GRATIS VOOR U KLAAR zouden de kenners dan toch gelijk Buma/Stemra blijft kopiëren muziek op consument verhalen NAAR DE AUTO RAI? DAARNA NAAR AUTO-HOME 17?9 13?5 Érn Sj 16?5 -CONSUMENT* De groenteman Roggebrood liefst zonder conserveermiddel Boekje over naaimachines 'Gettovorming door plan kabinet' Bij aankoop van een HYUNDAI mèt het RAI-entreebewijs in uw hand: KRIJGT U HEM GRATIS MEE!!!!! Anlll'Home UMrt"' M VERKOPER M/V Nieuw bil Klerks! Extra tip Bacardi Rum literfles wit CM 6?S PAGINA 11 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 De prijzen van groente en fruit roepen nogal eens vragen en misverstanden op. Toch kun je stellen, als je de cijfers van de afgelopen twintig jaar bekijkt, dat groente nauwelijks duur der is geworden. Is groente dan duur of goedkoop. Tja, niet duur in vergelijking met wat? In vergelijking met vlees of vis, of in vergelijking met gisteren of in vergelijking met het bui tenland? Hel is vaak moeilijk te accepteren dat de prijzen van dag tot dag kunnen verande ren. Die veranderingen in prijs kunnen verschillende oorzaken hebben, welke in ieder geval al lemaal terug te voeren zijn tot de verhouding van vraag en aanbod. We hebben te maken met dagprodukten, welke onder invloed van het klimaat in be paalde hoeveelheden op de markt komen en ook afhan kelijk van het weer bij de consument al dan niet in de smaak vallen. Een belangrijke factor in de prijsstelling is de vraag in binnen- en buitenland maar ook de produktie in het buitenland. Ons land is sterk gericht op de export van groen te en fruit en het kan voorko men, dat wij plotseling voor be paalde groente meer moeten be talen. omdat de vraag naar dit produkt in het buitenland zeer sterk is. Omgekeerd kan ook voorkomen. Stel dat het in Duitsland 's zomers Slecht weer is en de vraag naar salade- groente valt weg. Dan kunnen wij hier extra voordelig aan de ze produkten komen. Al deze si tuaties worden 'vertaald' op de veilingklok. Hoe komt zo'n vei- lingprijs tot stand. Daarvoor neem ik u even mee naar de ba sis: het afmijnlokaal van een Nederlandse groente- en fruit veiling. Daar heeft namelijk de confrontatie plaats tussen het aanbod aan verse Nederlandse groente en fruit en de vraag van de nationale en internatio nale handel. De prijs voor par tijen groenten wordt 'gemaakt' op een kok. die een handelaar door middel van een druk op de knop kan laten stoppen. De wij zer loopt van hoog tegen de richting van de klok in naar laag. Wie het eerst drukt, koopt het produkt. Durft men lang te wachten, dan koopt men mis schien voordeliger. Het blijft echter riskant, want de buur man kan het produkt ook nodig hebben en net even een cent meer willen bieden. Hoe komt het dan, dat de groente in de winkel meer moet kosten dan op de veiling? Na de veiling ont staan nog meer kosten. De han delaar moet de verpakking be talen, hij moet het produkt soms ompakken en transporteren naar de groothandelsmarkt. De uren die daarin gaan zitten, zijn niet gratis. Hij berekent de groothandel z'n marge of krijgt commissie. De groothandelaar verkoopt het op zijn beurt aan de groenteman die voor die dag komt inkopen op de groothan delsmarkt. En ook die moet brood op de plank krijgen. Redenen Toch vindt u, dat u voor som mige groente in de winkel soms veel moet betalen. Dit kan om de volgende redenen: U kiest een produkt, dat ei genlijk nog geen seizoen heeft en dus nog sporadisch wordt aangevoerd of uit een ver warm land moet worden geïmpor teerd. Asperges eet je bijvoor beeld in mei en juni. Wie ze nu wil eten. koopt Zuidameri- kaanse en betaalt dan veel geld. U wilt een primeurprodukt of een bijzondere nieuwe groen te. Er is weinig van, dus is het exclusief. De vraag is groter dan het aanbod en u moet