zende Goedhart doet 't goed! Olympia VOOR U KLAAR Rover 820 Si: een Brit met distinctie AUTO LEITHON Autobedrijf NAAR DE AUTO RAI? DAARNA NAAR AUTO-HOME -AUTO Van Doornes automatische transmissie toch op weg RIJ-IMPRESSIE si- II lot nn II Morsweg 55a, Leiden. Tel. 071-130144. Bij aankoop van een AUSTIN-ROVER mèt het RAI-entreebewijs in uw hand: KRIJGT U HEM GRATIS MEE!!!!! S-ttSStM Brii SieMatic PAGINA 11 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 Samengesteld door Koos Post Een Subaru Justy met de door Van Doorne in Tilburg ontwikkelde re volutionaire automatische trans missie was in Nederland. Hij stond niet op de RAI. maar ik heb er wel even in kunnen rijden. Om de een of andere reden wil den de mannen van Fuji Heavy In dustries (Subaru) dat niet. Mis schien achtten zij het nog te vroeg. Jn Japan is deze Subaru met 'elek- tro-continu variabele transmissie' (ecvt) weliswaar enkele weken ge leden in de verkoop gekomen, maar het staat nog lang niet vast wanneer hij zal worden geëxpor teerd. Die export - ook naar ons land - komt er zeker, maar kan nog wel even aanlopen. De Japanners zijn voor de produktie van de automa ten afhankelijk zijn van de toeleve ring van de (door Van Doorne ge patenteerde) stalen schakelduw- banden, die in Tilburg worden ge maakt. Door bittere ervaringen in het verleden zijn zij wijs geworden: eerst goed kijken of Tilburg de vraag wel aan kan. Bovendien is Subaru niet de eni ge klant van het Tilburgse bedrijf, dat - zoals uitvoerig gemeld - de afgelopen jaren door diepe dalen is gegaan Eens leek het een sprookje te wórden. De Van Doornes kwamen irpmers op de proppen kwamen met een kleinere, lichtere en vooral ook zuiniger (men spreekt van 20 pet.) transmissie, die door middel van een metalen schakelduwband zonder schokken (geen voelbare schakelmomenten) kon schakelen. Ik heb nu kunnen ervaren, dat dit geen loze beloften waren. De ecvt geeft de auto een bijna onge kende souplesse. Men moet alleen z.oïgvuldig met het gaspedaal 'spe len' om het toerental niet te hoog op te jagen. Het leek ideaal. Een Nederlandse vinding met een gouden toekomst. Prachtig voor het imago en voor de werkgelegenheid. Praktijk De praktijk werd een bittere ont goocheling. Een lange serie van verkeerde beoordelingen, aan vechtbare beslissingen, technische tegenvallers en andere ongelukki ge factoren betekende bijna de on dergang van het Tilburgse bedrijf. De staat moest bijspringen om de verwachte werkgelegenheid te redden, maar zelfs dat bleek niet i vold'oende om de alsmaar oplopen- de kosten te dekken. Allerhande partners moesten aan boord wor den gehaald om het schip drijven In het hart de stalen schakelduwband, het enige deel van de nieuwe automaat waarvan Van Doorne nog het alleenrecht bezit. de te houden. En dat gebeurde na tuurlijk alleen ten koste van de no dige concessies. Het Tilburgse produkt werd steeds verder uitgekleed, allerlei li- censies verleend. Alleen de pro duktie van de schakelduwband (weliswaar het hart van de cvt) bleef in Nederlandse handen. Vorig jaar zomer is die produktie na die lange lijdensweg eindelijk op gang gekomen. Het valt te be grijpen. dat 'Tilburg' na al die wrange ervaringen nu niet zo scheutig is met het verstrekken van gegevens. Meer dan 'we liggen op schema' kan men eigenlijk niet lospeuteren. Maar wat daarmee werd bedoeld bleek voldoende voor Subaru om de bij herhaling uitgestelde pro duktie in een gloednieuwe fabriek te beginnen. 