Schaatsen op Leidse grachten in de toekomst weer mogelijk Opknapbeurt winkelcentrum Kennedylaan kost miljoenen LEIDSCH Hi DAGBLADr= JiailiaflF- Gemeente neemt maatregelen tegen koelwater EBR Gedeelte krijgt overdekte passage Yorkshire- terrier gestolen Symposium over tien jaar toeristisch onderwijs Controles Overspannen vrouw zit uren boven in hijskraan Bromfietser uitgegleden PAUil\A 13 LEIDEN - De gemeente gaat er voor zorgen dat er volgend jaar wel op alle Leidse grachten geschaatst kan worden bij een strenge- vorstperiode. Op bepaalde plaatsen in de stad zullen dan in het water plastic af scheidingen neergelaten worden. Die moeten voor komen dat het koelwater van het energiebedrijf rechtstreeks de grachten in stroomt. Tijdens de ijsperiode van vorige maand ontstond er op sommige grachten in de binnenstad nauwe lijks ijs door de hoge temeratuur van het water. Deze temperatuur stijging werd veroorzaakt door de lozing van koelwater door het Energiebedrijf Rijnland {EBR). Nieuwe centrale Het EBR nam ejpd vorig jaar een nieuwe centrale in gebruik. Het energiebedrijf loost sindsdien in de winter continu koelwater, ter wijl voorgaande jaren alleen be paalde periodes werd geloosd. Ver moedelijk is daardoor een verande ring van de stroomrichting van het water ontstaan. Een deel van het water stroomt nu niet in de rich ting van de Kaag, maar komt recht streeks in de Leidse grachten te recht. Het Hoogheemraadschap van Rijnland zegt altijd voor deze situa tie gewaarschuwd te hebben. Het hoogheemraadschap heeft inder tijd tegen de zin van het EBR strenge eisen gesteld aan de tem peratuur van het koelwater van de nieuwe centrale. Door een hogere temperatuur van het water zouden bepaalde vegetaties in de Kaag worden bedreigd. Het EBR heeft de strenge eisen tot aan de Kroon bestreden, maar moest uiteindelijk voldoen aan de eisen die het hoogheemraadschap stelde. Volgens de dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijn land, E. van Tuyll van Seroosker- ken, zou wanneer het EBR zijn zin had gekregen, het schaatsen in een veel groter gebied onmogelijk zijn geweest. Aanvankelijk werden ook het hoogheemraadschap verwijten ge maakt toen het ijs in het water van het noordelijk deel van de stad uit bleef. Er zou nog tijdens de vorst periode gemalen zijn. Volgens de ingenieur-directeur van het hoog- LEIDEN - Het winkelcentrum aan de Kennedylaan/Brahmslaan wordt ingrijpend verbouwd en ge moderniseerd. Het winkelcen trum, dat de concurrentiestrijd met naburige centra dreigt te ver liezen, wordt geconcentreerd rond een overdekte passage van de Ken nedylaan naar het Wagnerplein. Hoewel de plannen niet overeen komstig het bestemmingsplan zijn, is de gemeente bereid er alle mede werking aan te geven. Deze hecht veel waarde aan handhaving van een winkelcentrum op die plaats omd^t in de naaste omgeving veel bejaarden wonen. Eigenaar Aegon-verzekeringen is bereid miljoenen in de verbou wing te stoppen. Onderzoek van het KNOV heeft uitgewezen dat het winkelcentrum in zijn nieuwe vorm bestaansrecht heeft in Zuid West. Momenteel blijken veel klan ten uit te wijken naar aantrekkelij ke en grotere winkelcentra in Voorschoten en aan het Diamant plein en de Vijf Meilaan. Daardoor waren verschillende ondernemers gedwongen hun winkel te sluiten. Het aanzicht van lege etalages en de sombere aankleding van het winkelcentrum maakt dat het er steeds ongezelliger winkelen is. Het hart van het nieuwe winkel centrum wordt gevormd door de overdekte passage. Hieraan krij gen de meeste winkels hun ingang. De winkels aan de zijde van de Kennedylaan blijven gehandhaafd. De Spar-supermarkt wordt uitge breid en verplaatst van de Brahms- laan naar de