Er is zoveel moois te zien... oo van der V&WIEL Nirwana-flat is nog steeds modern gebouw IMD WONEN Dekbed heeft lakens en dekens overwonnen Gratis koelkast onder de vloer Eerste flat van Nederland staat in Den Haag DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 Slapen onder een dekbed is tegen woordig de populairste manier om onder zeil te gaan. De meeste Ne derlanders hebben lakens en de kens afgezworen en leggen zich ter ruste onder een licht en luchtig dekbed. Nu is er in dekbedden veel ver schil, in samenstelling en in prijs. De echte liefhebbers vinden het pas echt slapen als het dekbed voor vrijwel honderd procent ge vuld is met zuiver dons, waar dan zo'n twee procent veertjes tussen mag zitten. 'Halfdons' bestaat al tijd nog uit 85 procent veertjes en 15 procent echt dons. Wat er hier op de markt aan 'half dons' ver kocht wordt, is zo'n 65 procent dons en 35 procent veertjes. De fa brikanten zijn verplicht om op het dekbed-label te vermelden wat er precies in zit. Hoe meer dons, hoe groter de 'warmteklasse' van het dekbed. Dons heeft namelijk een groter volume dan de vullende veertjes. De verhouding tussen dons en veertjes speelt natuurlijk behalve in de warmteklasse ook wel een belangrijke rol in de prijs klasse. Het ideale dekbed (dat overigens altijd licht van gewicht is) zou in de Dit hoekbad van Albatros heeft een paar foefjes die het baden veraan genamen. Het bassin is zo gevormd dat de gebruiker genoeg schouder en armruimte heeft tijdens het ba- den. Bovendien zit de afloop in het midden, zodat bijvoorbeeld twee kinderen tegelijk in het bad kun nen, zonder dat er een op een pijn lijke plaats zit. In de hoek is een speciaal zitje gemaakt, waarop men, gerieflijk zittend, de voeten en benen kan verzorgen. Het bad kan met en zonder ommanteling en ook als whirlpool worden geleverd. In formatie Handelsonderneming Veltman, tel. 03488-567. winter lekker warm en in de zomer lekker koel moeten zijrrt Een goed dekbed komt aardig in die rich ting. Om zomer- en wintergebruik te kunnen wisselen, hebben de fa brikanten de duo-dekbedden uit gevonden, die ook wel sandwich- dekbedden worden genoemd. Ze bestaan uit twee helften die met lintjes, drukknoopjes of klitteband met elkaar verbonden zijn. In de winter gebruik je het dubbele pak, 's zomers haal je er één laag af. De fabrikanten hebben daar al weer een derde dimensie op be dacht. Dat is het combi-dekbed, sa- mengesteld uit twee helften van verschillend gewicht. Die slimme combinatie biedt keus uit drie warmtegradaties, om ook in voor jaar en herfst precies de gewenste en persoonlijk aangepaste warmte graad te bereiken. Slapen onder dons is lekker, maar je eigen behoefte aan warm te, de tegenstand aan gewicht op je lijf. ook het verschuiven van zo'n dekbed, dat zijn allemaal dingen die het slaapgenot toch kunnen verstoren. Vulling De prijzen van dekbedden lopen sterk uiteen. Zuiver dons is duur, en als je een voordelige aanbieding tegenkomt, met een label die echt dons garandeert, kan het zijn dat de vulling niet nieuw is, maar uit gebruikt materiaal komt. Sommige mensen, die bijvoor beeld astmatisch zijn, kunnen het met dons moeilijk krijgen. Voor hen is er een alternatief in de vorm van een dekbed met polyestervul ling. Dat is ook een stuk goedkoper dan dons; een nadeel is wel dat dit kunststofmateriaal geen vocht kan opnemen. Daar staat dan weer te genover dat een dekbed met kunst stofvulling makkelijk wasbaar is. Daarnaast bestaan er ook nog dekbedden met een volledig scheerwollen vulling. Het kan tot wel 40 procent van zijn eigen ge wicht aan vocht opnemen zonder klam aan te voelen. Die eigenschap wordt wel eens uitgelegd als een soort geneeskrachtige werking ten behoeve van reumapatiënten; he laas is dat niet overeenkomstig de waarheid. Een wolgevuld dekbed is ook wat zwaarder dan een donzen of polyester exemplaar. Voor slapers die graag wat 'gewicht' op zich voe len is dit dan juist weer een aan trekkelijk punt. De juiste keus ma ken, waarbij ook de ruimte in de portemonnee een rol speelt, is niet zo eenvoudig. Deskundig advies van de leverancier is dan ook on misbaar. De oudste voorganger