PvdA Wassenaar woedend op partij over annexatieplan Grotere behoefte aan Oegstgeester budgetvoorlichter §0ii§@@g Weer vrouw van 'n eeuw in Wassenaar Bej aarden en bridgers vechten om grote zaal Dief gepakt Marokkanen krijgen geld voor Nederlandse lessen Correspondenten (m/v) Vierkant Clitigendael-Duinzigt straks naar Den Haag? KERK IN AANBOUW WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 =LEIDSCH m DAGBLApr^ ^jstattwaiMasy- Meesten komen (te) laat OEGSTGEEST - De Oegstgeester budgetvoorlichtster Ja- net Lieffering heeft in de periode oktober 1985-december 1986 veertig cliënten op haar budgetspreekuur gehad, ver deeld over de bijna 60 keer in die periode dat zij spreekuur hield in het cultureel centrum het Drieluik of op het ge meentehuis. Dat meldt Lieffering in haar jaarverslag. Vergelijken is moeilijk omdat keiharde cijfers niet voorra dig zijn, maar gesteld kan worden dat het budgetspreekuur dat in de cember 1984 begon aan een groeiende behoefte voldoet. Janet Lieffering werkt namens de Stichting Consument en Huis houding in de gemeente Oegst geest. Iedere Oegstgeestenaar kan bij haar terecht voor gratis hulp als het gaat om financiële vraagstuk ken. Dat kan variëren van vragen over studiefinanciëring tot de pro blemen van iemand met grote geldzorgen. Liefferings meeste tijd gaat op aan schuldbemiddeling. In een interview in deze krant in sep tember vorig jaar beweerde zij dat er in Oegstgeest wel degelijk spra ke is van een bepaalde armoede. Zij krijgt lang niet alle mensen met financiële problemen op haar spreekuur, wist zij toen te vertel len. Liefferings voorgangster Cecile de Munk werkte van december 1984 tot juni 1986 in Oegstgeest. Toneel De British School in Voorscho ten brengt komende dagen vier keer de toneelmusical 'The King and I' op de planken van de school aan de Jan van Hooflaan. Van avond, donderdag, vrijdag en za terdag beginnen de voorstellin gen 's avonds om half acht. Kaar tjes kosten tien gulden. De beken de zanger Jou Bourne speelt de koning, Rachel French is Anna. In totaal zijn er 73 spelers, van wie het merendeel leerlingen van de British School en in leeftijd varië rend van 8 tot 18 jaar. BKR-werk Het werk dat de gemeente Lei derdorp in het kader van de BKR- regeling in bezit heeft, is momen teel te zien in het gemeentehuis aan de Statendaalder. Het gaat om werk van Trees Klijn (ge mengde technieken en krijtteke ningen), Bert Middelhoek (olie verfschilderijen), Luuk Gransjean (aquarellen), R.J.L. Poppe (ge mengde technieken), Ian Kuiper (gouaches) en Rudi Struik (houten beelden). De tentoonstelling kan op werkdagen van acht tot vijf uur worden bezichtigd en loopt tot en met 28 februari. Poppentheater Damiet van Dalsum komt aan staande zaterdag met haar pop pentheater naar de Leiderdorpse Muzenhof (Gordijnsingel 4). Ze speelt de voorstelling 'Voor al tijd', bedoeld voor kinderen vanaf 5 jaar. Aanvang half drie, toegang drie gulden vijftig. Filmkring De film 'Broadway Danny Rose' van Woody Allen wordt morgen gedraaid door de Leiderdorpse Filmkring. Plaats van handeling is de Muzenhof aan de Gordijnsin gel in Leiderdorp. Thema van de film is het leven van de kleine man, die in zijn chaotisch bestaan voortdurend op zoek is naar 'de grote liefde'. Niet-leden kunnen zich telefonisch opgeven bij de Filmkring: telefoon 071-896894/ 410957. Aanvang donderdagavond half negen. Lezing Het NUT in Wassenaar organi seert vanavond een lezing met dia's over Cappadocie, 'Tuin van God'. Karin Schaedtler verzorgt de lezing, die