passage. Aan de Brahmslaan blijven slechts een Chinees restaurant en een apo theek gehandhaafd. De tussenlig gende ruimten moeten worden op gevuld met bedrijven in de dienst verlenende sector: kantoren en ambachtelijke bedrijfjes. Met de verbouwing wordt het centrum ook van een fris kleurtje voorzien. Momenteel worden ook plannen gemaakt om het pleintje bij het water langs de Beethoven- laan bij het winkelcentrum te be trekken bijvoorbeeld door het als terras in te richten. De bedoeling is rond de zomer met de verbouwing te beginnen. Op woensdag 25 februari heeft in het gebouw van de speeltuinver eniging Beatrix een informatie avond voor omwonenden en win keliers over de verbouwing plaats. De Welstandcommissie is al ak koord gegaan met de plannen. heemraadschap, H. de Groot, is er alleen tijdens de dooi gemaald en is, toen het er naar uitzag dat de vorst opnieuw in zou vallen, ge stopt met malen. "We hebben pre cies op de goede momenten ge maald. Daardoor hebben we nog een prachtig schaatsweekeinde ge had. ook omdat de plassen bevro ren waren", aldus de ingenieur-di recteur. Intussen heeft er overleg plaats gehad tussen gemeente en hoog heemraadschap. Daarbij is de ge dachte naar voren gekomen om de stroming van koelwater direct naar de grachten van de binnenstad te verhinderen door het oprichten van waterkeringen. Het hoog heemraadschap van Rijnland heeft wel geëist dat deze voorzieningen om de stroming te verhinderen het malen niet mogen beletten. L. Barendregt, hoofd van de af deling civiele werken van de ge meente: "Daarom zullen we waar schijnlijk kiezen voor plastic doe ken die we in het water hangen, wanneer er een vorstperiode in treedt. Wanneer de dooi invalt, zal het hoogheemraadschap moeten malen. Dan zullen de plastic doe ken scheuren. Dat is niet zo erg, omdat dit een goedkope oplossing Het is nog niet duidelijk hoeveel doeken er in de grachten aange bracht moeten worden. Volgens Barendregt zal er in ieder geval een moeten komen in de Oude Rijn bij de Zijlpoort. "We zullen in het wa terloopkundig laboratorium bekij ken op welke plaatsen we doeken moeten aanbrengen. Misschien dat we met een kunnen volstaan, wel licht zijn er meer voorzieningen noodzakelijk". LEIDEN - In een café aan de Haar lemmerstraat is gistermiddag een Yorkshire-terrier ter waarde van 600 gulden gestolen. De eigenaar van de hond, een 32-jarige Leide- naar, ging rond half vijf even naar het toilet in het café. Nadat hij te rugkwam bleek de hond verdwe nen te zijn. LEIDEN - De voetgangersstroken op de Marebrug (van de Lange Mare naar de Korte Mare) worden verbreed. Deze maatregel wordt genomen om de binnenstad beter bereikbaar te maken voor voetgangers. De werkzaamhe den zullen vermoedelijk over 14 dagen gereed zijn. (foto Henk Bouwman) Drinken op de lat 'Grenzen aan de groei', was de ti tel van het artikel dat praeses collegii (in de volksmond voor zitter) N.B. Spoor in het clubblad van Minerva schreef. In het stuk kondigde hij aan dat de schuld van Minervaleden aan de vereni ging in zeven jaar tijd van vijf ton naar 1,3 miljoen is gesprongen. Gevoel voor 'understatement' kan de praeses bepaald niet ont zegd worden. Het bericht dat gisteren in deze krant verscheen over de enorme debiteurenstand bij Minerva werkt onmiskenbaar beeldbe vestigend. De decadente corps ballen-sfeer dampt er door de smeuïge details vanaf. Ga maar na: Bestuursleden, die weliswaar de hele week op Minerva aanwe zig zijn, hebben soms schulden van 15.000 gulden. Daar kan toch een behoorlijk biertje van ge dronken worden. Zouden de ver halen over drankgelagen bij Mi nerva dus toch op waarheid be rusten? Daar komt nog eens bij dat voorzitter Spoor klip en klaar stelt