. Vaak is schooltoneel het liefde volle werk van enkele enthou siastelingen. In dit geval echter moet haast wel de gehele school bij het gebeuren betrokken zijn ge weest. Anders is een dergelijke gi gantische onderneming met meer dan zeventig medewerkers een voudig ondenkbaar. Het is maar net, of het 'bevoegd gezag' toneel op school als aardige franje of als iets van wezenlijk belang be schouwt. Door het no-nonsense be leid van minister Deetman komt menig Nederlandse school zelfs niet eens aan die franje toe. Als je theater echt serieus neemt en over de nodige middelen beschikt, blijkt 'schooltoneel' zeer opmerke lijke produkties te kunnen opleve ren. Het verhaal speelt zich af aan het hof van de koning van Siam in de jaren zestig van de vorige eeuw. Het is gebaseerd op de deels au thentieke.belevenissen van de En gelse lerares Anna Leonowens, die als gouvernante voor de vele kin deren van de koning aan het hof werkzaam is. De denkbeelden van deze zelfbewuste Westeuropese vrouw botsen nogal eens met de opvattingen van de absolutistisch heersende koning, hetgeen de no dige stof voor het verhaal oplevert. De musicalversie van het verhaal is door de schitterende kostuums, de decors en de sfeervolle muziek (gespeeld door een eigen orkest) een echt theaterfeest. Hoogtepun ten zijn de scène, waarin het hele gezelschap het befaamde 'Getting to know you' ten gehore brengt, en de spel in het spel-scène, als een grote groep dansers voor de ko ning het verhaal 'Small House of Uncle Thomas' uitbeeldt. Het ge heel verliep bewonderenswaardig vlot en soepel. Het oogstte dan ook terecht een ovationeel applaus. WIJNAND ZEILSTRA Stukje Zoeterwoude in toekomst Leids grondgebied ZOETERWOUDE - Een mooi stuk je gebied langs het water. Sloom duikt een eend op de achtergeble ven ijsresten op de Vliet. De zon verwarmt de her en der werkende boeren. De Vlietweg Voor een groot gedeelte al behorend tot de gemeente Leiden, maar zón kleine driehonderd meter vertoevend op Zoeterwo'uds grondgebied. Daar zal verandering in komen als Lei den ook dat laatste beetje Vlietweg annexeert. Er bestaan heel wat plannen voor het poldergebied in de buurt. Voor de bewoners hoeft de ver huizing naar Leiden niet. "Wij willen het liefst tot de ge meente Zoeterwoude blijven beho ren, verwoordt Vlietweg-bewoon- ster mevrouw Asmussen haar ge voelens. Ze kan niet spreken voor de andere drie families, maar ze vermoedt dat zij het ook niet met de gang van zaken eens zijn. Als reden geeft ze op: De onroerend- goedbelasting is in Leiden een stuk duurder. Bovendien heb ik met de gemeente Zoeterwoude nooit problemen gehad. Ze zit in de uiterste uithoek van de gemeente Zoeterwoude. De lig ging van haar huis. van drie kanten omgeven door water, geeft nogal eens wat problemen. Zij woont op een vrij afgesloten gedeelte van de Vlietweg. De weg draait voor het hek naar links en een geasfalteerde oprijlaan verbindt het huis met de weg. De krantenbezorger raakt er al de kluts kwijt. Moeilijker liggen de zaken bij het aansluiten van nutsvoorzieningen: Vorig jaar werd bij mij het gas en riool aange sloten. Dat kwam omdat het ge bied eindelijk werd ontsloten. Het is bij mij soort polder geworden. Mijn terrein is helemaal ingeklon ken. De ellende is dat ik voor al- mijn problemen niemand verant woordelijk kan stellen. Ze sturen me van het kastje naar de muur. Het ligt aan de omgeving waarin ik Ook een kabelverbinding is niet gemakkelijk te verkrijgen. Voor de kabelexploitant is de afstand te ver en als h3j een aansluiting wil aan leggen, berekent hij daarvoor hoge prijzen. Burgemeester Houdijk kent de grieven van de bewoners door de jaren heen. Hij is nog in het bezit van de oude papieren en krantenk nipsels en zelfs de handtekenin genlijst van de bewoners van de Vlietweg die nu wel tot de gemeen te Leiden toebehoren. In 1964 wa ren er al protesten van bewoners tegen de inlijving van hun straat bij Leiden. Gekort Zoeterwoude werd door de jaren heen door de gemeentelijke her verdeling stevig gekort op hun grondgebied. Het was evident dat we de Spekpolder en de Hofpolder niet lang zouden kunnen houden. Zón duizend bewoners van de Vlietweg werden al in 1966 als ge volg van de gemeentelijke herver deling Leidenaar. Daar werd toen- dertijd ook door die bewoners te gen geprotesteerd. De 216 handte keningen voor Zoeterwoude had den echter geen resultaat. In 1966 werd de grenswijziging met Lei den een feit. Vijf woningen bleven achter in Zoeterwoudé. Ondertus sen is een van de woningen, een boerderij afgebroken. Ook is de eerste burger van Zoe terwoude op de hoogte van de klachten van de huidige bewoners. Tijdens hoorzittingen in 1982 en'83 werden de vier huishoudens gein formeerd over de situatie. Toen lie ten ze geen klacht horen. Maar tij dens een hoorzitting in april 1984 waren er plotseling bezwaren. Bur gemeester Houdijk vindt dat niet reëel.'We hebben de grieven van de laatst overgebleven Zoeterwoudse Vlietwegbewoners doorgegeven aan de provincie. De vier gezinnen werden voor de keus gesteldóf lie ver tesamen met een groot stuk van het Vlietland naar Leidschen- dam meegaan óf onder de gemeen te Leiden vallen. Onverkort kozen de bewoners voor het blijven in de gemeente Zoeterwoude maar ga ven als alternatief Leiden aan. Dat laatste is het geworden, omdat de ligging en afstand tot die gemeente het gunstigst zijn. Hel nabijgele gen Vlietland is nu samengetrok ken tot één totaal gebied binnen een gemeente. Het doet dienst als recreatieplaats. Maar dat is niet het enige dat de bewoners van deze prachtig gele gen, rustige weg te wachten staat. Als het groene licht ervoor vanuit Den Haag gaat schijnen zullen in de nabije toekomst de rijksweg 4 (Leiden-Amsterdam) en de nog aan te leggen rijksweg 11, die tussen Leiden en Alphen aan den Rijn zal gaan lopen, elkaar over de polder kruisen. Er wordt daar een klaver blad aangelegd en het verkeer wordt over de Vlietweg en het wa ter bij de Voorschotense ijsbaan over een brug geleid. Het werk zou ongeveer in 1994 klaar moeten zijn. Voorlopig landen er nog eenden op het Zoeterwouds gedeelte van de Vliet. Het polderlandschap be hoort tot een van de prachtigste plekjes vlak buiten Leiden. Tussen de kleine winkel van de visboer (l) en het kolossale pand van Te Mey aan de Schoolstraat komt een nieuwe winkel van de textielgigant met twee bovenwoningen. Vielen eerdere plannen af oindat ze te blokkedoze- rig zouden zijn, het goedgekeurde plan is wat harmonieuzer met inspringende balkons en pannendakjes. Asmussen wil het liefst Zoeterwoudse blijven. 'Ik heb nooit problemen met de Vlietweg-bewoonster gemeente gehad'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14