EG maakt begin met afgraven boterberg Deel Philips-produktie naar VS Havenoverleg muurvast 071-144941 Lidstaten lenen 'Brussel' 7 miljard Staatslening aangekondigd Parenco: werkweek van 36 tot 40 uur verlengen Nederland eist actie tegen groeihormonen Bedrijven Kontakt Dagen WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL - De EG-ministers van landbouw zijn het gisteren eens geworden over een programma om de komende twee jaar een miljoen ton boter van de Europese boterberg extra af te zetten. In de Europese koelhuizen ligt 1,3 miljoen ton boter, waarvan ongeveer een vijfde in Nederland. Van die voorraad zal 400.000 ton te gen een lage prijs worden geëxpor teerd naar niet-EG-landen, zoals de Sowjet-Unie. Met de Russen zijn besprekingen gaande over de leve ring ineens van ruim 300.000 ton. Nog eens 400.000 ton zal met subsi die gebruikt kunnen worden als veevoer. De resterende 200.000 ton wil men kwijtraken via onder meer speciale acties voor goedkope bo ter ten behoeve van de inwoners van de EG-landen. door Hans de Bruin Voor dit hele afzetprogramma heeft de Europese Commissie, die met de uitvoering ervan is belast, de komende twee jaar een bedrag van bijna 7 miljard gulden nodig. De landbouwministers werden het gisteren eens over de financiering van dat bedrag. De twaalf lidstaten zullen dat geld dit en volgend jaar voorschieten aan de Commissie, die pas in 1989 zal beginnen met de terugbetaling in vier jaarlijkse de len van 1,75 miljard gulden. Men hoopt er financieel toch uit te springen, omdat in de komende jaren de kosten van de opslag van de boter in de koelhuizen - die uit de EG-kas worden betaald - zullen wegvallen. Bovendien komt geld vrij omdat tegelijk met dit afzet programma EG-maatregelen ter beperking van de melkproduktie worden getroffen. Minister Gerrit Braks zei dan ook dat Nederland alleen akkoord is gegaan met het boterprogram- ma, indien dat een onverbrekelijk geheel vormt met de voorgestelde sanering van de zuivelproduktie in de EG. Over dat laatste konden de ministers het nog niet eens wor den. Nadat zij in december al in principe hadden besloten tot het verlagen van de melkproduktie met 6 procent op 1 april 1987, en nog eens 2,5 procent op 1 april 1988, moest dat akkoord deze week AMSTERDAM (ANP) - Minister Ruding van financiën heeft giste ren de uitgifte aangekondigd van een vijftienjarige 6,25 procent staatslening. De koers van uitgifte en de omvang worden vastgesteld aan de hand van de inschrijvingen volgens het tendersysteem. De in schrijving staat open op 17 februa- De aflossing vindt plaats in vijf jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 maart 1998. Vervroegde ge deeltelijke of gehele aflossing is toegestaan vanaf 15 maart 1997 te gen de koers van 102 procent. De datum van storting is 16 maart. De vorige staatslening werd op 14 januari aangekondigd. Toen was de rente eveneens 6,25 procent en kwam de uitgiftekoers uit op 101 procent. Het effectieve rentement kwam daarmee uit op 6,1 procent, het laagste niveau sinds 1964. De lening met een looptijd van tien jaar bracht 3,5 miljard gulden op. Voor het eerst sinds 1985 is er nu weer een lening met een aflossing- vrije periode van tien jaar en een periode van vijf jaar waarin de af lossing geschiedt. Kort Zakelijk worden uitgewerkt. De ministers zullen over twee weken nog een poging wagen. West-Duitsland, dat in december nog instemde met het voorstel, wil nu de hele produktievermindering ineens op 1 april aanstaande laten ingaan. Maar daartegen bestaan in andere landen nogal wat bezwaren, omdat dan ook meteen de dure compensatieregeling ten volle zou moeten ingaan. Ook werd men het nog niet eens over de sociale maatregelen voor boeren, die de produktie vrijwillig beperken door een deel van hun bedrijf te