dat het schort aan de beta- lingsmoraal van de Minervanen. "Te makkelijk wordt gebruik ge maakt van de mogelijkheid om te consumeren op rekening". Watje consumeren op 'rekening' noemt. Een timmerman moet voor zo'n bedrag een hypotheek afsluiten. Spoor begrijpt heel goed dat de schuld niet verder mag groeien, omdat nu reeds de ach terstallige betalingen van de le den, ruim de helft van de jaarom zet beslaan. Bepaald geen rooskleurige financiële' situatie. Om de rekeningen van leveran ciers te kunnen betalen moet het corps bij banken aankloppen. Nu is een beetje bankdirecteur zelf lid geweest van Minerva, dus dat zal weinig problemen geven. Toch worden er door Minerva maatregelen genomen. Naast boetes, die natuurlijk helemaal niet helpen, wordt er ook 'ge sluisd' en geschorst. Met 'slui zen' wordt bedoeld dat steek proefsgewijs bij de ingang wordt gecontroleerd. De notoire wan betalers wordt dan de toegang geweigerd. Dat zijn geen misse lijke maatregelen. Een goed Mi- nervaan heeft namelijk sterk de neiging zich met niemand anders te bemoeien dan zijn clubgeno ten. Het weren uit de sociëteit kan leiden tot vereenzaming van de uitgestotenen. Als deze maat regelen nog lang van kracht blij ven, kun je er donder op zeggen dat de gemeente eerdaags een maatschappelijk werker moet stationeren in het bolwerk aan de Breestraat. Wie moet daar weer voor opdraaien? Precies, de gewone man. Vlooienmarkten Het nieuwe middel van organisa toren van vlooienmarkten in de strijd om bezoekers is samen werking! Organisatiebureau Flo rida (vlooienmarkt Boskoop) en Organisatiebureau Kempff (Eni ge Leidse Vlooienmarkt) hebben enige tijd geleden met elkaar af gesproken beide markten niet op dezelfde datum te laten plaats vinden. In een brief aan deze krant wordt echter gemeld dat 'door niet te voorziene omstandighe den' in het komende weekend toch beide markten worden ge houden. Als pleister op de won de kunnen bezoekers van de Eni ge Leidse Vlooienmarkt in de Pieterskerk op vertoon van het entreebewijs bij de andere markt in Boskoop gratis toegang krij gen en andersom. Nu is er zo langzamerhand een oerwoud aan vlooienmarkten in deze regio gegroeid. In de Groenoordhallen is het elke twee weken raak, hetzelfde geldt voor de Pieterskerk. Buiten Leiden zijn er nog markten in Waddinx- veen, Gouda en in Boskoop. De heer Mulder van Organisa tiebureau Florida zegt het hou den van Vlooienmarkten als hob by te zien. De indrukwekkende naam van zijn bureau is er alleen om de naam te beschermen. Mul der heeft een aantal jaren gele den de markt maandelijks geor ganiseerd. "Dat was in de tijd dat we nog op de zondag zaten. Zon dags hebben veel mensen niets te doen en zeker als het slecht weer was kon je over de hoofden lopen. Door de economische controledienst is dat toen verbo den, waardoor we naar de zater dag moesten verhuizen. De'be zoekersaantallen daalden daarna schrikbarend. Ik ben daarom op een gegeven moment gestopt". Nu is de vlooienmarkt in Bos koop weer 'back in town'. Op de vrijdagavond en de zaterdag, vier keer per jaar. Volgens Mulder heeft hij voldaan aan verzoeken die hem voortdurend bereikten. Verzoeken van wie? "Nou, verzoeken van stand houders. Als de hal twee keer zo groot zou zijn, krijg ik ze ook nog vol. De markt is de afgelopen keer aardig bezocht. De drukte is inderdaad niet meer zoals vroe ger. Het lijkt erop dat de vlooien markt toch over het hoogtepunt heen is". Hebben de vlooienmarkten nog wel bestaansrecht? Mulder: "Zolang de standhouders hun kosten eruit halen en denken dat het lonend is, natuurlijk wel. In de afgelopen tijd zijn er wel vlooienmarkten gehouden in ca fés met een schuur erachter. Na verloop van tijd stortten