'Als ze er niet zeker van waren dat ze kunnen blijven produceren waren ze er in Japan nooit aan begonnen', zegt directeur Jim Coert van Subaru Nederland vol overtuiging. Voor het overige weet hij ook niet te veel. Hij heeft maar weinig over de plannen van Subaru met de ecvt gehoord, weet niet wat zo'n automaat hier zal moeten gaan kos ten, kan zelfs geen Japanse indica tie geven. In sommige kringen wordt van een meerprijs van onge veer 2.000 gulden gesproken, maar Jim Coert kon geen bevestiging ge ven. Hij weet alleen dat een van de aan hem afgestane auto's met ecvt 150.000 kilometers probleemloos heeft volgemaakt en dat hij te zij ner tijd ook wel in Nederland te koop zal zijn. Maar Subaru is niet de enige, die definitjef met de Van Doorne transmissie is begonnen. Ford heeft immers al laten weten deze zomer met een Fiesta met cvt te ko men. Aanvankelijk met een geheel in Tilburg gebouwde bak, later zal die in de Ford-fabriek van Bor deaux worden gemaakt. En het valt te verwachten, dat Fiat ook weer spoedig tevoorschijn zal komen met de Unomatic, die enkele jaren geleden al met een cvt rondreed, maar sindsdien geruis loos naar de achtergrond is gere den. Problemen Inmiddels schijnen nog niet alle technische problemen te zijn opge lost. Aanvankelijk aangeprijsd voor alle motoren blijken de nu ontwikkelde bakken alleen voor motoren tot 1,6 liter geschikt te zijn. Maar nu die dan toch produk- tierijp is geworden, zal General Motors wellicht het afgebroken ontwikkelingswerk aan een cvt voor zwaardere motoren weer op- De nieuwe Rover 800 is een Brit met distinctie. Een stoere, maar toch stijl volle auto om te zien. Smaak vol aangekleed, comfortabel om te rijden en met voldoende prestatie om een kritische au tomobilist te behagen. Dat alles geldt althans voor de Rover 820 Si, de middelste van het het drietal dat het samengaan van Austin Rover met Honda nu weer heeft opgeleverd. Het is begrijpelijk dat er soms wat badinerend wordt gesproken over de wijze waarop de Britten aansluiting bij Honda hebben ge zocht. De eerste resultaten waren er ook naar. Het viel immers niet te ontkennen dat de eerste vrucht van deze relatie - de Triumph Ac claim - niet meer was dan een Hon da Ballade met een Brits embleem. Met nummer twee. de 'Young mr.Rover' oftewel de 200-serie was het nauwelijks beter: een Honda Civic met een kofferbak. Maar bij de Rover 800-serie is het wezenlijk anders gegaan. De Britten begonnen de bouw, de Ja panners zijn er later bijgekomen. En er zijn andere voorbeelden te noemen van automerken, die heb ben samengewerkt om de kolossa le kosten van een nieuw model ge zamenlijk te kunnen dragen. Ik denk bijvoorbeeld aan Fiat, Lancia, Alfa Romeo en Saab, die tezamen de ontwikkeling van een groot model begonnen maar met ruzie halverwege uit elkaar gingen. Elk bedrijf heeft de weg daarna voor zichzelf afgelegd. Fiat naar de Croma, Lancia naar de Thema. Saab naar de 9000. En Alfa lijkt Eén band Maar tussen Honda en Rover bleef het goed gaan. Wie wat pre cies heeft gedaan is niet meer te achterhalen, de fabrieken hebben geen behoefte dat wereldwijd te' verkondigen. Maar Honda kreeg zijn Legend (alleen met een zesci linder 24-kleppen motor) en Rover zijn 800-serie, die voorlopig be staat uit twee viercihnders met mo toren van Britse huize en één zesci linder met een Japanse kracht bron. Voor de verkoop in Europa wordt zowel de Legend als de Rover op één band in Engeland ge bouwd. De laagst geprijsde Rover is de 820i, die