er diep voor in de buidel tasten. U leest dan in de krant, dat de eerste aardbeien veertig gulden per stuk kosten. Dit is dan meer een stuntprijsje, dat de koper e voor over heeft. Veelal gaat zo'n produkt naar een exclusief res taurant en de opbrengst naar een goed doel. U moet voor uw groente tweemaal zoveel betalen als uw buurvrouw gisteren neertelde voor haar spulletjes. Zij heeft misschien groente van een lan gere kwaliteit gekocht. Minimumprijs Boterbergen en wijnzeeen kennen we in de tuinbouw niet. Maar om dit te voorkomen, moet door ons allemaal wel een bepaalde prijs worden betaald. Het veilingsysteem kent mini mumprijzen. die nog onder de kostprijs liggen. Onder die grens kan het produkt niet meer worden verkocht. Ook niet de volgende dag, want dat zou al leen maar het verschuiven van het probleem inhouden. Het uit de markt nemen van groente en fruit doet zowel consument als teler pijn, maar je houdt op die wel met elkaar de eco- n het gareel. PIETER HARCKSEN In haar strijd voor de auteursrech ten heeft de auteursrechtenorgani satie Buma/Stemra, die begin dit jaar een feestje ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Stemra vierde, zich nooit veel gelegen la ten liggen aan de consument. De snelle ontwikkelingen op audio- en videogebied van de laatste jaren stelt de stichting voor veel proble men, die zij meestal liefst op de portemonnee van de consument verhaalt. Stemra behartigt voor de bij haar aangesloten componisten, tekst dichters en muziekuitgeverijen het 'mechanisch recht', dat wil zeggen het recht van het vastleggen en vermenigvuldigen van muziek. Ie dereen die een werk kopieert moet daarvoor geld betalen aan de ma- langspeelplaat gemiddeld vier keer ker daarvan en Stemra controleert wordt gekopieerd op een andere of dit ook werkelijk gebeurt. Vaak is dit namelijk niet het ge val. Veel mensen nemen thuis mu ziek van platen of radio op ('home tapen') en betalen daarvoor geen cent aan de componist van het ge kopieerde werk. Een onderzoek, dat een paar jaar geleden is gehou den, wees uit dat elke verkochte afwasautomaat wint terrein. De afwas is voor veel mensen nog steeds niet de meest aantrekkelijke huishoudelijke klus. Het feit dat de energieverslinde nde apparaten, die tot voor enige tijd als enige mechanische hulpmiddel voor de vaat verkrijgbaar waren, draagt zeker bij aan de groeiende populariteit van de vaatwasser. De nieuwste machines, zoals de Miele op deze foto, kosten (met een volle lading) elektriciteit nog slechts tussen de 64 en 72 cent op het normale afwasprogramm- a. Het spaarprogramma kost tussen de 47 en 55 cent. geluidsdrager. Daarmee lopen de leden van de Stemra jaarlijks zo'n 1,6 miljard gulden mis. Dit probleem lijkt te worden op gelost nu er een wetsvoorstel over het home-tapen bij de Raad van State ligt. Sjors Knops, hoofd pu blic relations van Stemra, hierover: "Vermoedelijk zal er een opslag van enkele kwartjes op de prijs van muziekcassettes komen. Wij heb ben er daarbij rekening mee ge houden dat niet alle bandjes ge bruikt worden voor het opnemen van muziek". "Een deel wordt benut voor stu die of gesproken brieven. Dat is ongeveer één procent en die groep is in zekere zin een beetje de dupe van de opslag. Misschien komen er wel uitzonderingen voor bepaalde groepen mensen, maar hoe dat in de praktijk uitwerkt, weten we nog niet". Hoe het duidelijk wel werkt. merkt de consument wel aan de hogere prijzen voor cassetteband jes. Waarbij Buma/Stemra zich er geen lor van aantrekt dat dat een nieuwe elpee tegenwoordig al gauw 25 gulden kost, toch een for se prijs voor tussen de 35 en 45 mi nuten muziek, zodat thuis kopië ren vaak de enige mogelijkheid biedt om geregeld nieuwe muziek in huis te halen. Digitale