'Karakter christelijk tehuis niet aantasten' Opheffing accountantsdienst inzet van politiek conflict? GPV/RPF-lij sttrekker Bloldand VERKIEZINGEN IflCHTEBBBBHBI WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 STREEK - J. Blokland, dt 44-jarige lijsttrekker van GPV/RPF: "De provinciale politiek is veel minder ge polariseerd dan de gemeen telijke of de rijkspolitiek. Je kunt wel zeggen dat we in de provincie uitgaan van het harmoniemodel. Geza menlijk proberen de staten fracties tot oplossingen te komen. Dat draagt in zich dat politieke meningsver schillen op de achtergrond worden gedrongen". door Henny van Egmond "De werkelijke beleidsvrijheid van de provincie is ook gering. We voe ren meestal een medebewind en zijn intermediair tussen rijk en ge meenten. We vervullen voor het rijk een doorgeeffunctie richting gemeenten, terwijl we richting rijk de belangen van de gemeenten be hartigen. Maar dit alles betekent niet dat er geen meningsverschil len zijn". "Neem bijvoorbeeld de bescher ming van de natuurwaarden. SGP, CDA en VVD zijn terughoudend met die bescherming, terwijl wij met bijvoorbeeld klein links, D66 en de PvdA meer willen doen. Daarover wordt heel diepgaand ge discussieerd, maar uiteindelijk komt er dan meestal wel een com promis uit", aldus de uit Capelle aan den IJssel afkomstige Blok land. Opvallend is dat klein links en klein rechts elkaar wel vaker vin den in hun strijd tegen de aantas ting van landschaps- en natuurbe houd. Bijvoorbeeld bij de discussie over hoge snelheidstrein, de TGV, onlangs tijdens de vaststelling van de streekplannen Zuid-Holland Oost en West. Een motie om de TGV alleen over bestaande Zuid hollandse spoorlijnen te voeren of langs wegen werd door beide par tijen ondersteund. Een meerder heid van provinciale staten sprak De campagne voor de verkiezing van provinciale staten, het be stuur van de provincie begint langzaam op gang te komen. Voor het eerst wordt door de Statenle den een hele nieuwe Eerste Ka mer gekozen, waardoor de provin ciale verkiezingen een landelijk belang hebben gekregen. Politici van naam trekken dan ook tot de verkiezingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dragen. Wij laten deze weken de provinciale kopstukken aan het woord. Vandaag de lijsttrekker van GPV/RPF, J. Blokland. Ko mende dinsdag: Th.S.J. Cornelis- sen (SP). Besef "Vaak zijn de staten wat te sterk gericht op economische belangen voor de korte termijn. Maar daar moet je niet alleen naar kijken. Ook de belangen op langere ter mijn moet je betrekken in je be sluitvorming. Als het resultaat op die lange termijn negatief is, moet je het niet doen. Zoals bij de TGV. Je moet niet op voorhand al een keus maken zonder datje weet wat de voor- en nadelen zijn. Klein links ziet heel vaak die nadelen wel. Wij ook". Blokland, voor wie de Heilige Schrift het uitgangspunt is bij hei bedrijven van de politiek, haalt he voorbeeld van de milieuproblema tiek erbij om een en ander te illu streren. "Vroeger heeft men nooi beseft dat de chemische fabrieken zoveel verontreinigingen tot ge volg zouden hebben. Als dat was gebeurd, had men de kosten voor het opruimen verrekend in de prijs van het produkt en hadden we nu niet met dergelijk grote pro blemen gezeten". Het milieubeleid is in goede han den bij de provincie, meent Blok land. "De gemeenten worden di rect geconfronteerd met allerlei be langen, waaronder die van de land bouw, terwijl het voor hen moeilijk is de grote lijn in de gaten te hou den, bijvoorbeeld buiten de ge meentegrenzen. Als je het aan hen overlaat, dan zal dat volgens mij ten koste gaan van het milieube leid". Een voorbeeld van natuurbe houd dat de GPV/RPF-fractie na streeft, is het vrijhouden van de ruimte rond de Keukenhof van gla sopstanden. Een poging daartoe mislukte onlangs tijdens de discus sie over het streekplan. "De na tuurwaarden rond de Keukenhof zijn zeer waardevol. Voor glasop standen hebben we elders wel ruimte. Maar ons voorstel heeft het jammer genoeg niet gehaald", al dus Blokland, die in dit geval de PvdA-fractie en de meeste gede puteerden achter zich kreeg. Ook die van CDA en VVD. maar de christendemocratische en liberale fracties stemden tegen het voor stel. "Overigens is dit een discussie in de