wordt gehouden in het Dorpscentrum aan de School straat en begint om kwart over acht 's avonds. Zowel leden als niet-leden van het NUT zijn er welkom. Haar tussentijdse jaarverslag deed de gemeenteraad besluiten het budgetspreekuur met één dagdeel per week uit te breiden. De ge meente begon met het budget- spreekuur vanwege een groeiend aantal verzoeken bij de gemeente lijke sociale dienst voor hulp en ad vies bij financiële problemen. De GSD is trouwens nog altijd de be langrijkste 'doorverwijzer'. Lieffering stelt in haar jaarver slag dat haar hulp helaas in het grootste aantal gevallen wordt ge boden als er een curator om de hoek komt kijken. De mensen kloppen pas bij haar aan als het water hen tot de lippen reikt en een door Lieffering te treffen schuldre geling absoluut noodzakelijk is. De busgetvoorlichtster betreurt dat omdat op deze manier van een pre ventieve werking van haar spreek uur te weinig terechtkomt. Ze stelt: "Waarschijnlijk is de drempel om naar een budgetspreekuur te komen nog steeds erg hoog. Veel mensen vinden het moeilijk te moeten vertellen dat men schul den heeft gemaakt en/of het finan cieel niet redden kan". Wie denkt dat Liefferings werk de afgelopen periode niet meer be helsde dan de ontvangst van veer tig cliënten komt zwaar bedrogen uit. Ze heeft een "contactenover zicht" bijgehouden. Daaruit blijkt dat zij met haar cliënten in totaal 138 keer telefonisch contact heeft gehad, 75 keer schriftelijk en 118 keer mondeling. Voor de schuldei sers van de cliënten gelden de aan tallen 121, 103 en 3. Soms schakelt Lieffering de hulp van bij voor beeld een maatschappelijk werker in. Met hulpverleners had zij 28 keer telefonisch contact, zeven keer schriftelijk en 33 keer monde ling. Van de veertig cliënten hebben er 16 een inkomen kleiner dan 1500 gulden. Tien hebben een inkomen dat tussen de 1800 en 2500 gulden ligt. Eén verdient zelfs meer dan 3500 gulden. Lang niet alle klanten moeten het met een uitkering stel len, blijkt verder uit de cijfers. De meeste schulden zijn tussen de duizend en 5.000 gulden groot. Twee cliënten hebben schulden van een halve tot een hele ton. De meest voorkomende schulden zijn huurschuld, energieschuld, per soonlijke lening en roodstand. Van de veertig cliënten bereikte Lieffering over de verslagperiode in zes gevallen (nog) geen resultaat. In zestien gevallen was er wel de gelijk sprake van resultaat. In twaalf gevallen is zij nog bezig. Van zes andere cliënten is nog niet te zeggen of zij baat hebben bij Liefferings werkzaamheden. VOORSCHOTEN - Alles wijst er op dat Voorschoten binnenkort een schilderij van Sierk Schroder gaat kopen en het in het ver nieuwde gemeentehuis zal op hangen. B en W zijn zeer enthou siast over het werk van de inter nationaal bekende oprichter van de Voorschotense Kunstkring. En de raadscommissie voor finan ciën heeft zich inmiddels over tuigd van de kwaliteiten van het portret. Eind deze maand moet de ge meenteraad officieel 7.950 gul den beschikbaar stellen voor de aankoop. Sierk Schroder woont op de grens van Voorschoten en Wassenaar en heeft jarenlang in de ballotagecommissie van de Voorschotense Kunstkring geze ten. Toen deze Kunstkring vorig jaar september een tentoonstel ling organiseerde met werk van haar grootste corifeën, Harm Ka- merlingh Onnes, Paul Citroen en Sierk Schroder, kwamen er maar liefst 1402 mensen naar de zolder van het Ambachts- en Baljuw huis. En de dagelijks bestuurders realiseerden zich met enige schrik dat ze wel werk van Ci troen en