van on ze moderne koelkast is de al in de prehistorie uitgevonden on dergrondse ruimte waarin voedsel op vrijwel gelijkblij vende temperatuur kon wor den bewaard. Zo deed men dat al vele duizenden jaren gele den over de hele wereld. Hengelsporters, bezitters van klei ne plezierbootjes enz. kennen dit principe ook: ze hangen een zak of plastic box aan een lijntje onder de waterspiegel, en het pilsje of iets sterkers is op elk gewenst moment lekker koel opvisbaar. Ook in huis (zelfs in de tuin) is de traag wisselende temperatuur van de bodem bruikbaar om produk- ten die wel koel, maar niet tot of onder het nulpunt opgeslagen moeten Worden om vers te blijven, gedurende een niet al te lange pe riode voor bederf te behoeden. Graaf je tot zo'n 60 cm diep, dan kom je op een punt waar een tus sen de 8 en 12 graden schommelen de temperatuur (Celsius plus) na genoeg constant blijft. Genoeg om frisdranken, verse groenten e.d. een tijdie koel en fris te houden. Plaatsen waar zo'n gratis koel kast gemaakt kan worden: mis schien de watermeterput, als die groot genoeg is; de kruipruimte onder het luik in de begane-grond- vloer; een in het tuinterras uitge stoken put. Heel wat stacaravan-ei genaars, bezitters van kleine vakantiehuisjes en andere recrean ten hebben volgens dit principe al een vrijwel niets kostende koel- bergruimte gemaakt. Het kan in een gewoon huis ook. Let er bij het bouwen van zo'n gratis koelruimte op dat de put diep genoeg is om de bovenkant van de opgeslagen spullen op mini maal 60 cm onder het maaiveld te houden, in de praktijk dus onge veer een meter diep. Stort een betonnen bodempje en bekleed de wanden met materiaal dat ongevoelig is voor vocht. Dub belzijdig met aluminiumfolie be kleed noppenmateriaal, slechts 1 cm dik, is daarvoor heel goed bruikbaar. Werk met dergelijk iso latiemateriaal ook de onderkant van het putdeksel af. De thermi sche afsluiting is dan van dien aard dat de drank- en voedselvoorraad zijn oorspronkelijke temperatuur Hoge gebouwen ontwerpen en bewonen staat opnieuw in de belangstelling. Voorstanders van hoogbouw vinden dat het flatgebouw de ideale woning kan zijn voor verstedelijkte ge bieden. Een pleidooi dat lijkt op dat uit de jaren twintig, toen de eerste flat van Nederland werd gebouwd. door Ronald Zoetbrood Aan de andere kant bestaat er nog steeds terughoudendheid. Te genstanders associëren hoogbouw met sociale problemen. Niet zon der redenen. Met name de flatge bouwen van vlak na de oorlog ble ken van slecht gebouwd. Betonrot, leegstand en een algehele verpau pering maken wijken met flats on aantrekkelijk om in te wonen. Getroffen woningbouwvereni gingen zien zich genoodzaakt om gebouwen met een paar etages te verlagen. Of flats te slopen omdat lang vasthoudt. Dus moet je ze er wel in koele toestand inzetten. De natuurlijke isolatie kan immers, als je er een warme hap in zou plaat sen, ook als 'broeikist' werken. Een voordeel van op deze manier ingekoelde etenswaar en dranken is ook dat ze wel lekker koel, maar niet 'ijskast-koud' zijn. Een glaasje fris uit de ondergrondse valt dan ook niet zo gemeen koud op de in gewanden. De berging, makkelijk zelf te maken voordat het volgende voorjaar invalt, ontlast ook de nog al beperkte ruimte in de keuken koelkast. In gebieden met hoog grondwaterpeil moeten wel maat regelen tegen doorsiepelen van vocht worden genomen, om het in wendige droog te houden. De inhoud van de in gebruik kosteloze koelkist kan, als je even de mouwen opstroopt voor het graafwerk, makkelijk de bergcapa- citeit van een royale koelkast even aren. Kun je er de kruipruimte on der de vloer voor benutten, dan is er zelfs zonder al te veel werk nog meer ruimte voorhanden. Zorg er dan echter wel voor dat het toe gangsluik groot genoeg is om de hele inventaris zonder al te veel moeite te kunnen bereiken. groot onderhoud niet te betalen is. Bij koopflats doen zich andere problemen voor. Ook al zijn ze goed onderhouden. Iemand die in de dure tijd een flatje kocht, kreeg mede als gevolg van de economi sche crisis, te maken met ontwaar ding van zijn bezit. De prijs van sommige woningen daalde met 50 procent. Hoewel