marge. Over de hoofdlijnen van het planologisch beleid lopen de meningen in de staten parallel". Televisie Wel degelijk meningsverschillen bestaan er over de uitvoering van het ouderen- en onderwijsbeleid. Blokland vindt dat PvdA-gedepu- teerde Boone zich te veel bemoeit met het interne beleid van bijvoor beeld verzorgingstehuizen. Uit gangspunt van het ouderenbeleid is bovendien dat het tekort aan ca paciteit in Zuid-Holland vooral wordt opgeheven door het realise ren van algemene instellingen, om dat er daarvan relatief nog minder zijn. "Je moet recht doen aan datgene wat door het particulier initiatief is opgezet. In het verleden zijn er leemten ontdekt in de bejaarden verzorging en vanuit geloofsover tuiging zijn er toen instellingen op gericht. Het is heel belangrijk dat de provincie niet altijd het voor touw neemt, maar meer de voor waarden schept". "Als confessionele instellingen hun karakter willen behouden, GPV I RPF-lijsttrekker Blokland: "Zelf heb ik geen bezwaar tegen televisie, ik heb er een, maar als er een instelling is die vanuit haar overtuiging geen tv in huis wil hebben, moetje dat respecteren". (foto wim Dijkman) moet de provincie heel terughou dend zijn bij eventuele veranderin gen alleen vanwege getalsmatige redenen. Maar niemand moet wor den gedwongen een plaats te ne men in een bijzondere instelling". "Veel erger vind ik dat de pro vincie zich met het interne beleid van de verzorgingstehuizen. Zelf heb ik geen bezwaar tegen de tele visie. ik heb er zelf een, maar als er een instelling is die vanuit haar overtuiging geen tv in haar tehuis wil hebben, moet je dat respecte ren. En als er een huisregel is dat ongehuwden niet mogen samen wonen, moet je dat niet proberen te veranderen. Dat karakter heeft zón tehuis nu eenmaal en dat moet je niet aantasten", zegt Blokland, "Maar voor deze opstelling hebben we nog weinig gehoor gevonden bij gedeputeerde Boone". De discussie over het te voeren ouderenbeleid zal de komende sta- tenperiode losbarsten. De gerefor meerde lijsttrekker pleit voor een uitgebreid overleg, waarbij het doel moet zijn de ouderen in de ge legenheid te stellen zolang moge lijk zelfstandig thuis te blijven wo nen. "Als het niet anders kan, dan goede opvang in een verzorgings- of verpleegtehuis. Maar we moeten vooral de eerstelijnszorg verbete ren. zoals de gezinsverzorging, de wijkverpleging en de maatschap pelijke dienstverlening. En ook de burenhulp en mantelzorg. Hier een helpende hand, daar een bood schapje, dat helpt natuurlijk wel, maar levert bij lange na geen totale oplossing voor de thuisopvang". Om de financiële perikelen die de provincie de komende jaren staan te wachten het hoofd te bie den, vindt de GPV/RPF het nood zakelijk dat de provincie alle niet- wettelijke taken allereerst bekijkt. Hij noemt de subsidieverlening. "Op het gebied van welzijn zijn er nogal wat. En soms staat het te ver richten werk niet in verhouding tot de verleende subsidiebedragen. Bijvoorbeeld 75.000 gulden subsi die die jaarlijks over 75 instellin gen wordt verdeeld. Daaraan heeft een ambtenaar een dagtaak en dat kost dan 80.000 gulden. Stop er dan maar mee, zeggen wij dan". VALKENBURG - Een 43-jarige Valkenburger is vanmorgen rond tien uur aan zijn hoofd gewond geraakt bij een aanrijding op de Voorschoterweg in zijn woonplaats. Volgens de politie wilde de man met zijn wagen van de oprit bij zijn woning de weg oprijden. "Kennelijk heeft hij een vrachtauto, die uit Leiden kwam en werd bestuurd door een 20-jarige Leidenaar, over het hoofd gezien", aldus de politie. De Valkenburger is door de eerste hulpdienst naar het academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. (foto Jan Hoivast> Weekend Het Humanistisch Verbond houdt van vrijdagavond 13 tot en met zondagmiddag 15 februa ri voor jongeren van 16-27 jaar een jongerenweekend. Het week end vindt plaats in Bergharen, vlakbij Nijmegen. De ontmoeting met jongeren die zich met het hu manisme verbonden voelen en zij die er belangstelling voor hebben staat tijdens het weekend cen traal. Voor informatie bellen met Eveline de Vries (03402-61003). Vrijmetselarij SSR houdt donderdag aan de Hogewoerd 108 een avond over de vrijmetselarij. Twee sprekers, A.J.N. Alink en W. Buddingh, be