hier 44.900 gulden kost. De door mij enige tijd gereden 820 Si heeft dezelfde motor in het voor onder, maar is veel luxueuzer van afwerking. Daarom moet er 52.900 gulden voor worden neergeteld. Het topmodel is nu nog de zesci- linder Rover Sterling van 63.900 gulden (de goedkoopste Honda Le gend ook met zescilinder motor blijft daar duizend gulden onder). Te zijner tijd komt er ook nog een verlengde versie van de Rover 800 voor automobilisten, die beslist meer ruimte wensen en een 600 met een vijfde deur, die veel zal weg hebben van de oude Rover. Maar dan zullen we inmiddels een flink stuk verder zijn. Het is een beetje eigenaardig met De Rover 820 Si: het Engelse deel deze Rover 800-serie. Het model is niet meteen innemend. Het duurt even voor men eraan is gewend en nog iets langer voor men het echt goed kan waarderen. Zo verging het mij althans. Maar het einde van het liedje was onverdeeld enthou- Oude imago Maar inmiddels is de Tilburgse vinding na zovele moeizame jaren van voorbereiding toch op weg ge gaan. Op weg naar volledig succes? Het zal voor een groot deel mede afhangen van de prijs. En daarnaar wordt nog slechts gegist. in produktie Het is een plaatje van een auto, maar Volvo heeft er voorlopig geen pro- duktieplannen mee: een cabriolet van de 480 ES. De Zweedse-Nederlandse fabriek gebruikt het sierlijke model alleen om de weg te kunnen verkennen naar een open en toch veilige auto. Dat is onder meer bereikt door toepassing van een met de veiligheids- kooi geïntegreerde rolbeugel, waaraan de driepunts veiligheidsgordels voor bestuurder en passagier zijn bevestigd. De rolbeugel is bekleed met zacht polyurethaan schuim en past door zijn afgeronde vormen goed in het oorspronkelijke 480 ES concept. Onder het openklapbare dek achter de zitruimte ligt de opvouwbare kap verborgen. Het dek omvat tevens twee afsluitbare opbergvakken. waar kleinere zaken op een beschermde plaats kunnen worden achterge laten (foto PR) En niet alleen voor de vormge ving, ook voor vele andere facetten van deze limousine, die weer iets oproept van het oude imago van Rover. Veel stijl aan de buitenkant, maar ook aan de binnenkant. De 820 Si heeft een zeer verzorgd interieur, waarin zelfs een stukje walnotenhout niet ontbreekt. De stoelen zijn aan de stugge kant. maar wel comfortabel. Ze zijn naar vele kanten verstelbaar. Dat ge voegd bij het verstelbare stuur, maar dat iedereen een prettig pas sende zit kan vinden. Mede door de voorwielaandrijving is er aan ruim te geen gebrek, ook niet voor de achterpassagiers. Verzonken ruitenwissers, een zeer praktisch geplaatst paneel op het linkerpaneel om alle ramen elektrisch te kunnen bedienen, een goed gesitueerde en gemakkelijk schakelende versnellingsbak (ei genlijk verdient zo'n klassewagen een automaat) en een plezierige stuurbekrachtiging maken het ver blijf in de auto erg aangenaam. De van binnen uit te openen kofferbak en het klepje voor de benzinetank geven het interieur toch een Ja pans tintje. Het grootste comfort vind ik nog altijd de uiterst rustige vier cilin der 16 kleppen iniectiemotor van 1994 cc, die een vermogen van 140 pk kan leveren. Om tot prestaties te komen die tot de verbeelding spreken, moet men weliswaar veel vuldig schakelen, maar de motor reageer erg vlot op het gaspedaal en blijft tot het einde toe fut hou den. Zelfs als men in de buurt van de topsnelheid komt. die net ever> boven de 200 km/uur ligt. De motor is dan nog steeds opvallend rustig, alleen