die weer Uitnodiging Een aantal dagen geleden werd een werkelijk schitterende uitno- ding op de redactie bezorgd. In één woord: indrukwekkend. Van de in vierkleurendruk uitgevoer de uitnodiging was af te lezen dat er aandacht aan was besteed. De lezer wordt op vriendelijke toon verzocht op 19 februari het 'schroeven' van de eerste paal bij te wonen van het 'multifunctio neel centrum, winkels, parkeer garage, kantoren en dansschool' dat aan de ir. Driessenplein gaat verrijzen. Kortom, een gebeurtenis die door de aannemer Erica Beheer B.V. op de juiste waarde is ge schat met een prachtige en ge wichtige uitnodiging, die per stuk toch op zijn minst drie gul den moet hebben gekost. Hoe jammer is het dat er toch nog een fout in de uitnodiging is geslopen! De naam van de wethouder Pe ters, die samen met wethouder Tesselaar de feestelijke gebeur tenis gaat voltrekken, is gespeld als Peeters. Juist. Eén e teveel. Dat is toch wat onelegant ten op zichte van Peters. Erica Beheer B.V. was van de blunder nog niet op de hoogte. "Pijnlijk", zegt de heer Waaijer van Erica. "We hebben de uitno diging aan een reclamebureau uitbesteed. Kennelijk is er iets fout gegaan". Hij weet niet pre cies hoeveel uitnodigingen zijn verstuurd, maar het 'waren er be hoorlijk veel'. Ook kan hij nog niet vertellen wie precies verant woordelijk is voor de uitglijder. "De op zijn zachts gezegd knullige fout is moeilijk goed te maken. Misschien dat er een briefje na gestuurd kan worden", zegt Waaijer. Een telefoontje naar het stad huis voor de juiste namen was ongetwijfeld goedkoper geweest. Buslijn Reeds twee keer heeft de heer P. Helvensteyn zijn ideeën aan de NZH beschikbaar gesteld. Tot de dag van gister heeft hij nog geen antwoord van de busmaatschap pij gekregen. Volgens Helven steyn is er namelijk in de Ste venshof geen goede verbinding met het station. "Alleen bus 30 rijdt door de wijk en stopt op de Stevenshofdreef. Deze bus rijdt echter zo'n eind om naar het sta tion, datje dan al twintig, dertig minuten verder bent", zo vertelt de stevenshofbewoner. De oplossing van het vervoers probleem is volgens hem heel simpel. "De halte van bus 43 bij begraafplaats Rhijnhof hoeft maar 200 meter verplaatst te wor den en het staat midden in de wijk. Ook is het mogelijk om de lijnen 15 en 16 die nu stoppen in Koppelstein, door te trekken naar de Stevenshof. De kosten van deze veranderingen kunnen nooit hoog zijn en worden aan de andere kant goedgemaakt door dat meer mensen gebruik maken van de bus", aldus Helvensteyn. Derhalve is Helvensteyn onte vreden over de service die door de NZH wordt verleend. In de dienstregeling van de NZH staat voorin dat ideeën zeer op prijs worden gesteld en dat deze naar postbus 55 gestuurd kunnen worden. Dat heeft hij gedaan in het voorjaar van 1986 en 3 fe bruari van dit jaar. Zoals gezegd heeft hij nog niets vernomen. Hij heeft nu het gevoel dat de NZH hem "tegen een muur laat aan- kletsen". De NZH zegt alleen de laatste brief te hebben ontvangen en de ze ook in behandeling te hebben genomen. "Bij de selectie kijken we naar de belangrijkheid van de suggesties. Ik begrijp dat onze keuze vaak voor verschillende interpretaties vatbaar is en dat de belanghebbende zich tekort voelt gedaan. De heer Helven steyn krijgt van ons in ieder ge val nog bericht", aldus een woordvoerder van de NZH. We wachten maar af. LEIDEN - In 1976 begon de meao in Leiden, samen met drie andere scholen in Nederland, met het ge ven van toeristisch onderwijs als experiment. Per 1 augustus 1988 wordt dit experiment omgezet in een blijvende toeristische afdeling op de school. Ter gelegenheid van het tienjarige jubileum van toeris tisch onderwijs houdt de