Onnes hebben, maar niet van Schroder. Vandaar het voor stel. (foto Holvast) WASSENAAR - De PvdA Wasse naar is woedend op haar provin ciale broeders en wil vanavond een brandbrief schrijven aan de Statenfractie. Aanleiding is de opmerking van de socialistische voorman J.J. Boone, dat hij bij uitbreiding van Den Haag denkt aan het vierkant tussen Clingen- dael en Duinzigt. Dit stukje is nu nog van Wasse naar en de plaatselijke PvdA vindt het hoogst onbeholpen, onfatoen- lijk en onbehoorlijk dat er zonder overleg met de betrokken gemeen te zomaar over annexatie wordt ge sproken. En dat nog wel tijdens een verkiezingsbijeenkomst. "Wanneer het nodig mocht zijn, willen wij best over een grenscor rectie praten met Den Haag. Maar dan moeten we eerst wat horen van binnenlandse zaken en de Tweede Kamer. Nee, ik ben erg ongelukkig met deze gang van zaken", zegt de PvdA-wethouder van woning bouw Greep. Samen met bestuur en fractie besloot hij dit weekein de, kort na de uitlatingen, om van avond een spoedvergadering te be leggen. "Nu zijn we, noch door de pro vincie, noch door Den Haag ooit of ficieel benaderd", zegt Greep. "Er worden alleen af en toe balletjes opgegooid omdat Den Haag zo no dig moet bouwen en de gemeente geen ruimte heeft. Inhoudelijke ar gumenten heb ik daarbij nog nooit gehoord". Dergelijke progingen le verden ook in het verleden een steigerend Wassenaar op en vol gens de wethouder wist Boone, in het dagelijks leven gedeputeerde, dan ook dat hij bestuurlijk niets zou bereiken met zijn bespiegelin gen. Ook over de plek op zich heeft hij zijn twijfels: "Zijn daar woning bouwplannen? Ik dacht juist dat de marechaussee er kazernes wil bouwen". Boone is niet telefonisch bereik baar, maar de provinciale lijsttrek ker van de PvdA, H. van der Vlist, wil wel reageren. Hij denkt dat Boone, toen journalisten daar naar vroegen, "ter illustratie ongeveer heeft aangegeven wat de partij be doeld met de zinsnede 'versterking van de steden' Daar hoeft nie mand gek van op te kijken. Ook de PvdA-fractie beseft dat er in Den Haag geen bouwlokaties zijn: "Als je bestuurlijk vol zit, moet je aan grenscorrecties denken, al moet dat nooit zonder overleg worden opgelegd". Hy stelt het voorzichtig en vol gens hem is Boonè ook aftastend te werk gegaan. Er zou dan ook geen reden zijn om "elkaar te lijf te gaan". Toch zal hij de man die in Den Haag de provinciale lijst aan voert, nog eens voorzichtig vragen wat hij nou bedoeld heeft. Tot die tijd weigert de provinciale lijst trekker tot een veroordeling of on dersteuning over te gaan en stipt hij in zijn algemeenheid aan dat een statenfractie "bovenregionaal moet denken". VOORSCHOTEN - Nu de vorst weer optrekt, gaan ook de werk zaamheden aan Voorschotens nieuwste kerk weer verder. Naast de ijsbaan, groeit dus het goede nieuws voor de Vereniging Neder lands Hervormde Evangalisatie op Gereformeerde Grondslag (VNHEGG). Veel meer dan de omtrekken zijn nog niet te zien. maar als alles klaar is heeft de Anthoni van Leeu wenhoekkade een Huis van de Heer van achttien bij acht meter met een groen (asfalt)dak en een sober to rentje. Naast de kerkzaal komt er een vergader-ruimt, een klein keu kentje, een entree en een toilet. De VNHEGG is in 1983 opgericht en organiseert wekelijks kerkdiensten in de aula van het Lucas college aan de Van Beethovenlaan. VOORSCHOTEN - Onbekenden zijn in de nacht van maandag op dinsdag een woning aan de Voor schotense Horstlaan binnenge drongen en hebben vernielingen aangericht. Eerst werd er