het windgeruis is stevig toe genomen. Verbruik Het verbruik valt voor zo'n toch lijvige limousine niet tegen. Één keer net onder de 1 op 10 en één keer en net boven, men kan dus rustig op een gemiddelde van om en nabij de 1 op 10 rekenen. Het kan veel beroerder. Alles bij elkaar dus een wagerfl van klasse, die een geduchte con current kan worden voor de diver se merken die zich in dat markt segment bewegen. De toekomstige kopers in die klasse zou ik dan ook willen aanraden niet te besluiten zonder deze Rover ook te hebben gevoeld. Het is op zijn minst een plezierige ervaring. Technische gegevens Rover 820 Si. Viercilinder zestienkleppen injectie- motor van 1994 cc met elektronische ontsteking.Vermogen 140 pk. Compres- sieverhouding 10.0:1. Voorwielaandrij ving. Vijf versnellingen, Tandheugel besturing. Stuurbekrachtiging. Onaf hankelijke wielophanging rondom. Lengte 4,69 meter. Draaicirkel 12,2 me ter. Gewicht 1269 kg. Tankinhoud 68 li ter. Aanhanger geremd 1500 kg. Acce leratie 0-100 km/uur 9,9 sec. Topsnel heid 202 km/uur. Prijs 52.900 gulden. Peugeot dealer voor Leiden en omstreken Oegstgeesterweg/Maredijk 175 Leiden. Tel. 071-212911 T.o.v. het nieuwe postkantoor Do.avond koopavond Altijd keuze uit een assortiment van ruim 70 occasions. TALBOT afgeleverd hVl UB# afgeleverd gaat in 1987 van start met een veertigtal goed gebruikte occasions tegen zeer scherpe prijzen. Opel Kadeff 1979 3750.- Golf Diesel 1979 3950,- Honda Civic 1979 3650.- Toyota Carina 1982 f 5250.- Toyota Carina model 1981 f 4000.- Toyota Tercel 1980 f 3250,- Renault 14 eind 19814250.- Opel Kadett 1981 5350.- Dalsun Cherry 19803650,- Opei Kaden 1980 f 4350.- Honda Accord 19803150.- Mitsubishi Colt 1980 4000.- Mazda 626 1980 3750.- Ford Capn 2 liter 19783750.- Ford Taunus 2 liter Ipg 1979 3500.- Golf diesel 1978 f 3250.- Mazda 626 Coupe 1980 f 3600,- Vauxhall type Opel 1980 f 3450.- Mercedes 280 S Ipg 19796250.- Mitsubishi Saporro Ipg 19804650,- D'atsun Cherry Ipg 19803650,- Datsun Cherry Ipg 19803650,- Mitsubishi Galant 1981 f 4450,- Mercedes 200 alle accessoires 1978 7500.- Opel Kadett nieuw model 13S 1982 8000.- VW Goll GTi met veel accessoires voor de snelle man 198214250.- Opel Rekord 2 0 S 1979 3650,- Fial Panda 1982 2850,- Dit is slechts een greep uit onze grote voorraad mooie occasions. Donderdag- en vrijdagavond koopavond. Koffie staat klaar Al onze auto's worden APK afgeleverd!! Dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur. Zaterdags tot 17.00 uur. Inruil en financieringen mogelijk, in één dag rond. 9 maanden schriftelijke garantie. ILAKTIE INRUILAKTIE INRUILAKTIE INRUILAKTIE INI SOMS HEB JE ELK A A It ECHT MODKi WORDT BLOEDDONOR! ■Stoeit 0?1~~-214411 Want daar staat een Compact Disc AUSTIN ROVER DEALER VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - Touwbaan 2 - 2352 CZ - Leiderdorp -tel. 071-899275 Uil. j Goedhart maakte voor u al een voorselectie uit duizenden keukenvarianten. Daarom toont de riante showroom permanent 40 geselecteerde keukens, in opstellingen zoals ze bij u thuis zouden kunnen staan SieMatic, Alno, Pronorm keukens in alle prijsklassen 't Is als een keukenbeurs. U doet er de beste ideeèn op! Behalve dat kunt u er ontdekken hoe Goedhart uw keuken kookklaar kan installeren. Looptu eens binnen? Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel 01720-22100 Openingstijden 8 30-12 30 uur en 13 30-17.30 uur Zaterd 10 00-16 00

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11