'Jongeren missen concentratie' Ook uit buitenland belangstelling voor Telecomcenter-complex 'Geen tariefsverlaging na fusie nutsbedrijven' VEERMAN (73VAART WEER iilüSiilKSIS WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 -j=<aci[»y- Alphense school krijgt landelijke primeur verkeersprojeet r Met computerspelletjes wordt de leerlingen duidelijk gemaakt dat de aandacht in het verkeer kennelijk snel is afgeleid, (foto Nanno Bioupot) ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Proost, daar ga je... tegen een boom'. Het is één van de kreten waarmee de aandacht van de leerlingen van de Alphense scho lengemeenschap Bospark moet worden getrokken. De komende weken wordt op de christelijke school voor beroepsonderwijs les gegeven in verkeersveilig heid. 'Je aandacht erbij houden' luidt het thema van dit landelijke project, waarvan Alphen de pri meur heeft. Aan concentratie in het ver keer ontbreekt het blijkbaar nog al eens onder jongeren in de leef tijd van 15 tot 24 jaar. Van het totale aantal verkeersdoden in ons land komt een groot aantal uit deze leeftijdscategorie. Daar om is speciaal voor de leerlingen in de bovenbouw van het voort gezet onderwijs een lesprogram ma opgezet. Geen lessen in verkeersregels en het uitje hoofd leren van ver keersborden. De bedoeling is dat de studenten zich beter concen treren in het verkeer en op onbe rekenbare situaties zijn voorbe reid. Anticiperen is bij voorbeeld een belangrijk onderdeel. Zien dat een auto voor je neus wil gaan remmen, ook al branden de remlichten nog niet. Sponsor Het project is een co-produktie van het ministerie van verkeer en waterstaat, de rijks- en ge meentepolitie, Stichting School en Bedrijf, Veilig Verkeer Neder land en Volvo. Volvo is de spon sor van het project. Het bedrijf levert aan de scholen het lesma teriaal. Dat bestaat uit een les boek en videobanden. Keurig verpakt in een wit koffertje met opschrift 'Verkeersveiligheid, daar werken we met z'n allen aan', de titel van het hele gebeu- Wethouder W.G.C. de Jong (verkeerszaken) gaf gistermid dag in het schoolgebouw aan de Prinses Beatrixlaan de eerste aanzet tot het project, dat wordt ingepast in het vak maatschap pijleer. "Alphen staat weer eens vooraan in de rij", benadrukte De Jong de landelijke primeur. De wethouder memoreerde dat de lessen in verkeersveiligheid prima passen in de recente Al phense verkeersmaatregelen. "Wij timmeren op het gebied van de verkeersveiligheid de laatste tijd goed aan de weg. De inrich ting van 30-kilometerzones, uit breiding van het openbaar ver voer en het aantal fietspaden zijn daar voorbeelden van. 1986 was het jaar van de verkeersveilig heid. We zijn nu verder, maar dat betekent niet dat de aandacht moet verslappen". Botssimulator Met een druk op de knop zette hij een tentoonstelling in gang. De expositie wordt bij het les pakket geleverd. Er wordt ge toond hoe het lesmateriaal eruit ziet en er zijn onderdelen van au to's uitgestald. Een grote botssi mulator is door Bospark op het schoolplein gezet. Symbolisch voor de tentoon stelling en het project is een computerspelletje dat aangeeft hoe snel je bent afgeleid in het verkeer. Als in een gokhal moet de deelnemer gaan zitten in een stoel en een auto besturen die op de monitor zichtbaar is. Onder tussen moeten wat rare opdrach ten worden uitgevoerd. Na af loop verschijnt in beeld hoe het met de concentratie en de verde ling van de aandacht van de be stuurder is gesteld. "Je zit er nogal eens naast en het rijden kan ook beter", meldt de compu ter aan de giechelende Diana Velzen (16) uit Koudekerk. Haar mede-scholieren brengen het er al niet veel beter af. De lessen in verkeersveilig heid komen dus niet ongelegen. De duur van het lesprogramma is twee tot vier uur. De praktijk zal leren of de leerlingen er wij zer van zijn geworden. Volgens docent Pieter Dijkshoorn zijn de eerste reacties positief. "De vi deobanden geven op een hele in dringende manier aan waar het aan schort bij de jongeren die deelnemen aan het verkeer. Het opletten blijkt een essentieel on derdeel. Daar ligt ook steeds de nadruk op. Tijdens de lessen kwamen de meesten oren en ogen tekort". In totaal volgen in Alphen zes honderd studenten de lessen. De bedoeling is dat in de gemeenten een paar scholen gezamenlijk het koffertje