de huizenmarkt aantrekt, zal er waarschijnlijk nog geen verbetering optreden. Want algemeen is bekend dat het prijs herstel bij koopflats achterloopt vergeleken met andere sectoren van de markt. Flats worden over 't algemeen gezien als een bedreiging voor his torische binnensteden. Zowel het gevelbeeld als het grondplan leve ren problemen op. Al deze bezwa ren verhinderen niet het enthou siasme voor woontorens. Op pa pier is het taboe uit de jaren zeven tig al lang doorgebroken. Ontwer pers en stedebouwkundigen wor den weer geboeid door het feno meen hoogbouw. Grote architec ten als Weeber, Quist, Dam en Koolhaas ontwierpen kortgeleden indrukwekkende torengebouwen. Er zijn veel 'papieren' bouwwer ken bij. Een enkel plan wordt ver wezenlijkt. Het pleidooi voor hoogbouw is gebaseerd op de toenemende be hoefte aan stedelijk leven. De symptomen zijn er, zegt men. Hoge woongebouwen, gepland in de bin nenstad, zouden aantrekkelijk zijn voor bepaalde categorieën van de bevolking. Gedacht wordt aan één- en tweepersoonshuishoudens of in ieder geval andere woonvormen dan gezinshuishoudens. Deelname aan de stedelijke cultuur staat cen traal, zowel bij jong als oud. Wat deze ontwikkeling betreft, is er sprake van een internationale trend. Grote steden als Londen, Parijs en New York, zo bleek uit een onderzoek, kennen een econo mische elite, die zich elke voorkeur kan veroorloven. En al jarenlang worden voor deze groepen hoog- bouwprojectenverwezelijkt. Het is de vraag of de behoefte aan luxe flats in ons land zal groeien. Wel staat vast dat wij dezelfde verande ringen kennen op het gebied van de huishoudensopbouw. Met een vergelijkbaar pleidooi voor luxueus wonen, kwam het eerste hoge woongebouw van ons land tot stand: de Nirwana-flat aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag. Het werd destijds een apart- menthouse genoemd naar Ameri kaans idee. Flats van alle gemak ken voorzien, gebouwd als ideale woningen en vooral bestemd voor een elite-groep. De 'woontoren' van zeven ver diepingen ontstond tussen 1925 en 1930, ontworpen en gebouwd door de ingenieurs J. Duiker en J. G. Wiebenga. Het project was opgezet als een commerciële onderneming. Bewoners kochten namelijk een aandeel in de gelijknamige NV. Duiker en Wiebenga, zij prezen hun flat aan met de slogan: „Wij al len dromen ons een woning, waar in wij volkomen vrij kunnen zijn" Een economisch ingerichte wo ning met veel comfort maakt een eind aan de 'huisslavernij', was hun standpunt. Ieder appartement kreeg speciale voorzieningen, zoals centrale verwarming, een vuilstort- koker, een wasgoedkoker en een goederenlift. Ook werd de plaat sing van een centraal stofzuigsys- teem (buizen met vacuümappara- tuur overwogen. De flats zijn per verdieping ver schillend en komen uit op een cen traal ontworpen trappenhuis met een lift. De lift stond tevens in ver binding met de garage onder het gebouw. Nirwana was, zeker voor die tijd, verbluffend modern. Het comfort dient de' ontplooiing van de mens, stelden de ingenieurs Duiker en Wiebenga: „Vruchtbare deelname aan genoegens, stadsleven, uitgaan enz., moet zonder bezwaar moge lijk zijn, ook als men kinderen heeft. Het gehele bouwwerk werd op getrokken uit beton. De bouw ver liep moeizaam. Een groot pro bleem was het verkrijgen van een bouwvergunning. Het oorspronke lijke plan voor de gedroomde flats moest telkens worden aangepast. Het eerste ontwerp bestond uit vijf bouwblokken. Later werden dat er drie en tenslotte één. Na de voltooi ing van de flat waren er al binnen enkele jaren veranderingen nodig. De indeling van de apartementen werd gewijzigd en de glazen liftko ker moest worden ommuurd. Ge leidelijk aan verdween het oor spronkelijke beeld. Desondanks is het gebouw Nirwana nu een monument van de moderne architectuur. Het adres met een overwel digend vakmanschap Optometrie en contactlens specialisten. Een schitterende montuur-collectie. En bovendien een uitgebreid assodiment verrekijkers en barometers, loepen en microscopen. COMPLEET UNIEK. ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08. BOLLETJES

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9