cassette Intussen wordt Stemra met een nieuw probleem geconfronteerd: de Digitale Audio Tape (DAT). Met DAT-apparatuur kan de consu ment kopieën maken die niet on derdoen voor het origineel. Stemra en soortgelijke instanties in het buitenland verzetten zich hevig te gen de komst van de digitale cas sette. hoewel dat niet veel lijkt te helpen. Overleg met de Japanse elektro- nica-industrie om de produktie van DAT-apparatuur uit te stellen, heeft niets opgeleverd. Dat bete kent dat rond maart de apparatuur voor zo'n 2500 tot 3000 gulden in de winkel zal liggen. Stemra heeft wat vérgaande mogelijkheden bedacht om het maken van vlekkeloze, di gitale kopieën te vermijden. Een plan was om een stoorelement in de apparatuur te bouwen, zodat het maken van een goede opname niet mogelijk is, maar het perfect afspelen wel. Een tweede mogelijkheid die Stemra ziet om wat tegen het ge bruik van de DAT-apparatuur te doen, gaat zelfs nog verder. Via de Europese Commissie wil Stemra bewerkstelligen dat het voorlopig niet komt tot een import van de ta pes. Knops: "Of dat juridisch en technisch mogelijk is weten we niet, dat moeten we maar afwach ten". Als derde oplossing denkt de stichting over de mogelijkheid om de DAT-bandjes zo duur te maken, dat het niet meer interessant is om daarmee elpees of compact discs op te nemen. Onder redactie van Conny Smits en Raymond Peil Ook zonder conserveermiddel kan roggebrood lang goed blijven, mits het in een afgesloten verpakking wordt gepasteuriseerd. Dat blijkt uit een in Koopkracht gepubli ceerd onderzoek van Konsumen- ten Kontakt naar 24 soorten rogge brood. Wat smaak en geur betreft bracht het onderzoek geen grote verschillen aan het licht. Consu menten kunnen hun keuze het bes te laten bepalen door smaakvoor- keur, prijs en de hoeveelheid con- serveermidelen in het brood. Het ene roggebrood kan ruim vier keer zo duur zijn als het andere. Konsumenten Kontakt onder zocht 24 soorten roggebrood. Hoe wel in geen van deze roggebroden meer conserveermiddel werd aan getroffen dan de Warenwet toe staat, is conserveermiddel in rog gebrood niet nodig. In het "natuur zuiver" roggebrood van Bolletje zit geen conserveermiddel, maar het blijft toch maanden goed. Dat komt omdat dit roggebrood in een hermetisch afgesloten verpakking wordt gepasteuriseerd. Bij alternatieve broden, waar geen conserveermiddel wordt toe gevoegd, is schimmelvorming een groot probleem. Binnen enkele da gen zijn ze beschimmeld. Alterna tieve bakker Paul Annee uit Am sterdam gebruikte wel conserveer midel, maar het brood was deson danks nog geen maand houdbaar Op de verpakking van het Bra bants roggebrood van de Hema en Ovis en het echt Fries roggebrood van de ProFimarkt stond geen in grediëntendeclaratie. Een kwalijke zaak, vindt Konsumenten Kontakt. Wat smaak en geur betreft consta teerden de proevers geen grote ver schillen. Wel werden grote prijs verschillen geconstateerd. Per ons droge stof kan de prijs variëren van 19 tot 88 cent. De Algemene Vereniging van Naaimachinehandelaren (AWN) heeft een boekje het licht doen zien voor iedereen die van plan is een naaimachine te kopen of te vervan gen. Onder de titel 'Naaimachines, wat er voor u te koop is bij de er kende vakhandel' informeert zij de koper in spe hierover. Het boekje raad de klant aan zich van te voren goed af te vragen wat zijn wensen en eisen zijn. Tussen de simpelste (ongeveer 500 gulden) en de computergestuurde machine (3000 gulden) zit natuurlijk een we reld van verschil. Bovendien is van belang hoe men van plan is de ma chine te gaan gebruiken. Aandacht wordt ook geschonken aan de mo gelijke aanschaf van een tweede handsmachine en inruil van de ou de machine op een nieuwe, moge lijkheden die voor de prijsbewust consument natuurlijk ook van be lang zijn. Eén duidelijke kanttekening dient nog bij de boekje worden ge plaatst: het belangrijkste en her haaldelijk terugkerende advies dat de AWN de lezer geeft is om te rade te gaan bij de erkende vak- handel, met andere woorden, de vakhandel beveelt zichzelf aan de consument aan. Terwijl het uiter aard geen kwaad kan om informa tie over naaimachines op te vragen bij de Consumentenbond, die wel eens over deze apparaten heeft ge publiceerd. 