gepro beerd de achterdeur te forceren. Toen dat mislukte sloegen ze een ruit in. Daarna werden er nog drie ruiten ingeslagen en de woning werd doorzocht. Wat er gestolen is kan de politie pas zeggen als de be woners van vakantie zijn thuisge komen. De eigenaar is op de hoog te gebracht. VOORSCHOTEN - De oorlog tus sen de bridgeclub Voorschoten en de plaatselijke ANBO is nog steeds niet voorbij. In een nieuwe brief aan het college van burgemeester en wethouders vragen de kaarters wederom om de grote zaal en we derom weigeren de bejaarden die te verruilen voor de koffiekamer en de ronde zaal. Grote verschil is de hardere toon. De bridgeclub is buitengewoon verbolgen over de behandeling van de vorige brieven en geeft met snij dende zinneties aan hoe scheef de situatie zou zijn. 'Donderdag 29 ja nuari waren in de grote zaal 48 be jaarden aanwezig en was de zaal reeeds om 21.50 uur verlaten, ter wijl 120 betalende bridgeliefheb- bers in koffiekamer en koepel bij REGIO - De politie van Sassen- heim heeft gistermiddag in Oegst geest een 27-jarige Amsterdammer opgepakt, die dezelfde middag drie inbraken in Warmond heeft ge pleegd. De man had de buit van de inbraken, zo'n 500 gulden in bui tenlands en Nederlands geld en sieraden nog bij zich. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De man had zijn slag gistermid dag geslagen in woningen aan de Herenweg en de Sweilandstraat. Beide keren werd hij verrast door een buurvrouw die, bij afwezig heid van ,de bewoners, binnen kwam stappen. De twee Warmond- se vrouwen wisten een signale ment van de dief door te geven aan de politie. Na het plegen van de derde in braak in de Oranje Nassaulaan, waarbij geld en sieraden werden meegenomen fietste de man naar Oegstgeest. De politie van War mond schakelde de collega's van Sassenheim in, die de man op de Kennedylaan in Oegstgeest aan hielden. WASSENAAR - Wassenaar had gisteren voor de tweede maal in een maand tijd een honderdjarige. Ditmaal gaf burgemeester P.H. Schoute de gemeentelijke fruitmand aan Otillie Wouda-Gsundbrunn, ge boren in het Duitse Neuren berg. Haar vader was daar 'Bau und Mauerermeister' en Otillie kwam na wat scholing in zijn zaak. Op een hofbal van prins Leo pard in München leerde zij de Friese architect Wouda kennen en in 1913 kwam het tot een hu welijk. Het echtpaar verhuisde al snel naar Rotterdam, waar meneer Wouda samenwerkte met de bekende architect Ber- lage. Pas na vele omzwervin gen kwamen de twee in Wasse naar terecht, waar de architect elkaar gestopt zaten tot 24.15 uur', heet het in de brief. Daarnaast stipt het bestuur van de club aan dat de bejaarden het veel prettiger zouden vinden in de koffiekamer. De zaal zou namelijk te groot en veel te koud zijn. Secre taris Bakker van de Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen rea geert woedend op deze 'verdraaiin gen'. Volgens hem zitten er meest al wel 70 bejaarden in de grote zaal en blijven zij tot kwart over tien, half elf. Oud zeer Dat zij de ruimte koud en onge zellig vinden, heeft hij nog nooit gemerkt. Problemen met de groot te zijn er niet. "wij kaarten en scrabbelen daar niet alleen, maar er staan ook vijf sjoelbakken", brengt Bakker te berde. Bij zijn op stelling, speelt duidelijk oud zeer mee. De ouderen, die jarenlang in een tochtige oude school aan de Molenlaan zaten totdat die in el kaar stortte, willen "nooit meer in een hoekje gedrukt worden". De gemeente heeft jaren geleden verklaard dat zij de grote zaal mo gen hebben en daar niemand op te rugkomen. "Als