handelen onder meer de invloed van de vrijmetselaars op de hui dige Leidse samenleving. Aan vang 20.00 uur. Expositie Het kunstcafé van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit ex poseert van 15 tot en met 22 fe bruari een collectie foto's van ba ron Wilhelm von Gloeden. Deze baron werd beroemd door het maken van opnames in de bui tenlucht van jongens in 'acade mische houdingen of in antieke draperiën, als herder, de pan fluit bespelend of tussen Griekse overblijfselen'. De expositie wordt op zondagmiddag 15 fe bruari om 15.00 uur geopend door de Leidse wethouder van cultuur F.J Kuijers. Koor Het mannenkoor Kunst na Ar beid zoekt nieuwe leden. Belang stellenden die ouder zijn dan 18 jaar kunnen bellen naar tel. 175782. LVC Het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) gaat binnenkort beginnen met de cursussen straattheater en geluidsinstallatie. Er zijn nog en kele plaatsen vrij. Belangstellen den kunnen zich tussen 10.00 en 17.00 uur aanmelden bij het LVC, Breestraat 66, tel. 146449. Forum De JOVD houdt donderdag avond 12 februari een verkie zingsforum in De Branderij. Gasten zijn mevrouw Jansen (VVD), mevrouw Stolker (PvdA) en de heer Schuyer (D'66). Aan vang 20.00 uur. Klaverjassen Drumband en majorettencorps Matilo houdt zaterdag 14 februa ri een klaverjasavond in club huis Matilo (Zaanstraat 126). Aanvang 20.00 uur. Speldag De werkgemeenschap De Ratel houdt op zaterdag 14 februari een 'sprokkelspeldag' (klaverjas sen, sjoelen, scrabble, rummycup, bingo) in het Leidse Volkshuis. Aanvang 9.45 uur. LEIDEN - Bij een aanrijding op de A44 (Amsterdam-Den Haag-cen trum) raakten gistermiddag twee mensen gewond. Een 34-jarige au tomobilist uit Den Haag moest naar het Diaconessenhuis worden gebracht, een 20-jarige man uit Schipluiden kon ter plekke behan- Ongeval op rijksweg deld worden. Het ongeluk gebeurde rond half vijf gistermiddag op de rijbaan richting Amsterdam. De Hagenaar moest afremmen voor een file toen een andere auto achter op hem reed. De bestuurder verklaarde door de laagstaande zon niets ge zien te hebben. Beide auto's raak ten zwaar beschadigd. in de plaatselijke politiek voor een collegepartij gebruikelijk is en aarzelt dus nog. De PvdA heeft zich voorlopig achter de ei gen wethouder opgesteld. In een vergadering van de commissie Fi nanciën hield de PvdA zich op de vlakte, terwijl de WD van Bordewijk eerst nog eens de voor- en nadelen opgesomd wil zien alvorens een standpunt in te nemen. "Ik had na ons bezoek de indruk dat de PvdA aan het twij felen was geslagen en ook de WD zich begon af te vragen of de wethouder het wel bij het rechte eind heeft", zegt Oudhof. Inmiddels hebben ook de ver tegenwoordigers van de Leidse ambtenaren zich in het conflict gemeld. Zij gaven deze week te kennen er weinig vertrouwen in te hebben dat Bordewijk onder druk van de bezuinigingen vol doende rekening kan houden met zijn personeel waar hij als wethouder Personeelszaken ver antwoordelijk voor is. "De mede zeggenschapscommissie en het georganiseerd overleg staan dui delijk achter ons", weet Oudhof. Overigens komt geen van de 16 medewerkers van de GAD bij de overheveling op straat te staan. Zij kunnen allemaal aan de slag kaar brengen. Dat komt omdat de werkelijke beweegredenen van Bordewijk de GAD over te hevelen geheel andere zijn, denkt Oudhof: "Ik vermoed dat wij te kritisch zijn". Als voor beeld noemt hij de gemeentere kening '83 waarvan de GAD bij controle constateerde dat er "honderden miljoenen verkeerd waren geboekt". Die kritiek zou hem niet in dank zijn afgeno men, veronderstelt Oudhof. Het conflict heeft zich inmid dels verhard. Bordewijk, die in het Leidse gemeentehuis toch al niet te boek staat als een plooi baar politicus, lijkt niet geneigd op zijn standpunt terug te ko men. De GAD is een uitgebreide lobby begonnen om de raads fracties voor zijn standpunt te winnen. Een machtsstrijd lijkt zich te ontplooien. "Hier wordt politiek bedreven op een oneerlijke manier", zegt Oudhof: "De wethouder wil zijn zin krijgen ook al gaat dat over de ruggen van 16 medewerkers. Hoewel de gemeenteraad nog geen enkel besluit heeft geno men, wordt van ons verwacht dat wij met de VNG gaan praten over de overheveling. Wij heb ben