sluiten of met vut te gaan. Over die maatregelen moet voor 1 maart overeenstemming zijn, omdat anders de produktiebe- perkingen in de lucht komen te hangen. Er bestaat echter nogal wat be zwaar bij onder meer Frankrijk en Denemarken tegen het voorstel van de Europese Commissie om al le lidstaten te verplichten een vut regeling voor boeren van 55 jaar in het leven te roepen. Ook zijn er nog problemen over de vorm van de compensaties die de boeren daarvoor geboden moe ten worden in de vorm van pre mies ineens of uitkeringen per hec tare 'stil te leggen' landbouw grond. Een stuk van de Nederlandse boterberg, opgeslagen in het vriesveem Gelderland in Eist. hebben overeenstemming bereikt over het opruimen van de boterberg, dus als alles goed gaat, zc dit jaar een veel legere aanblik bieden. De EG-ministers 1 dit pakhuis nog (foto ANP) UTRECHT (ANP) - Volgens de In dustriebond FNV zijn de onder handelingen over een nieuwe cao bij papierfabriek Parenco in Ren- kum (500 werknemers) vastgelo pen. Het grote struikelblok is vol gens vakbondsbestuurder B. Ad- dink dat de directie de 36-urige werkweek in 1987 wil terugschroe ven naar 40 uur met betaling van een toeslag van 7,95 procent. Ook wil de directie de produktiestop met Kerst en Nieuwjaar opheffen. De directie wil door deze maatre gelen een kostbare nieuwe machi ne, die in de loop van dit jaar in gebruik wordt genomen, optimaal benutten. Met de machine - in feite een_halve fabriek - was een investe ring gemoeid van 500 miljoen gul den. Een woordvoerder van de di rectie ontkende dat de onderhan delingen zijn vastgelopen. Volgens hem is er nog nauwelijks echt on derhandeld. Parenco was een van de eerste bedrijven waar de industriebond FNV aan de onderhandelingstafel een 36-urige werkweek bereikte. Ongeveer 250 werknemers in de dagdienst en de twee- en drieploe gendiensten zouden wat korter werken betreft in 1987 weer terug moeten naar af. De andere helft van de 500 man personeel werkt in volcontinu-dienst (33,6 uur per week). Voor die groep zou er vol gens de directieplannen niets ver anderen. Inmiddels hebben de vakbonden bij vier tot het papierconcern Bührmann Tetterode (1400 werk nemers) behorende principe-ak koorden afgesloten voor nieuwe's cao's die voorzien in een salarisver hoging van in totaal drie procent. Bij Bührmann Tetterode (BT) heeft de 36-urige werkweek vol gens Addink tot een zeer bevredi gende herbezetting geleid. WASHINGTON (DPA) - De rege ring van de Verenigde Staten blijft gekant tegen alle pogingen vanuit het Congres om de forse tekorten in de buitenlandse handel te ver minderen door afscherming van de Amerikaanse markt. Dit hebben minister van financiën James Ba ker en handelsvertegenwoordiger Clayton Yeutter gisteren nog eens duidelijk gemaakt tijdens een hoorzitting van de financiële com missie van het Huis van Afgevaar digden. De hoorzitting stond in het teken van de op handen zijnde wijziging van het handelswetgeving in de Verenigde Staten. President Rea gan zal daartoe op 19 februari voor stellen presenteren. Zowel de Se naat als het Huis van Afgevaardig den heeft eigen wetsontwerpen in behandeling die duidelijke protec tionistische trekken vertonen. Yeutter verklaarde dat president Reagan afwijzend zal reageren op pogingen om extra heffingen te leggen op de import, bepaalde in- YS: import buitenlandse produkten niet beperken dustrietakken te beschermen of de beslissingsbevoegdheid van de president in te perken. Hij zei dat dergelijke stappen zullen uitnodi gen tot vergeldingsmaatregelen, de internationale handel zullen ver minderen, overal zullen leiden tot afneming van de economische groei en de inflatie in de VS zullen aanwakkeren. Volgens minister Baker is de re gering echter wel bereid extra in voerrechten met terugwerkende kracht