school op 26 februari een symposium in de Leidse Schouwburg over dit on derwerp. In 1976 begon de Leidse school voor Meao het experiment met 50 leerlingen die kozen voor de toeris tische richting. Dat aantal is nu uit gegroeid tot 400. Gedurende het experiment beginnen de leerlingen in het tweede jaar met volgen van toeristisch onderwijs. Wanneer de toeristische afdeling een feit is kunnen de leerlingen in het eerste schooljaar al kiezen voor deze rich ting. De afdeling toerisme zal offi cieel de naam middelbaar toeris tisch recreatief onderwijs (mtro) krijgen. Het heeft de school heel wat moei te gekost om het nu al tien jaar du rende experiment om te zetten in een blijvende afdeling toerisme. Staatssecretaris Ginjaar-Maas keerde zich oorspronkelijk tegen deze plannen en wilde het toeristi sche onderwijs invoeren op andere schoolsoorten. De Leidse school voor Meao denkt dat nu het toeristische on derwijs per 1 augustus 1988 defim- tiel wordt het aantal leerlingen op de school zal uitbreiden. Die moge lijke uitbreiding betekent wel dat de ruimtenood waarmee de school kampt nog groter zal worden. De school heeft met ingang van het nieuwe schooljaar nu al behoefte aan zeven extra lokalen. Het symposium op 26 februari zal om 10.00 uur worden geopend door PvdA-wethouder H. van Don gen. Het centrale thema van de dag LEIDEN - De politie heeft de afge lopen dagen verkeerscontroles ge houden op de IJsselmeerlaan en de Burggravenlaan.. Van de 279 auto mobilisten die werden gecontro leerd op het naleven van de maxi mumsnelheid kregen 15 een pro ces-verbaal. Van vier automobilis ten werd proces-verbaal opge maakt omdat ze door rood licht re den. In de omgeving van het station heeft de politie opnieuw 'opge ruimd'. Vijftig fietsen die verkeerd gestald stonden zijn naar het poli tiebureau overgebracht. De fietsen kunnen daar tegen betaling van een tientje afgehaald worden. zal zijn: de economie en het toeris me en de bijdrage daarin van het onderwijs. Vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, het onderwijs en de rijksoverheid zullen hierover het woord voeren. Na de woorden van de diverse sprekers wordt om 13.30 uur een forumdiscussie ge houden. LEIDEN - In een grote hijskraan op het Schuttersveld heeft van morgen urenlang een 21-jarige vrouw gezeten. Ze zat in het uiter ste puntje van de kraan en werd om ongeveer tien uur met behulp van een andere hijskraan naar be neden gehaald. In onderkoelde toestand is de vrouw overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De vrouw is zonder vaste woon- en verblijfplaats en heeft in overspan nen toestand gehandeld. De vrouw heeft verklaard gister avond in de kraan geklommen te zijn. Vanochtend om acht uur werd ze daar ontdekt. De aanwezigheid van de vrouw in de ongeveer 20 meter hoge hijskraan trok vanoch tend veel aandacht en veroorzaak te zelfs enige tijd een kleine ver keersopstopping op het Schutters veld. Dezelfde vrouw werd gisteren aangetroffen op een in aanbouw zijnde flat aan het Noordeinde. Daar gooide ze vanaf de vierde ver dieping stenen en dakpannen en dreigde naar beneden te springen. Het lukte de politie uiteindelijk haar te overreden naar beneden te komen. Na raadpleging van een psychiater werd de vrouw toen heengezonden. LEIDEN - Een 16-jarige jongen uit Leiden is gisterochtend als gevolg van de gladheid met zijn brommer onderuit gegaan. Rond half negen reed de jongen met zijn bromfiets over de Morsweg richting Lage Morsweg. Toen de jongen de krui sing bereikte en linksaf wilde slaan, kwam hij ten val. Met een zware kneuzing aan zijn linker been is de jongen overgebracht naar het Diaconessenhuis.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13