bestellen. Dat is ook praktischer voor de reizende ten toonstelling. Algemeen directeur W.K. de Klerk van Volvo meldt tevreden dat het koffertje gretig van de hand gaat. "We hebben driedui zend scholen aangeschreven. Er hebben er tot nu toe 320 gerea geerd". De Klerk geeft toe dat er een aardig stukje reclame voor zijn bedrijf bij zit. "Maar Volvo is vooral vóór veiliger verkeer". Directeur A. de Wit van de scholengemeenschap Bospark is niet minder in zijn sas. "Televisie is een uitstekend medium als het goed wordt gebruikt. Die video banden zijn gemaakt door vak lui, dat zie je zo", zegt hij kijkend naar één van de filmpjes. Soms zitten er gruwelijke scè nes tussen, zoals de ondergang van de Titanic waarbij 1500 men sen omkomen. Niet dat de leer lingen in hun auto straks dat schip tegen komen, maar dat aantal van 1500 blijkt het aantal verkeersdoden per jaar in ons land te zijn. Agenda Initiatiefnemer: 'We kumien kiezen uit beleggers' Energiebedrijf Noordwijk in nieuwe nv SASSENHEIM - Verschillen de bedrijven uit binnen- en buitenland hebben al belang stelling getoond voor vestiging in het nieuwe bedrijfspand Te- lecomcenter op het industrie terrein Jagtlust in Sassenheim. Zodra voor 75 procent van het complex een huurcontract is afgesloten, wordt begonnen met de voorbereidingen voor de bouw. Naar verwachting wordt begin volgend jaar de eerste paal geslagen en opent het centrum begin 1989. zijn poorten. Het Telecomcenter is een initiatief van Wildschut Planontwikkeling OG uit Zoetermeer. In het gebou wencomplex, dat een totale opper vlakte van 15.000 vierkante meter zal hebben, worden 30 tot 60 be drijven gevestigd die zich richten op de data- en telecommunicatie- branche. De totale investerings kosten bedragen ongeveer 40 mil joen gulden. Gistermiddag presen teerde Wildschut de bouwplannen tijdens een bijeenkomst in het ge meentehuis in Sassenheim. Het complex bestaat uit vier bouwlagen en is voorzien van evenzoveel ingangen. In het ge bouw worden voornamelijke kan toren en showrooms onderge bracht. Op de begane grond is bo vendien een 800 vierkante meter grote ruimte beschikbaar voor het houden van symposia. De eerste verdieping biedt ruimte aan een restaurant en coffeecorner ten be hoeve van het personeel. In de twee bovenste bouwlagen worden alleen kantoren en showrooms on dergebracht. De uiteindelijke indeling van het gebouw staat nog niet vast, maar kan aan de wensen van de erin ge vestigde bedrijven worden aange past. Het gebouw wordt beveiiigd door enerzijds een gesloten tv-cir- cuit en anderszij ds het instellen van een pasjesregeling. Rondom het complex wordt een parkeerterrein aangelegd voor 300 auto's. Ligging Sassenheim is een ideale vesti gingsplaats voor een telecomcen ter, zo bracht directeur van het ini- tiatiefnemende bedrijf, C. Wild schut, gisteren naar voren. "Am sterdam, Den Haag en Schiphol zijn zeer dicht bij. Bovendien ligt het industrieterrein direct naast de snelweg waardoor de bereikbaar heid ideaal is". Jagtlust wordt nu nog ontsloten door een smalle weg die vanaf de Warmonderweg parallel aan de snelweg loopt. Er bestaan evenwel plannen om deze weg, op verzoek van de op Jagtlust gevestigde be drijven, te verbreden en geschikt te maken voor zwaar verkeer. De gemeente Sassenheim voert hier over overleg met rijkswaterstaat die toestemming moet verlenen. De gemeenteraad van het dorp toonde zich al eerder bereid op de wens van de bedrijven in te gaan. Wildschut sluit, gezien de grote belangstelling vanuit het bedrijfs leven, uitbreiding van het centrum beslist niet uit. De grond naast het toekomstige Telecomcenter is vrij gehouden voor het bedrijf KN (Ko pieersystemen Nederland). .Vol gens burgemeester A.J. Kret van Sassenheim is de verkoop van de grond aan KN evenwel nog niet ze ker. Wildschut heeft al belangstel ling getoond voor dit 17.000 vier kante meter grote stuk industrie terrein. Overigens is nog niet bekend welk bedrijf als belegger voor het Telecomcenter optreedt. Wild schut: "Er hebben zich beleggers uit binnen- en buitenland gemeld. We kunnen kiezen". Noodzaak "De ontwikkelingen op het ge bied van de telecommunicatie en Het complex voor telecommunica tie en datasysternen, dat mogelijk in Sassenheim wordt gebouwd heeft ruimte voor dertig tot zestig bedrijven. Het krijgt