te overwegen tegen landen bewezen dat zij produk ten onder de kostprijs op de Ame rikaanse markt brengen. Baker noemde zes hoofdpunten van het volgende week te presente ren handelspakket. Dat zijn stimu lering van wetenschap en techno logie, bescherming van Ameri kaanse patenten, versoepeling van de monopoliewetgeving, vermin dering van het begrotingstekort, verbetering van het onderwijs in vreemde talen en natuurweten schappen alsmede herscholing van werklozen. Minister van handel Malcolm Baldrige had maandag al meege deeld dat er ook een versoepeling komt van de beperkingen inzake de export van Amerikaanse tech nologie. De huidige strenge voor schriften voor de verlening van ex portvergunningen op dit terrein, die er vooral op zijn gericht te voor komen dat strategische technolo gie in handen komt van het Oost blok, vormen een blok aan het been voor Amerikaanse expor teurs. Topman Van der Klugt: dollar blijft voorlopig laag DEN HAAG (GPD/ANP) - Philips wellicht ook in het Verre Oosten, wil de produktie van consumente- Dat zei president-directeur C.J. i der Klugt gisteren in Den Haag het op de internationale markten gaat h°"delijke apparaten) concentre- tijdens een spreekbeurt "i enkele fabrieken en ten dele Genootschap van Hoofdredacteu ren. „We moeten ons meer instel- ci v/llliaa uc i o - ^en °P. ^et produceren op schaal, van^huisbrandoüe gaaVmet* 1 cent 400 Phüips-fabrieken zal worden waarbij je je moet afstemmen op je de prijs van superbenzine, normale benzine en diesel donderdag met 1 verplaatsen naar de Verenigde Sta- cent per liter omlaag. Ook de prijs aantal van de ongeveer naar beneden. gesloten, vooral in Europa grootste concurrent. Ook de ken- Hoogovens De vakbonden hebben bij de SER-commissie voor fusie-aange legenheden een klacht ingediend over de manier waarop de Hoogo vens Groep de bonden heeft geïn formeerd over de voorgenomen overneming van Kaiser Alumi nium Europe (KAE, 2700 werkne mers). Volgens bestuurder H. Pe perkamp van de Industriebond FNV heeft het concern de bonden te laat ingelicht over deze ingrij pende plannen. Sleper De Nieuwe Rotterdamse Sleep dienst, een werkmaatschappij van Smit Internationale in Rotterdam, heeft met Bahama Oil Refinery Corporation (Chevron) een jaar contract afgesloten voor het assis teren van tankers en cruise-sche pen van en naar de haven van Free- port (Bahamas). De maatschappij, die onlangs nog inkrimpingsplan nen bekendmaakte, heeft de sle pers Smithbank en Indusbank voor dit werk ingezet. Failliet Het aantal faillissementen is in januari ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar met 12 procent gedaald tot 326, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In januari 1987 werden 104 besloten vennootschappen fail liet verklaard tegen 153 in dezelfde maand vorig jaar, een daling met 32 procent. nis op een bepaald terrein moet daarbij meer op één plaats gecon centreerd worden, anders smeer je de boter te dun", aldus Van der Klugt. Philips betwijfelt of het verstan dig is de grote Amerikaanse markt voor consumenten-elektronica vanuit het Verre Oosten te blijven bedienen. Produceren in de VS wordt steeds aantrekkelijker, ge zien de lage koers van de dollar en ook met het oog op de handels drempels die Amerikaanse rege ring opwerpt voor produkten uit Taiwan. Van der Klugt signaleert dat de Japanse bedrijven op dit moment „de grootste moeite om zich op de Amerikaanse markt te handha ven". Hij verwacht dat er daarom binnenkort weer plaats is voor een gezonde Amerikaanse industrie op het gebied van de consumenten- BRUSSEL (GPD/ANP) - In het Veterinair Comité van de Benelux, dat vandaag in Den Haag bijeen is, heeft Nederland erop aangedron gen dat de Belgische autoriteiten een betere controle uitoefenen op de aanwezigheid van groeihormo