die bridgers ons nou fatsoenlijk hadden gevraagd of we een keertje konden opschik ken, nou, dan had het anders gele- gen'K oordeelt hij. "Maar vorig jaar was het ook al zo'n poppenkast. We kregen zomaar een brief van de ge meente. De zaal was verhuurd aan de bridgeclub, wij moesten eruit". Enkele gepeperde gesprek) .en volgden en de Algemene Ouderen bond was ervan overtuigd dat ze zich nooit rneer van het kastje naar de muur hoefde te laten sturen. Geen wonder dat de secretaris verontrust reageert op de bridge- brief: "Ik vecht niet alleen voor mij hoor, ik vecht voor het bestuur, voor de bejaarden van dit dorp". Vanmorgen waren geen bridge club-bestuurders bereikbaar. Wouda een huisje liet bouwen op een gekocht lapje grond aan de Berkenlaan. Ruim 53 jaar lang leefde me vrouw Wouda in deze 'Appel hof. In 1980, tijdens haar 94ste levensjaar, besloot ze om haar intrek te nemen in het bejaar dentehuis Rust en Vreugd. Toen de sloop van dit verouder de gebouw onafwendbaar bleek, verhuisde de hoogbe jaarde naar het Johannahuis aan de Schouwweg. Ze heeft hier een riante kamer in de nieuw gebouwde vleugel en is zeer tevreden over de verzor ging. Hoewel ze wat moeilijk kan lopen, wil ze over haar li chamelijke gesteldheid niet klagen. "Zoals het nu gaat, zal ik de 110 jaar ook nog wel ha len", mag ze graag zeggen. VOORSCHOTEN - Twaalf Marokkaanse Voorschotenaren willen bin nenkort Nederlands leren. Het gaat om een cursus van twee uur per week, die gegeven wordt door een deskundige docente. Plaats van han deling wordt de eigen accommodatie aan de Professor Eykmanhof. De cursisten zijn al langer in Nederland en de meesten hebben enkele jaren geleden al een spoedcursus gevolgd bij hun werkgever, een plaatse lijke kistenfabriek. De informatie is inmiddels weggezakt en het leven zou een stuk gemakkelijker worden met wat meer taal in de bagage. Ook de kinderen spreken inmiddels de taal van hun omgeving. Wanneer de gemeenteraad deze maand 4000 gulden beschikbaar stelt, kunnen de volwassenen snel aan de slag en is een verlenging mogelijk in augustus. Vanaf dat moment heet de cursus 'basiseducatie' en worden de cursisten in het Nederlands wegwijs gemaakt in eigen taal en cultuur. Mogelijk is het aantal belangstellenden inmiddels dan wat gegroeid. Vol gens een woordvoerder van de gemeente "kijken de mensen nu de kat een beetje uit de boom". In Voorschoten wonen ongeveer honderd mensen van Marokkaanse afkomst, van jong tot oud. Samen met mensen uit Turkije hebben zij de stichting Assalem opgericht, die opkomt voor de belangen van islamie ten. Eerst versierde men een ruimte, nu heeft het Marokkaanse deel van de stichting zich hard gemaakt voor de cursus. Of de cursisten wat moeten betalen, is nog onduidelijk. Het CDA wil een bijdrage vragen omdat dat de betrokkenheid zou vergroten. De PvdA/PPR-fractie is daartegen. Zij vindt dat de drempel zo laag mogelijk gehouden moet worden om de integratie te bevorderen. ADVERTENTIE korte termijn actieve cor respondenten (m/v) in Wassenaar en Warmond Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad bv Postbus 54. 2300 AB Le Telefoon 071-144941. Een werkmaatschappij v de gebeurtenissen in het eigen dorp nauwlettend volgt, "tips" kan doorgeven en vergaderingen, evenementen en wat dies meer zij verslaat. Hel werk zal gemiddeld enkele uren per week beslaan. Schriftelijke reacties gaarne aan redactie regio Leiden, t a v Miep de Graafi. Voor tweede maal in een maand

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14