vier verdiepingen en een vloeroppervlak van 15.000 vier kante meter. de gegevensverwerking gaan enorm snel. De omzet in Neder land van data- en telecommuni- catieapparatuur zal in één jaar tijd verdubbelen. Teneinde de ontwik kelingen te kunnen bijbenen moet het Nederlands bedrijfsleven de krachten bundelen". Professor M.P.J. Stevens van de Technische Universiteit in Eindho ven toonde zich gistermiddag een groot voorstander van een gebou wencomplex zoals Wildschut wil bouwen. Stevens voorspelde dat de grote bedrijven in Nederland steeds meer een beroep zullen doen op data- en telecommunica tie. "Deze branche heeft een gou den toekomst mits we niet te bang zijn voor samenwerking". Ook burgemeester Kret is ver heugd over de komst van een der gelijk bedrijf. Kret: "Vroeger had den we hier alleen bollenboeren. De industriële bedrijvigheid van Sassenheim wordt steeds veelzijdi- ger". De burgemeester verwacht dat de komst van het telecomcen ter een positief effect zal hebben op de werkgelegenheid in Sassen heim. "Je moet dat breed zien. Mis schien zullen er weinig Sassenhei- mers in het centrum gaan werken, maar de medewerkers van het kan toor komen tussen de middag wel boodschappen doen in ons dorp. Zo'n bedrijf heeft een enorm uit stralingseffect". Vechtersbazen in kraag gevat ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gisteravond laat acht vechtersbazen uit deze plaats opgepakt, die een oude vete probeerden te beslechten. De mannen, -drie broers in leef tijd variërend van zestien tot ne gentien jaar en hun voormalige vrienden, beschuldigden elkaar onder meer van diefstal. In het handgemeen werd een van de be trokkenen met een bijtende vloei stof in het gezicht gespoten. Teneinde het gezelschap enigs zins af te koelen, heeft de politie de mannen naar het bureau gebracht. Door tegenstrijdige verklaringen ontbrak het daar echter aan steek houdende bewijzen. In de vroege ochtend zijn de Alphenaren van daag weer op vrije voeten gesteld INBRAAK - Bij een inbraak in een kelderbox aan het Marsdiep te Al phen is gisternacht een bromfiets gestolen. Ook nam men diverse losse onderdelen en gereedschap mee. De schade bedraagt ongeveer 3500 gulden. NOORDWIJK - Burgemeester en wethouders van Noordwijk zijn be reid per 1 januari 1988 het gemeen telijk energie- en waterbedrijf over te dragen aan de NV Energie- en Waterbedrijf Zuid-Holland-Noord. B en W verbinden aan de over dracht wèl de voorwaarde dat de nv de gemeente 5,8 miljoen gulden betaalt. Over dit bedrag is overeen stemming bereikt met de nv. De overdracht van de gemeente lijke bedrijven is een uitvloeisel van de reorganisatie van de nuts bedrijven in Zuid-Holland. Noord- wijk zit, zo bleek gisteravond weer eens tijdens een vergadering van de adviescommissie voor nutsbe drijven, niet op de reorganisatie te wachten. Volgens directeur J. de Kluiver van de gemeentelijke nuts bedrijven, mag niet worden ver wacht dat de samenvoeging van de gemeentelijke bedrijven tot een ta riefsverlaging voor de verbruikers leidt. "Er komt een nieuwe direc tie, een nieuw kantoor'en ook de wachtgeldregelingen gaan geld kosten". AUTO'S GEKRAAKT - Onbeken den hebben afgelopen nacht twee auto's aan de Ferdinand Bolstraat in Hazerswoude dorp opengebro ken. Na een ruit te hebben ingesla gen, konden de autokrakers uit beide auto's een radio-cassette recorder mee nemen. Hazerswouds meisje bijna verdronken HAZERSWOUDE - Een driejarig meisje uit Hazerswoude dorp is gistermiddag bijna verdronken. Het meisje werd nog net op tijd ge red en is opgenomen in het acade misch ziekenhuis in Leiden. Haar toestand is kritiek. Het meisje was rond drie uur met een vriendje aan het spelen en kwam in een sloot terecht. Het vriendje waarschuwde zijn moe der, die het meisje in bewusteloze toestand uit het water haalde. Wachtend op de ambulance paste zij mond-op-mond-beademing toe. waardoor het kind na enige tijd weer begon te ademen. Gister avond kwam het meisje bij be wustzijn. Haar toestand is echter nog kritiek. Volgens J. Smit, raadslid voor de WD, kan Noordwijk evenwel niet anders dan akkoord gaan met de reorganisatie. "Als wij niet zélf een overeenkomst afsluiten worden we door de overheid wel gedwongen". W. Schelvis (Progressief Akkoord Noordwijk) bleek zelfs voorstan der van de reorganisatie. Schelvis heeft al herhaaldelijk kritiek geuit op de wijze waarop het gemeente lijk nutsbedrijf begroot. Schelvis denkt dat het bedrijf onnodig ta riefsverhogingen doorvoert. "De nv biedt weinig ruimte om derge lijke kunstjes uit te halen", aldus het PAN-raadslid gisteravond tij dens de commissievergadering. Excuses van politie na inval op fout adres ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie zal haar ex cuses aanbieden voor een afge lopen zondag gedane inval op een verkeerd adres aan de Fa zantstraat. Twee agenten en twee re chercheurs wilden in opdracht van het openbaar ministerie een boete van 330 gulden in nen. 