nen in geëxporteerd runds- en kalfsvlees. Kunnen zij dat niet, dan zou België de export moeten sta ken. De Belgische overheid verstrekt voor de export van rund- en kalfs vlees certificaten volgens welke het vlees hormoonvrij is. Belgische experts hebben echter publiekelijk toegegeven dat deze controleme thode absoluut niet waterdicht zijn. Vandaag overleggen Belgi sche en Nederlandse veterinaire deskundigen in Den Haag over eventuele maatregelen tegen het hormoongebruik in Belgisch vlees. De bezorgheid vloeit onder meer voort uit het feit dat in Belgisch vlees steeks vaker zogenaamde 'spuitplekken' worden aangetrof fen, in Nederland het wettig bewijs ROTTERDAM (ANP) - Na ruim veertien uur vergaderen is het overleg tussen werkgevers en werknemers uit het stukgoed in de Rotterdamse haven en het ministe rie van sociale zaken vannacht vol ledig vastgelopen. Breekpunt was de eis van de organisatie van ha venwerkgevers, de SVZ, dat niet alleen over door het ministerie aan gedragen oplossingen moet wor den gesproken, maar ook over de cao. De Vervoersbond FNV wil-dit pas, als de werkgevers het aange kondigde ontslag van 350 man van tafel hebben gehaald. De werkgeversverbonden eisten gisteren voor het eerst een koppe ling tussen de suggesties van het ministerie en het cao-overleg. Ook stelden zij voor de eerste keer for meel voor het salaris van de werk- nemers van de arbeidspool SHB (2000 van de ongeveer 5000 stuk- goedwerkers) terug te brengen van 100 tot 85 procent, voor de uren die zij niet werken. De partijen, die zich in de zoge naamde Commissie-Van der Louw bogen over oplossingen voor het overcompleet aan stukgoedwer- kers, komen alleen op korte ter mijn weer bijeen indien minister De Graaf ze zover krijgt. Het over leg in de Commissie-Van der Louw is in december ook al vastgelopen. De onderhandelingen zijn hervat op aandringen van het ministerie van sociale zaken. Volgens het mi nisterie zouden 427 arbeidsplaat sen kunnen worden gered terwijl de bedrijven een besparing van 20 miljoen gulden incasseren en de bijdrage van het Algemeen Werk loosheidsfonds (AWF) aan leegloopkosten met tien miljoen gulden kunnen worden terugge bracht. De Vervoersbonden FNV en CNV schaarden zich achter die berekeningen. Volgens de SVZ deugde er wei nig van. Zij kwam uit op ruim hon derd arbeidsplaatsen en een bespa ring van circa tien miljoen gulden. De werkgevers stelden tevens nog voor gedwongen ontslagen moge lijk te maken in geval van aanzien lijk orderverlies bij bedrijven. Iets wat nu onmogelijk is op grond van het Van der Louw-akkoord, het so ciaal akkoord dat in 1985 werd ge sloten. V D zaait verdeeldheid tussen bonden UTRECHT (ANP) - Het aanvanke lijk eensgezinde actiefront van de bonden bij de Vroom Drees- mann-warenhuizen is gisteren doorbroken. De directie heeft an derhalf procent loonsverhoging voor de 16.000 werknemers voorge steld op voorwaarde dat de nieuwe cao een looptijd van 2,5 jaar krijgt. De bonden van middenkader (Unie BLHP) en hoger personeel (NCHP) hebben daarop besloten dit bod neutraal aan hun leden voor te leggen. Dit heeft directeur sociale zaken J. Paardekooper van V D giste ren meegedeeld. Vorige week kon digden beide bonden en de dien stenbonden van FNV en CNV nog eenstemmig aan het bod van V D met een negatief advies aan de leden voor te leggen en acties bij het warenhuisconcern voor te be reiden. V D nodigde de bonden daarna uit voor een laatste ge sprek, waarin 1,5 procent loonsver hoging is geboden. De Dienstenbond FNV blijft er bij dat een cao met een looptijd van 2,5 jaar onaanvaardbaar is. "We kunnen de ontwikkeling van de loonruimte over zo'n lange periode niet voorspellen. Ook belangrijke zaken als flexibele contracten en de vut komen met zo'n lange cao te laat aan bod", aldus de