'Het voorlichtingsboekje van de AWN is gratis verkrijgbaar bij verkopers van de naaimachine- merken Elna, Husqvarna, Lewen- stein, Pfaff, Riccar, Singer en Toyota. Het secretariaat van de AWN, postbus 143 2280 AC Rijs wijk (tel. 070-992320) stuurt desge wenst het boekje toe. Volgens het plan zullen gemeen ten meer mensen met lage inko mens in goedkope huizen moeten laten wonen. Daardoor kunnen ze immers de uit te keren huursubsi die beperken en daarmee ook hun eigen uitgaven. Volgens KK zijn er te weinig goede goedkope wonin gen. De huursubsidie maakt het juist mogelijk dat ook mensen met lagere inkomens in wat duurdere, betere, huizen wonen. Het kabinetsplan werkt getto vorming in de hand, zo meent KK. Bij stadsvernieuwing zullen oor spronkelijke bewoners gedwongen worden naar andere, goedkopere wijken te verhuizen. De armste mensen in de slechtste huizen van de oudste wijken. Die situatie zal volgens Konsumenten Kontakt (KK) een van de gevolgen zijn van het voornemen van het ka binet om gemeenten mee te laten betalen (tien procent) aan de huur subsidie. Een slecht plan, conclu deert KK. De Raad voor de Volkshuisves ting en de Raad der Gemeentefi- nanciën zullen het kabinet er zeer binnenkort over adviseren. KK spreekt in haar maandblad Koop kracht de hoop uit dat die instan ties de regering op andere gedach ten zullen kunnen brengen. Want daar staat een HYUNDAI -q Compact Disc DEALER VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - Touwbaan 2 - 2352 CZ - Leiderdorp-tel. 071-899275 Het Halfords-assortiment is volledig afgestemd op de fietser en automobilist. Met name op de doe- het-zelvers. De adviesfunktie van onze verkopers is daarom van groot belang. Vandaar dat interesse en inzicht in techniek gewenst is Wij zoeken een (tot 24 jaar) voor ons filiaal te Alphen a/d Rijn U heeft ervaring in de detailhandel opgedaan, bij voorkeur in een soortgelijke branche Belangstelling voor deze funktie? Stuur dan uw sollicitatie naar Halfords BV, Accustraat 2, 3903 LX VEENENDAAL T a v. de heer R. Brouwer. In een onlangs gehouden proeverij onder 16 bekende Nederlandse biermerken werd het Limburgse Lindeboom Piisener met overtuigende meerderheid als beste aangewezen. Notoire bierproevers beoordeelden alle bieren op kleur, reuk, smaak, hop- en moutgehalte, schuimkraag en helderheid. Lindeboom liet alle grote namen ver achter zich. Oordeel nu zelf. Wij van Klerks konden er in ieder geval niet van afblijven... Lindeboom Piisener kist a 24 pijpjes Henkes Jonge Jenever liter, normaal 18,65 Coebergh Bessenjenever liter, normaal 15,95 Caston de Lagrange Franse cognac, normaal 29,95 Clen Talloch Scotch whisky normaal 18,45 in y ||lp .NFi i Wijn van de maand Chateau Courac 1985 appellation Cótes-du Rhóne controlée mis en bouteille au Chateau médaille d'argent 1986; Een robuuste rode wijn van het allerhoogste niveau uit het topjaar 1985. Bij deze op het kasteel gebottelde wijn is gebruik Af gemaakt van de klassieke y vinificatie méthode Winnaar van de médaille d'argent 1986 op de wijnbeurs van de stad Orange per fles doosje a 6 flessen 35.00 (liggend verpakt) Leiden Oegstgeest Lisse Katwijk aan zee Aanbiedingen geldig van 12 t/m 18 februari 1987

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11