Graag ook eens naar technische scholen 4» O Wens van voorlichters homoseksualiteit ïïlU Ijsmassa over dijk Stavoren meteen Je intensive- cart mssr bellen ht? F WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 PAGINA 19 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 De massale goedkeuring die de Filippijnse bevolking bij de on langs gehouden volksraadple ging aan de nieuwe grondwet heeft gegeven betekent een Fikse steun in de rug van mevrouw Aquino die vorig jaar de dictator Marcos verdreef en plaatsnam op de presidentiële zetel. Volgens de nieuwe grondwet mag ze voorlopig zes jaar op die zetel blijven zitten. Dat haar dat ook zal lukken is allerminst ze ker want mevrouw Aquino moet op haar hoede zijn voor tal van gevaren. In de eerste plaats blijft het le ger een risicofactor. De strijd krachten hebben op de Filippij nen in de loop der jaren altijd een prominente rol op het politieke toneel gespeeld. Volgens de nieuwe grondwet wordt die rol aanzienlijk teruggedrongen en dat is bepaald niet naar de zin van veel militairen. Een meerderheid van de lucht macht stemde zelfs tegen de nieuwe grondwet, maar ook in andere geledingen van het leger bestond er een aanzienlijke weerstand tegen een-op demo cratischer leest geschoeide Filip pijnse samenleving. Tot nu toe heeft mevrouw Aquino dankzij de steun van stafchef Fidel Ra mos de strijdkrachten onder con trole kunnen houden maar de be houdende elementen, onder lei ding van oud-minister van defen sie Ponce Enrile liggen op de loer. Vooral het optreden van de re- gering-Aquino tegenover de communisten is veel militaire leiders een doorn in het oog. Het bestaan van een aanzienlijke communistische rebellenbewe ging is de tweede grote risicofac tor. Middels een politiek van ver zoening heeft mevrouw Aquino geprobeerd de guerillastrijders te bewegen tot het neerleggen van de wapenen. Dat is voor een bestandperiode van 60 dagen (die onlangs afliep) gelukt, maar onderhandelingen over een duurzame vrede verlopen stroef. Slaagt de regering er niet in om een overeenkomst te sluiten, dan kan de communistische rebellie wel eens zeer ondermijnend gaan werken. Een overeenkomst is ook no dig met de naar zelfstandigheid strevende islamitische bewegin gen op het eiland Mindanao waar al lange tijd grote onrust heerst die tienduizenden mensen het le ven heeft gekost. En dan moet mevrouw Aquino toch ook altijd nog rekening houden met de plannetjes die de verdreven dic tator Marcos in zijn 'verban ningsoord' Hawaii mogelijk zit uit te broeden. Kortom, de nieuwe grondwet mag dan met overweldigende meerderheid zijn aangenomen, president Aquino zit allerminst op rozen. Positief voor de presi dent is dat ze kan rekenen op de steun van de Verenigde Staten. En verder heeft mevrouw Aqui no aangetoond heel handig lasti ge klippen te kunnen omzeilen. Dat vermogen zal ze de komende jaren nog hard nodig hebben. BERT PAAUW In de lessen beter bespreekbaar te maken heeft de afde ling Onderwijs in Amsterdam een voorlichtingsboekje uitgegeven met de naam: 'Zijn jullie verkeerd opge voed?' In dit boekje wordt ingegaan op vooroordelen rond homoseksualiteit. Er staan verhalen in van homo seksuele leraren en er wordt beschreven hoe een voor lichting op school kan verlopen. Het boekje is vlot ge schreven en staat vol foto's. De Leidse afdeling onderwijs heeft in november alle scholen in Leiden aangeschreven om dit boekje onder de aandacht te brengen. Elke school kon gratis vijfen dertig exemplaren bestellen, maar tot nu toe heeft geen enkele school gereageerd. Het is echter nog steeds mo gelijk om een bestelling te plaatsen bij Zorn Uitgeverij, Rapenburg 24 in Leiden. Sommige leerlingen denken, dat we aan de duistere kant van de maatschappij leven en