om uitstel gevraagd omdat we ons eerst door onze vakbond willen laten adviseren. Dat uit stel krijgen we niet. Bordewijk wil het er doorheen jagen en gunt ons geen tijd. Want hoe lan ger dit sleept, hoe moeilijker het voor de wethouder wordt". Automatisme Probleem voor de GAD is vol gens Oudhof dat de raadsleden maar nauwelijks op de hoogte zijn van het functioneren van de ze dienst, een stelling die door voormalig GAD-directeur Baten burg die zich ook in het conflict heeft gemengd, wordt onder schreven. Ze hebben zich aan vankelijk te makkelijk door de wethouder laten overtuigen: "Want hoe gaat dat in praktijk? Als het college de kant van Bor dewijk heeft gekozen, gaan de collegepartijen daarin automa tisch mee. Zo kun je als eenling de hele raad bespelen", aldus Oudhof. Alle fracties zijn inmiddels door een afvaardiging van de ac countants bezocht. Dat heeft er wellicht toe bijgedragen dat er in de politiek twijfels zijn gerezen over de voornemens van Borde wijk. CDA en D66 hebben de wethouder inmiddels gevraagd de opheffing uit te stellen totdat in juni een besluit over de bezui nigingsoperatie wordt genomen. De WD geeft de wethouder niet die onvoorwaardelijke steun die bij hun nieuwe werkgever, het VNG. "Maar het zou voor een aantal minder prettige gevolgen kunnen hebben. We vrezen dat de arbeidsvoorwaarden daar on gunstig zullen uitpakken", aldus Oudhof: "En bovendien hebben de mensen van de GAD grote af finiteit tot het Leidse gebeuren". Hij blijft voorlopig praten en is niet van plan zijn mensen tot ac tie op te roepen. "Wij voeren ab soluut geen obstructie. We zor gen dat het werk er niet onder te lijden heeft". Het verzet beperkt zich tot het voornemen niet met de nieuwe werkgever te gaan praten voordat de gemeenteraad een besluit heeft genomen over de toekomst van de GAD. Oud hof: "Het gaat mij er niet om con flicten te veroorzaken. Aan de andere kant, ik vraag me wel eens af of ik niet te solidair met het college ben". Oudhof, directeur GAD: 'Ik vermoed dat we te kritisch zijn'. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het afstoten van ge meentelijke diensten en ambte naren is een zeldzaam verschijn sel in de gemeente Leiden. Priva tisering van gemeentelijke taken behoort dan ook niet tot de poli tieke idealen van de PvdA. Toch was het PvdA-wethouder Borde wijk - en niet zijn WD-collega's in het college voor wie dat gezien het liberale verkiezingsprogram ma meer voor de hand had ligt - die eind vorig jaar voorstelde de gemeentelijke accountants dienst (GAD) over te doen aan een soortgelijk bureau verbon den aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Het kan de verhuizing van 16 Leidse ambtenaren naar Den Haag betekenen. door Gert Visser Sindsdien zijn GAD-directeur Oudhof en wethouder Bordewijk op een in deze kringen onge woon felle toon in aanvaring ge komen. Bij de meeste raadsfrac ties zijn inmiddels twijfels gere zen over de voorgenomen ophef fing van de GAD. In ditzelfde ka der vroegen vertegenwoordigers van de ambtenaren zich onlangs hardop af of Bordewijk als wet houder financiën wel goed op de portefeuille personeelszaken kan passen. Daarmee lijken alle in grediënten aanwezig voor een conflict dat niet alleen de toe komst van de GAD maar vooral ook het personeelsbeleid van Bordewijk behelst. De GAD mag gezien worden als katalysator in dit politieke ge beuren. De feiten rond het ge schil tussen Bordewijk en Oud hof zijn bekend. Simpel gezegd komt het hier op neer: Borde wijk vindt dat de GAD zijn werk niet goed doet, terwijl Oudhof stelt dat zijn dienst niet in de ge legenheid wordt gesteld het werk naar behoren te verrichten. Bordewijk denkt met de ophef fing jaarlijks bovendien 3,5 ton te besparen. Volgens de GAD gaat het om een bezuiniging ter groot te van niet meer dan 30.000 gul den. Inmiddels hebben andere fi nanciële experts op het ge meentehuis uitgerekend dat op heffing van de GAD de gemeente bijna een miljoen kost aan uit te betalen verplichtingen tegen over het personeel. Oudhof: "Het zou dus in plaats van goedkoper wel eens duurder kunnen zijn". Kritisch Uitgebreide en hoogoplopende discussies konden de wethouder en zijn medewerkers niet bij el

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15