bonds- woordvoerder. De Dienstenbond CNV moet zijn standpunt nog be palen. Het eindbod van V D voorziet verder in verhoging van de vakan- tietoelsag van 7,5 naar 8 procent, uitbreiding van de salarisschalen met een extra periodiek, en invoe ring van een inconveniëntie oe- slag. Bestuurder M. van Maarseveen van de NCHP erkende dat de loonsverhoging die V D dinsdag heeft geboden zeker een rol heeft gespeeld bij de afweging om het eindbod neutraal in plaats van met een negatief advies aan de leden voor te leggen. "We stonden echter voor de keus om bij een cao voor één jaar genoegen te nemen met enkel een half procent meer vakan tietoeslag of, bij de 2,5-jarige cao, met een veel beter bod in zee te gaan", verklaarde Van Maarse- ADVERTENTIE elektronica. „De dollar zal voorlo pig wel onder de drie gulden blij ven", zo verwacht hij. Philips specialiseert zich overi gens steeds meer op de 'kerngebie den' elektronica en licht. „Op deze gebieden behoren we tot de eer sten in de wereld en we zullen ons nog sterker moeten profileren over de hele wereld", aldus Van der Klugt. Hij memoreerde dat Philips de laatste jaren geleden heeft onder de stormen uit het Verre Oosten, met name uit Japan. „Dit veroor zaakte niet al te grote calamiteiten, die echter toch van ingrijpende in vloed zijn gebleken. We werken nu duidelijk aan verbetering van onze rentabiliteit, waarbij we kunnen constateren dat het met de consu mentenelektronica duidelijk beter gaat, wat niet iedere concurrent van ons kan zeggen". dat de geprikte dieren groeihormo nen zijn toegediend. Volgens de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees, is het aantal keurin gen op Belgisch vlees uitgebreid. Steeds vaker worden sporen van het gebruik van de verboden ana- bolica aangetroffen. In januari nam de dienst 116 monsters, waarvan er 75 positief bleken bij het verdere onderzoek. Daaruit mag echter niet worden af geleid dat meer dan de helft van alle 35.000 ton rundvlees die wij jaarlijks van onze zuiderburen be trekken de verboden anabolica be vat. LEIDEN - Groenteveiling van 10 fe bruari 1987. Aardappelen 17-33, andijvie 3,75, boe renkool 45-64, rode kool 37, witte kool 12-30, spitskool 1,40, champions bak 93- 109, uien 15-61, witlof 1,05-1,95, knolsel derij 52-54, sla 59-88, raapstelen 39-45, radijs 69-87, selderij 60-71, paprika kg 3,50-4,30, broeivet 12,50-14,40. Komkommers I: 40/189, 35/174-178, 30/ 136-141, 25/112-114, grof 292. Ook dit jaar geven weer vele bedrijven uit de regio acte de présence tijdens de Bedrijven Kontakt Dagen op 18 en 19 maart a.s. in de Leidse Groenoordhallen. En net als vorig jaar biedt het Leidsch/Alphens Dagblad alle deelnemende, maar ook andere bedrijven een uitgelezen kans om via BEDRIJFSADVERTENTIES de lezer iets te vertellen over hun eigen bedrijf. Tekst en foto(s) kunt u zelf aanleveren óf, zonder extra kosten, door ons laten verzorgen. Verschijning van deze bedrijven-informatie: zaterdag 14 maart in het Leidsch/Alphens Dagblad. Voor informatie kunt u bellen naar ons kantoor: Vraagt u even naar Fred Terwijn of Cock Juffermans. tussen gewoon verder. Op alle lo- katies van het stukgoedbedrijf Quick Dispatch in de Rotterdamse haven zijn de dagploegen (550 mensen) vanochtend in staking ge gaan. Bovendien is de dagploeg van het stukgoedbedrijf NTB, 160 man, in de Waalhaven niet aan het werk gegaan. Vanochtend bevestigde de ver voersbond FNV dat de onderne mingsraden van de vier grootste stukgoedbedrijven, Quick Dis patch, Seaport, Multi Terminals en de arbeidspool SHB een kort ge ding aanspannen tegen de direc ties van deze ondernemingen. De raden willen aldus voorkomen dat de directies namen bekendmaken van de aangekondigde ontslagen en collectief ontslag kan aanvra gen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7