pas in het donker uit onze holen ko men. Pas tijdens een voorlich ting zien ze, dat we heus niet zijn te herkennen aan grote neuzen of Spockoortjes". Het is één van de ervaringen die Marleen Janssens heeft opge daan tijdens voorlichtingen op scholen. In het ontmoetingscen trum van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) aan de Langegracht vertelt ze daar sa men met Wim Zuilhof, José van Lieshout en Dick Kerkdijk. "In totaal vijfentwintig man nen en vrouwen verzorgen de voorlichting. Maar naar een school gaan we altijd met zijn - leger blijft risicofactor - De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit heeft ook een speciale groep voor jongeren tot 25 jaar: de Pink Puppies. Elke eerste zondag van de maand organise ren deze jongeren thema- of dis cussieavonden in het ontmoe tingscentrum van de werkgroep aan de Langegracht 65. Iedereen die eens met leeftijdgenote- nover homoseksualiteit wil pra ten is welkom tweëen zegt José. "En als een groep heel moeilijk is, dus als er veel vooroordelen heersen, ko men we met drie mensen. Dan heb je steun aan elkaar als een van de anderen afhaakt en niets meer zegt". Op school heersen nog steeds veel vooroordelen ten aanzien van homoseksualiteit. De voor lichters horen nog wel eens nega tieve opmerkingen zoals: "Ho moseksualiteit is goor en vies, want man en vrouw zijn voor el kaar geschapen". De voorlich ters proberen over zo'n opmer king te praten. "We vragen waar om het logisch is dat mannen met mannen en vrouwen met vrouwen vrijen. We willen dat leerlingen hierover nadenken", zegt Dick. Overigens reageert niet elke leerling negatief. Sommige jon geren vinden homoseksualiteit heel normaal en vertellen dat hun oom ook een vriend heeft. Wim: "Soms is voorlichting niet meer nodig en praten we over an dere zaken, bijvoorbeeld over ge voelens in het algemeen. Ook kom je snel op andere onderwer pen terecht zoals vooroordelen, discriminatie, opvoeding en rela ties". VRAAG 1 Welke minister is dit? De Graaff a De Koning Van Dijk STAVOREN (GPD) - Ijsmassa's van op sommige plaatsen vijf tot zeven meter hoog zijn vannacht over de d(jk in Stavoren en tussen Stavoren en het Reaklif gescho ven. De zuidwestenwind duwde na middernacht het ijs van het IJssel- meer m de richting van de Friese rv.fr |-.ij Mii/i»im is het ijs geen be dreiging •Smelten Schuiven Kruien VRAAG 2 Wie is dit? Diana Ross Randy Crawford Clair Huxtable VRAAG 6 Deze advertenties heten: T.k. aquarium 100x45- x45 metioebeh. 300,- tel. 01717- na 17.00 uur. T.k. koelkast. 55x55 cm. harmonicadeur. Tel 071- Kleintjes Mimi's Sleuteltjes VRAAG 9 Welk nieuws geeft deze foto weer? Militaire oefening Stille Oceaan VRAAG 3 Wie is dit? Martine Bijl Jenny Arean Jasperina de Jong Achtervolging Werelduurrecord Tijdrit 1 kilometer VRAAG 10 Dit is reclame v IBTJ aankoop GRATIS KAMERA Meubelzaak Garage Fietsenhandel Wie heeft dit gezegd? J., Onderwijsambtenaar "Zieke" leerkracht Stakende leerlingen 1. Letter 9 2. Letter 4 3. Letter 3 4. Letter 3 5. Letter 4 6. Letter 2 7. Letter 2 8. Letter 5 9. Letter 11 10. Letter 15 i vraag 6 i vraag 8 i vraag 10 i vraag 3 Evenals voorgaande jaren organi seert de Kits-redaktie in samenwer king met de Stichting Krant in de Klas een zogenaamde krantlees- kwis. We willen graag een indruk krijgen hoe goed de Kits-lezers het dagelijkse nieuws in het Leidsch/AI- phens Dagblad volgen. Bijgaande vragen hebben betrek king op het nieuws dat in de week van 2 tot en met 7 februari in het LD/AD is gepubliceerd. Het is de bedoeling om een woord te vormen dat bestaal uit letters die zijn ge haald uit de antwoorden op de vra gen. Je oplossing kun je voor 16 fe bruari sturen naar het Leidsch Al phens Dagblad. Kits-redaktie, post bus 54, 2300 AB Leiden. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt een platen- of boekenbon ter waarde van 25 gulden verloot. Schrijf even bij de oplossing aan welke bon je de voorkeur geeft. Veel succes. De voorlichters met folders en voorlichtingsmateriaal onder de rozeklok in het ontmoetingscentrum van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit. Van links naar rechts Marleen Janssens, Wim Zuilhof, José van Lieshout en DickKerkdijk. (Foto J. Holvast) De groep komt op allerlei soor ten scholen in Leiden en de re gio: mavo's, havo's, lyceums, huishoudscholen. Alleen op een lts is de groep nog nooit geweest. "De docenten zeggen dat jon- gensgroepen negatiever tegen homoseksualiteit aankijken. Ze durven ons daarom niet te laten komen", zegt Wim. "Maar dat hoeft helemaal niet uit te maken. Jongens- en meisjesgroepen kunnen even fel of even positief op onze komst reageren". Scholen die de groep niet bin nenlaten komen vaak met argu menten als "Dat past niet in ons leerprogramma" of "Homosek sualiteit speelt hier niet". Maar uit onderzoek is gebleken, dat vermoedelijk één op de tien mensen homoseksueel is. Zou er op zo'n hele school dan geen en kele homo zijn te vinden? "Natuurlijk wel", zegt José. "Maar veel leerlingen en leraren durven daar niet voor uit te. ko men. Dat durfde ik ook niet toen ik op school zat. We blijven daar om aandringen en sturen ieder jaar een brief, waarin we aanbie den voorlichting te geven". De voorlichters denken, dat zij meestal beter over homoseksua liteit kunnen vertellen dan de leerkracht. "Leerlingen kunnen ons allerlei vragen stellen en al leen al doordat de jongeren ons zien, brengen we bepaalde ideëen aan het wankelen. De leerlingen merken dat ze ons overal tegen kunnen komen.", meent Marleen. Tijdens de lessen wordt trou wens niet alleen gepraat. De voorlichters nemen ook mate riaal mee. Ze delen folders uit en tonen als ze wat langer de tijd hebben een video of laten leerlin gen een rollenspel spelen. Éen van de voorlichters speelt bij voorbeeld een kind, dat aan zijn ouders vertelt dat hij homo is (die rol kan natuurlijk ook door een vrouw gespeeld worden). Na het spel volgt een discussie met vragen als: hoe zouden jouw ou ders reageren en hoe zou jij zoiets vertellen. De voorlichters menen dat leerlingen over het algemeen toch positiever denken over ho moseksualiteit dan vroeger. De voornaamste oorzaak hiervan vormt volgens hen de kracht van de homobeweging. Steeds meer mensen geven openlijk toe, dat ze 'van de verkeerde kant' zijn. Ze schamen zich daar ook niet meer voor. Wim: "Iemand als Jos Brink vormt wat dat betreft re clame voor de homobeweging, bijvoorbeeld als hij tijdens zijn programma naar een groepje mannelijke roeiers kijkt en zegt: "Wat een mooi plaatje". De groep heeft het op dit mo ment erg druk. De voorlichters komen dan ook niet alleen op scholen, maar ook bij kerken, vrouwengroeperingen en wel- zijnsinstellingen. Ook de politie hebben ze al een keer bezocht. Zijn er nu nog toekomstwen sen? "Ja hoor", zegt Dick. "We zouden graag willen doorbreken in het lager beroepsonderwijs. Dus vaker bij huishoudscholen langskomen en ook technische scholen bezoeken. De groep heeft dan ook subsidie aange vraagd om onderzoek te doen naar speciaal wervingsmateriaal. We hopen, dat ook deze scholen de deur voor ons openen". DORITH LIGTVOET OHGtLOoHjk Hoe gelwd ik (rte /oei...<?nf/eften<(. malaise en crisis. emsjit ziek was H'j ,zcJleh de mensen z^en... Mie noo> /olans Geen wonder dattie dé m\t da& vanjKt sdttoloNdetfoefc zo dUjeiabberOresJttrrfe.. daan MM... fteewf wei ifc mpetalw Waffl noVmaa/.' !r H3-- jazeker een ernsf6t,riee zeer erflsfi&e Hèhè Geluk e'mde V3fi 't (wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19