's Ochtends vroeg belden ze aan en een hoogzwangere vrouw deed open. De politie mannen stonden al binnen, voordat de vrouw goed en wel wist wat er gebeurde Haar vriend was van het ka baal wakker geworden en trof het gezelschap in de woonka mer aan. De 'inval' bleek op een misverstand te berusten. De va der van de vriend was de boete verschuldigd, maar die woont op een geheel ander adres. Dat de politie met vier man een boete int,-doet men omdat het nogal eens voorkomt dat betrokkene de benen neemt als de politie aanbelt. Het vroege tijdstip wordt uitgekozen om dat er dan de meeste kans is dat de boetedoener thuis is. Een woordvoerder van de Al phense politie deelde mee dat men de vroege verstoring van de zondagsrust betreurt. Na mens de korpsleiding zal het tweetal verontschuldingen worden aangeboden. - WOENSDAG Leiden Centrum Ex '85 - Koppenhmksteeg 15, introductieavond Tai Chi, 19-20 uur Filmhuis LVC - Breestraat, film 'On weer in de verte', 21.15 uur Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat. films. 'Lightship', 19.30 uur; 'Cotton Club', 21.45 uur en 'Les enfants du para dis', 20 uur. Schouwburg - soloprogramma door Jo zef van den Berg, 20.15 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, le2ing oud-mi nister Gardeniers voor Vrouwenoverleg Zoeterwoude, 20 uur. Wassenaar Dorpscentrum - Schoolstraat 6, 't Nut brengt lezing over 'Cappadocie, tuin van God', 20.15 uur. Voorschoten British School - Jan van Hooflaah, mu sical 'The King and I', 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordi waargenomen van vr 6 tot vr 13 februari door: Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel. 762877. ONGEVALLENDIENST - Dagelyks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- ngssenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorn. AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50. tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel. 071-130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur vrydag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse vrouwen. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vryd. 09-12 uur, tel 071-126844. WOUBRUGGE - Jaap Kinkel vaart weer in hetzelfde schuitje als negen jaar geleden. Enkele weken na zijn 73-ste verjaardag bedient hij opnieuw het voetveer over het Paddegat tussen Woubrugge en Roelofarends- veen. Dat deed hij tussen 1946 en '79 ook al, ruim 32 jaar trouw. "De bedoeling is dat ik tot 1 maart vaar. maar als het zo uitkomt kan het ook best een week langer du ren", zegt Kinkel, die overigens alleen in de ochtend en avondspits vaart. Zo spoedig mogelijk hopen de ge meenten Woubrugge en Alkemade en de provincie overeenstemming te bereiken met een 38-jarige Oude- weteringer voor de opvolging van H. Hoogenboom, die de veerdienst een maand geleden om gezondheidsrede nen moest staken. Kort geleden dachten de betrokken instanties al in zijn opvolging te voorzien. Men was akkoord met de 39-jarige Haarlemse kunstenaar Peter Schraven, maar onverwacht meldde hij zich toch nog af Kinkel doet het nog graag ook. "Ik heb er nooit een hekel aan gehadmaar ik werd 65", denkt hij terug aan zijn laatste heen-en—weertje als veerman. Zijn 73 jaar zijn hem lang niet aan te zien. "Arbeid en werk naar je zin, dat houdt je jong", is zijn erva ring. En hij is natuurlijk altijd een buitenmens ge weest. Dat moet een veerman toch wel zijn, vindt Kin kel. "De man die het nu gaat doen is schipper geweest en werkt nu nog in de haven van Amsterdam. Daar zie ik toch meer in dan in een kunstenaar. En je moet een beetje kunnen roeien". (foto Nanno Bioupot) SSMMSKr. WH,

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16